Zprávy

Vládní koalice se shodla na postoji k nové euroústavě

Lídři koaličních stran se shodli na pětibodové deklaraci o postoji k evropské ústavě. Východiskem k novému textu má být současný dokument. Nová euroústava však musí být jednodušší a srozumitelnější, řekl premiér Mirek Topolánek (ODS). Koaliční strany společnou pozici zformulují do okamžiku, kdy Německo jako země předsedající unii zahájí debatu o dokumentu. Jak řekl Topolánek, EU není v krizi, a proto bude při formulaci textu ústavy důležitější kvalita než časové hledisko. Ústavu zatím ratifikovalo 18 z 27 členských zemí unie. Na jaře 2005 ji v referendech odmítli Francouzi a Nizozemci. Ostatní poté ratifikaci z různých důvodů odložily. ČR patří k zemím, které celý proces zastavily.

Smír mezi majiteli domů a státem kvůli nájmům není možný

Smírné ukončení sporu mezi státem a vlastníky domů ohledně regulovaného nájemného není podle předsedy Občanského sdružení majitelů domů (OSMD) Tomislava Šimečka možné. Jak uvedl, s ministrem pro místní rozvoj Jiří Čunkem se shodli na tom, že stát nemůže vyjednávat o odškodnění individuálně s každým majitelem. Skupina majitelů domů žaluje Českou republiku kvůli regulovanému nájemnému u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Evropský soud podle Šimečka zřejmě přiřkne v prvním rozhodnutí majitelům symbolikou újmu a vyzve stát, aby jim zaplatit skutečnou škodu, což je rozdíl mezi regulovaným a tržním nájemným. Majitelé budou po prvním rozhodnutí soudu požadovat po státu 50 miliard korun. Šimeček dále řekl, že se s ministrem dohodli na tom, že do dvou měsíců ministerstvo určí způsob, jakým se má vypočítávat skutečná škoda v případě, že soud ve Štrasburku rozhodne v první fázi ve prospěch majitelů domů.

Ministr vnitra Ivan Langer obhajoval nový služební zákon

Ministr vnitra Ivana Langer i policejní prezident Vladislav Husák přesvědčovali sněmovní bezpečnostní výbor o kladech nového služebního zákona. Podle nich sice nová norma krátkodobě sníží platy asi 6000 policistů, celkově je však správná. Nový zákon se dotkne asi 72 tisíc lidí, mění pravidla služby policistům, hasičům, dozorcům ve věznicích i celníkům. Norma odebírá příplatky za práci o svátcích, víkendech a za noční služby, na druhou stranu ale například prodlužuje dovolenou. Vnitro se rozhodlo, že skupině policistů, kterým nový zákon opravdu platy snížil, bude vyplácet zvláštní příplatek. Jde především o policisty, kteří slouží méně než pět let a jsou zařazeni v nejnižších platových tarifech.

Přes tuto snahu se řada příslušníků bezpečnostních složek rozhodla vyjádřit svůj nesouhlas se zákonem veřejně. Pod záštitou iniciativy 361 se 27. února sejdou na pražském Výstavišti. Zde chtějí podepisovat manifest proti normě. Příslušníci bezpečnostních složek ze zákona nemohou stávkovat, na shromáždění dorazí jen ti, kteří nebudou ve službě.

Kubánská ambasadorka ve Vídni kritizuje Česko za postoj vůči Kubě

Kubánská velvyslankyně kritizovala ve Vídni před novináři Česko za postoj vůči Kubě. Ta se podle ní obává, že administrativa amerického prezidenta George Bushe plánuje svržení kubánského režimu a do tohoto plánu chce zapojit i Evropskou unii. Česko ambasadorka označila za vedoucí sílu těch zemí unie, které chtějí kubánskou politiku blízkou USA v EU prosadit. Připustila, že Kuba nemá dokumenty o možné budoucí kubánské strategii EU, které by prosazovaly protikubánskou politiku na základě údajného amerického plánu. Odvolala se však na neformální informace.

Dovozem rakouského masa Interspar podle antimonopolního úřadu zákon neporuší

Obchodní řetězec Interspar neporušil zákon, když se rozhodl kupovat maso v Rakousku. S podezřením na porušování pravidel volné soutěže se na antimonopolní úřad obrátila Agrární komora. Interspar má v Česku 24 hypermarketů, přičemž první půlka prodejen bude maso z Rakouska nabízet od března. Čtyři pětiny dováženého masa mají být od českých chovatelů. "Bohužel, čeští zpracovatelé nám nebyli schopni nabídnout své produkty v odpovídající kvalitě a množství," řekl jednatel firmy Martin Hruška. Interspar obvinění z porušování pravidel volné soutěže odmítá. Nabídku českého masa loni na podzim omezil Ahold, provozovatel prodejen Albert a Hypernova. Zemědělci připisují chování obchodních řetězců svoji špatnou ekonomickou situaci. Rolníci rozdávali před hypermakety Interspar 6000 až 7000 letáků, které zrazují od nákupu hovězího a vepřového masa, které má být z Rakouska.

ČSSD nesouhlasí s privatizací státního pivovaru Budvar

Sociální demokraté nesouhlasí s privatizací pivovaru Budvar. Jeden z posledních státních podniků v potravinářském průmyslu má podle stínového ministra zemědělství ze ČSSD Michala Haška vynikající hospodářské výsledky, když vloni vykázal zisk přes 200 milionů korun. Obává se také o osud světově známé značky v případě, že by pivovar získala konkurenční americká společnost Anheuser-Busch, která vede s Budvarem vleklé známkoprávní spory v desítkách zemí. Značka Budvaru se podle vyjádření ministra průmyslu a ochodu Martina Římana (ODS) pro Hospodářské noviny cení na 20 až 30 miliard korun. Budějovický Budvar je třetím největším pivovarem v České republice.

Údajná korupční aféra kolem stíhaček Gripen se rozrostla do několika států

Do několika států se rozrostla údajná korupční aféra kolem britsko - švédských stíhaček Gripen. Podle švédské televize jednání provázely miliardové úplatky. Jakoukoliv roli v korupční aféře popřeli bývalý kanadský ministr Otto Jelinek a šéf společnosti Omnipol Richard Háva. Podle švédské televize měli být zprostředkovateli uplácení v Česku. Čeští politici a armádní představitelé zatím popírají, že by se v souvislosti s nákupem gripenů setkali s korupcí. Řekl to například bývalý ministr obrany a nynější manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík, který popřel, že by se za svého působení na ministerstvu kvůli této armádní zakázce setkal s lobbisty. Podle bývalého premiéra Miloše Zemana byla nabídka na nákup gripenů nejvýhodnější. Investice z offsetových programů by podle něj pomohly snížit nezaměstnanost na severní Moravě a v severních Čechách.

Většina Čechů je spokojena s členstvím země v NATO

Většina lidí je spokojena s členstvím Česka v Severoatlantické alianci. Vyjádřilo se tak 55,3 procenta lidí. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnila agentura CVVM. V postoji k obranné strategii země Češi nejsou jednotní. Většina z nich uvedla, že suverenitu státu je třeba bránit za každou cenu. Mnoho občanů si ale zároveň myslí, že v případě konfliktu by se Česko neubránilo. Nespokojenost s členstvím v NATO naopak vyjádřilo 29,2 procenta občanů.

Václav Klaus podpořil snahu vlády o reformovat veřejné finance

Prezident Václav Klaus podpořil vládu v její snaze zlomit trend nárůstu schodku veřejných rozpočtů a povinných státních výdajů vyplývajících ze zákona. Ministr financí Miroslav Kalousek po setkání s prezidentem řekl, že konkrétní scénář reformy vláda oznámí na přelomu března a dubna. Vláda se v programovém prohlášení zavázala snížit deficit veřejných rozpočtů na 2,3 procenta v roce 2010. Současně by měl klesnout podíl mandatorních (zákonem daných) výdajů pod 50 procent v roce 2010 z letošních 54,7 procenta.

Nejvyšší správní soud je proti komunistickému návrhu zákona o ztrátě mandátu

Nejvyšší správní soud (NSS) nesouhlasí s návrhem zákona o ztrátě mandátu poslanců a senátorů, kteří opustí svou stranu nebo se zpronevěří jejímu programu. Návrh komunistických poslanců podle soudců popírá podstatu zastupitelské demokracie a odvolává se k dávno překonané prvorepublikové praxi. O vyjádření požádalo soud ministerstvo spravedlnosti. Úvahy opozičních politiků o možné ztrátě poslaneckého mandátu se objevily poté, co poslanci Michal Pohanka a Miloš Melčák, kteří byli zvoleni za ČSSD, umožnili získat důvěru koaliční vládě.

Aktuálně.cz: Ministr nechá prověřit zmizelé stamiliony z Českých drah

Ministr dopravy Aleš Řebíček nechá prověřit ztrátu 114 milionů korun, o něž přišly České dráhy při vypořádání dluhů po bývalých jugoslávských železnicích. Podle serveru Aktuálně.cz nese případ všechny rysy pečlivě připraveného podvodu. České dráhy podle serveru stamilionovou pohledávku roky řešily a vymáhání části dluhu stát svěřil brněnské společnosti Michin. Nástupnické organizace jugoslávských železnic dluh uznaly a dohodnuté peníze začaly v pořádku přicházet na účet firmy Michin. Místo aby pak domluvenou část inkasoval stát, 114 milionů putovalo před dvěma lety na konta spřátelených společností firmy Michin.

Hranický závod na výrobu klasických televizních obrazovek koupila společnost CTP Invest

Hranický závod na výrobu klasických televizních obrazovek Multidisplay, dříve LG.Philips Displays, koupila nizozemská společnost CTP Invest za zhruba 40 milionů euro (1,12 mld. Kč). Nový vlastník zachová výrobu obrazovek minimálně v letošním a příštím roce. V následujících pěti chce areál rozšířit o další haly, které nabídne investorům. Podle vedení CTP Invest by se díky tomu mohl zvýšit počet zaměstnanců areálu ze současných 1200 na minimálně 2500 až 3000.

Hranická továrna se dostala začátkem loňského roku do vážných finančních problémů, a musela na čtyři dny zastavit výrobu. Důvodem byl krach mateřské nizozemské společnosti LG.Philips Displays Holding, na jejíž účtech měl hranický podnik peníze. Vedení závodu se poté rozhodlo pro restrukturalizační program s cílem zachovat produkci a pracovní místa.

Ministr Říman navrhne prodloužení těžby uranu na Žďársku

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman navrhne vládě, aby na neurčito prodloužila těžbu uranu na Žďársku. Časovým limitem má být pouze ekonomická výhodnost těžby. Jak Říman uvedl po návštěvě uranového dolu v Rožné, stát nyní neuvažuje o vstupu soukromého kapitálu do těžebního podniku. Důl nyní spravuje státní podnik Diamo. Zájem o investování v dole nedávno projevila australská společnost Uran Limited. Uran se na Žďársku těží od roku 1957.

Jim Čert se omluvil za svou spolupráci s StB

Písničkář Jim Čert se omluvil za svou spolupráci s komunistickou Státní bezpečnosti (StB). Čert, vlastním jménem František Horáček, byl od roku 1979 agentem StB. "Hluboce se omlouvám všem, kterým jsem ublížil. I těm, jež jsem zranil nepřímo. V důsledku vzato jsem ublížil i sám sobě," napsal zpěvák. Jim Čert patřil ke známým hudebníkům českého undergroundu. Je zachycen například i v propagandistickém filmu, kde StB využila amatérskou nahrávku oslavy zachycující Václava Havla právě na vystoupení Jima Čerta. Režim tak chtěl ukázat pokleslou zábavu, kterou se významný disident baví. Ve svém prohlášení hudebník uvedl, že nyní, kdy se stále více hovoří o spolupráci řady osobností s StB, již nemůže ke své minulosti mlčet.

Soud pustil z vazby Rusa, který prý vyhrožoval únosem letadla

Soud propustil na kauci z vazby ruského občana Jevgenije Dogajeva, který loni v prosinci na palubě letadla Aeroflotu údajně vyhrožoval, že stroj vyhodí do vzduchu. Při letu z Moskvy do Ženevy se domáhal přistání v Káhiře a podle svědků byl opilý. Muž se údajně pokusil vniknout do pilotní kabiny. Členové posádky ho spolu s několika cestujícími zneškodnili a po nouzovém přistání na ruzyňském letišti předali české policii. Dogajevův advokát Julius Kramarič sdělil, že do tří týdnů očekává rozhodnutí o vydání svého klienta do Ruska.

Nejvyšší soud nevěřil vrahovi, že jej ovládlo UFO, a stvrdil výjimečný trest

Jaromír Hero, který v obci Hvězda na Kladensku předloni zavraždil sestru a pobodal další tři příbuzné, neuspěl ani u Nejvyššího soudu (NS) s obhajobou, že je nepříčetný a k činu jej přiměli mimozemšťané. Soud odmítl jeho dovolání, a stvrdil výjimečný trest 25 let vězení. Hero vliv mimozemšťanů dokládal i známým výrokem předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, který v době procesu s nadsázkou prohlásil, že je ochoten vládnout i s marťany. Podle obecných soudů není Hero zcela duševně zdráv a v žádném případě nemá vyrovnanou osobnost, ale úplnou nepříčetnost simuloval ve snaze vyhnout se trestu.

Policisté při vyšetřování kauzy Berka prý obžalovaným vyhrožovali

Policisté prý v kauze podezřelých konkurzů ústeckého soudce Jiřího Berky postupovali při vyšetřování nestandardně. Údajný organizátor zločinného spolčení Vladislav Větrovec u táborského krajského soudu uvedl, že ho policisté zastrašovali a dělali na něj nátlak, aby se přiznal a stal se v případu korunním svědkem. Údajně mu také vyhrožovali, že se může stát něco jeho manželce a rodinně, pokud nebude spolupracovat. "Jestliže policejní vyšetřovatelka řekne, že za mnou byla jednou ve vazbě a v zápise vězeňské služby je, že byla čtyřikrát, tak se ptám, kdo mluví pravdu," řekl Větrovec. Vyšetřovatelé jakýkoli nátlak popírají.

Čeští diplomaté na Seychelách vyjednávají o vydávání zločinců

Čeští diplomaté odjeli na Seychely, kde chtějí kvůli případu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře co nejrychleji uzavřít smlouvu o vydávání zločinců. Jak píše Mladá fronta a Blesk, policisté zase chtějí Krejčíře na Seychelách vyslechnout kvůli únosu jeho otce Lamberta, z něhož je v Česku podezříván příbramský fotbalový boss Jaroslav Starka a několik jeho spolupracovníků. Podle tisku na Seychelách jedná zvláštní delegace ministerstva spravedlnosti a české diplomacie. Obsah vyjednavači tají. Krejčíře zatím chrání před vydáním to, že má seychelské občanství, které si koupil v roce 1996. Většina případů, v nichž je Krejčíř v Česku stíhán, se točí kolem třímiliardového celního dluhu za dovoz ropných produktů a pokus o komplikovaný podvod na státním podniku Čepro.

Nova: Inspekce zjišťovala kontakty novinářů a politiků

Inspekce ministra vnitra si kvůli úniku takzvané Kubiceho zprávy nechala udělat zpětné výpisy telefonních hovorů některých politiků a novinářů. Výpisy ale sahají až do doby půl roku předtím, než zpráva vznikla. Jak uvedla televize Nova, Syndikát novinářů považuje postup inspekce za protizákonný. Šlo o telefony politiků Ivana Langra a Jana Vidíma (oba ODS), policistů Jana Kubiceho a Hynka Vlase, novinářů Sabiny Slonkové a Jana Hrbáčka, uvedla Nova. K použití odposlechů podle Aktuálně.cz inspekce neměla sáhnout: odposlechy jsou totiž jako vyšetřovací prostředek přípustné výhradně na zvlášť závažné trestné činy, kdy nelze důkazy opatřit jiným způsobem.

Premiér pokutu nedostal, výbor ale jeho gesto označil za nevhodné

Premiérovi Mirku Topolánkovi (ODS) už nehrozí pokuta za to, že ve sněmovně udělal vulgární gesto. Mandátový výbor rozhodl, že disciplinární řízení s ním zahajovat nebude. Současně ale konstatoval, že gesto bylo nevhodné a nepřípustné a požádal vedení sněmovny a šéfy klubů, aby se chováním poslanců při schůzích zabývali. Svým zdviženým prostředníkem premiér 2. února pobouřil opozici. Předseda vlády říká, že gesto nebylo určeno jí, ale ministru financí Miroslavu Kalouskovi (KDU-ČSL) a mělo údajně znamenat, že Kalousek "je jednička".

Z libčanského skladu odvezli poslední toxický odpad

Posledních přibližně 15 tun nebezpečných chemikálií odvezli do spaloven specialisté z nelegálního skladu chemických látek v Libčanech na Hradecku. Po zásahu policie loni v dubnu bylo z areálu odvezeno celkem 600 tun toxických látek, nyní ve skladu zůstávají již jen pro okolí neškodné odpady. Podle radního královéhradeckého kraji Jiřího Vambery je nyní třeba provést analýzu, zda ve studních či v půdě nejsou nebezpečné látky. Odvoz nebezpečného odpadu potěšil také obyvatele Libčan, někteří z nich dokonce sledovali odjezd posledního kontejneru. Likvidace nelegálního skladu chemikálií stála přes 30 milionů korun, většinu z potřebných peněz uvolnil stát.

Odborníkům, kteří pomáhají obětem, usnadní práci nová příručka

Odborníkům, kteří pomáhají obětem trestných činů, usnadní nyní práci nová příručka. Praktické rady ale v knížce najdou i lidé, kteří v minulosti zažili násilí či loupež na vlastní kůži. Jak uvedla prezidentka Bílého kruhu bezpečí (BKB) Petra Vitoušová, autoři se zaměřují na psychologii obětí či na přístup k dětským obětem a svědkům nebo k seniorům. "Ve velkých městech se hovoří o každém druhém člověku a v populaci o 60 procentech lidí, kteří se někdy stali obětí trestného činu," uvedla Vitoušová. Mnohé oběti okradení, týrání, napadení, sexuální zneužívání či znásilnění vůbec neoznámí. Často jim v tom brání obavy z toho, že jim někdo bude dávat vinu a ponesou si s sebou do života stigma. Mívají také pocit, že se oznámením stejně nic nevyřeší a že pro ně bude znamenat jen další stres. Někdy se bojí i pomsty pachatele.

Zemřel bývalý místopředseda Senátu Zdeněk Vojíř

Ve věku nedožitých 70 let zemřel bývalý místopředseda Senátu Zdeněk Vojíř (ČSSD). První senátor za Příbramsko byl dlouho vážně nemocen. K jeho největším zálibám patřil sport, byl předsedou Středočeského výkonného výboru Českého svazu házené. Vojíř se narodil 10. června 1937, byl ženatý, měl syna.

Česká lékařská komora vyzvala vládu, aby podpořila novelu protikuřáckého zákona

Vědecká rada České lékařské komory (ČLK) vyzvala vládu, aby podpořila novelu protikuřáckého zákona, která chce omezit kouření v restauracích. Návrh předložil poslanec Boris Šťastný (ODS), přestože s ním poslanecký klub jeho strany nesouhlasil. V České republice podle lékařů ročně zemře vinou kouření 18.000 osob. Osm tisíc z toho na nádorová onemocnění, 7000 si vyžádají choroby srdce a cév. Restaurace, kavárny či bary by měly podle Šťastného návrhu pro kuřáky vyhradit stavebně oddělené a řádně odvětrané prostory. Zatím stačí, když hostinský někam umístí cedulku s nápisem prostor pro kuřáky.

Spolkový dům v Přerově se nesmí bourat, moc z něj ale nezbývá

Spolkový dům Trávník v Přerově, nazývaný Komuna, se nesmí bourat. Na objekt se už vztahuje památková ochrana, přestože se majitelům dosud nepodařilo doručit vyrozumění o prohlášení nemovitosti kulturní památkou. Podle očitých svědků však z domu mnoho nezbývá. Podle ministerstva teď nelze říct, jak řízení dopadne. Za památku ale nelze prohlásit již neexistující objekt.

Památkovou ochranu budovy zrušilo ministerstvo kultury před půl rokem, vlastník ji tudíž mohl zlikvidovat. Před nedávnem však stát uznal zrušení ochrany jako chybu a chtěl dům znovu chránit. Do demolice domu, který by mělo nahradit obchodní centrum, se dělníci pustili 10. února. O den později likvidaci zastavili přerovští úředníci s tím, že nebyly splněny podmínky demoličního výměru. Ty firma splnila a začala znovu s likvidací.

Česká polární stanice byla otevřena a pokřtěna

Na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě byla oficiálně otevřena a zároveň pokřtěna česká vědecká polární stanice Johanna Gregora Mendela. Jak uvedl vedoucí stanice Pavel Prošek, slavnostní akt byl několikrát odložen. Delegace přijela na základnu s měsíčním zpožděním. Nejprve se totiž porouchal letoun, jimž měla letět z Buenos Aires. Když se jej podařilo opravit, nepřálo zase cestujícím několik dní počasí. Stavba stanice stála 60 milionů korun. Komplex by měl sloužit 20 až 30 let. Čeští geologové, biologové a geografové zkoumají v tomto místě změnu klimatu a takzvané antarktické oázy. Jsou to místa, z nichž ustoupil ledovec a na kterých se uchycuje první život v podobě jednoduchých rostlin - řas, mechů, lišejníků.

Výrobci pardubického perníku chtějí ochranu Evropské unie

Sdružení pardubických perníkářů podalo žádost o takzvané chráněné zeměpisné označení svých výrobků v Evropské unii. Pokud by uspělo, nikdo v Česku ani v celé Unii by pak nesměl tuto specialitu napodobit a prodávat pod stejným jménem. Jak píše Mladá fronta Dnes, pardubický perník by se tak dostal na seznam, kde již figurují například italský sýr Mozzarella, řecký Feta, šampaňské nebo Parmská šunka. Z České republiky v minulých dnech uspěla u komise také cukrovinka Štramberské uši. Výrobci perníku spolupracovali například s muzeum, aby doložili, že tradici výroby perníku v Pardubicích sahá až do 15. století. Získání ochranné známky bývá také obchodní výhrou.

Jihlava bude mít nejen hvězdárnu, ale i planetárium

V Jihlavě by mělo v nejbližších letech vzniknout kromě hvězdárny také planetárium. Jak uvedl primátor Jaroslav Vymazal, projekt má podporu v zastupitelstvu a město chce využít i dotací z Evropské unie. Planetárium by našlo využití také jako jedno z promítacích míst pro jihlavský Mezinárodní festival dokumentárních filmů. Jihlavští astronomové sdružení v Jihlavské astronomické společnosti se prozatím těší alespoň z nového dalekohledu, který představili veřejnosti na provizorní pozorovatelně na bráně Matky Boží.

Mene Tekel: Komunistické filmy vykládaly historii po svém

Komunističtí propagandisté v době své vlády po roce 1948 předkládali lidem ve filmech historii přepsanou podle vlastních potřeb. "Vzali si z ní jen některé momenty, které mluvily v jejich prospěch," řekl v Praze při besedě v rámci týdenního festivalu proti totalitě nazvaného Mene Tekel publicista Luděk Navara. Jako příklad uvedl politické drama Únos, které v roce 1952 natočili režiséři Ján Kadár a Elmar Klos, pozdější nositelé Oscara za snímek Obchod na korze. Jeho tvůrci vycházeli ze skutečné události, kdy v roce 1950 z Československa uletěli i s dopravními letadly plnými lidí tři piloti, kteří za druhé světové války působili v britském královském letectvu. "Ten film pracuje s fikcí. Je to propagandistický film, který měl zastřít určitý neúspěch, kterým byla tato událost," konstatoval Navara. Cílem festivalu Mene Tekel je pokusit se objektivně prezentovat novodobou historii.

Tom Stoppard se v Národním zúčastnil premiéry své hry Rock'n'roll

Britský dramatik Tom Stoppard se v historické budově Národního divadla v Praze zúčastnil české premiéry své hry Rock'n'roll. Nastudoval ji režisér Ivan Rajmont. V inscenaci živě vystupuje skupina Plastic People of the Universe. Stoppardova hra Rock'n'roll získala v neděli v Londýně prestižní britské ocenění - cenu Laurence Oliviera. Hra, která začíná v Cambridgi těsně po vpádu sovětských vojsk do Československa v roce 1968 a končí koncertem "stounů" na pražském Strahově 19. srpna 1990. Líčí historii Československa z perspektivy disidentů a anglického levicového intelektuála. Podle informací agentury Aura-Pont o hru Rock'n'roll, v níž významnou úlohu hrají české reálie, projevily zájem divadelní scény na celém světě. Práva již byla prodána do Skandinávie, Německa, Itálie, Srbska a Řecka.

Historický thriller Bathory bude mít verzi pro kina a pro televizi

Právě dokončovaný historický thriller Bathory režiséra Juraje Jakubiska, bude mít zřejmě dvě podoby - více než dvouhodinovou pro kina a ještě delší, dvoudílnou, pro televizní vysílání. Koprodukční evropský velkofilm o Čachtické paní Alžbětě Báthoriové má být v Česku uveden 25. října. S rozpočtem 11 milionů eur (kolem 300 milionů korun) se stal nejdražším ve střední a východní Evropě. Režisér Jakubisko točil v angličtině, ale film se objeví i v české, slovenské a maďarské verzi. Hrají v něm tisíce komparzistů a 120 hovořících postav, tvůrci potřebovali na 5000 kostýmů.

Expedice umístí v Himálajích pamětní desku mrtvému horolezci Pavlu Kalnému

Expedice s nezvyklým posláním zamíří z poutního Velehradu až pod nejvyšší vrcholky Himálají. Pětičlenná výprava se do hor vydá v dubnu s pamětní deskou pro horolezce Pavla Kalného. Ten loni v květnu zemřel při výstupu na čtvrtou nejvyšší horu světa Lhoce (8516 m). Autorem bronzového odlitku je velehradský sochař Otmar Oliva, který se expedice rovněž zúčastní a pamětní desku sám nainstaluje nedaleko základního tábora ve výšce více než 5000 metrů nad mořem.

Biatlonista Soukup získal stříbro na mistrovství Evropy ve sprintu

Biatlonista Jaroslav Soukup získal na mistrovství Evropy stříbro ve sprintu na 10 km. Postaral se o zisk první medaile pro českou výpravu v bulharském Bansku. Bezchybně střílejícího Soukupa překonal pouze stříbrný medailista z olympijských her v Turíně Tomasz Sikora. Zkušený Polák také na střelnici neminul a v běhu získal na Soukupa téměř půl minuty.

Zdeněk Grygera míří do Juventusu Turín

Český fotbalový reprezentant Zdeněk Grygera ve středu definitivně zpečetil svoji budoucnost s Juventusem Turín. Se zástupci italského klubu podepsal pětiletou smlouvu, která vstoupí v platnost 1. července letošního roku. Do Itálie přestoupí bez finančního odstupného pro Ajax Amsterodam, kde mu koncem června vyprší dosavadní kontrakt. Juventus letos bojuje o návrat z druhé ligy, kam byl přeřazen kvůli zapojení činovníků do korupční aféry. Grygera se v turínském klubu potká s krajanem Pavlem Nedvědem.

Tyčkařka Kateřina Baďurová dostala 465 růží

Když tyčkařka Kateřina Baďurová přijela z mítinku ve Stockholmu, tušila, že se chystá překvapení. Její přítel a výškař Tomáš Janků jí totiž slíbil, že za český rekord dostane přesně tolik růží, kolik centimetrů skočí. A slovo dodržel. Baďurová dostala za svůj výkon z minulé středy ve Stromovce přesně 465 červených růží, svázaných do tří pater. Podle aktuálních cen na trhu stála obří kytice skoro 20.000 korun. Další květiny prý Baďurová dostane až při světovém rekordu, který však má hodnotu 501 cm.

Počasí

Bude oblačno až polojasno, teploty 7 až 11, na severovýchodě jen kolem tří stupňů Celsia.