Denní souhrn zpráv Zprávy

27-02-2007

Premiéři: Kvůli Temelínu vznikne společná parlamentní komise

Na bezpečnost jaderné elektrárny Temelín by přímo na místě měli dohlížet zástupci společné česko-rakouské parlamentní komise. Dohodli se na tom v úterý v Praze premiéři obou zemí Mirek Topolánek a Alfred Gusenbauer. Šéfové vlády na tiskové konferenci vyjádřili přesvědčení, že zapojení parlamentů do takzvaného melkského procesu přispěje k větší informovanosti a vzájemné důvěře. Rakouský kancléř prohlásil, že zabránit animozitám na obou stranách a dalším blokádám hraničních přechodů může jen větší průhlednost. Topolánek uvítal ochotu vídeňské vlády jednat o informační dohodě, která by jako standardní mezinárodní smlouva vymezila jasné vztahy v otázce jaderné bezpečnosti. Topolánek soudí, že úkolem politiků je vzájemné rozepře mírnit, ne eskalovat. Blokády nevnímá jako aktivity rakouské vlády, tomu bude podle něj odpovídat i reakce. "Naším úkolem není se soudit u mezinárodních soudů, ale hledat řešení," prohlásil český premiér.

Blokády budou; návštěva Gusenbauera odpůrce JETE neuspokojila

Hornorakouští odpůrci Temelína v úterý potvrdili, že vzhledem k "nulovým výsledkům" úterní návštěvy rakouského kancléře Alfreda Gusenbauera v Praze se tuto středu uskuteční blokády tří rakousko-českých hraničních přechodů. Gusenbauer se v úterý v Česku dohodl se svým protějškem Mirkem Topolánkem, že na bezpečnost Temelína by měli dohlížet zástupci společné česko-rakouské parlamentní komise. Obě vlády také začnou jednat o informační dohodě navazující na dohodu z Melku. "Výsledky Gusenbauerovy mise jsou nulové. Dohoda na společné parlamentní komisi je zcela nesmyslná, parlamentáři těm věcem přece vůbec nerozumějí," komentoval pro ČTK návštěvu mluvčí hornorakouského protiatomového sdružení Atomstopp Manfred Doppler.

Skrytá kamera byla podle SvT v kauze gripeny pro Česko nezbytná

Metoda práce se skrytou kamerou byla při natáčení pořadu veřejnoprávní Švédské televize (SvT) Uppdrag granskning (Úkol: Prověřit) věnovaného dodávkám stíhaček gripen do Česka absolutně nezbytná, napsal v úterý na internetových stránkách SvT odpovědný redaktor pořadu Nils Hanson. Prostředníci, vedoucí zainteresovaných podniků a politici, kteří se účastnili špinavých obchodů, by podle něj měli pokračování pořadu očekávat s velkou nervozitou. Hanson tak brání své reportéry před tvrzením, že pracovali nečestně. Obvinění proti švédským novinářům vznesl bývalý český ministr zahraničí Jan Kavan. Před skrytou kamerou prý prohlásil, že jednání o švédských stíhacích letounech gripen pro českou armádu provázela korupce českých politiků. Když se však o tajném natáčení rozhovoru dozvěděl, označil své výroky za pouhé spekulace a "drby"; postup novinářů byl podle něj neetický.

Parkanovou na ministerstvu trápí hlavně korupce a armádní zakázky

Ministryni obrany Vlastě Parkanové (KDU-ČSL) dělá za její krátké působení v čele úřadu nejvíce starostí problematika korupce a zadávání veřejných zakázek. Po úterním setkání s prezidentem Václavem Klausem novinářům na Hradě řekla, že se chce více zajímat o účelné a průhledné vynakládání peněz v armádě. "Ministryně prezidenta seznámila se svým hlavním záměrem vytvořit v resortu obrany takové prostředí, které by umožnilo naprostou transparentnost zadávání veřejných zakázek," uvedl mluvčí Hradu Petr Hájek. Protikorupční policie nyní znovu prověřuje kauzu související s nákupem švédských stíhacích letounů Gripen pro českou armádu, okolnosti se vyšetřují i ve Švédsku. Parkanová je pro důkladné prošetření případné korupce v této věci, ona sama jako poslankyně tehdy o žádných nekalých praktikách nevěděla. Hlasovala pro nákup gripenů, protože si myslela a myslí, že Česko má chránit svůj vzdušný prostor vlastními prostředky. Parkanová mluvila s Klausem také o záměru USA vybudovat v Česku a Polsku protiraketovou základnu. Během schůzky na Hradě se dotkli i zahraničních misí a reformy armády.

Vondra přislíbil konzultace v NATO o americké základně

Konzultace v rámci Severoatlantické aliance o americkém protiraketovém systému v Česku a v Polsku v úterý přislíbil v Berlíně místopředseda české vlády Alexandr Vondra. Učinil tak při setkání s německým ministrem zahraničí Frankem-Walterem Steinmeierem, který nedávno kritizoval postup, jakým Spojené státy základny ve střední Evropě prosazují. "Budeme ochotni tu věc konzultovat s Německem, budeme ji chtít konzultovat v rámci Severoatlantické aliance," řekl Vondra na společné tiskové konferenci. Vyjádřil očekávání, že "ještě větší měrou" to budou činit také Spojené státy. Americký záměr už několik týdnů kritizuje Rusko, které obviňuje USA ze snah o hegemonii.

Do Brna přijel velvyslanec USA, mluvil o radaru i vízech

O vízech potřebných při cestování do Spojených států, ekologii i korupci v úterý diskutovali v Brně studenti a pedagogové s velvyslancem USA v ČR Richardem Graberem. Diplomat zmínil také radarovou základnu, kterou chtějí Američané vybudovat v Brdech. Řekl, že bude výhradně na Češích, jestli její stavbu schválí, nebo odmítnou, a také jestli se rozhodnou vyhlásit referendum, či nikoli. Graber odmítl obecnou kritiku, že česká veřejnost má k radarům málo informací. Řekl, že věc je teprve na počátku a debata o jednotlivých aspektech stavby od těch bezpečnostních, ekologických až po otázky, zda radar nebude rušit televizní vysílání, teprve začne.

Ministr zdravotnictví plánuje poplatky pacientů od ledna 2008

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) počítá s poplatky pacientů od ledna 2008. Novinářům v úterý řekl, že lidé by dávali 20 korun za recept a po padesátikoruně za návštěvu lékaře, den pobytu v nemocnici a ošetření na pohotovosti. Ministr tak chce podle svých slov zamezit plýtvání s penězi a zneužívání zdravotních služeb. Než ale zatíží pacienty poplatky, chce provést zásadní reformní změny. "Osobně považuji za velmi důležité udělat základní právní rámec ve zdravotnictví a udělat je bezpečné pro pacienty i pro uskutečňování reformních kroků," prohlásil. Ministr mimo jiné počítá s tím, že změní zdravotní pojišťovny v akciové společnosti, které si budou konkurovat, a zřídí státní úřad, který bude na činnost pojišťoven dohlížet. Připraví jednotný zákon o zdravotních pojišťovnách. Dosud má svůj zákon Všeobecná zdravotní pojišťovna a podle dalšího zákona se řídí zaměstnanecké pojišťovny.

Julínek chce lepší záchrannou službu placenou státním rozpočtem

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ČSSD) chce změnit financování záchranných služeb. Kromě zdravotních pojišťoven by jim nově platil také stát. Novinkou je také to, že u stanovišť záchranek budou fungovat pohotovostní ambulance, které by plnily úlohu lékařské služby první pomoci. Julínek v úterý novinářům řekl, že připraví nový zákon o zdravotnické záchranné službě. Pro občany chce zajistit stejnou službu po celém území. Nyní mají záchranky zhruba třetinu příjmů od pojišťoven za zdravotní výkony; zbytek kryjí zřizovatelé, což jsou většinou kraje. Ty ale přispívají rozdílně, a tak se situace záchranek v krajích liší. Julínek chce zakotvit v zákoně, že záchranka dojede do 15 minut a že na ni přispěje stát.

Paroubek vyzval Zemana k omluvě za smlouvu s Altnerem

Předseda ČSSD Jiří Paroubek v úterý vyzval svého předchůdce Miloše Zemana, aby se omluvil za to, že podepsal nevýhodnou smlouvu s advokátem Zdeňkem Altnerem. Ten po ČSSD už sedmý rok vymáhá honorář za zastupování ve sporu o Lidový dům a podal soudu návrh, aby poslal ČSSD do konkurzu. Paroubek je ale přesvědčen o tom, že se mu podaří spor vyřešit. Přiznal však, že advokát na jeho opakovanou pondělní výzvu k jednání nereagoval. Zeman se omlouvat nehodlá. ČTK v úterý řekl, že není předsedou sociální demokracie, a pokud vedení sociální demokracie považovalo smlouvu s Altnerem za nevýhodnou, tak mělo šest let na to s tím něco udělat. "Já si myslím, že tato záležitost je do jisté míry účelová a že souvisí s mojí kritikou pokusu sociální demokracie vstoupit do velké koalice s ODS," uvedl expředseda.

K výzvám na odchod Janečka a Lamberta se přidal i filmový svaz

K výzvám k odstoupení generálního ředitele České televize Jiřího Janečka a současného finančního ředitele ČT Františka Lamberta kvůli Lambertově členství v Lidových milicích a porušování zákona se přidal i Filmový a televizní svaz (FITES). Výzvu k odstoupení obsahuje prohlášení tohoto profesního sdružení, které v úterý svaz poskytl ČTK. Svaz vyzval k rezignaci i člena Rady ČT Petra Uhla, který byl do rady zvolen právě na návrh svazu; to však Uhl učinit nehodlá. FITES vyzývá pány Lamberta a Janečka, aby odstoupili ze svých funkcí, protože v demokratické společnosti je nepřijatelné, aby v čele televize veřejné služby byly osoby, jejichž počínání bylo nečestné či dokonce podvodné, píše se v prohlášení podepsaném Výkonným výborem FITES, jehož předsedou je herec a moderátor Jan Kraus. Již dříve Janečka a Lamberta vyzvaly k odchodu například také odbory ČT.

Biopaliva se budou dle návrhu přidávat do benzinů od roku 2008

Biopaliva by se měla v Česku začít povinně přidávat do benzinu a nafty od roku 2008, tedy o půl roku později, než se dosud počítalo. Vyplývá to z návrhu novely zákona o ochraně ovzduší, kterou ve středu projedná vláda. Důvodem odkladu je podle náměstka ministra životního prostředí Jana Dusíka potřeba dobře připravit kontrolní mechanismus. Kabinet ale může termín ještě změnit, dodal. Do vlády nejdou po dlouhém vyjednávání ministerstev variantní řešení, ale pouze jeden návrh. Biosložky se nebudou povinně přidávat plošně do každého litru pohonných hmot, protože by to odporovalo evropským směrnicím, které se týkají diskriminace fosilních paliv. Přimíchávání má být objemové, kdy subjekty dodávající pohonné hmoty musejí na trh uvést stanovený podíl biopaliv z celkové dodávky. Ten má být v roce 2008 nejméně dvě procenta a v roce 2009 nejméně 3,5 procenta. Vláda již dříve rozhodla, že biopaliva nebude dotovat.

Říman: Limity těžby v Dolech Bílina je možné zrušit

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) navrhuje zrušit územní ekologické limity těžby hnědého uhlí v Dolech Bílina v majetku Severočeských dolů (SD). Říman v úterý novinářům řekl, že by proto chtěl oddělit řešení problematiky limitů v SD od Mostecké uhelné (MUS). Zájem MUS o rozšíření lomů ohrožuje existenci dvou obcí, zatímco v Dolech Bílina se osídlených území nedotkne. "Myslím, že o možnosti pokračování těžby v Dolech Bílina by mohla jednat vláda. Jedním z důvodů schválení omezení těžby uhlí kabinetem v roce 1991 byla totiž ochrana lidských sídel. To je v případě záměru SD bezpředmětné, postup těžby nevede obydlenými lokalitami, ale zdevastovanou neobdělávanou krajinou," uvedl Říman.

STEM: Nejdůležitějším zdrojem elektřiny vidí Češi jádro

Nejdůležitějším zdrojem elektrické energie v tuzemsku by v dalších letech měly zůstat jaderné elektrárny. Vyplývá to z výsledků únorového průzkumu společnosti STEM. Téměř dvě třetiny lidí si myslí, že stát by neměl výrobu ve svých atomových elektrárnách během nadcházejících několika desetiletí utlumovat. Podle 90 procent občanů by mělo Česko zůstat i do budoucna ve výrobě elektřiny soběstačné. S ukončením provozu jaderných elektráren souhlasí jen 35 procent z dotázaných. Tři čtvrtiny lidí počítají s významným uplatněním jaderné energie do budoucna. Řadí se mezi ně téměř všichni stoupenci dalšího rozvoje jaderné energetiky v ČR, ale i 45 procent lidí, kteří jej nepodporují. Zhruba polovina občanů míní, že ČR může v budoucnu pokrýt podstatnou část svých energetických potřeb dovozem elektřiny. V posledních letech roste i počet příznivců obnovitelných energetických zdrojů. Podle STEM je oblast díky médiím stále více důvěryhodnější. Spalování biomasy vidí jako perspektivu více než polovina občanů. Zhruba stejně lidí si myslí, že podstatnou část potřeby elektřiny v Česku mohou do budoucna pokrýt vodní elektrárny. K energii z větru se pozitivně staví 42 procent dotázaných.

RWE zvýší od dubna ceny plynu v průměru o 0,43 procenta

Společnost RWE Transgas zvýší od 1. dubna ceny zemního plynu v průměru o 0,43 procenta. Pro domácnosti ceny vzrostou průměrně o 1,17 procenta, což se projeví měsíčním zvýšením plateb zhruba o deset korun. Naopak velkoodběratelům cena klesne o 0,36 procenta. Firma to v úterý oznámila na tiskové konferenci. Firma od dubna přešla na reálné ceny, které již nestanovuje ERÚ. U průměrného zákazníka z řad domácností, který na plynu pouze vaří, se zvýšení ceny na ročních platbách projeví nárůstem zhruba o 189 korun včetně DPH, domácnost, která plynem i topí a ohřívá vodu, zaplatí o 91 korun více. Průměrnému živnostníkovi se zvýší náklady přibližně o 322 korun bez daně ročně.

ČEZ loni přispěla na jaderný účet 1,3 miliardy korun

Společnost ČEZ loni přispěla na jaderný účet, kam odvádí pět haléřů z každé kilowatthodiny vyrobené v jaderné elektrárně, celkem 1,3 miliardy korun. Celkový zůstatek na účtu dosáhl podle představitelky Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) Lucie Steinerové na konci minulého roku téměř devíti miliard korun. Do ukončení provozu dukovanské a temelínské elektrárny (zhruba v roce 2045) se na tomto blokovaném účtu nashromáždí bezmála 60 miliard korun. ČTK o tom v úterý informoval Vladimír Pick z mediální agentury J.L.M. Na účtu vedeném u České národní banky se shromažďují peníze od původců radioaktivních odpadů, což je především ČEZ. Příjmy od dalších subjektů využívajících jaderná zařízení jsou prakticky zanedbatelné.

Regulované nájemné v bytech Prahy poroste v nejvyšší míře

Regulované nájemné v bytech pražského magistrátu poroste po tři roky v nejvyšší míře, kterou umožňuje zákon. První zdražení bude od června. V dalších roce bude město patrně zvyšovat nájmy podle lokality, čímž by se měla rozlišit cenou kvalita bydlení, řekl novinářům po úterním jednání městské rady její člen Jiří Janeček (ODS). Magistrát vlastní asi 10.500 bytů. Regulované nájemné ale platí jen něco přes 5000 domácností. V ostatních bytech nájemci hradí věcně usměrněné nájmy 55 až 70 korun za metr čtvereční. Regulované nájemné v Praze je nyní u bytů první kategorie 37 korun za metr čtvereční a měsíc. Od června vzroste podle katastrů na 47,45 až 49,67 koruny. Příští rok budou lidé platit 60,75 až 66,55 korun za metr čtvereční měsíčně a v roce 2009 se nájemné zvýší na 77,78 až 89,18 koruny.

Zhruba 2000 nespokojených policistů protestovalo na Výstavišti

Stovky nespokojených policistů a dalších příslušníků bezpečnostních složek v úterý na pražském Výstavišti protestovaly proti dopadům nového služebního zákona. Podle odhadu ČTK se jich na první policejní protestní akci v ČR sešlo zhruba 2000. Část z nich přišla kvůli normě o peníze, zákon také zrušil příplatky za práci o svátcích, víkendech a za noční služby. Na druhou stranu jim však prodlužuje dovolenou, zkracuje týdenní pracovní dobu a dává nárok na rehabilitaci. Měl jim také plošně navýšit základní platy. Účastníky demonstrace, kteří se sešli u Křižíkovy fontány, neodradil ani počáteční déšť. Na protestním shromáždění vystoupili organizátoři setkání, zástupci odborů a předseda bezpečnostního výboru sněmovny, exministr vnitra František Bublan (ČSSD). Účastníci také podepisovali takzvaný Manifest 361, nazvaný podle čísla nového služebního zákona. V něm shrnují své výhrady vůči nové normě a za měsíc ho chtějí odeslat politikům odpovědným za současný stav.

ÚBS: Přes vysoké ceny brambor se jejich pěstování v Česku nezvýší

Čeští zemědělci v tomto roce zřejmě nezvýší rozlohu polí s bramborami, ačkoliv loňskou sklizeň prodávají velmi výhodně. Vyplývá to z šetření Ústředního bramborářského svazu ČR. Kvůli menší úrodě, která nastala v celé Evropě, stouply farmářské ceny brambor i na čtyřnásobek. Přesto podniky od této plodiny spíš ustupují, protože v jejím zhodnocení jsou dlouhodobě velké výkyvy, řekl v úterý novinářům předseda svazu František Novák. Podle odhadu farmářů kvůli vysokým cenám v poslední době spotřeba brambor v zemi klesla asi o čtvrtinu. Na pultech obchodů byly během loňského února brambory k dostání za čtyři koruny, nyní zákazníci za kilogram platí 16 i více korun. Novák uvedl, že všechny kvalitní zásoby budou prodány a zemědělci na loňské úrodě vydělají. Rozloha bramborových polí v zemi loni meziročně klesla skoro o 17 procent na 30.000 hektarů. Sklizeň činila 692.000 tun.

Cenu Mosty za pomoc handicapovaným získala pražská policie

Výroční cenu Mosty 2006 za mimořádný přínos ke zlepšení života lidí s handicapem v úterý v Hradci Králové získaly v kategorii veřejné správy pražská policie za projekt komunikace s neslyšícími a v kategorii nestátních organizací vinařství Galant za etikety s Braillovým písmem. Takzvanou zvláštní cenu si z Hradce Králové odváží společnost Otto Bock ČR za speciální protetické vybavení. O získání cen, které uděluje Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP), usilovalo celkem 92 projektů, což je o 25 více než v předchozím roce. "Je vidět, že lidé mají o tyto projekty zájem a chtějí něco dělat pro osoby se zdravotním postižením," řekl v úterý ČTK předseda NRZP Václav Krása. Podle něj by pořadatelé soutěže v dalších ročnících uvítali více systémových projektů, ne pouze jednotlivců. "Zřejmě se pokusíme upravit parametry tohoto ocenění, aby spíše podporovala systémové projekty," řekl.

V kauze vytunelovaných CS Fondů padly definitivní tresty

V deset let staré kauze vytunelovaných CS Fondů v úterý padly definitivní tresty. Josef Matoulek a Vladislav Naď půjdou za víc než miliardový podvod na osm a pět let do věznice s dozorem. Uprchlý Tomáš Roith a Václav Vojtíšek (dříve Franta) si mají odpykat po čtyřech letech. Rozhodl tak pražský vrchní soud. Všem obžalovaným v odvolacím jednání o rok zmírnil tresty, které jim předloni vyměřil městský soud. Stejně jako prvoinstanční i odvolací senát dospěl k závěru, že do rozsáhlého podvodu byli zapleteni i další lidé. Trestní řízení trvá téměř deset let a tato nepřiměřená délka se odrazila ve snížení trestů, prohlásil předseda odvolacího senátu Pavel Zelenka. Zdůraznil, že ani vrchní soud neuvěřil obhajobě stíhaných, že s podvodem nemají nic společného. Matoulkovi, Naďovi a Vojtíškovi navíc přidal k nepodmíněným trestům pětileté zákazy činnosti ve statutárních orgánech všech forem obchodních společností. Roithovi na pět let zakázal vykonávat činnost makléře obchodníka s cennými papíry. Poškozená společnost byla s nárokem na náhradu škody odkázána na občanskoprávní řízení.

Kubice nebude za svou zprávu ani kázeňsky potrestán

Ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice a jeho dva podřízení nebudou kázeňsky potrestáni za předání takzvané Kubiceho zprávy poslancům. Oznámilo to v úterý policejní prezidium. Podle ČSSD rozhodnutí budí podezření, že ODS drží nad důstojníky útvaru ochrannou ruku. "Náměstek policejního prezidenta pro trestní řízení věc podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů projednal a kázeňské řízení zastavil, protože v jednání policistů neshledal kázeňský přestupek," uvedl v tiskové zprávě mluvčí prezidia David Kubalák.

Rozsudek ve sporu o Lucernu nepadl

Rozsudek ve sporu o polovinu pražského paláce Lucerna v úterý nepadl, pražský městský soud jednání odročil na 20. března. Švagrová bývalého prezidenta Václava Havla Dagmar Havlová se soudí s konkurzním správcem společnosti Chemapol Reality (C.H.R.). Chce po něm, aby polovinu Lucerny vyňal z majetku konkurzu, který jí brání v rekonstrukci paláce. Podle Havlové Lucerna do konkurzní podstaty nepatří. "Soudní jednání je nesmírně dlouhé a mám pocit, že už se skutečně chýlí ke konci," řekla ČTK a televizi Nova Havlová. Podle soudního znalce je technický stav Lucerny nesmírně špatný. Pokud podle něj vznikne havárie, bude nutná oprava a možná i rekonstrukce, která si vyžádá několikaletou odstávku paláce.

iDnes: Cena nové Škody Fabia bude začínat na 250.000 Kč

Základní cena nové verze osobního vozu Škoda Fabia bude 249.900 korun, tedy stejná jako dosavadní model. Vlastnosti a ceny vyšších variant a výbav prozatím prodejci neznají, oznámil v úterý zpravodajský server iDnes. Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto ceník oficiálně představí až příští týden na autosalonu v Ženevě. Maximální nárůst dalších příplatků by neměl přesáhnout deset procent cen současné fabie, která se začíná vyprodávat. Podle dealerů mohou jako dobré vodítko pro ceny nové fabie posloužit nynější ceníky.

Místo po přerovské Komuně láká archeology, očekávají nálezy

Plocha pod troskami přerovské Komuny láká archeology. Podle nich jde o významné místo, které by mělo přinést nové poznatky z dob pravěku či raně středověkého osídlení. Archeologickou hodnotu podle odborníků dokládají i významné nálezy v bezprostřední blízkosti bývalé památky. Výzkum zatím brzdí nejasný osud zbytků objektu, který chtělo ministerstvo kultury vrátit zpět na seznam kulturních památek. Zahájilo správní řízení, jehož výsledky lze očekávat v příštích týdnech. Dům, z něhož zbývá jen pětina, se do té doby bourat nesmí. "Od prostoru přerovské Komuny očekáváme významné nálezy, je to velmi významné území jak z hlediska raně středověkého osídlení, tak doby pravěké. Nálezy z této doby jsou doloženy v bezprostřední blízkosti i v širším okolí této budovy," řekl v úterý ČTK přerovský archeolog Zdeněk Schenk.

Zvyšuje se počet lesů, které se budou vyvíjet bez zásahů lidí

V České republice se rozšířil počet území, které budou z ochranářských a vědeckých důvodů ponechány samovolnému přirozenému vývoji téměř bez lidských zásahů, zejména bez těžby dřeva. K dosavadním čtyřem územím v úterý přibyly Hedvíkovská a Lovětínská rokle v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Železné hory na Chrudimsku. Dohodly se na tom Lesy České republiky a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Češi pomáhají s domácími pracemi skoro nejméně v EU

Čeští muži se na chodu domácnosti podílejí méně než většina jejich sousedů v Evropské unii. Ačkoli náklonnost k domácím pracím je u evropských mužů obecně velmi vzácná - na vaření, úklidu nebo žehlení se jich podílí jen kolem deseti procent, Češi svým partnerkám pomáhají ještě výjimečněji. Zodpovědnost za přípravu jídla a úklid má jen šest procent Čechů, u žehlicího prkna pravidelně stojí dokonce jen dvě procenta českých mužů. Vyplývá to z výsledků průzkumu Eurobarometr, který byl zveřejněn v pondělí.

Vratné lahve prý zeštíhlely v břiše a nabyly v srdeční krajině

Podle scenáristy a hlavního představitele filmu Vratné lahve Zdeňka Svěráka tento snímek v poslední verzi scénáře "zeštíhlel v břiše a nabyl v srdeční krajině". Svěrák tak po úterní pracovní projekci v Praze charakterizoval úpravy předlohy, které natáčení pozdržely, když mu jeho syn, režisér a producent Jan Svěrák, text vrátil. Snímek, který v úterý novináři ocenili potleskem, se v kinech objeví od 8. března ve 39 kopiích, jedna s anglickými titulky. Současně vyjde stejnojmenná kniha. Obsáhne i stránky ze scénáře, které se do filmu nedostaly. "Můj syn si nejprve objednal lehkou komedii, ale pak po mně vyžadoval něco jiného, spíše ty starosti. A tak jsem řadu postav musel zabít," řekl Svěrák. Inspirací k příběhu učitele v důchodu, který přijme místo v supermarketu u výkupu lahví, mu byl chlapík z obdobného okénka na Petřinách, z něhož nebylo možné vypáčit slovo. A tak ho napadlo, co by asi na jeho místě dělal on, vznikl nápad na obchody, kde si lidé ještě spolu povídají.

Hostem festivalu filmů o umění v Telči bude režisér Vojtěch Jasný

Hostem letošního třetího ročníku mezinárodního festivalu filmů o umění Arts&film 2007 v Telči na Jihlavsku bude režisér Vojtěch Jasný. Hlavní událostí festivalu, který se uskuteční ve dnech 12. až 14. června, bude obnovená premiéra slavného filmu Až přijde kocour, který Jasný natočil v Telči v roce 1962. Novinářům to v úterý řekla místostarostka Telče Hana Müllerová. Jasný se zúčastní také happeningu s názvem Po stopách filmu Až přijde kocour, na který organizátoři zvou pamětníky a přímé účastníky natáčení.

Vondráčková odstupuje ze soutěže Eurovize, má k ní výhrady

Zpěvačka Helena Vondráčková odstupuje z evropské písničkové soutěže Eurovision Song Contest, známé také pod názvem Velká cena Eurovize. Důvodem jsou výhrady Vondráčkové k organizaci a propagaci soutěže, což v důsledku podle její zastupující agentury MM Praha vyvolává pochybnosti o regulérnosti celé soutěže. Česká televize (ČT), která příští týden v sobotu odvysílá národní kolo této soutěže, ale výhrady Vondráčkové a její agentury odmítá. Náhradníka hledat ČT nebude. Jednatel agentury a manžel zpěvačky Martin Michal v prohlášení zaslaném ČTK uvedl, že i přes veškerá upozornění a snahy o stanovení jasných pravidel, která by zaručovala regulérní průběh soutěže bez možnosti snadného ovlivnění výsledků, dochází k neustálým změnám v podmínkách soutěže.

V Brně ožívá tradice rychlobruslení, vznikl nový klub pro talenty

Do Brna se po téměř dvaceti letech vrací rychlobruslení. Tým bývalých československých rychlobruslařů a trenérů zahájil spolupráci se školou bruslení vysokoškolského sportovního klubu Technika Brno, z které chce získat mladé rychlobruslařské talenty. Název nového klubu i jeho vedení budou veřejnosti představeny až v pátek při slavnostním otevření nové haly Techniky s dvěma kluzišti u brněnského Boby centra. Podle trenérky nově založeného týmu Věry Břínkové, bývalé československé rekordmanky v rychlobruslení a současné trenérky sálové cyklistiky, jde jen o první krok k oživení tohoto sportu. "Tím druhým je snaha v Brně postavit čtyřsetmetrový ledový ovál, na kterém se běžně závodí. V celé České republice totiž žádný takový není a i vzhledem k úspěchům reprezentantek Sáblíkové nebo Jirků by to proto mělo být zájmem také brněnského magistrátu anebo třeba ministerstva školství," řekla ČTK Břínková.

I v únoru bylo nadprůměrně teplo, zima patří k nejteplejším

Také únor byl v České republice teplotně nadprůměrným měsícem. Už před jeho koncem meteorologové spočítali, že byl o 3,5 stupně teplejší, než je dlouhodobý normál. "To znamená, že uplynulá zima bude mimořádně teplá," řekl v úterý ČTK klimatolog Jan Pretel. Březen už podle něj nemůže nic zvrátit. Nejteplejší od roku 1961 již podle meteorologů byly listopad a leden. Pretel připomněl, že nadprůměrně teplé byly všechny podzimní měsíce i začátek nového roku, a tudíž bude nad průměrem i půlrok zahrnující období od loňského října do letošního března. Nedovoluje si ale předem odhadnout, zda právě končící zima bude nejteplejší v historii měření na území České republiky. Podle informace zveřejněné na internetové stránce Českého hydrometeorologického ústavu je již dnes jasné, že se bude jednat o jeden z nejteplejších únorů na území ČR od roku 1961. Od začátku měsíce se nevyskytl den, kdy by byla průměrná denní teplota v ČR pod dlouhodobým normálem a ani poslední dva dny měsíce na tom nic nezmění. Prozatím je únor teplotně nadnormální o 3,5 stupně.

Počasí ve středu

Většinou oblačno, přechodně polojasno, místy s deštěm. Teploty 8 - 12, na horách kolem 5 stupňů Celsia. Čerstvý západní vítr může mít v nárazech rychlost 50 - 70 km za hodinu.

27-02-2007