Denní souhrn zpráv Zprávy

28-02-2007

Václav Klaus bude znovu kandidovat na prezidentský úřad

Prezident Václav Klaus, od jehož zvolení ve středu uplynuly čtyři roky, při této příležitosti oficiálně potvrdil, že se chce za rok znovu ucházet o úřad hlavy státu. Tento záměr v minulosti již několikrát avizoval. Kromě čestného předsedy ODS Klause zatím nikdo další kandidaturu na prezidenta neoznámil. Očekává se ale, že svého adepta na nejvyšší ústavní funkci postaví nejsilnější opoziční strana - ČSSD. "My se vyjádříme a přijdeme s vlastním návrhem kandidáta někdy v dubnu, květnu maximálně," řekl předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek. Nechtěl nikoho jmenovat s tím, že by ho tak diskvalifikoval.

Kdo na začátku roku 2008 stane v čele státu, rozhodnou stejně jako v minulosti poslanci a senátoři. Vítěze prezidentské volby bude čekat například předsednictví ČR v Evropské unii v roce 2009 či sněmovní volby v roce 2010. Podle politologů má pětašedesátiletý Klaus značné šance stát v čele země i ve druhém funkčním období. Někteří poslanci ODS už ale veřejně přiznali, že Klausovo znovuzvolení není zdaleka jasnou věcí. Části občanských demokratů se například nelíbí, jak prezident kritizoval vládu Mirka Topolánka.

Vicepremiér Čunek o rezignaci kvůli obvinění neuvažuje

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek i přes pokračující trestní stíhání zůstává v koaliční vládě vicepremiérem a ministrem pro místní rozvoj. O rezignaci zatím neuvažuje. Novinářům to řekl krátce poté, co státní zástupce zamítl jeho stížnost proti obvinění z korupce. Čunek, který měl podle policie ještě jako vsetínský starosta přijmout půlmilionový úplatek, vinu popírá. "Jsem si naprosto jist, že jsem nic nespáchal," prohlásil Čunek po zasedání vlády. O své situaci bude hovořit v rámci KDU-ČSL, poté i s koaličními partnery. Teprve poté oznámí své rozhodnutí. V tuto chvíli ale rezignaci podle svých slov nemá v úmyslu.

I zástupci ostatních dvou vládních stran nemíní na Čunka naléhat, aby kvůli obvinění opustil kabinet. "Nehodlám ho vyzývat, aby odstoupil, je to primárně věc pana vicepremiéra," uvedl šéf zelených Martin Bursík. Místopředseda vlády za ODS Alexandr Vondra poznamenal, že důvěryhodnost kabinetu záleží na jeho aktivitě.

Nejhůře hodnocení politici jsou podle CVVM Kalousek a Čunek

Z politiků a ústavních činitelů lidé nejčastěji negativně hodnotí Miroslava Kalouska a Jiřího Čunka (oba KDU-ČSL). Podle únorového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) převaha negativního hodnocení u obou politiků převažuje nad pozitivním o více než 30 procentních bodů. Čunek ještě nedávno patřil k nejpopulárnějším politikům, nyní ale čelí obvinění z korupce. Jen čtyři politici či ústavní činitelé se mohou pochlubit tím, že u nich převažuje kladné hodnocení nad záporným: prezident Václav Klaus, ombudsman Otakar Motejl, ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) a předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, uvedlo CVVM.

ČSSD vyzvala Kavana, aby vypovídal o údajné korupci kolem gripenů

Sociální demokracie vyzvala svého člena, bývalého ministra zahraničí Jana Kavana, aby vypovídal o údajné korupci v souvislosti s nákupen stíhaček Gripen. Exministr má podle ČSSD okamžitě kontaktovat orgány činné v trestním řízení a sdělit jim všechny skutečnosti, o kterých ví.

Švédská televize (SvT) přinesla reportáž, podle níž nákup švédských letounů pro českou armádu provázela korupce, kterou se však zatím nepodařilo prokázat. Švédští novináři, kteří se vydávali za britské agenty, oslovili i Kavana. Exministr jim v rozhovoru natočeném skrytou kamerou řekl, že při obchodu s gripeny dostala úplatky řada vysokých českých politiků. Později ale vše popřel s tím, že jeho vyjádření byla vytržena z kontextu. Novináři byli podle exministra ti, kteří mu sdělili, že mají informace o korupci.

Sociální demokraty Kavanova prohlášení pro SvT překvapila. Mluvčí strany Květa Kočová uvedla, že ČSSD žádnými relevantními informacemi o korupci nedisponovala ani nedisponuje. Stranu podle ní zklamalo, že Kavan informace o korupci nesdělil orgánům činným v trestním řízení již v době rozhodování o nákupu stíhaček. "Považujeme to za pouze těžko omluvitelnou politickou chybu," dodala mluvčí.

Advokát Altner vyzval předsedu ČSSD Jiřího Paroubka ke zveřejnění mandátní smlouvy

Advokát Altner vyzval předsedu ČSSD Jiřího Paroubka ke zveřejnění smlouvy, na jejímž základě sociální demokracii zastupoval v kauze Lidový dům. Znovu pak odmítl dosavadní nabídky ČSSD k dohodě. Altner vede s ČSSD již mnoho let spor o svůj honorář ve výši 93 milionů korun, který podle něho během sedmi let narostl o sankce na více než 19 miliard korun. Paroubek advokátovy nároky zpochybňuje. Ve straně však panují obavy, že sociální demokracie skončí v konkursu. "Smlouva je férová pro ty, kdo jsou smlouvy zvyklí dodržovat," řekl Altner. Připustil, že je tvrdá pro ty, kdo nechtějí plnit uzavřené závazky.

ČSSD Altnerovi už dříve zaplatila 18 milionů korun, 33 milionů dala do notářské úschovy a dalších 93 milionů je připravena do notářské úschovy dát, nebo požádat, aby na ně poskytla záruky renomovaná banka. Paroubek už dříve řekl, že přinejmenším některé části smlouvy jsou v rozporu s dobrými mravy. Nelíbí se mu především sankce 0,3 procenta úroku za každý den zpoždění platby. Poukázal na to, že obvyklý úrok je 0,03 procenta.

Vlastimil Picek převzal velení armádního generáního štábu

Vlastimil Picek dnes od svého předchůdce Pavla Štefky převzal velení armádního generálního štábu. Padesátiletý Picek dosud působil jako šéf Vojenské kanceláře prezidenta republiky. Štefka štáb řídil od prosince 2002. O změně v jeho čele rozhodl prezident loni v prosinci. Ministryně obrany Vlasta Parkanová poděkovala Pavlu Štefkovi za spolupráci a novému náčelníkovi popřála hodně zdaru. Štefka Parkanové a Pickovi předal symbolický diamant, který podle něj představuje armádu.

Vlastimil Picek vystudoval vojenskou akademii v Brně, poté působil u spojovacího vojska a na generálním štábu. Mezi kandidáty na jeho řízení byl již před čtyřmi roky. Na Hrad nastoupil v roce 2003.

Rakouští odpůrci Temelína opět zatarasili hranice

Rakouští protitemelínští aktivisté opět na hodinu zablokovali hraniční přechody spojující jih Čech s Rakouskem. Protestují proti neochotě rakouské vlády zažalovat Česko kvůli jaderné elektrárně Temelín. Odpůrcům Temelína se nelíbí zejména loňská kolaudace elektrárny, kterou podle nich české úřady provedly bez odstranění bezpečnostních nedostatků. Vadí jim, že rakouský kancléř Alfred Gusenbauer při úterní návštěvě Prahy neoznámil, že jeho země kvůli tomu podá na Česko žalobu u mezinárodního soudu. Akce pořádá sdružení Atomstopp ze spolkové země Horní Rakousy, kde je odpor vůči Temelínu největší.

Na bezpečnost jaderné elektrárny Temelín by na místě měli dohlížet zástupci společné česko-rakouské parlamentní komise. Premiéři obou zemí Mirek Topolánek a Alfred Gusenbauer se v Praze dohodli také na tom, že obě vlády začnou jednat o informační dohodě navazující na dohodu z Melku, která se týká výměny informací o provozu jihočeské atomové elektrárny.

Mýtný systém pro druhou etapu bude z 80 procent satelitní

Mýtný systém na silnicích první třídy bude z 80 procent satelitní a na 20 procentech silnic se postaví ještě zhruba 100 bran s mikrovlnnou technologií. Dohodli se na tom zástupci ministerstva dopravy a firmy Kapsch. Dopravci by měli začít na zhruba 1200 kilometrech silnic první třídy platit od 1. ledna 2008. Návrh je kompromisem. Kapsch původně navrhoval systém se zhruba 200 mýtnými branami. S tak velkým podílem mikrovln však nesouhlasil poradní tým ministerstva v čele s děkanem dopravní fakulty ČVUT Petrem Moosem. Dalším sporným bodem byl druh použitých palubních jednotek. Ty bude moci dodávat více výrobců. To je rozdíl proti mikrovlnnému systému na dálnicích, kde jediným dodavatelem jednotek je právě Kapsch.

Vyřazení Komuny ze seznamu památek bylo podle ministerstva kultury protiprávní

Vyřazení přerovského spolkového domu Trávník přezdívaného Komuna ze seznamu památek vykazovalo takové vady, že by soud při případném přezkoumání toto rozhodnutí zrušil. K takovému výsledku dospěl právní rozbor, který si nechal vypracovat ministr kultury Václav Jehlička. Zaměstnanci jeho úřadu, kteří se chybného postupu dopustili - bývalý náměstek ministra František Formánek a Vladimíra Koubová - již odešli ze svých funkcí a na ministerstvu nepracují.

Bývalou přerovskou památku spolkový dům Trávník, přezdívaný Komuna, začal bagr bourat v polovině února. Objekt byl ze seznamu kulturních památek vyškrtnut za podpory přerovské radnice loni. Na základě úsilí památkářů i části Přerovanů se ministerstvo kultury rozhodlo na začátku února zahájit správní řízení, na jehož konci mělo být navrácení domu na seznam památek. Rozhodnutí o tomto kroku se však majiteli objektu doručit nepodařilo. Demolice domu byla zastavena až minulý čtvrtek, z domu však již mnoho nezbylo.

Česká extrémní pravice mění taktiku propagace, tvrdí odborníci

Čeští příznivci extrémní pravice podle ministerstva vnitra pomalu upouštějí od pořádání soukromých akcí a orientují se na veřejné demonstrace a pochody. Důvodem je údajně zvýšený tlak, který na ně vyvíjí policie a nevládní organizace. Dosáhnout utajení soukromé akce je prý v současné době obtížné. Proto mění organizátoři taktiku a využívají práva na shromažďování. Zároveň si dávají pozor, aby během pochodů a demonstrací nedošlo k porušení zákona. Začínají tak prý kopírovat trend, který se zabydlel v západní Evropě. Jak řekl Michal Mazel z ministerstva vnitra, na české ultrapravicové scéně hrají hlavní úlohu skupiny Národní korporativismus (NK) a Národní odpor (NO). NK se údajně snaží prezentovat jako seriózní vlastenecká organizace složená ze slušných, hezky oblékaných a často vysokoškolsky vzdělaných lidí. Jeho členové prý mají politické ambice. Snaží se údajně propojit historické kořeny nacismu s českým prvorepublikovým fašismem. Naproti tomu NO je podle ministerstva vnitra čistě neonacistickým uskupením bez ambic prosadit se demokratickou cestou.

Při požáru domu v Pustiměři zahynuli otec s dítětem

Dva lidé dnes ráno zahynuli při požáru rodinného domu v Pustiměři na Vyškovsku. Hasiči našli ostatky majitele domu a jeho dítěte. V podkroví budovy později objevili matku, která je ve vážném stavu. Operační důstojník hasičů si o příčině neštěstí netroufl spekulovat. Okamžitě po likvidaci plamenů po ní budou pátrat vyšetřovatelé hasičů spolu s policejními experty.

Muže v Zastávce zabila podomácku vyrobená výbušnina

V Zastávce u Brna objevili lidé dnes ráno tělo mrtvého devětačtyřicetiletého muže. Podle kriminalistů zahynul v noci patrně ve chvíli, kdy mu explodovala podomácku vyrobená výbušnina, kterou si nesl v podpaží. Mluvčí uvedl, že policisté zatím netuší, k jakému účelu si muž pocházející z přímo ze Zastávky u Brna výbušninu vyrobil. Pravděpodobně ji chtěl odpálit jako zábavní pyrotechniku. Výbuch patrně podle expertů nastal kvůli neopatrné manipulaci.

Tajné snímky nového superbu prodal deníku Blesk mladý vývojář

Tajné snímky nového modelu Škoda Superb prodal deníku Blesk externí zaměstnanec automobilky, který se přímo podílel na vývoji modelu. Sedmadvacetiletého muže z Plzeňska policie obvinila z poškozování cizích práv, za což mu hrozí až dva roky vězení. Muž byl podle smlouvy s výrobcem vázán mlčenlivostí, přesto pořídil poměrně kvalitní snímky nového vozu přímo ve vývojářském středisku automobilky, a následně je prodal Blesku. Podle policie použil zřejmě mobilní telefon. "Je to poprvé, co se něco takového podařilo objasnit," řekl mluvčí automobilky Jaroslav Černý. Podle něj jde o precedens, který by mohl odradit případné další pachatele. Škodovka měla podobné problémy například s novým modelem fabie.

Psychologové v adopcích dětí homosexuálními páry nebezpečí nevidí

Většina psychologů v adopcích dětí homosexuálními páry nebezpečí nevidí. V každé harmonické rodině totiž dítě vyrůstá lépe než v ústavu. Celospolečenskou debatu o těchto adopcích chce zahájit ministryně Džamila Stehlíková (SZ). Její vyjádření ale vzbudilo nelibost koaličních lidovců - podle nich se potvrzují obavy, že po přijetí zákona o registrovaném partnerství se budou požadavky gay a lesbických párů stupňovat. "Nemyslím si, že by tyto děti měly významně trpět," soudí psycholog Jiří Šípek. Nezná žádnou studii, která by dokazovala, že by v těchto rodinách nemohl vyrůst kvalitní člověk. Přesto se objevují názory, že dětem pak chybí mužský i ženský vzor. Velké množství chlapců a dívek ale vyrůstá v neúplných rodinách, kde jeden ze vzorů rovněž chybí, poukázal psycholog. V 90. letech přišlo rozvodem o denní kontakt s jedním z rodičů, většinou s otcem, přes 340.000 dětí. Podle demografů to představuje téměř čtvrtinu z 1,4 milionu dětí, které se narodily vdaným matkám v 80. letech. "Nikdo si ale zatím netroufl říct, že jsou poškozené," dodal Šípek.

Česko patří k zemím s největším podílem dětí v ústavní výchově. V dětských domovech žije zhruba 7500 chlapců a děvčat, v kojeneckých ústavech a domovech do tří let dalších více než 1500 dětí. Přes 10.000 dětí pak pobývá v ústavech sociální péče. Podle britské studie připadá v ČR na 10.000 dětí 60 dětí v ústavech. Ve Slovinsku a na Islandu to není žádné dítě, v Británii jedno, v Norsku pak dvě.

Nový ozařovací přístroj v Motole zvýší šanci na vyléčení rakoviny

Větší šanci na vyléčení rakoviny mají pacienti díky novému lineárnímu urychlovači, který začal v těchto dnech fungovat na radioterapeuticko-onkologické klinice Fakultní nemocnice Motol. Přístroj umožňuje zpřesnit a zkvalitnit léčbu. Je prvním svého druhu v Česku a nemocnice na něj získala příspěvek z programu Phare. Ročně podstoupí léčbu zářením v Motole až 1500 pacientů. V Motole instalovali loni jeden nový urychlovač, takže nyní mají dva. Každý stál 78 milionů, nemocnice za každý dala 38 milionů, zbytek šel z fondu Phare. Motolské pracoviště bylo zařazeno do sítě 18 komplexních onkologických center, v nichž se soustřeďují špičkoví odborníci a nejlepší technické vybavení.

Ochrana Prahy proti povodni bude dokončena příští rok

Ochrana Prahy proti povodni bude dokončena příští rok. Ještě loni se předpokládalo, že to bude letos v říjnu. Diskuse se ještě vedou o projektu v Troji. Do konce letošního roku by měla být proti velké vodě ochráněna Zbraslav, Radotín a Chuchle, řekl ředitel magistrátního odboru městského investora Jiří Toman. Magistrát má v letošním rozpočtu na stavbu zábran proti velké vodě zhruba půl miliardy korun. Dosud vložil do výstavby bariér kolem dvou miliard korun. Protipovodňová opatření tvoří mobilní hrazení, zemní valy, různé zdi a zídky, přečerpávací stanice a také úpravy kanalizace. I po dokončení zábran zůstanou v Praze čtvrti nebo jednotlivé domy, které budou stát mezi řekou a bariérami.

Rakousko podpoří novou členskou zemi v souboji o sídlo Galilea

Rakousko podpoří kandidaturu nové členské země EU v soutěži o sídlo satelitního navigačního systému Galileo. Po jednání ministrů dopravy ČR a Rakouska Aleše Řebíčka a Wernera Faymanna to řekl mluvčí ministerstva Karel Hanzelka. Faymann však neuvedl žádný konkrétní stát, takže v úvahu kromě ČR přichází ještě Slovinsko a Malta. Rakušané se tak postavili za usnesení Evropské rady z roku 2003, kde je závazek umisťovat vznikající evropské agentury v nových členských zemích. V ČR dosud žádná taková agentura, na rozdíl od řady jiných kandidátských států, nesídlí. Předností Prahy by měla být její strategická poloha a vzhledem k Rakousku dobré spojení do Vídně. Systém Galileo by měl v budoucnu využívat i český mýtný systém.

Ministři jednali také o propojení dálničních sítí České republiky a Rakouska. Dohodli se na definitivní variantě spojení Brna s Vídní. Jihomoravská rychlostní silnice R52 se napojí na rakouskou severní dálnici A5 u Mikulova, což znamená posun v jednáních, neboť dosud nebylo jasné, kudy silnice R52 povede. Na konečné stanovisko Rakušanů musela česká strana čekat například s územním plánem Břeclavska.

Zavření Britské rady v Česku se neplánuje

Uzavření pobočky Britské rady v Praze se neplánuje a neuvažuje se ani o omezení služeb, uvedla ředitelka této instituce v Česku Mandy Johnsonová. Londýnské ústředí Britské rady (British Council) v pondělí oznámilo, že mění koncepci své práce v Evropě. V první etapě má například rušit střediska na Slovensku, v Rakousku, Maďarsku, Slovinsku a pobaltských republikách. Johnsonová podotkla, že česká pobočka rady se již zapojila do reforem. Bude organizovat méně místních aktivit a více se bude účastnit rozsáhlejších evropských regionálních projektů. Britská rada se zaměřuje na vzdělávání a kulturní vztahy mezi občany Spojeného království a jiných zemí. V současnosti působí ve 233 městech ve 109 zemích včetně Česka.

Premiéra filmu Marcela dnes zahájí festival Jeden svět

Premiéra celovečerního dokumentu Heleny Třeštíkové Marcela dnes zahájí v Praze festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Na začátku festivalu bude předána cena Homo Homini. Tu uděluje organizace Člověk v tísni osobnostem, jež se zasloužily o prosazování lidských práv a nenásilného řešení konfliktů ve světě. Letos ji obdrží Světlana Gannuškinová, která se věnuje zejména situaci válečných uprchlíků v postsovětském prostoru. Každým rokem mohou diváci v Praze na festivalu zhlédnout až 120 dokumentů z celého světa. Část z nich poté putuje do regionů. Letos v lednu udělilo UNESCO festivalu čestné uznání za výchovu k lidským právům.

Česká televize uvede svéráznou Kyliánovu Carmen natočenou v uhelných dolech

Neobvyklé spojení tance, klasické hudby, starých aut a černobílých grotesek nabízí nový taneční film světoznámého choreografa Jiřího Kyliána Car Men. Vznikl sice na motivy Bizetovy opery Carmen, její hrdiny ovšem představuje jako pošetilé automobilové nadšence v kulisách severočeských uhelných dolů. Čtyř klíčových rolí, které Kylián převzal ze slavné opery, se chopili členové Nizozemského tanečního divadla. Úlohy Carmen, která propadá vášni pro automobily a zamiluje se do vozu Tatra 87, se zhostila Němka Sabine Kupferbergová, Dona José tančí Karel Hruška, původem český umělec žijící v Paříži. Kylián patří k renomovaným evropským choreografům. Vede Nizozemské taneční divadlo, v tuzemsku uvádí jeho choreografie balet pražské první scény.

Mexický tenorista Rolando Villazón vyprodal Smetanovu síň

Mexický tenorista Rolando Villazón, hvězda současného světového operního dění, beznadějně vyprodal Smetanovu síň Obecního domu v Praze. Už předloni na podzim tam měl se svým recitálem mimořádný úspěch. Do české metropole se nyní vrátil s premiérou nového koncertního programu, kterýmu naslouchal i prezident Václav Klaus. Vedle árií z italských, francouzských a ruských oper v programu významně figurovaly ukázky ze španělských zarzuel, populárních lidových zpěvoher z přelomu 19. a 20. století.

Sport

Biatlonista Lars Berger vyhrál na mistrovství světa v Sapporu v klasickém lyžování běh na 15 km volnou technikou, který významně ovlivnila náhlá změna počasí a husté sněžení. Z českých reprezentantů doběhl nejlépe Martin Koukal na 30. pozici, Jiří Magál byl dvaatřicátý a Milan Šperl osmačtyřicátý. Lukáš Bauer závod vynechal, neboť se rozhodl šetřit síly na štafetu a závěrečný maraton, nejel nakonec ani nemocný bronzový medailista ze sprintu dvojic Dušan Kožíšek. Oba nemuseli litovat, neboť se vyhnuli trápení na čerstvém sněhu, který na tvrdý a rychlý podklad začal padat půl hodiny po startu.

Počasí v České republice

Je oblačno, místy přeháňky, noční teploty 7 až 3 stupně Celsia; ve čtvrtek bude převážně zataženo s deštěm, teploty vystoupí na 7 až 11 stupňů.

28-02-2007