Denní souhrn zpráv Zprávy

05-03-2007

Václav Klaus v Texasu: Pro Čechy je žádání o víza do USA frustrující

Vyřizování víz pro cestu do USA je pro mnohé Čechy frustrující zkušeností. Řekl to prezident Václav Klaus v Texasu při setkání s krajany. Reagoval tak na jejich dotaz, co si myslí o americké vízové politice. Jak dodal, lidé mnohdy nedostanou vízum z nepochopitelných důvodů. Někteří jeho přátelé a kolegové prý o americké vízum ani nežádají, protože je to pod jejich úroveň. Právě vízová politika je jedno z témat, kterých se Klaus pravděpodobně dotkne i během pátečního jednání ve Washingtonu, kde se má mimo jiné setkat s americkým viceprezidentem Richardem Cheneym. Klaus doufá, že krajané svoji "domovinu" podpoří v této otázce podobně, jak tomu bylo například před vstupem ČR do Severoatlantické aliance. Texasany, kteří se hlásí k českým kořenům, považuje Klaus za nejaktivnější českou komunitu ve Spojených státech a možná i ve světě vůbec.

Velká migrace Čechů do Texasu začala v roce 1850 - v době, kdy se ustavil novodobý český národ. Podle některých pramenů byl prvním Čechem, který se zapsal do podvědomí Texasu, Frederick Lemsly, který hrál na píšťalu v texaské armádě během bitvy o San Jacinto, která vedla k nezávislosti v roce 1836.

Václav Klaus se v Houstonu setkal také s bývalým americkým prezidentem Georgem Bushem. Nyní dvaaosmdesátiletý republikán Bush stál v čele země v letech 1989 až 1993. Navštívil i bývalé Československo, a to v den oslav prvního výročí sametové revoluce 17. listopadu 1990; do České republiky přijel v roce 1999 u příležitosti oslav 10. výročí svržení komunismu. Vedle řady vyznamenání byl mimo jiné oceněn také Řádem bílého lva za mimořádné zásluhy o zhroucení komunismu ve střední a východní Evropě v roce 1989.

Česká republika může chtít při jednání o radaru od USA pomoc zahraničním misím

Materiální pomoc českým vojenským misím v zahraničí ze strany USA by mohla být jednou z věcí, o kterou budou Češi usilovat při jednání o americkém záměru vybudovat v ČR radarovou část americké protiraketové základny. Řekl to náměstek české ministryně obrany Martin Barták, který se účastní týdenní prezidentské návštěvy Spojených států. Prezidenta Václava Klause čeká v pátek jednání ve Washingtonu s viceprezidentem Dickem Cheneym a ministrem obrany Robertem Gatesem. Česká strana by mohla během jednání o radarů klást důraz i na oblast smluv mezi oběma zeměmi. Například kvůli údajné americké laxnosti stagnuje podle některých diplomatů jednání o nové dohodě o podpoře a ochraně investic - dosavadní dokument je prý nevyvážený a pro českou stranu nevýhodný. Čeští zástupci by mohli během diskusí o základně požadovat také maximálně možný podíl domácích firem na výstavbě základny, dodávkách zařízení, údržbě či následné modernizaci. Američané požádali v lednu o výstavbu radaru ve vojenském prostoru Brdy. Druhou část základny - protiraketové střely - chtějí umístit v Polsku.

Jednání o americké protiraketové základně je dvoustrannou záležitostí mezi USA a oslovenou zemí. Po jednání s českým premiérem Mirkem Topolánkem to v Bruselu řekl generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Topolánek při schůzce také navrhl na funkci náměstka generálního tajemníka aliance bývalého ministra obrany Jiřího Šedivého a přislíbil zastavit pokles v českých výdajích na obranu. Topolánek dal najevo skepsi k výhradám jiných zemí k umístění amerických základen do ČR a Polska, ale uvítal diskusi v rámci aliance. Připomněl, že americké základny jsou v 18 členských státech Evropské unie a zapochyboval, zda "by každý z nich měl hovořit do toho, zda může být i na území českém". Alianční diskuse je nicméně potřebná, míní: "My ji vítáme a účastníme se jí".

Příznivci radaru představili občanskou iniciativu Pro

Příznivci umístění radaru protiraketové obrany USA v Česku představili občanskou iniciativu Pro. Její aktivity podporují například bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla Ladislav Špaček nebo výtvarník David Černý. Hlavním důvodem pro vznik iniciativy byla podle jejích organizátorů snaha aktivně vstoupit do společenské debaty v Česku. Špaček se domnívá, že by bylo od Česka "slušné" oplatit Spojeným státům úsilí, s jakým jejich vojáci v minulosti hájili svobodu Evropy. Podle Špačka je český strach z radaru iracionální. Považuje také za důležité, aby Češi získali o radaru více informací. Již dříve vybudování radaru podpořil také bývalý prezident Havel.

Česká politická scéna je v názoru na radar rozdělena. Podle průzkumu agentury STEM, jehož výsledky v neděli zveřejnila Česká televize, odmítá radar 70 procent lidí, jeho umístění na českém území podporuje 30 procent oslovených. Z průzkumu také vyplynulo, že zájem lidí o toto téma se zvyšuje.

Policie navrhla obžalovat bývalé vysoké důstojníky z korupce

Policie navrhla obžalovat osm bývalých důstojníků armády z korupce a manipulace s veřejnými zakázkami. Podle policie šlo o zakázky na stavební úpravy letišť, na opravy letištní techniky a na opravy techniky letištního zabezpečení. Obvinění, většinou plukovníci a podplukovníci, v letech 1997 až 1999 údajně zmanipulovali zakázky asi za 482 milionů korun. Jak uvedla Veronika Dumková z útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, ve většině případů firma provedla práce ještě dříve, než s ní byla uzavřena smlouva a než se konalo výběrové řízení. "Důkazy o manipulaci se zadáváním zakázek byly zjištěny i z materiálů ministerstva obrany, neboť obvinění například již na jaře umožnili provést ve vojenských objektech stavební práce a na konci roku pak provedli 'výběrové řízení' na dodavatele těchto prací," uvedla Dumková. Na místě ministra obrany se v letech 1997 až 1999 vystřídali tři ministři, Miloslav Výborný (KDU-ČSL), Michal Lobkowicz (Unie svobody) a Vladimír Vetchý (ČSSD).

Lidovci budou jednat o osudu svého předsedy Jiřího Čunka

Celostátní výbor KDU-ČSL bude v úterý řešit, jak se strana postaví k pokračujícímu trestnímu stíhání svého předsedy Jiřího Čunka. Někteří lidovci hovoří o potřebě vyvodit z případu osobní odpovědnost. Jiní chtějí slyšet Čunkovy argumenty a respektují, že vicepremiér a ministr pro místní rozvoj i přes obvinění z korupce zůstává členem koaličního kabinetu. Žádná krajská organizace či významný člen KDU-ČSL zatím nepřišel s jasnou výzvou, aby se Čunek kvůli případu alespoň dočasně stáhl z vlády. Zástupci Vysočiny, Jihočeského a Plzeňského kraje nicméně žádají od svého lídra více informací. Jiří Čunek v Českém rozhlasu řekl, že má k dispozici znalecký posudek, který dokazuje jeho nevinu. "Chybí motiv toho, proč by mně někdo dával peníze," řekl Čunek.

Čunek podle policie v únoru 2002 dostal jako vsetínský starosta zhruba půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Vyšetřování pět let staré události ale zřejmě jen tak neskončí. Situaci totiž ještě zkomplikovalo zatčení tří mužů kvůli podezření, že se pokusili ovlivnit výpověď klíčové svědkyně. Muži údajně oslovili bývalou Čunkovu sekretářku Marcelu Urbanovou a nabízeli jí peníze výměnou za pomoc pro vicepremiéra. Urbanová ale vše ohlásila policii, která muže zadržela. Čunek podle svého vyjádření nemá zapotřebí, aby někdo Urbanovou uplácel. Ve svém prohlášení zopakoval, že nemá s trojicí mužů cokoli společného.

ČSSD advokátovi Zdeňku Altnerovi, který ji chce dostat do konkurzu, nezaplatila

ČSSD nezaplatila advokátovi Zdeňku Altnerovi 165 milionů korun. Advokát, který pomáhal sociální demokracii vysoudit Lidový dům a vymáhá za to soudně dosud nezaplacenou část honoráře, požadoval složit tuto sumu na švýcarský účet, aby uvažoval o mimosoudním vyrovnání. Ústřední manažer strany Jiří Havlíček oznámil, že sociální demokracie u pražského městského soudu podala námitky proti Altnerově návrhu na prohlášení konkurzu na majetek strany. Předseda ČSSD Jiří Paroubek soudí, že advokát se snaží tímto návrhem vyhnout soudnímu projednávání. Nejsilnější opoziční strana nicméně začátkem příštího týdne složí do notářské úschovy 93 miliónů korun. Chce tímto krokem dokázat, že je připravena Altnerovi zaplatit, pokud by jí to pravomocně přikázal soud. To se ale dosud nestalo.

Představitelé ČSSD tvrdí, že se s Altnerem už vyrovnali, jeho další požadavky považují za přehnané a "v rozporu s dobrými mravy". Jsou ale s advokátem nadále připraveni jednat o mimosoudním vyrovnání. Paroubek dodal, že tato nabídka platí dva měsíce. Vyčetl Altnerovi, že místo věcného jednání klade ČSSD ultimativní požadavky a "hází na ni špínu" v médiích.

ČR nebude euroústavu blokovat, ale nebude ani spěchat

Česká republika nebude evropskou ústavu blokovat, ale nebude ani nikam spěchat. Po jednání s předsedou Evropské komise Josém Manuelem Barrosem to řekl český premiér Mirek Topolánek. Podle něj nelze vyloučit, že evropské státy se časem shodnou na redukovaném textu ústavní smlouvy. Česká republika podle ministerského předsedy trvá na tom, že kvalita textu ústavy je důležitější než čas.

Česko chce uspořádat evropské fórum o jaderné energetice

Český vicepremiér Alexandr Vondra v Bruselu navrhl uspořádání evropského fóra o jaderné energetice v Praze. Vondra vystoupil na zasedání ministrů zahraničních věcí. ČR patří v rámci unie k zemím, které kladou důraz na jadernou energetiku. Podle diplomatů se jednotlivé země nemohou dohodnout, zda by summit měl podpořit v boji s globálním oteplováním jadernou energetiku, když řada zemí je pro její odbourávání. Šéfové států EU by také měli podpořit záměr, aby do roku 2020 dosáhl podíl biopaliv v dopravě deseti procent. Bude se jednat i o cíli, aby se elektřina v unii v roce 2020 z dvaceti procent vyráběla z obnovitelných zdrojů.

Češi jsou v rámci Evropské unie hned po Bulharech největšími zastánci jaderné energie a nejsou nijak nadšeni z představy, že se záležitosti týkající se energetické politiky řeší na úrovni EU. Z průzkumu Eurobarometr také vyplývá, že ačkoli si tři čtvrtiny obyvatel Česka uvědomují negativní dopad nadměrné spotřeby energie na životní prostředí, k úsporným opatřením se stavějí vlažněji než zbytek Evropy. Téměř polovina oslovených obyvatel Česka odpověděla, že podíl jaderné energetiky by se měl v budoucnu zvýšit, 40 procent je naopak pro zmenšování počtu jaderných elektráren. V rámci celé EU je poměr obou táborů přesně opačný - 61 procent obyvatel EU chce jadernou energetiku omezit, posílit by ji chtělo 30 procent Evropanů.

Nejvyšší soud odmítl dovolání Thun-Hohensteina, zámek Choltice zůstává obci

Zámek v Cholticích na Pardubicku zůstává ve vlastnictví obce. Nejvyšší soud odmítl dovolání Bertholda Thun-Hohensteina, který se už 15 let domáhá vydání zámku a rozsáhlých polností. O ty jeho otec přišel jako německý státní příslušník při konfiskacích v roce 1945. Konfiskaci i pravost některých důkazů napadl v roce 1992 syn posledního majitele Berthold, žijící v Itálii, Například vyhláška okresního národního výboru podle něj byla "dodatečně účelově vytvořená listina bez jakékoli důkazní hodnoty". Proti verdiktu se nelze odvolat, možná je pouze ústavní stížnost.

Roztočil u soudu prohlásil, že proces byl pomstou tajných služeb

U Krajského soudu v Praze začal nový proces s Rostislavem Roztočilem ve 30 let starém případu vraždy egyptského studenta. Roztočil prohlásil, že s vraždou neměl nic společného a proces byl pomstou tajných služeb bývalého komunistického Československa za jeho údajnou špionáž ve prospěch Západu. Tvrdí, že když v roce 1980 utíkal ze země, odvezl do Rakouska i tajné vojenské materiály. Získal je prý, když je u něj v autě na konci šedesátých let zanechal v opilosti vysoce postavený generál. Roztočil prý údajně před útěkem z Československa předával na Západ tajné informace o československém průmyslu, například z jaderného ústavu v Řeži. Právě tyto aktivity jsou podle něj důvodem, proč ho chtěla Státní bezpečnost nejprve získat ke spolupráci. Když odmítl, zinscenovala údajně pomstu a nechala jej odsoudit za vraždu.

Původní rozsudek z roku 1985 byl zrušen na základě žádosti německé justice. Soud v Německu, kam Roztočil v roce 2005 utekl z vězení, totiž muže vydal pod podmínkou obnovení jeho starého procesu. Roztočil byl zadržen až v roce 2000 při vstupu na české území. Trest si pak odpykával v plzeňské věznici, odkud o pět let později uprchl.

Z policie unikla část Starkova spisu

Část spisu fotbalového bosse Jaroslava Starky unikla z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Starka a několik dalších podnikatelů jsou podezřelí z únosu a smrti otce uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře. Jak uvedla televize Prima, dokument s rodnými čísly a dalšími citlivými údaji měli dostat advokáti, faxem ho ale obdržel cizí člověk. Podle televize dokumenty obsahovaly kromě rodných čísel podezřelých i adresy a telefonní čísla advokátů či plán výslechů na 7. a 8. března. Starkův advokát Julius Kramarič uvedl, že se kvůli úniku části spisu chystá podat trestní oznámení na neznámého pachatele. Prima popsala dvě verze. Podle první chtěl příslušný policista dokumenty někomu poslat. U faxu je ale našla nepravá osoba. Podle druhé verze se prý policista při volbě čísla spletl a papíry poslal jinam, než chtěl.

Na sjezdovce v Herlíkovicích zahynul čtrnáctiletý lyžař

Na sjezdovce v Herlíkovicích v Krkonoších zahynul čtrnáctiletý lyžař. Narazil do stromu a utrpěl těžká poranění hrudníku a hlavy. Zraněním podlehl přesto, že měl na hlavě helmu. Jak uvedl náčelník krkonošské horské služby Adolf Klepš, jde o první oběť úrazu na českých horách v letošní zimní sezoně. Záchranáři horské služby dorazili na místo neštěstí během pěti minut. Ani přivolanému lékaři se však chlapce přes veškerou snahu nepodařilo zachránit. Chlapec, který v Herlíkovicích lyžoval se svým otcem, narazil do stromu v lesním průseku, když přejížděl z jedné sjezdovky na druhou.

Na agregáty k mýtným branám měl stát vypsat nový tendr, tvrdí antimonopolní úřad

Ministerstvo dopravy mělo na dodávku dieselových agregátů při budování první fáze mýtného systému vyhlásit samostatné výběrové řízení. Antimonopolní úřadu uvedl, že jde o samostatnou zakázku, která neměla být zahrnuta v takzvaném prvním dodatku ke smlouvě s firmou Kapsch. Podle předsedy Úřadu na ochranu hospodářské soutěže Martina Peciny obsahuje dodatek i další chyby. Dodatek posunul některé termíny a změnil i pravidla účinnosti systému. Původně měl agregáty zaplatit stát, později ale přenesl náklady na Kapsch. To je jeden z důvodů, proč ÚOHS neudělil pokutu.

Dodatek umožnil, aby se od ledna do března 2007 snížila efektivita výběru mýta až na 85 procent, zatímco v původní smlouvě byla o deset procentních bodů vyšší. Při překročení 95procentní úspěšnosti by firma dostala vše, co se vybere nad 95 procent. Mýtné se v ČR vybírá zatím mikrovlnnou technologií na zhruba 1000 kilometrech dálnic a rychlostních silnic; povinnosti platit podléhají vozy o hmotnosti 12 tun a více.

Majitelé domů chtějí výpověď bez důvodu dříve než v roce 2010

Majitelé domů, které zastupuje advokátka Klára Veselá-Samková, nesouhlasí s tím, že by byla možná dvouletá výpovědní lhůta nájemníkovi ze strany pronajímatele bez udání důvodu až od roku 2010, jak to navrhuje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Tato možnost je v návrhu nového občanského zákoníku. Tento časový horizont pokládají majitelé domů podle Samkové za zcela nepřípustný a uměle udržující protiprávní a protiústavní stav v oblasti nájemního bydlení. Naopak předseda Sdružení nájemníků (SON) Stanislav Křeček již dříve řekl, že je zcela nepřijatelné dostat výpověď bez udání důvodu a bez náhrady. V žádné evropské zemi není podle jeho názoru výpovědní lhůta bez udání důvodu, takže ČR nebude podle něj za to ve Štrasburku odsouzena.

Česká Primossa chce v Mongolsku těžit zlato za miliony dolarů

Česká klenotnická firma 1. Primossa Corporation začala loni zkušebně těžit ve dvou vlastních zlatých dolech v Mongolsku. V následujících letech chce díky masivním investicím ročně vytěžit zlato v hodnotě několika milionů dolarů. Navíc uvažuje o výrobě zlatých šperků v Mongolsku. "Plán objemu těžby (v Mongolsku) pro letošní rok je zhruba 250 až 300 kilogramů zlata, což znamená, že výnos předpokládáme kolem tří milionů dolarů," řekl na Česko-asijském obchodním fóru v Praze generální ředitel společnosti Pavel Moravec. Dodal, že pražská firma chce prostřednictvím společného podniku v Mongolsku kupovat další naleziště zlata. Ratingové agentury považují Mongolsko za oblast pro investory velmi rizikovou. Vedení společnosti 1. Primossa Corporation ale tvrdí, že má s podnikáním v této asijské zemi dobré zkušenosti.

V únoru muselo opustit by 98 agresivních osob

Lidí, které policie vykázala kvůli týrání blízkých z domova, v únoru přibylo. V lednu muselo byt kvůli domácímu násilí opustit 89 agresivních osob, v únoru už 98. Domácí násilí patří v ČR mezi trestné činy od června 2004. Od letošního ledna smí policie vykázat lidi, kteří ubližují svým blízkým, na deset dní z domova. Jen ve Středočeském kraji se podle prezidentky Bílého kruhu bezpečí PetryVitoušové počet vykázaných zdvojnásobil. Dodala, že informace budou odborníci nejprve analyzovat. V lednu byla mezi vykázanými jen jediná žena, která bila svou babičku. Obětí v prvním měsíci roku byly většinou ženy. Stali se jí ale i čtyři muži, kterým ubližovali jejich synové. Mezi manželi se odehrála polovina útoků.

Policie zadržela pět lidí, kteří ve velkém vyráběli pervitin

Policisté z Národní protidrogové centrály zadrželi čtyři Čechy a jednu Ukrajinku, kteří jsou podezřelí z výroby velkého množství pervitinu. Drogu prodávali dealerům, kteří ji distribuovali v Německu. Jak uvedl Jiří Komorous, při domovních prohlídkách bylo zabaveno několik desítek kilogramů chemikálií a množství laboratorního vybavení. Jeden z podezřelých měl doma rovněž střelné zbraně s optickým zaměřovačem a tlumičem, 600 kusů nábojů a střelný prach.

Vědci radí, aby správci Šumavy nechali stromy v 1. zónách ležet

Zhruba 20 vědců doporučuje, aby se dřevo z prvních zón šumavského národního parku, které pokácel nedávný orkán Kyrill, nechalo ležet a netěžilo. Sanovat radí odborníci pouze stromy, které vítr zlámal až ve druhých zónách, tedy v místech, kde se smí kácet. Svá tvrzení opírají o výsledky vědeckých studií o podobných událostech v sousedním Národním parku Bavorský les či v Tatrách. Vědci ve svém stanovisku reagují na diskusi, jež se po orkánu rozpoutala právě okolo likvidace popadaných stromů v šumavském parku. Zatímco jeho správci jsou pro úklid stromů z druhých zón, aby zabránili kůrovci, ekologové chtějí nechat dřevo ležet. Podle vědců jsou vichřice a následné polomy spojené i s přemnožením kůrovce součástí přirozených lesních procesů. Naznačují, že vyhrocená debata se vede zatím jen v úrovni kůrovcové kalamity. Nezabývá se podstatou, tedy přirozeným vývojem lesa, jehož zachování je účelem národních přírodních rezervací a prvních zón národních parků. Větrná smršť v parku pokácela na 687.000 metrů krychlových dřeva, těžaři už zlikvidovali kolem 11 procent polomů.

Česko má málo vysokoškolaček

Česká republika je v rámci Evropské unie zemí s téměř nejmenším počtem vysokoškolsky vzdělaných žen. Pomaturitní vzdělání absolvovalo jen necelých 13 procent Češek mezi 25 a 59 lety. Méně vysokoškolaček než Česko má pouze Rumunsko. Jak uvádí statistika Eurostatu, pomaturitní vzdělání má v unii 24 procent žen a 23 procent mužů. Ve Finsku, Dánsku nebo Estonsku je to dokonce kolem třetiny veškeré populace. Mnohem větší podíl žen je v humanitních a uměleckých oborech, kde tvoří studentky téměř 70 procent všech absolventů. V technických oborech je žen naopak necelých 40 procent.

Negativně Česká republika vyniká také ve statistice ženské zaměstnanosti. Nezaměstnaných žen je v EU obecně více než nezaměstnaných mužů. Spolu s Řeckem a Španělskem je ale Česko zemí, kde je rozdíl mezi počtem žen a mužů bez práce největší. Míra ženské nezaměstnanosti byla letos v lednu v ČR 8,6 procenta, míra mužské nezaměstnanosti byla o více než tři procentní body nižší. Především v porovnání se zeměmi severní a střední Evropy také velmi malé procento českých žen pracuje na částečný úvazek.

Do českých škol možná budou brzy chodit i děti ilegálních cizinců

Do českých škol by v brzké době měly mít možnost chodit nejspíš i děti cizinců, kteří žijí v Česku ilegálně. Umožnit by to měla připravovaná novela školského zákona. Dosud mají školy požadovat po školácích z ciziny to, aby nejpozději při svém nástupu k výuce prokázali oprávněnost svého pobytu v ČR. Pracovníci Poradny pro uprchlíky a Organizace pro pomoc uprchlíkům delší dobu upozorňovaly na to, že český školský zákon svým požadavkem na doložení legálnosti pobytu brání dětem do školy chodit. Porušuje tak právo dětí na vzdělání a je v rozporu s mezinárodními dokumenty, k jejichž dodržování se ČR zavázala.

Poradna pro uprchlíky oslovila kvůli vzdělávání cizinců přes 230 pražských škol. Odpovědělo jí 52 z nich. Jen čtyři uvedly, že se někdy s ilegálními přistěhovalci setkaly. Dvě instituce sdělily, že do nich děti cizinců bez povolení k pobytu chodí. Jen 12 připustilo, že by takové žáky přijaly.

Richard Müller zpíval londýnským Slovákům a Čechům

Čeština a zejména slovenština zněla v hudebním klubu Koko v londýnském Camdenu. Na jevišti se o to postaral slovenský zpěvák Richard Müller, který v Londýně pokračuje v sérii tří anglických koncertů. Jeho písničky si s ním zpívalo několik set mladých slovenských a českých fanoušků. "Na Müllera" si do Koko přišli dát dostaveníčko Slováci a Češi, kteří v britské metropoli studují a pracují a kterých tu žije trvale několik tisíc. Někteří přivedli své anglické partnery či partnerky. Ještě krátce před zahájením stála dlouhá řada lidí před klubem.

Před deseti lety bylo v Praze otevřeno první muzeum voskových figurín

Celých pětadvacet let musel galerista Zdeněk Kočík čekat na to, až se mu splní velký sen - založit v Praze muzeum voskových figurín. Stalo se tak právě před deseti lety a Kočík své figuríny ukazuje i na Karlštejně a v Českém Krumlově. Každoročně si je prohlédne až 200.000 lidí včetně zahraničních turistů. "Nejprve sochař udělá hliněnou bustu, která se odlije do formy, z níž vzniknou první dvě sádrové kopie. Z nich se zhotoví dutá vosková hlava, kterou musí maskér oživit," uvedl Kočík. Vlasy nejsou parukou, ale jsou neuvěřitelně piplavou prací jednotlivě vpichovány do pokožky. Zrovna tak obočí není nalepené. Zhotovení jedné figuríny od zadání k možnosti ji vystavit trvá zhruba půl roku. Tělo je sádrové, ovšem ruce má z vosku. Historické postavy dostanou komplikované kostýmy. Karel IV. vyžadoval kopii korunovačních klenotů, která vznikla v Jablonci.

Šebrle má třetí titul v sedmiboji

Potřetí za sebou se Roman Šebrle vrací z halového mistrovství Evropy se zlatou medailí ze sedmiboje. Nasbíral letošní světové maximum 6196 bodů a zvítězil s náskokem 69 bodů. V Birminghamu získal titul po vyrovnaném boji s Rusem Alexandrem Pogorelovem, kterého odsunul z prvního místa v závěrečném běhu na 1000 metrů. Díky Šebrleho titulu a bronzu dálkařky Denisy Ščerbové obsadila česká výprava v hodnocení zemí jedenácté místo. Tomáše Janků připravilo svalové zranění s největší pravděpodobností o medaili. Vicemistr Evropy si ve finále při prvním úspěšném pokusu na 225 centimetrech natrhl stehenní sval. Přesto nakonec obsadil čtvrtou pozici, i když po zranění už v soutěži nepokračoval.

Rychlobruslařka Sáblíková si výhrou v Calgary pojistila celkový triumf v Světovém poháru

Rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála jako první Češka v historii Světový pohár. Devatenáctiletá mistryně Evropy triumfovala v posledním závodu seriálu na dráze v Calgary na 3000 metrů a pojistila si celkové vítězství na dlouhých tratích. Sáblíková se tak týden před MS na jednotlivých tratích v Salt Lake City pasovala do role jedné z největších favoritek na zisk medailí v závodech na 3000 a 5000 metrů. Ze šesti dílů SP na dlouhých tratích pouze jednou nestála na stupních vítězů.

Trenér Hadamczik se vrátil ze zámoří spokojen, Jágr ale s MS nepočítá

Sedm zápasů v devíti dnech stihl v NHL navštívit trenér české hokejové reprezentace Alois Hadamczik společně s generálním manažerem Zbyňkem Kusým. Jednal při ní s adepty pro mistrovství světa v Moskvě. Přesvědčit Jaromíra Jágra, aby v případě nevydařeného závěru klubové sezony New York Rangers v Rusku startoval, se mu však nepodařilo. Největší současná hvězda českého hokeje trvá na svém rozhodnutí z olympijských her v Turíně, že za národní tým momentálně hrát nebude. "Po olympiádě řekl, že do reprezentace by se vrátil případně až v době, kdy bude hrát v Česku nebo v Evropě. My jsme se spolu bavili po jejich zápase s Columbusem, který Rangers prohráli, takže to nebyla nejlepší doba. Když jsem se ho zeptal, co MS, řekl, že to nevidí reálně," uvedl Hadamczik na tiskové konferenci po příletu do Prahy. Hadamczik radě hráčů sdělil, že s nimi napevno v týmu počítá. Jejich jména však nechtěl zveřejnit s ohledem na fakt, že MS bude až za necelé dva měsíce.

Počasí

Bude polojasno, postupně se ale začne zatahovat. Teploty 11 až 15 stupňů, na horách kolem 8 stupňů Celsia.

05-03-2007