Denní souhrn zpráv Zprávy

07-03-2007

Vláda chce první zákony k reformě financí předložit v červnu

Vláda chce první legislativní změny související s reformou veřejných financí předložit poslanecké sněmovně letos v červnu tak, aby byly schváleny v září. Změny by se měly týkat nejen výdajů státního rozpočtu, ale i například výše daně z příjmu fyzických osob i podniků a sazby DPH. Cílem je změnit výši daní od počátku roku 2008. Po středečním jednání vlády, která debatovala o reformě veřejných financí, to řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Vláda ve svém programovém prohlášení počítá i se zavedením rovné daně mezi 17 až 19 procenty a na stejné úrovni i se základní sazbou DPH. Zároveň by měly být zrušeny majetkové daně, jako daň z nemovitostí nebo daň dědická a darovací.

Podle místopředsedy ČSSD a bývalého ministra financí Bohuslava Sobotky je navrhovaná vládní daňová reforma zaměřena pouze na skupiny s vysokými příjmy. Podle něj se výrazně sníží daňové zatížení pouze u deseti procent obyvatel s největšími příjmy a nejlepšími majetkovými poměry.

Cílem vlády je snížit deficit veřejných financí na tři procenta HDP v roce 2008, na 2,6 procenta v roce 2009 a dále 2,3 procenta v roce 2010, uvedl Kalousek.

Společné zdanění budou moci uplatnit i pozůstalí manželé

Společné zdanění budou moci možná už letos uplatnit i pozůstalí manželé, jejichž partner loni zemřel. Změnu přináší poslanecká novela zákona o daních z příjmů, kterou dnes přijal Senát. Současný zákon stanoví, že společné zdanění příjmů musí uplatnit každý z manželů ve svém daňovém přiznání, které podávají oba manželé ve stejné lhůtě. Tato podmínka není splněna v případě, pokud jeden z manželů ve zdaňovacím období zemře, ačkoli oba v uplynulém zdaňovacím období společně vyživovali dítě. Novela má proto tuto tvrdost zákona zmírnit.

Koaliční partneři nenaléhají na Čunka, aby se vzdal funkcí

Vicepremiér, ministr pro místní rozvoj a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek během středečního zasedání vlády mluvil s premiérem Mirkem Topolánkem a vicepremiérem Martinem Bursíkem (Strana zelených) o svém obvinění, ani jeden z nich nenaléhá na Čunkův odchod z funkcí. Předsedy obou vládních stran seznámil s nejnovějšími okolnostmi trestního stíhání kvůli údajné korupci. Čunek novinářům řekl, že bude své koaliční partnery informovat o průběhu kauzy i nadále. Bursík označil předložené argumenty a důkazy za relevantní a zásadní. Přál by si, aby policie v tomto případě, kdy vážnému čelí člen vlády, postupovala co rychleji. Topolánek se ke kauze nevyjádřil, na dotazy novinářů uvedl, že má důležitější práci. Podle opozice by Čunek neměl čekat na konec vyšetřování a okamžitě složit vládní funkce.

Letošní Descartovu cenu za vědu získal i tým s českou účastí

Jedním ze tří nositelů letošní Descartesovy ceny za vědu a výzkum se ve středu stal mezinárodní projekt, na němž se významně podíleli čeští vědci. Projekt s názvem HESS zkoumá za pomoci systému speciálních teleskopů vesmírné gama záření. Na konstrukci teleskopů, které stojí v západoafrické Namibii, spolupracoval profesor Ladislav Rob z Matematicko-fyzikální fakulty pražské Univerzity Karlovy. Optický systém teleskopů byl vyroben v turnovské firmě Compas. "Pro mne osobně je Descartesova cena v žebříčku prestižních cen hned po ceně Nobelově," reagoval na ocenění rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. Ocenění považuje za další důkaz, že se na Univerzitě Karlově "dělá skvělá věda a výzkum". "Jsem velmi rád že se tohoto ocenění dostalo profesoru Robovi," dodal.

Lidé si na lánském hřbitově připomněli výročí Masarykova narození

Téměř dvě stovky lidí se ve středu poklonily na lánském hřbitově památce prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Pietní akt, kterého se účastnila také prezidentova manžela Livia Klausová, se konal u příležitosti 157. výročí Masarykova narození. "Masarykovo jméno je spojeno se začátkem našeho státu a důstojnost pietního aktu pro mě byla hodně důležitá a jeho odkaz byl na účastnících dnešní vzpomínky patrný," řekla ČTK Livia Klausová. Květiny k Masarykovu hrobu přinesli také představitelé ministerstva obrany, České obce sokolské, Českého svazu bojovníků za svobodu, zástupci Muzea T.G.M, Svazu bývalých politických vězňů či Československé obce legionářské. Prezident Václav Klaus se akce nemohl zúčastnit, protože je na pracovní cestě v USA.

Majitelé domů požadují výpověď bez udání důvodu už od roku 2008

Majitele domů, které zastupuje advokátka Klára Veselá - Samková, požadují, aby výpověď z nájmu bez udání důvodu byla jednoletá a platila již od roku 2008. To znamená, že majitelé by mohli nájemníky vystěhovat od roku 2009. Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek přitom minulý týden uvedl, že navrhuje dvouletou výpovědní lhůtu od roku 2010. Proti výpovědi bez udání důvodu a bez náhrady je ostře Sdružení nájemníků. Samková dále řekla, že na základě podkladů společnosti Patria Finance požadují majitelé domů po státu náhradu škod ve výši 33,75 miliardy korun. Dříve operovali s částkou 50 miliard korun.

Předseda sdružení nájemníků Stanislav Křeček požadavek na výpovědní lhůtu bez důvodu zásadně odmítá a vnímá ho jako extrémní, nemá podle něj právní ani sociální opodstatnění. Měla by podle něj obrovské sociální důsledky, majitelé by bez náhrady vyhodili nájemníky na ulici. Tato úprava je podle jeho názoru největším pokusem o destrukci bytového práva po roce 1989. Tato zákonná úprava by se dle něho vztahovala i na družstevní byty.

Ředitelka odboru bytové politiky na Ministerstvu pro místní rozvoj Daniela Grabmüllerová ČTK řekla, že v ostatních zemích EU není výpověď bez udání důvodu obvyklá. Jediná země, kde to platí bez omezení, je Velká Británie.

Advokát Altner chce do sporu s ČSSD vtáhnout stát

Advokát Zdeněk Altner uvažuje o tom, že do sporu se sociálními demokraty zapojí stát jako "poddlužníka". Tvrdí, že mu strana za to, že jí před sedmi lety pomohl vysoudit Lidový dům, dluží honorář, který se kvůli úrokům a sankcím vyšplhal na téměř 20 miliard korun. Novinářům dnes řekl, že má pohledávky ve výši desetitisíců až statisíců u některých státních orgánů, chce, aby je vymáhaly nikoli po něm, ale po ČSSD jako po "poddlužníkovi". Právník prosazuje u Městského soudu v Praze konkurz na majetek ČSSD, soud ale požaduje seznam dalších věřitelů sociální demokracie a Altner je nyní hledá. Dnes neoznámil jméno žádného nového, naopak uvedl, že podle jeho informací ČSSD nedávno vyrovnala jeden nezanedbatelný dluh. Stranu podezřívá z toho, že upřednostňuje jiné věřitele na jeho úkor. Žádá proto, aby účetnictví ČSSD zkontroloval soud.

Senát navrhl omezit imunitu zákonodárců na projevy v parlamentu

Senát navrhl razantně omezit trestní imunitu zákonodárců. Vztahovat by se měla jen na jejich projevy v parlamentu. Návrh příslušné ústavní novely nyní dostane k projednání Poslanecká sněmovna, kde je ale její osud zatím nejistý. Parlament se dosud na žádném omezení trestní imunity svých členů nedokázal shodnout.

Kardinál Vlk kvůli katedrále polemizuje se soudem a s médii

Kardinál Miloslav Vlk polemizuje kvůli Svatovítské katedrále s médii a s Nejvyšším soudem. Nad výroky mluvčího soudu o "otálení" církve s předáním chrámu státu a o prostředcích k donucení, jako je například žaloba o vyklizení objektu, se pozastavil. "Tyto skutečnosti mohou vrhat další stín podjatosti na Nejvyšší soud," řekl ČTK katolický primas. Jako nepravdivé popřel Miloslav Vlk titulky v novinách, podle nichž "nechce předat katedrálu". Jak připomněl, mluvil jen o vnitřním vybavení chrámu, které církvi patří. Protože musí být předmětem dohody, komplikuje a prodlužuje to jednání s Hradem. Vedle nepravd v médiích podle něj i vyjádření soudu kauzu vyostřuje. Pro Nejvyšší soud by podle Vlka vynesením soudního výroku celá záležitost měla zatím končit a neměl by se dále do věci "míchat".

Soud reagoval v úterý na dotaz ČTK stanoviskem, že by měla katolická církev předat státu pražskou katolickou katedrálu bez otálení. Jeho nedávným rozhodnutím se totiž spor vrátil před okamžik, kdy Městský soud v Praze přiřkl chrám církvi. Stát by měl nyní podle Nejvyššího soudu kostel spravovat stejně jako do loňska, tedy i do nového pravomocného rozhodnutí.

Summit EU nastíní budoucí podobu energetické politiky v unii

O podílu obnovitelných zdrojů energie na celkové produkci energie v Evropské unii a o snížení emisí skleníkového plynu budou na nadcházejícím summitu EU jednat premiéři, ministři financí a ministři zahraničí jednotlivých členských států. Na program jednání se bezpochyby dostane i otázka jaderné energetiky. Za její rozvoj budou podle diplomatických zdrojů lobovat především Češi a Slováci. Brusel navrhuje, aby se podíl obnovitelných zdrojů na produkci energie zvýšil na 20 procent do roku 2020. To je však podle řady států nemožné. Proti jsou i Češi a Slováci. S podobným cílem by byli ochotni souhlasit, pokud by unie za obnovitelný zdroj energie označila i energii jadernou. Taková šance ale není příliš velká. Například Francouzům podobná myšlenka údajně nepřipadá úplně scestná, ale třeba Rakušané jsou ostře proti.

Analýzy ukazují, že ČR není s to dosáhnout většího podílu než osm až devět procent, řekl český velvyslanec při EU Jan Kohout. Slováci jsou schopni naopak dosáhnout 12 procent, ale jen v případě výstavby desítek stanic, jež by spalovaly biomasu.

Ještě daleko bouřlivější diskuse se dá čekat kolem liberalizace energetického trhu, tak jak jí navrhuje EK. Brusel chce, aby některé státy oddělily na svých energetických trzích výrobu od distribuce. Tato výtka se týká i České republiky, jíž komise kritizuje za trh s plynem, kde výrobu i distribuci prakticky ovládá jediná společnost RWE/Transgaz. Proti je opět podstatná část Evropské unie.

Říman: Vláda limity těžby uhlí nezruší, je ale nutná diskuse

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman prostřednictvím svého mluvčího prohlásil, že během funkčního období současné vlády nebudou zrušeny limity na těžbu uhlí. Zároveň ale uvedl, že chce o těchto limitech diskutovat. Limity těžby vyhlásila česká vláda v roce 1991. Zaručily tehdy městům a obcím na severu Čech, pod kterými leží uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány. Limity platí dodnes, ale těžební společnosti by je rády zrušily.

Schwarzenberg: Dávat nynější euroústavu k ratifikaci nemá smysl

Předkládat současný text evropské ústavní smlouvy parlamentu k ratifikaci nemá podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga smysl, protože by ho stejně neschválil. Ministr v senátní rozpravě o vývoji EU poznamenal, že dokument by asi narazil přinejmenším v horní komoře. Doporučil proto nechat nynější znění euroústavy "klidnému spánku". Premiér Mirek Topolánek již v lednu uvedl, že Česká republika se k ratifikaci evropské ústavy vracet nebude. Členské státy EU by se podle něj měly dohodnout na novém, jednodušším a srozumitelném textu. Vládní koalice se v únoru shodla na tom, že východiskem debat má být současný dokument. V úterý premiér při návštěvě Bruselu prohlásil, že Česko nebude blokovat jednání o evropské ústavě, ale tento příslib neplatí pro výsledky jednání.

Senát: Válečným veteránům zůstane zachován příspěvek na lázně

Válečným veteránům a jejich manželkám či manželům s největší pravděpodobností zůstane právo získat od ministerstva obrany příspěvek na lázeňskou péči či rekreační pobyt. Počítá s tím poslanecká novela, kterou ve středu hladce schválil Senát. Novela má také zajistit další poskytování dotací zařízením, která se o válečné veterány starají. Tvůrci předlohy tak chtějí napravit důsledky nového zákona o sociálních službách. Ten zrušil působnost ministerstva obrany ke zřizování ústavů sociální péče pro veterány s odůvodněním, že je obsažena v zákoně o válečných veteránech. Tato norma ale neupravuje příspěvky a dotace.

V Mikulově se nesmí žebrat

Mikulov na Břeclavsku zakázal v ulicích města žebrání. Postihuje jej vyhláška, kterou v uplynulých dnech schválili tamní zastupitelé. Cílem je ochránit občany a návštěvníky města před skupinou asi 15 bezdomovců a problémových mladíků žádajících po kolemjdoucích drobné. "Chovají se agresivně. Někdy jejich žebrání hraničí s fyzickým napadením," řekl ČTK starosta Mikulova Rostislav Koštial. Zdůraznil, že do města míří každou sezonu za jeho památkami tisíce turistů, jimž může neurvalé žebrání vadit. Velitel mikulovských strážníků Jiří Hamerník vysvětlil, že nyní za žebrání hrozí přímo na ulici pokuta tisíc nebo pak ve správním řízení až 5000 korun. Podle něj městská policie nutně vyhlášku pro boj s agresivními žebráky potřebovala. Mikulov je jediným městem na jižní Moravě, který má protižebráckou vyhlášku. Od roku 1997 ji mělo i Brno. Před dvěma lety byla ale zrušena poté, co ministerstvo vnitra upozornilo radnice na to, že přijímají až příliš mnoho zbytečných vyhlášek.

Aktivistky a poslankyně: Slavit MDŽ má smysl, nerovnost trvá

Slavit Mezinárodní den žen má i na počátku třetího tisíciletí stále smysl. Jsou o tom přesvědčeny zástupkyně českých ženských organizací. Osmý březnový den chtějí využít jako upozornění na nerovné postavení obou pohlaví a na problémy, které ženy v současné společnosti mají. MDŽ v posledních letech vyvolává slovní přestřelky mezi politiky. Senát již dvakrát neúspěšně navrhoval vypustit 8. březen ze seznamu významných dnů. Sněmovna to před měsícem zamítla. Zatímco levicovým poslancům vyškrtnutí MDŽ vadí, podle pravicových je tento den zprofanovaný z komunistické éry. MDŽ je v kalendáři stále veden jako významný den

ČLK kritizuje Julínka kvůli rychlému růstu výdajů na léky

Česká lékařská komora kritizuje ministerstvo zdravotnictví za lékovou politiku. Prezident ČLK Milan Kubek řekl ČTK, že v lednu stouply výdaje zdravotních pojišťoven na léky o rekordních 19 procent. Kubkovi vadí také to, že "nikdo dosud neviděl" novou lékovou vyhlášku, která má platit od 1. dubna. Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt kritiku odmítl, podle něj vyhláška vyjde včas. Výrazný nárůst výdajů na léky považuje Kubek za ekonomickou katastrofu, pokud by tento trend měl pokračovat dál. Varoval, že kromě výdajů pojišťoven stoupají i platby pacientů. Konkrétní čísla zveřejní na čtvrteční tiskové konferenci. Mluvčí Cikrt ČTK řekl, že předchozí ministr David Rath (ČSSD) udělal "násilné škrty" v úhradách léků o 20 procent, takže se nyní vše jen vrací k normálu. Dodal, že náklady na léky rostou ve všech zemích, kde se zavádějí moderní léky.

Vláda má k protikuřácké novele řadu připomínek a výtek

S řadou výhrad a námitek posílá vláda do sněmovny novelu takzvaného protikuřáckého zákona, s níž přišla skupina poslanců. Kouření by mělo být zakázáno ve společných prostorách bytových domů, tedy třeba na chodbách. V domě by ale mohla být stavebně oddělená a mimo budovu odvětraná kuřárna. Předloha také upřesňuje, kde konkrétně se nesmí kouřit na zastávkách veřejné dopravy. Poslanci chtějí zákaz vztáhnout pouze na prostory kryté či uzavřené - přístřešky a čekárny. Nyní se sice zákaz vztahuje na celou zastávku, podle autorů ale nikdo přesně neví, jak ji vymezit. Novela se týká i restaurací, kaváren a barů. Pro kuřáky by měly vyhradit stavebně oddělené a řádně odvětrané prostory. Zatím stačí, když hostinský někam umístí cedulku s nápisem prostor pro kuřáky. O zákazu kouření například právě v restauracích sněmovna jednala již několikrát. Zatím se ale nenašlo dost hlasů pro.

AK: Od vstupu do EU v zemědělství ubylo téměř 20.000 pracovníků

Od vstupu Česka do Evropské unie v zemědělství ubylo téměř 20.000 pracovníků, uvedl dnes prezident Agrární komory Jan Veleba. Vedle nových technologií a zvyšování produktivity je to podle něj hlavně důsledek klesající zemědělské produkce, kterou vytlačují z trhu sílící dovozy. Zemědělství vykazuje od vstupu do EU v roce 2004 zisk, ale hlavně díky rostoucím dotacím, nikoli produkci. "My nemůžeme dopustit, abychom byli ve vlastní zemi zbyteční," uvedl Veleba. Komora žádá pomoc politiků a hlavně spotřebitelů, které chce i za mediální podpory politiků přesvědčovat, aby dávali přednost domácím potravinám. Tuzemské potraviny jsou dle komory kvalitní, mimo jiné vzhledem k přísným normám a dozoru, jsou údajně čerstvější než dovozové a také s jasně dohledatelným původem.

Svaz: Makro nabízí výrobek klamavě označený jako sýr Eidam

Velkoobchodní řetězec Makro Cash & Carry ČR má podle Českomoravského svazu mlékárenského v současnosti v nabídce pod privátní značkou ARO výrobek polské provenience, který je klamavě označen jako sýr Eidam se 30 procenty tuku v sušině. Podle laboratorní expertizy vzorků nebyl při výrobě potraviny vůbec použit mléčný tuk, uvedl to člen představenstva ČMSM Jiří Kopáček. Odborníci se podle něj shodli, že mléčný tuk byl zcela nahrazen palmovým olejem. Takový výrobek podle Kopáčka není závadný, ale nesmí být označen jako sýr, ani jako mléčný produkt. Jinak jde o klamání spotřebitele.

Mluvčí společnosti Makro Cash & Carry Markéta Světlíková ČTK řekla, že tento výrobek je do obchodů Makro dodáván jako standardní sýr eidamského typu a je pravidelně testován v akreditovaných laboratořích. Makro poté, co informace o obsahu palmového oleje zveřejnil ČMSM, odebralo vzorky tohoto sýra a odeslalo je na rozbor. Šarže sýra, které se to týkalo, byla prozatím stažena z prodeje, dodala Světlíková.

Objevují se i výrobky, jejichž deklarované parametry neodpovídají skutečnosti. Například Tesco prodávalo máslo z Belgie označené jako čerstvé, ačkoli parametry tomu neodpovídaly. Aby totiž mohlo být máslo označeno jako čerstvé, nesmí být doba jeho použitelnosti delší než 20 dnů ode dne výroby. U daného výrobku se však tato doba pohybovala až v rozmezí měsíců a máslo bylo podle všeho mrazírensky skladováno.

Policisté, hasiči a dozorci založili "radikální" odbory

Policisté, hasiči, dozorci ve věznicích a další příslušníci bezpečnostních sborů založili nové odbory. Podle jejich mluvčího Miloše Plechatého mají být radikálnější než ty současné a mají hájit zájmy členů například při hromadných demonstracích. Unie bezpečnostních sborů byla oficiálně založena již 6. února. Kolik sdružuje členů, nechtěl Plechatý sdělit. "Necháváme si to jako překvapení pro schůzku s policejním prezidentem na konci března," řekl ČTK Plechatý.

Zbrojovka pravděpodobně prodá ochranné známky v dražbě

Ochranné známky zkrachovalé Zbrojovky půjdou pravděpodobně na prodej v dražbě. Zhruba desítka názvů a stejný počet grafických log má podle odborníků hodnotu několik milionů. Pojmenování Zbrojovka by chtěla využít společnost J&T, která nedávno za 707 milionů vydražila výrobní areál brněnského podniku a plánuje tam postavit kanceláře, byty a obchody. Přímý prodej ochranných známek skupině J&T nelze podle informací ČTK vyloučit. Každá z ochranných známek má vlastní seznam použití. Třeba název 'Zbrojovka Brno' může majitel ochranné známky používat na zbraních, strojích a přístrojích, na chemických výrobcích, ale i na autech nebo hlavičkovém papíru.

Jawa chce nahradit populární třistapadesátku novým čtvrtlitrem

Týnecký výrobce motocyklů Jawa Moto chce v letošním roce zaplnit díru na trhu po klasické třistapadesátce novým čtyřtaktním dvouválcem o objemu 250 ccm. Stroj firma představila na pražské výstavě Motocykl a s jeho uvedením na český trh počítá v květnu. ČTK to řekl generální ředitel firmy Vladimír Zasadil. Nová dvěstěpadesátka podle Zasadila velkou část dílů převzala od dosluhujícího dvoutaktního stroje Jawa 350 Basic, což se příznivě projevilo na ceně. Jawa 350 se od poloviny loňského roku nesmí v Česku a dalších zemích EU prodávat, protože neplní ekologické normy. Motor nové Jawy naopak díky katalyzátoru a přídavnému spalování výfukových plynů plní normu Euro 3. Jawa Moto vznikla v roce 1997 jako nástupce tradičního výrobce motocyklů, který disponuje chráněnou značkou Jawa.

CVVM: Fungování demokracie rozděluje českou společnost

Fungování demokracie rozděluje českou společnost. Polovina Čechů si myslí, že demokracie funguje dobře. Jen o pět procent méně obyvatel však cítí nespokojenost. Vyplývá to z únorového výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Od roku 2004 podle CVVM vzrostl podíl občanů spokojených s fungováním demokracie o desetinu. Téměř polovina Čechů si také myslí, že demokracie je lepší než jakýkoli jiný způsob vlády.

Správce objevil na Jesenicku opuštěnou laboratoř s chemikáliemi

Velké množství uskladněných chemikálií včetně kyselin objevil dnes správce v objektu bývalé cihelny ve Vidnavě na Jesenicku. Podle hasičů se v objektu nachází opuštěná laboratoř. Na místě nyní pracují specialisté.

Vyšel Hrabalův "anglický král" s fotografiemi z filmu

Nejnovějším počinem nakladatelství Mladá fronta je nové vydání Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále. Knížku doplňují fotografie z úspěšné filmové adaptace režiséra a scenáristy Jiřího Menzela. Návštěvnost tohoto snímku, který získal čtyři České lvy, na festivalu Berlinale dostal cenu Mezinárodní federace filmové kritiky FIPRESCI a kameraman Jaromír Šofr za něj získal výroční cenu Asociace českých kameramanů, zatím přesáhla 600.000 diváků. S úspěchem se setkalo i reprezentativní vydání Hrabalovy předlohy, které před Vánocemi připravila nakladatelství Prostor a Mladá fronta. Ta uvedla na trh i paberbackovou verzi tohoto díla spolu s dalšími čtyřmi Hrabalovými texty.

Film Ostře sledované vlaky bude uveden na pardubickém nádraží

Oscarový snímek režiséra Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky bude promítnut ve stylových prostorách pardubického vlakového nádraží. ČTK to oznámil šéf společnosti Febio Fero Fenič s tím, že projekce se uskuteční v rámci přehlídky Febiofest. "Pardubičtí organizátoři stáli letos před těžkým úkolem. Po loňském fenomenálním úspěchu speciální projekce kultovního českého snímku Spalovač mrtvol v prostorách pardubického krematoria přemýšleli, jakým dalším kinematografickým počinem udržet vysoce nastavenou laťku. A milovníky stříbrného plátna opět nezklamou, když je pozvou ke kolejím," řekl Fenič ČTK. České dráhy se podle něj organizátorům snaží vyjít maximálně vstříc. Dokonce jim prý nabídly, že by pro režiséra Jiřího Menzla vypravily speciální pendolino. Současně by v den projekce upravily provoz v nádražní hale tak, aby se tu mohlo nerušeně promítat. "Pokud všechna jednání dopadnou dobře, bude mít publikum na úplný závěr atraktivní filmové přehlídky znovu možnost zcela zdarma prožít skutečně neopakovatelný zážitek," dodal Fenič.

Hvězdou irského festivalu v Ostravě bude skupina Aslan z Dublinu

Ostrava se po roce opět ponoří do atmosféry věhlasných irských pubů. Od 9. do 16. březne se tam bude konat třetí ročník Irského kulturního festivalu. Kromě irské kuchyně a sportu do města přiveze i tradiční irskou hudbu. Hlavní hvězdou letošního ročníku bude legendární rocková hudební skupina Aslan z Dublinu, která natočila desku se zpěvačkou Sinéad O'Connorovou. Součástí festivalu je i doprovodný program v klubech ve Stodolní ulici.

Kvůli hnízdění ptáků se nesmí na některá místa Českého Švýcarska

Do některých lokalit Národního parku České Švýcarsko platí zákaz vstupu. Důvodem je začátek hnízdění ptáků, často velmi vzácných. Vzhledem k netypické zimě uzavřeli pracovníci parku některá místa dříve než v minulých letech. Chtějí tak zajistit ptákům nezbytný klid pro vyvedení mláďat. Vymezením klidových lokalit po dobu hnízdění ale péče pracovníků parku o vzácné ptáky nekončí. Spolu s dobrovolníky a dalšími příznivci parku z ekologických organizací hlídají i hnízda. Někteří lidé jsou ochotni za peníze vlézt do hnízd vzácných dravců a ukrást jejich vejce nebo mláďata.

Housová a Krejčí vyhráli na MS skibobistů i superobří slalom

Čeští skibobisté Alena Housová a David Krejčí vyhráli po úvodním sjezdu na světovém šampionátu v Rakousku i dnešní superobří slalom. Celkem si čeští reprezentanti připsali čtyři cenné kovy a svoji bilanci po dvou dnech mistrovství rozšířili už na čtyři zlaté, dvě stříbrné a tři bronzové medaile. Housová opět potvrdila, že momentálně nemá mezi skibobistkami konkurenci. Zvítězila ve všech letošních závodech a dnešním triumfem získala již svoji sedmnáctou seniorskou zlatou medaili. "Je to boj, ale Aleně se zatím daří. Je to hodně o srdíčku," řekl v rozhovoru s ČTK reprezentační trenér Pavel Hlaváč. Radost mu udělalo i vítězství Krejčího, který na rozdíl od úterý musel tentokrát o nejvyšší stupínek více bojovat. Švýcara Waltera nakonec v cíli předstihl pouze o osm setin.

Počasí:

Teplé a slunečné počasí lákalo ve středu k procházkám, usednutí na lavičku i odkládání kabátů. Do České republiky proudil před studenou frontou velmi teplý vzduch od jihu. Ve 14:00 se teplota pohybovala na různých místech republiky mezi 14 a 18 stupni Celsia. Na několika místech země byl ve 14:00 překročen teplotní rekord.

Nadprůměrně teplé počasí, které v České republice trvá již od podzimu, pokračuje. Teploty kolem deseti stupňů Celsia potrvají i v příštích dnech. První rozkvetlé jarní květiny a keře ale letos lidé viděli již během února. Kvůli letošní mírné zimě, jejíž teploty sami meteorologové označují jako extrémní, snad ani není nadcházející jaro tak toužebně očekávané jako v jiných letech. Naopak loni touto dobou na mnoha místech republiky, a to i v nižších polohách, ještě ležel sníh. Loňská zima patřila také k výjimečným, ale díky své délce a době, po níž nepřetržitě ležel sníh. Zima v České republice byla pravděpodobně nejteplejší za posledních 85 let. Podle průzkumu veřejného mínění si mírnou zimu pochvaluje většina Čechů, jedinou výjimkou jsou mladší lidé, kterým chyběl větší prostor pro zimní sporty.

Ve čtvrtek má být zataženo s občasným deštěm. Odpoledne bude oblačnost ubývat. V polohách nad tisíc dvě stě metrů budou přeháňky sněhové nebo smíšené. Teploty mezi sedmi až jedenácti stupni, na horách kolem čtyř stupňů Celsia.

07-03-2007