Denní souhrn zpráv Zprávy

09-03-2007

Spojené státy Klause ujistily, že o evropské základně jednají i s Ruskem

Americký viceprezident Richard Cheney v pátek při setkání ve Washingtonu ujistil českého prezidenta Václava Klause, že Spojené státy s Ruskem jednají o plánu umístit v Česku část své protiraketové základny. Ministr obrany Robert Gates v pátek podle informací ČTK telefonicky jednal s ruským vicepremiérem Sergejem Ivanovem a nabídl Moskvě účast v projektu.

Prezident Klaus po setkání řekl, že nejvyšší američtí představitelé chápou veřejnou diskusi, která se v ČR vede o záměru USA vybudovat na českém území radarovou část protiraketové základny. Také ve Spojených státech se podle nich objevují podobné debaty na citlivá témata. "Myslím, že americká strana chápe, že je to vážná věc, která v každé demokratické společnosti nutně vyvolává seriózní veřejnou diskuzi," řekl Klaus novinářům o debatě k základnám.

Se zástupci americké vlády Klaus kromě základny hovořil i o vízové problematice. Podle Klause si jsou zástupci americké vlády vědomi, že existující stav pro ČR představuje problém. V americkém Kongresu se už začal projednávat návrh na změnu vízového režimu, která by mohla přinést zrušení víz pro občany ČR, Slovenska a dalších zemí.

O vízech Klaus ve Washingtonu jednal i ve čtvrtek s předsedkyní Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou. Šéfka dolní komory je podle něj nakloněna tomu, aby vízová povinnost českých občanů cestujících do USA byla zrušena.

Podle poslance Lišky by Zelení mohli hlasovat proti radaru

Strana zelených by mohla ve vládě nakonec hlasovat proti umístění amerického radaru v Česku, soudí místopředseda strany a poslanec Ondřej Liška, který bude prosazovat, aby se o radaru rozhodovalo až poté, co se o podobě protiraketové obrany uskuteční debata v USA, v NATO i v Evropské unii.

Podle Lišky by otázka radaru neměla vládní koalici ohrozit. Poslanec se domnívá, že úkolem politiků je poskytnout občanům dostatek informací. V současnosti by však byl spíše proti základně. "Zřejmě bych hlasoval ne," řekl novinářům. Zároveň však zdůraznil, že je třeba počkat, kam se otázka radaru postupem času posune.

Státy EU se dohodly se na vyšším podílu obnovitelných zdrojů

Evropská unie do roku 2020 závazně zvýší podíl obnovitelné energie na celkové energetické spotřebě EU na 20 procent. Česká republika s tím podle premiéra Mirka Topolánka nakonec souhlasila, protože záměr bere v úvahu situaci v jednotlivých zemích, které budou mít vliv na výši svého závazku. Premiér Topolánek uvedl, že český souhlas s dohodou vyplývá z toho, že summit "zohledňuje parametry" jednotlivých zemí a jejich výchozí situaci při využívání obnovitelných zdrojů i jejich současnou strukturu energetického sektoru. Klíčovou roli hrálo i ujištění předsedy Evropské komise Barrosa, že členské státy musí souhlasit s podílem obnovitelných zdrojů na spotřebě energie, který jim komise navrhne. Česká republika tak nebude muset nezbytně dosáhnout požadovaných 20 procent, protože její "deficit" může vyvážit jiný stát, kde bude podíl obnovitelných zdrojů vyšší.

Na druhou stranu, politici z bruselského summitu odjeli bez textu návrhu deklarace, kterou by měli schválit za dva týdny v Berlíně u příležitosti 50. výročí vzniku EU.

Hrad a církev směřují ke spolupráci při správě katedrály

Prezidentská kancelář a katolická církev směřují ke spolupráci při správě katedrály svatého Víta, dosud se však nedohodly na podrobnostech. Vyplývá to z jejich pátečního společného prohlášení. Schůzka, druhá v tomto týdnu, skončila podle kancléře Jiřího Weigela vzájemnou dohodou o předávání konkrétních objektů na Pražském hradě včetně Svatovítské katedrály. "V pondělí bude pokračovat již započaté předávání objektů ve Vikářské ulici a dále bude probíhat vypracovávání podkladů pro předání katedrály. Obě strany připravují návrhy o vzájemné spolupráci při její správě," stojí v textu, který Hrad umístil na internetu a který novinářům přečetl Jan Kofroň, sekretář biskupa Václava Malého, probošta Metropolitní kapituly. Úředníci prezidentské kanceláře i církevní hodnostář se osobnímu setkání s tiskem vyhnuli.

Nedávným rozhodnutím Nejvyššího soudu se téměř čtrnáct let trvající spor o vlastnictví katedrály vrátil před okamžik, kdy Městský soud v Praze přiřkl chrám církvi. Stát proto nyní usiluje o to, aby kostel a domy spravoval stejně jako do loňského roku.

Vlček odmítá souvislost mezi někdejším působením v ČKA a cenou jeho bytu

Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) tvrdí, že byt na Žižkově se svou rodinou získal za obvyklou cenu a jeho působení v dozorčí radě České konsolidační agentury (ČKA) nemělo na okolnosti koupě naprosto žádný vliv. Vyplývá to z jeho pátečního prohlášení, kterým Vlček reagoval na informace televize Nova, podle níž získal levně byt od firmy, jejíž dluhy řešila ČKA v době, kdy byl v dozorčí radě agentury.

Vlčkova rodina získala před šesti lety byt na pražském Žižkově o rozloze 113 metrů čtverečních. Zaplatila za něj 1,3 milionu. Podle makléřů by srovnatelný byt tehdy přišel nejméně o milion korun dráž, uvedl ve čtvrtek server Aktuálně.cz.

Vlček podle Novy ušetřil za bydlení díky stavební společnosti Dostav, kterou vlastní politikův letitý známý. Nova uvedla, že tato firma měla v té době dvacetimilionový dluh u státní konsolidační agentury, v jejíž dozorčí radě tehdy seděl Vlček. Agentura se původně s firmou soudila, nakonec ale dluh za čtyři miliony prodala právničce, jež podle Novy pracuje pro majitele Dostavu.

Předseda dolní komory uvedl, že záležitostmi souvisejícími s firmou Dostav Praha se ČKA začala zabývat mnohem dříve, než se stal členem dozorčí rady. "Dozorčí rada ČKA, jejímž jsem byl členem, se těmito otázkami nezabývala a z pozice člena dozorčí rady ČKA nebylo možno do tohoto procesu zasahovat. (...) Nikde jsem neintervenoval a nezasahoval," prohlásil mimo jiné Vlček.

Odmítl i názor, že byt, který koupila jeho manželka, byl podivně levný. Šlo podle něj o nebytové prostory určené k rekonstrukci. Smluvní cena 1,3 milionu vycházela ze znaleckého posudku a "podle vyjádření realitních odborníků odpovídala tehdejším cenám v dané lokalitě."

Altner podá trestní oznámení na Paroubka

Advokát Zdeněk Altner chce podat příští týden trestní oznámení na předsedu ČSSD Jiřího Paroubka a další osoby, které se podle něj podílely na záměrném zkreslení majetku nejsilnější opoziční strany. Předložit úplný seznam majetkových poměrů včetně výčtu věřitelů a dlužníků měla ČSSD v rámci soudního řízení, během něhož právník vymáhá na sociální demokracii honorář za získání Lidového domu.

"Listiny, které ČSSD na výzvu soudu předala, jsou neúplné a zmatečné. Podle jejich předběžného rozboru svědčí jejich obsah o tom, že ČSSD pod hrozbou konkurzu zkreslila hospodářský výsledek zjevně za účelem nadhodnocení svého majetku," uvedl Altner. Advokát tvrdí, že namísto toho, aby ČSSD sestavila pravdivý seznam svého majetku, splácela dluhy jiným věřitelům. Například 800.000 korun podle Altnera zaplatila Jiřímu Žákovi, který se stejně jako on splacení svých pohledávek domáhal soudně. ČSSD tvrdí, že ve sporu postupuje podle zákonů, Altnerovy požadavky považuje za neopodstatněné a hájí se proti nim soudní cestou.

Český HDP loni zopakoval rekordní růst o 6,1 procenta

Česká ekonomika v roce 2006 udržela rekordní růst a stejně jako předloni vzrostla o 6,1 procenta. Hlavním tahounem byly spotřební výdaje a tvorba hrubého kapitálu. Uvedl to Český statistický úřad. Analytici očekávali zpomalení tempa růstu.

ČSÚ upozornil, že při zachování rekordního tempa se výrazně změnila struktura růstu. "Zatímco v roce 2005 mělo klíčovou roli v ekonomickém růstu výrazné zlepšení exportní výkonnosti ekonomiky, v právě uplynulém roce to naopak byly výdaje na konečnou spotřebu a tvorba hrubého kapitálu," uvedl ČSÚ.

Ve 4. čtvrtletí růst hrubého domácího produktu činil 5,8 procenta. "Číslo ze čtvrtého čtvrtletí potvrzuje, že ekonomika je již za vrcholem. Nacházíme se ve fázi stabilizace růstu kolem pěti procent," uvedl k tomu Aleš Michl z Raiffeisenbank.

"Z pohledu českého spotřebitele je třeba připomenout, že růst HDP není zárukou lepšího života, ačkoli HDP bývá ekonomy používán jako měřítko životní úrovně," upozornil analytik Next Finance Vladimír Pikora. Číslo podle něj neříká nic o stavu životního prostředí, množství volného času nebo třeba rodinné spokojenosti.

Bursík vyvěsil tibetskou vlajku a uvažuje o rozvojové pomoci

Ministr životního prostředí a předseda Strany zelených Martin Bursík vztyčil v pátek přes stížnosti čínského velvyslanectví před budovou svého úřadu v pražských Vršovicích tibetskou vlajku. Do celosvětové akce Vlajka pro Tibet, která připomíná povstání Tibeťanů proti čínské okupaci ve Lhase, se tak poprvé zapojil český vládní úřad. Tibetská vlajka bude ve Vršovicích viset až do pondělí.

Vicepremiér chce, aby nezůstalo pouze u symbolu. O pomoci Tibetu Bursík hovořil s vyslancem dalajlamy Kelsangem Gjalcchenem. Tibetská náhorní plošina čelí podle jeho informací silnému tlaku, je odlesňována a zvyšuje se tam těžba rud. Tlak na životní prostředí znamená i příliv Číňanů do velehor, který zesílil po vybudování železnice. "Zvažuji možnost podpory Tibetu v rámci rozvojové pomoci, ekologických témat k řešení je tam řada," řekl ČTK. V úvahu by podle něj připadala například vědecká mise.

Vicepremiér si je vědom toho, že o případné spolupráci bude nutné jednat s Čínou. Prostor pro to vidí například při zasedáních ministrů životního prostředí. Svého čínského partnera zná, zřejmě je to podle něj "otevřený člověk". Čas si prý udělá i na čínského velvyslance v Praze.

Upozorňovat na porušování lidských práv v Tibetu i v jiných částech světa hodlá i parlamentní skupina přátel Tibetu, která se formuje v české sněmovně. Jsou v ní zástupci všech stran s výjimkou KSČM, která to odmítla, řekla novinářům Kateřina Jacques. Tato poslankyně Strany zelených stála u zrodu skupiny.

Komunisté odmítli vládní daňové a sociální reformy

Komunisté rozhodně odmítají daňové a sociální reformy, které chystá kabinet premiéra Mirka Topolánka (ODS). Pravicovou ofenzivu občanských a křesťanských demokratů podporovanou zelenými považují za vládu národní ostudy a budou se všemožně snažit o ukončení jejího panování, uvedli ve stanovisku k vládním záměrům po pátečním zasedání výkonného výboru KSČM.

Chystaná rovná daň zvýší podle KSČM příjmy hlavně bohatým. Stejný efekt bude mít připravované zrušení majetkových daní. Taková změna podle komunistických expertů vyvolá propad příjmů veřejných rozpočtů. Aby se nezvýšil jejich deficit, tak chce kabinet podstatně seškrtat sociální výdaje o desítky miliard korun. Přitom je přes růst průměrných příjmů stále více rodin v ohrožení a nejsou schopny vytvářet finanční rezervy na horší časy a některé dokonce žijí na dluh, tvrdí komunisté.

KSČM odmítá zmrazení valorizací penzí a dávek vázaných na životní minimum, krácení porodného a rodičovského příspěvku i pokles příjmů během mateřské dovolené. Komunisté poukazují na to, že vládní strany před volbami pro tyto dávky hlasovaly. Peníze budou chybět i na sociální kompenzace růstu nájemného.

Jako asociální odmítá KSČM zrušení nemocenské pro první tři dny nemoci. Hrozí podle nich, že nemocní budou pracovat a ohrožovat své zdraví. Komunisté se obávají také zablokování záměru uzákonit státní garanci na výživné rodičům-samoživitelům v případě jeho nevymahatelnosti.

Podle Medianu by ODS získala přes 40 procent, ČSSD o 15 méně

Pozici nejsilnější strany si podle aktuálního průzkumu agentury Median udržuje vládní ODS, kterou by volilo 40,5 procenta lidí. Druhá ČSSD by získala 25,4 procenta. Rozdíl mezi oběma největšími stranami se od ledna zvýšil; zatímco ODS posílila, ČSSD ztratila, tvrdí Median.

Do sněmovny by se dostaly ještě KSČM s 12,6 procenta, Strana zelených s 8,2 procenta a KDU-ČSL se 7,4 procenta. Ke sněmovním volbám by v únoru přišlo 56,7 procenta oprávněných voličů.

Uvedená čísla tvoří volební model, neboli odhad toho, jak by dopadly volby. Výsledek zahrnuje oprávněné voliče, kteří by šli k volbám a jsou rozhodnuti, koho budou volit.

Český rozhlas je znovu nejdůvěryhodnějším rádiem v ČR

Český rozhlas se již podruhé stal vítězem v soutěži důvěryhodnosti mezi českými rádii. Ocenění Dobrá značka roku získal v průzkumu důvěryhodnosti značek a povolání, které organizuje společnost Reader's Digest dotazníkovou metodou na vzorku odpovídajícím populačnímu profilu České republiky.

Dále Češi zvolili mezi automobily značku Škoda, nejdůvěryhodnější bankou je pro ně Česká spořitelna, cestovní kanceláří Čedok a pojišťovnou Česká pojišťovna. Proti loňskému roku se hodnocení v těchto kategoriích nezměnilo. Mezi čerpacími stanicemi se v Česku nejlépe umístil Shell a nahradil tak loňského vítěze Aral. Mezi počítači letos uspěl Acer, loni Češi nejvíce důvěřovali značce Brave. Nejdůvěryhodnější značkou kuchyňských spotřebičů zůstává Eta, nejlepším lékem proti bolesti je nadále Ibalgin.

Nejdůvěryhodnější profesí v Česku je hasič, svůj hlas mu dalo 97 procent respondentů. Následují piloti s 95 procenty, zdravotní sestry s 88 procenty a lékaři s 82 procenty. První pětici uzavírají učitelé s 80 procenty.

Televize a rádia změří, kdo je sleduje mimo domov

Televizní a rozhlasové stanice chtějí zjistit, kolik lidí je sleduje mimo své domovy, například v restauracích, hospodách či sportovních barech. V květnu, částečně v době hokejového mistrovství světa, proto firma Mediaresearch uskuteční v Praze zkušební měření za pomocí přístrojů označovaných jako ReMark. Podle Michala Jordana z Mediaresearch by se zkušebního projektu mělo zúčastnit pět televizních a sedm rozhlasových kanálů. Firma již pro Asociaci televizních organizací zajišťuje měření TV sledovanosti v domácnostech pomocí peoplemetrů.

"Faktem je, že vzhledem ke všem náznakům - nikoli podloženým nějakým sofistikovaným šetřením - že kanál ČT4 sport je velmi často sledován mimo domov v zařízeních, jako jsou restaurace, sportbary a tak dále, máme přeci jen možná větší zájem o tuto sondu než ostatní TV," sdělila ČTK vedoucí útvaru výzkumu programu a auditoria ČT Kristina Taberyová. Zkušební měření se uskuteční v době od 7. do 20. května, a zachytí tak období velké sportovní události v podobě hokejového šampionátu i období bez ní, a tedy dobu relativního klidu sportovních fanoušků. Měření se zúčastní 900 respondentů, kteří budou používat zařízení ReMark. To se liší od peoplemetrů i od audiometrů, které při dřívějším obdobném projektu použila agentura GfK.

Policie zadala průzkum hodnocení její práce

Policie si najala agenturu, aby zjistila, jak jsou občané spokojeni s její prací. Od pátku 2. března bylo již telefonicky osloveno přes tisíc občanů. Průzkum skončí na konci června 2007. Agentura Tambor se bude na názor ptát celkem 13.600 respondentů starších osmnácti let z celé České republiky. V praxi vypadá průzkum tak, že pracovníci agentury zavolají vybraným lidem na mobilní telefon nebo pevnou linku a položí jim celkem 30 otázek týkajících se jejich pohledu na práci policie. Oslovené respondenty si agentura předem vytipovala podle pohlaví, věku, vzdělání a velikosti místa bydliště a regionu na základě údajů Českého statistického úřadu.

Jak veřejnost vnímá práci policie, zkoumal i nedávný výzkum agentury GfK, která jeho výsledky zveřejnila ve čtvrtek. S prací policie je podle něj spokojeno 37 procent oslovených. Opačný názor pak má 16 procent lidí a přibližně dvě pětiny Čechů se staví k hodnocení činnosti policie neutrálně.

Portálu veřejné správy podle odborníků hrozí kolaps

Portálu veřejné správy, který mimo jiné zajišťuje sběr důchodových listů pro Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) nebo testů žadatelů o řidičské průkazy, hrozí kolaps. Přiznávají to tvůrci portálu i ministerstvo informatiky, které portál spravuje. Na investice do potřebného rozšíření portálu ale ministerstvo v současnosti nemá prostředky.

Transakční část portálu v současnosti v některých okamžicích zpracovává až desetkrát větší objem dat, než pro jaké byly servery původně dimenzovány. "Kapacita portálu je prakticky naplněna. Návrhy na rozšíření a posílení propustnosti a modernizaci transakčního jádra jsou již hotovy a ministerstvo informatiky rozhodně počítá s jejich realizací," řekl ČTK Jan Ferenc z oddělení komunikace ministerstva. Podle Ference počítá návrh na technologický rozvoj portálu s částkou mezi 50 a 60 miliony korun na rozšíření datových zdrojů, posílení hardwaru a vybudování záložního řešení. "Zavádění nových a rozšiřování stávajících funkcionalit pak může tuto částku postupně zvýšit, a to až o násobky. Uvažuje se o vícezdrojovém financování investic, přičemž se počítá s účastí státního rozpočtu," dodal Ferenc.

Hlavním uživatelem transakční části portálu je již několik let Česká správa sociálního zabezpečení. Podle mluvčí ČSSZ Štěpánky Filipové přijal úřad prostřednictvím portálu do konce loňského roku více než 13 milionů elektronických dokumentů a ušetřil řádově miliony korun proti situaci, kdy by úřad musel podání zpracovávat v papírové podobě.

Zpracováno je zatím asi přes 15 procent lednové lesní kalamity

Z lednové kalamity v lesích, při níž vichr srazil zhruba 9,7 milionu metrů krychlových dřeva, je zatím zpracováno přes 15 procent, tedy více než 1,5 milionu metrů krychlových. Vyplývá to z údajů a odhadů, které ČTK poskytlo ministerstvo zemědělství.

Vyhláška ukládá zpracovat padlé dříví ze zimního období do 30. června. V oblastech, kde padly orkánem dvou až třínásobné objemy ročních těžeb a kde vláda vyhlásila nouzový stav, je ale lhůta až do konce roku. Kalamita představuje zhruba dvě třetiny běžných ročních těžeb v tuzemsku.

Největší část polomů, zhruba 4,9 milionu metrů krychlových, připadá na porosty spravované státním podnikem Lesy ČR. Ke konci února bylo vytěženo zhruba 700.000 metrů krychlových poškozeného dříví. "Kalamitní těžba se nyní rozběhla naplno. V současnosti je denně vytěženo kolem 30.000 metrů krychlových dřeva a rychlost zpracování se bude ještě zvyšovat," uvedl výrobně technický ředitel Lesů ČR Vladimír Dolejský. Podle mluvčího podniku Tomáše Vyšohlída už by tak těžby měly přesahovat 800.000 kubíků. LČR předpokládají, že většinu polomového dříví v jejich lesích se podaří vytěžit do konce června. Rychlá těžba je nutná hlavně proto, aby se předešlo riziku rozšíření kůrovce. Úplná likvidace kalamity včetně následných prací bude trvat zřejmě celý letošní rok.

Divadlo Na zábradlí uvedlo premiéru nové hry Milana Uhdeho

Po dlouhé době představil Milan Uhde na jevišti svou původní dramatickou novinku. Inscenace Zázrak v černém domě měla v režii Jiřího Pokorného v pátek večer premiéru v pražském Divadle Na zábradlí. Zahájila třetí ročník projektu Československé jaro, ve kterém tato scéna představuje nové hry domácích autorů.

Zázrak v černém domě nastudoval Juraj Nvota. Příběh se odehrává v rodinném domě, kde bydlí staří rodiče s dospělou, nervově labilní dcerou, kterou opustil manžel. Jednoho rána k nim přijedou jejich synové s rodinami, aby společně vyřešili dědictví. Otec na domě lpí, s úporností ho stále neodborně opravuje, i když je jakýmsi rodinným prokletím. Groteskně tragikomický příběh odkrývá nejen rodinné animozity, například bratři mají diametrálně odlišnou politickou minulost, ale i značnou část československé historie od 30. do 90. let 20. století. Hru autor připravoval několik let - původně pro pražské Divadlo na Vinohradech. Později se ale přiklonil k tomu, že příběh lépe vyzní na komorním jevišti.

Projekt Československé jaro 2007 představí do konce sezony ještě další dvě novinky současných autorů. V květnu se uskuteční premiéra hry Jiřího Pokorného s názvem Milada, kterou nastuduje režisér Jiří Ornest, Cesta do Bugulmy Jáchyma Topola bude mít premiéru v polovině června.

Lázně Luhačovice otevřely pramen Dr. Šťastného

Lázně Luhačovice v pátek o více než měsíc dříve neoficiálně zahájily sezonu. Po zimní údržbě uvedly do provozu pramen Dr. Šťastného, který je jakousi předzvěstí začátku lázeňské sezony. Léčivý pramen se běžně otevírá v polovině dubna, jeho dřívější zprovoznění umožnila letošní teplá zima. ČTK to řekl provozní manažer Lázní Luhačovice Josef Šerý.

Pramen Dr. Šťastného je v Luhačovicích jediný, který se na začátku zimy musí systémem tlakových ventilů takzvaně spoutat. "Skleněná koule, do které pramen vystřikuje, by mohla v zimně prasknout, proto jej uzavíráme a kouli schováváme," vysvětlil Šerý. Léčivá voda poté vytéká do kanalizace.

Lázeňská sezona v Luhačovicích oficiálně začne v květnu. Nebude při ní chybět ani tradiční svěcení léčivých pramenů. Pramen Dr. Šťastného je jedním z léčivých minerálních vod, které lázeňským pacientům pomáhají například při potížích dýchacích cest, zažívacího ústrojí či diabetu.

Opravy Vyšehradu budou pokračovat i letos

Opravy pražského Vyšehradu budou pokračovat i letos. Národní kulturní památku ale už nečekají tak velké změny jako v uplynulých letech. Stěžejními pracemi budou opravy hradeb. Ročně na ně magistrát vynakládá zhruba deset milionů korun. Magistrátu nepatří celý Vyšehrad. Bazilika svatého Petra a Pavla a hřbitov jsou ve vlastnictví kapituly.

Letos budou dělníci pracovat na opěrné zdi západního svahu a východní části kamenných gotických i barokních cihlových hradeb podél Lumírových sadů. "Odborníci musí vyměnit asi polovinu kamenného zdiva, které je tvořeno hlavně vzácnou opukou," řekla ČTK ředitelka Vyšehradu Miloslava Havelková. Plánuje se nová fasáda na domě s pamětní deskou spisovatelky Popelky Biliánové. "Budeme pokračovat ve výměně nevhodného asfaltového povrchu parkových cest za žulovou mozaiku v okolí rotundy svatého Martina, v opravě opěrných zídek podél schodiště u železničního mostu a opěrných zdí ve svahu nad Rašínovým nábřežím," vyjmenovala ředitelka.

V Přerově byl odhalen model města

Přerované i návštěvníci se v pátek v centru města dočkali slavnostního odhalení bronzového modelu, který zachycuje přerovskou městskou památkovou zónu. Dílo v hodnotě 1,7 milionu korun vytvořil akademický sochař André Vícha. Zmenšenina města byla odhalena s několikaměsíčním zpožděním, než radnice počítala. Původně chtěla model slavnostně odhalit na konci prosince jako tečku za loňskými oslavami. Dokončení v minulém roce bylo i podmínkou výběrového řízení. Autor však dílo nestačil dokončit. Důvodem byl podle něj technický problém z hlediska složitosti modelu.

Závěrečný slalom na MS nepřinesl českým skibobistům žádné zlato

Čeští skibobisté nezopakovali v závěrečném dnu světového šampionátu v Rakousku své předchozí triumfy a nedokázali vybojovat ani jednu zlatou medaili. Kvůli tomu se nedočkali titulů ani v hodnocení kombinace a propadli se v celkovém pořadí podle počtu získaných cenných kovů až za domácí Rakousko.

Nedařilo se především trojnásobnému mistrovi světa Davidu Krejčímu, který dojel až třetí o více než dvě sekundy za Rakušanem Markusem Moserem. Zkušený skibobista se díky triumfu ve slalomu radoval i v kombinaci, do níž se započítají výsledky ze sjezdu, obřího slalomu a slalomu. Celkem vybojoval již jednatřicet seniorských titulů. Druhý skončil Čech Stanislav Ježek.

Těsně uniklo prvenství obhájkyni loňského vítězství v SP Aleně Housové. Česká skibobista zaostala za Petrou Mörtenhuemerovou z Rakouska o pouhé tři setiny sekundy a kvůli větší ztrátě ze čtvrtečního obřího slalomu se svojí soupeřkou prohrála i v kombinaci.

Sudová stříbro neobhájila, na MS skončila devátá

Akrobatické lyžařce Nikole Sudové se na mistrovství světa nepovedlo navázat na předloňský zisk stříbrné medaile v jízdě v boulích. Česká reprezentantka na šampionátu v italské Maddonně di Campiglio obsadila deváté místo.

Výsledky čtvrtfinále play off hokejové extraligy

Znojemští Orli - Moeller Pardubice 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Oceláři Třinec - Bílí Tygři Liberec 2:3 (0:0, 2:1, 0:2)

Počasí v České republice

Je oblačno až zataženo, od západu s občasným deštěm. Teploty z nočních nuly až čtyř stupňů Celsia v sobotu stoupnou na 6 až 10 stupňů.

09-03-2007