Denní souhrn zpráv Zprávy

12-03-2007

Klaus: Čunkova kauza destabilizuje českou politiku

Prezident Václav Klaus si myslí, že kauza vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka, jehož policie podezřívá z přijetí úplatku, nemůže "vyšumět do prázdna". Je podle něj zřejmé, že destabilizuje českou politiku. Prezident to prohlásil v pondělním pořadu rozhlasové stanice Frekvence 1 Press klub. Podle Klause jsou buď veškerá tvrzení a náznaky policie oprávněné "a pak z toho plyne něco zásadního pro pana Čunka", anebo je to naprostý nesmyl. "Pak je z toho třeba vyvodit zásadní závěry vůči policii, že tuto kauzu vyvolala a tímto způsobem destabilizovala vládu, postavení vicepremiéra vlády a podobně," zdůraznil prezident. Policie Čunka podezírá z toho, že před pěti lety jako vsetínský starosta dostal zhruba půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Čunek to popírá. Koaliční partneři dosud byli k Čunkově kauze zdrženliví. Čunkovo odstoupení ale požaduje levicová opozice.

Česko by mělo přejít na euro v roce 2012

Vláda na svém pondělním zasedání schválila aktualizovanou verzi konvergenčního programu, podle něhož by Česká republika měla přijmout euro v roce 2012. Na tiskové konferenci to uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Plán je rozšířen i o reformní plány současné vlády. Dokument připouští, že letos dosáhne deficit veřejných financí čtyř procent hrubého domácího produktu, zatímco předchozí verze programu počítala pro rok 2007 s 3,3 procenta. "Je nepochybné, ze takto předložený program bude předmětem velké a zasloužené kritiky Evropské komise. Domnívám se, že pokud budeme schopni demonstrovat, že reformy myslíme vážně, přímo reálné sankce nehrozí," uvedl Kalousek. Při přijetí eura by měl deficit činit maximálně tři procenta HDP.

NATO varuje před rozštěpením ohledně protiraketové obrany

Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer v rozhovoru pro pondělní Financial Times varoval před rozštěpením aliance v souvislosti s protiraketovou obranou. Podle něj není pochyb o tom, že aliance a její evropská část jsou ohroženy raketovým útokem. Nepochybuje také o tom, že americký protiraketový systém by zranitelnost starého kontinentu snížil. Podle něj by neměla být A liga a B liga, tedy členské země, které protiraketovým deštníkem chráněny budou, a ty, které naopak nebudou. Podle současných amerických plánů země na jihovýchodě kontinentu ochranu mít nebudou. Jaap de Hoop Scheffer dal v rozhovoru najevo, že má malé porozumění pro ruské stížnosti na nový systém, i když souhlasí s tím, že by se měl s Moskvou konzultovat. "Nemusíte být Einstein, abyste pochopili, že toto nemůže být zaměřeno proti Rusku a nemůže to snížit jejich schopnost prvního úderu," řekl Jaap de Hoop Scheffer s poukazem na to, že v Polsku bude deset protiraket, s nimiž by si ruský arzenál snadno poradil.

Kabinet nesouhlasí s komunistickým návrhem na referendum k radaru

Vláda nesouhlasí s tím, aby o umístění amerického radaru v Česku rozhodovali lidé v referendu. Odmítla návrh komunistických poslanců, k němuž se připojili i dva sociální demokraté, na jeho vyhlášení. Podle komunistů je právem občanů se vyjádřit k tomu, zda ve své zemi chtějí vojenskou základnu jiného státu. Navíc podle nich žádná z parlamentních stran neměla otázku radaru ve svém volebním programu, a proto by o tak zásadní věci neměli politici rozhodovat bez občanů. Premiér Mirek Topolánek, ministryně obrany Vlasta Parkanová i další vládní politici s referendem v této věci nesouhlasí. Podle nich je povinností politiků vyhodnotit všechny informace a pak na sebe vzít odpovědnost za rozhodnutí. Plebiscitu se nebrání vládní zelení, nejdřív chtějí ale schválit zákon o obecném referendu. Opoziční sociální demokraté referendum jednoznačně požadují. Návrhem, který vláda zamítla, se přesto bude sněmovna zabývat. Má v ní ale jen malou naději na úspěch.

Vláda nechce, aby "neposlušným" poslancům hrozila ztráta mandátu

Vláda nesouhlasí s návrhem komunistů, který by Nejvyššímu správnímu soudu umožnil zbavit poslance či senátora za určitých okolností mandátu. Informoval o tom vicepremiér Alexandr Vondra. Předkladatelé ústavní novely chtějí, aby mohl být mandát zákonodárci odejmut v případě, že z nízkých pohnutek opustí svou stranu a zpronevěří se jejímu programu. Naposled se o takové možnosti mluvilo v souvislosti s bývalými poslanci ČSSD Michalem Pohankou a Milošem Melčákem, kteří opustili sněmovní klub své strany a podpořili vznik kabinetu ODS, KDU-ČSL a zelených. Melčák i Pohanka se brání tím, že jejich rozhodnutí prospělo zemi po víc než půlročním bezvýsledném hledání východiska z volebního patu. Parlament novelu projedná i přes nesouhlasné stanovisko vlády. Vzhledem k tomu, že jde o změnu ústavy, budou k jejímu schválení nutné hlasy nejméně 120 z 200 poslanců. Vyjádření zástupců koaličních poslaneckých klubů naznačují, že takovou podporu v dolní komoře nezíská.

Šéf vojenské tajné služby skončí dříve, než měl

Premiér Mirek Topolánek se v pondělí dohodl s ministryní obrany Vlastou Parkanovou, že šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík skončí ve funkci dříve, než mu vyprší mandát. Souvisí to s chystanou reformou tajných služeb. Po zasedání vlády to uvedl vicepremiér Alexandr Vondra. Kdy přesně Krejčík v čele služby skončí a kdo by ho měl nahradit, Vondra neuvedl. Do konce března bude podle něj připraven návrh koncepce zpravodajských služeb, vojenských i civilních. Parkanová už dříve připustila, že Krejčík nemá její důvěru. O jejím záměru odvolat Krejčíka spekuloval tisk již delší dobu. Zmínily se o něm například týdeníky Respekt a Euro. Ministryně Krejčíkovi vyčítala některé jeho mediální výstupy. Krejčík nedávno v rozhovoru pro MfD řekl, že ve vojenské tajné službě až do roku 2003 působila řada důstojníků někdejší komunistické Státní bezpečnosti (StB). Zastávali zde významné posty a práci útvaru podle něj "sabotovali". V ČT již dříve řekl, že bývalí agenti StB, které z Vojenského zpravodajství propustil, by mohli stát za zvěstmi o jeho chystaném odvolání. Mají podle něj stále silný vliv.

Altner má dalšího věřitele ČSSD, který vymáhá 8,9 milionů

Advokát Zdeněk Altner, který po ČSSD vymáhá zhruba 19 miliard korun za to, že jí pomohl vysoudit Lidový dům, má dalšího věřitele sociálních demokratů. Je jím královéhradecký podnikatel Jaroslav Krtička. Za rekonstrukční práce na kulturním domě Střelnice v Hradci Králové vymáhá po ČSSD 8,9 milionu korun a připojí se ke konkurzu na majetek sociální demokracie. Návrh na konkurz na majetek ČSSD podal Altner v lednu u Městského soudu v Praze. Altner rovněž ukázal novinářům třístránkové trestní oznámení na předsedu ČSSD Jiřího Paroubka a další osoby. Ti se měli podle něj podílet na záměrném zkreslení majetku nejsilnější opoziční strany. Předložit úplný seznam majetkových poměrů včetně výčtu věřitelů a dlužníků měla ČSSD v rámci soudního řízení, během něhož právník vymáhá na sociální demokracii honorář za získání Lidového domu. ČSSD ale tvrdí, že předložené listiny jsou v pořádku, a naopak zvažuje možné právní kroky vůči Altnerovi.

ČSSD: Údajný věřitel ČSSD Krtička straně naopak dluží

Královéhradecký podnikatel Jaroslav Krtička, o němž v pondělí jeho advokát Jaroslav Čapek hovořil jako o věřiteli ČSSD, je prý naopak dlužníkem této opoziční strany. V Lidovém domě to řekl ústřední manažer sociální demokracie Jiří Havlíček. Podle něj je Krtička nájemcem v Kulturním domě Střelnice v Hradci Králové. ČSSD s ním vede soudní spor o úhradu nájemného, které Krtička ČSSD dluží od roku 2004. "Částka přesahuje milion korun," uvedl Havlíček. Podnikatel Krtička požaduje po ČSSD 8,9 milionu korun za provedení rekonstrukce kulturního domu, který byl ve špatném stavu. Dosud prý ale sociální demokracii podle Havlíčka nepředložil "relevantní účetní doklady, kterými by výši investice prokázal, a ani neuplatnil úhradu svých investic do objektu". Podle Čapka se má Krtička připojit k návrhu na konkurz, který u Městského soudu v Praze podal advokát Zdeněk Altner na majetek sociální demokracie. Městský soud Altnera požádal, aby mu oznámil další možné věřitele ČSSD.

Češi dál důvěřují víc OSN a EU než Severoatlantické alianci

Češi stále důvěřují více Organizaci spojených národů (OSN) a Evropské unii než Severoatlantické alianci (NATO). Podobné to je i se spokojeností lidí s členstvím České republiky v těchto organizacích. Zjistilo to Centrum pro výzkum veřejného mínění v únorovém průzkumu. OSN aktuálně důvěřovalo 56 procent lidí, v září to bylo 61 procent. Evropské unii vyjádřila důvěru přesně polovina Čechů, v předchozím průzkumu to bylo 58 procent lidí. Relativně nejmenší podíl české populace důvěřuje NATO, a to 45 procent. V září to bylo o tři procentní body více. Nedůvěřivý postoj k alianci mají nyní podle CVVM stále dvě pětiny lidí. Stejně je na tom i EU, u níž se však podíl nedůvěřivých o pět procentních bodů zvýšil. OSN nedůvěřovalo 27 procent dotázaných, zhruba stejně jako v září. Všem mezinárodním organizacím nedůvěřují častěji lidé, kteří svou životní úroveň označili za špatnou. "Rozhodně nedůvěřiví" jsou podle CVVM významně častěji také lidé nad 60 let.

Kniha Rok čtvrtý mapuje loňský rok z pohledu Václava Klause

Události loňských 12 měsíců z pohledu Václava Klause mapuje kniha Rok čtvrtý, která na bezmála 480 stránkách přináší prezidentovy projevy, přednášky, články i fotografie. Novinkou jsou zápisky z cest hlavy státu v Africe a Asii. Prezident v předmluvě uvedl, že rok 2006 byl plný událostí, z nichž nejdůležitější pro vývoj země byly červnové volby do sněmovny. Klausovy názory v této věci jsou obsaženy v kapitole nazvané Dokumenty a vystoupení k vládní krizi. Prezident v ní neskrývá svůj kritický pohled na tehdejší vleklou vládní krizi. Za důležité považuje prezident také své novoroční projevy, esej "Co je to evropeismus", který je podle něj nejsouhrnnějším pokusem o kritickou analýzu současných evropských procesů, nebo vystoupení k 15. výročí zahájení ekonomické transformace v zemi. Čtenáře upozorňuje rovněž na polemiku k privatizaci, vystoupení u Ústavního soudu kvůli sporu s předsedkyní Nejvyššího soudu Ivou Brožovou nebo úplné znění vysvětlení, proč vetoval zákon o registrovaném partnerství.

Odbory ve Škodě kvůli mzdám omezí výrobu

Odboráři Škody Auto budou příští týden pořádat na podporu svých mzdových požadavků informační mítinky, které způsobí omezení výroby v podniku. Pokud se na růstu platů nedohodnou, jsou odbory připraveny zorganizovat i generální mítink s hodinovými výstražnými stávkami ve všech třech směnách. Nevylučují, že v dubnu přistoupí k časově neomezené stávce. Potvrdil to šéf odborů Jaroslav Povšík. Konkrétní návrhy mezd si obě strany poprvé představily 8. února. Firma navrhla zvýšit všem zaměstnancům tarifní mzdy v průměru o 6,1 procenta v období od 1. dubna 2007 do 31. března 2009. Pro letošek navrhla jednorázový bonus 6600 korun, který minulý týden navrhla zvýšit na 8000 korun. Odbory požadují pouze jednoroční dohodu do 31. března 2008 a zvýšení tarifů v průměru o 17 procent. Spolu s dalšími požadavky odborů by to znamenalo nárůst celkového objemu mezd o 24 procent. Bez zahrnutí platů managementu je dnes průměrná měsíční mzda v automobilce v rozmezí asi od 22.000 do 27.000 korun, průměrná mzda v České republice je kolem 20.000 korun. Počet zaměstnanců automobilky se loni meziročně zvýšil asi o 700 na 26.728.

Farmáři plánují blokády hranic kvůli dovozu vepřového z Rakouska

Čeští zemědělci chtějí do konce března uspořádat blokády hraničních přechodů s Rakouskem. Nelíbí se jim, že obchodní řetězce od našeho jižního souseda dovážejí do Česka stále více vepřového masa. Protestní akcí chtějí poukázat na to, že českému chovu prasat hrozí kolaps. Potvrdil to prezident Agrární komory Jan Veleba. Chování obchodních řetězců podle něj způsobuje tuzemským zemědělcům ztráty přes 2,4 miliardy korun ročně. Zemědělci dosud neupřesnili termín plánovaných blokád ani počet hraničních přechodů, kterých by se týkaly. Jejich dalším krokem bude rozdávání letáků před obchodními řetězci, které dovážejí převážnou část masa ze zahraničí. "Při minulé akci jsme rozdali asi 6000 letáků, tentokrát jich budou statisíce. Chceme lidi přesvědčit k tomu, aby dávali přednost českým potravinám," dodal Veleba. Se stejným cílem se zemědělci obrátili také na čelní představitele všech parlamentních stran.

Aktuálně.cz: Soud se zastal dědice po oběti holokaustu

Nejvyšší soud se jako první v tuzemsku zastal v majetkoprávním sporu dědice židovského obchodníka zavražděného nacisty. Podle serveru Aktuálně.cz jde o případ Michala Klepetáře, jenž usiluje o vydání několika desítek obrazů ze sbírky židovského obchodníka Richarda Poppera zavražděného nacisty. Nejvyšší soud předchozí rozsudky zrušil, obecné soudy podle něj Klepetáři nezajistily rovné postavení. Klepetář se už několik let se marně snaží získat informace o tom, které obrazy ze 127 od nizozemských, francouzských, německých a španělských malířů z patnáctého až devatenáctého století jsou ve vlastnictví Národní galerie. Se svou žádostí neuspěl ani u bývalého mistra kultury Pavla Dostála a expremiéra Vladimíra Špidly. Důvodem pro zamítnutí bylo, že Klepetář nedokázal v žalobě přesně označit všechna požadovaná umělecká díla tak, aby při případném vydání nemohlo dojít k jejich záměně. Soudům přitom Klepetář předložil znalcem vypracovaný soupis obrazové sbírky Richarda Poppera z října 1940 čítající 127 obrazů. Z údajů expertního týmu pro objasnění historických a hospodářských otázek takzvané arizace židovského majetku ze září 2000 vyplývá, že v Národní galerii je 43 obrazů z této rozsáhlé sbírky, napsal server.

Policista v centru Prahy střílel po ujíždějícím voze

V centru Prahy se v pondělí odpoledne střílelo. Policista se snažil zastavit ujíždějící vozidlo, na jehož kapotě se zachytil, a dvakrát vystřelil. Potvrdil to mluvčí pražské policejní správy Ladislav Bernášek. Policista z hlídkové služby chtěl zkontrolovat řidiče na Václavském náměstí. Motorista ale na něho najel a policista se zachytil na kapotě. Aby donutil řidiče zastavit, vystřelil jednou do vzduchu a jednou do automobilu. Motorista ale pokračoval dál směrem k náměstí I.P. Pavlova. S pomocí dalších dvou policistů se muže podařilo zastavit v Mezibranské ulici. Tam teprve mohl slézt policista, který ho chtěl kontrolovat. Utrpěl povrchové zranění ruky, jak se držel stěrače.

CCS: Benzin za minulý týden prudce podražil o 70 haléřů na litr

Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v České republice minulý týden prudce vzrostly. Od pondělí do neděle stoupla průměrná cena za litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 o 71 haléřů na 27,22 Kč/l. Za litr nafty motoristé minulý týden platili v průměru 26,82 Kč, což je o 42 haléřů více než týden předtím. Vyplývá to z údajů společnosti CCS. Nejdražší benzin se prodával v Praze, kde cena vzrostla o 86 haléřů, v hlavním městě je i nejdražší nafta, která podražila o 52 haléřů.

Euro:Skupina J&T plánuje v Praze výstavbu mrakodrapů o 42 patrech

Skupina J&T plánuje v Praze v Holešovicích výstavbu mrakodrapů o 42 patrech. Nejvyšší je nyní v Praze budova bývalého Českého rozhlasu, která měří 109 metrů. Nové mrakodrapy by ji měly překonat o desítky metrů. Ve svém pondělním vydání o tom informuje týdeník Euro. Podle architekta Víta Másla, který s J&T na holešovických plánech spolupracuje, v Česku přetrvává fobie z výškových budov. Pokud nemá být město zakonzervované, musí se otevřít moderní architektuře a k té výškové budovy patří. Proti výstavbě mrakodrapů v Praze je Miloš Solař z Národního památkového ústavu. Forma mrakodrapu je podle něho tak výrazná, že vtiskne místu nepřehlédnutelnou novou identitu. Otázkou podle něj je, zda právě tohle Praha, která má svou vlastní jedinečnou a nezaměnitelnou totožnost, potřebuje. Solař dále poukazuje na to, že dochovaná tvář historického jádra české metropole je zavedenou obchodní značkou nevyčíslitelné hodnoty. "Když ji vyměníme za mrakodrapy, hrozí, že se propadne do polohy tuctového velkoměsta postaveného po druhé světové válce," dodal.

Zřícená střecha domu v Mohelnici zranila dělníky

Dva dělníci se v pondělí těžce zranili při rekonstrukci domu v Mohelnici na Šumpersku, když se zřítila část jeho střechy. Oba byli převezeni do Fakultní nemocnice v Olomouci. Podle mluvčího nemocnice Egona Havrlanta je jeden z nich ve vážném stavu, utrpěl četná zranění a je v bezvědomí na přístrojích. Druhý muž byl ošetřen na traumatologii. Utrpěl otevřenou zlomeninu nohy a nyní jej čeká operace. Případem se zabývají policisté. "Zatím k tomu nemůžeme podat bližší informace," uvedl mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.

Karlův most bude hlídat deset kamer

Pražský Karlův most bude hlídat deset nových bezpečnostních kamer. Nyní jsou na mosteckých věžích jen dvě zastaralá zařízení, záznam z nich se nenahrává. Pražský magistrát chce umístěním moderních kamer zabránit vandalským činům na památce. Kamery se objeví na mosteckých věžích do konce března. Budou stát tři až čtyři miliony korun. Dění na mostě budou moci čtyřiadvacet hodin denně sledovat státní i městští policisté. Pokud policisté uvidí, že se někdo snaží sochy na mostu ničit, budou moci okamžitě zasáhnout. Dříve se umístění kamer na věžích příliš nelíbilo památkářům, nyní změnili stanovisko. Debaty o ochraně jedné z nejvýznamnějších pražských památek začaly potom, co koncem ledna poškodil neznámý pachatel hebrejský nápis na sousoší svatého Kříže. Přečin také vedl ke zkoumání dna řeky Vltavy pod mostem. Zhruba při měsíčním pátrání potápěči našli tři úlomky poškozeného hebrejského nápisu starého zhruba 300 let, obřadní meč, část monstrance ze sousoší svatého Norberta a věčného světla, které patřilo k soše Krista Spasitele. Vyzdvihli také části staré plynové lampy a kovové střepy z podstavce některé ze soch. Předměty jsou nyní v rukou restaurátorů.

Svěrákovy Vratné lahve zhlédlo o víkendu 107.362 diváků

S mimořádným zájmem diváků se o víkendu setkala "smutnoveselá" komedie Jana Svěráka Vratné lahve. Podle informací ředitele distribuční společnosti Falcon Jana Bradáče ji v kinech zhlédlo 107.362 diváků, čímž byl překonán dosavadní rekord novodobého žebříčku návštěvnosti českých snímků. V polovině ledna ho zaznamenal ostrý start Menzelovy adaptace Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále s počtem 103.364 lidí. Autor filmu Vratné lahve, oscarový režisér Jan Svěrák, přiznal, že je "namlsaný", protože Kolju i Tmavomodrý svět v českých kinech vidělo přes milion lidí. "Kdybychom v případě Vratných lahví dosáhli jednoho milionu, budu šťastný. Když ale Vratné lahve uvidí třeba 800.000 lidí, budu spokojený," dodal režisér.

Rychlobruslařka Sáblíková v 19 letech předčila svůj vzor

Nedělní závěrečný den mistrovství světa v Salt Lake City znamenal pro českou rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou naplnění životního snu. Devatenáctiletá závodnice zvládla roli favoritky a zvítězila v oblíbeném pětikilometrovém závodě. Ve světovém rekordu získala už svoji druhou zlatou medaili na šampionátu a v čele historických tabulek vystřídala svůj sportovní idol Claudii Pechsteinovou. Německou soupeřku ke všemu jasně porazila v přímém souboji. Sáblíková už v pátek titulem na trojce připravila konkurenci na to, že má i na konci sezony obrovskou formu. Martina Sáblíková vytáhla české rychlobruslení v pořadí zemí na světovém šampionátu v Salt Lake City na třetí místo. Díky jejím zlatým medailím ze závodů na 3000 a 5000 metrů skončila Česká republika za velmocemi Nizozemskem a Spojenými státy. Nizozemci si odvezli dohromady jedenáct cenných kovů.

Záhrobská skončila ve slalomu v Zwieselu druhá

Mistryně světa Šárka Záhrobská vybojovala druhou příčku ve slalomu Světového poháru v německém Zwieselu. O stříbrnou pozici se podělila se Švédkou Annou Ottossonovou, obě prohrály shodně o plné dvě sekundy a 23 setin s rakouskou favoritkou Marlies Schildovou. Ta slavila na německé straně Šumavy už sedmý slalomový triumf z osmi závodů v tomto pohárovém ročníku, dvaadvacetiletá Záhrobská vyrovnala své maximum v SP. V pořadí slalomu se posunula už na druhou příčku, v celkovém hodnocení se vrátila do elitní desítky. Záhrobská po triumfu na šampionátu ve švédském Aare navázala na letošní dvě medailová umístění ve SP. Rovněž druhá byla na začátku ledna v Kranjské Goře, krátce předtím v Záhřebu vybojovala bronz. Na bodované příčky se ve Zwieselu prosadila poprvé v sezoně i Petra Zakouřilová, která si ve druhém kole pohoršila o pět míst na konečnou 27. pozici. Další česká reprezentantka Eva Kurfürstová se mezi nejlepších třicet nevešla, postup do druhého kola jí unikl o sekundu.

Běžec na lyžích Bauer šestý v závodu Světového poháru

Lukáš Bauer obsadil v nedělním závodě Světového poháru běžců na lyžích na patnáctikilometrové trati klasickou technikou šesté místo. Za norským vítězem Oddem-Björnem Hjelmesetem český reprezentant zaostal o necelou minutu. Druhý skončil další Nor Eldar Rönning před Němcem Tobiasem Angererem, který už může jen teoreticky přijít o celkové prvenství ve Světovém poháru. Na startu nebyl jeho pronásledovatel Alexander Legkov, který by teď musel vyhrát zbývající čtyři závody, aby znemožnil Angererovi obhajobu. Bauer ve finském Lahti útočil ze zadních pozic, stříbrný medailista z olympiády v Turíně byl na mezičase po osmi kilometrech ještě jedenáctý, ale dva kilometry před cílem se už vyhoupl na šesté místo, které udržel až do cíle. Druhý nejlepší z Čechů Martin Koukal obsadil 21. místo, Dušan Kožíšek skončil osmapadesátý.

Slavia v Liberci vyhrála a po čtyřech letech vede ligu

Novým lídrem první fotbalové ligy je pražská Slavia. V pondělí zvítězila v Liberci 1:0. O vítězství Pražanů rozhodl v 47. minutě záložník Dušan Švento a Slavii vrátil na vrchol ligové tabulky téměř přesně po čtyřech letech. Slavia má o bod víc než druhá Sparta, která v neděli utrpěla tříbrankový debakl s Jabloncem. Úřadující šampioni z Liberce zůstávají třetí s čtyřbodovým mankem na Slavii. Slávisté v Liberci prodloužili svoji vítěznou sérii na hřištích soupeřů už na šest zápasů; neporazitelnost drží dokonce už dvanáct zápasů. Výsledky dalších zápasů:

Plzeň - Mladá Boleslav 0:0 Kladno - Příbram 0:0 Most - Zlín 0:0 Olomouc - Ostrava 1:3 Brno - České Budějovice 5:0 Slovácko - Teplice 2:2

Cyklista Kreuziger dojel druhý v prologu Paříž - Nice

Český cyklista Roman Kreuziger obsadil druhé místo v prologu slavného závodu Paříž - Nice. Dvacetiletý člen stáje Liquigas, který je nejmladším jezdcem v pelotonu, zaostal na trati dlouhé 4,7 kilometru o pouhou jednu sekundu za vyhlášeným časovkářem Britem Davidem Millarem. Kreuziger dosáhl na úvod prestižního podniku největšího úspěchu ve své krátké profesionální kariéře. Na ni se vydal předloni poté, co v roce 2004 vyhrál na mistrovství světa juniorů závod s hromadným startem a získal stříbro v časovce. Syn bývalého vynikajícího cyklokrosaře prohrál na pařížském předměstí pouze s třicetiletým Millarem, jenž má na kontě etapové triumfy v Tour de Francie a ve španělské Vueltě.

Počasí v České republice

Bude jasno až polojasno, ráno ojediněle mlhy. Nejvyšší teploty 15 až 19 stupňů, na horách kolem 11.

12-03-2007