Denní souhrn zpráv Zprávy

13-03-2007

Advokát Altner podal trestní oznámení na šéfa ČSSD Paroubka

Advokát Zdeněk Altner podal trestní oznámení na sociální demokracii a jejího předsedu Jiřího Paroubka. Měli se podle něj podílet na zkreslování výše majetku nejsilnější opoziční strany. Právník se totiž se stranou soudí o honorář 93 milionů korun za to, že jí v roce 2000 vysoudil zpět do vlastnictví Lidový dům. I s úroky a penále ale částka narostla na skoro 20 miliard korun. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka jde o další Altnerovo šikanování.

Sociální demokraté chtějí kvůli neplacení nájemného s okamžitou platností zrušit smlouvu s Jaroslavem Krtičkou, který si od nich pronajímá taneční sály v královéhradeckém kulturním domě. Krtička tvrzení ČSSD popírá. Podle svých slov je naopak věřitelem strany, protože do objektu investoval. Připojil se také k návrhu advokáta Zdeňka Altnera na konkurz majetku sociální demokracie.

Václav Havel vyloučil kandidaturu na prezidenta

Václav Havel v České televizi vyloučil, že by se mohl ucházet o prezidentský úřad. Zároveň ale bývalý prezident uvedl, že kdyby měl někdo z jeho kandidatury "trošku strach", připouštěl by svůj vstup do prezidentské volby. Podle Havla by měla být příští hlavou státu žena. Chtěl by také, aby prezidentem byl příslušník mladé generace. Podel Havla by generace politiků, kteří vstoupili do funkcí po listopadu 1989, měla zvolna vyklízet pole pro mladší lidi, kteří už nejsou zdeformováni komunismem.

Sněmovna sladila zákaz tabákové reklamy s EU, i tak hrozí Česku pokuta

Sněmovna ve zrychleném režimu schválila novelu zákona o regulaci reklamy, která má sladit českou úpravu zákazu tabákové reklamy s evropskou legislativou. Z vyjádření ministra průmyslu a obchodu Martina Římana (ODS) ale vyplynulo, že republice i tak hrozí pokuta za to, že její právo není v této oblasti v souladu s příslušnou směrnicí. Novela bude mimo jiné znamenat, že závod mistrovství světa silničních motocyklů na Masarykově okruhu v Brně se bude muset obejít bez tabákové reklamy.

Levice neprosadila sněmovní hlasování o výzvě odvolat Jiřího Čunka

Levici se nepodařilo do programu sněmovní schůze prosadit návrh, aby dolní komora požádala předsedu vlády o odvolání vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL), který čelí podezření z korupce. Opozice soudí, že Čunkovo setrvávání v úřadu je neúnosné a republiku poškozuje. Koaliční partneři zatím místopředsedu vlády a šéfa lidovců hájí.

V zahraničních misích se už vystřídalo přes 100 českých policistů

Od roku 1999 se už v zahraničních misích vystřídalo 104 českých policistů. Necelé čtyři desítky z těch, kteří se již vrátili domů, převzali odznaky Služba v zahraničí. Nejvíce vyznamenaných pomáhalo s výcvikem iráckých policistů v Jordánsku. "V době, kdy jsme tam působili, se jednalo spíše o lidi nižšího vzdělání, o dobrovolníky, kteří ale byli ochotni nasazovat pro Irák život," řekl jeden z oceněných policistů, Lukáš Drlík. Většina z kadetů podle něj znala Českou republiku a policisté si brzy vydobyli mezi svými žáky respekt a uznání. Další policisté působili v Kosovu, misi EU v Bosně a Hercegovině, monitorovací misi v Makedonii nebo se podíleli na ochraně českého velvyslanectví v Bagdádu.

Kardinál Vlk: Hrad uznal, že je třeba o katedrále jednat

Jednání státu a církve o Svatovítském chrámu bude podle kardinála Miloslava Vlka pokračovat vypracováváním podkladů pro "eventuální předání katedrály". Metropolitní kapitula má po rozsudku Nejvyššího soudu vydat chrám zpět Správě Pražského hradu. O vývoji kauzy na svých internetových stránkách katolický primas napsal, že Hrad po počátečních představách, že předání bude formalitou, začal uznávat, že vybavení katedrály je majetkem Metropolitní kapituly a že je nutné jednat.

Ministerstvu dopravy chybí důvěryhodné údaje o výběru mýtného

Ministerstvu dopravy chybí důvěryhodné údaje o úspěšnosti výběru mýtného. Kontrolní systém má problém rozeznat, zda neplatící kamion mýtné platit měl či nikoliv. Jak uvedl náměstek ministra dopravy Jiří Hodač, údaje o úspěšnosti systému jsou však pro ministerstvo důležité, protože se od nich odvíjí odměna pro firmu Kapsch. Chybu chce ministerstvo vyřešit změnou zákona. Všechny kamiony nad 12 tun budou muset mít na přední straně kabiny jasné označení v podobě samolepky, aby je videokamery přesně identifikovaly.

Na dopravní infrastrukturu je třeba v následujících letech vynaložit zhruba 120 miliard korun ročně, rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury je přitom poloviční. Jak uvedl Jiří Hodač, fond se dostal do problémů kvůli nesystémovému zahajování staveb. "Stavěly se kousky odnikud nikam a navíc byly ty stavby zahajovány ve velkém množství," řekl. Jedním ze zdrojů, odkud by mohly do dopravní infrastruktury přitéci peníze, jsou projekty partnerství veřejného a soukromého sektoru (PPP). Vložené peníze se potom investorovi vracejí po dobu několika desítek let například z mýtného. První dva projekty PPP už běží.

Antimonopolní úřad snížil pokutu pro RWE Transgas z 370 mil. na 240 milionů Kč

Antimonopolní úřad snížil pokutu pro společnost RWE Transgas z původních 370 milionů na 240 milionů korun. Jak řekl předseda úřadu Martin Pecina, ke snížení přispěla i změna sporných smluv s dodavateli plynu. Pokuta i tak zůstává nejvyšší pro jednu firmu v historii úřadu. RWE ovládá 80 procent tuzemského trhu s plynem. Firma podle antimonopolního úřadu zneužila svého dominantního postavení, když domácnostem účtovala za zemní plyn stejné ceny jako velkým odběratelům. Distributorské firmy ze skupiny RWE měly ve smlouvách jiné podmínky než ostatní dodavatelé.

Soudy budou možná řešit dluhy elektronicky

Soudy by v budoucnu mohly řešit dluhy vydáním elektronického platebního rozkazu. U takzvaných nesporných pohledávek by tak odpadlo jednání a dokazování a soudy by vydávaly platební rozkazy automaticky. Dlužník by se ale mohl proti rozhodnutí bránit podáním odporu. Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila opatření výrazně urychlí soudní řízení a ulehčí soudům od administrativní práce. Příkladem nesporných pohledávek jsou neplacené koncesionářské poplatky za televizi, energie v domácnosti nebo dluhy z veřejné dopravy, když černý pasažér nezaplatí pokutu. Elektronický platební rozkaz by mohl být zaveden s novelou občanského soudního řádu od 1. ledna 2008.

Praha se může ucházet o olympiádu

Pražští radní dospěli k závěru, že česká metropole může být dějištěm letních olympijských her. Jak uvedl po jednání rady primátor Pavel Bém, s konečnou platností by se mělo o podání pražské kandidatury na letní olympiádu v roce 2016, nebo 2020 rozhodnout na schůzi zastupitelstva 22. března. Sama kandidatura, která je už závazná, by následovala později. Podle územní analýzy má Praha plochy pro olympijská sportoviště, hlavním centrem by měly být Letňany. Ekonomická analýza uvedla, že by hry stály asi 135 miliard korun a byly by ziskové. Celkové investice do infrastruktury, kterou prý Česká republika potřebuje i bez her, by činily asi 490 miliard korun.

Bývalí olympionici dostanou peníze od pražského magistrátu

Nadační fond Českého klubu olympioniků dostane od pražského magistrátu dar 1,8 milionu korun. Fond podporuje sportovce, kteří na olympijských hrách reprezentovali Československo či později Českou republiku. Peníze mají sloužit pro řešení dlouhodobých tíživých situací nebo při vzniku nenadálých krizových situací. Dar města bude použit výhradně pro potřeby pražských olympioniků a významných sportovců ve věku nad 60 let. V Česku v současnosti žije 90 takových osob, z nich 46 na území hlavního města. Jejich průměrný důchod činí podle průzkumu Českého klubu olympioniků 7800 korun.

Brusel Česku pohrozil, že nedostane 6 miliard korun na čističky

Evropská komise Česku opět pohrozila, že nedostane peníze na vodohospodářské projekty, především čistírny odpadních vod. Zhruba šest miliard korun je v ohrožení, protože komise odmítá přijmout ústupky české strany a považuje je za nedostatečné. Bruselu se nelíbí především smlouvy mezi městy a provozovateli vodohospodářské infrastruktury. Jednotlivé smlouvy jsou prý příliš dlouhé, výjimkou nejsou smlouvy na 25 let, a nezaručují dostatečný příliv investic. Česko sice již komisi jednou ustoupilo, aby získalo dotace pro čtyři hospodářské projekty v hodnotě zhruba 1,7 miliardy korun, ale v nebezpečí se opět ocitly projekty další.

Z vyjádření ministra životního prostředí Martina Bursíka vyplývá, že sám má o projektech pochybnosti. Nedávno uvedl, že proces výběru se mu zdá málo transparentní. Dopis EK podle něj nicméně znamená, že se komise žádostmi zabývá. Tudíž se ukázaly být liché obavy opozice z toho, že projekty Brusel odmítne kvůli jejich pozdnímu předložení. Časový skluz vznikl proto, že ministr chtěl návrhy před odesláním posoudit osobně.

Česko je na 70 procentech průměrné životní úrovně EU

Česko je na 70 procentech průměrné životní úrovně Evropské unie. Již nyní je přitom životní úroveň v ČR vyšší než v některých starých členských zemích, jako jsou Řecko nebo Portugalsko. Při přednášce pro studenty Západočeské univerzity to uvedl viceguvernér České národní banky Miroslav Singer. Česká měna je jedna z mála, kromě litevské, která během transformace výrazně zpevnila, zhruba o 15 procent oproti roku 1993. Za minulých šest let se podle Singera povedlo ekonomiku stabilizovat rychleji než v okolních zemích. ČR velmi dobře zvládla rozdělení ČSFR, její ekonomika je mimořádně otevřená. Podniky trpěly, ale přivykly si na tvrdou konkurenci. Rychleji prý šlo privatizovat banky a vytvořit lepší právní rámec. Za chybu považuje štědrý sociální systém, který vytváří hodně volných pracovních míst.

Arnika vyzvala poslance, aby neomezovali registr znečišťování

Aktivisté ekologického sdružení Arnika přinesli do sněmovny 16.206 podpisů proti návrhu zákona, který podle jejich výpočtu omezí veřejný registr znečištění. Do registru přístupného na internetu podniky nahlašují množství vypuštěného znečištění. Arnika ve své analýze uvádí, že po schválení změn od roku 2008 registr o třetinu dat chudší.

Do registru spravovaného ministerstvem životního prostředí nahlásilo za rok 2005 informace o látkách vypuštěných do vzduchu, vody a odpadů celkem 977 podniků. Nový zákon má rozšířit seznam nahlašovaných látek ze 72 na 93, současně ale omezí okruh podniků podle druhu jejich činnosti. V registru zůstanou pouze největší znečišťovatelé a přímí výrobci. Další změnou oproti praxi zavedené v Česku před dvěma lety bude omezení povinnosti nahlašovat znečištění uvolněné do životního prostředí formou odpadů.

Jihočeský hejtman je proti blokádám hranic kvůli masu z Rakouska

Jihočeský hejtman Jan Zahradník nesouhlasí s blokádami hraničních přechodů s Rakouskem, které chtějí do konce března uspořádat čeští zemědělci kvůli rostoucímu dovozu vepřového masa. Protesty hodlají upozornit, že českému chovu prasat hrozí kolaps. "Přechody státních hranic, které Jihočeský kraj sdílí s Horním Rakouskem, jsou opakovaně místem blokád rakouských protitemelínských aktivistů. Trvám na tom, že nelze otázky ohledně bezpečnosti Temelína řešit blokováním hranic. Stejně tak nemůže být přípustné, aby se stávající problémy našich chovatelů přenášely do nátlakových akcí, které jsou v rozporu s unijním právem," uvedl hejtman.

Plánované blokády a rozdávání reklamních letáků před obchodními řetězci, které dovážejí převážnou část masa ze zahraničí, jsou podle Agrární komory poslední možností jak zachránit tuzemský chov prasat. Dovoz masa do Česka podle prezidenta komory Jana Veleby způsobuje tuzemským zemědělcům ztráty přes 2,4 miliardy korun ročně.

Tempo růstu průmyslové výroby zrychlilo na 9,8 procenta

Meziroční tempo růstu průmyslové výroby v lednu zrychlilo na 9,8 procenta z tří procent v prosinci. Jak uvedl Český statistický úřad, k růstu opět nejvíce přispěla výroba automobilů, elektrických a optických přístrojů a také výroba pryžových a plastových výrobků. Klesla produkce v energetice, těžbě energetických surovin a výrobě kovů a hutních výrobků. Proti prosinci 2006 se sezonně očištěná průmyslová produkce v lednu zvýšila o 2,3 procenta. Český průmysl tak roste už 53. měsíc po sobě. Téměř desetiprocentní zvýšení průmyslové výroby představuje podle analytika Patria Finance Davida Marka velmi dobrý start do letošního roku. "Příznivou zprávou je také široká základna. Růst průmyslu nebyl v lednu pouze o automobilech, ale dvouciferného zvýšení výroby dosáhla řada dalších odvětví," uvedl Marek.

Stavebnictví v lednu prudce zrychlilo růst na téměř 30 procent

Stavební výroba v lednu zrychlila meziroční tempo růstu; ve stálých cenách se zvýšila o téměř 30 procent po prosincovém růstu o 15,4 procenta. Za výrazným růstem stojí velmi příznivé klimatické podmínky, které umožnily stavbařům prakticky neomezeně provádět veškeré stavební práce. Průměrná denní teplota byla v lednu 2007 o 5,9 stupně Celsia vyšší ve srovnání s dlouhodobým normálem.

Kofola se dohodla na fúzi s polským konkurentem Hoop

Český výrobce nápojů Kofola Holding se dohodl na fúzi s polským konkurentem Hoop. Sloučená skupina s názvem Kofola-Hoop S.A. a ročními tržbami kolem 8,6 miliardy Kč bude působit v České republice, Polsku, Maďarsku, Rusku a na Slovensku, píše agentura Reuters.

Ústavní soud: O změnách územního plánu je možné konat místní referenda

O plánovaných změnách územního plánu je možné pořádat místní referenda. Konstatoval to Ústavní soud (ÚS) v rozhodnutí o stížnosti obyvatel Vysokého Újezdu na Berounsku, kteří chtěli v roce 2004 obecním hlasováním zvrátit plán rozsáhlé výstavby rodinných domů a golfového hřiště v dosud nevelké a klidné vsi. Bývalé zastupitelstvo jim nevyhovělo a neuspěli ani u Krajského soudu v Praze. Verdikt je významný pro všechny obce v zemi.

Ministerstvo dopravy chce zjednodušit vstup konkurence do osobní železniční dopravy

Ministerstvo dopravy chce do roku 2010 vyměnit staré kolejové obvody na elektrifikovaných tratích, a tím umožnit soukromým a zahraničním dopravcům vstup na českou železnici. Podle náměstka ministra Emanuela Šípa jsou zabezpečovací obvody největší technologickou překážkou pro nové lokomotivy, problémy s nimi měly i nové soupravy Pendolino. Přísné české normy splňují zatím většinou jen staré československé lokomotivy Českých drah. Naopak moderní elektrické lokomotivy soukromých dopravců zatím na železnici vpuštěny nebyly, protože česká zabezpečovací zařízení rušily.

Ministr Řebíček dává přednost pronájmu Letiště Praha

Ministr dopravy Aleš Řebíček by Letiště Praha raději dlouhodobě pronajal, než prodal. Na tiskové konferenci nevyloučil další možnosti privatizace letiště. Ministerstvo dopravy chce nalézt strategického partnera nebo dlouhodobého nájemce na 30 až 40 let, uvedl dále. Další možností je prodej akcií na burze. Vláda chce letos převést státní podnik na akciovou společnost. V příštím roce má proměna Letiště Praha pokračovat. Loni ruzyňské letiště odbavilo 11,5 milionu cestujících, zhruba o 700.000 více než v roce 2005. Nabízí přímé spojení s 107 místy. To zajišťuje 55 leteckých dopravců.

Do projektu k přilákání odborníků z ciziny bylo vybráno 578 lidí

Do projektu ministerstva práce, který má do Česka přilákat zahraniční odborníky, se zapojilo už 578 lidí. Za jejich vzdělání, znalosti a schopnosti jim ČR nabízí možnost již za dva a půl roku získat povolení k trvalému pobytu. Původně se do programu mohli hlásit občané tří zemí, nyní je států 11. Zapojit se mohou navíc i absolventi českých středních a vysokých škol. Uchazeč musí mít nejméně maturitu, pracovní povolení a práci v ČR. Za svůj věk, vzdělání, praxi, znalost češtiny a další dovednosti dostane body.

Nejvíce účastníků projektu pochází z Bulharska. Z této země jich přišlo 176. Od letoška se ale Bulhaři už hlásit nemohou. Jejich země se stala členem EU, takže v ČR mohou žít a pracovat volně. Česko se díky projektu stalo první z postkomunistických i nových členských zemí EU, která se snaží získat zahraniční odborníky. Program sklidil v minulosti i kritiku. Stanovené počty cizinců se mu totiž nedařilo naplnit. Obvykle se do něj navíc hlásili lidé, kteří v ČR už delší dobu pracovali. Zájemci ze zahraničí uvádějí, že z jejich vlasti je téměř nemožné místo v Česku získat.

Komunisté zacházeli s vězeňkyněmi stejně tvrdě jako s muži

Útrapy, které musely v komunistických žalářích snášet politické vězeňkyně v 50. a 60. letech, byly stejné jako u odsouzených mužů. "Špatné životní podmínky, těžká fyzická práce, neustálé ponižování, vytváření pocitu méněcennosti a často nepřiměřené tresty za sebemenší či naprosto vymyšlené prohřešky proti vězeňskému řádu." Tak je popsal historik Tomáš Bursík v knize Ztratili jsme mnoho času... Ale ne sebe. Publikaci vydal Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. Podle dobových svědectví měly na špatné situci vězeňkyň často vinu dozorkyně. "Právě jen žena ví, na kterém místě je ta druhá nejvíce zranitelná, ví jak jí připravit duševní utrpení, vyhmátne její nejbolestivější místa. Muži nejsou tak záludní, ani nápadití," vzpomíná na dobu ve vězení Albína Palkosková.

Václav Klaus podpořil vznik muzea totality v bývalé hradišťské věznici

Prezident Václav Klaus podpořil přeměnu bývalé uherskohradišťské věznice v muzeum totality. Prezidentský pár se do zchátralé budovy podíval během oficiální třídenní návštěvy Zlínského kraje, kterou zahájil na Uherskohradišťsku. Vězení nechvalně proslulo krutými vyšetřovacími postupy vůči politickým vězňům. Dojem z celé této prohlídky byl podle slov prezidenta děsivý. "Jsem rád, že jsem to viděl, je to nezapomenutelný okamžik," uvedl Klaus. Rozlehlý areál v centru města je již řadu let uzavřen a je ve špatném stavu, pouze v jedné části sídlí uměleckoprůmyslová škola.

Šachové figury věž a koně dostal prezident Václav Klaus a jeho manželka Livie od zlínské primátorky Ireny Ondrové. "Šachy jsou královská hra, která jistě k prezidentskému páru patří. Vybrali jsme proto dvě krásné figury, které mohou tvořit základ celé sbírky," vysvětlila primátorka. Šachové figury pro manžele Klausovi zhotovil sochař Otmar Oliva z Velehradu na Uherskohradišťsku. Olomoucký rodák patří k nejvýznamnějším sochařům nejen v České republice, ale i v Evropě. V 90. letech se několikrát setkal s papežem Janem Pavlem II. Oliva se například podílel na výzdobě papežovy soukromé kaple a vyrobil i papežský trůn v Apoštolském paláci ve Vatikánu.

Václav Havel: Charta může trvale inspirovat svým duchem

Charta může trvale inspirovat svým duchem, svým espritem, řekl bývalý prezident a disident Václav Havel na setkání k 30. výročí Charty 77, jejíž členové se vzepřeli komunistickému režimu. Slavnostní večer byl spojen se vzpomínkou na odkaz jejího prvního mluvčího, filozofa Jana Patočky, který zemřel po mnohahodinovém výslechu Státní bezpečností. Účastníci do posledního místečka zaplnili chrám svaté Anny, takzvanou Pražskou křižovatku. Havel uvedl, že se při svém studijním pobytu ve Spojených státech setkal se společenstvím lidí ze zemí s pravicovými i levicovými režimy, kteří přestože vyznávali různé hodnoty, tak se dokázali tolerovat a všichni odkazovali na étos Charty 77. Česko by podle něj mělo poukazovat na nedodržování lidských práv v jiných zemích, a to bez ohledu na své partikulární ekonomické zájmy. Po Havlovi vystoupili další známí disidenti. Biskup Václav Malý, který v listopadu 1989 "moderoval sametovou revoluci", zdůrazňoval neideologické vidění chartistů. Připomněl, že to byla právě Charta 77, která začala dialog s vyhnanými sudetskými Němci.

Památku filozofa Patočky uctil také premiér a šéf ODS Mirek Topolánek, který poslal na jeho hrob květiny. Filozofa označil za člověka, který v době všeobecného mravního relativismu hlásal návrat k hodnotám, pro které stojí za to i zemřít.

ODS Pavlu Bémovi cestu do Himaláje rozmlouvat nebude

Občanští demokraté nebudou svému prvnímu místopředsedovi Pavlu Bémovi rozmlouvat dvouměsíční cestu do Himálaje. Pražský primátor tam chce na jaře zdolat nejvyšší horu světa Mount Everest. Na sedmitýdenní výlet si hodlá vzít neplacené volno. Plánovanou dlouhou nepřítomnost v úřadě Bémovi v pondělí vytkl prezident Václav Klaus. Bém odjede do Himaláje se slovenskou výpravou. Horolezectví patří mezi jeho záliby. Před čtyřmi lety kvůli svému koníčku nehlasoval v referendu o vstupu České republiky do EU. Zdolával tehdy s českou horolezeckou expedicí nejvyšší horu Severní Ameriky Mount McKinley a nestihl se vrátit.

Skleníčky v Antarktidě ukážou působení oteplování na rostliny

Biologové postavili v uplynulých týdnech nedaleko české vědecké polární Mendlovy stanice na Ostrově Jamese Rosse v Antarktidě čtyři malé skleníky. Simulují v nich podmínky, které by měly na Zemi zavládnout asi za 150 let. Teplota by měla být o 1,5 až dva stupně Celsia vyšší než nyní. S využitím skleníků odborníci zjistí, jak by na globální oteplení mohly zareagovat jednoduché rostliny v podobě mechů a lišejníků.

Učitelé češtiny mohou získat práci v Jižní Americe

Učitelé českého jazyka mohou získat práci u krajanských komunit v Argentině a Brazílii. Musí ovládat španělštinu nebo portugalštinu. Podrobnosti o výběrovém řízení naleznou zájemci na stránkách ministerstva školství www.msmt.cz. Výhodou pro zájemce jsou také zkušenosti s ochotnickým divadlem, vydáváním časopisů a organizací kulturních a sportovních akcí.

Archeologové narazili v centru Olomouce na první nálezy

První nálezy již odkryli olomoučtí archeologové v centru města, v ulicích, které jsou nyní rozsáhle rekonstruovány. Zaznamenali nejen stopy bývalého kostela a hřbitova, ale i objekty ze starší doby bronzové. Jak uvedl archeolog Richard Zatloukal, dá se čekat, že významné objevy teprve přijdou. Obě ulice v historickém jádru Olomouce se odborníkům v celé šíři odkrývají vůbec poprvé. Důvodem je rozsáhlá rekonstrukce tramvajové trati, která je podle odborníků zřejmě nejdéle neopravovanou tratí v zemi. První tramvaje se po ní projely již v roce 1899.

Při nehodě mezi Uherským Brodem a Kunovicemi uhořel řidič

Řidič osobního vozu uhořel po čelní srážce se slovenským kamionem na hlavním silničním tahu mezi Uherským Brodem a Kunovicemi na Uherskohradišťsku. Silnice byla několik hodin zcela uzavřena. Hasiči požár likvidovali asi 20 minut. "Sílící plameny jim nedovolily dostat se do kabiny osobního auta, a postupně tak slábla naděje na záchranu jeho posádky," uvedl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Další překážkou pro ně bylo i značné zdeformování prakticky celého vozu. Oheň částečně zasáhl i nákladní auto.

Sv. Patrika oslaví hudbou a gastronomií

Irskou kulturu, gastronomii a další tradice představí v Praze zábavný program irského hudebního festivalu spojeného s oslavami národního svátku - dne sv. Patrika, který připadá na 17. března. "Desátý ročník festivalu bude spojen s českým šampionátem v otvírání ústřic, který se uskuteční 18. března na Staroměstském náměstí," řekl Frank Haughton, majitel blízkého irského baru. Se svou českou manželkou Magdalénou pořádá Haughton oslavy každý rok. Hudební část festivalu bude letos patřit mužskému triu Celtic Whisper a jeho přednesu irských balad. Svatý Patrik podle legendy obrátil v pátém století Iry na křesťanství. Podle Magdalény Haughtonové si Češi a Irové, často se hlásící ke keltské minulosti, jsou v mnohém podobní: mimo jiné humorem a tím, že jim chutná pivo.

Rock for People míří do Hradce Králové

Jeden z největších českých hudebních festivalů Rock for People se po 12 letech od svého vzniku stěhuje z atletického stadionu v Českém Brodě do areálu letiště v Hradci Králové. Letošní třináctý ročník nabídne od 4. do 6. července na 120 kapel a hudebníků. Hlavní hvězdou budou elektroničtí Basement Jaxx z Británie, švédští The Hives a americká kapela Flipsyde. "Hlavním důvodem stěhování je to, že Rock for People už v areálu v Českém Brodě přerostl místo svého konání a stal se větším, než může toto malé středočeské městečko pojmout," řekl jeden ze zakladatelů festivalu Michal Thomes. Podle údajů pořadatelů navštívilo loňský ročník přes 20.000 lidí.

Ve Velké nad Veličkou se připravuje jeden z největších koštů zelí

Jeden z největších koštů kysaného zelí v Čechách a na Moravě bude v sobotu ve Velké nad Veličkou na Moravském Slovácku. Do boje o nejlepší podomácku připravené kysané zelí se zapojí 100 přihlášených vzorků. Boj to bude podle pořadatelů tvrdý, protože zelí může být upraveno na mnoho způsobů. "Každý si ho dělá podle své chuti nebo receptur, které jej naučili rodiče. Někdo dává do zelí například křen nebo jablka. Jsou lidé, kteří jej připravují dokonce z červeného zelí, což je velmi netradiční," řekl pořadatel akce Přemysl Vícha. Součástí koštu bude letos i soutěž o nejzvláštnější kulinářský recept z kysaného zelí. Zejména na Slovácku, ale i Valašsku se zelí již v minulosti objevovalo často na jídelníčku. Pořadatelé proto očekávají, že budou muset vybírat z velké hromady receptů. Soutěž vznikla z chlapské hospodské hádky, při nichž si parta přátel vyměňovala názory na to, jak se má správně dělat kysané zelí a kdo jej vyrábí nejchutnější. Všichni pak přinesli své vzorky, a tak vznikl vůbec první košt zelí ve Velké.

Jakub Janda skončil na SP v Kuopiu čtvrtý, nejlépe v sezoně

Skokan na lyžích Jakub Janda dosáhl čtvrtým místem na Světovém poháru v Kuopiu nejlepšího výsledku v sezoně. Stále ještě úřadující šampion seriálu zůstal za medailovými příčkami o 4,1 bodu, za skoky dlouhé 116,5 a 115,5 metru nasbíral celkem 213,6 bodu. Výbornou formu z posledních dnů dnes ve Finsku potvrdil dalším vítězstvím Polák Adam Malysz, Jandu porazili ještě dva Rakušané - Andreas Kofler a Thomas Morgenstern.

Hokejisté Českých Budějovic jsou v semifinále extraligy

Hokejisté Českých Budějovic postoupili do semifinále extraligy. V šestém utkání zvítězili Jihočeši na ledě pražské Slavie 4:1 a čtvrtfinálovou sérii play off vyhráli 4:2 na zápasy.

Počasí

Bude polojasno, s teplotami od 11 do 15 stupňů Celsia.

13-03-2007