Denní souhrn zpráv Zprávy

14-03-2007

Čunek neodstoupí, chce mít práva jako každý jiný obviněný

Vicepremiér a šéf lidovců Jiří Čunek, který čelí podezření z korupce, nemíní odejít z vlády. Ve vládě hodlá setrvat i po vyjádření premiéra Mirka Topolánka (ODS), který naznačil, že by bylo lepší rezignovat a po zbavení podezření se do kabinetu zase vrátit. Předseda zelených Martin Bursík označil za politickou chybu, že Čunek kvůli mediálnímu tlaku odložil výslech plánovaný na středu. Čunek uvedl, že na policii půjde v "nejbližší" době.

"Chápu své kolegy Bursíka i Topolánka a všechny ostatní, že je to hrozně nepříjemná věc. Jsem ale přesvědčen, že se ta situace, doufám, rychle obrátí," řekl Čunek novinářům. Podrobnosti nesdělil, očekává ale pozitivní obrat ve svůj prospěch. Na přímý dotaz, zda odstoupí, uvedl: "V tuto chvíli určitě ne". Výslech se podle Čunka uskuteční "v co nejbližším termínu", odmítl, že by se mu vyhýbal. Ve středu po dohodě s vyšetřovateli a státním zástupcem na policii nešel, protože se o termínu s předstihem dozvěděla média. Nemohl by prý vypovídat v klidu. "Policie i státní zástupce uznali, že to nejsou rovné podmínky," uvedl. "Mám mít zajištěná stejná práva jako každý jiný občan České republiky při vyšetřování, alespoň v některých případech. A to nemám," dodal vládní politik.

Topolánek soudí, že sílící veřejný tlak stejně nakonec donutí Čunka složit vládní funkce. Poukázal na případ bývalého poslance ODS Vladimíra Doležala, který se kvůli obvinění z korupce vzdal poslaneckého mandátu. Soud ho nyní zatím nepravomocně zbavil obžaloby a ODS uvažuje o jeho návratu do politiky.

Čunek zdůraznil, že na funkcích nelpí, ale nechce, aby na základě anonymu mohl být politik "odstřelen". "A pak ať se za 10 let vrátí," uvedl Čunek. Čunek ale nečelí anonymnímu trestnímu oznámení - policie ho obvinila z přijetí půlmiliónového úplatku. Celostátní výbor KDU-ČSL před týdnem přijal usnesení, že svému předsedovi věří. Podle některých lidovců to ale nebyla výzva k tomu, aby Čunek nadále zůstával vicepremiérem a ministrem pro místní rozvoj. Lidovecký šéf ale uvedl, že nadále cítí podporu své mateřské strany.

KSČM ve sněmovně neuspěla se zákonem o obecném referendu

Komunisté ve sněmovně neuspěli s návrhem na uzákonění obecného celostátního referenda. Lidem mělo umožnit rozhodovat například o umístění americké radarové základny v ČR. Dolní komora návrh odmítla hlasy vládní koalice již v prvním kole projednávání. Sněmovna návrh zamítla nejtěsnější většinou. Kromě poslanců KSČM ho podpořili sociální demokraté i bývalí členové poslaneckého klubu ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka. Odmítla ho ale celá vládní koalice. Proti byla i Strana zelených, která myšlenku obecného referenda prosazuje. Komunistická předloha podle zelených neměla šanci uspět u poslanců ODS, bez jejichž hlasů se tato ústavní změna v parlamentu neobejde. Zelení proto připravili vlastní verzi zákona o obecném referendu, pro kterou chtějí vyjednat podporu v rámci koalice. Občanští demokraté a lidovci se ve sněmovní debatě vyslovili proti obecnému referendu. Lidové hlasování by podle nich mělo rozhodovat pouze o předem definovaných, konkrétních otázkách, které souvisí například se svrchovaností státu.

Kongres USA učinil první krok ke zrušení víz pro Čechy a Slováky

Americký Kongres učinil první krok k tomu, aby mimo jiné i Češi a Slováci mohli časem jezdit do Spojených států bez víz. Ustanovení, které mění podmínky pro zařazení do bezvízového režimu, schválili senátoři v rámci komplexního zákona posilujícího bezpečnost USA. Nyní by mělo následovat dohodovací řízení se Sněmovnou reprezentantů, která vlastní zákon na bezpečnostní téma přijala letos v lednu bezprostředně poté, kdy demokraté převzali kontrolu nad Kongresem. Sněmovní zákon ovšem vízovou problematiku nezahrnuje. Návrh podobný režimu, jak ho schválil Senát, by měl být v dolní komoře ale předložen v nejbližší době. Senátní úprava předpokládá, že americká vláda může zařadit do bezvízového programu ty země, které pomáhají Spojeným státům v boji proti terorismu, nejsou pro USA bezpečnostní hrozbou a spolupracují s nimi při posilování bezpečnosti, včetně vydávání technicky dokonalejších cestovních pasů a sdílení bezpečnostních informací. Česká republika, Slovensko a další noví členové Evropské unie tyto podmínky vesměs splňují. Celý tento princip také podporuje administrativa prezidenta George Bushe.

Odpůrci Temelína blokovali čtyři hraniční přechody, chystají další akce

Bez problémů v dopravě se obešla středeční hodinová blokáda rakouských odpůrců Temelína na čtyřech hraničních přechodech s Českem. Řidiči většinou o akci věděli a většina jich počkala, až se protestující rozejdou. Kolony se prakticky netvořily, čeští policisté hlásili jen minimální provoz. Naposledy Rakušané blokovali hranice posledního února. Po dvou nedávných únicích mírně radioaktivní vody v Temelíně ale nyní odpůrci jihočeské elektrárny hrozí dalšími zostřenými akcemi.

Aktivisté protestovali stejně jako před dvěma týdny na hornorakouských přechodech Wullowitz/Dolní Dvořiště, Weigetschlag/Studánky a Guglwald/Přední Výtoň. Blokády se nově rozšířily o přechod Gmünd/České Velenice v Dolních Rakousích. Protesty povolily rakouské úřady. České ministerstvo zahraničí ale nevnímá blokády jako součást rakouské vládní politiky. "Pro nás je partner rakouská vláda a blokády nepovažujeme za součást rakouské vládní politiky - vycházíme přitom z prohlášení spolkového kancléře Alfréda Gusenbauera, které učinil během nedávné návštěvy Prahy. Cílem blokád je podle nás účelové znejisťování hornorakouského obyvatelstva. Nesmíme připustit, aby několik traktorů na hranicích narušilo dlouhodobý bezpečnostní dialog a dobré vztahy mezi Rakouskem a Českou republikou," tlumočila stanovisko české diplomacie mluvčí Zuzana Opletalová.

Euro: MPO chce kvůli posledním nehodám posílit týmy v Temelíně

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhne ČEZ posílit kvůli únikům radioaktivní vody v jaderné elektrárně Temelín týmy v JETE. Schůzky s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Římanem a jeho náměstkem Tomášem Hünerem se zúčastní šéf ČEZ Martin Roman, výrobní ředitel firmy Jiří Borovec a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Uvedl to zpravodajský server Euro OnLine. Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Bartovský ČTK řekl, že jednání se zúčastní i ministr životního prostředí Martin Bursík. "Na schůzce budeme od vedení ČEZ požadovat, aby přišlo s koncepčním řešením současného stavu. Za to nelze považovat případné vyhození pochůzkáře v JETE," uvedl Hüner.

Nečas se chce se stranami dohodnout na komisi k důchodové reformě

Ministr práce Petr Nečas (ODS) se chce s parlamentními stranami dohodnout na vytvoření společné komise, která by se shodla na reformních změnách důchodového systému. Vznik týmu chce s politiky projednat na této schůzi sněmovny. Nečas to řekl ČTK. Podle ministrova původního záměru měla vláda změny důchodového systému projednat letos v prvním čtvrtletí. Do pololetí je pak mohla schválit sněmovna a zákon mohl začít platit od příštího roku. Norma by zajistila například další postupné prodlužování věku pro odchod do penze na 65 let a prodloužení doby hrazení pojištění z 25 na 35 let. Zákon by počítal i se stropem pro odvody pojistného, se vznikem samostatného státního důchodového účtu a rezervního fondu, kam by plynuly přebytky z pojištění či výnosy z případných privatizací. Podle ministra návrh normy neobsahuje žádné sporné body, na kterých by shoda stran mohla ztroskotat.

Nečas řekl, že vláda do konce března zákon ale neprojedná. "Technicky by to bylo reálné. Paragrafové znění je hotovo. Ukončeno je i připomínkové řízení," dodal ministr. Podle něj je ale nyní prvotní příprava rozpočtu na příští rok. Projednání zákona o změně penzí "může ještě pár týdnů posečkat", dodal ministr. Podstatné podle něj je to, aby se politické strany na úpravě systému penzí shodly. Jinak by se totiž mohl měnit s každou další vládou.

O vzniku politické komise se Nečas zmínil už loni na podzim. Tehdy chtěl její vznik do poloviny prosince. Jednání o důchodových změnách ale oddálila vleklá vyjednávání o podobě kabinetu. Nečas uvedl, že v komisi by měl být zástupce parlamentní strany s politickým mandátem, kterého by doplnil odborník. Stínový ministr práce za ČSSD a Nečasův předchůdce v ministerském křesle Zdeněk Škromach ČTK již dříve řekl, že jeho strana se vytvoření expertního týmu nebrání.

Sněmovní strany o změnách důchodového systému jednaly už v minulém volebním období. Rozhovory skončily před Vánocemi 2005. Dohodu, která obsahovala zvýšení důchodového věku na 65 let, nakonec politici nepodepsali. KSČM byla proti posunutí věkové hranice, ČSSD prý bez komunistů nechtěla dokument podepsat. Důchodový systém měl vydržet ještě asi dvacet let bez dluhů. Podle Nečase mu hrozí zadlužení ale již v následujících letech. Zatímco v roce 2005 skončil důchodový účet s přebytkem devět miliard korun, na konci loňského roku na něm zůstaly jen 2,2 miliardy korun.

Sněmovna: Cizinci budou mít zřejmě snazší přístup k půdě v ČR

Cizinci ze zemí EU budou mít zřejmě snazší přístup k nákupu zemědělské půdy v České republice. Počítá s tím vládní návrh novely devizového zákona, který sněmovna po bouřlivé debatě propustila do další fáze projednávání. Znamená to, že v příštích týdnech se budou předlohou zabývat rozpočtový a zemědělský výbor sněmovny. Dolní komora o novele rozhodne na některé z příštích schůzí.

Cizincům by mělo podle předlohy stačit, aby se zaregistrovali jako zemědělští podnikatelé. Odpadla by jim hlavně podmínka tříletého pobytu v tuzemsku. Předkládající ministři financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) a zemědělství Petr Gandalovič (ODS) návrh obhajovali, zástupci ČSSD i KSČM byli podle očekávání proti. Koaliční poslanci nakonec ale při hlasování novelu uhájili.

Kalousek i Gandalovič opakovaně zdůrazňovali, že se vládní návrh nesnaží prolomit přechodné období pro nákup zemědělské půdy, které ČR s EU vyjednala do roku 2011. Stínový ministr zemědělství ČSSD Michal Hašek ale varoval, že čeští zemědělci budou vystaveni náporu kapitálově silnější konkurence ze zahraničí. Podobně se vyjadřovali další představitelé opozice. V diskusi vystoupil hlasitě i premiér Mirek Topolánek (ODS). Prohlásil mimo jiné, že debata připomíná "verbální vyměšování". Dodal, že ještě ve sněmovně nezažil takovou míru nacionalismu, xenofobie a antievropanství jako při projednávání devizového zákona. Na jeho vystoupení reagoval předseda klubu poslanců KSČM Pavel Kováčik slovy: "Pane premiére, neřvěte na nás!" Předseda ČSSD a expremiér Jiří Paroubek komentoval Topolánkův projev slovy, že to, co předvedl, je "skutečná ostuda".

Děti do deseti let zřejmě budou moci být zapsány v pasech rodičů

Děti do deseti let pravděpodobně nebudou muset mít pro cesty do zahraničí vlastní pas, bude totiž možné je zapsat do cestovních pasů rodičů. Počítá s tím vládní novela zákona, kterou ve středu ve zrychleném řízení schválila Poslanecká sněmovna. Normu nyní dostane k projednání Senát. Novela má zmírnit dosavadní přísné podmínky, podle kterých rodiče musejí vyřizovat dětem v předškolním věku nový pas každý rok. Norma by podle ministra vnitra Ivana Langra (ODS) mohla v případě rychlého přijetí usnadnit život rodičům už pro nadcházející hlavní turistickou sezónu. Vládní předlohu podpořili i zástupci opozice, ze 155 poslanců kladně hlasovalo 143.

Urban: Drobit ČEZ kvůli látání děr v rozpočtu je neodpovědné

Opoziční ČSSD odmítá záměr ekonomických ministrů vlády prodat sedm procent elektrárenské skupiny ČEZ na burze. "Drobit ČEZ v této chvíli jen kvůli zalátání díry ve státních financích je podle mého názoru možná i trochu neodpovědné," řekl ČTK bývalý ministr průmyslu a obchodu a poslanec ČSSD Milan Urban. O záměru prodeje části akcií ČEZ informovaly středeční Hospodářské noviny. Jako jeden z důvodů uvedl Urban to, že pokud stát prodá akcie nyní, dostane za ně méně peněz, než kdyby počkal, protože jejich hodnota podle něj poroste. Varoval zároveň, že stát ztratí určitou část vlivu ve firmě, a oslabí tak svou možnost mluvit do energetické budoucnosti státu.

Prodej části akcií do rukou firmy ČEZ, která pak akcie zruší, bude podle analytika společnosti Atlantik FT Petra Nováka dlouhodobě pro menšinové akcionáře přínosem. Podíl státu tím klesne na 62,5 procenta z nynějších 67,6 procenta a zbylým podílníkům připadne vyšší dividenda na akcii. Zlepší se také kapitálová struktura ČEZ, který má neefektivně nízké zadlužení vůči konkurenci. "ČEZ nyní dle mého názoru nemá moc prostoru pro akviziční růst, proto se výkup akcií jeví jako rozumný krok vedení," shrnul Novák.

Ministr financí Miroslav Kalousek ve středu ČTK řekl, že materiál poslal do vlády s několika alternativami možného prodeje, z nichž jednu navrhuje. Požádal také o zařazení na program v co nejkratší době. ČSSD ve středeční tiskové zprávě uvedla, že požaduje, aby vláda hledala i jiné zdroje pro fond dopravy než prodej akcií ČEZ. "Pokud by to odvrátilo připravovanou privatizaci ČEZ, je ČSSD ochotna zahájit s vládou jednání o posílení dotace pro Státní fond dopravy ze zdrojů státního rozpočtu," stojí v tiskové zprávě.

Paroubek: Krtička bude muset stavební úpravy Střelnice zbourat

Podnikatel a taneční mistr Jaroslav Krtička bude muset zbourat stavební úpravy kulturního domu Střelnice v Hradci Králové - na tiskové konferenci to řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Zdůvodnil to smlouvou ČSSD s Krtičkou a opis její části předložil novinářům. Ve smlouvě se píše, že když "nedojde k předchozímu písemnému schválení úprav pronajímatelem a úpravy budou provedeny, nájemce si je vědom své povinnosti odstranit je na vlastní náklad do stavu odsouhlaseného oběma smluvními stranami". Krtička podle Paroubka nic písemného nemá, protože jinak by to zveřejnil. Krtička tvrdí, že má na všechno doklady: smlouvu o dlouhodobém pronájmu, různé dodatky a zápisy z jednání a schvalovací listiny. Na konečnou fázi dostavby si prý sociální demokraté sami vybrali stavební firmu a ještě jí složili akreditiv. Paroubek podle něj tedy nemůže říkat, že o ničem nevěděli.

Sociální demokraté již dříve uvedli, že soudně po Krtičkovi vymáhají dlužné nájemné ve výši 1,3 milionu korun s úroky a že mu proto dali z kulturního domu Střelnice výpověď. Krtička naopak tvrdí, že je tento dluh vykonstruovaný a naopak po ČSSD vymáhá 8,9 milionu korun, které vynaložil na rekonstrukci Střelnice. Protože jeho nároky ČSSD nechce uznat, připojil se k návrhu advokáta Zdeňka Altnera na konkurz majetku sociální demokracie.

Altner podal návrh na konkurz majetku ČSSD letos v lednu Městskému soudu v Praze. Tvrdí totiž, že mu ČSSD od roku 2000 dluží stamilionový honorář za to, že jí pomohl vysoudit Lidový dům. Suma podle jeho výpočtu o úroky a sankce vyrostla téměř na 20 miliard korun. ČSSD ale tvrdí, že mu nic nedluží a že mu honorář zhruba 54 milionů korun již zaplatila. Soud Altnera vyzval, aby mu sdělil další možné věřitele ČSSD. Podle zákona jsou potřeba k vyhlášení konkurzu nejméně dva. Krtička se Altnerovi přihlásil údajně na základě mediálních informací.

Grémium kritizuje lidovce, vedou prý "anticikanistickou politiku"

Grémium romských regionálních představitelů kritizuje lidovce, KDU-ČSL podle jeho členů prosazuje "anticikanistickou politiku" a podílí se na zhoršování situace Romů v ČR. Romští aktivisté se chtějí obrátit na evropské křesťanské strany a vyzvat je, aby se od českých lidovců distancovaly. Grémium to uvedlo ve svém prohlášení, které ve středu ČTK poskytl jeho tajemník Ladislav Bílý.

Grémium připomíná loňské vystěhování Romů ze Vsetína, v jehož čele tehdy stál nynější lidovecký předseda, vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Čunek před týdnem oznámil, že do léta chce předložit vládě vlastní koncepci řešení romské problematiky. Materiál podle něj vychází z potřeb měst a obcí, které se s romskými problémy potýkají. "V současné době je KDU-ČSL vládní stranou, a to znásobuje naše obavy z politiky, kterou bude KDU-ČSL vůči Romům uplatňovat," uvedlo grémium. Politiku KDU-ČSL označilo za rasistickou, pod jejímž vlivem se prohlubuje "existující anticikanismus" ve společnosti. Podle grémia Čunek jako lidovecký starosta rozhodl o "deportaci a segregaci" romských rodin ve Vsetíně. Grémium uvedlo, že lidovci od 90. let zasedali ve vládě, a jsou tedy za prohlubující se problémy Romů také zodpovědní.

Picek chce pokračovat v reformě armády, ta se ale asi zpozdí

Jednou z hlavních priorit nového náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka je pokračovat v započaté reformě armády - tedy ve výstavbě profesionálního vojska. Picek, který se funkce ujal na počátku března, by prý také rád udržel a dál zvýšil kvalitu výcviku. Česká armáda by také podle něj měla mít připravené jednotky, které se ČR zavázala vyčlenit do sil rychlé reakce NATO a bojového uskupení EU, řekl v rozhovoru s ČTK. Připomněl, že se rozpočet ministerstva obrany snížil na dobu šesti let o zhruba deset miliard, armáda letos hospodaří přibližně s 54 miliardami korun. "Musí to být někde znát. Předpokládám, že tyto finanční prostředky oddálí některé projekty, které měly být připraveny na léta 2009 až 2010," řekl Picek.

STEM: Se členstvím ČR v NATO souhlasí 69 procent Čechů

Se členstvím České republiky v Severoatlantické alianci (NATO) souhlasí podle březnového průzkumu společnosti STEM 69 procent Čechů. Průzkum, jehož výsledky STEM poskytl ČTK, dále zjistil, že 55 procent občanů důvěřuje schopnosti české armády zajistit bezpečnost země a 65 procent v tomto směru věří NATO. 59 procent lidí si myslí, že české armádě prospěla profesionalizace. 40 procent lidí souhlasí s účastí české armády v zahraničních misích.

V návrhu trestního zákoníku bude hranice odpovědnosti 14 let

V návrhu nového trestního zákoníku bude hranice trestní odpovědnosti stanovena na 14 let, zatímco nyní je 15 let. Zároveň v něm nebude paragraf týkající se eutanazie. Tuto problematiku by mohl řešit samostatný zákon. Novinářům to ve středu řekli ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a hlavní autor předlohy Pavel Šámal. Hranice trestní odpovědnosti vyvolává na politické scéně značné polemiky. Někteří politici si myslí, že s jejím snížením by se měl snížit i věk pro legální sexuální život. Paragraf o pohlavním zneužívání totiž nyní mimo jiné trestá pohlavní styk s osobou mladší 15 let. Eutanazie vyvolává rovněž neshody, zásadně proti jsou zejména koaliční lidovci. Paragraf původně stanovil nižší trest za zabití z milosrdenství než za vraždu. Ministr ale nechce ohrozit přijetí celé normy, a proto se v novém návrhu neobjeví.

Nový zákoník také zpřísní postihy za některé závažné delikty, jako je například vražda, a to i v základní sazbě. Naopak u jiných trestných činů se výše trestu sníží, některé budou dokonce vypuštěny. Na rozdíl od současné úpravy tak v návrhu nebude například zneužívání vlastnictví a nedovolená výroba lihu. Tyto delikty by totiž měly být trestány ve správním řízení, tedy například pokutou. U pytláctví by se měla zúžit trestní odpovědnost.

Návrh má rovněž zlepšit postavení oběti, která se bude bránit zločinci. Při nutné obraně budou totiž soudy hodnotit také subjektivní stav člověka, který se brání. To znamená, že když někdo například těžce zraní útočníka, přestože nebyly splněny všechny podmínky nutné obrany, soud se bude zabývat také otázkou, zda napadený jednal v silném rozrušení.

Těžiště rekodifikovaného zákoníku je ale v novém, formálním pojetí trestního práva. Dosavadní systém vychází z materiálního pojetí, to znamená, že trestný čin musí vedle znaků uvedených v trestním zákoně vykazovat také potřebný stupeň společenské nebezpečnosti. Právníci poukazují na nejasnost pojmu "nebezpečnost", který je vymezen obecně. Formální pojetí se tak bude opírat o skutkovou podstatu vymezenou v zákoně, ale bude stanovovat spodní hranici trestní odpovědnosti, kdy půjde o trestný čin.

Nový zákoník sněmovna projednávala již loni, ale návrh ztroskotal na vypuštění paragrafu o zneužívání informací v obchodním styku, tedy takzvaném tunelování. Nová podoba předlohy tento paragraf obsahuje, ale v užší podobě. Ministr předpokládá, že koncem dubna budou dokončeny práce a materiál dostane legislativní rada vlády.

Prověřování úniku odposlechů z kauzy Kořistka bude pokračovat

Inspekce ministra vnitra i policie budou muset pokračovat v prověřování úniku telefonních odposlechů, které byly pořízeny při vyšetřování údajného pokusu o korupci bývalého unionistického poslance Zdeňka Kořistky. Žalobci totiž dali za pravdu stížnostem právního zástupce ODS Petra Tomana, kterému se nelíbilo, že prověřování úniku odposlechu hovoru šéfa ODS Mirka Topolánka s jeho spolupracovníkem Markem Dalíkem bylo odloženo, protože uvnitř policie ani na státních zastupitelstvích nebyl vypátrán viník. "Stížnosti jsem vyhověla, usnesení o odložení jsem zrušila a vydala jsem pokyn, jak má policie ve věci dále postupovat," řekla ČTK obvodní státní zástupkyně pro Prahu 5 Hana Vrbová. Na starosti má tu část prověřování, v níž jde o podezření směřující vůči civilním osobám.

K závěru, že odložení zatím není na místě, dospěl i vyšetřující žalobce Jaroslav Kučera, který přezkoumával rozhodnutí Inspekce ministra vnitra. Ta loni vyšetřování směřující dovnitř policie odložila se závěrem, že poskytnutím odposlechů médiím sice někdo trestný čin spáchal, neví se ale kdo. Kučera ve středu ČTK řekl, že považuje stížnost Tomana za oprávněnou, inspekce podle něj bude muset na případu dále pracovat.

Trestní oznámení Tomana souviselo se zveřejněním záznamu části odposlechu hovoru Topolánka s Dalíkem na zpravodajském serveru Aktuálně.cz, který uvedl, že odposlechy obdržel od anonymního odesílatele. Přepisy odposlechů se pak objevily i v denním tisku.

Vlk poslal do Vatikánu jména tří svých možných nástupců

Kardinál Miloslav Vlk, který musí podat do rukou papeže rezignaci, protože mu bude v květnu 75 let, již odeslal do Vatikánu tři jména svých možných nástupců. Oznámil to v pořadu radia Impuls Impulsy Václava Moravce. Jakákoliv jména a další podrobnosti o lidech, které navrhl, ale odmítl prozradit. Odmítl komentovat i jména, o nichž se zmínila média. "Každý biskup, který odchází, žádá o jmenování nástupce a může podat i určité návrhy," řekl Vlk. Tyto návrhy ale podle něj nebudou součástí jeho rezignačního dopisu, který odešle papeži. "Poslal jsem tři jména," uvedl s tím, že papež si při výběru jeho nástupce může vybrat i někoho jiného. Mezi horké favority, kteří by Vlka mohli nahradit, patří podle dosavadních informací biskupové Dominik Duka z Hradce Králové a Jan Graubner z Olomouce, z řad duchovních bez biskupského svěcení pak generální vikář pražské arcidiecéze Michael Slavík a kněz a teolog Václav Wolf.

Praha má k tomu stát se kandidátským městem pro OH ještě daleko

Úterní rozhodnutí pražských radních o kandidatuře na uspořádání olympijských her je teprve prvním krokem na dlouhé cestě k tomu, aby se Praha opravdu stala kandidátským městem. Tím může být až po splnění mnoha dalších podmínek, z nichž nejbližší je příští čtvrtek schválení pražským zastupitelstvem. Očekává se, že zastupitelstvo, ve kterém má ODS většinu, návrh radních podpoří. Český olympijský výbor pak pošle dopis Mezinárodnímu olympijskému výboru, a oficiálně tak vyjádří zájem ucházet se o kandidaturu na letní olympiádu v roce 2016.

Na základě dopisu zašle MOV všem městům dotazník. Podle místopředsedy ČOV Jiřího Zedníčka obsahuje 25 otázek z řady oblastí, například ekologie, dopravy, bezpečnosti, ubytování i sportovišť samých. "Důležitý je dotaz na odkaz, který po sobě olympiáda zanechá, jak to ovlivní budoucí život města, země a obyvatel," řekl ČTK Zedníček. Vyplněný dotazník bude nutné odeslat zpět MOV zřejmě do března příštího roku. I tento dokument budou projednávat radní a zastupitelé. Dotazníky všech měst vyhodnotí komise exekutivy MOV, která na podzim 2007 vybere zúžený počet kandidátů. Kandidátská města pak musejí zpracovat velmi podrobné nabídky. Města pak navštíví inspektoři MOV, na místě posoudí přednosti a nedostatky jednotlivých kandidatur a zpracují je do hodnotící zprávy. Verdikt o tom, které město bude letní hry v roce 2016 pořádat, se očekává na zasedání MOV v říjnu 2009 v Kodani. Po celou dobu procesu může město z kandidatury odstoupit. Téměř nikdo - včetně primátora Pavla Béma - neočekává, že česká metropole bude ve svém snažení o hry pro rok 2016 úspěšná. Je to vnímáno jako součást procesu přípravy kandidatury na rok 2020.

Pistolářka Musilová je dvojnásobnou juniorskou mistryní Evropy

První soutěžní den na mistrovství Evropy ve střelbě ze vzduchových zbraní ve Francii přinesl české výpravě pět medailí, z toho tři zlaté. Hned dva tituly vybojovala v Deauville pistolářka Michaela Musilová, která suverénním způsobem vyhrála soutěž juniorek a k prvenství dovedla i družstvo, ve kterém byly jejími kolegyněmi Jana Hejnyšová a Lenka Inderková. Titul získalo v konkurenci jen pěti týmů i mužské družstvo v disciplíně běžící terč mix, přičemž nejzkušenější z tria reprezentantů Miroslav Januš dosáhl na individuální bronz. O zbývající medaili pro české barvy se zasloužili juniorští puškaři Adam Hrabovský, Jiří Binder a Jiří Hromada, kteří si vystříleli třetí místo.

Počasí

Čtvrtek bude podle meteorologů slunečný s teplotami do 15 stupňů Celsia.

14-03-2007