Denní souhrn zpráv Zprávy

15-03-2007

Vicepremiér Čunek podstoupil několikahodinový výslech

Vicepremiér a šéf KDU-ČSL Jiří Čunek ve čtvrtek v Olomouci na pracovišti protikorupční policie podstoupil několikahodinový výslech. Na dotaz ČTK uvedl, že z výslechu má celkem dobrý pocit. Znovu zopakoval, že odstupovat kvůli obvinění z korupce nehodlá. "Řekl jsem vše, co bylo potřeba. Snažil jsem se vypovědět co nejvíce. Určitě vše, co bylo potřeba, jsem předložil," uvedl Čunek ve čtvrtek před 19:00. U výslechu byl minimálně čtyři hodiny. "Policisté se snažili shluknout vše dohromady, abychom se nemuseli vídat častěji," doplnil Čunek.

Čunek je stíhán za přijetí úplatku. Podle obvinění v únoru 2002 dostal jako vsetínský starosta zhruba půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Čunek i firma obvinění odmítají.

Žalobce: Čunek měl zajištěnu diskrétnost i změnu místa výslechu

Přerovská státní zástupkyně Jana Staňková tvrdí, že vicepremiér a šéf KDU-ČSL Jiří Čunek měl při středečním plánovaném výslechu v Olomouci zajištěnu diskrétnost i možnost změny místa jeho konání. Zároveň popírá informace o tom, že státní zastupitelství poskytlo médiím informace o termínu a místu výslechu. Čunkova omluva z výslechu podle žalobkyně nebyla dostatečná. Kvůli vypjaté atmosféře však byl zvolen náhradní termín. Staňková to ve čtvrtek uvedla v prohlášení, které zaslala ČTK.

Čunek odložil na středu plánovaný výslech s vysvětlením, že se o něm dozvěděla předem média. Vicepremiér zdůraznil, že se výslechu nevyhýbá - jen si domluvil jiný termín, aby se obešel bez médií. Podle Staňkové však k tomu neměl dostatečný důvod. "Obviněnému Jiřímu Čunkovi byl prostřednictvím obhájce nabídnut diskrétní přístup na místo, v němž se ve středu měl uskutečnit vyšetřovací úkon, a to mimo pozornost hromadných sdělovacích prostředků. Stejně tak mu byla navrhnuta i možnost změny místa konání tohoto výslechu. Těchto nabídek však obviněný nevyužil a z výslechu se omluvil," uvedla Staňková.

Informace k případu ČTK poskytla i protikorupční policie, která popsala sled událostí spjatých s výslechem. Podle mluvčí Aleny Vokráčkové nejprve komisař naplánoval výslech Čunka v termínu, který si vicepremiér sám určil. "Byla mu k tomu dána možnost vzhledem k jeho pracovnímu vytížení," vysvětlila. Pak ale Čunkův obhájce komisaře kontaktoval s tím, že jeho klient nechce vypovídat pod mediálním tlakem, a Čunka z výslechu omluvil. Komisař advokátovi podle Vokráčkové sdělil, že důvody omluvy jsou irelevantní, a navrhl, aby se výslech uskutečnil v dohodnutém termínu. Zároveň ale komisař určil i termín náhradní. "S tím, že na jednom z těchto dvou termínů trvá, aby nedošlo ke zbytečným průtahům ve vyšetřování," upřesnila mluvčí. Podle ní nechal komisař obhájci na zvážení, ve kterém ze dvou termínů Čunek k výslechu přijde.

Státní zastupitelství v Přerově vyloučilo, že informace o konkrétním termínu a místu konání výslechu vicepremiéra unikly do médií od nich. Smyslem sdělení státního zástupce Radima Obsta, že policie během tohoto týdne bude podle předchozí dohody vyslýchat obviněné a svědky, bylo podle Staňkové dementovat informace, že orgány činné v trestním řízení jsou v případu nečinné a v jejich práci jsou nedostatky. Policie ani dozorový státní zástupce tak v této souvislosti podle Staňkové nemají důvod cokoli uznávat a napravovat.

Topolánek odvolání Čunka z vlády v nejbližších dnech nenavrhne

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek v nejbližších dnech nenavrhne prezidentovi odvolání Jiřího Čunka z vlády. Řekl to při čtvrtečních interpelacích ve sněmovně. "Dáváme Jiřímu Čunkovi, a cítíte i naši nervozitu, šanci, aby ta věc se posunula. Je to nakonec ale jeho rozhodnutí a rozhodnutí jeho strany. Já vás zklamu, na Jiřím Čunkovi koalice nepadne," uvedl Topolánek. Na dotaz Ivana Ohlídala (ČSSD), kdy navrhne hlavě státu Čunkovo odvolání, odtušil: "V nejbližších dnech to nebude." "Nepřipustím, aby tady na základě mediálního tlaku byl pořádán hon na čarodějnice. Na druhé straně politická odpovědnost je na Jiřím Čunkovi a jeho straně," prohlásil předseda vlády. Dodal, že se nebude zasazovat o urychlené vyšetření případu - protože jako šéf exekutivy nemůže a nesmí zasahovat do práce policistů, žalobců a soudců.

Topolánek také rozhodně popřel, že by on či jeho strana vyslali emisary za bývalou Čunkovou sekretářkou Marcelou Urbanovou, na jejíž výpovědi obvinění proti vicepremiérovi stojí. Měli ji prý za úplatu přimět ke změně postoje. "Ne, ne, ne, ne, ne," odpověděl premiér nejprve stručně na pět otázek Bohuslava Sobotky (ČSSD), který se opíral o rozhovor Urbanové pro Mladou frontu Dnes. Urbanová v něm uvedla, že se jí jeden mužů, Roman Vaškůj, představil jako lobbista, který pracuje hlavně pro ODS. "Nejsme s tím nijak spojeni, bereme to jako provokaci, nevyvolali jsme to, nejednali jsme, nezaplatili," shrnul premiér. Žádný důkaz k tomu dát nemůže, protože "kde nic není, tam se nic nedá ani prokázat."

Čunek ztratil odvoláním výslechu část podpory uvnitř KDU-ČSL

Odložením středečního výslechu na policii proti sobě vicepremiér a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek popudil nejen koaliční partnery, ale i část spolustraníků. Řada lidovců si podle ankety ČTK myslí, že situace už je natolik vypjatá, že by Čunek měl z vládních funkcí odstoupit, i když věří v jeho nevinu. O postoji k Čunkově aféře bude v pátek jednat celostátní konference lidovců, která čítá na 90 funkcionářů. Před necelými dvěma týdny předsedu podpořili členové o dvě třetiny menšího celostátního výboru.

Před dvěma týdny lidovci chtěli, aby jim Čunek vysvětlil informace, které se k jeho kauze objevily v médiích. Ostřeji se ozývalo pouze několik funkcionářů z Vysočiny, Jihočeského a Plzeňského kraje. Oficiální výzva k rezignaci Čunka na vládní funkce nezazněla. Před pátečním zasedáním celostátní konference za Čunkem stojí hlavně moravské krajské organizace, čeští lidovci se častěji kloní k jeho odchodu z koaličního kabinetu.

Zapojení Husáka do kauzy biolíh šetří Inspekce ministra vnitra

Podezření, že se policejní prezident Vladislav Husák zapletl do korupční aféry biolíh, při níž byli loni na jaře pozatýkáni lobbisté a státní úředníci z ČSSD, již vyšetřuje Inspekce ministra vnitra. "Inspekce se případem zabývá. Další informace ale nemáme k dispozici," řekla ČTK Jana Matějusová z tiskového odboru ministerstva vnitra. Husák ve čtvrtečním prohlášení obvinění odmítl.

Policejní prezident si podle Mladé fronty Dnes začátkem loňského roku před pozatýkáním "biolihového gangu" intenzivně telefonoval s podnikatelem a bývalým poradcem expremiéra Miloše Zemana Miroslavem Šloufem. Podle zdroje Mladé fronty Dnes si Husák se Šloufem volal asi osmkrát hned poté, co Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) přišel vedení policie informovat, že se chystá akce biolíh. Na kontakty prý přišla Bezpečnostní informační služba (BIS), když na žádost Národního bezpečnostního úřadu prověřovala Husákovy kontakty. Šlouf se pak podle deníku spojil s hlavním podezřelým v kauze biolíh, olomouckým lobbistou Františkem Vybíralem, a varoval ho, ať se do ničeho neplete. Podle zpravodajců, kteří na případu pracují, neměl Šlouf podle výpisů telefonních hovorů kontakt s žádným jiným policejním funkcionářem než s Husákem.

".. odmítám spekulace obsažené v článku, podle kterých jsem měl prozradit informace o probíhajícím trestním řízení v tzv. 'kauze biolíh' a varovat její aktéry před připravovaným zákrokem Policie ČR," reagoval na zveřejněné informace Husák. Podle svých slov před "realizací" kauzy biolíh nedisponoval žádnými konkrétními údaji, které by byly jakýmkoli způsobem zneužitelné. Podle Husáka se článek opírá o informace uvedené v takzvané Kubiceho zprávě, jejíž zveřejnění se stále vyšetřuje, a proto se prý k některým faktům nemůže vyjadřovat. "Zveřejňování ničím nepodložených dohadů považuji za nactiutrhání a důrazně se proti němu ohrazuji," konstatoval policejní prezident. Jak dále ČTK řekl, jeho bezpečnostní prověrka bude dokončena přibližně na podzim.

Šlouf ve čtvrtek ČTK potvrdil, že Husáka zná a byl s ním v kontaktu. Oba prý mají k dispozici svá telefonní čísla. Popřel ale, že by spolu hovořili o Vybíralovi. "Jednak jsem s Vybíralem žádné biolihy a biopaliva nedělal, vlastně jsem s ním nedělal nic. Znám ho, vždyť je to sociální demokrat," řekl Šlouf, který je také členem ČSSD. Bývalý ministr vnitra František Bublan (ČSSD) řekl, že podle jeho názoru Husákovy kontakty se Šloufem s korupční aférou biolíh nesouvisely.

Na podezření týkající se Husáka se podle Mladé fronty Dnes nepřišlo dříve jen kvůli vážné administrativní chybě. Policejní útvar, který kauzu vyšetřoval a Vybírala odposlouchával, špatně vyhodnotil jedno telefonní číslo. Policisté si mysleli, že číslo z prezidia, s nímž Šlouf komunikuje, patří vysoce postavenému důstojníkovi z odboru vnitřní kontroly Jaroslavu Hlaváčkovi. Až teprve před čtvrt rokem BIS přišla na to, že je to chyba, protože číslo patří Husákovi, píše Mladá fronta Dnes. "BIS může k věci uvést pouze jediné, no comment," řekl ČTK mluvčí služby Jan Šubert. Husák ve čtvrtek uvedl, že informace o možné záměně telefonních čísel sdělil už 29. července 2006 zvláštní analytické skupině, zabývající se právě vystoupením ředitele ÚOOZ Jana Kubiceho ve sněmovním výboru pro obranu a bezpečnost.

V kauze biolíh jde o korupci při zadávání státní zakázky na výrobu biopaliv. Ústřední postavou aféry je olomoucký lobbista Vybíral. Jeho prostřednictvím podnikatelé, kteří se zajímali o připravované obchody s biolihem, údajně upláceli státní zaměstnance.

Státní dluh ke konci roku 2006 překročil 800 miliard

Státní dluh České republiky ke konci loňského roku stoupl na 802,5 miliardy korun. Od konce září loňského roku tak stoupl o více než 56 miliard korun. Ministerstvo financí tak potvrdilo své údaje o státním dluhu z počátku ledna. Na každého Čecha tak připadá dluh přesahující 78.000 korun. Za celý loňský rok se stát zadlužil o více než 111 miliard korun. Hlavní příčinou rostoucího zadlužení vlády bylo i v loňském roce opět deficitní hospodaření. Schodek rozpočtu činil 97,6 miliardy korun. Dalších 20 miliard korun činila úhrada části ztráty České konsolidační agentury.

Sněmovna: I mužům se má péče o dítě automaticky počítat do důchod

Muži, kteří byli na rodičovské dovolené nebo pečovali o postižené dítě, nebudou už asi od pololetí muset žádat o to, aby se jim doba péče o potomka započítávala do nároku na důchod. Budou tak mít stejné podmínky jako ženy, kterým se rodičovská dovolená či péče o dítě do penze zahrnují automaticky. Vládní novelu, která podmínky srovnává, ve čtvrtek sněmovna hladce propustila do další fáze jednání. Nyní ji posoudí výbory a dolní komora o ní rozhodne asi koncem dubna.

Návrh renty pro olympioniky má šanci, sněmovna ho nezamítla

Stát možná bude vyplácet olympijským medailistům k penzi rentu. Poslanecké předloze, která počítá s měsíčním příspěvkem ve výši 20.000 korun, totiž sněmovna dala šanci na schválení. Návrh na její zamítnutí neuspěl. Znamená to, že v příštích týdnech se budou návrhem zákona zabývat parlamentní výbory. Dolní komora o něm definitivně rozhodne na některé z příštích schůzí. Proti návrhu se už v únoru postavila vláda a také ve sněmovně unikla předloha zamítnutí poměrně těsně. V rozpravě čelila tvrdé kritice. Podle expertů není jasné, jestli bude návrh schválen. Je také možné, že ve výborech by poslanci mohli předlohu upravit například tak, aby nárok na rentu měli třeba jen sociálně slabší medailisté.

Filip: KSČM boj o referendum nevzdá, spoléhá na zelené

Komunistická strana nevzdá boj o referendum a tím o naplnění Ústavy, která tento institut předpokládá - na tiskové konferenci to řekl jejich předseda Vojtěch Filip. KSČM se podle něj spoléhá na Stranu zelených, která chce referendum rovněž prosadit. Ve středu se při projednávání komunistického návrhu podle Filipa zelení vyslovili pro jiný typ referenda. Považuje proto za důležité, zda budou stát za svým. Sněmovna ve středu komunistický zákon o referendu odmítla těsnou většinou hlasů. Hlasovali pro něj kromě komunistických poslanců sociální demokraté a také bývalí členové parlamentní frakce ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka.

Filip v souvislosti s projednáváním zákona obvinil především šéfa Legislativní rady vlády Cyrila Svobodu (KDU-ČSL), že mu chybí kontinuita politického uvažování, a že je proto "nebezpečný pro lidi". Svoboda podle něj v roce 1999 podobný zákon obhajoval a nyní se postavil proti. Svoboda řekl, že vláda návrh odmítla, protože je koncepčně chybný. Chyba podle něj spočívá v tom, že předpokládá referendum o jakékoli zásadní otázce vnitřní či zahraniční politiky. Zákon se podle něj musí týkat přesně vymezené a jasně položené otázky. Filip přes dosavadní neúspěchy doufá, že se občané do roku 2010 dočkají zákona o referendu stejně tak, jako se dočkali Senátu a Nejvyššího správního soudu.

USA chtějí prý ještě letos uzavřít jednání o protiraketovém štítu

Ještě letos by chtěl Washington uzavřít jednání s Českem a Polskem o umístění objektů protiraketového štítu na jejich území. Uvedl to ředitel americké Agentury pro protiraketovou obranu Henry Obering při své návštěvě Německa. Příští rok by podle něj mohla být zahájena výstavba základny. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová uvedla, že s uzavřením rozhovorů o radaru do konce roku počítá také česká diplomacie. Americký generál vyzval Evropany k podpoře projektu a zároveň odmítl obavy Ruska, že by mohl být namířen proti němu. Podle Opletalové je reálné, že Češi vyjednávání s Američany ukončí ještě letos. "Je to horizont, se kterým pracujeme," řekla ČTK. Ratifikace by se podle ní mohla uskutečnit na začátku příštího roku. Podle mluvčího ministerstva obrany Andreje Čírtka však není tolik podstatné stanovit pevný konec jednání. "Důležité je dohodnout podmínky výhodné pro obranu ČR," uvedl.

Nutnost budování systému americký generál zdůvodnil mimo jiné rostoucím ohrožením starého kontinentu raketami dlouhého doletu. Obering prohlásil, že systém musí být vzhledem k rostoucímu ohrožení hotov do roku 2011 nebo 2012. "Máme vážné obavy, že Írán bude do té doby schopen zasáhnout téměř celou Evropu a možná také USA," řekl. Obering také odmítl námitky Moskvy, že americký protiraketový systém by mohl narušit strategickou rovnováhu sil, neboť Washington chce v Polsku instalovat pouze desítku obranných raket, zatímco Rusové mají k dispozici stovky střel zřejmě s tisícovkami bojových hlavic. Americké rakety by podle amerického představitele nemohly ruské střely zasáhnout už kvůli své poloze. "Ani bychom tím nic nezískali," ujistil.

Krejčík bude šéfem vojenské tajné služby do konce června

Miroslav Krejčík zůstane v čele Vojenského zpravodajství do konce června. Premiér Mirek Topolánek (ODS) při čtvrtečních interpelacích ve sněmovně řekl, že řádný závazek vojáka z povolání vyprší generálovi až na konci října, ale sám požádal o zkrácení služebního poměru. Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) termín potvrdila. Současně odmítla názor, že důvodem dřívějšího odchodu Krejčíka z funkce je snaha krýt podezřelé armádní obchody.

Tento týden se Topolánek dohodl s Parkanovou na tom, že šéf vojenské tajné služby skončí dříve, než měl. Důvodem byly podle vládních politiků chystané změny v civilním a vojenském zpravodajství. Parkanová se již dříve netajila tím, že ke Krejčíkovi necítí důvěru. Vadila jí mimo jiné jeho mediální vyjádření, zvláště ta, v nichž vystupoval na svou obranu. Krejčík podle ministryně skončí k 30. červnu tohoto roku. "Zcela vylučuji, že by tento postup jakkoliv souvisel se snahou krýt korupci," prohlásila Parkanová. Důkazem toho podle ní je i to, že zůstává až do prázdnin ve funkci - a jestli má nějaké poznatky, má dost času je policii předat.

Podle premiéra je současný stav zpravodajských služeb neudržitelný a je třeba provést zásadní systémové změny. O reformě se podle něj už nyní diskutuje v odborné komisi, poté ji projedná výbor pro zpravodajskou činnost, vláda, parlament. Topolánek nabízí opozici, že s ní bude kabinet chystané změny průběžně konzultovat. První "draft" má být hotový do konce března.

Výbor OSN pokáral ČR za přístup k Romům

Česko by mělo přijmout opatření, která by bránila vystěhovávání Romů z měst a obcí či odsouvání romských dětí do speciálních škol. Razantněji by mělo postupovat i proti pořádání neonacistických koncertů. České republice to doporučil Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace po projednání pravidelné zprávy o situaci v ČR. Své stanovisko zveřejnil na internetu. Kritizoval v něm stát mimo jiné i za to, že ČR stále nemá antidiskriminační zákon či za přístup k případům nucené sterilizace romských žen. Výbor poukázal také na to, že v ČR neexistuje nezávislý orgán, který by prošetřoval činnost policie. Zatímco Romové si podle výboru na policejní zacházení stěžují, inspekce ministra vnitra loni prý nezaznamenala žádné jednání policistů s rasovým podtextem. Výbor zopakoval, že ČR zatím stále nemá antidiskriminační zákon. Doporučil znovu, aby přijala normu, která by zakázala nerovné zacházení kvůli barvě pleti, rase, národnosti či etnické příslušnosti. Česko by mělo vytvořit také instituci, která by na dodržování rovnosti dohlížela a pomáhala by obětem diskriminace jejich práva prosadit.

Drábová zůstává předsedkyní SÚJB

Účastníci čtvrteční schůzky o problematice Jaderné elektrárny Temelín neprovedli žádné personální změny a Dana Drábová nadále zůstává předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Schůzky se kromě ní zúčastnili ministři průmyslu a životního prostředí Martin Říman a Martin Bursík a ředitel elektrárenské společnosti ČEZ Martin Roman. Dohodli se na vypracování materiálu s popisem poruch v jaderné elektrárně Temelín od jejího uvedení do provozu. Materiál bude dále obsahovat konkrétní činnosti SÚJB, navrhovaná opatření k poruchám a již provedená konkrétní opatření. Materiál by měl být vypracován do měsíce. Poté ho projednají ekonomičtí ministři, popřípadě celá vláda. Případné personální důsledky kabinet podle ministra Bursíka vyvodí až po prostudování této zprávy. V Temelíně došlo začátkem března dvakrát po sobě k úniku radioaktivní vody. Zdraví zaměstnanců ani životní prostředí nebylo podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře ohroženo. Bursík požadoval kvůli těmto událostem odvolání předsedkyně SÚJB Drábové. Ta podle něho nese za problémy klíčovou odpovědnost a místo bagatelizování problémů by měla navrhnout konkrétní opatření a dohlížet na jejich plnění. S tím však nesouhlasil ministr průmyslu a obchodu Říman. Podle ředitele ČEZu Romana je Temelín naprosto bezpečný. Úniky radioaktivní kapaliny způsobil lidský faktor u dodavatelů, nikoli nedostatky systému nebo technologie.

Bursíkův rozhovor povzbudil rakouské odpůrce Temelína

Rozhovor českého ministra životního prostředí Martina Bursíka pro čtvrteční vydání listu Der Standard, v němž ministr podle agentury APA vyzval rakouskou stranu, aby podala oficiální cestou námitky proti závadám v jihočeské jaderné elektrárně Temelín, podle očekávání povzbudil rakouské odpůrce české elektrárny. Rakouští odpůrci Temelína ve svých prohlášeních stupňují tlak na kancléře Alfreda Gusenbauera, aby přijal tuto "pomocnou ruku" a začal proti Temelínu podnikat patřičné kroky. V opačném případě hrozí největšími hraničními blokádami od začátku těchto protestů před šesti lety.

Ministr Bursík ČTK řekl, že v rozhovoru rozhodně nikoho k ničemu nevyzýval. "Článek vyšel pod titulkem Vidíme Temelín jako realitu a byl desinterpretován," uvedl. Deníku podle svého výkladu pouze řekl, že dokud rakouská strana nepodá oficiální námitky, diskuse o naplňování takzvaných dohod z Melku nebude otevřena.

Dukovanští energetici prověřovali připravenost na zhroucení sítě

Dukovanští odborníci ve čtvrtek prověřili schopnost jaderné elektrárny vyrovnat se s případným rozpadem přenosové sítě. V menším rozsahu nastala podobná situace loni v létě, kdy kvůli přetížení sítí musel být výkon dukovanských bloků přechodně snížen na 30 procent. Cvičení s názvem Blackout, tedy Tma venku, se kromě energetiků z Dukovan poprvé zúčastnili i zástupci společností E.ON a ČEPS, kteří se o energetickou síť starají. Mluvčí elektrárny Petr Spilka uvedl, že cvičení by měla posílit komunikaci mezi těmito spolupracujícími subjekty. Jejich menší provázanost byla loni nejslabším místem při zvládání krizové situace. Dukovany jsou největším producentem elektřiny v Česku. Jejich loňská výroba poprvé překonala hranici 14 milionů megawatthodin, což je asi 15 procent elektřiny vyrobené v ČR.

Altner podezřívá ČSSD, že chce ukrýt svůj majetek před konkurzem

Advokát Zdeněk Altner tvrdí, že ČSSD chce ukrýt svůj majetek před hrozícím konkurzem. Právě proto podal na předsedu strany Jiřího Paroubka trestní oznámení. Právník, který vymáhá po sociální demokracii stamilionový honorář se sankcemi za to, že jí před sedmi lety pomohl vysoudit Lidový dům, to ve čtvrtek řekl novinářům. Návrh Městskému soudu v Praze na konkurz ČSSD podal letos v lednu. Trestní oznámení na Paroubka označil ústřední manažer ČSSD Jiří Havlíček za "zcela nesmyslné a zmatené". "Je skutečně těžko uvěřitelné, že toto trestní oznámení připravovala osoba s právnickým vzděláním," uvedl. Havlíček trvá na tom, že ČSSD předala soudu ve stanovené lhůtě řádně zpracovaný přehled svého majetku a závazků, který připravovala v spolupráci s předními českými právními kancelářemi.

Aktuálně.cz: Melčák se neodvolá proti vyloučení z ČSSD

Poslanec Miloš Melčák, kterého ústřední výkonný výbor strany vyloučil v únoru z ČSSD, se vzdal členství ve straně. Píše to server Aktuálně.cz. Melčák mu řekl, že se proti rozhodnutí Ústředního výkonného výboru ČSSD nebude odvolávat. Své rozhodnutí zdůvodnil současnou situací ve straně. "Strana se rozhodla následovat svého současného vůdce a nezdá se, že by se i některé další věci změnily," prohlásil Melčák podle serveru Aktuálně.cz. Melčák se mohl proti verdiktu ústředního výkonného výboru odvolat ke stranickému sjezdu, který se koná příští týden. Rozhodl se však, že už nebude o členství v mateřské straně bojovat.

Ústřední výkonný výbor vyloučil Melčáka z ČSSD za to, že počátkem roku umožnil spolu s dalším poslancem zvoleným za ČSSD Michalem Pohankou to, aby koaliční vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS) získala důvěru Poslanecké sněmovny. Melčák a Pohanka se hlasování nezúčastnili, takže koalice získala početní převahu nad opozicí. Pohanka vystoupil z ČSSD sám již dříve.

Koupit nebo pronajmout středočeské nemocnice chce 25 zájemců

O 11 středočeských nemocnic a zdravotnických zařízení, které kraj v prosinci nabídl k prodeji nebo k pronájmu, projevilo zájem 25 právnických subjektů. Někteří zájemci se přihlásili do soutěže o provozování hned několika z nich. Kraj tak bude posuzovat celkem 39 nabídek. Největší zájem je o nemocnici v Třebotově, o kterou se uchází šest subjektů, velká poptávka je i v případě hořovické nemocnice, o kterou má zájem pět firem. Novinářům to řekl hejtman Středočeského kraje Petr Bendl. Nabídky bude posuzovat devítičlenná komise, která do poloviny dubna předá výsledky hodnocení krajské radě. Rozhodnutí rady ale nebude konečné, protože hejtmanství kvůli větší transparentnosti chce, aby případný prodej schválili i zastupitelé.

Prodej nemocnic dlouhodobě kritizují středočeští sociální demokraté a také stínový ministr zdravotnictví David Rath. Před měsícem Bendla vyzvali, aby privatizaci 11 zdravotnických zařízení okamžitě zastavil. Rath navíc hejtmanovi doporučil, aby nemocnice namísto prodávání a pronájmu bezúplatně převedl do majetku měst. To chtějí také na jednání zastupitelstva kraje prosadit opoziční zastupitelé ČSSD.

Inspekce podezřívá 11 kladenských policistů z braní úplatků

Inspekce ministra vnitra podezřívá 11 policistů kladenského dopravního inspektorátu ze zneužití pravomoci veřejného činitele a braní úplatků. Podezření se týká kompletního týmu policistů ze skupiny silničního dohledu, která pracuje hlavně v ulicích. Kolik z podezřelých policistů již bylo obviněno, není zatím známo, řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí inspekce Jana Matějusová. Ředitel kladenské policie Vladimír Hrotík se chystá propustit všech 11 policistů ze služby bez nároku na rentu. "Jedná se o závažné profesní pochybení, které je porušením služebního slibu a vrhá špatné světlo na ostatní policisty," uvedl Hrotík.

Podle Matějusové inspekce akci několik měsíců připravovala a dokončila ji ve čtvrtek ráno. Případ předala státnímu zástupci pro Prahu-východ. Jak dlouho policisté trestnou činnost páchali a kolik na úplatcích získali peněz, policie neuvedla. "Tento případ je jasným vzkazem veřejnosti, ale hlavně dovnitř policie, že jakékoliv selhání policistů nebude tolerováno," uvedl ministr vnitra Ivan Langer.

Český pašerák drog byl v Turecku odsouzen k devíti letům vězení

Český pašerák drog dostal v Turecku devět let vězení. Loni v létě převážel z Turecka do Řecka bezmála třicet kilogramů heroinu. ČTK to potvrdil konzul českého zastupitelského úřadu v Istanbulu Pavel Pešek. Pražský elektrikář Petr Š. dostal také pokutu pětačtyřicet tisíc korun. Rozsudek bude podle konzula pravomocný po sedmidenní lhůtě, kterou má jak odsouzený, tak turecký státní zástupce na odvolání. Poté může generální konzulát v Istanbulu požádat o předání odsouzeného k výkonu trestu do České republiky.

Sáblíková se nepokusila překonat světový rekord na pětce

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková kvůli únavě vzdala pokus o překonání světového rekordu na 5000 metrů, který v neděli sama vytvořila na mistrovství světa v Salt Lake City. O další vylepšení rekordního času 6:45,61 minuty se měla pokusit na mezinárodních závodech v Calgary, ale na poslední chvíli se z nich odhlásila. Po náročném programu na mistrovství světa a přesunu ze Spojených států do Kanady světové šampionce došly síly. V Calgary loni vytvořila světový rekord na neolympijské trati 10.000 metrů, která bude na programu ve čtvrtek. I tam je však její start ohrožen. Určitě by chtěla startovat ve víkendových sprintech, kde by si ráda vylepšila osobní rekordy a vytvořila i nová česká maxima.

Běžec na lyžích Bauer vynechá klasickou padesátku v Oslu

Běžec na lyžích Lukáš Bauer kvůli dalším zdravotním problémům vynechá sobotní klasickou padesátku Světového poháru na Holmenkollenu. Pátý muž na této trati ze světového šampionátu v Sapporu, kde se však na rozdíl od závodu v Oslu jelo hromadně, v úterý kvůli zvýšené teplotě a slabosti odjel ze severu Evropy domů. Zdravotní problémy pociťoval Bauer už před nedělní klasickou patnáctkou v Lahti, kde skončil šestý. "Byl jsem rozhodnutý, že pojedu za každou cenu. A byl jsem rád, že jsem v Lahti závod odjel, protože jsem splnil, co jsem chtěl. Šestým místem jsem získal dost bodů, abych se udržel v červené skupině SP," vysvětlil Bauer, proč o víkendu závodil.

Koudelka se stal juniorským mistrem světa na středním můstku

Český skokan na lyžích Roman Koudelka se stal juniorským mistrem světa na středním můstku. Na šampionátu v italském Tarvisiu díky skokům dlouhým 99,5 a 98 metrů porazil Japonce Šoheje Točimota o 11,5 bodu. Třetí skončil Rakušan Thomas Thurnbichler. Sedmnáctiletý český reprezentant ovládl závod o titul už od prvního kola. V něm předvedl nejdelší skok dne a soupeřům utekl o pět bodů. I když si v druhé části závodu o metr a půl pohoršil, vyhrál s velkým náskokem.

Počasí

V pátek meteorologové čekají slunečno s teplotami 12 až 16 stupňů, na horách kolem 7 stupňů Celsia.

15-03-2007