Denní souhrn zpráv Zprávy

21-03-2007

Klaus podle klimatologa Pretla popřel vědecké poznatky

Českých klimatologů se dotklo, jak prezident Václav Klaus odpověděl americkému Kongresu na dotazy týkající se globálních klimatických změn. Podle klimatologa Jana Pretla prezident v textu zaslaném Kongresu popřel vědecké poznatky. Nejen badatelům také vadí, že prezident přirovnává environmentalismus ke komunismu. Podle ministra životního prostředí Martina Bursíka se Klaus zesměšní a poškodí i pověst Česka. "Ztotožňuji se s prezidentovými obavami, aby kroky směřované proti globálnímu změnám nebyly příliš nákladné," řekl ČTK Pretel. Badatel Českého hydrometeorologického ústavu reprezentuje českou klimatologii na mezinárodních fórech. Klaus a jeho poradci podle něj nepochopili podstatu zpráv vydávaných Mezinárodním panelem pro změny klimatu (IPCC). "Vzali si pouze nejkritičtější scénář, nepracují s tím, že scénáře popisují různé fáze vývoje," konstatoval. Prezident podle něj také chybuje, když popírá, že si člověk sám planetu ničí.

Pretel nedokáže pochopit, co Klaus myslí slovy o tom, že zatímco některé pouště se mohou v budoucnu rozšiřovat a některé břehy oceánů mohou být zaplaveny vodou, ohromné části Země - dosud neobydlené kvůli drsnému, studenému klimatu - by se mohly stát úrodnými oblastmi. "Nemá představu, jak to tam vypadá," uvedl Pretl s odkazem na místa, která se postupně proměňují v poušť. "Že by se lidé ze zaplaveného Bangladéše nebo vyschlé Afriky měli přestěhovat na Sibiř jen proto, aby obstarožní průmyslové podniky mohly pokračovat ve vysokých exhalacích," reagoval ještě ostřeji Vojtěch Kotecký z ekologického sdružení Hnutí Duha. "Možná, že si Kongres myslí, že je dobré spojit pohled odborníků a politiků," řekl ČTK amerikanista a bývalý senátor Josef Jařab. Klaus podle jeho názoru střílí v případě environmentálních otázek od boku nezodpovědná prohlášení. Vychází přitom pouze z vlastního přesvědčení, nikoli hlubšího zkoumání, míní. Podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) má i prezident právo vyjádřit svůj názor. "Je to jeho názor, zeptejte se Václava Klause, jak to zamýšlel," řekl ČTK předseda vlády. Dodal nicméně, že řada aspektů toho, co prezident říká, je mu blízká.

Berlín odmítá českou kritiku přípravy výroční deklarace EU

Německá vláda odmítla kritiku zaznívající z Prahy ohledně přípravy Berlínské deklarace. Podle mluvčího německého kabinetu Ulricha Wilhelma by měl mít konečný text dokumentu, jenž vytyčí cíle dalšího rozvoje EU, podporu všech členských zemí unie. Dokument má být schválen na víkendovém výročním summitu šéfů evropských vlád v německé metropoli při příležitosti oslav výročí Římských smluv. "Jsme si jistí, že nakonec budeme mít text, k němuž přispějí všichni," citovala agentura DPA mluvčího vlády předsednické země EU. Text bude údajně do konce týdne konzultován s ostatními vládami zemí Evropské unie. Tento postup byl jednomyslně zvolen počátkem tohoto měsíce na summitu EU v Bruselu. Český europoslanec Jan Zahradil však v úterý v rozhovoru s ČTK německé vládě vytkl nedostatečnou součinnost při formulování textu i skutečnost, že prohlášení podle všeho nepodepíšou hlavy států Evropské unie, ale jen předsedové tří hlavních unijních institucí.

Slyšení k Temelínu v rakouském parlamentu bez konkrétního závěru

Expertní slyšení na téma české jaderné elektrárny Temelín se ve středu konalo v rakouském parlamentu. Čeští experti se akce nezúčastnili, neboť podle jejich názoru už byly všechny údajné argumenty rakouské strany opakovaně vyvráceny. Rakouská strana by měla v pondělí znát své zástupce v příslušné česko-rakouské meziparlamentní komisi, na jejímž vzniku se nedávno dohodli šéfové vlád obou zemí. Účastníci slyšení ve výboru pro životní prostředí rakouské Národní rady (dolní komory parlamentu) čtyři hodiny opakovali své již známé názory na bezpečnost Temelína.

Rolníci budou možná místo blokády na hranicích jen protestovat

Zemědělci možná v pondělí na přechodu s Rakouskem v Dolním Dvořišti uskuteční místo původně plánované blokády jen protestní akci, která by nemusela zastavit dopravu. Vyplynulo to z vyjádření prezidenta Agrární komory Jana Veleby po středečním jednání zástupců ministerstva zemědělství, farmářů a řetězců. "O formě protestu ale rozhodneme ve čtvrtek," uvedl Veleba. Farmáři chtějí akcí upozornit na situaci českých chovatelů prasat, které ohrožuje rostoucí dovoz masa. "Můj názor je takový, že jestliže začal dialog (s obchodníky), a je vůle v něm pokračovat, tak že by to nemuselo být z naší strany natvrdo. Osobně si myslím, že to uděláme nějakým inteligentnějším způsobem," uvedl Veleba. Další podrobnosti ale zatím nechtěl zveřejnit s odkazem na čtvrteční jednání komory, na němž se o podobě protestu rozhodne.

Europoslanci uvolnili peníze na rozvoj venkova

Rozpočtový výbor Evropského parlamentu ve středu odblokoval 20 procent peněz, které byly v rozpočtu EU určeny na rozvoj venkova. Peníze byly zablokovány kvůli neshodě europoslanců, komise a členských zemí EU. České republice dokonce hrozilo, že přijde o 13 miliard korun evropských dotací na rozvoj venkova. Po pondělní dohodě ministrů zemědělství EU však výhrady parlamentu padly. Komise původně navrhovala, aby členské státy dostaly možnost snížit přímé platby zemědělcům v rámci společné zemědělské politiky až o 20 procent a takto získanou částku vložit do programů rozvoje venkova. Na společnou zemědělskou politiku jde z letošního rozpočtu Evropské unie celkem 56,3 miliardy eur (1,576 bilionu Kč). Podle poslanců by však převod peněz z jednoho pilíře do druhého způsobil nerovnovážnost a renacionalizaci společné zemědělské politiky Evropské unie, tedy odejmutí některých pravomocí Bruselu a jejich vrácení členským státům.

Kvůli chybným tendrům LČR hrozí podle EK soud, lesy se brání

Státní podnik Lesy ČR (LČR) postupoval podle Evropské komise chybně při zadávání veřejných zakázek. Novináře o tom ve středu informovala EK. Pokud by Česká republika chybu nenapravila, může celá věc skončit za dva měsíce u Evropského soudního dvora. LČR však tvrdí, že se již normami odpovídajícími evropské legislativě řídí. Smlouvy z napadených tendrů, které vypsaly v letech 2004 a 2005, již LČR ke konci loňského roku vypověděly. "LČR se nyní striktně řídí českým zákonem o zadávání veřejných zakázek, který je v podstatě kopií příslušné evropské normy," řekl ČTK mluvčí Lesů ČR Tomáš Vyšohlíd. Původní tendry, které zadalo bývalé vedení LČR, se zákonem o veřejných zakázkách skutečně neřídily. Za nezákonné je po výnosu Bruselu označil loni i český antimonopolní úřad.

Česko mělo loni u ostatních zemí pohledávky 18,4 miliardy Kč

Česká republika měla na konci loňského roku u ostatních zemí světa pohledávky ve výši 18,4 miliardy korun. ČTK to ve středu sdělil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Do celkové výše dluhu však nejsou zahrnuty speciální úvěry, které podléhají režimu utajení, dodal Jakob. Dluh ciziny vůči Česku dlouhodobě klesá, při vzniku samostatné České republiky cizí země dlužily ČR 156 miliard korun. Největším dlužníkem je Kuba se šesti miliardami korun a pět zemí Česku dluží více než miliardu. Téměř 11 miliard korun představují pohledávky s vysokým rizikem. Zahrnují dluhy Běloruska, Číny, Íránu, Kambodže, Kuby, Súdánu a Ruska. Do této kategorie pohledávek spadají i dluhy Kazachstánu, Libye a Ukrajiny, jejichž výše je tajná.

Zeman odchází z ČSSD, podle Paroubka to je projev zoufalství

Bývalý předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman se rozhodl ukončit členství v ČSSD. Vrcholí tím Zemanovy dlouhodobé spory s jeho nástupci v čele sociální demokracie. Odchod ze strany expremiér zdůvodnil tím, že trestní oznámení, které na něj bylo podáno v takzvané kauze Altner, inicioval podle jeho informací předseda ČSSD Jiří Paroubek. Paroubek to ale popřel. Tvrdí, že Zeman se svým odchodem jen snaží zoufalým způsobem ovlivnit víkendový sjezd ČSSD, když už se mu to nepodařilo jinak. Bývalý předseda podle Paroubka neunesl odpovědnost za nevýhodnou smlouvu s advokátem Zdeňkem Altnerem, a nyní reaguje "podpásovými" kroky. "Jsou to zoufalé snahy Miloše Zemana, jak ovlivnit sjezd sociální demokracie. Miloš Zeman by měl zpytovat svědomí, jakou smlouvu uzavřel se Zdeňkem Altnerem," řekl Paroubek novinářům. Vliv expředsedy v ČSSD odhadl na pět až deset procent.

Zemanův krok zaskočil i jeho příznivce ve straně. Například místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach považuje za nesmysl, že by trestní oznámení na Zemana inicioval někdo ze sociální demokracie. Bývalý předseda podle něj podléhá dezinformacím. Podle reakcí z krajů Zemanovo rozhodnutí odejít ze strany zřejmě neoslabilo pozici Paroubka, který bude v pátek obhajovat předsednickou funkci. Zatím je jediným kandidátem.

Paroubek jmenoval své favority na vedoucí stranické funkce

Předseda ČSSD Jiří Paroubek, který bude na nadcházejícím sjezdu v Brně obhajovat předsednické křeslo, jmenoval novinářům své favority na vedoucí stranické funkce. "Chci doporučit ty nejvýkonnější sociální demokraty s jedinou výjimkou, řekl ve středu v Poslanecké sněmovně. Výjimkou je místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek. Šéf ČSSD prý k němu má politicky nejblíže a Zaorálek si prý také dobře vede v průzkumech veřejného mínění. Moravskoslezský kraj ale nominoval dva kandidáty na místopředsedy, kromě Zaorálka ještě nynějšího místopředsedu Petra Víchu. "Dávám přednost Petrovi Víchovi, který je vynikajícím expertem na komunální politiku," uvedl Paroubek.

Langer míní, že Husákovy problémy už mohou zpochybňovat policii

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) soudí, že nynější problémy policejního prezidenta Vladislava Husáka už mohou vrhat špatné světlo na celý policejní sbor. Langer to ve středu řekl ČTK a dodal, že chce s Husákem tento týden hovořit. Na dotaz, jestli ho vyzve k odchodu, ale neodpověděl. "I já mám pocit, že už teď nejde o jeho konkrétní osobu, ale že může být zpochybňováno jeho prostřednictvím dobré jméno policie jako celku. Musíme k tomu zaujmout nějaký postoj," prohlásil. Husák nyní čelí hned několika problémům. Prověřuje se jeho role v kauze biolíh či únik utajované informace týkající se jistého ruského agenta. Nejnověji se prý zkoumá i to, nakolik jsou problematické jeho údajně důvěrné vztahy s bývalou pracovnicí sekretariátu ministerstva vnitra Jitkou Mitiskovou. Mladá fronta Dnes (MfD) navíc uvedla, že policie měla tři měsíce před vraždou kontroverzního podnikatele Františka Mrázka podezření, že mu hrozí likvidace. Bývalý šéf protikorupční policie Milan Šiška Husáka o této hrozbě informoval prý už v listopadu 2005. Mrázek byl přesto zastřelen a jeho vrah stále uniká. Husák tvrdí, že tehdejší varování nepodcenil, uvedla MfD.

Sněmovna schválila zrušení ministerstva informatiky

Ministerstvo informatiky zřejmě skončí. Vládní návrh, který s jeho zrušením počítá, ve středu schválila Poslanecká sněmovna. Kompetence ministerstva mají přejít na resorty vnitra, průmyslu a obchodu a místního rozvoje; nyní úřad pracuje samostatně pod řízením ministra vnitra. Vládní návrh ještě posoudí Senát a prezident republiky. Ministr vnitra Ivan Langer ve středu ČTK řekl, že pokud návrh na zrušení ministerstva úspěšně dokončí legislativní cestu, mohlo by ministerstvo reálně skončit zhruba v polovině roku. Podle Jana Ference z oddělení komunikace ministerstva informatiky novela počítá se zánikem resortu k 31. květnu 2007. Převod agend i současných 119 zaměstnanců MI na ministerstva vnitra, průmyslu a místního rozvoje by měl být ukončen k 1. červnu 2007.

Antidiskriminační zákon stále nemá jasnou podobu, možná se změní

Antidiskriminační zákon, který měla ČR přijmout už při svém vstupu do EU a nyní jí kvůli neexistující normě hrozí sankce, stále nemá jasnou podobu. Není totiž mimo jiné zřejmé, kdo by měl na rovné zacházení dohlížet a kdo by měl hájit zájmy případných obětí. Vyplývá to z připomínkového řízení k zákonu, které nedávno skončilo. Podle vládního návrhu zákona by na rovnost měl dohlížet veřejný ochránce práv. "Nejzásadnější připomínky se týkají právě institucionálního zázemí pro ochranu před diskriminací. Vyskytl se vážný rozpor. Existují názory, že ombudsmanovi by měla být ponechána ochrana ve veřejné oblasti a soukromě právní oblast by měla zůstat mimo jeho působnost," řekla ČTK ministryně Džamila Stehlíková, která má ve vládě na starosti problematiku lidských práv. Nevyloučila, že kabinet bude muset místo navrhovaného ombudsmana najít jiné řešení.

Topolánek rozčílil opozici, o Radě EU ji prý nebude informovat

Premiér Mirek Topolánek (ODS) ve středu opozičním poslancům pohrozil, že je příště již nebude informovat o výsledcích jednání Rady Evropské unie. Reagoval tak na to, že sněmovna hlasy levice odmítla vzít na vědomí jeho zprávu o březnovém summitu EU. Emotivní vystoupení, v němž premiér těžko skrýval rozčilení nad přístupem opozice, pobouřilo poslance ČSSD a KSČM. Topolánek podle nich nezvládá své chování a nerespektuje práva opozice. "Beru zpět svůj slib, že budu předkládat automaticky tuhle zprávu. Dost dobře nevím, co jste na té zprávě nevzali na vědomí, a proto si budete muset na každé schůzi tu zprávu vynutit. Přeju pěkný den," vzkázal Topolánek opozici. Minulý týden premiér řekl, že informovat o zasedáních Rady EU patří ke standardním povinnostem vlády a slíbil, že zprávy bude dolní komoře pravidelně podávat. Názor ale změnil poté, co ve středu levice jeho informaci odmítla přijmout. "Jarek Nohavica: 'Jak vy k my, tak my k vy," shrnul svůj postoj citátem, který mimo mikrofony adresoval levicovým poslancům. "Takové pohrdání sněmovnou, jaké předvedl pan premiér Topolánek, to česká Poslanecká sněmovna ještě nezažila," ohradil se proti Topolánkově vystoupení šéf poslanců ČSSD Michal Hašek.

Kuchtová: Propouštění ve školách je v rozporu s prohlášením vlády

Ministryně školství Dana Kuchtová (Strana zelených) v žádném případě nepodpoří plán ministerstva financí na snižování počtu zaměstnanců státní správy, podle něhož by mělo do roku 2010 odejít ze školství přes 20.000 pracovníků. Záměr je podle ministryně v rozporu s vládním prohlášením. Propouštění by mohlo ohrozit zavádění školské reformy a kvalitu výuky, řekla novinářům. Návrh se nelíbí ani školským odborům a opoziční ČSSD. Podle ministerstva financí pracuje nyní ve školství téměř 230.000 lidí, z nichž tvoří skoro 150.000 pedagogičtí pracovníci. Plán na snižování počtu státních úředníků počítá s každoročním úbytkem o tři procenta do roku 2010. Školství by tak muselo opustit přes 20.000 zaměstnanců, z toho asi 13.500 pedagogických pracovníků.

Kapsch napadl rozhodnutí ÚOHS o dodatku smlouvy o mýtném

Firma Kapsch se odvolala proti rozhodnutí antimonopolního úřadu o nezákonnosti prvního dodatku ke smlouvě na mýtný systém v ČR. Uvedl to server Aktuálně.cz s tím, že pokud by dodatek neplatil, přišel by Kapsch jako provozovatel systému o desítky milionů korun. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zatím rozklad firmy neobdržel. Filip Vrána z odboru vnějších vztahů ÚOHS ČTK řekl, že by takzvané rozkladové řízení mohlo trvat asi dva měsíce. Kapsch, který loni vyhrál tendr na vybudování a provozování mýtného systému v Česku, podal rozklad v pondělí, potvrdil Aktuálně.cz zástupce firmy David Šimoník. ÚOHS prý nevzal v úvahu všechny relevantní informace, důkazy a svědky.

Řebíček: Tržby z mýta na silnicích I. třídy budou 1,5 mld. za rok

Tržby z mýtného na silnicích první třídy by měly po jeho zavedení být 1,5 miliardy korun za rok. Na dotaz ČTK to řekl ministr dopravy Aleš Řebíček. V celém mýtném systému by se po 1. lednu 2008, kdy se začne platit i na silnicích první třídy, mělo pohybovat až půl milionu vozidel nad 12 tun. Maximální sazba mýtného na silnicích první třídy bude podle vyhlášky 2,6 koruny za kilometr. Čistý výnos pro stát však bude podle Řebíčka mnohem nižší než uvedených 1,5 miliardy korun, neboť bude nutné zaplatit náklady za telekomunikační služby a splátku za výstavbu systému firmě Kapsch. Protože systém bude oproti původním plánům částečně satelitní, je již nyní jasné, že na samotné výstavbě se ušetří zhruba 600 milionů korun. Otázkou zůstává cena služeb, které pro stát zabezpečuje Kapsch. "Zpracovává se studie, abychom věděli, co to vynese, a co ne," řekl Řebíček.

ČSSD dává na Altnera trestní oznámení a stížnost advokátní komoře

ČSSD se rozhodla podat trestní oznámení na advokáta Zdeňka Altnera kvůli podezření z vydírání. Současně se nejsilnější opoziční strana obrátila se stížností na Českou advokátní komoru (ČAK). Novinářům to oznámil předseda sociální demokracie Jiří Paroubek. Advokátní komora se již několika stížnostmi na Altnera zabývala. Právník podle Paroubka poškodil dobré jméno klienta, porušil mlčenlivost a jedná nečestně, neboť svůj zájem nadřazuje nad zájem klienta. Svým "naprosto nevhodným a nepřiměřeným chováním" prý snižuje důstojnost advokátského stavu. "Například požadavky na výměnu vedení sociální demokracie, které vznesl v lednu tohoto roku," upřesnil šéf ČSSD. Stížnost na Altnera posoudí nezávislý kontrolní orgán České advokátní komory.

V Nošovicích začala výstavba automobilky Hyundai

Těžká technika ve středu v Nošovicích na Frýdecko-Místecku začala práce na výstavbě nového montážního závodu Hyundai. Továrna jihokorejské automobilky by měla rozjet zkušební provoz ve druhé polovině příštího roku, její produkce bude určená pro evropský trh a má vzrůst až na 300.000 vozidel ročně. Jako první se v areálu nošovické průmyslové zóny staví převodovkárna, která má od středy právně platné stavební povolení, řekl ČTK mluvčí Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) Petr Vaněk. Slavnostní ceremoniál k zahájení stavby, která je částkou více než miliarda eur největší loňskou investicí v Česku, se odbude až na konci května. "Datum zahájení výstavby závodu je pro nás pochopitelně důležité, ale vzhledem k tomu, že oficiální zahájení stavby za účasti významných hostů z Koreje i z České republiky plánujeme na květen, nebudeme nyní pořádat žádnou oslavu," uvedl prezident HMMC Kim Ok-čo. Podle Vaňka stále platí, že se ceremoniálu zúčastní i nejvyšší šéf automobilky Čong Mong-ku, který byl minulý měsíc odsouzen ke třem letům vězení za zpronevěru podnikových financí.

Šéf ČT vyhlásí na ředitele programu výběrové řízení

Nový programový ředitel České televize vzejde z výběrového řízení. Členům Rady ČT to ve středu na jejich pravidelném zasedání řekl generální ředitel ČT Jiří Janeček. Výběrové řízení chce vyhlásit do konce března s tím, že by byl rád, kdyby jím jmenovaná komise vybrala nového ředitele pokud možno do konce dubna. Funkce ředitele programu je volná několik týdnů poté, co z ní byl odvolán v souvislosti se svým členstvím v Lidových milicích František Lambert. "Výběrové řízení bude vyhlášeno do konce března, do poloviny dubna bude uzávěrka přihlášek. Do té doby bude jmenována výběrová komise a chci, aby do konce dubna pokud možno rozhodla," řekl členům rady Janeček. O pravomoce šéfa programu se nyní dělí Janeček a Markéta Luhanová, která tuto funkci již v minulosti zastávala.

Podle volebního modelu CVVM nadále vede v preferencích ODS

Kdyby se volby do Poslanecké sněmovny konaly v první polovině března, vyhrála by je ODS, pro kterou by hlasovalo 34,5 procenta lidí. ODS si tak stále udržují náskok před druhou ČSSD, která by získala 29 procent hlasů. Rozdíl mezi oběma stranami se ale v porovnání s únorem zmenšil, a to hlavně díky tomu, že oproti minulému měsíci by ČSSD nyní dostala o tři procenta hlasů více. Naopak podpora ODS se od února nezměnila. Vyplývá to z volebního modelu, který ve středu zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Do sněmovny by se ještě dostali komunisté, kteří by podle volebního modelu dostali 15 procent hlasů, a Strana zelených a KDU-ČSL, jež by dostaly shodně po devíti procentech hlasů.

SZPI odhalila bakterii listeria v salátu od firmy Jiří Lapuník

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zakázala veškerou výrobu lahůdek firmě Jiří Lapuník z Ledce na Mladoboleslavsku. V jednom z jejích výrobků odhalil laboratorní test nebezpečnou bakterii listeria. ČTK to zjistila na internetových stránkách SZPI. Bakterii listeria monocytogenes obsahoval Pochoutkový salát s dobou použitelnosti do 14. března, který firma vyrobila 13. března. "Zákaz lahůdkářské výroby v takovém případě platí až do doby, než výrobce předloží inspekci prokazatelné důkazy o bezpečné výrobě potravin," řekl ČTK mluvčí inspekce Ivo Klemeš.

Řidič, který jel v protisměru na D1, půjde na rok do vězení

Okresní soud v Jihlavě ve středu poslal na jeden rok do věznice s dohledem padesátiletého Jiřího Matějku, který v prosinci 2005 jel po dálnici D1 pět kilometrů v protisměru. Řídil automobil Škoda Superb. Při následném střetu s osobním vozem Fiat Brava způsobil smrt pětadvacetiletého Ondřeje Mitáše a těžká zranění jeho spolujezdkyni a spolujezdci. Žalobce se vzdal možnosti odvolání, obhajoba si na něj ponechala lhůtu. Žalobce požadoval nepodmíněný trest a zákaz řízení motorových vozidel. Podle něj soud prokázal, že obžalovaný nechtěl čekat v koloně. Úmyslně obrátil auto a jel po dálnici v protisměru.

Sdružení bude dokumentovat pražské fasády, obklady a dlažby

Zdokumentovat původní keramické obklady, fasádní prvky a dlažby pražských domů z let 1885 až 1935 chce sdružení Archetyp. Plánuje vytvořit podrobný archiv, který by mohl sloužit i při rekonstrukcích domů. ČTK o tom ve středu informoval pražský magistrát. Sdružení Archetyp bylo založeno v roce 2006. Klade si za cíl dokumentovat a ochraňovat drobné stavební detaily v pražské historické zástavbě. Obklady a dlažby vstupních prostor a keramické prvky vkládané do fasád domů bývaly navrženy a vyrobeny většinou jen v malých sériích pro jeden nebo několik pražských domů. Detailům vstupního prostoru přikládali architekti obvykle stejný význam jako fasádě.

Sněžení se přesunulo do Čech; dopravní potíže zejména na D1

Husté sněžení, které na řadě míst komplikovalo dopravu, se přesunulo z Moravy do Čech. Potíže byly v noci na středu zejména na dálnici D1, kterou blokovaly kolony aut. Na trase Benešov-Praha musela kvůli větvím obtěžkaným sněhem přerušit provoz i železnice. Sněhové srážky přidělali starosti energetikům - bez elektřiny se kvůli poruchám na zařízení vysokého napětí ocitly stovky domácností. Situace se ale postupně uklidňovala a soukromníci, firmy i státní orgány sčítali a upřesňovali škody, jež sněhový nápor způsobil. Hasiči zaznamenali v úterý v souvislosti s hustým sněžením dvojnásobný počet výjezdů proti běžnému stavu - zasahovali u 580 mimořádných událostí, což je zhruba 120 procent nad dlouhodobým průměrem. Vyjížděli k 93 dopravním nehodám a ke 160 událostem, které spadají do kategorie živelních pohrom. Technických zásahů řešili 262 - nejčastěji odstraňovali popadané stromy.

Dar krajana z Austrálie vystavuje Náprstkovo muzeum

Fotografie architekta Harryho Kilbergera přibližující život původních obyvatel z oblasti Austrálie, Melanésie a Bali vystavuje od středy Náprstkovo muzeum v Praze. Tento český krajan je pořídil v 60. a 70. letech minulého století. Od roku 1950 žije v Austrálii a muzeu je věnoval. Kilberger se zajímal o život, tradice a materiální i duchovní kulturu původních obyvatel oblastí, v nichž působil či je během své práce navštívil. Fotografoval i filmoval a zdokumentoval například australské skalní malby a rytiny či melanéské slavnosti sing sing. V roce 1969 spolupracoval s účastníky československé vědecké expedice do rezervace Bamyili. V roce 2005-2006 daroval Náprstkovu muzeu svou sbírku negativů, diapozitivů a filmových záznamů. Doplnil ji množstvím cenných dobových tiskových materiálů vztahujících se k různým kulturním a společenským tématům dané oblasti. Zachytil například přežívající tradice domorodých obyvatel i problematiku jejich začlenění do společnosti v souvislosti s takzvaným střetem civilizací a ovlivnění turistickým ruchem.

Kašparův ostravský týden bude mít letos 11 představení

Celkem 11 představení ve čtyřech sálech odehraje letos v rámci tradičního Kašparova ostravského týdne v Ostravě divadelní spolek Kašpar. Hry uvede v Divadle Patra Bezruče, Domě kultury města Ostravy a v sále divadla Komorní scéna Aréna. ČTK to řekl producent spolku Jakub Špalek. "Spolek Kašpar do Ostravy přiveze průřez těmi nejúspěšnějšími inscenacemi, které mají na repertoáru. Návštěvníci se mohou těšit na starší i nové hry," řekla novinářům Ilona Smejkalová z Divadla Petra Bezruče. Dodala, že celkem spolek představí šest her. Kašparův týden začne 25. března a potrvá šest dnů. Herci připravili jak večerní, tak i noční představení.

Sunshine vydají nové album Dreamer a vyjedou na turné

Kapela Sunshine vydá 26. března nové album nazvané Dreamer. Vydání desky obsahující 11 nových skladeb doprovodí sérií koncertů, během níž navštíví 13 měst v různých koutech Česka a Slovenska. Turné nazvané Who Will Raise The Rabbits? skupina zahájí 11. dubna v Českých Budějovicích. ČTK to oznámila mluvčí kapely Martina Reková. Kapela Sunshine v následujících dnech vystoupí v Brně, Plzni, Táboře, Zlíně a Pardubicích. V pražském klubu Roxy se fanouškům představí 19. dubna, následovat budou vystoupení v Karlových Varech a dva koncerty v Bratislavě. Po návratu do Česka skupinu čekají ještě vystoupení v Ostravě, Havlíčkově Brodě, Liberci a Hořovicích na Berounsku, kde Sunshine 28. dubna celou sérii ukončí. V roli předskokana na některých koncertech vystoupí kapela Anyway.

Verner je na MS po krátkém programu devátý, vede Joubert

Český krasobruslař Tomáš Verner je na mistrovství světa v Tokiu po krátkém programu devátý a bude bojovat o vysněné umístění v elitní desítce. O ještě lepší výchozí pozici ve středu vicemistra Evropy připravilo zaváhání při trojitém axelu, který totálně pokazil. Krátký program vyhrál Francouz Brian Joubert před Kanaďanem Jeffreym Buttlem. Třetí je zatím domácí Japonec Daisuke Takahaši. Verner v japonské metropoli nezopakoval výkon z evropského šampionátu ve Varšavě, kde po první části soutěže dokonce vedl. Po výborně provedené kombinaci trojitého flipu s trojitým toeloopem přišel osudný okamžik při plánovaném trojitém axelu, z něhož tentokrát zbyla jen jednoduchá varianta.

Trenér Hořava hokejovou dvacítku nepovede

Trenér Miloslav Hořava českou hokejovou dvacítku nepovede. Rozhodl se tak poté, co výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) neschválil na středečním jednání jako druhého asistenta týmu Radima Rulíka. Hořava ve středu řekl o svém rozhodnutí internetovému serveru hokej.cz. "Když nemohu mít k dispozici realizační tým, jaký chci, tak toho nechám," uvedl Hořava. Na mobilním telefonu nebyl krátce po svém rozhodnutí k zastižení. "Byl to můj jediný požadavek. Když nemohu mít nejbližší spolupracovníky podle svého výběru, tak té práce nechám. Rozhodl jsem se, že nebudu pokračovat. Ze svého hlediska mám jasno, u reprezentace za těchto okolností nezůstanu," citoval server dosavadního kouče Znojma, který v týmu poraženého čtvrtfinalisty po vzájemné dohodě skončil. U dvacítky tak zůstal jen Ondřej Weissmann, jehož si Hořava vybral za svého prvního asistenta a tuto dvojici schválil výkonný výbor na konci února.

Počasí

Ve čtvrtek bude oblačno, přechodně až polojasno. Ojediněle se objeví přeháňky, v polohách nad 400 metrů nad mořem sněhové. Nejvyšší teploty 3 až 7 stupňů, na horách kolem jednoho pod nulou.

21-03-2007