Denní souhrn zpráv Zprávy

22-03-2007

Topolánek vyjádřil kvůli deklaraci EU politování

Premiér Mirek Topolánek vyjádřil Berlínu politování nad tím, že o textu připravované deklarace k 50. výročí EU se nevedla otevřená debata a že česká strana dosud nemá k dispozici text dokumentu. Česká vláda však nezaslala Německu, předsedající zemi EU, oficiální stížnost k přípravě deklarace, uvedl Topolánek v prohlášení pro ČTK. Praha podle něho pouze vydala písemné stanovisko s názory na přípravu deklarace. Vláda tak bude moci utvořit českou pozici až po obdržení celého dokumentu. Topolánek vyjádřil naději, že debata nad evropskou ústavou se bude vést jiným způsobem. Summmit připomínající kulatiny EU, na němž má být listina podepsána, se koná o víkendu v Berlíně.

Německá vláda ve středu odmítla kritiku české vlády kvůli deklaraci. Podle německého kabinetu by měl mít konečný text dokumentu, který vytyčí cíle dalšího rozvoje EU, podporu všech členů EU. Ve stanovisku zaslaném do německé metropole Topolánek vyjádřil překvapení nad tím, že podle neoficiálních informací má deklaraci podepsat kancléřka Angela Merkelová, šéf Evropské komise José Barroso a předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering. "V tom případě bychom to brali tak, že německé prezidentství přebírá plnou odpovědnost za text deklarace a je na členských státech včetně ČR, jak jej budou interpretovat," zopakoval Topolánek český názor.

Praha se bude ucházet o pořadatelství letních olympijských her

Déle než dvě hodiny debatovali pražští zastupitelé o tom, zda se má česká metropole ucházet o pořádání letních olympijských her v roce 2016. Převažovaly, jak to obvykle bývá, kritické hlasy. Zaznívaly hlavně obavy z finanční náročnosti výstavby potřebné dopravní a jiné infrastruktury a olympijských sportovišť a zázemí. Nakonec ale zastupitelstvo výraznou většinou rozhodlo, že se Praha do boje o hry vydá.

Nejostřejší kritický příspěvek přednesl Jiří Witzany (SNK ED). Hovořil o tom, že podání přihlášky je podvodem na voličích, že přihláška je nezodpovědným hazardem, a o politickém populismu. Všechny finanční a organizační zdroje Prahy by se musely přesměrovat, je potřeba zeptat se Pražanů, zda jsou ochotni strádat pro prchavý okamžik, řekl Witzany. Primátor Pavel Bém (ODS), který návrh předkládal, podle něho staví vzdušné zámky. "Věty na téma podvod na voličích a nezodpovědný hazard jsou pro mě strašná podpásovka, vulgární, neslušná a hloupá," reagoval primátor v emotivní závěrečné řeči a nazval Witzanyho lhářem.

Někteří zastupitelé poukazovali i na to, že výstavba infrastruktury podstatně zhorší životní prostředí v metropoli. "Již nyní Pražané čelí negativním dopadům zhoršeného životního prostředí. Najednou se dozvídáme, že v Praze budou další stavby, které životní prostředí ještě zhorší," řekla Eva Tylová (Strana zelených). Žádala, aby byl olympijský záměr jako celek posouzen z hlediska ekologického vlivu. Řeč přišla i na sysla, jehož kolonie žije na letňanském letišti, v jehož blízkosti by mohla vyrůst hlavní olympijská sportoviště. Kolonie je národní přírodní památkou. "Jak vypudíte sysla?" ptal se Lubomír Habrnál (ČSSD), podle kterého by mohla kolonie zablokovat výstavbu. Podle Béma se město o sysla hodlá starat a hledat ekologické řešení.

Nejvíc hlasů dali olympiádě zástupci ODS a ČSSD. Výrazně proti byli evropští demokraté a strana zelených.

MZ tvrdí, že v lékárnách otřes nebude, lékárníci se bojí zmatku

Žádný otřes prý nemají očekávat pacienti v lékárnách po 1. dubnu, kdy se změní doplatky u řady medikamentů. Tvrdí to ministerstvo zdravotnictví. Lékárníci naproti tomu varují, že stejně jako vždy po vydání lékové vyhlášky bude v lékárnách chaos. Potrvá podle nich zhruba měsíc, než se cenové rozdíly srovnají. Pacienti by se proto měli ptát svého lékárníka, zda předepsaný lék nelze nahradit stejně účinným, ale levnějším. Podle odhadu ministerstva stoupnou doplatky pacientů nanejvýš o 150 korun za rok. Pokud ale začnou lékaři předepisovat levnější varianty, spoluúčast se nezvýší, ujistil náměstek ministra Pavel Hroboň. Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba konstatoval, že v tuto chvíli se nedá odhadnout, jak doplatky na pacienty dopadnou.

Soukromí lékaři žádají o deset procent víc peněz z pojištění

Soukromí lékaři požadují zvýšení částek, které dostávají za péči ze zdravotního pojištění, nejméně o deset procent. Vyzvali ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), aby od července změnil úhradovou vyhlášku, a příjmy doktorů tak upravil. Po setkání představitelů 13 organizací lékařů to řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek. Na protest proti současné výši úhrad chtějí lékaři 28. března zavřít své ordinace. Ze stejného důvodu "stávkovali" v několika regionech již v polovině února. Podle Kubka by se příští týden protestní akce měla odehrát v celé ČR. Zatím ale není jasné, kolik lékařů své ambulance uzavře a kolik se jich připojí symbolicky.

ČSSD představila protivládní kampaň a tvrdí: ODS podvedla občany

Sociální demokracie tvrdí, že ODS před loňskými volbami lhala a podvedla občany. Slibovala jim prý něco jiného, než nyní předvádí jako nejsilnější vládní strana. ČSSD proto ve čtvrtek zahájila kampaň "ODS minus přichází", v níž na údajný rozpor mezi předvolebními sliby a povolební realitou upozorňuje. "Vláda pracuje. Proti vám," zní poselství ČSSD. Nové billboardy a inzeráty navazují na předvolební kampaň sociálních demokratů, v níž varovali před nástupem ODS k moci. Předseda ČSSD Jiří Paroubek ve čtvrtek novinářům řekl, že tehdy občanští demokraté jejich argumenty bagatelizovali a říkali, že socialisté jen lidi zbytečně straší. "Tři čtvrtě roku po volbách se ukázalo, že pravda byla na naší straně," uvedl opoziční lídr.

Projekt reformy policie už v zárodku přináší neshody

Projekt reformy policie přináší už v zárodku neshody mezi vládou a opozicí. Ukázalo to čtvrteční jednání bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny. Předsedovi výboru Františku Bublanovi (ČSSD) vadí, že nejdřív by se mělo jednat o podobě policie, a až podle ní má být připravován zákon o vnitřní bezpečnosti. "My si musíme říct, co je to vnitřní bezpečnost, co by tam mělo být, a podle toho potom udělat ty zákony," řekl novinářům. Podle ministra vnitra Ivana Langra je ale potřeba si nejdřív stanovit věcný a časový rámec. "A k tomu, abych mohl napsat zákon, musím mít nejdřív jasno, co chci," prohlásil Langr.

Jednání výboru ukázalo, že obtížně se bude hledat shoda například na územním členění policie. Nynější struktura nekopíruje územní členění podle 14 krajů, což by se zamlouvalo ODS. Policejních krajských správ je nyní osm. Podle sociálních demokratů ale není možné jejich počet zvýšit, aniž by na ně byly navázány kraje soudní. Proto chtějí, aby se vnitro nejdříve dohodlo s ministerstvem spravedlnosti. Reforma by měla také změnit fungování neuniformované policie, tedy i kriminalistů a speciálních celorepublikových útvarů. Ohledně budoucího postavení Inspekce ministra vnitra zatím také není jasno. Nyní podléhá přímo ministrovi, ale části veřejnosti vadí, že trestné činy policistů řeší jejich kolegové spadající do stejného resortu. Policie by podle nových pravidel měla začít fungovat od roku 2009.

Langer: O odvolání Husáka velmi intenzivně přemýšlím

Ministr vnitra Ivan Langer o odvolání policejního prezidenta Vladislava Husáka velmi intenzivně přemýšlí. Problémy kolem jeho osoby se totiž odrážejí na práci policie jako celku. Langer to řekl v rozhlasové stanici Frekvence 1. Langer má s Husákem o jeho budoucnosti ve funkci ještě v pátek jednat. Situaci pokládá za vážnou. Policejní prezident ve čtvrtek naznačil, že by mohl i rezignovat. Řekl, že další krok udělá buď ministr, nebo on sám.

Husák čelí několika problémům. Prověřuje se jeho role v kauze biolíh či únik utajované informace týkající se jistého ruského agenta. Nejnověji se prý zkoumá i to, nakolik jsou problematické jeho údajně důvěrné vztahy s bývalou pracovnicí sekretariátu ministerstva vnitra Jitkou Mitiskovou.

Válečným veteránům zůstane zachován příspěvek na lázně

Válečným veteránům a jejich manželkám či manželům zůstane právo získat od ministerstva obrany příspěvek na lázeňskou péči či rekreační pobyt. Počítá s tím novela, kterou ve čtvrtek podepsal prezident Václav Klaus. Úprava má také zajistit další poskytování dotací zařízením, která se o válečné veterány starají. Napravuje tak důsledky nového zákona o sociálních službách. Ten zrušil působnost ministerstva obrany ke zřizování ústavů sociální péče pro veterány s odůvodněním, že je obsažena v zákoně o válečných veteránech. Tato norma však neupravuje příspěvky a dotace.

Svoboda míní, že obsah pojmu přílepek vyjasní až Ústavní soud

Ministr a šéf legislativní rady vlády Cyril Svoboda si myslí, že obsah pojmu přílepek vyjasní zřejmě až rozhodnutí Ústavního soudu. Takzvané přílepky jsou nesouvisející novely, které poslanci přidávají k návrhům jiných zákonů, a podle kritiků tak vnášejí do českého právního řádu chaos. Svoboda řekl, že nyní je možné napadnout jako údajný přílepek "kdejakou novelu". Z toho, jak bude Ústavní soud o těchto stížnostech rozhodovat, by pak mělo být možné odvodit definici přílepku. Ústavní soud se v únoru proti této praxi důrazně postavil. Stále ale není zcela jasné, co už považovat za přílepek a co ještě za únosné rozšíření původního návrhu zákona. Svoboda míní, že Ústavní soud si sám "nasadil brouka do hlavy". Ministr je přesvědčen o tom, že definovat přílepek v zákoně nelze a není ani možné poslancům a senátorům zakazovat podávání nepřímých novel.

Řebíček a Bursík žádají zastavení kácení stromů podél silnic

Ministři dopravy a životního prostředí Aleš Řebíček a Martin Bursík rozeslali hejtmanům a ředitelům krajských úřadů dopis, v němž žádají aby zastavili případné kácení silničních stromořadí. Bursík novinářům řekl, že pro příští sezonu vegetačního klidu s Řebíčkem připraví novelu silničního zákona, jehož chybným výkladem se nyní řídí správa silnic. Na celém území státu padlo v zimě 23 alejí. V některých případech inspekce vyměří pokutu, jinde shledala, že správce postupoval podle zákona. Silniční zákon, který vešel v platnost v polovině loňského roku, umožňuje kácet stromy, které znamenají nebezpečí pro řidiče nebo vysoké náklady na údržbu silnice. Statistiky nehodovosti však podle Bursíka nelze brát jako argument pro kácení alejí, které vytváření charakter české krajiny.

Nad klimatickými změnami a energetikou se mají zamyslet i školáci

Ministerstvo životního prostředí chce do debaty o klimatických změnách a využívání alternativních zdrojů energie zapojit i školáky a studenty. Otázky podobné těm, na které v tomto týdnu odpovídal prezident Václav Klaus písemně americkým kongresmanům, klade dětem ministerská soutěž Podej ruku Zemi zahájená ve čtvrtek. Děti ve věku do patnácti let mají do soutěže poslat do dvou měsíců obrázky, starší studenti se mohou o svých názorech rozepsat. Cílem soutěže je zamyslet se nad současnou situací získávání energie a jejím dopadem na životní prostředí a zároveň se blíže seznámit s tématem obnovitelných zdrojů energie.

Gandalovič soudí, že do budoucna budou třeba nové přehrady

Ministr zemědělství Petr Gandalovič je přesvědčen, že do budoucna bude Česko muset postavit další přehrady na domácích vodních tocích. Ministr to řekl při příležitosti dnešního Světového dne vody. Seznam zhruba 200 míst, která měla být rezervována pro případnou stavbu nových přehrad, zahrnoval původně připravovaný Plán hlavních povodí, strategický dokument vodohospodářské politiky. Takový počet vyvolal odpor dotčených obcí i některých občanských iniciativ. Ministerstva životního prostředí a zemědělství se proto koncem loňska dohodla, že seznam z plánu vyřadí. Ministr dále řekl, že bude také třeba odbahnit rybníky a udělat úpravy v krajině, aby tam voda zůstávala. ČR má poměrně velké zásoby podzemní vody. Pokud jde o povrchové zdroje, je na tom opačně, protože z jejího území, které je "střechou Evropy", vody odtéká do jednotlivých pomoří a je proto třeba ji zadržovat, uvedl Gandalovič

EK varuje ČR kvůli nedodržování směrnice o skládkách odpadů

Brusel je nespokojen s tím, jak Česká republika, Slovensko a dalších 12 členských států unie dodržují evropskou směrnici o skládkách odpadů. Evropská komise proto ve čtvrtek oznámila, že všem zmíněným zemím poslala varovný dopis. Ten je podle unijních pravidel prvním stupněm sankční procedury, která může skončit u Evropského soudního dvora. Brusel prý dospěl k závěru, že ochrana lidského zdraví a životního prostředí před nebezpečími souvisejícími s uskladňováním odpadu nedosahuje v uvedených zemích potřebné úrovně. Kromě Česka a Slovenska se výtky EK týkají také Kypru, Dánska, Estonska, Finska, Irska, Malty, Polska, Španělska, Švédska, Slovinska, Británie a Litvy.

Němečtí aktivisté: České obce mají v boji proti těžbě uhlí naději

Němečtí aktivisté přijeli podpořit obyvatele Horního Jiřetína a sousedních Černic na Mostecku, jež jsou ohroženy rozšířením těžby hnědého uhlí. Německé spolkové zákony například umožňují připojit obec k většímu městu, což podle aktivistů oslabuje roli místní samosprávy. Vzhledem k české legislativě mají zdejší obce mnohem větší šanci ubránit se likvidaci než sídla v Německu, řekl na čtvrtečním setkání v Litvínově Jeffrey Michel ze saského Heuersdorfu. "Německý právní řád nezná institut místního referenda. Obyvatelé mají jen velmi omezené možnosti bránit se likvidaci svých domů. Zbývá většinou jen nenásilná blokáda, není však účinná. Oporou českých sídel v boji proti rozšíření uhelných slojí jsou navíc i územní ekologické limity těžby schválené vládou v roce 1991 a programové prohlášení současného kabinetu o jejich nezrušení," uvedl Michel.

Ekologové: Na Ropáka je hojně navrhována Honová, na perlu Klaus

Mezi kandidáty na antiekologická ocenění Ropák a Zelená perla jsou letos nejčastěji navrhováni Jaroslava Honová z ministerstva životního prostředí a prezident Václav Klaus. "Zatím máme 20 kandidátů na Ropáka a 20 na perlu," řekl dnes ČTK Miroslav Patrik ze sdružení Děti Země. Výsledky anket budou vyhlášeny 27. dubna.

Honová nese podle některých navrhovatelů odpovědnost za vydání dvou souhlasných stanovisek ke sporným projektům. Prvním je stavba komunikace R55 ptačí oblast u Bzence na Hodonínsku. Druhým je schválení Velké územního plánu Břeclavska. Dokument předpokládá vybudování hlavního silničního spojení Brno-Vídeň výstavbou silnice R52. Komunikace by měla protnout vodní dílo Nové Mlýny a vést kolem chráněné oblasti Pálava u Mikulova. Klaus získal Zelenou perlu již za roky 1995 a 2005. Nyní ekologové dostali více návrhů s výroky hlavy státu. Loňský ročník vyhrál s výrokem: "Občanská společnost je polemika se svobodnou společností! A je povinností každého demokrata ze všech svých sil do konce svých věků proti ní bojovat!!!".

Na mítincích odborů ve Škodě 15.000 lidí, výroba narušena nebyla

Více než 50 informačních mítinků pořádaných odbory na podporu jejich mzdových požadavků se od pondělí zúčastnilo v automobilce Škoda Auto podle zdrojů ČTK přibližně 15.000 lidí. Firma má asi 23.000 kmenových zaměstnanců. Podle firmy mítinky výrobu vozů nijak neomezily. Mítinky odbory označily za předzvěst případné tříhodinové výstražné celopodnikové stávky. K ní by přistoupily, pokud by se s vedením na růstu mezd nedohodly. Firma již dříve uvedla, že jejím cílem je dohoda a odbory nemají k nátlakovým akcím žádný důvod. Odbory požadují u tarifů průměrný růst 17 procent. Spolu s jejich dalšími požadavky to znamená nárůst celkového objemu mezd o 24 procent. Firma navrhla zvýšení tarifů o 6,1 procenta a návrh odborů již dříve označila za nereálný.

ČEZ ohlásil největší investici do majetku mimo ČR, přes mld. Kč

Energetická společnost ČEZ oznámila dosud největší investici v zahraniční části skupiny. Podepsáním smlouvy na druhou etapu odsíření narostl celkový objem investic v polské elektrárně Skawina na více než miliardu korun. ČEZ koupil elektrárnu Skawina společně s elektrárnou Elcho od americké společnosti PSEG Global. Za majoritní podíly zaplatil 180,8 milionu eur. Objemem za 10,8 miliardy korun šlo o největší českou investicí v zahraničí. ČEZ chce v investicích v Polsku pokračovat. Pokud polská vláda obnoví privatizační proces, firma se do něj zapojí, řekl koncem února novinářům ve Varšavě generální ředitel ČEZ Martin Roman. Doplnil, že firma zvažuje v Polsku výstavbu nové elektrárny. Do skupiny ČEZ, přední evropské energetické firmy a nejziskovější společnosti v ČR, patří dále bulharská elektrárna ve Varně a distribuční firmy v Bulharsku a Rumunsku. Letos by chtěl ČEZ dokončit jednání v Bosně a Hercegovině a zahájit projekt v Gacku, kde by celková investice do nového zdroje 500 až 700 megawattů, do modernizace současného zdroje a rozvoje tamního dolu měla převýšit 40 miliard korun. Možné investiční cíle v zahraniční bude ČEZ hledat i nadále, uvedl Roman před měsícem při prezentaci výsledků za loňský rok. Majitelem 67,6 procenta ČEZ je stát, vláda nedávno schválila prodej sedm procent akcií ČEZ na kapitálovém trhu, protože potřebuje peníze pro Státní fond dopravní infrastruktury.

Živnostenská banka definitivně končí

Sloučení Živnostenské banky s HVB Bank se uskuteční letos 1. listopadu. Bankou, která zanikne, bude Živnostenská banka, HVB Bank se toho dne přejmenuje na UniCredit Bank. Informuje o tom server Euro OnLine. Centrála nové banky bude v Praze na Příkopech, v dnešní centrále Živnostenské banky.

HVB Bank i Živnostenská banka mají od tohoto týdne stejného vlastníka, kterým je Bank Austria Creditanstalt ovládaná italským UniCreditem. Spojením Živnostenské banky a HVB Bank vznikne čtvrtá největší česká banka, která bude mít 66 poboček a 180.000 klientů

Komunista Exner: USA mají předběžný souhlas s umístěním radaru

Komunisté tvrdí, že Spojené státy už dostaly od České republiky předběžný souhlas s umístěním radaru a s přípravou staveniště. Komunistický expert na zahraniční politiku Václav Exner ve čtvrtek řekl, že takový postoj prý vyplývá z nóty amerického velvyslanectví, s jejímž neoficiálním překladem měl možnost se seznámit. Mluvčí vlády Martin Schmarcz ale tyto informace popřel. "Česká vláda zatím neodpověděla na americkou nótu. A navíc v té odpovědi nebude žádný předběžný souhlas s umístěním radaru, jen souhlas se zahájením jednání," řekl ČTK Schmarcz. Americké velvyslanectví v Praze o dokumentu, z něhož Exner citoval, podle čtvrtečního vyjádření vůbec nevědělo.

Schwarzenberg navštíví Rakousko, čekají ho jednání s politiky

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg zavítá v pondělí 26. března na oficiální návštěvu Rakouska. Šéf české diplomacie se do Rakouska vydá jen několik týdnů poté, co Prahu navštívil rakouský kancléř Alfred Gusenbauer.

Do Rakouska pojede Schwarzenberg jako do země, která je jeho druhým domovem. Žil zde v letech 1948 až 1989. Jeho bývalá manželka a matka jeho dětí Terezie, hraběnka z Hardeggu, je lékařka a žije ve Vídni. Podle rakouských médií patří Schwarzenberg v Rakousku k nejbohatším šlechticům.

V Londýně zemřel kněz Jan Lang

Ve věku 87 let zemřel ve středu v Londýně kněz Jan Lang, který byl od roku 1949 jednou z nejznámějších tváří české i slovenské krajanské obce v Británii a byl činný v krajanském středisku Velehrad. Lang pocházel z Rajhradu na Moravě, kde se narodil 20. června 1919.

Lang byl od roku 1938 jezuitou, ihned po okupaci českých zemí Němci byl zatčen a vězněn v Terezíně. Po válce byl v roce 1947 vysvěcen na kněze birminghamským biskupem a od roku 1949 začalo české vysílání BBC zařazovat jeho pravidelné náboženské promluvy, které se vysílaly až do roku 1993. V roce 1949 Lang založil v Londýně Cyrilometodějskou ligu a Cyrilometodějský věstník a byl i u vzniku české víkendové školy, kde se děti krajanů mohly učit v rodném jazyce o své zemi. V roce 1963 měl velký podíl na tom, že krajané koupili na náměstí Ladbroke dům 22, kde zřídili vlastní náboženské a kulturní středisko Velehrad. Od té doby se zde nejen pořádaly nejrůznější akce, ale často tu lidé našli v některém z devíti pokojů útočiště, když se v Londýně dostali do úzkých - například, když po vstupu ČR do unie zhodnotili příliš optimisticky své šance získat v Londýně práci.

Donutilův Sluha dvou pánů se vydá do USA

Už dvanáct let se v Národním divadle v Praze hraje Goldoniho divácky úspěšná komedie Sluha dvou pánů s Miroslavem Donutilem v titulní roli. Inscenaci, která na sklonku roku dosáhla 350 repríz, nastudoval režisér Ivan Rajmont. Česká první scéna ji představí ve Spojených státech - ve dnech 20. a 21. dubna ji uvede v rekonstruované České národní budově v New Yorku. Hned poté se do objektu, který vlastní Česká republika a spravuje ministerstvo zahraničí, definitivně nastěhují stavbaři.

Národní budovu odkoupila v roce 2001 od krajanů Česká republika za symbolický dolar. Od roku 2003 ji rekonstruuje s nákladem bezmála tři čtvrtě miliardy korun. Jediné dokončené poschodí bylo podle kupní smlouvy pronajato za dolar ročně na téměř 400 let původnímu vlastníku, krajanskému sdružení BBLA. Na podzim příštího roku by se měl rekonstruovaný objekt slavnostně otevřít.

Ceny Thálie budou předány v sobotu

Mimořádné jevištní výkony v oblasti dramatických umění za loňský rok odmění Herecká asociace prestižními cenami Thálie už tuto sobotu. Vyhlašování laureátů zprostředkuje v přímém přenosu z historické budovy Národního divadla v Praze Česká televize. Moderátorem bude plzeňský herec, dramatik a režisér Antonín Procházka. Mezi dvaceti nominovanými tvoří dokonce pětinu cizinci. Naději tak letos mají americká mezzosopranistka Kate Aldrichová a rakouský tenorista Johannes Chum - oba za výkony v Mozartově opeře La clemenza di Tito v Národním divadle v Praze, i populární slovenský herec Milan Kňažko. Ten exceluje v hereckém duelu s rovněž nominovanou Vilmou Cibulkovou v titulní roli Hatcherovy hry Picasso na komorním jevišti pražského Ungeltu. Navržena na Thálii byla i jeho krajanka Michaela Badinková, zdomácnělá v Čechách v nuselské Fidlovačce, kde ztvárnila hlavní roli v muzikálu nazvaném Hledá se muž. Zn.: Bohatý.

Známé ženy chtějí Plzni pomoci sehnat peníze na nové divadlo

Sehnat 400 milionů korun na stavbu nového Komorního divadla chce Plzni pomoci šest žen, které ve čtvrtek navštívily primátora Pavla Rödla. Soudkyně Ústavního soudu Vlasta Formánková, právnička Anna Röschová, lékařka Kateřina Bornová, herečka Zorka Kostková a dcera bývalého ředitele divadla Kateřina Kubáčková se dohodly, že osloví známé osobnosti a začnou apelovat na místech, kde by mohlo město miliony získat. Informovala o tom ústavní soudkyně Vlasta Formánková. "Veřejnost už je unavená tím, že se otázka stavby či rekonstrukce divadla řeší tolik let. Plzeň má jedinečnou divadelní historii, chceme jí pomoci," dodala. Která z žen koho konkrétně osloví, zatím jasné není. Plzeň je hned po Praze město s nejdelší tradicí stálého českého divadla.

Krasobruslař Verner skončil čtvrtý na MS.

Český krasobruslař Tomáš Verner skončil čtvrtý na mistrovství světa v Tokiu. V dnešní volné jízdě ziskem 155,80 bodu výrazně překonal svůj osobní rekord a poskočil z devátého místa až mezi absolutní elitu. První titul v kariéře získal Francouz Brian Joubert před domácím Daisukem Takahašim a šampionem z posledních dvou let Stéphanem Lambielem ze Švýcarska.

Dvacetiletý svěřenec Vlasty Kopřivové vstoupil do volné jízdy jako raketa. Na úvod lehce vystřihl kombinaci čtverného toeloopa s trojitým a vzápětí i sólový čtverný toeloop. Problémy mu nedělaly ani další trojité skoky včetně axela, který ho zradil ve středečním krátkém programu. Jediné zaváhání přišlo pár vteřin před koncem jízdy při trojitém flipu, který Verner neustál. Byl za to potrestán odečtením jednoho bodu, ale i tak si bezmála o dvacet bodů vylepšil osobní maximum z evropského šampionátu ve Varšavě.

"Lvíčata" se v testu před ME musí obejít bez brankářské jedničky

Česká fotbalová reprezentace do jednadvaceti let v pátek v Mladé Boleslavi podstoupí jeden z posledních testů formy před květnovou nominací na mistrovství Evropy. Tým "lvíčat" se ve městě automobilů střetne s pořadatelem a dalším účastníkem červnového ME Nizozemskem a bude se muset obejít bez své zraněné brankářské jedničky Zdeňka Zlámala. Zlínský gólman si totiž na středečním tréninku podvrtl kotník a místo něj byl povolán brankář druholigové Čáslavi Milan Švenger. Kouč Ladislav Škorpil už ale v předstihu rozhodl o tom, že se v pátek proti týmu "oranjes" postaví do branky Josef Kubásek z druholigového Sokolova.

Česká jednadvacítka má na jaře hektický program. Po únorových přípravných duelech se Slovinskem, v němž zvítězila 2:0, a prohře po penaltovém rozstřelu s Portugalskem Škorpilův tým čekají už pouze zápasy proti Nizozemsku a v Německu; v květnu pak už bude následovat nominace na mistrovství Evropy.

Fotbalová dvacítka prohrála přípravný duel ve Španělsku

Česká fotbalová reprezentace do 20 let prohrála ve středečním přípravném utkání ve Španělsku 1:3. Za český tým vyrovnal krátce po poločase z penalty Fenin, v 70. minutě však byl po druhé žluté kartě vyloučen obránce Mazuch a domácí v početní převaze dvakrát skórovali.

Počasí:

V pátek se postupně od východu zatáhne s deštěm, na horách má sněžit. Teploty 6 až 10 stupňů Celsia, na horách kolem 2.

Vydatné sněžení, které uprostřed tohoto týdne zasáhlo Českou republiku, výrazně zlepšilo podmínky pro sjezdové i běžecké lyžování v českých a moravských horách. Mnohá lyžařská střediska, která kvůli neobvyklému teplu již ukončila zimní sezonu, ji opět obnovila a těší se na příjezd dalších lyžařů. Nápor očekávají o blížícím se víkendu. Provozovatelé tak chtějí alespoň částečně nahradit výpadky, jež jim slabá zima způsobila.

22-03-2007