Zprávy

Základna zastínila při vídeňské návštěvě Schwarzenberga i Temelín

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v pondělí ve Vídni vehementně obhajoval oprávněnost výstavby americké radarové základny v Česku. Jde podle něj o opatření ke zvýšení bezpečnosti republiky i jejích spojenců v NATO a ve větší části Evropy. Jeho resortní kolegyně Ursula Plassniková připustila, že v otázce základny se obě země neshodují a Rakousko podle ní zjišťuje kolem projektu řadu nejasností, o kterých bude žádat vysvětlení. "Vysvětlení budeme vyžadovat bez ohledu na to, jaké tóny to může ve vzájemných vztazích vyvolat," varovala ministryně, která vyzvala k opatrnému a neunáhlenému postupu a chce, aby Česko v této otázce lépe informovalo své sousedy včetně těch, kteří nejsou členy NATO. Otázka protiraketové obrany zastínila i téma jaderné elektrárny Temelín, obvyklou problémovou záležitost ve vztazích obou zemí.

Český ministr, který poprvé ve funkci oficiálně navštívil Vídeň, čelil na tiskové konferenci po setkání s Plassnikovou záplavě otázek právě o chystané radarové základně. Je přesvědčen, že Spojené státy jsou nyní jedinou zemí schopnou se účinně postavit hrozbě světového terorismu. Nebezpečnost světového terorismu ale podle ministra rychle roste, a proto je nutné přijímat potřebná bezpečnostní opatření už nyní. Připustil, že mezi Čechy převažuje odpor k základně, ale soudí, že je to jen kvůli nedostatečné informovanosti a ostré propagandě proti základně. "Věřím, že do roku 2011, kdy by měla být základna vybudována, lidi přesvědčíme o její potřebnosti. Navíc do té doby dál vzroste nebezpečí, před kterým nás má základna ochránit," uvedl Schwarzenberg.

Česká vláda podle jeho předpokladu ve středu projedná a schválí odpověď americké vládě, v níž vyjádří připravenost o základně jednat. Zároveň doufá, že základny v ČR a Polsku nepovedou k rozdělení Evropy, ale naopak posílí transatlantické spojenectví. České požadavky vůči Američanům nebyly zatím ještě podle Schwarzenberga zformulovány. Na dotaz na ně ale odpověděl, že budou určitě obsahovat žádost, aby základna měla stejný status jako obdobná zařízení ve Velké Británii nebo Dánsku.

Kromě konstatování bezproblémové spolupráce v oblasti kultury, příhraniční kooperace nebo regionálního partnerství oba ministři připomněli jako další spornou otázku Temelín, i když jen okrajově. Podle Plassnikové Vídeň žádá plnou transparentnost ve všech bezpečnostních otázkách elektrárny. Šéfka rakouské diplomacie uvítala dohodu o vytvoření meziparlamentní komise, stejně jako nejnovější příslib českého ministra životního prostředí Martina Bursíka, že do měsíce bude vypracován podrobný seznam všech dosavadních poruch v Temelíně.

Angela Merkelová opět varuje před jednostranným prosazováním raket USA

Německá kancléřka Angela Merkelová se ve sporu o americký protiraketový štít v České republice a Polsku nadále zasazuje o společná řešení. V německé televizi ZDF se vyslovila pro to, aby se o tom jednalo hlavně na půdě NATO. Amerických plánů se zastal ministr obrany Franz Josef Jung, který se ovšem také přimlouvá za zapojení Severoatlantické aliance do projektu. Současně je třeba o raketových plánech hovořit s Ruskem, připomněla Merkelová. Ponechala však otevřené, zda takový štít je vůbec potřebný. Nikdo nechce zbrojení, "které nepotřebujeme", uvedla nejednoznačně. Na druhé straně je podle ní třeba si uvědomit, jakým hrozbám může svět čelit. Američané argumentují tím, že je nutné se bránit proti případným íránským raketám dlouhého doletu. S ohledem na odmítavá stanoviska koaličních sociálních demokratů (SPD) kancléřka uvedla, že si přeje společná řešení a žádné spory s Českem a Polskem. Myslí si, že spor s těmito dvěma státy nechce ani SPD.

Česko vyjednává s Nigérií o prodeji letounů L-159

Česko vyjednává s Nigérií o prodeji nepotřebných letounů L-159 z výzbroje české armády. Nigerijský státní tajemník pro obranu Mike Onolememen Oziegbe o tom v pondělí v Praze hovořil s náměstkem ministryně obrany Martinem Bartákem. Podle Bartáka by Česko mohlo do Nigérie dodat přibližně deset až 15 letounů a hodnota obchodu by se pohybovala v milionech dolarů. Přesnější údaje o ceně a množství však podle armády vyplynou z dalších jednání v příštích týdnech. "Cena ještě nebyla určena. Bude ji stanovovat vláda," řekl Barták. Během rozhovorů v Praze by česká strana chtěla stanovit podmínky pro uzavření alespoň předběžného kontraktu. Pokud se obchod uskuteční, bude to vůbec poprvé, kdy se výrobci letounů Aeru Vodochody podaří vyvézt letouny L-159 do zahraničí.

Barták uvedl, že Češi s nigerijskou delegací jednali také o širší spolupráci ve vojenské oblasti. "Velký zájem je o naše pasivní sledovací systémy typu Věra," řekl Barták. Češi by se také mohli podílet na servisu pro letadla L-39, které jsou ve výzbroji nigerijské armády. Češi by také mimo jiné mohli zajišťovat opravu nebo modernizaci vrtulníků Mi-24. Barták považuje Nigérii za solidního a stabilního partnera. Případný prodej vojenské techniky do Nigérie by proto neměl vadit ani Spojeným státům. Právě Američané před časem protestovali proti prodeji šesti systémů Věra do Číny, především z bezpečnostních důvodů. Praha nakonec obchod zrušila s odůvodněním, že "není v zájmu České republiky".

EK: Česko dostane méně povolenek, než o kolik žádalo

Česká republika dostane pro roky 2008 až 2012 o téměř 15 procent méně emisních povolenek, než o kolik žádala Evropskou komisi. Zatímco ekologové rozhodnutí EK jednoznačně přivítali, ministr průmyslu a obchodu Martin Říman soudí, že snížení množství emisních povolenek omezí českou ekonomiku. Podnikatelé s ním souhlasí a dodávají, že rozhodnutí EK může mít vliv na růst cen elektřiny a tepla v ČR. Říman nevyloučil, že Česko podá na rozhodnutí EK žalobu.

Česko požádalo Brusel o povolenky na 102 milionů tun emisí oxidu uhličitého ročně, ale komise je ochotna souhlasit nejvýše s 86,8 milionu tun ročně. Brusel Česku vytýká, že žádalo o daleko více povolenek na emise CO2, než dosud české podniky vypouštěly do ovzduší. V letech 2005 až 2007 mají české podniky k dispozici povolenky na 97 milionů tun. V roce 2005 jich využily jen na 82 milionů tun. Česká vláda zdůvodnila žádost o více povolenek tím, že v roce 2005 rostla domácí ekonomika pomaleji, takže spotřeba emisí neodpovídala její reálné síle.

Pokud bude v rámci EU silná restrikce emisních povolenek, pak se jejich nedostatek promítne i do ceny elektřiny, reagoval na rozhodnutí EK mluvčí energetické skupiny ČEZ Ladislav Kříž s tím, že Česku přidělený objem představuje výrazný pokles, který nerespektuje vyšší růst české ekonomiky. Nižší limit emisních povolenek podle Římana donutí řadu tuzemských firem nakupovat emisní povolenky, což povede k ekonomickému znevýhodnění celých odvětví na globálním trhu. "V řadě odvětví může také dojít k přesunu celých výrob mimo území EU," varoval Říman.

Češi v recyklaci plastů předběhli Evropu

Česká republika obsadila v loňském roce první místo v Evropské unii v recyklaci plastových obalů. Zároveň v přepočtu na jednoho obyvatele vyprodukovali Češi nejméně nerecyklovaných obalů. Vychází to z údajů Evropské komise. Na tiskové konferenci o tom informoval Lukáš Grolmus ze společnosti EKO-KOM. Každý Čech v průměru vytřídil v loňském roce přes 43 kilogramů odpadu. To je o sedm kilo více než v roce 2005. Podle Grolmuse je také příznivé, že lidé jsou ochotni chodit ke kontejnerům na tříděný odpad dále, než je ve skutečnosti od domu mají. Podle průzkumu společnosti EKO-KOM má průměrně člověk kontejner vzdálen 138 metrům. Lidé jsou průměrně ochotni nést odpad 181 metrů.

Průzkum také ukázal, že 69 procent Čechů opravdu odpad třídí. Tvrdí to o sobě ale dokonce 77 procent obyvatel. Možnost třídit odpad podle Grolmuse nemají pouze tři procenta Čechů. Aby lidé odpad třídili, je podle Grolmuse důležité, aby věděli, že recyklované výrobky opravdu vznikají. Využití ve skutečnosti nachází 66 procent odpadů z obalů, tedy 547.000 tun. O tom, jestli se doma bude třídit, rozhoduje v domácnosti častěji žena. "Někdy rodinu k třídění dovedou dokonce děti," řekl Grolmus. "Žena sice rozhodne, že se bude třídit, ale tím, kdo k tomu kontejneru půjde, je muž," dodal.

V úterý budou o Čunkově kauze jednat lidovci i koaliční lídři

Úterý může hodně napovědět o dalším osudu vicepremiéra a předsedy lidovců Jiřího Čunka, který čelí obvinění z korupce - ráno se sejde předsednictvo KDU-ČSL, večer šéfové tří vládních stran. Čunek se v pondělí vyhnul odpovědi, jestli plánuje byť jen dočasný odchod z kabinetu, o němž mluví jeho koaliční partneři. Novinářům v Brně řekl, že nejdřív vše probere v koalici, a až pak se k tomu bude vyjadřovat médiím. Premiér Mirek Topolánek už veřejně mluví o Čunkově odchodu z kabinetu a mechanismu, který by mu zaručil návrat do vlády v okamžiku, kdy prokáže svou nevinu. Za podobné řešení by se přimlouval i lídr zelených Martin Bursík. Čunek poznamenal, že ve straně "o tom tak dalece nepřemýšleli". Připomněl však, že má v KDU-ČSL podporu a ve straně panuje názor, aby ve vládě zůstal.

Policie Čunka podezřívá z toho, že před pěti lety ještě jako vsetínský starosta vzal zhruba půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Čunek i firma obvinění odmítají.

Rada usiluje o to, aby Čunek přestal chystat romskou koncepci

Rada vlády pro záležitosti romské komunity usiluje o to, aby vicepremiér Jiří Čunek přestal pracovat na koncepci romské integrace. Její členové kvůli tomu požádali premiéra Mirka Topolánka o schůzku. ČTK to řekla místopředsedkyně rady Monika Mihaličková. O své koncepci se Čunek zmínil při návštěvě sídlišť Chanov v Mostě a Janov v Litvínově, kde žijí hlavně Romové. Cílem je podle něj motivovat lidi v romských komunitách ke změně chování tak, aby pracovali a udržovali své okolí. Podle aktivistů se vicepremiér informacemi o přípravě koncepce a mediálními vystoupeními s Romy jen snaží odpoutat pozornost od svého obvinění z přijetí půlmilionového úplatku.

Čunek se do širšího povědomí dostal loni před komunálními a senátními volbami. Vsetín, v jehož čele stál, tehdy vystěhoval romské rodiny z rozpadlého domu z centra. Většina jich skončila v kontejnerových domech na okraji města, část v rozpadlých domech v jiných okresech. Čunek si za svůj přístup vysloužil kritiku ochránců lidských práv. Pomohl mu prý ale u voličů.

Podle analýzy existuje v ČR na 300 chudinských domů a čtvrtí, v nichž by mohlo žít až 80.000 Romů. Dospělí zde bývají bez práce. Rodiny jsou závislé na sociálních dávkách. Podle romských sdružení brání Romům v uplatnění jejich nízká kvalifikace. Kritizují i přístup zaměstnavatelů, kteří vždy nechtějí romské pracovníky přijímat.

Zemědělci protestovali na hranici proti dovozu masa z Rakouska

Zhruba 200 zemědělců z celých Čech protestovalo v pondělí na jihočeském hraničním přechodu s Rakouskem v Dolním Dvořišti. Demonstrací chtěli upozornit na situaci českých chovatelů prasat, které podle nich ohrožuje rostoucí dovoz vepřového masa do tuzemských obchodních řetězců a likvidační výkupní ceny. Akce se konala v poklidu, zemědělci se rozešli zhruba po tři čtvrtě hodině. Protest ukončili zpěvem písně Ach synku, synku. Projíždějícím řidičům zemědělci rozdávali letáky a uzeniny z domácí produkce. Vysvětlovali jim, proč se na přechodu sešli. Podle Agrární komory šlo o akci výstražnou. Její zástupci však nevyloučili další protesty, pokud jejich manifestace nenajde odezvu. O co konkrétně půjde, se zemědělci chtějí domluvit na čtvrtečním sněmu Agrární komory.

CVVM: Více než polovina lidí je nespokojena s politickou situací

Více než polovina českých občanů není spokojena se současnou politickou situací v zemi. Nespokojených lidí ale od počátku roku postupně ubývá, naopak přibývá spokojených. Zjistil to březnový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které ho zveřejnilo na svých internetových stránkách. Spokojeno s politickou situací v zemi je nyní 14 procent lidí, 29 procent není ani spokojeno, ani nespokojeno. V první polovině března, kdy se průzkum uskutečnil, bylo se současnou politickou situací v ČR nespokojeno 52 procent lidí, což je o šest procent méně než v únoru a o 13 procent procent méně než v lednu. Naopak podíl lidí spokojených s politickou situací tři měsíce roste - v lednu bylo spokojeno sedm procent, v únoru 12 procent a nyní 14 procent lidí.

CVVM: Dlouhodobě nejdůvěryhodnější institucí je prezident

Dlouhodobě nejdůvěryhodnější ústavní institucí v České republice je prezident republiky. Znovu to potvrdil březnový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). V první polovině tohoto měsíce důvěřovalo hlavě státu 73 procent občanů, což je o tři procenta méně než v únoru, ale o procento více než v lednu a stejně jako loni v prosinci. Důvěru větší než 70 procent si prezident udržuje nepřetržitě od loňského dubna. Druhou nejdůvěryhodnější ústavní institucí jsou pro občany ČR rovněž dlouhodobě obecní zastupitelstva, jimž v tomto měsíci důvěřovalo 62 procent lidí. Důvěra v další ústavní instituce byla méně než padesátiprocentní. Nejblíže se k této hranici dostala krajská zastupitelstva, jimž počátkem března důvěřovalo 48 procent lidí. Vládě důvěřuje 34 procent lidí, Senátu 25 procent a Poslanecké sněmovně 23 procent lidí.

Václav Havel a předseda Dolní sněmovny uctili Hollarovu památku

Bývalý český prezident Václav Havel a předseda britské Dolní sněmovny Michael Martin při pondělní mši a slavnostním obřadu v kostele svaté Margarety ve Westminsterkém opatství uctili památku českého rytce Václava Hollara. Hollar je zde pohřben a má v kostele plaketu. "Každý, koho aspoň trochu zajímá Londýn, nebo kdo si tady koupil nějaký suvenýr, musel Hollarovo dílo vidět," řekl ČTK anglická spisovatelka Gillian Tindallová, která na slavnosti četla výňatky ze své knihy o Hollarovi Muž, který namaloval Londýn, která vyšla v roce 2002. Hlavní část britských sbírek Hollara je uložena v Britském muzeu a na královském hradě Windsoru, protože český rytec, který nakonec nalezl útočiště v Anglii, pracoval i pro panovníka. Letos si připomínáme 400. výročí narození a 330. výročí úmrtí Václava Hollara.

"Jsem rád, že tímto způsobem byl připomenut velký umělec Václav Hollar, který zároveň jakýmsi způsobem propojuje Prahu s Anglií," řekl ČTK Václav Havel, který je v Londýně ještě ve čtvrtek na večeru o Chartě 77. Pro Havla je zajímavé srovnávat dnešní a historický Londýn, a Hollarovu hodnotu spatřuje především v jeho umění. Předseda britské Dolní sněmovny si ke svému čtení z bible vybral pasáž o putování a osamělosti poutníků v cizích zemích. Český velvyslanec Jan Winkler představil Hollara, jeho život i morální a duchovní rozměr jeho díla a pozval zúčastněné na výstavy a další akce, které se budou konat v Londýně, jinde v Anglii a v Praze.

Dvojice z Paraguaye vezla do Prahy skoro šest kilo kokainu

Téměř šest kilogramů kokainu objevili celníci u muže a ženy z Paraguaye, které v neděli kontrolovali na pražském ruzyňském letišti. Celníci drogu našli v zavazadle, v němž dvojice měla oblečení. Na dně kufru byly dva balíky s drogou, jejíž hodnota na černém trhu by činila skoro 15 milionů korun. ČTK o tom informovala mluvčí Celního ředitelství Praha Ivana Dvořáková. Dvojice přiletěla pravidelnou linkou z brazilského Sao Paula přes Paříž. Celníci cestující vyzvali k rentgenové a následně fyzické kontrole zavazadel. Při ní objevili balíčky s neznámou bílou látku, která při narkotestu reagovala jako kokain. Policie teď rozhoduje o tom, zda muže a ženu obviní ze spáchání trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek.

Mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták ČTK sdělil, že čeští celníci letos odhalili 17 případů přepravy či výroby drog. Zajistili skoro devět kilogramů kokainu, téměř tři kilogramy extáze, přes 280 gramů marihuany, necelých 60 gramů pervitinu, devět gramů heroinu a 400 gramů efedrinu. Při protidrogových akcích bylo zadrženo 17 osob české národnosti, dva občané Vietnamu a po jednom z Rakouska a Ruska.

K Zemi se v sobotu přiblíží na 3,5 milionu kilometrů asteroid

V sobotu 31. března nad ránem se k Zemi zhruba na 3,5 milionu kilometrů přiblíží asteroid. Jeho rozměr astronomové odhadují na 1,5 kilometru, ale o jeho fyzikálních vlastnostech mnoho nevědí, proto se na něj chystají profesionální pozorovatelé, uvedla předsedkyně komise Mezinárodní astronomické unie pro pojmenovávání planetek a komet Jana Tichá. Asteroid (2006 VV2) bude od Země 8,8 krát dále než Měsíc. To není podle Tiché zdaleka nejtěsnější pozorované přiblížení asteroidu k Zemi. I tak bude velmi dobrým cílem pro radarová pozorování a chystají se na něj radaroví pozorovatelé v portorickém Arecibu i kalifornském Goldstone. Vzhledem k tvaru dráhy, která asteroid přináší do blízkosti Země, i velikosti patří podle Tiché mezi osm stovek takzvaných potenciálně Zemi nebezpečných asteroidů.

2006 VV2 objevili astronomové 11. listopadu 2006 v rámci projektu LINEAR, známého amerického "kombajnu" na vyhledávání planetek, jehož teleskopy prohledávají oblohu z Nového Mexika. Je to asteroid typu Apollo. Na své dráze se nejvíce ke Slunci přibližuje na zhruba 14,2 milionu kilometrů a nejvíce se od něj vzdaluje na 574 milionů kilometrů. Země je od Slunce vzdálená 150 milionů kilometrů.

Na Febiofestu se představil film o současné americké společnosti

Na mezinárodní přehlídce filmů Febiofest 2007 se novinářům představila americká režisérka Nina Davenportová. V sobotu diváci v rámci sekce Dokumenty zhlédli její nový film Operace filmař (Operation Filmmaker), který přináší zajímavý pohled na americkou společnost po 11. září 2001. Dokument už zabodoval v diváckém hodnocení filmů na letošním Mezinárodním filmovém festivale v Rotterdamu. "Film je vlastně metaforou amerického přístupu k válce, americké naivity a reakce Iráčanů na válku," řekla při setkání s novináři Davenportová, která se přitom netajila svým odporem k prezidentovi Georgi Bushovi a k válce v Iráku.

Jedenapůlhodinový snímek dokumentuje střet moderního světa s islámem. Zachycuje příběh iráckého chlapce Muthana, který v Bagdádu studoval film. Po válce v Iráku ho vybrala americká televizní stanice MTV pro svou reportáž. Americký herec a režisér Liev Schreiber ji zahlédl a rozhodl se chlapce pozvat do Prahy na natáčení svého filmu. Kvůli Muthanovi se ale celý štáb pohádá a chlapec poté zůstane v Praze. Má problémy s vízem, nemá práci, ale do Bagdádu se kvůli strachu nechce vrátit. Film ještě není zcela hotov. Dodělává se střih a hudba, zcela dokončen by snímek měl být za zhruba dva měsíce.

Hana Hegerová dostala za prodej alba dvojnásobnou platinovou desku

Zpěvačka Hana Hegerová převzala za prodej loňského výběrového dvojalba svých nejslavnějších hitů Všechno nejlepší od firmy Supraphon Music dvojnásobnou platinovou desku. Dosud se ho prodalo 33.500 kusů a platinové ocenění se nyní domácím interpretům předává již za 15.000 prodaných kusů. Hegerová si písničky na dvojalbum vybírala sama s pomocí kapelníka svého doprovodného orchestru Petra Maláska. "Bylo to strašně jednoduché," řekl při předávání ceny Malásek. Podle jeho názoru jsou totiž všechny písně v repertoáru Hegerové hity, a proto by stačilo jen některé vylosovat, případně prostřídat pomalé a rychlejší. "Jsou desky, které v prodeji nepolevují, a já si myslím, že tohle je jedna z nich," konstatoval Malásek. Dvojalbum se řadu týdnů drželo na předních příčkách domácí hitparády nejprodávanějších desek podle statistik sestavovaných českou sekcí Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI); nyní mu patří 17. pozice. Šansoniérce již zájem posluchačů o její desky přinesl vítězství v cenách Deska roku v loňském ročníku v kategorii zpěvaček.

Ze sportu:

Český fotbalový tým dostal od vedení svazu pokutu milion korun. Důvodem není špatný výkon v sobotním utkání s Německem, ale bouřlivá oslava narozenin Tomáše Ujfalušiho, která se odehrála v noci po zápase v hotelu Praha. O pokutě informoval tiskový mluvčí reprezentace Lukáš Tuček. Trenér Karel Brückner prohlásil, že kvůli sobotnímu incidentu v hotelu Praha zvažoval rezignaci na funkci reprezentačního kouče. Ať už byla pravda jakákoliv, je celý případ podle něj těžko omluvitelný. Během své dlouholeté trenérské kariéry prý tak závažné porušení kázně nezažil. V sobotu pětice fotbalových reprezentantů na oslavě narozenin Tomáše Ujfalušiho nedodržela večerku a během noční pijatiky k nim měly dorazit podle reportáže deníku Šíp také prostitutky. Hráči však tuto verzi popřeli. Společnou oslavu a překročení večerky přiznali, ale o žádných společnicích nechtěli ani slyšet.

Fotbalová reprezentace do 17 let utrpěla na turnaji evropské kvalifikace v Itálii vysokou porážku 2:5 od Ukrajiny a ztratila postupové naděje na letošní šampionát v Belgii. Ve čtvrtek zakončí český tým kvalifikační snažení zápasem se Slovenskem. Ze skupiny postoupí do finálového turnaje jen vítěz.

Čeští stolní tenisté na mistrovství Evropy v Bělehradě sestoupili z elitní skupiny. Obhájci bronzových medailí bez Petra Korbela a Tomáše Pavelky, kteří si v duelu s Řeckem poranili záda, podlehli i Portugalsku. Po třech porážkách tak budou bojovat jen o konečné patnácté místo se Slovenskem. Naopak ženská reprezentace zdolala Polsko 3:1 a Belgii 3:0 a v závěrečném vystoupení se utká s Běloruskem o celkové 9. místo. Před dvěma lety v Aarhusu přitom byly české stolní tenistky až čtrnácté.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Skoro jasno až polojasno. Nejvyšší teploty 12 až 16 Celsia.