Denní souhrn zpráv Zprávy

29-03-2007

Česko podalo vlastní návrh změny evropské odpadové směrnice

Vicepremiér Martin Bursík předal ve čtvrtek v Praze německému ministrovi životního prostředí Sigmaru Gabrielovi český návrh změny směrnice o odpadech. Česko chce zabránit transportu odpadů po Evropě ke spálení. Němci mají jako předsednický stát EU nalézt konsenzus všech stran. Ministr životního prostředí Bursík novinářům řekl, že pro návrh bude hledat spojence mezi ministry visegrádské čtyřky, kteří do Česka přijedou během měsíce. Gabriel uvedl, že postoje jednotlivých zemí Evropské unie jsou rozdílné a on bude hledat kompromis. Zdůraznil, že je v roli zprostředkovatele. Rozhodnutí by mělo padnout na červnovém zasedání rady ministrů životního prostředí. "Ministr Bursík má pravdu v tom, že je zbytečné převážet odpad jen proto, že je jeho spalování někde levnější," konstatoval. Uvedl, že v cílech je s Bursíkem zajedno, nástroje se ještě budou hledat.

Schwarzenberg se kvůli blokádám nebude zabývat zprávou k Temelínu

Blokády česko-rakouských hranic poškozují dialog mezi Prahou a Vídní a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se kvůli nim zatím nehodlá zabývat rakouskou expertní zprávou k jaderné elektrárně Temelín. Zprávu týkající se údajných nedostatků elektrárny mu v pondělí ve Vídni předala šéfka rakouské diplomacie Ursula Plassniková. Rakouští odpůrci atomu, kteří zpochybňují bezpečnost Temelína, naposledy zatarasili hraniční přechody ve středu. Současně ohlásili další z řady blokád. "Poté, co jsem zvážil průběh posledních blokád, které se navíc mají v budoucnu zcela evidentně opakovat, dospěl jsem k názoru, že není důvod se touto expertízou předčasně zabývat," řekl ve čtvrtek ČTK Schwarzenberg na adresu dokumentu od Plassnikové. Česká diplomacie opakovaně upozorňuje, že manifestace blokující hranice poškozují vzájemný dialog. Ministerstvo dávalo již při minulých blokádách najevo zklamání z toho, že Rakousko nezabezpečilo průjezdnost hraničních přechodů, jak se zavázalo ve smlouvách.

Solana: EU bude o základně USA jednat

Evropská unie bude diskutovat o amerických protiraketových objektech v Evropě na nadcházejícím summitu, ale jde o záležitost týkající se zemí oslovených Spojenými státy. Vyplývá to ze čtvrtečního vystoupení vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javiera Solany v Evropském parlamentu v Bruselu. V následující rozpravě se europoslanci vyjadřovali k základnám v ČR a Polsku spíše skepticky, když systém označovali za zbytečný a nákladný. Podle francouzského europoslance Daniela Cohna-Bendita je jako obrana proti Íránu "směšný". Evropská unie se ještě nerozhodla o přístupu k této záležitosti, ale bude se o ní debatovat při summitech, řekl Solana den poté, co česká vláda přistoupila na jednání s Američany o základně. Celá věc se týká svrchovanosti jednotlivých zemí, ale ta musí být slučitelná s bezpečnostními zájmy unie, dodal vysoký představutel EU.

Euro: ČR by mohla vydávat cizincům zelené karty, plánuje to Říman

Česko by mohlo začít v budoucnu vydávat cizincům takzvané zelené karty. Lidé ze zahraničí by díky nim mohli v ČR pobývat dva roky a získat práci. Od příštího roku to chce prosadit ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS). Uvedl to zpravodajský server Euro Online. Zavedení zelených karet podle serveru schválili v březnu ekonomičtí ministři. Ministerstvo průmyslu nyní připravuje analýzu současné situace v zaměstnávání cizinců. "Zelené karty jsou reakcí na stesky zaměstnavatelů nad nedostatkem pracovní síly," řekl serveru Říman. Podle něj by tak na český trh práce mohly ročně přijít tisíce cizinců.

Topolánek vzpomínal na Balaton a uherák, zval Maďary do Česka

Český premiér Mirek Topolánek kdysi jezdil do Maďarska na dovolenou, ve čtvrtek během oficiální návštěvy Budapešti vzpomínal na místní kulinářské speciality, bigbít nebo jezero Balaton. Při zahájení veletrhu cestovního ruchu současně lákal Maďary do České republiky, která podle něj nabízí turistům mnohem víc než krásnou Prahu a dobré pivo. Obě země podle Topolánka nyní spojuje zájem na odstranění bariér v Evropě, což bude i hlavní téma českého předsednictví v Evropské unii v roce 2009. "V roce 1989 jsme stříhali dráty na hranicích, letos na Silvestra chceme bourat závory," připomněl chystaný vstup do schengenského prostoru bez hraničních kontrol. Hlavní politická jednání čekají Topolánka v pátek, kdy se sejde s prezidentem László Sólyomem a se svým protějškem Ferencem Gyurcsányem. Na závěr dvoudenní návštěvy navštíví město Sárospatak, kde během svého exilu pobývat český učenec Jan Amos Komenský.

Langer: Kvůli kauze Kubice bylo odposloucháváno 46 čísel

Inspekce ministra vnitra kvůli úniku takzvané Kubiceho zprávy odposlouchávala celkem 46 telefonních čísel. Mezi odposlouchávanými byli například i advokáti a děti. Vyplývá to ze zprávy inspekce, kterou ve čtvrtek zveřejnil ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Odpovědnost za "nepřijatelný postup" policie nese podle Langra expremiér Jiří Paroubek a bývalý ministr vnitra František Bublan (oba ČSSD). "Bylo skutečně odposloucháváno 46 telefonních čísel. U 29 z nich byl dokonce proveden zpětný půlroční monitoring všech čísel, na která se z těchto čísel telefonovalo," řekl Langer. Sledována podle něj zřejmě byla řada "nevinných lidí". "Z 19 čísel uvedených pod mým jménem pouze jedno jediné je číslo, které patří mně," řekl.

Zelení k Čunkovi: Nejsme nadšeni, k odchodu ho vyzývat nebudeme

Zelení nepřijali s nadšením, že šéf lidovců Jiří Čunek zůstává ve vládních funkcích, nebudou ho nicméně nyní vyzývat k rezignaci. Místopředsedové SZ Ondřej Liška a Dana Kuchtová ve středu neskrývali nespokojenost nad tím, že úterní schůzka lídrů koalice nepřinesla v kauze vicepremiéra obviněného z korupce obrat. Řešením aféry by se podle nich měly zabývat stranické orgány zelených. "Budeme o tom diskutovat, vyzývat ho k odchodu nikoli. To je primárně věc KDU-ČSL a premiéra," řekla ve čtvrtek Kuchtová. Předseda zelených Martin Bursík Lišku a Kuchtovou ve středu večer o schůzce informoval. "Rezignaci by (Čunek) chápal jako přiznání viny, bere to osobně, nad tím nic nevymyslíme," řekl ve čtvrtek ČTK ke svému postoji Liška. V blízké době podle něj zelení jednat o Čunkově odstoupení nebudou.

ÚS: Českoslovenští důchodci mají nárok na stejné penze jako Češi

Čeští občané, kteří byli za dobu existence československého státu zaměstnáni u firmy sídlící na Slovensku, mají nárok na české důchody. Vyplývá to ze čtvrtečního nálezu Ústavního soudu (ÚS). Soudci se zabývali případem Anny Weiszové, která dnes bydlí v Opavě a jako původem Slovenka, která byla zaměstnaná na Slovensku, dostává slovenský důchod. Ten je nižší než suma, jíž berou její čeští kolegové. Weiszová se domáhala u českých úřadů dorovnání, úřady i soudy to však odmítly. Nyní musejí rozhodnout znova, ÚS verdikt Nejvyššího správního soudu zrušil. Ústavní soudci neřešili případ Weiszové poprvé. Už jednou dali penzistce za pravdu, Nejvyšší správní soud však jejich nález nerespektoval. Čtvrteční nález Ústavního soudu je proto razantnější. Weiszová se kvůli výši svého důchodu soudí osm let. Ve hře jsou v jejím případě desítky tisíc korun.

Těžaři našli v půdě a podzemní vodě na Břeclavsku ropné látky

V půdě a podzemní vodě u Tvrdonic, Kostic a Moravské Nové Vsi na Břeclavsku byly nalezeny ropné látky. Unikly z okolí vrtu Týnec 79, který je od roku 1985 mimo provoz a nyní se pracuje na jeho likvidaci. Pitná voda není podle dosavadních zjištění ohrožena, řekl ČTK mluvčí Moravských naftových dolů (MND) Dan Plovajko. Kontaminaci nezpůsobila přímo těžba, ale pozemní technologie použité při průzkumu. Firma už ve spolupráci s úřady začala látky odstraňovat. Moravské naftové doly, které jsou největším těžařem ropy v ČR, likvidují staré vrty na Břeclavsku od roku 1999. Od roku 2005 zlikvidovaly přes 80 sond, letos plánují dalších 59. Únik látek zjistily v tomto případě poprvé.

Průzkum: Zdravotními testy by neprošlo 7500 řidičů nákladních aut

Po českých silnicích se pohybuje více než 7500 řidičů nákladních vozidel, kteří nejsou zdravotně způsobilí k řízení. Zjistil to průzkum centra neurologicko-psychologické péče Neurops. Neuropsychologické vyšetření je do konce letošního roku ze zákona povinen podstoupit každý řidič skupin vozidel C, D a E s hmotností nad 7,5 tuny. Neurops zveřejnil výsledky průzkumu na tiskové konference pojišťovny Amcico. V Česku je přibližně 300.000 řidičů, na něž se povinnost vyšetření vztahuje. Vyšetření zatím absolvovalo asi 30.000 až 50.000 řidičů. Zhruba tři procenta z nich neprojdou. "Vzhledem k tomu, že ještě nebylo vyšetřeno asi čtvrt milionu řidičů, dá se usuzovat, že po českých silnicích jezdí asi 7500 lidí, kteří ze zdravotních důvodů představují potenciální riziko pro své okolí, nehledě na to, že sedí za volantem vozidel nad 7,5 tuny," řekl výkonný ředitel centra Neurops Pavel Oplt. Právě řidiči nákladních aut nejtěžší kategorie zaznamenali loni nejvíce nehod mezi nákladními vozidly - 10.905.

Odboráři kritizují vládu, nekonzultuje s nimi prý reformy a normy

Odborová konfederace kritizovala ve čtvrtek vládu za to, že s ní nekonzultovala své chystané reformy a některé připravované zákony. Odboráři tvrdí, že o dialog s nimi nemá kabinet zájem a jejich stanovisko nebere v potaz. ČTK to ve čtvrtek po jednání tripartity řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Vláda chce sněmovně svůj návrh reformních změn daní, sociálního systému či valorizací předložit v červnu v jednom balíku. Podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) by se o něm mělo hlasovat jako o jednom zákoně, a to bez pozměňovacích návrhů zákonodárců. Štěch, který je současně senátorem za ČSSD, to označil za "surový útok na sněmovnu a Senát". Vláda chce reformní balík projednat 2. dubna, o den později ho hodlá zveřejnit.

Škoda se s odbory na růstu mezd nedohodla, další jednání v pátek

Automobilka Škoda Auto se s odbory na čtvrtečním sedmém kole jednání o růstu mezd opět nedohodla. Jednání bylo přerušeno a bude pokračovat v pátek, řekl ČTK bez bližších podrobností mluvčí automobilky Jaroslav Černý. Páteční jednání by mělo být posledním, protože platnost nynější mzdové dohody vyprší 31. března. Vyjádření odborů ČTK zjišťuje. Při pondělním jednání automobilka zvýšila nabídku na růst tarifních mezd na 7,5 procenta z původních 6,1 procenta. Při započtení nárůstu dalších složek mezd by to podle firmy představovalo zvýšení mezd o více než deset procent. Odbory žádají růst tarifů o 17 procent a nabídku podniku označily za nevýrazný posun.

V Srbově kauze Český dům svědčil jeho bývalý šéf, exministr Kavan

Někdejší ministr zahraničí Jan Kavan se ve čtvrtek po letech setkal před pražským městským soudem znovu se svým bývalým podřízeným, dříve generálním sekretářem ministerstva Karlem Srbou. Srbu, který se zpovídá z údajně nevýhodného pronájmu Českého domu v Moskvě, usadila vězeňská eskorta na lavici obžalovaných. Kavan v jeho případu asi dvě hodiny vypovídal jako svědek. Proces bude pokračovat i v pátek, rozsudek se ale neočekává, líčení bude odročeno. Se Srbou, který si odpykává dvanáctiletý trest vězení za přípravu vraždy novinářky, čelí obžalobě ještě dva další někdejší zaměstnanci ministerstva zahraničí - šéf akciové společnosti Hotel Český dům Stanislav Brei a hlavní účetní moskevského komplexu Miroslav Karel.

Horní Jiřetín odmítá jednat s MUS o likvidaci města kvůli uhlí

Zastupitelé Horního Jiřetína na Mostecku, pod který spadají i sousední Černice, odmítají jednat s představiteli společnosti Mostecká uhelná (MUS) o likvidaci města v důsledku rozšíření těžby hnědého uhlí. K jednání o podmínkách výkupu staveb a pozemků na území obou obcí MUS vyzvala zastupitele dopisem před měsícem. Nesouhlasný postoj s rozšířením těžby zastupitelé potvrdili na středečním veřejném zasedání. "Zatím jsme odpověď na dopis neobdrželi. Až se tak stane, posoudíme její obsah a rozhodneme o dalším postupu," řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí MUS Liběna Novotná. Zastupitelé však podle ní nerespektují horní zákon, který ukládá povinnosti jak těžební společnosti jako správci dobývacího prostoru, tak samosprávě.

Zemědělci další protesty proti dovozu vepřového neplánují

Agrární komora ČR (AK) nepočítá v následující době s dalšími protestními akcemi v souvislosti s rostoucím dovozem vepřového masa do tuzemských obchodních řetězců. Sněm komory ve čtvrtek nevyzval její vedení, aby protesty připravilo. K postoji sněmu přispělo vystoupení ministra zemědělství Petra Gandaloviče (ODS), který zemědělcům přislíbil pomoc. Prezident AK Jan Veleba ČTK řekl, že komora během krátké doby dopracuje materiál s konkrétními návrhy na zastavení trendu snižování rozměru českého zemědělství. Dokument AK předloží poslancům, ministerstvu zemědělství či financí.

AK: Oddálení biodieselu může způsobit zhroucení trhu s řepkou

Plánované oddálení účinnosti novely zákona o ochraně ovzduší, která řeší mimo přidávání metylesteru řepkového oleje do nafty, o šest měsíců na začátek roku 2008 může zapříčinit zhroucení trhu s řepkou. Uvedl to na čtvrtečním sněmu Agrární komory (AK) její prezident Jan Veleba. Zemědělci musejí podle něj nasadit všechny páky k dřívějšímu startu programu biodiesel. Podle ministra Petra Gandaloviče (ODS) je oddálení termínu účinnosti novely na rok 2008 nutné. Zemědělci si od letošního nastartování programu slibovali podle Veleby nárůst odbytu a navýšili osevní plochu řepky. "Podle odhadů se jí letos sklidí více než milion tun, o 15 až 20 procent více než v minulých rekordních letech. V případě, že nebude odbyt, může dojít k propadu cen," řekl ČTK prezident AK. Doplnil, že cílem komory je, aby na program biodiesel začal fungovat na podzim.

Táborský dopravce otevřel největší čerpací stanici na plyn v ČR

Největší čerpací stanici stlačeného zemního plynu (CNG) v Česku ve čtvrtek v Táboře otevřela dopravní společnost Comett Plus. Zařízení za téměř 18 milionů korun bude sloužit nejen firmě, ale i ostatním motoristům, kteří jezdí na zemní plyn. Na vybudování stanice přispěla 6,1 milionu korun Evropská unie a 3,7 milionu korun poskytlo ministerstvo dopravy, řekl ve čtvrtek novinářům generální ředitel společnosti Zdeněk Tuček. "Využití zemního plynu jako klasické pohonné hmoty má dvě zásadní přednosti, konkrétně minimální ekologickou zátěž a ekonomickou úspornost," řekl Tuček.

Deutsche Börse oficiálně otevřelo svou pražskou pobočku

Společnost Deutsche Börse Group ve čtvrtek v Praze oficiálně otevřela své české vývojové centrum. Pražské programátorské centrum Deutsche Börse Services, které je stoprocentní dceřinou společností jedné z největších burzovních organizací světa Deutsche Börse, bude pracovat na vývoji obchodních a clearingových systémů pro celou skupinu Deutsche Börse Group. ČTK o tom informovala Alžběta Honsová z agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest.

Bankovní rada rozhodla neměnit úrokové sazby opět jednomyslně

Bankovní rada ČNB ve čtvrtek rozhodla ponechat úrokové sazby beze změny stejně jako na předchozím jednání na počátku března jednomyslně. V horizontu několika nejbližších měsíců se předpokládá spíše stabilita úrokových sazeb, uvedl ve čtvrtek na tiskové konferenci guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Čtvrtečního jednání se zúčastnili všichni členové bankovní rady kromě Roberta Holmana. Rizika prognóza jsou podle Tůmy vyrovnaná. "Nemáme stimuly na posun sazeb tím či oním směrem," uvedl. Jednání bylo podle Tůmy ve čtvrtek hodně konsenzuální a prognóza nadále počítá ve střednědobém období s růstem úrokových sazeb.

Regionální stanice Českého rozhlasu začnou vysílat 24 hodin denně

Od pondělí 2. dubna začnou regionální stanice Českého rozhlasu (ČRo) vysílat 24 hodin denně. V době mezi 21:00 a 05:00 nabídnou divákům společné vysílání, jehož základní náplní je zpravodajství, zábava, poučení a příjemná hudba, řekl ve čtvrtek ČTK šéfredaktor Českého rozhlasu Brno Jaromír Ostrý. Společné noční vysílání nabídnou všechny regionální stanice ČRo, kromě ČRo Regina, a nahradí tím buď své současné vlastní noční vysílání, či přebírání nočního vysílání jiné stanice ČRo. Zpravodajství společného nočního vysílání se bude soustředit na informace z regionů. Zábavu posluchačům přinesou především pořady Divadlo Noc a Nalaďte si legraci, živý kontakt pak pořad Noční linka.

Soud uložil Uzunogluovi za vydírání a mučení podmíněný trest

Soud ve čtvrtek uložil kurdskému lékaři a podnikateli Yektovi Uzunogluovi za vydírání a mučení jednoho cizince podmíněný trest dva roky odnětí svobody se zkušební dobou na pět let. Obžaloby z mučení dalších dvou cizinců ho soud zprostil. Uzunoglu se odvolal, a tak se případem bude zabývat odvolací Městský soud v Praze. Také státní zástupce si ponechal pro případné odvolání lhůtu na rozmyšlenou. Projednávání případu trvalo přes 12 let. Podle žalobce šlo o mimořádně komplikovaný případ a orgány činné v trestním řízení do té doby neměly s podobnými kauzami zkušenosti. Ve věci figurovali jako obžalovaní i oběti cizinci a případ vyžadoval spolupráci s tureckými a německými úřady. S Uzunogluem byli obžalováni ještě tři muži, jeden z nich zemřel a dva se nepodařilo najít. Uzunoglu považuje postup orgánů činných v trestním řízení za nezákonný. Podle něho jde o spiknutí.

Policie dopadla dětský gang z ulic Ostravy-Poruby

Sedmičlenný gang dětí a mladistvých, kteří desetkrát přepadli a okradli děti a starší ženy v Ostravě-Porubě, odhalili během dvou týdnů ostravští policisté. Šesti pachatelům nebylo ještě 15 let, obětem ukradli mobilní telefony, platební karty a peníze celkem za 22.000 korun. Pachatelé jsou z bezproblémových rodin, nemají problémy ve škole a loupežemi nejspíš zaháněli nudu a zažívali adrenalinové dobrodružství, řekl ve čtvrtek novinářům vrchní policejní komisař Tomáš Landsfeld. Několikrát použili při loupeži mačetu či nůž.

Český svaz ochránců přírody vykoupil další dvě ohrožené lokality

Nové dvě ohrožené přírodní lokality vykoupil Český svaz ochránců přírody (ČSOP). K devíti ohroženým místům, které se svaz snažil zachránit v uplynulých letech, přibudou teď Kamenec na Rokycansku a Jindřichovice pod Smrkem na Frýdlantsku. ČTK to sdělil Petr Stýblo z ČSOP. V Kamenci se vyskytují kromě vzácných druhů hmyzu i dva celoevropsky chránění motýli - modrásek bahenní a modrásek očkovaný. Kvůli nim byla obec zařazena do soustavy evropsky významných lokalit Natura 2000. ČSOP teď bude v tomto místě obhospodařovat 1,9 hektaru pozemků. V Jindřichovicích ČSOP vykoupil pozemky, na kterých v roce 1998 vznikl projekt Žijící skanzen. Občanské sdružení Lunaria zde v jeho rámci vytvořilo muzeum života na vesnici v 19. století nebo větrný mlýn, na přilehlých loukách bylo například vybudováno několik tůní pro rozmnožování obojživelníků a vodního hmyzu. Projekt byl ohrožen právě prodejem luk majitelem pozemků, proto je svaz koupil.

Profesor Ivan Karel bude pasován rytířem lékařského stavu

Čtrnáctým nositelem titulu Rytíř českého lékařského stavu se v pátek stane světově uznávaný odborník na nemoci oka, jednaosmdesátiletý profesor Ivan Karel. V Tereziánském sále Břevnovského kláštera ho pasuje na rytíře prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Titul uděluje stavovská organizace od roku 1996 lékaři, který se mimořádně zasloužil o etiku povolání, rozvoj medicíny a humanismu nebo projevil mimořádně statečný občanský či lékařský postoj. Profesor Karel patří mezi nejvýznamnější oftalmology, kteří mimořádným způsobem ovlivnili svůj obor a pozvedli jeho úroveň na světovou špičku. Založením pražského Centra vitreoretinální chirurgie v roce 1976 zásadně ovlivnil péči o pacienty s chorobami sítnice a sklivce, kteří do této doby byli odsouzeni k slepotě.

V Brně se koná výstava o skleníkovém efektu a změně klimatu

Co je to skleníkový efekt, jaký vliv má na změnu klimatu na Zemi a hlavně jak lze proti němu bojovat vysvětluje výstava, která ve čtvrtek začala v Moravském zemském muzeu v Brně. Jejím cílem je odpovědět na základní otázky související s tímto tématem, o němž se stále více mluví, řekl ve čtvrtek ČTK Petr Ledvina z brněnského Ekologického institutu Veronica. Výstava Prima klima je společným dílem českých a rakouských ekologů. "Málokdo si uvědomuje, že skoro 50 procent vytvořené energie v České republice se spotřebuje na provoz našich domů. Pokud snížíme spotřebu na vytápění například desetkrát, což dnes už není stavebně problém, uděláme pro ochranu našeho prostředí velmi mnoho," řekla ČTK ředitelka institutu Yvonna Gaillyová.

Polovina silných kuřáků je pro zákaz kouření na veřejných místech

Kouření na veřejných místech by zakázalo 69 procent lidí, pro by byla i polovina silných kuřáků. Naopak tři čtvrtiny silných kuřáků nesouhlasí se zákazem kouření v restauracích a barech, který by chtělo zhruba 60 procent nekuřáků. Vyplývá to ze zveřejněných výsledků průzkumu společnosti Mori, které má ČTK k dispozici. Jako důvod proč zakázat kouření na veřejnosti respondenti nejčastěji, asi z 62 procent, uváděli diskriminaci nekuřáků a škodlivost pasivního kouření. Naopak omezování svobody je ze 43 procent důvod, proč lidé řekli zákazu kouření ne.

Káva se u Čechů těší rostoucí oblibě; kavárny zažívají renesanci

Káva se v Česku těší rostoucí oblibě a její spotřeba ve srovnání s 90. lety stále roste. Loni vypil jeden Čech v průměru asi 370 šálků, zatímco v roce 2001 to bylo 330 šálků, a to bez spotřeby v kavárnách či restauracích. Vyplývá to z údajů společnosti Tchibo Praha. Podle výrobců je důvodem růstu zejména rozšíření sortimentu v uplynulých 17 letech, zejména o instantní kávu a instantní speciality. Začíná ale růst i zájem o vysoce kvalitní kávy a v posledních několika letech se dá podle odborníků hovořit o renesanci kavárenství. "Celkově narůstající spotřebu kávy připisujeme především úspěchu instantní kávy, která se těší vzrůstající oblibě," uvedl marketingový ředitel Tchibo Praha Roman Hůla. Naopak výrazný ústup podle něj zaznamenala levná zrnková káva, kterou nahradila káva pražená.

Albatros si odvezl z Liberce nejvíce nominací na Zlatou stuhu

Osm z 23 nominací za nejlepší dětskou knihu roku 2006 Zlatá stuha převzali ve čtvrtek v Liberci autoři a ilustrátoři knih, které vydalo nakladatelství Albatros. Několik nominací si odnesly i knihy z nakladatelství Meander, Baobab a Práh. Nominace vyhlásili u příležitosti pátého ročníku Veletrhu dětské knihy v Liberci zástupci České sekce IBBY, Klubu ilustrátorů dětské knihy, Obce spisovatelů a Obce překladatelů. Zlatá stuha se letos uděluje po patnácté. Podle Jany Čeňkové z literární poroty se letos organizátoři soutěže snažili postihnout celé spektrum literatury pro děti a mládež. Mimo nových českých knih hodnotili i reedice a překlady. Celkem porota vybírala z 85 titulů, což je o třetinu více než vloni. "Vítězové převezmou ocenění 3. května v Praze u příležitosti Světa knihy," poznamenala.

S Pacákem se na pohřbu rozloučila řada kolegů, přátel a příznivců

Téměř zaplněná obřadní síň pražského krematoria ve Strašnicích ve čtvrtek byla svědkem pohřbu malíře, grafika a hudebníka Jana Antonína Pacáka. Kromě jeho příznivců na obřad přišla také řada kolegů z obou oborů, v nichž se proslavil. Někdejší bubeník kapely Olympic zemřel před týdnem na leukémii ve věku nedožitých 66 let. "Loučíme se s opravdovým umělcem plným člověčiny," řekl ve své smuteční řeči kapelník skupiny Spirituál kvintet Jiří Tichota, podle jehož slov měl zesnulý Pacák "neuvěřitelně univerzální kulturní rozhled a neplatilo na něj žádné pozlátko". "Jéňa nás těšíval, těší a bude těšit," dodal Tichota. Během obřadu zazněla píseň Bon Soir Mademoiselle Paris v Pacákově podání a několik dalších skladeb z repertoáru Olympiku; po závěrečném dávném hitu Otázky se publikum s Pacákem rozloučilo potleskem.

Do Plzně přijedou nejlepší představitelé slam poetry

Nejlepší dramatičtí básníci z Německa a České republiky přijedou do Plzně na mezinárodní Poetry slam. V klubu Anděl vystoupí 3. dubna. "Souboj básníků" je součástí Německo-českého kulturního jara, řekl ČTK spoluorganizátor Tomáš Kůs. Slam poetry je podle něj utkáním básníků dnešní doby. Performeři, vypravěči a rapoví lyrici se po celém světě potkávají v klubech a kavárnách. Bojují o přízeň publika. Text se snaží "prodat" i pomocí pohybů těla, výrazem, mimikou a hlasem. Jediným porotcem soutěže je publikum. "Dobrý slamer své texty pouze nečte, on je na jevišti žije. Slam poetry je vlastně něco mezi interaktivním divadelním a přesto poetickým vystoupením," uvedl Kůs.

Zemřel vítěz veslařských Primátorek z roku 1933 Anděl

V pondělí zemřel ve věku nedožitých 95 let bývalý úspěšný veslař Jaroslav Anděl, který byl nejstarším žijícím vítězem Primátorek. Anděl se z výhry na slavném českém závodě radoval již v roce 1933, kdy byl členem nejrychlejší mělnické osmiveslice. V mělnickém klubu poté dlouhá léta aktivně působil. Anděl se také zúčastnil řady evropských šampionátů. Poslední rozloučení s ním se uskuteční v úterý 3. dubna.

Počasí

Polojasné až oblačné s ojedinělými přeháňkami. Noční teploty 4 stupně až nula, denní 12 až 16, na horách kolem 9 stupňů Celsia.

29-03-2007