Denní souhrn zpráv Zprávy

30-03-2007

Hrad a církev se dohodly na správě katedrály sv. Víta

Kancelář prezidenta republiky a katolická církev se po několika týdnech jednání dohodly na společném provozním režimu v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. "Provoz bude zajišťovat Metropolitní kapitula v součinnosti se Správou Pražského hradu," uvedl kancléř Jiří Weigl. Katedrála podle něj bude předána státu 16. dubna. Od 5. dubna se v chrámu nebude vybírat vstupné. Podle biskupa Václava Malého, probošta kapituly, budou další podrobnosti vyjasněny během příštích týdnů. V poslední době se jednalo zejména o vnitřním vybavení kostela, které podle arcibiskupství vždy patřilo církvi. Katedrála je biskupským kostelem a kapitula ho spravuje pro biskupa, v tomto případě pro kardinála Miloslava Vlka. Nejvyšší soud minulý měsíc zrušil předchozí rozsudky, podle nichž chrám sv. Víta patří církvi. Spor se táhne již téměř 14 let.

Topolánek: Česko bude o radaru mluvit se sousedy

Česká republika bude o možném vybudování americké radarové základny mluvit nejen se Spojenými státy, ale také se sousedními státy, spojenci v NATO i s Ruskem. Premiér Mirek Topolánek to řekl v pátek v Budapešti po jednání se svým protějškem Ferencem Gyurcsányem. Český kabinet ve středu oficiálně oznámil Američanům, že je s nimi připraven o vybudování radaru jednat. Topolánek připomněl, že součástí odpovědi je i požadavek na začlenění americké základny do budoucího systému NATO. Chápe totiž obavy některých evropských států ze silného tlaku Ruska, které záměry Američanů v Polsku a Česku vnímá jako ohrožení sféry svého vlivu. Maďaři uvítali, že o vybudování amerického protiraketového systému ve střední Evropě se bude mluvit v rámci aliance. Gyurcsány uvedl, že bude-li radar v Česku a rakety v Polsku, bude "deštník" chránit i značnou část Evropy - proto se to týká celé Evropy. Vyvracel ale názory, že Maďaři se dívají na americké záměry skepticky. Gyurcsány soudí, že Praha i Varšava mají právo uzavřít se Spojenými státy bilaterální dohodu. Očekává ale, že současně budou o svých záměrech informovat své sousedy a spojence.

Schwarzenberg: ČR chce bezpečnostní záruky od USA

Za umístění části amerického protiraketového systému na českém území si Česko slibuje, že od USA získá vojenské bezpečnostní záruky. A to i přesto, že tyto záruky Česku nabízí již NATO. V rozhovoru pro pondělní vydání německého listu Financial Times Deutschland to naznačuje ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Výňatky z interview v pátek uveřejnil internetový server FTD. "Zdůraznění spojenectví a bezpečnostní záruky jsou tím, co nás zajímá," řekl Schwarzenberg. Server vyvozuje, že v Česku panují obavy, že Severoatlantická aliance v případě útoku nebude plnit své spojenecké závazky v plném rozsahu. "Existuje poměrně málo opatření, která hovoří pro to, že tyto bezpečnostní záruky, tedy bezpodmínečná pomoc, platí i pro nové členské státy," řekl Schwarzenberg. "To by pro nás byl přirozeně velký problém." FTD připomíná, že také v Polsku někteří členové vlády už vojensko-politický pakt s USA nadhodili.

Američtí experti přijedou do Česka kvůli základně

Američtí experti na protiraketovou obranu zahájí v pondělí v Praze pětidenní návštěvu. Podívají se také do vojenského újezdu Brdy na Příbramsku, kde by USA chtěly vybudovat část protiraketové základny. Informovalo o tom české ministerstvo obrany. Experti přijedou do ČR provést několik měření, která jsou potřebná pro upřesnění technické specifikace míst pro případné umístění radarové stanice protiraketové obrany USA.

ČSSD vyzvala Bursíka k tvrdému postupu vůči lídrům koalice

Sociální demokraté vyzvali šéfa vládních zelených Martina Bursíka k tvrdém postupu vůči premiérovi Mirku Topolánkovi (ODS) a vicepremiérovi Jiřímu Čunkovi (KDU-ČSL). Podle místopředsedy poslaneckého klubu ČSSD Davida Ratha by Bursík měl dát jasně najevo, zda chce být ve vládě s premiérem, který má zálibu v nacistických heslech a sloganech, a s vicepremiérem, který je obviněný z korupce. Situace je podle Ratha natolik vážná, že by Bursík měl splnit svůj volební slib, že bude prosazovat nový styl vládnutí. Zatímco ČSSD jako opoziční strana už své možnosti vyčerpala, zelení mohou podle Ratha pohrozit odchodem z koalice. "Nevíme, na co více chce ještě Martin Bursík čekat a co všechno chce obětovat za vládní křesla," dodal Rath. Sociální demokraté prý nečekají, že bude Čunkovu kauzu řešit premiér Topolánek a občanští demokraté, protože ODS považují za stranu, "která je ke korupci a klientelismu dlouhodobě tolerantní.

Husák přijal místo u cizinecké a pohraniční policie

Odstupující policejní prezident Vladislav Husák přijal místo ve vedení Služby cizinecké a pohraniční policie. Potvrdil to mluvčí policejního prezidia David Kubalák. Od 1. dubna se tak Husák zřejmě stane zástupcem ředitele této složky policie. Jako priority ve své nové funkci si Husák stanovil především hladký vstup republiky do schengenského prostoru. Dále chce cizineckou a pohraniční policii reorganizovat a zamezit odchodům policistů, kterým se nelíbí nový služební zákon. Právě od cizinecké a pohraniční policie odchází nejvíce policistů. Husák rezignoval na funkci minulý týden, údajně kvůli mediálním spekulacím o jeho roli v kauze biolíh či úniku utajované informace, která se týkala ruského agenta. Ministr vnitra Ivan Langer jeho rezignaci přijal a rozhodl, že úřad bude do jmenování nového prezidenta řídit náměstek pro uniformovanou policii Jan Brázda. Nového šéfa policie chce Langer definitivně jmenovat během několika týdnů. Sám také řekl, že Brázda prezidentem nebude.

Ve 27 obcích a městské části půjdou lidé opět volit zastupitele

Obyvatelé 27 obcí a plzeňské městské části Lhota si půjdou v sobotu opět vybírat místní zastupitele. Téměř ve všech obcích se komunální volby uskuteční kvůli tomu, že se v loni v říjnu zvolená zastupitelstva rozpadla pro neshody mezi jejich členy. Pouze v Řídelově na Jihlavsku se budou volby opakovat z rozhodnutí soudu. Místní volební komise totiž v říjnu 14 z celkem 67 hlasovacích lístků chybně označila za neplatné.

Rakouští odpůrci Temelína zvyšují počet blokád na sedm

Rakouští odpůrci Temelína rozhořčeně reagovali na čtvrteční prohlášení ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, podle něhož blokády česko-rakouských hranic poškozují dialog mezi Prahou a Vídní. Český šéf diplomacie se kvůli nim zatím nehodlá zabývat rakouskou expertní zprávou k jaderné elektrárně Temelín. Odpůrci v reakci oznámili, že počet hraničních blokád, které se uskuteční 11. dubna, zvyšují na sedm míst. "Na žádném z nich přitom nebude možný jakýkoli pohyb osob ani zboží. A pokud český ministr zahraničí svůj postoj nezmění, uvažujeme již nyní o dalším rozšíření hraničních blokád," uvedla iniciativa Atomstopp-Oberösterreich. Rakouský ministr životního prostředí Josef Pröll v rozhovoru pro nejnovější vydání pražského německojazyčného listu Prager Zeitung uvedl, že Rakousko dál žádá od ČR úplné odstranění všech "otevřených bezpečnostních otázek". Zopakoval, že rakouská vláda zásadně odmítá využívání jaderné energie, a proto trvá i v případě Temelína na takzvané nulové variantě, tedy na odstavení elektrárny. Přiznal však, že "Rakousko musí přirozeně respektovat, že jiné státy přijímají jiná rozhodnutí v oblasti energetické politiky".

Ve Škodě Auto hrozí stávky

Automobilce Škoda Auto hrozí, že odbory vyhlásí výstražnou stávku. Hodinu by se mohlo stávkovat v každé ze tří směn. Páteční jednání odborů s firmou o růstu mezd totiž skončilo bez výsledku. Podle mluvčího automobilky Jaroslava Černého bude jednání o mzdách pokračovat v pondělí. Automobilka podle Černého prodloužila platnost dosavadní podnikové kolektivní smlouvy do konce dubna, takže stávající systém odměňování se nemění. Dosavadní mzdová dohoda ale oficiálně vyprší už v sobotu. V pátek firma odborům nabídla zvýšení tarifů od 1. dubna o 7,5 procenta s nárůstem o další dvě procenta od dubna 2008. Původně chtěla zvýšit tarify o 6,1 procenta na dva roky. Letos navrženou výši podnikového bonusu 8000 korun by firma v roce 2008 navýšila na 8800 korun. Letos by také zaměstnanci dostali jednorázovou odměnu 2500 korun. Odbory podle Černého ale tyto návrhy odmítly. Odboráři žádají růst tarifů o 17 procent, a pokud by prosadili i další své požadavky, znamenalo by to růst celkového objemu mezd o 24 procent. Požadavek firma již dříve označila za nereálný. Průměrná dělnická mzda v automobilce byla loni podle odborů 22.057 korun.

Konkurz na Agrobanku je zřejmě nevyhnutelný

Páteční mimořádná valná hromada Agrobanky dospěla k závěru, že prohlášení konkurzu na její majetek je zřejmě nevyhnutelné. O výsledku jednání valné hromady informovala Česká národní banka. Agrobanka je podle dozorčí rady i likvidátora předlužená a při dalším oddalováním podání návrhu na konkurz hrozí likvidátorovi trestní postih. Hrozí tak, že do konkurzní podstaty bude zahrnuta i část GE Money Bank. Vklady klientů však podle centrální banky ohroženy nejsou.

Labský kanál nedostal výjimku ze zákona

Ministerstvo životního prostředí brání výstavbě tříkilometrového kanálu u Přelouče, který má umožnit plavbu lodí po Labi až do Pardubic. Ministr Martin Bursík neudělil tomuto projektu výjimku ze zákona o ochraně přírody a krajiny. Stavba vodního stupně není podle názoru ministerstva opodstatněná a zásadně by ovlivnila život ohrožených živočichů a rostlin na unikátních Slavíkových ostrovech. Navíc není jisté, zda bude Labe splavněné u Děčína. Kapacita železničních tratí podél Labe je přitom pro přepravu materiálu volná. Podle informací Správy železničních cest bude železnice schopna v roce 2020 přepravit až desetinásobek plánovaného objemu lodních nákladů. Zakázku na stavbu Labského kanálu, kterou připravuje Ředitelství vodních cest, vyhrálo v soutěži počátkem ledna konsorcium stavebních firem Skanska DS a OHL. Celková hodnota zakázky činí 1,95 miliardy korun. Za tuto cenu měly vzniknout více než tříkilometrový kanál, plavební komora s vraty a nová přemostění. Dodavatelská firma Skanska podle svého mluvčího Ondřeje Šucha rozhodnutí ministerstva firma respektuje.

V brněnském magistrátu se našel výbušný systém

V pátek dopoledne našli pracovníci brněnského magistrátu v budově na Malinovského náměstí kufřík s výbušným systémem. Psi speciálně vycvičení k odhalování trhavin označili zavazadlo za nebezpečné. Přesný obsah kufru ale není znám. Zavazadlo podle mluvčí brněnského policejního ředitelství Andrey Procházkové zkoumají specialisté. Nové informace k případu budou nejdříve v pondělí. Kvůli nálezu bylo evakuováno asi 400 lidí. Zatím nelze vyloučit, že si někdo chtěl z úředníků a policie vystřelit, když podezřelý kufřík odevzdal do oddělení ztrát a nálezů. S tím mají Brňané z minulosti již zkušenosti. V červnu 2004 umístili studenti Vysokého učení technického v Brně Lukáš Hájek a Zdeněk Porcal v centru jihomoravské metropole dvě makety bomb. Každý z předmětů tvořil váleček s nápisem Explosive (anglicky výbušnina), který byl dráty připevněn ke starému plošnému spoji. Studenti makety vyrobili v rámci školní práce, v níž se zabývali dopadem vizuálního umění na to, jak je vnímána veřejností. Soud však uznal dvojici studentů vinnou z výtržnictví a poškozování cizích práv. Od uložení trestu ale výjimečně upustil.

Celníci na ruzyňském letišti odhalili dalšího pašeráka kokainu

Celníci ve středu na pražském ruzyňském letišti odhalili dalšího pašeráka kokainu. V botách podezřelého cizince našli téměř 1,5 kilogramu této drogy. Podle mluvčí pražského celního ředitelství Ivany Dvořákové by předběžná cena na černém trhu dosáhla přibližně dva miliony korun. "Pětatřicetiletý bolivijský státní příslušník přicestoval do České republiky z argentinského Buenos Aires přes brazilské Sao Paulo a švýcarský Curych," upřesnila mluvčí. Případem se kvůli podezření z nedovolené výroby a držení drog zabývá policie. Tento týden jde už o druhý případ odhalených pašeráků kokainu na ruzyňském letišti. Už v neděli celníci v Ruzyni objevili u muže a ženy z Paraguaye téměř šest kilogramů kokainu, jehož hodnota by se na černém trhu pohybovala kolem 15 milionů. Dvojice přiletěla pravidelnou linkou z brazilského Sao Paula přes Paříž, drogu vezla ve dvou balících na dně kufru.

ČOI zabavila pirátské nosiče za 25 milionů

Při zátazích ve Folmavě na Domažlicku a na Svatém Kříži na Chebsku objevili pracovníci České obchodní inspekce pirátské nahrávky na CD a DVD v hodnotě více než 25 milionů korun. Šlo přitom o stejnou tržnici a dokonce stejné stánky, kde inspektoři zabavili obrazové a zvukové nosiče i o den dříve. Při obou zátazích asistovala cizinecká policie. K žádnému incidentu nedošlo. Potvrdil to ředitel ČOI Václav Havlík. "Kuriózní je, že nám tam zamkli našeho inspektora a nechtěli ho pustit," dodal Havlík. Policisté s ČOI ho museli hodinu hledat. Inspektor klepal na stěny, ale obchodníci ho nechtěli pustit. Teprve poté, co chtěli kontroloři dveře vyrazit, vietnamský obchodník dveře stánku otevřel.

Velký zájem o léky bez doplatku může vést přechodně k jejich nedostatku

Zvýšený zájem pacientů o léky bez doplatku po 1. dubnu může vést k tomu, že po přechodnou dobu budou některé přípravky nedostatkové. Než se firmy přizpůsobí větší poptávce a lékárníci si doplní zásoby, budou se muset zřejmě někteří pacienti spokojit s lékem, na který si doplatí. ČTK to řekl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Z regionů má od lékárníků informace, že lidé si tento týden začali více chodit s recepty pro léky. Nevědí, zda u jejich přípravku nestoupne doplatek, a tak si raději dělají zásoby. Je to tak před platností každé nové lékové vyhlášky, poznamenal Chudoba. Z lékáren má ale také hlášení, že lidé se nyní častěji ptají lékárníků na to, jaké mají možnosti nahradit dosavadní lék jiným, aby nic neplatili. Chudoba vyzval pacienty k trpělivosti. Firmy v prvních dubnových dnech budou snižovat ceny léků, jako to dělají vždy po platnosti nové vyhlášky. Pokud se cena rovná úhradě od pojišťovny, pacienti nic nedoplácejí. Podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) stoupnou celkové doplatky občanů nanejvýš o 150 korun za rok. Nyní v průměru ročně platí 700 korun, z toho důchodci 1200 korun.

Profesor Ivan Karel pasován rytířem lékařského stavu

Čtrnáctým nositelem titulu Rytíř českého lékařského stavu se v pátek stal světově uznávaný odborník na nemoci oka, jednaosmdesátiletý profesor Ivan Karel. V Tereziánském sále Břevnovského kláštera ho na rytíře pasoval prezident České lékařské komory Milan Kubek. Titul uděluje od roku 1996 stavovská organizace lékaři, který se mimořádně zasloužil o etiku povolání, rozvoj medicíny a humanismu, nebo projevil mimořádně statečný občanský či lékařský postoj. Profesor Karel patří mezi nejvýznamnější oftalmology, kteří mimořádným způsobem ovlivnili svůj obor a pozvedli jeho úroveň na světovou špičku. Založením pražského Centra vitreoretinální chirurgie v roce 1976 zásadně ovlivnil péči o pacienty s chorobami sítnice a sklivce, kteří do této doby byli odsouzeni k slepotě. Prokázal, že pouze na vysoce specializovaných pracovištích lze poskytnout prvotřídní ošetření nemocných s těžkou patologií oka. Po vzoru tohoto prvního centra vznikla další podobná pracoviště v Česku. Profesor Karel vychoval řadu odborníků, někteří jsou přednosty očních klinik nebo primáři oddělení.

Regionální stanice Českého rozhlasu začnou vysílat 24 hodin denně

Od pondělí 2. dubna začnou regionální stanice Českého rozhlasu (ČRo) vysílat 24 hodin denně. V době mezi 21:00 a 05:00 nabídnou divákům společné vysílání, jehož základní náplní je zpravodajství, zábava, poučení a příjemná hudba, řekl ve čtvrtek šéfredaktor Českého rozhlasu Brno Jaromír Ostrý. Společné noční vysílání nabídnou všechny regionální stanice ČRo, kromě ČRo Regina, a nahradí tím buď své současné vlastní noční vysílání, či přebírání nočního vysílání jiné stanice ČRo. Zpravodajství společného nočního vysílání se bude soustředit na informace z regionů.

Přerovský dům Trávník památkou už nebude

Ministerstvo kultury rozhodlo ve správním řízení, že neprohlásí přerovský spolkový dům Trávník za památku. Dům je již z velké části zbořen a jeho památková hodnota je zničena. Stanovisko ministerstva ve správním řízení podpořil přerovský magistrát, olomoucký krajský úřad i olomoucké pracoviště Národního památkového ústavu. Zboření zbytku budovy, přezdívané Komuna, tak již nestojí nic v cestě. O záchranu objektu z počátku 20. století ještě v únoru usilovala část Přerovanů a jeho boření bránili i vlastním tělem. Bourání památky odsoudil i ministr kultury Václav Jehlička. Demolice byla zastavena do doby, než ministerstvo znovu zapíše Komunu na seznam kulturních památek. Majiteli objektu se ale nepodařilo rozhodnutí ministerstva včas doručit. Demoliční práce mezitím pokračovaly, takže větší část budovy byla ztržena. Na místě Komuny by v budoucnu podle záměru vlastníka mělo vyrůst obchodní centrum. Na staveniště se již chystají také přerovští archeologové. Podle nich by výzkum na tamní ploše mohl přinést nové poznatky z dob pravěku či raně středověkého osídlení.

Policie potvrdila, že Svoboda spáchal sebevraždu

Policie odložila případ úmrtí skladatele Karla Svobody. Vyšetřování potvrdilo, že spáchal sebevraždu. V souvislosti se Svobodovou smrtí čelí obvinění dva bývalí policisté z obvodního oddělení v Kostelci nad Černými lesy, a to kvůli prodeji skladatelových posmrtných fotografií deníku Blesk. Policie snímky pořídila pro služební potřebu krátce poté, co hudebník spáchal v Jevanech na Kolínsku sebevraždu. Oba policisté jsou stíháni za zneužití pravomoci veřejného činitele. Hrozí jim šest měsíců až tři roky vězení. Od policie byli ihned propuštěni. Svoboda se zastřelil 28. ledna odpoledne na zahradě svého domu legálně drženou zbraní. Zemřel ve věku 68 let. Byl jedním z nejúspěšnějších českých hitmakerů. Na jeho kontě jsou desítky úspěšných písní, stovky hudebních doprovodů k filmům, divadelním inscenacím, muzikálům a televizním seriálům.

Cyklista Kaňkovský je mistrem světa v omniu

Český dráhový cyklista Alois Kaňkovský se stal v Palmě de Mallorca mistrem světa v omniu. Disciplína, která se skládá z pěti různých závodů, se jela na šampionátu poprvé. Kaňkovský zvítězil před Argentincem Walterem Fernandem Perezem a Američanem Charlesem Bradleym Huffem. Pro Českou republiku získal první světový titul pět let po kodaňském triumfu Lady Kozlíkové ve scratchi. O svém vítězství Kaňkovský rozhodl až v závěrečné páté disciplíně, kilometru s pevným startem, když v přímém souboji o zlato jednoznačně porazil Argentince Pereze. Mezi muži získal český dráhař titul po dlouhých 21 letech, v Colorado Springs v roce 1986 vyhráli stíhači a tandem Vítězslav Vobořil, Roman Řehounek. Ziskem zlaté medaile na mistrovství světa se českému cyklistovi Aloisi Kaňkovskému splnil velký sen. Třiadvacetiletý jezdec by si ale z Palmy de Mallorca rád odvezl ještě další medaili. Společně s Petrem Lazarem o ni bude bojovat v nedělním bodovacím závodu dvojic.

Stolní tenistka Štrbíková prošla do osmifinále dvouhry na ME

Stolní tenistka Renata Štrbíková se probojovala na evropském šampionátu do osmifinále. Ve třetím kole zaskočila v Bělehradě favorizovanou Italku Tchan Wen-ling-Monfardiniovou, kterou navíc porazila hladce 4:0 na sety. Nedařilo se naopak Ivetě Vacenovské, jež podlehla klubové spoluhráčce z Lince Rakušance čínského původu Li Čchiang-ping 1:4.

Hokejový brankář Hnilička nepojede kvůli zranění na MS

Hokejový brankář Milan Hnilička nebude startovat na mistrovství světa v Moskvě. Gólman Liberce se reprezentačnímu trenérovi Aloisi Hadamczikovi omluvil s ohledem na své zranění ramena, které jej limitovalo v průběhu sezony i v play off. Trojnásobný světový šampion Hnilička, který se v uplynulé sezoně podílel na zisku bronzové medaile na olympijských hrách v Turíně a druhém místu na MS v Rize, sdělil své rozhodnutí Hadamczikovi v telefonickém rozhovoru.

Počasí:

Bude polojasno až oblačno, denní maxima 12 až 16, na horách naměří kolem osmi stupňů Celsia.

30-03-2007