Denní souhrn zpráv Zprávy

31-03-2007

Romští aktivisté jsou pobouřeni výroky vicepremiéra Jiřího Čunka, výkonná rada ODS se od výroků distancuje

Romští aktivisté jsou pobouřeni výroky vicepremiéra Jiřího Čunka na adresu Romů v deníku Blesk. Na dotaz čtenáře, zda "se budou dotovat i ostatní lidé jako Romové", mimo jiné odpověděl: "To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák." Výroky pobouřily i zástupce Výboru pro odškodnění romského holocaustu. Kromě Romů se Čunek zaměřil i na Vietnamce. Řekl, že musí být finanční policie přísnější a kontroly na tržištích musí být častější. "Tlak na ně je malý. Chceme ty, kteří vytlačují poctivé prodejce z trhu, de facto zničit," řekl vicepremiér. Podle romských aktivistů Čunek svými vyjádřeními překročil hranici společenské přijatelnosti. Jeho řešení romské problematiky označují za "nástup klerofašismu v ČR". Výkonná rada ODS se od výroků Jiřího Čunka distancuje. Jak uvedl premiér Mirek Topolánek, považuje je za xenofobní.

Čunek řekl, že byla prý jeho slova vytržena ze souvislosti. Tazatel podle něj řekl, že by chtěl také bezúročnou půjčku 400.000 korun, a ptal se, co má pro to udělat. Poté následovala inkriminovaná věta, uvedl šéf lidovců. "To nemířilo na Romy, ale na nás politiky. My nemáme pomáhat těm, kdo se nechovají, jak mají," vysvětloval Čunek. Romové jsou podle předsedy lidovců ve špatném stavu vinou společnosti, která je pořád dotuje a nechce po nich žádnou práci. Tuto situaci je podle něj potřeba změnit.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg označuje poválečné vysídlení Němců za vyhnání

Jako vyhnání označuje ministr zahraničí Karel Schwarzenberg poválečné vysídlení sudetských Němců z českých zemí. V rozhovoru pro německý deník Berliner Zeitung soudí, že by se to nemělo popírat. Reagoval tak na otázku, zda akceptuje, když sudetští Němci hovoří o "vyhnání". Aniž to Schwarzenberg v rozhovoru upřesňuje, zmínka o roce 1945 může znamenat, že hovoří o takzvaném divokém odsunu, který se odehrával od května do srpna zmíněného roku a který mnohde provázelo brutální násilí. V srpnu 1945 pak vysídlení Němců z Československa, ale i z Polska, Maďarska a dalších zemí stvrdila Postupimská konference vítězných mocností a stanovila také pravidla humánního odsunu. Vše, co se tehdy stalo, bylo podle ministra "strašlivé". "Na druhé straně je třeba si uvědomovat, že tomu něco předcházelo," poukazuje Schwarzenberg na konflikt rozpoutaný nacisty.

Označení poválečného odsunu Němců a přijatelnost či nepřijatelnost pojmů "odsun", "vyhnání" či "vyhánění" je předmětem letitých sporů. Česko-německá deklarace z roku 1997 dospěla ke kompromisu a vyjádřila lítost nad bezprávím, které způsobilo nevinným lidem "poválečné vyhánění, jakož i nucené vysídlení sudetských Němců z Československa, vyvlastňování a odnímání občanství", "a to i s ohledem na kolektivní charakter přisuzování viny".

Výkonná rada ODS vyzvala své kluby k navržení Václava Klaus na prezidenta

Výkonná rada ODS vyzvala svůj poslanecký a senátorský klub, by projednaly a navrhly kandidaturu Václava Klause na funkci prezidenta. Klaus v minulých dnech oznámil, že bude o znovuzvolení usilovat. Protikandidáta zatím nemá. Delegáti sjezdu ČSSD, který se konal minulý víkend v Brně, naopak drtivou většinou vyzvali své poslance a senátory, aby příští rok při prezidentské volbě Klause nepodpořili.

Výkonná rada ODS zrušila licenci dvěma stranickým sdružením v Olomouckém kraji. Požádala ji o to místně příslušná oblastní rada, jejímž členům vadila spolupráce zastupitelů zvolených za ODS s komunisty na radnicích. Loňský kongres ODS výkonné radě strany uložil, aby odebrala licenci místním organizacím, které s KSČM koaličně spolupracují. Podle pátečních informací hlavního manažera ODS Jaroslava Jurečky ODS spolupracuje s KSČM v 67 obcích.

Výkonná rada také podpořila návrh zákona o reformě veřejných financí a vyzvala poslance a senátory ODS, aby pro něj hlasovali. Vyjádřili i podporu rozhodnutí vlády zahájit jednání se Spojenými státy o spolupráci na protiraketové obraně. Se scénářem ekonomických reforem nejsou někteří občanští demokraté plně spokojeni. Daňová reforma byla prioritou stranického experta na finance Vlastimila Tlustého, toho však Topolánek do svého druhého kabinetu nepovolal.

Kanada začne v dubnu posuzovat, zda by mohla Čechům zrušit víza

Kanada začne v dubnu posuzovat, zda by mohla zrušit víza uplatňovaná vůči českým občanům. Bude zkoumat například trendy v počtu zamítnutých žádostí o víza, veřejnou bezpečnost Česka, politickou a hospodářskou stabilitu, stav lidských práv, možné zneužívání kanadského uprchlického systému i bezpečnost a spolehlivost vydávání českých pasů. Počet zamítnutých víz kanadské velvyslanectví nesdělilo. Uvedlo jen, že 91 procent žádostí je vyřízeno v den jejich podání. Není si přitom třeba domlouvat žádnou schůzku, jako je tomu v případě žádostí o víza USA.

Kanada bude hodnotit situaci v Česku i v dalších zemích EU, které mají s Kanadou vízovou povinnost. Potrvá to několik měsíců. Pokud Česko Ottawu ve svých požadavcích uspokojí, mohou být víza zrušena relativně rychle. V diplomatických kruzích se proslýchá, že Kanada je odstranění víz nakloněna. Na rozdíl od Spojených států při cestě do Kanady Češi už v minulosti víza mít nemuseli. Ale poté, co za oceán začali hromadně odcházet čeští žadatelé o azyl, je Kanada v roce 1997 opět zavedla. Mezi žadateli o azyl převládali Romové. Kanadě způsobili značné potíže, především se přeplnily nouzové přístřešky pro bezprizorné osoby.

Noví členové EU chtějí zesílit tlak kvůli vízové povinnosti s USA

Země takzvané koalice pro vízovou rovnoprávnost budou spolupracovat, dokud se jim nepodaří dosáhnout bezvízového styku se Spojenými státy. Dokud to nebude černé na bílém, tak je třeba pokračovat, řekl v Brémách český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který schůzku ministrů koalice inicioval. Ve společném prohlášení ocenili především na poslední návrhy v americkém Kongresu týkající se rozšíření bezvízového styku na další státy.

V Neratovicích se konal pochod pravicových extremistů

Dva účastníky demonstrace příznivců krajní pravice v Neratovicích na Mělnicku policie zadržela kvůli fašistickým symbolům na oblečení. Na povolený asi hodinový pochod sdružení Národní korporativismus dohlíželo přibližně 300 policistů, z toho jedna třetina v civilu. K zásahu byli připraveni příslušníci pořádkové jednotky Středočeského kraje i psovodi. Pozornost policie údajně věnovala také místům, kde žijí Romové. Ti z obav před problémy raději zrušili plánovaný bál. Podle ředitele Okresní policie Mělník Jana Martáka bylo v Neratovicích krátce přítomno pouze pět anarchistů, takže nenastaly žádné problémy mezi oběma skupinami extremistů. Členové sdružení Národní korporativismus uvedli, že pochod pořádají jako vyjádření nesouhlasu s devastací životního prostředí, cestou z nádraží na náměstí Republiky však vykřikovali heslo "Nic než národ" a později přidali i "Bílé Čechy".

Český Těšín bude dávat problémovým rodinám místo peněz poukázky

Radnice v Českém Těšíně se zapojí do pilotního projetu ministerstva práce a problémovým rodinám bude místo peněz dávat na jídlo a další potřebné zboží poukázky. Zřejmě už od května je bude dostávat prvních 50 rodin. Jak uvedla mluvčí radnice, cílem je pomoci lidem, kteří dávky obratem propijí nebo nahází do automatů, a zejména jejich rodinám. Na poukázky nebude možné koupit alkohol a cigarety. Poukázky místo dávek by měli v budoucnu podle plánů ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase dostávat příjemci některých sociálních dávek v celé zemi. Systém se nyní testuje v některých částech Prahy, zájem o zapojení do pilotního projektu mají i další města.

Rumunská policie zadržela skupinu zneužívající imigranty v ČR

Rumunská pohraniční policie zadržela skupinu obchodníků s lidmi, kteří využívali rumunské dělníky k práci v Česku. Podle úřadů muži slibovali osobám hledajícím práci vysoké výdělky. Když s nimi ale do Česka přijeli, prodali je jako otroky za 150 eur za osobu českým nebo ukrajinským překupníkům. Ti jim odebírali všechny doklady a nutili je pracovat za minimum peněz a potravin. Několika emigrantům se podařilo uprchnout a požádat rumunské diplomatické úřady o pomoc pro návrat do vlasti. Obětí mafie obchodníků s lidmi se stalo asi 500 Rumunů, z nichž bylo identifikováno zatím jen 62 lidí.

V Rakousku byl zadržen český taxikář převaděč

Rakouská policie v pátek zadržela ve Freistadtu nedaleko hranice s jižními Čechami českého taxikáře, který chtěl přes rakouské území převézt do Itálie šest ilegálních migrantů. Skončil ve vyšetřovacím vězení v Linci, kde čeká na rozhodnutí soudu, čtyři Moldavané a dva Indové byli vypovězeni zpět na české území. Taxikář dostal ve čtvrtek večer od údajně neznámé osoby zakázku odvézt šest uvedených osob do Tiché u rakouských hranic. Za to dostal 2500 Kč a 100 eur (asi 2800 korun). Migranti poté přešli zelenou hranici u obce Leopoldschlag, zatímco taxikář přejel prázdný hranici přes přechod Dolní Dvořiště-Wullowitz. U Leopoldschlagu své pasažéry zase nabral a zamířil s nimi k jihu.

Úředník ministerstva obrany v tisku tvrdí, že mu podnikatel nabízel úplatek 1,5 milionu korun

Ředitel pražské pobočky Vojenských ubytovacích a stavebních správ Robert Bochníček Mladé frontě Dnes řekl, že mu v minulosti podnikatel za získání zakázky nabízel úplatek 1,5 milionu korun. Podle něj ale o korupci na ministerstvu obrany neexistují žádné důkazy, které by mohly být předány policii. Bochníček nastoupil na ministerstvo před půldruhým rokem. Jeho podřízení mu tehdy dali k podpisu zakázku na rekonstrukci klatovských kasáren. Stavba měla stát podle armádního rozpočtu 58 milionů korun a vítěz veřejné soutěže nabízel, že kasárna opraví o šest milionů korun levněji. "Pak jsem si to ale spočítal a zjistil jsem, že stavba může být nadhodnocená o 20 milionů," řekl Bochníček. Zakázku zastavil a za několik dní se mu ozval zástupce jedné z firem, u nichž prováděla před několika dny policie prohlídku. "Chvíli se se mnou jen tak bavil a pak mi nabídl úplatek," řekl deníku Bochníček. Podnikatel podle něj na displej mobilního telefonu napsal výši úplatku, která měla činit 1,5 milionu korun. Bochníček před několika měsíci řekl svému nadřízenému, že se na ministerstvu zakázky nadhodnocují. Úředníkovi v současné době hrozí výpověď.

Protikorupční policie prošetřuje podezření z trestné činnosti, které se údajně dopustila skupina podnikatelů a zaměstnanců ubytovacích a stavebních správ ministerstva obrany. V úterý u nich provedla domovní prohlídky. Korupce při zadávání armádních zakázek by se mohla týkat i některých výše postavených úředníků ministerstva. Policie zatím nikoho nezadržela ani neobvinila.

Deník Právo: Za odposlechy dětí může být Langrův ztracený telefon

Za odposlechy rodiny olomouckého primátora Martina Novotného může stát ztracený telefon ministra vnitra Ivana Langra (ODS). Nynější ministr loni o svůj mobil během volební kampaně přišel a náhradní SIM kartu měl dva dny v telefonu tehdejší manažerky ODS a manželky současného olomouckého primátora. Podle deníku Právo se z tohoto důvodu mohlo stát, že rodinu policie odposlouchávala v rámci vyšetřování úniku takzvané Kubiceho zprávy. Podle Práva policie v takových případech sleduje i čísla používaná v telefonech, kam byla vložena i původně odposlouchávaná SIM karta. A protože si manželka olomouckého primátora volala se členy své rodiny, seznam právě o tyto čísla narostl, myslí si deník. "Když se pak zjistí, že z takto nově zjištěného čísla zájmová osoba nevolá, odposlech se okamžitě zničí. To se stalo i v tomto případě," řekl deníku Vladimír Nesvatba, bývalý šéf oddělení, které mělo na Inspekci ministra vnitra vyšetřování kauzy na starosti.

Langer tento týden policejní odposlechy tvrdě kritizoval. Inspekce ministra vnitra kvůli úniku takzvané Kubiceho zprávy odposlouchávala 46 telefonních čísel. Mezi odposlouchávanými byli například i advokáti a děti.

ČSSD podá trestní oznámení v kauze Kubice

ČSSD se chystá podat v souvislosti s vyšetřováním kauzy Kubice trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Vyzývá také nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou, aby zajistila nezávislost vyšetřování, a to například předáním případu jinému policejnímu útvaru. ČSSD má podle svého předsedy Jiřího Paroubka obavy, že ministr vnitra Ivan Langer (ODS), pod kterého spadá Inspekce ministra vnitra, ovlivňuje vyšetřování a dopředu skandalizuje vyšetřující policisty. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) zase podle něj veřejně vyhrožuje kárnou žalobou jak státnímu zástupci, tak soudci.

Premiér Topolánek a ministr Langer v minulých dnech obvinili expremiéra Paroubka a ministra vnitra jeho vlády Františka Bublana z toho, že mohou za odposlechy desítek lidí v souvislosti s kauzou Kubice - mimo jiné novinářů, politiků, ale i nezúčastněných osob.

Jana Volfová se stala předsedkyní nové Strany důstojného života

Bývalá poslankyně ČSSD Jana Volfová se dnes stala předsedkyní Strany důstojného života. Na dnešní sjezd nové strany se do Jihlavy sjelo zhruba 160 delegátů a hostů. Strana, jejíž jméno vymyslel bývalý premiér a šéf ČSSD Miloš Zeman, vzniká ze strany Svobodní. Ta byla založena před čtyřmi roky a letos v únoru se Volfová stala její předsedkyní. Novému uskupení tak odpadlo shánění podpisů tisícovky občanů, které jsou k založení zapotřebí. Podle mediálních spekulací by do ní mohlo přejít několik sociálnědemokratických poslanců, kteří nejsou spokojeni se současnou politikou ČSSD pod vedením Jiřího Paroubka. Šéf ČSSD před časem hovořil o "pěti šesti lidech", kteří by teoreticky takový klub chtěli vytvořit. Na sjezdu se ale nikdo z nich neobjevil. Volfová se nechala dříve slyšet, že by ráda zlákala do své strany poslance zvolené za ČSSD Miloše Melčáka a Michala Pohanku. Ti museli řady sociálních demokratů opoustit poté, co v rozporu s vůlí strany umožnili koaliční vládě premiéra Mirka Topolánka (ODS) získat důvěru. Melčák se omluvil kvůli rodinným problémům a poslal SMS pozdrav.

Na sjezd zavítal bývalý šéf ČSSD Miloš Zeman, který stranu před časem opustil. Připomněl že Volfovou zná přes 15 let a vždycky obdivoval její politický a organizační talent. Krátce před sjezdem potkala čerstvou šéfku strany nepříjemnost. Státní zastupitelství na ní podalo obžalobu ve věci chyb v hospodaření střední školy pro administrativu EU a učiliště v Praze 9, kterou vedla. Případ z roku 2002 už byl dvakrát odložen a znovu otevřen.

Sazby DPH se podle ministra Kalouska k sobě přiblíží

Sazby daně z přidané hodnoty se k sobě přiblíží. V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes to řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Připustil, že spodní, pětiprocentní sazba DPH se zvýší. Úpravy sazeb budou součástí širších daňových úprav a reformních kroků v sociální oblasti. Zvýšení snížené sazby DPH na devět procent by podle analytiků přineslo státní pokladně přes dvacet miliard korun a způsobilo zvýšení inflace o zhruba jeden procentní bod.

Právo: Ministr Řebíček váhá s mýtným na okresních silnicích

Ministr dopravy Aleš Řebíček váhá s rozšířením mýtného i na silnice druhých a třetích tříd, které jsou ve vlastnictví krajů. Není podle něj jisté, jestli náklady na zpoplatnění nebudou vyšší, než kolik se na nich vybere. Mýtné se v ČR zatím vybírá na 1000 kilometrech dálnic a rychlostních silnic mikrovlnnou technologií, která vyžaduje stavbu mýtných bran. Mimo jiné kvůli problémům s jejich výstavbou se ministerstvo dopravy rozhodlo využít pro silnice první třídy částečně satelitní systém.

Rodiče osmiměsíční holčičky byli obviněni z týrání, budou ve vazbě

Rodiče osmiměsíční holčičky byli obviněni z týrání svěřené osoby a ublížení na zdraví. Dítě dopravil před dvěma měsíci ve velmi vážném stavu do ostravské fakultní nemocnice vrtulník. "Měla popáleniny ve tváři a na rameni a krvácení do mozku. Zjistila se také rozsáhlá infekce," upřesnila mluvčí bruntálské policie Lucie Zgarbová. Protože se stav holčičky postupně zlepšoval, lékaři ji přibližně před týdnem převezli do nemocnice v Krnově. Odtud ji rodiče unesli. Policie naštěstí oba únosce zatkla na krnovském nádraží.

Ze skály u hradu Radyně spadl horolezec, je vážně zraněn

Ze skály pod hradem Radyně u Plzně spadl osmnáctiletý muž, který patřil ke skupině horolezců zdolávajících stěnu. Záchranáři ho s podezřením na poranění páteře převezli do nemocnice v Plzni. Jeho život není bezprostředně ohrožen. Mluvčí západočeské policie Jana Václavová uvedla, že mladík lezl za pomoci lana. Když byl ve výšce osmi až deseti metrů, začal padat. "Lano se mu při pádu zachytilo o nějaký výčnělek na skále, takže se nakonec zřítil jen ze dvou metrů," uvedla mluvčí.

Na závěr cesty po Maďarsku zavítal premiér Topolánek do míst, kde působil Jan Amos Komenský

Český premiér Mirek Topolánek se na závěr návštěvy Maďarska podíval do míst, kde Jan Amos Komenský během svého exilu napsal svá nejznámější díla - Orbis Pictus (Svět v obrazech) a Schola Ludus (Škola hrou). Město Sárospatak, česky Blatný Potok, je na jednoho z nejvýznamnějších učenců a pedagogů své doby náležitě hrdé - po Komenském je tu pojmenovaná ulice i vysoká škola, má tu sochu i pamětní desku. Topolánek Komenského označil za jednoho z prvních Evropanů, který svými myšlenkami předběhl dobu a jeho dílo je inspirativní i teď, když se státy střední Evropy snaží bourat bariéry a hranice. V univerzitní knihovně si pak česká delegace prohlédla originály Komenského spisů i bibli, Husovy spisy nebo Švejka - vše v češtině. Tečkou za dvoudenní návštěvou byla návštěva místních sklepů a ochutnávka tokajských vín.

Mistrovství světa v sudoku navštívil prezident Václav Klaus

Jako znalec a velký fanoušek logické hry sudoku se představil český prezident Václav Klaus. Osobně podpořil luštitele z celého světa na druhém mistrovství světa v luštění sudoku, které dnes končí v Praze. Přiznal, že sudoku luští málem každý den. Prezidenta nijak nerozladil neúspěch českého týmu, který se nedostal do finále. Nejlepším luštitelem je Američan Thomas Snyder. Českou republiku zastupovala šestice reprezentantů včetně loňské mistryně světa Jany Tylové. V Praze obsadila 18. místo. V soutěži družstev skončili Češi třetí.

Sedláček, Jablonská a Pavlátová převzali ceny Kristián

Novými držiteli cen české kritiky Kristián za rok 2006 se stali režisér Robert Sedláček za celovečerní hraný film Pravidla lži, dokumentaristka Linda Jablonská za film Kupředu levá, kupředu pravá a Michaela Pavlátová za animovaný snímek Karneval zvířat. Ceny dostali v rámci zakončení pražské části Febiofestu. Tato mezinárodní přehlídka filmu, televize a videa se konala ve čtrnácti sálech a divákům nabídla ve zhruba 450 projekcích na 270 snímků z 62 zemí. Febiofest teď pokračuje v dalších deseti českých a osmi slovenských městech.

Valaši brání název slivovice, zasadili švestky

Valaši v Pulčíně na Vsetínsku protestovali proti nařízení Evropské unie, kvůli kterému by mohlo být zakázáno používání původního názvu pro pravou valašskou pálenku - slivovice. Český svaz ochránců přírody navíc dovezl místním obyvatelům 200 mladých stromů, které za symbolickou cenu zájemcům prodávali. Akce nesla název Dnes do země, zítra do kalíška.

Tradiční název pro alkohol ze švestek je v ohrožení kvůli tomu, že při projednávání nařízení označující alkoholické nápoje z definice české slivovice vypadla klíčová věta. Ta říká, že název slivovice je možné používat nejenom pro alkohol na bázi lihu, ale i pro alkohol na bázi ovoce. A právě česká slivovice je charakteristická tím, že se vyrábí z ovocných destilátů. Protestní akcí chtějí Valaši světu dokázat, že není možné, aby to, co oni pijí a považují za svůj poklad, neslo jiný název než Slivovice.

Ve Velkých Bílovicích vítali jaro v 31 otevřených sklípcích

Ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku vítali turisté jaro se skleničkou vína. Tamní vinaři pro ně uspořádali akci Ze sklepa do sklepa. Celkem 31 sklípků přivítalo za celý den 2500 milovníků vína nejen z České republiky, ale také ze Slovenska a Polska. Vinaři odhadují, že při koštování vína padlo ve Velkých Bílovicích asi 5000 lahví tohoto třpytivého moku. Velkobílovická oblast je z těch vinařských jednou z nejvyhlášenějších na Moravě. Město také drží netradiční rekord. V rámci Česka je v něm nejvíce vinných sklípků, a to celkem 650.

Na hradě Kumburk se našla vzácná železná pouta

Na hradu Kumburk na Semilsku se podařil archeologům významný objev - hradní věž, kde byla kolem 15. století věznice s hladomornou, ukrývala zazděná železná pouta. Na žádném jiném českém středověkém hradu se podle archeologů zatím podobná pouta nenašla. Jak píše Mladá fronta Dnes, tříkilogramová pouta byla spojená řetězem, který byl původně zazděný do východního průčelí věže hradu. Archeolog Muzea Českého ráje v Turnově Jan Prostředník řekl, že hladomorna měla oválný půdorys o rozměrech 2,2 krát 1,7 metru a sahala do výšky šesti metrů.

Archeologové našli v poslední době na Kumburku i další cenné památky. Objevili zachovalou strážnici z první poloviny 16. století. Kromě jiného v ní odkryli černou kuchyni a zbytky kachlových kamen. Kumburk stojí u Lomnice nad Popelkou a pochází zhruba ze 13. století.

V Telči zahájili turistickou sezonu na českých hradech a zámcích

Zachariáš z Hradce, který se v 16. století nejvíce zasloužil o rozvoj Telče na Jihlavsku, s Kateřinou z Valdštejna otevřeli za doprovodu trubačů zámeckou bránu a symbolicky tak zahájil letošní turistickou sezónu na hradech a zámcích v Česku. Otevření sezony se neslo v pohádkovém duchu, zámek tak navázal na své vítězství v anketě Národního památkového ústavu o nejpohádkovější český hrad či zámek. V zámecké zahradě sledovali diváci rytířské souboje, v kině pohádky Jak se budí princezny a Pyšná princezna, které byly natočeny právě v Telči. Projekci doplnila autogramiáda filmových režisérů. Na náměstí turisté mohli sledovat velikonoční řemesla a vystoupení folklorních souborů.

Bikerka Hanušová-Nashová zahájila sezonu v USA druhým místem

Druhým místem vstoupila česká jezdkyně Kateřina Hanušová-Nashová do americké série závodů horských kol NMBS. V časovce v arizonském Fountain Hills nestačila devětadvacetiletá olympionička pouze na svou kolegyni z týmu Luna Chix Georgii Gouldovou, s níž prohrála o 20 sekund.

Počasí

Je oblačno až polojasno, teploty 12 až 16 stupňů celsia.

31-03-2007