Denní souhrn zpráv Zprávy

01-04-2007

Premiér Mirek Topolánek zahájil činnost české polní nemocnice v Kábulu

Premiér Mirek Topolánek symbolicky zahájil činnost české polní nemocnice na letišti v afghánské metropoli Kábulu. Nemocnice bude ošetřovat především zraněné a nemocné alianční vojáky. Topolánek působení českých vojáků pochválil. Domnívá, že vojáci v Afghánistánu dělají Česku dobrou reklamu. Premiér se také zúčastnil ceremoniálu, kterým Česko předalo po čtyřech měsících velení nad letištěm Norsku a později se neplánovaně setkal s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím, kterého označil za velkého politika. Hovořili mimo jiné o hospodářské spolupráci obou zemí, například v oblasti strojního a zbrojního průmyslu. Karzáí se také živě zajímal o nekonfliktní rozdělení Československa v roce 1992.

Sedmačtyřicetičlenná česká jednotka, která fungovala v rámci Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti Afghánistánu (ISAF) řídila činnost 500 vojáků a specialistů z přibližně 20 členských států NATO a z Afghánistánu. Na letišti v Kábulu působí také specialisté na meteorologické a ženijní zabezpečení.

Vicepremiér Čunek se omluvil za výroky o Romech, prý byly nepochopeny

Místopředseda vlády a šéf KDU-ČSL Jiří Čunek se v diskusním pořadu televize Prima omluvil těm, kterých se dotkly jeho nedávné výroky na adresu Romů. Tvrdí zároveň, že jeho výroky byly vytrženy z kontextu a že se lidí dotkly kvůli tomu, protože je nepochopili. Kvůli výrokům Čunka kritizují občanští demokraté, sociální demokraté i komunisté, považují je za xenofobní. Podle Romů Čunek svými vyjádřeními překročil hranici společenské přijatelnosti. Jiřího Čunka kritizují i jeho spolustraníci.

Čunek tón svých výroků vysvětlil tím, že je řekl v telefonickém rozhovoru konkrétnímu tazateli během asi hodinové diskuse uspořádané Bleskem. O tom, že noviny jeho slova otisknou, však prý "vůbec nevěděl". Vyjádření podle něj nemířilo na Romy, ale na politiky. Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše, který byl v televizní debatě Čunkovým oponentem, je tato omluva "nepříliš důvěryhodná".

Vicepremiér v pátečním Blesku na dotaz čtenáře, zda "se budou dotovat i ostatní lidé jako Romové", odpověděl: "To se budete muset jet někam opálit, začít dělat s rodinou binec, na náměstí dělat ohně a potom se vás teprve někteří politici zastanou a řeknou - on je chudák."

Zelení chtějí schůzku koalice kvůli Čunkovu setrvání ve vládě

Předsednictvo Strany zelených vyzvalo premiéra Mirka Topolánka, aby svolal schůzku koalice kvůli výrokům vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) a jeho dalšímu setrvání ve vládě. Podle zelených slova, která šéf lidovců pronesl na adresu Romů, poškozují důvěryhodnost kabinetu.

Aktuálně.cz: Policie odložila vyšetřování prověrek v Národním bezpečnostním úřadu

Policie neprokázala manipulace s bezpečnostními prověrkami v Národním bezpečnostním úřadu (NBÚ) a po třech letech případ odložila. Informuje o tom server Aktuálně.cz. Prověrku potřebují ke své práci lidé či firmy, které zacházejí se strategickými informacemi. Případ končí, přestože vnitřní audit úřadu v minulých letech odhalil nestandardní postupy při udělování prověrek. Totéž svými tajnými zprávami dokládala i civilní kontrarozvědka, k dispozici byla rovněž svědectví bývalých zaměstnanců NBÚ. Na obvinění konkrétních lidí to ale podle policie nestačilo, píše server.

Podle Aktuálně.cz si policie v minulých letech stěžovala, že jí další úřady brání v práci. Zpravodajské služby údajně odmítaly policii vydat dokumenty, které se vztahovaly k prověřovaným osobám. Kdyby policejní vyšetřování dospělo k závěru, že NBÚ skutečně s prověrkami manipuloval, byl by to citelný zásah do spolupráce mezi Českem a NATO. Severoatlantická aliance předává strategické informace jen těm státům, které zaručují, že se data nedostanou do nepovolaných rukou. S odložením kauzy se nechce smířit nevládní organizace Růžový panter, která se zabývá bezpečnostní problematikou a vyšetřování v NBÚ před lety iniciovala.

Ministr Langer: Policejní prezident by měl být jmenován na určitou dobu

Policejní prezident by měl být v budoucnosti jmenován na dobu určitou. Shodli se na tom v Otázkách Václava Moravce v České televizi ministr vnitra Ivan Langer (ODS) a jeho předchůdce a stínový ministr vnitra ČSSD František Bublan. Oba také soudí, že by se jeho funkční období nemělo překrývat s funkčním obdobím vlády. Dosavadní policejní prezident Vladislav Husák rezignoval 23. března. Uvedl, že tak reaguje na mediální tlak, protože nechce poškodit dobré jméno policie. V tisku se objevily informace o tom, že Inspekce ministra vnitra prověřuje jeho roli v korupční kauze biolíh či únik utajované informace týkající se jistého ruského agenta. Langer už dříve v médiích řekl, že má představu o okruhu zhruba pěti až deseti policistů, kteří by Husáka mohli nahradit.

Členy 28 zastupitelstev přišly vybrat téměř tři čtvrtiny voličů

O složení 28 místních zastupitelstev přišly v sobotu znovu rozhodnout téměř tři čtvrtiny oprávněných voličů. Nové komunální volby se konaly především v obcích, kde se loni v říjnu zvolená zastupitelstva rozpadla kvůli neshodám jejich členů. Znovu hlasovat přišlo v průměru 73 procent lidí. V sobotních volbách tradičně nejlépe uspěli nezávislí kandidáti a jejich sdružení, jimž většinou chyběla konkurence stran.

Ministr Čunek chce lhůtu pro výpověď z bytu delší než dva roky

Majitelé domů by měli mít možnost dávat nájemníkům výpověď bez udání důvodu. Výpovědní lhůta by ale měla být delší než dva roky. V Nedělní partii v televizi Prima to řekl ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Dvouletou výpovědní lhůtu obsahuje návrh úpravy občanského zákoníku, který má projednat vláda. Proti výpovědi bez udání důvodu a bez náhrady je ostře Sdružení nájemníků. Dvouletá lhůta je podle Čunka příliš tvrdá. "Měla by být delší a doprovázena nějakými opatřeními, která by ochránila například staré lidí. Delší lhůta by také měla motivovat majitele bytu, aby raději přistoupil na dohodu. Na druhé straně si ale nájemce musí pod tlakem možné výpovědi uvědomit, že si nemůže dovolit úplně všechno," řekl.

Majitelé domů přitom požadují, aby výpověď z nájmu bez udání důvodu byla jednoletá a platila již od roku 2008. To znamená, že majitelé by mohli nájemníky vystěhovat od roku 2009. Předseda sdružení nájemníků Stanislav Křeček již dříve řekl, že požadavek na výpovědní lhůtu bez důvodu zásadně odmítá a vnímá ho jako extrémní, nemá podle něj právní ani sociální opodstatnění. Měla by podle něj obrovské sociální důsledky, majitelé by bez náhrady vyhodili nájemníky na ulici. Tato úprava je podle jeho názoru největším pokusem o destrukci bytového práva po roce 1989. Nyní je v Česku asi 800.000 bytů s regulovaným nájemným, z nichž asi 420.000 vlastní jednotlivci nebo firmy. Zbytek patří obcím. Počet nájemníků v regulovaných bytech pozvolna klesá a zřejmě se bude dále snižovat. Důvodem je deregulace nájemného a dostupnost hypoték, ale i skutečnost, že většina Čechů touží po svém vlastním bydlení. Vyplývá to z ankety mezi realitním makléři.

Lidé pobírající déle než půl roku podporu v nezaměstnanosti by měli alespoň část týdne vykonávat veřejně prospěšné práce. "Pokud by to neudělali, tak by se jim zásadně zhoršila situace v pobírání těchto dávek," řekl Jiří Čunek, když hovořil o zamýšleném projektu na integraci Romů do společnosti. "Jde o to, abychom všem občanům České republiky nastavili stejné podmínky," uvedl. "Když nebudu pracovat, taky nedostanu peníze," vysvětlil. S Čunkovou představou nesouhlasí jeho oponent v televizní debatě, místopředseda KSČM Jiří Dolejš. "Využít institutu veřejných prací, dodat chudinské dávky a žebračenky, to není koncepce, to je prostě práskání bičem nad hlavou těch, kteří jsou na dně," míní Dolejš. Podle jeho názoru by totiž "opravdová" koncepce měla spojovat podporu vzdělání s řešením nezaměstnanosti a podporou rozvoje v regionech nezaměstnaností nejvíc postižených.

Evropská unie chrání stále více českých výrobků

Česká republika je při získávání evropských ochranných známek svých potravinářských a zemědělských výrobků nejúspěšnější z nových členských zemí unie. Jen během několika uplynulých měsíců přibyly další tři tradiční české výrobky. V oficiálním seznamu registrovaných produktů tak nyní například kromě světoznámých sýrů feta a gorgonzola, balzamikového octa z italské Modeny či parmské šunky budou nově i štramberské uši, pohořelický kapr a žatecký chmel. Systém označování tradičních výrobků z určitých zeměpisných oblastí, které se pak nesmějí vyrábět nikde jinde, vznikl v roce 1992. V současné době prochází půlroční lhůtou pro připomínky lomnický suchar, karlovarské suchary, hořické trubičky a třeboňský kapr. Podle informací stálého zastoupení ČR v Bruselu pak budou letos v úředním věstníku pravděpodobně zveřejněny i žádosti o registraci českého kmínu, karlovarských trojhránků nebo nošovického kysaného zelí. Potíže v podobě námitek by v budoucnu mohly čekat karlovarské oplatky nebo olomoucké tvarůžky. Německo a Rakousko totiž už dříve argumentovaly, že na jejich území se prý tradičně vyrábějí potraviny se stejným názvem, a česká registrace by tak jejich výrobce poškodila.

Ministr Říman: Případná žaloba na EK kvůli emisím nejdříve za dva týdny

O podání případné žaloby na Evropskou komisi kvůli přidělení menšího než žádaného počtu emisních povolenek pro ČR se rozhodne po analýze, která by mohla být hotova zhruba do dvou až tří týdnů. Analýza má porovnat postup, který EK uplatnila k ČR s postupy vůči jiným zemím. Jak uvedl v televizním diskusním pořadu Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS), vedle podání žaloby zůstává ve hře i společný postup s Polskem. Podle Římana EK například nebrala dostatečně v úvahu vysoký podíl průmyslu a plnění závazků vyplývající z Kjótského protokolu. Ministr poukázal na příklad Nizozemska, jež získalo povolenek o dva procentní body více než česká ekonomika, přitom má slabší očekávaný růst hospodářství než ČR a neplní Kjótský protokol.

Mění se doplatky na léky

Začala platit nová vyhláška, která mění doplatky na léky a nově se také upravuje souhlas lidí s léčbou. Obě normy mají přispět k tomu, aby lékaři a pacienti spolu více mluvili. Pacienti se budou ptát, proč užívají svůj lék a zda nemohou dostat náhradní bez doplatku. Lékaři jim podrobněji budou popisovat postup léčby, protože nemocní budou před zákrokem podepisovat informovaný souhlas.

Ročně se v Česku spotřebuje léků za více než 50 miliard korun, z toho 40 miliard zaplatí zdravotní pojišťovny. Vážně nemocní tak dostanou navíc léky za zhruba 1,5 miliardy korun. Tyto peníze se ušetří tím, že klesly úhrady z pojištění za zastaralé a málo účinné léky. Některým pacientům se tak léčení prodraží. Doplatky pacientů stoupnou podle ministerstva zdravotnictví nanejvýš o 150 korun. Nyní občané v průměru ročně platí 700 korun, z toho důchodci 1200 korun.

Enge je po havárii v nemocnici s těžkými zraněními

Automobilový jezdec Tomáš Enge měl těžkou havárii ve druhém závodě zámořského vytrvalostního seriálu American Le Mans Series v St. Petersburgu, po níž musel být s vážnými zraněními převezen do nemocnice. Podle informací pilotova manažera Antonína Charouze má nejlepší český pilot zlomená žebra, lehce natrženou plíci a zlomenou ruku. Enge utrpěl vážné trauma, jehož přesný rozsah bude znám až po dalších vyšetřeních, v současnosti je ale ve stabilizovaném stavu v Baycroftově lékařském centru.

Enge havaroval v 87. kole závodu na městském okruhu. Po nárazu do zdi se dokonce objevily plameny, ale k popálení pilota nedošlo. Se záchranáři komunikoval a byl při vědomí. Jasná dosud není příčina nehody.

Lidé nevěří nabídkám levných letenek

Jen necelá pětina české populace věří tomu, že nabídka velmi levných letenek odráží jejich skutečnou cenu. Tři čtvrtiny naopak soudí, že využijí-li podobnou nabídku, letenka se jim proti slibované ceně výrazně prodraží o nejrůznější poplatky. Ukázal to březnový průzkum společnosti STEM/MARK. Jde přitom často o mladé lidi do 30 let, pohlaví ani vzdělání vliv na rozdíly v názorech nemá. V průzkumu pouze čtyři procenta dotázaných uvedla, že podobnou nabídku již využila. Každý z těch, kteří již mají s cestováním s nízkonákladovými společnostmi zkušenost, přitom uvedl, že slibu tak nízké ceny, jaká se uvádí v reklamě, nelze věřit. Vyslovilo se tak 49 procent dotázaných, převážně lidé ve věku mezi 45 až 60 lety. Mezi mladými do 30 let převažoval názor, že sice nejde o zcela férovou nabídku, ale předem se dá počítat s tím, že "za tím něco bude".

Ve vězení se vyučí kolem stovky lidí ročně, mohou i maturovat

České vězeňství se snaží pomoci vězňům s přípravou na život v civilu také vzděláváním. Ve výkonu trestu nebo ve vazbě se ročně vyučí kolem sta lidí. Někteří získají i maturitu. Věznice mají několik vzdělávacích středisek, která nabízejí výuční list například ve stavebních, elektrotechnických a stravovacích oborech. Vězni se mohou vyučit také v oborech květinářských prací, zpracování dřeva a výrobě konfekce. Mluvčí vězeňské služby Lenka Smutná uvedla, že poptávka po učebních oborech občas převyšuje kapacitní možnosti učiliště. V českých věznicích je zhruba 19.000 vězňů. Z toho je 16.700 odsouzených a 2330 obviněných stíhaných vazebně.

Manažel fotbalové reprezentace Košťál je připraven i na možnost, že trenér Brückner odstoupí

Manažer české fotbalové reprezentace Vlastimil Košťál nehodlá po noční aféře hráčů národního mužstva s porušením životosprávy a prostitutkami rezignovat na svoji funkci. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce prohlásil, že neočekává ani odstoupení trenéra Karla Brücknera. Toho požádal o zpracování analýzy k situaci v týmu, dění v hotelu Praha i ke stavu mužstva po sportovní stránce. Pro případ koučovy rezignace má přesto připravenu krizovou variantu. Skandál celý realizační tým velmi překvapil, ale podle Košťála je zbytečně dlouho a neúměrně medializován. Hráči podle něj i psychiatra Cyrila Höschla, jenž se diskuze zúčastnil, doplatili především na svoji popularitu a nepovedené představení s Německem.

Ministerstvo pro místní rozvoj provozovatele vleků po špatné zimě nepodpoří

Ministerstvo pro místní rozvoj odmítlo založit fond, ze kterého by po špatné sezoně čerpali pomoc provozovatelé vleků. Vychází při tom i z vyjádření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. "Tento krok by byl velmi nesystémový, protože by mohlo dojít ke zvýhodnění jedné podnikatelské skupiny na úkor druhé," sdělila důvod rozhodnutí týdeníku Profit Margit Beníčková z Ministerstva pro místní rozvoj. Nápad na zřízení fondu odmítli i někteří podnikatelé z oboru.

O zřízení garančního fondu požádal ministerstvo Svaz provozovatelů lanovek a vleků. Podle jeho představ měl do fondu stát vložit 230 milionů korun. Provozovatelé by pak žádali fond o bezúročné půjčky. Ministerstvo místo toho doporučuje využít například peníze z Evropské unie.

Tým vědců Historického ústavu připravuje vědecký historický atlas

Tým vědců Historického ústavu Akademie věd připravuje vědecký historický atlas. Nahradit by měl Československý historický atlas, který vydala akademie už v roce 1965. Jak řekla vedoucí týmu Eva Semotanová, na starém atlasu je znát téměř půlstoletí, které uplynulo od jeho vzniku. Od jeho vydání se totiž mnoho změnilo. Nejen že pokročilo vědecké bádání různých epoch vývoje, ale chybí v něm nejnovější události. K tisku chtějí vědečtí pracovníci atlas přichystat zhruba do roku 2010. Zpracování historických map k tisku je velmi drahé a osud atlasu bude proto záležet na tom, jak bude ústav úspěšný při hledání sponzorů.

Semotanové tým spolupracoval s Ottovým nakladatelstvím i na Ottově historickém atlasu, který vyšel v těchto dnech. Jde podle ní o atlas "pro školu a dům". Obsahuje geograficko-historické informace od geologické historie přes pravěk, starověk až po současnost. Čtenáři se v něm dovědí vše potřebné o Zemi i o politických, hospodářských a kulturních dějinách.

Marta Kubišová překonala obavu z dlouhého letu a zazpívá v USA

Slavné hity včetně legendární Modlitby pro Martu přivezla česká zpěvačka Marta Kubišová krajanům do New Yorku. Ve své kariéře, násilně na dvacet let přerušené v 70. a 80. letech, se za oceán vypravila poprvé. "Je mi to strašně líto, ale pomyšlení, že letím nad vodou tak dlouho, mi nedělá dobře. Ale zvládla jsem to," řekla před večerním koncertem v New Yorku. Představila recitál Já jsem já, s nímž vystupuje v pražském Divadle Ungelt. Večerní koncert v České národní budově připomíná také letošní 30. výročí Charty 77. "Strašně nám tehdy pomáhala podpora z USA, ať už jde o vysílání Svobodné Evropy nebo Hlasu Ameriky," zdůraznila Kubišová. Od krajanů přicházela občas i finanční podpora. "Několikrát jsem ji dostala, když jsem se rozvedla a dceři nebyly ani dva roky," zavzpomínala Kubišová.

Květnou nedělí začíná velikonoční týden

Květnou nedělí začíná podle křesťanské církevní tradice pašijový týden, směřující k hlavním svátkům církevního roku - Velikonocům. V původním pojetí jsou oslavou zmrtvýchvstání Spasitele. Jako pohyblivé svátky připadají Velikonoce na první neděli po prvním jarním úplňku. Květná neděle je v biblické tradici liturgickou připomínkou Kristova příjezdu do Jeruzaléma.

Pražský hrad a Senát otevřely své zahrady

Zahrady Pražského hradu a Senátu se prvně od zimy otevřely veřejnosti. Hrad obepíná prstenec sedmi zahrad. V době před rokem 1989 byla většina z nich pro veřejnost uzavřena. Po revoluci se začalo s jejich rozsáhlými rekonstrukcemi. Jižními zahradami je po rekonstrukci možné obejít celý Hrad. Oblíbenou zastávkou turistů i Pražanů je Valdštejnská zahrada na Malé Straně, která je součástí areálu horní komory parlamentu.

V Moravské Třebové otevřeli největší středověkou mučírnu v zemi

Největší expozice středověké mučírny v Česku je nyní k vidění ve sklepeních zámku v Moravské Třebové na Svitavsku. Zřídila ji místní radnice, která si od ní slibuje přilákání více turistů do města. Na otevření mučírny přijelo přes 2000 lidí, kteří si na prohlídku museli vystát frontu. Mohli si pak však na vlastní kůži vyzkoušet, jak středověké nástroje útrpného práva fungovaly. Z mučicích nástrojů jsou k vidění například palečnice, španělská bota, drtič kostí a kloubů, kleště na odštipování konečků prstů či popravčí meč. Největší replikou je klec pro oběšence a popravené. Celkem je vystaveno několik desítek různých katových pomůcek. Pro expozici je vyrobil umělecký kovář Oldřich Bartošek z Křenovic u Slavkova, který podobně zařídil i kasematy na brněnském Špilberku. Dříve ve sklepení zámku nebyla mučírna, ale klasické vězení. Útrpné právo se ve městě používalo, i když ne v takovém rozsahu jako například při čarodějnických procesech v blízkých Jeseníkách.

O zápis do Databanky českých nej se loni ucházelo 300 rekordmanů

Více než tři stovky pokusů o zápis do Databanky českých a světových nej... loni zaznamenala pelhřimovská agentura Dobrý den. Držitelé nejpozoruhodnějších rekordů a tvůrci nejkurióznějších věcí získají na mezinárodním festivalu Pelhřimov-město rekordů výroční ceny. Do Rekordmanské síně slávy letos vstoupí "Magnetický muž" Karol Ostertag nebo držitel více než tisícovky rekordů v ovládání fotbalového míče Jan Skorkovský. Jeden z nich se postaví po bok Ladislavu Kochánkovi, prvnímu sběrateli a propagátorovi rekordů v Česku, Josefu Kocourkovi - nejstaršímu stenografovi na světě či Ladislavu Liklerovi, dlouholetému předsedovi Klubu sběratelů kuriozit a majiteli největší sbírky sýrových etiket na světě.

V jihlavské zoo bylo na Den ptactva nejvíce Slavíků

Na desátém Sletu ptactva v jihlavské zoologické zahradě padl rekord. "Slétlo" se tam nejvíce Slavíků v historii, lépe řečeno přišlo nejvíce návštěvníků s tímto příjmením. Podle mluvčí Kateřiny Kosové se na mezinárodní Den ptactva zaregistrovalo u brány 61 Slavíků a 13 Slavíčků. Protože je slavík ptákem roku, měli Slavíkovi vstup do zahrady volný. Na druhém místě se tentokrát zcela nečekaně objevili Čejkovi, kterých se do Jihlavy sjelo 17. Na třetím místě co do počtu skončilo 14 Strnadů.

I po staletích lidé chtějí nazelenalé sklo, které neklouže

Předkům dalo kdysi hodně práce, aby zbavili sklo nežádoucích příměsí a nazelenalé barvy. V současnosti se ale obliba "lesního" draselného skla vrátila, a na odbyt tak jdou nazelenalé repliky historických pohárů a číší, které mají nejen osobitý vzhled, ale jsou i praktické. Díky zdobení nevyklouznou z ruky. Čeští zákazníci kupují repliky spíše jako dárky než pro praktické použití. Zřejmě kvůli jeho vyšší ceně. Zahraniční klientela, která tvoří výraznou většinu zákazníků, kupuje nazelenalé sklenice nejen jako dárky z cest a suvenýry, ale používá je i k pití. Historické, takzvané lesní sklo mělo charakteristickou nazelenalou barvu a obsahovalo bublinky proto, že sklářské pece, tehdy vytápěné dřevem, neumožňovaly vytavení čiré skloviny.

Kaňkovský s Lazarem získali bronz v bodovacím závodě dvojic

Dráhový cyklista Alois Kaňkovský získal po vítězství v omniu na mistrovství světa další medaili v bodovacím závodě dvojic, v němž s Petrem Lazarem obsadili třetí místo. Titul vybojovali favorizovaní Švýcaři Bruno Risi a Franco Marvulli, čeští jezdci nestačili ještě na nizozemskou dvojici.

Počasí

Skoro jasno, 14 až 18 stupňů Celsia.

01-04-2007