Denní souhrn zpráv Zprávy

02-04-2007

Sobotka a Škromach odmítli Parobkovy výtky, že ho málo podpořili

Pochybnosti předsedy ČSSD Jiřího Paroubka o tom, zda může místopředsedům Bohuslavu Sobotkovi a Zdeňku Škromachovi důvěřovat, považují oba členové vedení sociální demokracie za nedorozumění. Šéf ČSSD jim v nedělním pořadu ČT 168 hodin vyčetl, že na sjezdu dostatečně nepodporovali jeho plán modernizace strany. Pokud se po schůzce s nimi neujistí, že jim může důvěřovat, bude prý zvažovat odchod z čela strany. Všichni se setkají v úterý ráno na zasedání politického grémia.

"Já jeho výrok pokládám za nějaký omyl, protože já jsem podporoval modernizaci sociální demokracie a hlasoval jsem pro všechny změny stanov, které jsou její součástí," bránil se Sobotka a dál nechtěl Paroubkovy výtky komentovat. "Byl jsem jeho vystoupením překvapen. Věřím ale, že hlavy vychladnou a že se bude jednat racionálně," uvedl Škromach. Problém je možná v tom, že ostatní členové vedení dostali od delegátů sjezdu větší podporu než předseda, soudí Škromach. Nejvíce hlasů dostali právě Sobotka se Škromachem. Paroubek byl zvolen jen 60 procenty hlasů, sám podle kuloárových informací přitom počítal s 80 procenty. "Zvolil konfrontační taktiku, tak nemohl očekávat, že bude mít stoprocentní podporu. Ale to nebylo organizované. Myslím, že deset až 15 procent ztratil svým vystoupením," uvedl Škromach.

Říman se neobává, že výpovědi ohrozí činnost CzechInvestu

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman se neobává, že nespokojenost části zaměstnanců vládní agentury CzechInvest s odvoláním jejího generálního ředitele Tomáše Hrudy by mohla ohrozit fungování této agentury na podporu podnikání a investic. Téměř 80 procentům z 313 zaměstnanců CzechInvestu se nelíbí způsob Hrudova odvolání a tito pracovníci pohrozili odchodem z agentury. Podle internetového serveru iDnes.cz již podalo výpověď devět z deseti členů vedení CzechInvestu. Ke stejnému kroku se rozhodl také bývalý ředitel CzechInvestu Radomil Novák, který dosud působil jako zástupce agentury v Kalifornii.

"Toho já se absolutně neobávám. Nepředpokládám, že dá výpověď 250 zaměstnanců (CzechInvestu). Něco jiného je se podepsat na nějakou emotivní podpisovou listinu a něco jiného je požádat o rozvázání pracovního poměru," odpověděl Říman na dotaz ČTK. Římana tyto hrozby nechaly chladným. "Nicméně ten, kdo uvažuje způsobem, že CzechInvest je jejich vlastní podnik a oni rozhodují o tom, kdo ho bude řídit a kam ho bude vést, tak takovým lidem bych doporučil, aby na rozvázání pracovního poměru přistoupili," uvedl. Říman na svém rozhodnutí trvá a v pondělí uvedl do funkce nového generálního ředitele CzechInvestu Romana Čermáka, který dosud působil na Magistrátu města Brna.

Říman odvolal Hrudu z funkce minulý týden v pátek. "Důvodem byly závažné systémové a organizační nedostatky zjištěné ministerskou kontrolou, která byla v agentuře zahájena v tomto týdnu. První výsledky dokládají, že agentura CzechInvest postrádá účinný manažerský dohled," vysvětlil v pátek Hrudovo odvolání mluvčí ministerstva průmyslu Bartovský.

Hruda ale se zdůvodněním svého odvolání nesouhlasí. "Důvody mého odvolání, které udává ministerstvo průmyslu a obchodu, jsou účelové a nezakládají se na pravdě. Za svou prací a prací všech zaměstnanců CzechInvestu si stojím a naše výsledky považuji za výborné," sdělil v pátek Hruda. V pozadí jeho odvolání stojí podle jeho slov dlouhodobě nepříznivý vztah ministra k jeho osobě a CzechInvestu jako celku.

Česko loni prostřednictvím agentury CzechInvest získalo 176 investičních projektů, které mají přinést investice za rekordních 114,6 miliardy korun. Projekty, jež dostaly investiční pobídku, by v budoucnu měly vytvořit téměř 35.000 pracovních míst. V roce 2005 CzechInvest zprostředkoval 154 nových zahraničních a tuzemských investičních projektů v hodnotě přes 73 miliard korun.

Deficit veřejných financí loni klesl pod tři procenta HDP

Deficit veřejných financí se loni snížil na 2,95 procenta hrubého domácího produktu z 3,53 procenta v roce 2005. Veřejný dluh v poměru k HDP mírně klesl na 30,37 procenta z 30,42 procenta v předminulém roce. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil Český statistický úřad. ČR tak v obou těchto ukazatelích loni splnila maastrichtská kritéria potřebná pro přijetí eura. K tomu, aby země mohla zavést společnou evropskou měnu, nesmí deficit veřejných financí přesáhnout tři procenta a veřejný dluh 60 procent HDP.

Transparency International: Obvinění ze zpronevěry je účelové

Česká pobočka Transparency International se dnes ostře ohradila proti nařčením ze zpronevěry státní dotace, kterou začala vyšetřovat policie. Podle organizace je šetření účelové a má poškodit její dobré jméno. Týdeník Euro uvedl, že policie vyšetřuje, jak TIC v roce 2001 naložila s třicetimilionovou dotací, kterou jí poskytlo ministerstvo financí. Šlo o bezúročnou půjčku na organizaci 10. mezinárodní protikorupční konference v roce 2001. Organizace prý ale vrátila státu jen polovinu. TIC patří k hlavním kritikům korupce v České republice.

Američtí experti zahájili návštěvu ČR kvůli základně

Američtí experti na protiraketovou obranu v pondělí v Praze zahájili pětidenní návštěvu ČR. Podívají se také do vojenského újezdu Brdy na Příbramsku, kde by USA chtěly vybudovat část protiraketové základny. Experti provedou několik měření, která jsou důležitá pro případné umístění radaru na českém území. Podobná měření byla provedena před několika týdny i v Polsku. Specialisté navážou na práci svých kolegů, kteří vojenský újezd Brdy navštívili zhruba před osmi měsíci.

Šéf nemocnice: Peníze do zdravotnictví by měli přinést cizinci

Více peněz do českého zdravotnictví by měli přinést cizinci. Myslí si to ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý. Cizinci zde tvoří dvě až tři procenta z 1500 hospitalizovaných ročně. Dbalý chce zvýšit jejich podíl až na deset procent. Nemocnice na to podle něj kapacity má, aniž omezí péči o nemocné z Česka. Naopak budou mít z přílivu cizinců výhody: nemocnice získá peníze na moderní přístroje, jež použije i pro české pacienty. Podle Dbalého dosáhla už Homolka stropu peněz, které může získat ze zdravotního pojištění. Další prostředky na rozvoj chce ředitel získat z léčení nemocných cizinců. Zájmem o nemocnici podle něj je z celého světa. Nemocnice získala jako první zařízení v Česku mezinárodně uznávanou akreditaci kvality.

ČR prohrála arbitráž s Eastern Sugar, zaplatit má 700 milionů Kč

Česká republika prohrála arbitráž s nizozemskou společností Eastern Sugar B.V., která si stěžovala na diskriminační přidělování kvót regulujících výrobu cukru. Arbitři přiznali mateřské firmě druhého největšího tuzemského producenta cukru náhradu 25,4 milionu eur (asi 700 milionů Kč) místo požadovaných 109 milionů eur (zhruba tři miliardy korun). ČTK to sdělilo ministerstvo financí. "Uspěli jsme zhruba v 70 procentech obrany. Protistrana uspěla s asi 30 procenty nároků," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob s tím, že v poměru k úspěchu jednotlivých stran ve sporu byla přiznána i náhrada nákladů řízení. Eastern Sugar je podle něj povinen Česku nahradit 70 procent nákladů řízení a naopak ČR je povinna nahradit firmě 30 procent jejích nákladů.

Eastern Sugar předložila případ arbitrážnímu soudu v červnu 2004. Podnik žádal odškodnění za to, že česká vláda v roce 2003 snížila produkční kvótu Eastern Sugar ČR o 30 procent, zatímco kvóty ostatním producentům zvýšila. Firma vinila Českou republiku z toho, že neférovým přidělováním kvót porušila dohodu o ochraně mezinárodních investic, kterou s Nizozemskem uzavřela.

Eastern Sugar ČR, která v tuzemsku zaměstnává asi 400 lidí, loni v říjnu oznámila, že všechny cukrovary ve střední Evropě zavře včetně tří v České republice. Jako příčinu podnik uvádí direktivu Evropské komise, která požaduje snížení výroby do roku 2010.

Škoda Auto se s odboráři opět nedohodla na růstu mezd

Vedení automobilky Škoda Auto se dnes s odboráři opět nedohodlo na růstu mezd. Vedení firmy ještě mírně zvýšilo páteční nabídku na růst platů, odborářům to nestačilo, napsal zpravodajský server iDnes. Škodovce tak stále hrozí stávka. Podle pátečního vyjádření šéfa firemních odborů Jaroslava Povšíka pro ČTK odvrátí stávku a generální mítink jen to, když firma dnes či v dalších dnech učiní nabídku odpovídající minimální představě odborů o růstu mezd. Nesdělil však, jakou minimální výši platů odbory požadují. Připustil pouze, že to je méně než původně požadovaný růst tarifů o 17 procent, který s dalšími požadavky dával celkový růst objemu mezd o 24 procent.

Důchodci pracující na dobu neurčitou nemohou dostávat penzi

Důchodci zaměstnaní na dobu neurčitou nemohou pobírat penzi. Vyplývá to z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zamítl kasační stížnost Pražana, podle něhož je ustanovení příslušného zákona diskriminující. Zákon o důchodovém pojištění připouští pouze souběh penze a zaměstnání se smlouvou na dobu určitou. Soud míní, že platné ustanovení zákona pracující důchodce neznevýhodňuje, a zákonodárci mají právo výplaty důchodů tímto způsobem omezit. Správní soud přitom upozornil, že člověk, který po vzniku nároku na starobní důchod pracuje a nepobírá penzi, je zvýhodněn procentní výměrou důchodu a jeho penze bude později o to vyšší.

Nejvyšší soud neodvolal státní zástupkyni, která pila v práci

Pražská státní zástupkyně Michaela Mixová, která podle kolegů přišla do práce silně opilá, může nadále vykonávat svou profesi. Nejvyšší soud dnes zamítl návrh ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila na odvolání Mixové z funkce. V platnosti zůstalo rozhodnutí kárného senátu Vrchního soudu v Praze, podle kterého bude Mixová pobírat půl roku o čtvrtinu nižší plat.

Loni v listopadu Mixová přišla do práce opilá. "Byla apatická, seděla bezvládně na židli. Přiznala jen jednu odlivku fernetu a opakovala, že je jí všechno jedno," citoval ze spisu soudce Nejvyššího soudu František Hrabec. Přístroj na testování alkoholu pak v jejím dechu naměřil 3,25 promile alkoholu. O den později nepřišla Mixová na plánované školení ani do kanceláře a údajně opět pila.

Vrchní soud v Praze uložil státní zástupkyni shovívavý trest, neboť ji opilou viděli jen kolegové, a tak nemohla snížit vážnost úřadu navenek. Ministr však požadoval nejpřísnější verdikt. "Bylo to závažné morální selhání. Soud nepřihlédl k množství alkoholu, v žádném případě nešlo o mírnou opilost," uvedla právnička ministerstva Jitka Smejtková.

Železný u soudu odmítl obžalobu kvůli poškozování věřitele - CME

Několikahodinovým výslechem europoslance a bývalého šéfa televize Nova Vladimíra Železného dnes pokračoval proces v nejrozsáhlejší z jeho tří kauz, v níž jde o údajný pokus poškodit věřitele - rivala v boji o Novu. Obžalobu, podle níž se Železný naoko zbavoval majetku, aby nemusel splácet závazek vůči společnosti Central European Media Enterprises (CME) Ronalda Laudera, označil europoslanec za absurdní a odmítl ji.

Albánie možná Česku daruje do historických sbírek ponorku

Albánie možná daruje Česku do sbírek vojenského historického muzea vyřazenou, několik desítek let starou ponorku ruské výroby. Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) o tom v pondělí mluvila se svým albánským protějškem Fatmirem Mediem. Parkanová uvedla, že Česko podporuje, aby Albánie v nejbližší době vstoupila do NATO. Podle ředitele Vojenského historického muzea Aleše Knížka ale budou muset čeští experti ještě zjistit, zda bude vůbec možné ponorku do Čech dopravit. Exponát by mohlo získat vojenské technické muzeum v Lešanech na Benešovsku. Knížek dodal, že zatím nelze přesně určit termín, kdy by muzeum mohlo ponorku obdržet. "Uvidíme, co je to za typ," uvedl. Podle armády má ponorka dieselelektrický pohon a původně nesla torpédovou výzbroj.

Ministr kultury Václav Jehlička uvedl do funkce ředitele ND

Ministr kultury Václav Jehlička uvedl v podnělí do funkce nového ředitele Národního divadla v Praze Ondřeje Černého. Černý vzápětí předal dvěma staronovým šéfům činohry a baletu Michalu Dočekalovi a Petru Zuskovi jmenovací dekrety a do funkce šéfa opery uvedl Jiřího Heřmana. První dva jsou jmenováni do srpna 2011, Heřmanovo pověření je o rok delší. "Jejich misi považuji za téměř nedotknutelnou. Muselo by se opravdu stát něco výjimečného, aby mohli být odvoláni," uvedl Černý. Věří, že česká první scéna bude v této konstelaci prosperovat.

Lobkowiczové otevírají svou sbírku v areálu Pražského hradu

V Lobkovickém paláci na Pražském hradě, ve kterém byla léta část expozice Národního muzea týkající se českých dějin, byla v pondělí otevřena nová stálá výstava. Představuje umělecké sbírky šlechtického rodu Lobkowiczů, kteří palác získali zpět v restituci. Bohatá sbírka zahrnující třeba slavný portrét infantky Markétky od Velázqueze, obrazy od Cannalettiho nebo Brueghela se na Hrad stěhuje ze zámku Nelahozeves, kde byly dosud vystaveny. Rodinné sbírky se řadí k nejvýznamnějším v Evropě a zahrnují obrazy, dekorativní umění, původní hudební partitury a hudební nástroje, rozsáhlou knihovnu vzácných knih a archiv, zbraně a výstroj - to vše v rozpětí sedmi století mecenášství umění a hudby. K nejcennějším - a to i v celostátním měřítku - pracím expozice patří čtveřice obrazů: portrét španělské infantky od Velázqueze, dva pohledy na Londýn od Canaletta a Senoseč od Pietera Brueghela. Tato přehlídka děl je podle Lobkowiczů dokladem četných propojení mezi dvory Prahy, Madridu a Vídně. Mecenášství lobkowiczkých knížat ve prospěch hudebních skladatelů (zejména Beethovena) dokládá interaktivní expozice hudebních partitur a nástrojů. Vystaveny jsou i ukázky rozsáhlé sbírky keramiky z 16. až 19. století, ve dvou sálech najdou návštěvníci střelné zbraně, které jsou součástí jedné z nejvzácnějších sbírek ve střední Evropě, uvedla Šimečková. Tyto exponáty budou takto společně vystaveny poprvé.

Zemřel režisér muzikálu Starci na chmelu Ladislav Rychman

V noci na neděli zemřel ve věku 84 let filmový a televizní režisér Ladislav Rychman, který mimo jiné natočil první český muzikál Starci na chmelu. Zemřel na selhání srdce, řekla ČTK jeho manželka Jana Rychmanová.

Noci s Andersenem se zúčastnilo rekordních více než 18.000 dětí

Sedmý ročník společného čtení pohádek, které se konalo v noci z pátku na sobotu opět pod heslem Noc s Andersenem v celé České republice, přilákal do knihoven rekordních 18.028 dětí. K tak vysokému číslu jim ale pomohli i malí čtenáři na Slovensku a v Polsku a četlo se nejen v knihovnách, ale i ve školách, domech dětí, informačních a kulturních střediscích či nemocnicích. Akce se koná vždy v noci z 31. března na 1. dubna, tedy v předvečer výročí narození dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena. Na děti především v knihovnách čekají celonoční programy orientované především na jejich čtení, na čtení nahlas, na to, aby v dětech dospělí vzbudili potřebu číst a dali jim najevo, že čtení může být velmi zajímavá a často až dobrodružná činnost. České děti totiž čtou v posledních letech velmi málo, a pokud ano, málo čtenému textu rozumějí.

Ochranáři: Na Pálavě se podařilo zachránit šalvěj etiopskou

Na Pálavě se podařilo zachránit vzácnou šalvěj etiopskou. Semena rostliny začali před čtyřmi lety vysévat ochranáři, protože hrozilo, že z tamních luk zcela vymizí. Šalvěje je nyní již tolik, že další výsev nebude nutný, řekl ČTK vedoucí správy Chráněné krajinné oblasti Pálava Jiří Matuška. Šalvěj etiopská je rozšířená v Africe, Asii a jižní Evropě. V Česku ji lze najít jen na Pálavě, která asi tvoří severní okraj výskytu této vzácné rostliny.

Na Zelený čtvrtek bude Starobrno čepovat zelené pivo

Pokud chtějí milovníci zlatého moku o letošních Velikonocích ochutnat nějaké speciální sváteční pivo, nepřijdou zkrátka. Brněnský pivovar Starobrno pro ně opět extra na Velikonoce vyrobil speciální třináctistupňové pivo zelené barvy. Na Zelený čtvrtek jej bude nabízet přes 800 restaurací po celé republice, řekla ČTK mluvčí pivovaru Kateřina Eliášová. Zelené pivo vyrobilo Starobrno poprvé vloni. Do dvou stovek restaurací tehdy dodalo kolem 100 hektolitrů. Milovníci pivních specialit je však vypili během několika málo hodin. Letos proto pivovar začal pivo vařit už v únoru a do svých hospod a restaurací ho dodá šestkrát tolik. Přesnou recepturu na výrobu zeleného moku pivovar tají. Vrchní sládek Petr Hauskrecht prozradil pouze to, že neobvyklou barvu pivu dodá jemný bylinný likér.

Železná Ruda na Klatovsku bude mít po 45 letech vlastní pivo

Soukromý podnikatel obnoví po 45 letech v rekreačním centru Železná Ruda výrobu piva. Čepovat o prvním červencovém víkendu. ČTK to řekl František Strnad, majitel hotelů Belveder a Grádl. "Budeme vařit jedenáctku, dvanáctku, třináctku, světlou i tmavou, podle původních receptů z archivů," řekl Strnad. Pivo je určeno pro oba hotely, pětina pro místní "fajnšmekry" a speciální pivnice v Klatovech i německém Zwieselu. Garantem výroby bude plzeňský pivovarský odborník Josef Krýsl, dlouholetý zaměstnanec Plzeňského Prazdroje. Původní pivovar v Železné Rudě začal vařit pivo v roce 1787, o 55 let dříve než plzeňský pivovar. Poslední várku zlatavého moku uvařil v červenci 1962 sládek Josef Plevka, dnes spolumajitel soukromého pivovaru Chodovar v Chodové Plané na Tachovsku.

Slavia vede ligu o bod před Spartou, nezaváhal ani Liberec

Fotbalisté pražské Slavie díky vítězství 2:1 v utkání 20. kola první ligy v Olomouci udrželi svůj náskok v čele tabulky. Na hřišti soupeře v Brně nezaváhal ani další z kandidátů na mistrovský titul Liberec. Fotbalisté pražské Sparty rozstříleli v dohrávce 20. kola nejvyšší soutěže Mladou Boleslav 4:1. O vysoké výhře rozhodli Letenští až v poslední čtvrthodině, kdy čtyřmi góly otočili nepříznivý stav 0:1.

Mistrovský Liberec po 20 zápasech ukončil domácí neporazitelnost Brna.. Severočeši vyhráli na hřišti Brna již potřetí za sebou, z toho podruhé 2:1. Cenný bod v boji o záchranu si ze hřiště Jablonce veze Marila Příbram. Svěřenci Jiřího Kotrby sice ani na šestý pokus nezlomili své střelecké prokletí, ale díky pozorné obraně se přiblížili na rozdíl jediného bodu čtrnáctému Zlínu. Tescoma nezvládla závěr duelu v Plzni a kvůli dvěma inkasovaným brankám v poslední čtvrthodině se ještě více namočila do bojů o záchranu. Už tak složitou situaci si v sobotu ještě ztížilo poslední Slovácko. V důležitém souboji s Českými Budějovicemi prohrálo na domácím trávníku 0:1 a na první nesestupovou příčku ztrácí šest bodů. Slovácko čeká na plný bodový zisk od úvodního kola letošního ročníku. Dlouhou sérii bez výhry protáhlo i Kladno. Středočeši měli slibně rozehraný zápas s Ostravou, ale devět minut před koncem přišli o jednobrankové vedení, když se z penalty prosadil ostrostřelec Střihavka a pojistil si vedení v tabulce kanonýrů. Kladenští se z vítězství neradovali už šest utkání. Severočeské derby mezi Mostem a Teplicemi tentokrát gólové hody nenabídlo a skončilo bez branek.

Ostravský Střihavka zvýšil svůj náskok v tabulce kanonýrů

Ostravský útočník David Střihavka díky proměněné penaltě v utkání 20. kola první fotbalové ligy v Kladně zaokrouhlil počet svých branek v letošní sezoně na deset a zvýšil svůj náskok v čele tabulky střelců. Před trojicí Pecka, Došek, Vlček vede již o dva góly. Osmé čisté konto v sezoně si připsal jablonecký brankář Michal Špit, s 13 nulami i nadále vede sparťan Jaromír Blažek.

Čeští cyklisté se na dráhovém MS zařadili mezi elitu

Po dvouletém tápání se čeští reprezentanti v dráhové cyklistice zařadili opět mezi elitu. Ze světového šampionátu v Palmě de Mallorca si vezou domů dvě medaile, zásluhou Aloise Kaňkovského po pěti letech stoupala na nejvyšší stožár česká vlajka za zlato v omniu. Právě on spolu s Petrem Lazarem vybojovali také třetí místo v bodovacím závodu dvojic. Ten na rozdíl od omnia patří do olympijského programu a i sám Kaňkovský si nedělního bronzu cenil víc. Dva cenné kovy zařadily českou reprezentaci na šestou pozici v hodnocení národů. Zatímco před rokem vybojovali čeští dráhaři jen jedno šesté a dvě sedmá místa, nyní vedle medailí atakovali stupně vítězů také další jezdci. Jen o jediné místo unikla medaile Ladě Kozlíkové ve scratchi, rovněž čtvrtý skončil ve stejné disciplíně Martin Bláha. Příslušnost k absolutní světové špičce potvrdil potvrdil i Milan Kadlec, pátý v bodovacím závodu. Kozlíková po nemoci skončila navíc ještě desátá ve stíhacím závodu, avšak jen s třísekundovým odstupem od medaile. Naopak v krizi jsou sprinteři, po ukončení závodní kariéry Pavla Buráně se marně hledá jeho nástupce. Mladým jezdcům sice talent nechybí, ale za nejlepšími zatím značně zaostávají.

České hokejistky porazily na úvod MS divize I Dánsko 3:1

České hokejistky porazily ve svém úvodním vystoupení na mistrovství světa divize I Dánsko 3:1 a splnily tak roli favoritek. Svěřenkyně trenéra Jana Fidrmuce, které chtějí v japonském městě Nikkó bojovat o historický postup mezi světovou elitu, se prosadily v druhé třetině, v níž vstřelily všechny tři góly. Dánskou brankářku překonaly postupně Beata Szelongová, Eva Holešová a Simona Studentová. Druhým soupeřem Češek budou v úterý hráčky Norska.

Tenistka Šafářová se v žebříčku posunula na životní 25. příčku

Česká tenistka Lucie Šafářová dosáhla tento týden svého nejlepšího umístění v žebříčku WTA, aktuálně je na pětadvacáté příčce. Na turnaji v Miami minulý týden vypadla Šafářová v třetím kole s pozdější vítězkou Serenou Williamsovou. Američanka se díky triumfu výrazně přiblížila elitní desítce, z osmnácté pozice poskočila až na jedenáctou. Williamsová v Miami vyřadila i nejlepší českou tenistku Nicole Vaidišovou, které stále patří osmá příčka.

Novotný je vítězem Evropského poháru ve snowboardcrossu

Michal Novotný je celkovým vítězem Evropského poháru ve snowboardcrossu. Třináctý muž z olympijských her v Turíně vyhrál konečné hodnocení díky druhému místu v nedělním posledním závodu v rakouském Serfausu. Závěrečný závod vyhrál další český reprezentant David Bakeš a dostal se tak na třetí místo celkového pořadí EP.

Počasí:

V úterý má být podle meteorologů polojasno, postupně oblačno s přeháňkami, večer na horách srážky sněhové. Teploty 12 až 16 stupňů Celsia, na horách kolem 5.

02-04-2007