Denní souhrn zpráv Zprávy

05-04-2007

Vláda prý schválila tvrdé rozpočtové škrty, Kalousek to popřel

Server Aktuálně.cz s odvoláním na vládní materiál uvedl, že spolu se schválením návrhu daňové reformy vláda v pondělí rozhodla i o škrtech v rozpočtu pro příští tři roky. Ty jsou prý neobvykle tvrdé. Ministr financí Miroslav Kalousek ale ČTK řekl, že šlo jen o jednu z řady pracovních verzí. "Vláda tento materiál bude schvalovat až při jednání o státním rozpočtu," prohlásil ministr. Podle serveru vláda schválila o čtvrtinu nižší výdaje na dálnice, zmrazení výdajů skoro ve všech rozpočtových kapitolách, přísné mantinely pro růst důchodů, dotací do zdravotnictví, výdajů na armádu i na výzkum. Mzdy státních zaměstnanců se budou zvyšovat jen o 1,5 procenta ročně, ústavním činitelům včetně soudců neporostou vůbec.

Premiér Mirek Topolánek a ministr financí Miroslav Kalousek část věnovanou daňové reformě prezentovali v úterý na Fóru Hospodářských novin, škrty v rozpočtových výdajích zmínili jen okrajově - konkrétně mluvili o některých sociálních úsporách. Celý materiál, který prý vláda jednomyslně odhlasovala, odmítají podle Aktuálně.cz zveřejnit. Server ho má k dispozici. Ministři se podle dokumentu především zavázali, že v příštích třech letech budou zvyšovat důchody jen podle zákona, tedy o inflaci a třetinu nárůstu průměrného platu. Penzisté tedy musí počítat se zvýšením zhruba čtyři procenta. "Jakékoli jiné rozhodnutí vlády o vyšším zvýšení důchodů by eliminovalo úsilí vložené do předložení a prosazení změn sociálních zákonů, od nichž se očekává fiskální přínos," stojí podle serveru ve vládním dokumentu.

Podobně významný je zásah do vládních dotací na zdravotní pojištění. Česká lékařská komora už protestovala proti záměru změnit dosavadní praxi, podle níž stát platí za své pojištěnce 25 procent ze sazby zaměstnance s průměrným příjem. Teď vláda podle Aktuálně.cz schválila snížení na 23,5 procenta. Ušetří tím do roku 2010 celkem dvacet miliard. Tyto škrty se čekaly, píše server. Překvapením jsou naopak tvrdé zásahy do armádního a výzkumného rozpočtu. Dotace pro ministerstvo obrany se podle Aktuálně.cz v letech 2008 až 2010 sice zvýší o dvě miliardy, jeho podíl na HDP však poklesne z 1,45 na 1,29 procenta. Vláda tak za tři roky ušetří 22 miliard. Česká republika přitom při vstupu do NATO slíbila utrácet za obranu 2,2 procenta svého HDP a tehdejší ministr Jaroslav Tvrdík odstoupil, když mu premiér Vladimír Špidla snížil rozpočet na 1,9 procenta HDP. Podle serveru se škrtalo i ve výzkumu, který vláda dosud označuje za nejdůležitější prioritu ze všech výdajů. Napřesrok by měli vědci ze státního rozpočtu dostat 23,1 miliardy a v roce 2010 o 4,8 miliardy více.

Sněmovna bude možná reformu schvalovat na mimořádné letní schůzi

Sněmovna by měla vládní návrh reformy začít projednávat v červnu a schvalovat by ho mohla na mimořádné schůzi během letních prázdnin. ČTK to řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Vláda chce, aby reformní změny platily od 1. ledna 2008. Kabinet je hodlá poslat do parlamentu jako jeden balík zákonů. V závěrečném hlasování by tak poslanci rozhodovali nejen o reformě, ale vlastně i o vládě, protože ta s ní spojuje svůj osud. Reforma bude mít rozhodující vliv i na podobu státního rozpočtu na rok 2008, protože od ní se odvine to, s jakými příjmy a výdaji může státní pokladna příští rok počítat.

Lidovci podpořili reformy, Čunkovi se věnovali jen okrajově

Celostátní konference KDU-ČSL ve středu večer doporučila svým poslancům, aby podpořili vládní balík daňových a sociálních změn. Někteří z třináctičlenného klubu ale váhají, zda pro reformu zvednou ruku. Například poslanec Ludvík Hovorka řekl, že se rozhodne až po zasedání klubu. Určité výhrady má i místopředseda sněmovny Jan Kasal. Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek i ministr financí Miroslav Kalousek ale nepochybují o tom, že nakonec bude lidovecká frakce jednotně pro reformu. Kvůli debatám o reformě se lidovci jen okrajově věnovali kontroverzním výrokům svého předsedy na adresu Romů, které posílily výzvy po Čunkově odchodu z koaličního kabinetu. "Dohodli jsme se už dávno, že tato konference bude o reformách, protože reformy jsou důležité," řekl Čunek. Své stranické kolegy nicméně informoval o možnostech dalšího vývoje, o nichž v úterý večer jednali koaliční lídři. Mezi nimi je i varianta rezignace s příslibem návratu, až se zbaví podezření z korupce. "Pojmenovával jsem varianty, které tu jsou. Ve výčtu variant to bylo," řekl Čunek, který ale nadále zůstává vicepremiérem a ministrem pro místní rozvoj.

Poslanec Pavel Severa své výhrady k Čunkovi vyjádřil i na celostátní konferenci. Dostal ale ujištění, že Čunek už nebude opakovat sporné výroky o Romech. Slíbil také, že "bude trpělivý", protože tuto problematiku bude po Velikonocích řešit koalice i vedení KDU-ČSL. Poslanec Severa, který hrozil rezignací na funkci místopředsedy poslaneckého klubu, se zavázal, že nechá odpovědnost za další vývoj předsednictvu strany a předsedovi.

STEM: Většina Čechů si myslí, že by Čunek z vlády odejít neměl

Většina Čechů si myslí, že by vicepremiér a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek kvůli svým výrokům o Romech z vlády odcházet neměl. Vyplývá to z průzkumu společnosti STEM, který zveřejnila Česká televize (ČT). Výzkumu se zúčastnilo 656 respondentů. Čunek by kvůli svým kontroverzním slovům o Romech neměl z kabinetu odcházet podle 58 procent dotázaných, 42 procent lidí si naopak myslí, že by rezignovat měl. Šéf lidovců v pátečním deníku Blesk označil Romy za "opálené lidi, kteří dělají binec a pálí ohně na náměstích". V průzkumu STEM 64 procent lidí uvedlo, že je Čunkův výrok pravdivý, o opaku bylo přesvědčeno 36 procent občanů. Za Čunkem stojí stoupenci ODS a KDU-ČSL. Proti politikovi jsou jednoznačně komunisté, sociální demokraté a zelení. Podle 59 procent lidí Čunkův výrok není projevem nesnášenlivosti vůči Romům, za urážlivý ho nepovažuje 61 procent Čechů. Čunek svými slovy vzbudil kritiku romských organizací, vládních i opozičních stran, prezidenta Václava Klause i mnohých svých stranických kolegů. V ČT Čunek opět zopakoval, že rezignovat nehodlá.

Median: Preference ODS slábnou, ČSSD posilují, KDU-ČSL se nemění

Pozici nejsilnější strany si podle březnového průzkumu agentury Median udržuje vládní ODS, oproti únoru však ztratila značnou část svého náskoku před opoziční ČSSD. Nyní by ji volilo 36,6 procent lidí, zatímco ČSSD 30,3 procenta. Ještě v únoru měla ODS patnáctiprocentní náskok. Lidovci od února ztratili 1,8 procenta, nyní by je volilo 5,6 procenta. Preference komunistů (12,6 procenta) a zelených (7,9 procenta) se nemění. Preference KDU-ČSL, které balancují nad hranicí pěti procent potřebných pro vstup do sněmovny, jsou podle analytiků Medianu dlouhodobě stálé a jejich výkyvy se pohybují v rámci statistické chyby.

Schwarzenberg: První kolo jednání s USA o radaru bude v květnu

První kolo jednání s USA o umístění radarové základny ve vojenském újezdu Brdy se uskuteční 10. a 11. května v Praze. Členům zahraničního výboru sněmovny to řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Podle něj americký radar posílí bezpečnost Česka. Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek z ČSSD uvedl, že vyjednávání o radaru jsou příliš uspěchaná. "Vy jste tu nótu odeslali dříve, než jsme si tuto věc mohli ujasnit," řekl Zaorálek na adresu vlády. Kabinet podle něj naopak bezpečnost Česka svojí politikou snižuje. "Ty kroky jsou nedůvěryhodné," řekl. Zaorálek také uvedl, že by nebylo správné, aby Česko s USA uzavřelo bilaterální smlouvu.

Schwarzenberg zopakoval, že jedním z požadavků vlády je to, aby americký radar byl v budoucnu součástí NATO. "Mám dojem, že někdy se v naší diskusi zapomíná na to, že Spojené státy jsou také součástí NATO," řekl. Protiraketová obrana USA, jejíž součástí má být také radar v Česku, bude podle něj chránit severozápadní Evropu, USA i pás zemí na americkém kontinentu od Kanady až do Venezuely.

Poslanec Václav Exner (KSČM) ministrovi vyčítal, že vláda neposkytuje parlamentu o radaru dostatek informací. Schwarzenberg to ale popřel. "Všechny technické informace parlament dostal," řekl. Ministr dodal, že text české nóty dostali nejvyšší ústavní činitelé i předsedové příslušných výborů v Poslanecké sněmovně i v Senátu. Podle Schwarzenberga také ministerstvo připravilo informační návštěvu přibližně deseti poslanců na Marshallových ostrovech, kde podobný radar protiraketové obrany již stojí. Čeští zákonodárci odjedou na Marshallovy ostrovy v neděli 15. dubna.

Česká elitní jednotka cvičila v Norsku a setkala se s králem

Členové elitní 601. skupiny speciálních sil z Prostějova se ve druhé polovině března zúčastnili mezinárodního cvičení Cold Response 07, které se konalo za polárním kruhem v Norsku. Za tvrdých zimních podmínek s teplotami hluboko pod bodem mrazu Češi ze zahraničními kolegy nacvičovali přepady a údery z vrtulníků i letadel, trénovali také operace na člunech. Během cvičení je také navštívil norský král Harald V., který je zároveň vrchním velitelem místní armády. Kromě Čechů se cvičení zúčastnili také další prestižní jednotky ze zemí NATO, například příslušníci britských speciálních sil SAS. Česká protiteroristická jednotka se loni spolu s Američany zapojila do bojů s bojovníky Talibanu na jihu Afghánistánu. Pro klima v Afghánistánu je typické velké vedro, v Norsku si tak Češi mohli vyzkoušet úplně jiné bojové podmínky. "Moji muži jsou schopni obstát stejně v poušti jako v nepropustné džungli a nezaskočí je ani tvrdé polární klima," řekl velitel jednotky Milan Kovanda.

Prostějovská jednotka je jedním z elitních útvarů české armády a je přímo podřízena ministrovi obrany prostřednictvím ředitele Vojenského zpravodajství. Loňské nasazení oddílu v rámci operace Enduring Freedom (Trvalá svoboda) bylo již druhou bojovou akcí v regionu. Poprvé byli "speciálové" v Afghánistánu v roce 2004. Cíle kontingentu byly v obou operacích podobné - pozorování, předávání informací a zpráv. V rámci loňského nasazení v Afghánistánu vojáci na několikadenních misích v horách vysokých kolem 4000 metrů například zkoumali místní stezky a informovali spojence o pohybech podezřelých osob. Každý člen měl vybavení vážící až 70 kilogramů.

Česko čelí více než 50 řízením kvůli porušení závazků k EU

Česká republika čelí celkem 52 řízením kvůli porušení smluvních závazků vůči Evropské unii. V devíti případech již byla na ČR podána žaloba u Evropského soudního dvora a ve dvou případech byla odsouzena. Pokud Česko výtkám unie nevyhoví, hrozí mu v každém řízení pokuta. Sněmovní výbor pro evropské záležitosti o tom informoval vládní zmocněnec pro zastupování ČR před evropskými soudy Tomáš Boček.

Pět z devíti žalob, které již unie na Česko podala, souvisí podle Bočka s tím, že ČR chybí nový zákon o léčivech. Žalobu lze podle Bočka očekávat i kvůli tomu, že ČR stále nemá antidiskriminační zákon, který měla přijmout už při svém vstupu do EU. Žaloba zatím podána nebyla, ale formální varování již ČR v rámci řízení dostala. Poslanecká sněmovna podle Bočka nyní projednává dva zákony, které mohou odvrátit žalobu Evropské komise - zákon, který stanovuje kapitálové požadavky na banky, a novelu trestního zákona, která zpřísňuje tresty za organizování nelegální migrace.

Topolánek: Blokády hranic by mohla řešit meziparlamentní komise

Blokády česko-rakouských hranic protitemelínskými aktivisty by mohla pomoci řešit společná meziparlamentní komise, která má dohlížet na bezpečnost jaderné elektrárny Temelín. Novinářům to ve čtvrtek po návštěvě Temelína řekl premiér Mirek Topolánek. Česká republika podle něj určitě nebude první, která si začne stěžovat nebo se kvůli protestům na hranicích případně soudit. "Jsme zodpovědní nejenom za bilaterální vztahy s Rakouskem, ale i za to, aby se z nich vytratily ty emoce, které u některých obyvatel Rakouska Temelín vzbuzuje. Politici jsou zodpovědní za zmenšování napětí, ne za jeho zvyšování," uvedl premiér.

V komisi by mělo být za českou stranu deset poslanců a tři senátoři. Návrh na složení české části komise bude konzultován s rakouskou stranou. Komise by podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky mohla začít pracovat zhruba za jeden až dva měsíce. Rakouská strana se na složení své části komise údajně dohodla již na začátku minulého týdne, oficiálně je však dosud neoznámila.

Formování komise, na níž se dohodli šéfové vlád obou zemí Mirek Topolánek a Alfred Gusenbauer při svém únorovém setkání v Praze, odsuzují rakouští protitemelínští aktivisté. Označují ji za "zdržovací manévr". Jednání se podle nich pouze zpolitizují, ale věcnější nebudou.

Školské odbory hrozí demonstrací, podle Dobšíka to není aktuální

Učitelé ve většině krajů jsou připraveni demonstrovat proti uvažovanému propouštění ze škol. Podle předsedy Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Františka Dobšíka ale protest není aktuální. Odboráři ve středu získali od ministryně školství Dany Kuchtové (Strana zelených) slib, že plánované snižování počtu pracovníků státní správy by se regionálního školství dotknout nemělo, řekl Dobšík ČTK. O záměru demonstrovat ve čtvrtek informovali novináře odboráři z jižní Moravy. Návrh ministerstva financí chtějí odboráři odsoudit také peticí, zjistila ČTK u krajských šéfů odborových organizací. Podle Dobšíka o novém vývoji událostí zřejmě ještě neměli informace.

Ministerský plán na snižování počtu státních úředníků počítá s každoročním úbytkem o tři procenta do roku 2010. Školství by tak muselo opustit přes 20.000 z téměř 230.000 pedagogických i nepedagogických pracovníků. "Ministryně nám na schůzce řekla, že regionálního školství se propouštění týkat nebude," řekl ČTK Dobšík. Kuchtová jeho slova potvrdila. Podle ní kabinet uznal její argumenty, že učitelé nejsou státní úředníci. Plánované snižování se však zřejmě dotkne například pracovníků ministerstva nebo České školní inspekce.

Dobšík tvrdí, že odboráři původně skutečně o demonstraci před úřadem vlády uvažovali, teď prý budou čekat hlavně na jednání o rozpočtu školství na příští rok. Odbory chtějí podle Dobšíka vést v nejbližší době kampaň, v jejímž rámci budou vysvětlovat, že vláda by v příštích letech neměla šetřit na vzdělávání ani na platech učitelů. O financování školství na příští rok budou s ministryní jednat v nejbližších dnech.

Novela zákona by mohla zvýšit tresty za korupci veřejných činitelů

Tresty za korupci veřejných činitelů by se měly zpřísnit. Novela trestního zákona navrhuje zvýšení nejvyšší sazby za přijímání úplatků z původních osmi na dvanáct let vězení, u podplácení z jednoho roku na dva. Novelu má v následujících týdnech projednat vláda, mohla by být účinná již od počátku příštího roku, řekl ve čtvrtek novinářům ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). "Tresty se budou zvyšovat asi o třetinu, u některých trestných činů až o polovinu," řekl Pospíšil. Funkcionáři odsouzení za korupční jednání podle novely nebudou moci dále vykonávat činnost. Požadovat zákaz činnosti až na deset let chce Pospíšil u pachatelů, kteří přijmou úplatek, protože jsou v postavení, kdy mohou ovlivnit veřejné rozhodnutí. Soud bude moci také nechat pachateli propadnout majetek. Ministerstvo si od novely slibuje, že napomůže zlepšit boj s korupcí v České republice.

Inspekce navrhla obvinit policistu kvůli vynesení citlivých údajů

Inspekce ministra vnitra tento týden navrhla vyšetřujícímu žalobci, aby obvinil důstojníka pražské policie Jaroslava Skrovného z trestné činnosti. Podle médií je podezřelý z toho, že v minulosti poskytl kontroverznímu podnikateli Františku Mrázkovi citlivé informace z policejních databází. Inspekce navrhla zahájit u policisty stíhání pro trestné činy neoprávněné nakládání s osobními údaji a zneužívání pravomoci veřejného činitele, řekl ČTK státní zástupce. Dodal, že návrh inspekce musí důkladně prostudovat, proto nelze rozhodnutí o tom, zda obvinění padne či nikoli, očekávat v nejbližších dnech.

Mrázek, kterého loni zastřelil zřejmě nájemný vrah, měl podle médií ve svém archivu tisíce policejních spisů a policie po jeho informátorech dosud marně pátrala. Stopa nyní podle televize Nova vede k podplukovníkovi pražské hospodářské kriminálky Skrovnému, který v minulosti Mrázka sám vyšetřoval. Odhalen byl v souvislosti s kauzou podvodů s biolihem. Policisté totiž u jednoho z aktérů případu lobbisty Františka Vybírala našli při domovní prohlídce interní dokument z policejních evidencí. Podle informací ČTK šlo o lustrační výpis na podnikatele Andreje Babiše. Vybíral prý řekl, že jej dostal od Mrázka. Posléze se údajně zjistilo, že lustraci předloni provedl v policejním počítači Skrovný.

K odposlechům prý mohou mít legální přístup desetitisíce lidí

K některým policejním odposlechům mohou mít podle ochránců soukromí legální přístup desetitisíce lidí. Bylo by třeba to zákonem změnit. Uvedl to předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec s poukazem na výsledky kontroly, kterou úřad u policie loni prováděl kvůli případům zveřejněných odposlechů. "Ukázalo se, že k některým (odposlechům) má přístup až 3000 lidí, k některým i 27.000, teoreticky," řekl Němec. Podle něj se proto těžko dá vysledovat, odkud některé odposlechy unikly. Předseda úřadu uvítal záměr ministerstva vnitra otázku odposlechů komplexně upravit.

Podnětem k loňské kontrole bylo zveřejnění záznamů odposlechů veřejně známých osob včetně politiků nebo osobních údajů z trestních řízení. Podle zprávy ochránců soukromí mělo k těmto osobním údajům od počátku přístup velké množství lidí, nejen policistů. "U jednoho datového souboru bylo evidováno 4305 aktuálně používaných uživatelských oprávnění, k dalšímu 33.300 uživatelských oprávnění v samotné Policii České republiky," uvedli ve zprávě. Samotná policie však podle zprávy předpisy neporušila. "Zjištění vypovídají o tom, že ochrana osobních údajů v rámci probíhajícího trestního řízení podle zákona o ochraně utajovaných informací není jako bezpečnostní opatření podle zákona o ochraně osobních údajů příliš účinná," dodávají nicméně ochránci soukromí.

Žalobci zastavili stíhání Pitra a Zouhara spjaté se Setuzou

Žalobci zastavili trestní stíhání podnikatele Tomáše Pitra a předsedy dozorčí rady společnosti Setuza Michala Zouhara. Odmítli tak návrh policie, která v případu spjatém se Setuzou žádala postavit oba muže před soud za zneužívání informací v obchodním styku. Pitrovi i Zouharovi kvůli obvinění hrozilo pět až 12 let vězení. "Trestní stíhání bylo zastaveno, skutek není trestným činem," řekl ČTK mluvčí pražského městského státního zastupitelství Martin Omelka. Podle něj proti rozhodnutí zatím nikdo nepodal stížnost.

V kauze šlo o podezření z třičtvrtěmiliardové škody. Pitr podle policie poškodil akcionáře společnosti Českomoravská finanční a leasingová v roce 2000, kdy působil jako předseda představenstva společnosti Agrocredit, tehdy vlastněné Českomoravskou finanční a leasingovou. Pitr za Agrocredit údajně prodal akcie společností Setuza a Milo Surovárny v celkové hodnotě 750 milionů korun (akcie Setuzy za 120 milionů korun, akcie Mila za 630 milionů korun) firmě Invest Oil Bohemia. Za to prý obdrželi 700 kusů bezcenných akcií své vlastní mateřské firmy Českomoravské finanční a leasingové. Tato společnost byla v té době stoprocentním vlastníkem Agrocreditu. Podle tisku Pitr získal Setuzu za bezcenné papíry firem, z nichž vyvedl hodnotné akcie. Formálním vlastníkem Setuzy se stal v roce 2000 bývalý šéf firmy Český olej Zouhar.

Policie stíhání Pitra kvůli Setuze zahájila celkem třikrát - žalobci dvakrát obvinění zrušili, třetí stíhání teď zastavili. Pitr je ale již pravomocně odsouzen v jiné kauze - soudy jej poslaly na pět let do vězení za daňové delikty. Zatím je však na svobodě. Čeká se na pravomocný verdikt o jeho návrhu na obnovu procesu, který prvoinstanční soud zamítl.

Příhodová dala výpověď sedmi ředitelům pražské centrály ČOI

Nová ředitelka České obchodní inspekce Jana Příhodová dala výpověď sedmi ředitelům ústředního inspektorátu ČOI v Praze. Jejich funkce byly kvůli organizačním změnám zrušeny. Příhodová chce v následujících dvou až třech měsících snížit počet administrativních pracovníků pražského ústředního inspektorátu zhruba na 70 z nynějších 96 a hodlá zjednodušit jeho organizační strukturu. Změny se ale podle ní nebudou týkat oblastních inspektorátů, které vykonávají kontrolní činnost.

Loni klesl v Česku počet interrupcí, ale bylo více samovolných potratů

V loňském roce klesl v Česku počet interrupcí, ale přibylo samovolných potratů. Vyplývá to z nejnovějších údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Loni se mírně snížil celkový počet potratů a prakticky se zastavil trend jejich poklesu, který trval od počátku 90. let. Podle ÚZIS bylo loni evidováno celkem 39.959 potratů, což je o 64 méně než v roce 2005 a téměř o 84.000 méně než v roce 1990. Zhruba o tři procenta se zvýšil podíl samovolných potratů a zároveň o tři procenta klesl podíl umělých přerušení těhotenství.

Vyšší počet samovolných potratů lze podle Jany Wiesnerové ÚZIS z dát do souvislosti se snižováním počtu interrupcí, rostoucím počtem chtěných těhotenství a se zvyšujícím se věkem těhotných žen, který sebou nese vyšší riziko pro nenarozené dítě. Samovolným potratem v roce 2006 skončilo 13.300 těhotenství, tedy třetina. Lékaři ukončili 25.350 těhotenství, což představuje 63 procent všech potratů. Téměř pětina jejich zákroků byla provedena ze zdravotních důvodů. Ve zhruba třech procentech případů se dítě nenarodilo, protože se jednalo o mimoděložní těhotenství.

ŘSD získalo klíčový dokument potřebný k dostavbě dálnice D8

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) získalo jeden z důležitých dokumentů, který potřebuje ke stavbě posledního úseku dálnice D8 přes České středohoří mezi Lovosicemi a Řehlovicemi na Ústecku. Ministerstvo životního prostředí totiž zamítlo námitky ekologů, kterým se nelíbilo, že Správa chráněné krajinné oblasti České středohoří souhlasila se stavbou dálnice D8 přes České středohoří. ČTK o tom informovala Margita Abtová z ústeckého pracoviště ministerstva životního prostředí. Podle ní je rozhodnutí ministerstva konečné a nelze se proti němu odvolat. Právní moci nabude v okamžiku, až ho obdrží všichni účastníci řízení. Ředitelství silnic a dálnic tento dokument potřebuje k tomu, aby dostalo stavební povolení.

Za letošní první čtvrtletí ubylo v Česku nehod, ale přibylo mrtvých

Za letošní první čtvrtletí na českých silnicích oproti loňskému roku sice ubylo nehod, zvýšil se ale počet mrtvých. Vyplývá to z neoficiálních policejních statistik. Počet obětí tragických nehod může být ještě vyšší, protože nynější čísla například nezahrnují vážně zraněné, kteří na následky nehod zemřeli později ve zdravotnických zařízeních. Zatímco loni v prvním čtvrtletí při dopravních nehodách zahynulo 187 lidí, letos to už bylo 199. Samotných havárií přitom radikálně ubylo. Loni se jich za první tři měsíce stalo 51.756, letos 39.041, jejich počet se tedy snížil o čtvrtinu. Kromě mrtvých letos také přibylo těžce zraněných. V roce 2006 utrpělo těžká zranění 712 lidí, letos jich bylo o 77 více. Negativní trend zaznamenali policisté také v počtu opilých řidičů. Od ledna do konce března způsobili řidiči, kteří si neodpustili před jízdou alkohol, 1304 dopravních nehod. V loňských prvních třech měsících jich bylo 1175, tedy o deset procent méně. Nižší počet nehod mohlo podle odborníků ovlivnit letošní teplé počasí. Svůj díl může mít také nový silniční zákon.

Ekologové na Valašsku stěhují vajíčka žab, vody v rybníku ubývá

Tisíce žabích vajíček zachraňují členové Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) z Valašského Meziříčí. V rybníčku v obci Hutisko-Solanec na Vsetínsku, kam žáby vajíčka nakladly, ubývá voda. Stovkám skokanů hnědých a ropuch obecných tak hrozí záhuba ještě dříve, než se vylíhnou. "Rybníček špatně těsní, hladina klesá. Na obnažených březích zůstávají tisíce rosolovitých vajíček, jež bez vody za několik dnů uschnou," řekl ČTK Milan Orálek z meziříčského ČSOP. Ochránci přírody proto přenášejí vajíčka na hlubší místa. Ekologové se tak musejí o obojživelníky starat i poté, co jim pomohli při jarním tahu překonat nebezpečnou silnici, na které by jinak žáby zahynuly pod koly aut. Ochránci přírody z Valašského Meziříčí či nedalekého Rožnova pod Radhoštěm tam každoročně instalují zábrany, pod cestou dokonce vybudovali provizorní podchod. "Letos ale fólii někdo ukradl. Naštěstí se to stalo na konci tahu, takže ztráty jsou vcelku malé," poznamenal Orálek.

Do chrámu sv. Víta se opět neplatí vstupné

V katedrále sv. Víta, kterou má katolická církev 16. dubna předat zpět státu, už turisté od čtvrtka opět nemusí platit. Stokorunové vstupné vybírala od podzimu kvůli regulaci návštěvnosti Metropolitní kapitula. Kostel převzala na základě rozhodnutí soudu, který katedrálu přiřkl církvi po více než 13 letech sporů o její vlastnictví. Kapitula vrací chrám prezidentské kanceláři poté, co letos Nejvyšší soud případ vrátil na začátek. Hrad a církev se nyní budou na provozu podílet společně. Katedrála, nejnavštěvovanější tuzemský kostel, není Správou Pražského hradu zařazena do žádných prohlídkových okruhů. Zdarma je i vstup na kostelní věž a do hrobky českých králů.

Válečné pronásledování Romů připomíná výstava fotografií

Pronásledování Romů v době druhé světové války má připomenout výstava fotografií, která začala v galerii na radnici v Praze 7. Expozici, jež je součástí projektu Ma Bisteren! - Nezapomeňte!, je možné vidět do 17. dubna. Výstava se koná při příležitosti Mezinárodního dne Romů, který připadá na 8. dubna. V Praze 7 žije početná komunita Romů a městská část se romskou tematikou zabývá a podporuje ji, řekl při zahájení výstavy mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš. "Pořádáme různé akce, přičemž se nesoustředíme jen na naši část, ale na celou Prahu," doplnil s tím, že výstava je jednou z takových akcí. Vernisáž podpořil svou účastí kromě zástupců městské části například zmocněnec vlády pro lidská práva Jan Litomiský.

Projekt Ma Bisteren! má podle organizátorů z radnice přispět k integraci romské menšiny do společnosti a má ukázat romskou historii nezkreslenou. Starosta Prahy 7 Marek Ječmének uvedl, že výstava dokládá utrpení části Romů a má apelovat i na českou společnost, "která by měla přehodnotit negativní náhled na romskou komunitu".

Protektorátní úřady zakázaly Romům v roce 1940 kočovat. Museli se tak usadit buď v domovské obci nebo v místě posledního pobytu. V roce 1942 četníci provedli soupis všech "cikánů, cikánských míšenců a osob žijících po cikánském způsobu". Do seznamu se dostalo 6500 lidí. Část z nich skončila ve sběrných táborech v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu. Podle historických pramenů prošlo táborem v Letech 1308 osob, zahynulo v něm 327 lidí a přes pět stovek vězňů bylo převezeno do Osvětimi. V táboře v Hodoníně protektorátní úřady shromáždily 1375 lidí, 207 z nich zemřelo. Do Osvětimi bylo odvezeno přes 800 vězňů. Celkem od března 1943 do ledna 1944 odvezly transporty do Osvětimi z protektorátu 4870 Romů, po válce se jich do vlasti vrátilo 583.

Jurkovičova vila v Brně bude opravená a přístupná příští rok

Vzácná Jurkovičova vila v Brně, kterou loni koupila Moravská galerie a chystá její rekonstrukci, se veřejnosti otevře na konci příštího roku. Opravy budou stát až 40 milionů korun. Stavební a historické průzkumy ukázaly, že celkový stav secesní dřevostavby s prvky lidové architektury je dobrý, většinu zásahů a změn lze alespoň částečně navrátit. "Dnešní podoba domu poměrně dobře odpovídá projektu z roku 1906. Zvláště poslední majitelé přistupovali k vile velmi šetrně," uvedl vedoucí průzkumných prací Petr Všetečka. Nenávratně ztracena je ale skleněná mozaika s pohádkovými motivy draka, která zdobila jednu z vnějších stěn vily. Historici v archivech nezjistili, kdo ji nechal odstranit. Moravská galerie nyní plánuje, že objedná u některého z renomovaných umělců novou mozaiku, která bude barevně i stylově odpovídat Jurkovičovu slohu.

Vlašimská výstava představí oděvy z netradičních materiálů

O tom, že se šaty dají vyrobit z jakéhokoliv materiálu, se budou moci od 21. dubna přesvědčit návštěvníci Podblanického ekocentra ve Vlašimi. Začne v něm výstava fotografií Marty Pavlíkové a Richarda Rameše zachycujících tvorbu čtyř oděvních výtvarnic. Tvoří nejen z přírodních materiálů, ale i z papírové hmoty, samorozložitelné fólie nebo hygienických potřeb. Výstava potrvá do 18. května, informovala ČTK za organizátory Dita Hálová. Součástí vernisáže bude módní přehlídka návrhářek, jejichž dílo zachytili fotografové. Netradiční oděvy představí Daniela Rajdová, Helena Hošková a Romana Vojtíšková. Svou kolekcí z přírodních materiálů je doplní Dita Hálová. Autorky jsou absolventkami fakulty užitého umění a designu UJEP v Ústí nad Labem. Jako host se představí Barbora Kovandová z vlašimského učiliště. Část kolekcí vznikla pro módní přehlídku Nulový odpad, která se konala loni v Lounech. Jejich společným motivem je druhotné využití materiálů.

Ze sportu

Česká reprezentace se bude muset na mistrovství světa v Rusku obejít bez útočníka Martina Havláta. Hokejista Chicaga si v úterním zápase zámořské NHL s Nashvillem vykloubil pravé rameno a musí na artroskopickou operaci, při níž mu lékaři spraví poškozenou chrupavku. Sezona tak pro něj skončila. Uvedl to list Chicago Tribune. Reprezentační kouč Alois Hadamczik tak přišel o útočníka, s nímž pro šampionát v Moskvě počítal.

Hokejisté Sparty jsou na polovině cesty za úspěšnou obhajobou mistrovského titulu. V Pardubicích ve čtvrtek vyhráli i podruhé, tentokrát 5:3, a ve finálové sérii hrané na čtyři vítězství zvýšili své vedení na 2:0. Třetí zápas budou Pražané hostit v neděli.

Počasí

Na pátek meteorologové předpovídají polojasnou až oblačnou oblohu, ojediněle se může objevit slabý déšť. Odpolední teploty vystoupí na 11 až 15 stupňů Celsia.

05-04-2007