Denní souhrn zpráv Zprávy

06-04-2007

Zelení od premiéra čekají řešení kauzy vicepremiéra Čunka

Předseda Strany zelených Martin Bursík i první místopředsedkyně strany Dana Kuchtová čekají, že premiér Mirek Topolánek (ODS) v blízké době vyřeší situaci kolem lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka. Zelení požadují odvolání šéfa KDU-ČSL z vlády kvůli jeho obvinění z korupce a výrokům na adresu Romů. Zřejmě o tom bude jednat širší vedení zelených příští sobotu. Podle spekulací by nespokojení zelení mohli kvůli Čunkovi opustit vládu.

Bursík ve čtvrtek pohrozil možným odchodem z vlády. "Natolik mám se Stranou zelených zkušenosti, že si myslím, že by to problém byl," řekl k dalšímu setrvání zelených v kabinetu, kde by zůstal Čunek. V pátek ČTK řekl, že do příští soboty se může ledacos odehrát, takže je předčasné o vývoji zasedání mluvit.

Za Čunka se ale postavil jeho náměstek z řad zelených Petr Pávek. "Ne všichni členové Strany zelených, kteří se podílejí na vládní moci, bezvýhradně souhlasí s útoky na prvního místopředsedu vlády a ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka v rozsahu, kterým se tak děje v médiích," uvedl v tiskovém prohlášení. Destabilizaci ministerstva považuje za nerozvážnou z hlediska zájmu Česka při vyjednávání s EU.

Romové budou demonstrovat před Úřadem vlády

Romové chtějí ve středu 11. dubna demonstrovat před úřadem vlády za svůj požadavek, aby vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL) odstoupil z vlády. Protest pořádá Občanské sdružení Romů Severní Moravy. K němu se připojí i další romské organizace. Účastníci demonstrace chtějí předsedovi vlády Mirku Topolánkovi (ODS) a ministryni Džamile Stehlíkové (SZ), která má v kabinetu na starosti problematiku menšin, předat společné prohlášení s výzvou, aby vicepremiér Čunek odešel z vlády.

Čunek pobouřil minulý týden Romy svými výroky v deníku Blesk. Šestnáct romských organizací ve svém prohlášení označilo Čunkova slova za nástup "klerofašismu". Romští aktivisté hledali pro svůj požadavek podporu i v zahraničí. Pod jejich petici se podepsala stovka představitelů romských organizací, mezinárodních institucí či osobností z několika zemí. Mezi signatáři je podle organizátorů podpisové akce i slovenská vládní zmocněnkyně pro romské komunity Klára Orgovánová.

Odsouzení, obvinění i lež je podle průzkumu důvodem k demisi, nevěra ne

Politik odsouzený nebo obviněný z trestného činu by podle většiny občanů měl odstoupit z funkce. Za poměrně vážný důvod k demisi považují lidé i neoprávněné používání titulu, veřejnou spojitost s trestnou činností, úmyslnou lež či opilecké výtržnosti. Naopak mnohem smířlivěji pohlížejí na přestupek, nevěru a trestnou činnost příbuzného. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Čeští občané se nejradikálněji staví k aférám souvisejícím s obviněním či odsouzením politika za trestný čin. Odsouzení za skutek související s výkonem funkce vidí jako důvod k rezignaci 98 procent lidí. Téměř stejný podíl respondentů (96 procent) souhlasí s názorem, že politik by měl odstoupit, pokud je odsouzen za čin, který se nevztahuje k výkonu jeho funkce. Pokud je politik obviněn z trestného činu, který se přímo váže k výkonu jeho funkce, měl by odejít podle 94 procent Čechů. Třiadevadesát procent dotázaných souhlasí s odstoupením politika, i pokud je obviněn z trestného činu nesouvisejícího s jeho politickou činností.

Tři čtvrtiny lidí se domnívají, že by politik měl rezignovat, pokud se pod vlivem alkoholu dopustí výtržnosti. Téměř stejný podíl občanů za pádný důvod považuje nevyjasněné majetkové a finanční záležitosti, podle 70 procent dotázaných by měl podat demisi ten, kdo zaviní vážnou dopravní nehodu. Pokud se dopustí nevhodného chování, vulgarismů a podobně, jeho odstoupení by žádalo 64 procent respondentů. Více jako polovina lidí nepovažuje za nutné, aby politik odcházel poté, co spáchal přestupek, dopustil se nevěry nebo tehdy, když se trestného činu dopustil některý z jeho příbuzných.

Na přemístění vepřína v Letech podle premiéra nebude mít vláda peníze

Na přemístění vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy, nebude mít podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) vláda peníze. Současná vláda podporuje vznik nového památníku vedle vepřína, řekl Topolánek. Se zachováním vepřína na místě, kde za války zemřelo 326 lidí, ale nesouhlasí Výbor pro odškodnění romského holokaustu.

"Každá vláda zatím slíbila, že problém Letů vyřeší, ale žádná vláda nenašla tolik peněz na to, aby realizovala ten záměr přemístění vepřína. To se nepodaří nikomu, tolik peněz v rozpočtu nikdo nenajde," řekl Topolánek. Odhady na přestěhování vepřína se pohybovaly ve stovkách milionů korun, nejvyšší dosáhly 800 milionů. Podle premiéra je nový záměr památníku, který mu představili Romové z jižních Čech před několika týdny, důstojným vyústěním mnohaleté diskuze. Náklady na novou podobu památníku by se měly pohybovat v milionech, maximálně desítkách milionů korun. Na financování by se podle premiéra měl podílet stát, kraj, obec i samotní Romové.

Se zachováním vepřína na místě bývalého tábora ale nesouhlasí Výbor pro odškodnění romského holokaustu. "Pozůstalí po obětech a vězňové romských koncentračních táborů nedovolí, aby za současné situace, kdy je hanobeno místo, kde ti lidé umřeli, když tam ten prasečák je, aby se tam stavěli nějaké pomníky. Vždyť to by byl paradox," řekl ČTK předseda výboru Čeněk Růžička.

Ministr vnitra není spokojen s analýzou odposlechů

Ministr vnitra Ivan Langer už dostal od policejného prezidia analýzu policejních odposlechů nasazených v roce 2006. Obratem ji ale vrátil zpět k přepracování. "Nebyl jsem s ní spokojen. Jednalo se jen o souhrn dat a čísel, měla špatnou strukturu a chyběla analytická část," řekl ČTK Langer. Přepracovanou verzi očekává od Jana Brázdy pověřeného vedením policejního prezidia do konce dubna a poté ji předloží vládě.

Vypracování analýzy nařídil Langer letos v únoru dnes již bývalému policejnímu prezidentovi Vladislavovi Husákovi. Měla být hotová do konce letošního čtvrtletí a kromě jiného obsahovat také zhodnocení jejich efektivity za uplynulý rok.

Američtí experti ukončili měření v Brdech

Pětičlenná skupina amerických expertů v pátek ukončila měření v jihozápadní části vojenského újezdu Brdy, kde zkoumala podmínky pro případné vybudování radarové základny. Specialisté zjišťovali, zda by radar omezil vysílání okolních zařízení, jako je například televize nebo rozhlas. Zkoumali také možné vlivy těchto zařízení na radar. Americkou delegaci na návštěvě v Česku doprovázeli zástupci ministerstva obrany.

V polovině května by do Česka měla přijet další skupina amerických expertů, která naváže na práci svých kolegů. Zaměří se mimo jiné na hydrologické nebo geologické podmínky v Brdech. Budou také zkoumat otázky infrastruktury a dopravní obslužnosti vojenského újezdu.

Sdružení chce kvůli radaru zapsat Brdy na seznam UNESCO

Občanské sdružení Brdy - Res publica, prosazující ochranu brdské přírody, nesouhlasí se záměrem postavit ve vojenském újezdu Brdy americkou radarovou základnu. Chystá se proto požádat o zápis Brd na seznam světového dědictví UNESCO. "Připravujeme propagační materiály a petiční akci kvůli zápisu do seznamu a také za vyhlášení velkoplošného chráněného území přírody Brdské vrchoviny," řekl předseda sdružení Pavel Čámský.

Bursík věnuje zprávu o dopadu změn klimatu ministrům a poslancům

Vicepremiér a šéf zelených Martin Bursík chce překlad v pátek zveřejněné zprávy Mezivládního panelu pro klimatické změny co nejdříve rozdat všem kolegům z vlády a poslancům. "Zpráva je určena politikům, shrnuje konkrétní údaje a bude dobře, když si ji všichni přečtou," řekl Bursík ČTK.

Zpráva, nad kterou v Bruselu vědci diskutovali celý uplynulý týden, varuje, že v důsledku změny klimatu hrozí světu zvýšené nebezpečí záplav, bouří a extrémních druhů počasí a zvyšování hladin oceánů. Dokument má zhruba 20 stran a jeho konečnou verzi členové panelu formulovali až v noci na pátek. Ministerstvo životního prostředí má k dispozici jednu z posledních pracovních verzí panelu. Dokument konstatuje, že se zásadně mění zalednění severních arktických moří, tají pevninské i horské ledovce a ve vyšších horských polohách vznikají nová ledovcová jezírka. S postupným táním věčně zmrzlé půdy je spojeno také nebezpečí nestability půdního podloží a následných sesuvů půdy v horských oblastech.

Budvar se možná přemění na akciovou společnost

Budějovický Budvar, poslední pivovar v majetku státu, se možná do roka přemění z národního podniku na akciovou společnost. Novinářům to řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič. Změna by měla být prvním krokem pro případnou privatizaci pivovaru. Předcházet by jí podle Gandaloviče ale mělo dořešení právní ochrany známek Budvaru. O značku vede Budvar desítky známkoprávních sporů po celém světě se svým konkurentem, americkým pivovarem Anheuser-Busch. "Jsme přesvědčeni, že nějaký podobný krok musíme udělat už proto, aby zde byl prostor pro další rozvoj pivovaru bez ohledu na jeho vlastnictví. Nynější právní forma už dnes představuje celou řadu překážek," uvedl Gandalovič. Národní podnik podle něj nedovoluje například používání cizího kapitálu či vyplácení dividend. "Tím nechci říct, že by stát do budoucna počítal s významným požadavkem na dividendy," dodal ministr zemědělství.

Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana má značka Budvaru hodnotu 20 miliard až 30 miliard korun. Za největšího zájemce o Budvar je považován americký pivovarský gigant Anheuser-Busch. S Anheuserem uzavřel podnik smlouvu loni. Americký pivovar podle ní prodává na americkém trhu budějovické pivo pod neutrální značkou Czechvar.

S privatizací nesouhlasí sociální demokraté.

Inflace v březnu podle odhadů stoupla, nezaměstnanost klesla

Meziroční inflace se v březnu zvýšila z únorových 1,5 procenta až na 1,9 procenta. Za meziročním růstem cen stojí zdražení pohonných hmot, vyšší ceny cigaret a zřejmě i potravin. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. I přes růst se inflace stále drží pod tříprocentním cílem centrální banky. Nezaměstnanost se díky mírné zimě a dobrému výkonu ekonomiky podle odhadů dále snížila na 7,4 procenta z únorových 7,7 procenta. Údaje o inflaci zveřejní v úterý Český statistický úřad a údaje o nezaměstnanosti ministerstvo práce a sociálních věcí.

"Inflace během března zřejmě poskočila citelně výš, a to vlivem cen cigaret, pohonných hmot a částečně i potravin," uvedl analytik HVB Bank Pavel Sobíšek s tím, že se v meziročním srovnání přiblížila k hranici dvou procent. Podle analytika ČSOB Petra Dufka je ovšem dopad vyšší daně u tabáku v odhadech velkou neznámou. Růst inflace k cílové hodnotě ČNB je podle něj pravděpodobný až ke konci roku v závislosti na rychlosti dalšího kola zdražování cigaret. Na růst cen měly v březnu podle odhadů vliv i pohonné hmoty.

Ke snížení nezaměstnanosti podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory přispělo teplé počasí, které nezvykle brzy odstartovalo sezónní práce. "Míra nezaměstnanosti se tak podle nás vrátila tam, kde byla v říjnu. Další pokles nás přitom ještě čeká během dubna a května," uvedl. Počet nezaměstnaných se podle analytika ČSOB Petra Dufka v dalších měsících nejspíše sníží těsně pod 400.000. "Významná část z tohoto počtu však je s ohledem na neflexibilní trh bydlení, rozdílné kvalifikační požadavky a sociálně štědrý stát na trhu práce jen obtížně umístitelná," dodal. Další pokles počtu nezaměstnaných bude podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla potvrzením, že ekonomika je ve fázi stabilizace, nikoliv útlumu, neboť generuje stále nová pracovní místa.

Studující migranti jsou prý při žádosti o trvalý pobyt v nevýhodě

Česko prý při udělování trvalého pobytu znevýhodňuje zahraniční absolventy českých škol proti jiným migrantům. Lidé z ciziny, kteří v ČR vystudovali, si nemohou započítat celou dobu studia do lhůty nutné k získání možnosti žít zde natrvalo. Uznává se jim jen polovina tohoto času. Na semináři o vzdělávání migrantů na to upozornili zahraniční studenti i pracovníci organizací, které přistěhovalcům pomáhají.

Povolení k pobytu potřebují v ČR lidé ze zemí mimo EU. Podle zákona musí v Česku žít legálně pět let, teprve pak se mohou ucházet o možnost trvalého pobytu. Podle Pavly Burdové-Hradečné z Poradny pro uprchlíky se zahraničním studentům započítává do této lhůty jen polovina studia. Podle některých odborníků jsou tak studující ve srovnání se zahraničními zaměstnanci či podnikateli diskriminováni. "Vzdělání je jeden z pilířů úspěšné integrace. Není jasné, proč tuto skutečnost stát degraduje a zříká se toho, co by z migranta mohl mít. Mohl by získat zpátky to, co do něj vložil," uvedla Burdová-Hradečná. Poradna se podle ní v minulosti snažila "vysledovat důvod" opatření, ale nezjistila ho. S touto úpravou nejsou spokojeni ani samotní absolventi škol. "Lidé, kteří by se společnosti mohli hodit, protože tu vystudovali - a mohou se snadno integrovat, mají ztížené podmínky," postěžovala si na semináři studentka z východu.

Praha poskytne byty Kubáncům, kteří získali azyl v ČR

Pražský magistrát poskytne byty třem kubánským rodinám, které nedávno získaly azyl v České republice. ČTK o tom informoval radní Jiří Janeček (ODS).Česká republika vyhověla udělením azylu deseti Kubáncům žádosti Spojených států, které se kvůli uprchlíkům obrátily na evropské spojence. V každé z rodin byl některý její člen pronásledován a vězněn za politické přesvědčení nebo náboženské vyznání.

O byty pro kubánské azylanty požádal magistrát ministr vnitra Ivan Langer. Praha je poskytne na základě státního integračního programu, podle kterého by Praha měla každý rok zajistit bydlení pro 32 lidí, kteří získali azyl, uvedl Janeček. Přidělení bytů kubánským uprchlíkům ještě musí schválit městská rada.

Zubařů je málo, podle stomatologické komory začíná krize

Zubařů je málo a pro řadu lidí je problém sehnat zubaře. Prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek dokonce označuje současný nedostatek zubařů za počátek krize. Před dvěma lety už o nedostatku zubařů hovořil s tehdejším premiérem Jiřím Paroubkem (ČSSD). Dohodli se na tom, že vznikne meziresortní pracovní skupina, jejíž práce se účastní také stomatologická komora. Vznikla letos a výsledky její práce představí zubaři veřejnosti v úterý. Cílem je udržet alespoň dosavadní počet zubařů. V roce 2005 jich bylo 7000. Česko s 65 zubaři na 100.000 obyvatel bylo na evropském průměru, ten činil 57. Po dvou letech stomatologická komora znovu upozorňuje na akutní nedostatek zubařů. Po Velikonocích zveřejní nejnovější údaje.

Nejnovější dostupné údaje jsou zatím jen z roku 2005, zveřejnil je Ústav zdravotnických informací a statistiky. V tom roce bylo v Česku 6979 zubařů, dvě třetiny ženy. Průměrný věk zubařů byl 48,6, zubařek 48,8 let. Nejpočetnější byla věková skupina 50 až 54 let, 13 procentům bylo přes 60 let.

Za dva týdny budou tisíce skautů slavit v Praze sté narozeniny

Asi čtyři tisíce skautů a skautek z celé republiky se předposlední dubnový víkend sejdou v Praze. Na Staroměstském náměstí společně zahájí v sobotu 21. dubna oslavy 100. narozenin světového skautingu. Pokusí se například vytvořit největší skautský svátek na světě. Kdo přijde, může si vyzkoušet aktivity z různých států všech kontinentů. "Účastníci si zahrají australské hry, ochutnají bolivijské placičky, vyrobí si etiopský náramek nebo se naučí zdravit japonsky," informovala ČTK mluvčí organizace Junák Anna Voňavková. Program zahrnuje i ukázku afrického tance, indické hudby nebo hry na nástroj australských domorodců didgeridoo.

Narozeninová party se nesoustředí jen na Staroměstské náměstí. Skauti si mohou vybrat, zda o víkendu navštíví některé z pražských divadel, kin, muzeí a památek, podívají se na Křižíkovu fontánu nebo do trojské zoo. Někteří se vydají na vyhlídkovou plavbu po Vltavě, jiní budou raftovat na umělém kanále nebo překonávat překážky na vysokých lanech.

Setkání v Praze je slavnostním zahájením letošních oslav. Během roku se budou konat další akce, výstavy, soutěže či cesty do zahraničí. V červenci se bude v Anglii, kde se skautské hnutí zrodilo, konat celosvětové jamboree. Mezi 40.000 účastníky bude i třísetčlenná česká výprava. Prvního srpna se skauti ve 216 zemích a teritoriích, kde hnutí funguje, sejdou za ranního úsvitu na vrcholcích hor. Připomenou si tak symbolicky začátek prvního tábora v roce 1907.

Smyslem narozeninových oslav je mimo jiné dokázat členům organizace i veřejnosti, že i v současné době mají skautské hodnoty smysl. Dnešní děti mají totiž na rozdíl od svých předchůdců ze začátku minulého století mnoho dalších možností, jak trávit volný čas. V České republice je členem některého ze skautských oddílů zhruba 46.000 dětí a dospělých, Junák zůstává největším hnutím svého druhu, členská základna se ale postupně zmenšuje. Dětí ve skautingu ubývá rychleji než v populaci.

Dárcovské SMS oslaví třetí narozeniny

Na Velikonoce oslaví dárcovské SMS třetí narozeniny. Za tři roky jich Češi poslali 5,785.000. Adresovali je 120 neziskovým organizacím, které k veřejné sbírce prostřednictvím mobilních telefonů přihlásily 139 svých charitativních projektů. Celkově neziskový sektor tímto způsobem získal 156 milionů korun, uvedla Karla Šplíchalová z Fóra dárců.

Humanitární krátké zprávy měly premiéru o velikonočních svátcích v roce 2004, kdy mohli lidé jejich prostřednictvím přispět na sbírku Pomozte dětem. Odesílají se s heslem sbírky, pro kterou jsou určeny, na číslo 8777. Nejvíce zpráv, téměř 1,4 milionu, přišlo na heslo ASIE na humanitární sbírku, kterou po záplavách v jihovýchodní Asii vyhlásila Nadace ADRA.

Dárcovské SMS jsou projektem občanského sdružení Fóra dárců a Asociace provozovatelů mobilních sítí. Odesilatel zaplatí za dárcovskou SMS 30 korun a příjemce dostane 27 korun. Podle ředitelky Fóra dárců Pavlíny Kalousové jsou celosvětovým unikátem a Česká republika je zatím jedinou zemí, kde se všichni mobilní operátoři domluvili na společných principech jejich fungování. Koordinátorka projektu Veronika Brůhová si myslí, že k úspěšnosti DMS přispívá jednoduchost zaslání, transparentnost celého systému a v neposlední řadě i to, že jsou oproštěny od platby daně z přidané hodnoty.

Forman a Chramostová dostali cenu Masarykovy akademie umění

Za přínos do klasického fondu české kinematografie byl oceněn oscarový režisér Miloš Forman. Cenu mu udělila Masarykova akademie umění. Nevládní nezisková organizace, která vznikla v roce 1990 na popud Anny Masarykové, vnučky prvního československého prezidenta, ocenila také přední českou herečku Vlastu Chramostovou za celoživotní dílo věnované českému divadlu. Oba laureáti ČTK přiznali, že to pro ně velmi mnoho znamená.

Miloš Forman začínal svoji režisérskou dráhu spoluprací s klasikem české filmové režie Martinem Fričem. S dalším režisérem, Alfrédem Radokem, spolupracoval na prvních programech Laterny Magiky. I když po odchodu do USA začal tvořit až téměř ve čtyřiceti letech, patří také mezi nejlepší americké tvůrce novodobé historie. "Motivací k vyznamenání bylo uvedení jeho nového filmu Goyovy přízraky, který lze označit za epochálně významné dílo vytvářející nová kritéria režisérské a scénografické práce závazné pro celou sféru světové kinematografie," řekl prezident Masarykovy akademie umění František Dvořák.

Při předávání ceny Vlastě Chramostové připomněl, že se tato cena připojuje k jejímu řádu Tomáše Garrigua Masaryka, který jí byl udělen v roce 1998 za její zásluhy o demokracii a lidská práva. Chramostová hrála ve Vinohradském divadle, v Divadle za branou a divadla se nevzdala ani v disentu. Od roku 1990 je členkou Národního divadla.

Masarykova akademie umění udělila také Ceny Rudolfa II. vysokoškolskému pedagogovi, básníku a novináři Jaroslavu Holoubkovi, řediteli Českého rozhlasu 3 - Vltava Lukáši Hurníkovi, advokátu Miroslavu Majerovi a výtvarnici Karin Spalkové.

Holoubek vydal 12 sbírek poezie, jeho básně vyšly v Rakousku, Polsku, Německu, Bulharsku, Chorvatsku, Srbsku, Rusku, Británii a USA. Hurník se zasloužil o vysokou hudební úroveň Českého rozhlasu s výchovným zaměřením. Advokát Majer, který je rovněž jako dlouholetý dárce krve nositelem bronzové a stříbrné Janského plakety, byl oceněn za podporou neziskového sektoru. Při pražských povodních 2002 pomáhal zajišťovat chod záchranářských sborů a charitativní, humanitární a kulturní aktivity. Spalková je známá například kolekcí vánočních ozdob pro manželku bývalého amerického prezidenta Hillary Clintonovou. I ona sponzoruje neziskové organizace.

Sochy na Karlově mostě chrání kromě kamer i elektronický plot

Pražský Karlův most je od pátku mnohem lépe chráněn proti vandalům, jejichž terčem se stávají zejména sochy. Kromě deseti nových bezpečnostních kamer hlídá plastiky elektronický plot. Když někdo naruší pomyslnou zónu, která je na kamerách kolem soch vytvořena, počítač na to okamžitě upozorní policisty i strážníky. Policie ihned zakročí, řekl novinářům primátorův náměstek Rudolf Blažek (ODS).

Nové kamery jsou umístěny na mosteckých věžích po obou stranách mostu. Původně tam byla jen dvě zastaralá zařízení, z nichž se nenahrával záznam. Tyto kamery byly vyměněny. Nyní se budou záznamy z kamer uchovávat měsíc. V případě přečinu bude možné zjistit podobu pachatele zpětně. Všechna zařízení včetně jejich připojení na městský kamerový systém stála asi sedm milionů korun.

Radní Milan Richter (ODS) označil elektronický plot kolem soch za systém třetího tisíciletí. Na zábradlí mostu u soch si turisté mohou bez obav sednout. Kdyby však chtěl někdo vylézt výš, zalarmuje policii. Hlídky strážníků na mostě by měli být u místa narušení ochrany do minuty, další policisté do tří minut. Alarm je však spuštěn i tehdy, pokud na sochu třeba přilétne pták. Policisté a strážníci se ovšem mohou na monitorech zpětně podívat, co se stalo. Na mostě jsou i posílené hlídky. Na každé polovině je stále po dvou strážnících.

Richter uvedl, že podobným způsobem by v budoucnu měly být hlídány i jiné památky v Praze. Zmínil se o soše Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí a soše svatého Václava na Václavském náměstí.

Neziskové organizace vyhlásily výsledky ankety Blanický rytíř

Neziskové organizace z Podblanicka ve Vlašimi vyhlásily výsledky ankety Blanický rytíř. Titul každoročně udělují třem osobám, které se významně zasloužily o ochranu a rozvoj přírodního a kulturního dědictví regionu. Letos ocenění získali Jozef Cáder z Louňovic pod Blaníkem, Jaroslav Pánek z Prahy a Pavel Pavlovský z Votic. Laureáti dostali diplom a pískovcovou sošku z dílny akademického sochaře Daniela Talavery.

Jednašedesátiletý revírník Jozef Cáder většinu života zasvětil blanickým lesům. Nejprve jako spolupracovník zdejšího průkopníka obnovy a rozšiřování porostů buků a jedle Josefa Melichara, později jako jeho pokračovatel. Přispěl k tomu, že se smrkové porosty na Blaníku vysazené v holinách vzniklých po mniškové kalamitě před 100 lety, mění ve stabilní smíšené lesy.

Za celoživotní práci převzal titul Blanický rytíř také bývalý prorektor Karlovy univerzity a místopředseda Akademie věd profesor Jaroslav Pánek. Šedesátiletý vědec po ukončení studia v roce 1970 nastoupil na místo ředitele Okresního archivu v Benešově. I po odchodu do Prahy si ale při svých rozsáhlých aktivitách vždy našel čas na regionální práci, věnoval se zejména historii středních Čech, a zvláště Benešovska. Pánek je nositelem řady akademických a státních vyznamenání.

Třetím letošním laureátem ankety Blanický rytíř se stal osmasedmdesátiletý Pavel Pavlovský. Byl učitelem v Mostu, Voticích a Olbramovicích. Mladou generaci se snažil vést k hudbě, divadlu a historii. Působil jako sbormistr, divadelní ochotník, je kronikářem i významným regionálním autorem.

Čeští házenkáři zahájili turnaj v Praze debaklem od Švýcarska

Debaklem 19:31 od Švýcarska vstoupili čeští házenkáři do druhého ročníku Turnaje České televize. V hale pražské Sparty na Letné ztratili svěřenci Pavla Pauzy šanci na úspěch proti papírově nejslabšímu účastníkovi už v prvním poločase, který prohráli 9:17. V sobotu se český tým utká v Sazka Aréně s Ruskem.

Česká republika - Švýcarsko 5:3

Hokejisté České republiky porazili v pátečním přípravném utkání před mistrovství světa v Prostějově Švýcarsko 5:3 a oplatili svému soupeři porážku ze čtvrtečního souboje v Olomouci.

Počasí v České republice

Je převážně oblačno, místy přeháňky nebo slabý déšť, na horách srážky sněhové. Teploty v sobotu vystoupí na 11 až 15 stupňů Celsia.

06-04-2007