Denní souhrn zpráv Zprávy

07-04-2007

Topolánek v MfD: Když sněmovna neschválí reformy, vláda padne

Pokud Poslanecká sněmovna letos v srpnu nebo v září neschválí vládní reformy veřejných financí, vláda padne, protože nebude schopna sestavit rozpočet tak, jak má v koaliční smlouvě. V rozhovoru pro sobotní vydání Mladé fronty Dnes to řekl premiér Mirek Topolánek (ODS). Dal najevo, že po případném pádu vlády by země směřovala k předčasným parlamentním volbám. "Slíbili jsme reformy. Jinak vláda nemá právo pokračovat dál," zdůraznil premiér.

Topolánek v rozhovoru popsal, co by následovalo po neschválení reforem: "Odmítám další kolo několikaměsíčního martyria sestavování nové vlády. Budeme se snažit najít zákon, s kterým spojíme hlasování o důvěře, ale neumožníme jeho projednání. To znamená, že neumožníme, aby sněmovna k němu mohla dát jakékoli usnesení. A v tom smyslu po třech měsících neprojednání takového zákona může prezident vyhlásit předčasné volby."

Topolánek věří, že exministr financí a poslanec ODS Vlastimil Tlustý, který patří k největším kritikům vládní reformy veřejných financí z řad koaličních poslanců, koaliční koncept nezbourá. "Jedním z důvodů, proč musel Vlastimil Tlustý opustit místo ministra financí, je i to, že nerespektuje realitu, která je dána poměrem 100:100 ve sněmovně a tím, jakou máme koalici. Může si říkat, co chce, já si myslím, že se mýlí. Věřím, že mu to vysvětlím a že on pak nezbourá koaliční koncept," řekl Topolánek Mladé frontě Dnes. Premiér se vyjádřil i k dalším reformním záměrům své vlády. Mimo jiné oznámil, že příští týden vláda představí "velkou reformu" ve zdravotnictví.

Kasal: Kdyby se reforma rozdělila, šance na přijetí by stouply

Šance na prosazení vládní reformy veřejných financí by se podle místopředsedy Poslanecké sněmovny a člena koaliční KDU-ČSL Jana Kasala zvýšily, kdyby byla rozdělena na dvě části - daňovou a sociální. Řekl to serveru iHned.cz. Uvedl také, že přípravu reformy neprovázela dostatečně hluboká diskuse. S odkazem na zahraniční zkušenosti si nemyslí ani to, že se reforma může povést napoprvé. Kasal má výhrady k rovné dani, s níž reforma počítá, zajímá ho její dopad na rodiny s dětmi a byl by rád, kdyby při reformě penzijního systému vzniklo společné penzijní pojištění. Zdrženlivý je i k ekologické dani. Připomněl, že je z venkova, "kde zdaleka ne všichni mají možnost topit ušlechtilými palivy". Má proto obavu, aby situaci nízkopříjmových skupin a rodin s dětmi nezkomplikovala neúměrná ekologická daň nad požadavky EU.

Kasala také mrzí, že daňová i sociální reforma je v jednom balíčku. Rozdělil by ji na dvě části, neboť by pak podle jeho názoru měla větší šanci na prosazení. "Daně jsou jeden balík, což je komplikované. Například snižování nejvyšším příjmovým skupinám daň z příjmů není to, co bych si zrovna přál," uvedl. Kasal upozornil, že když celostátní konference KDU-ČSL doporučila svému poslaneckému klubu reformu podpořit, nebyl proti a ani to nikdy neřekl. "Pouze jsem se zdržel hlasování a řekl, že mám k reformě spoustu otázek," poznamenal. Na dotaz, zda by jeho výhrady mohly být důvodem, proč reformu nepodpořit, odvětil, že "to je ještě hodně daleko". Kasal nechce být "házen do jednoho pytle" s jinými kritiky reformy, například s poslancem ODS Vlastimilem Tlustým. "Moje výhrady jsou spíše z pohledu křesťansko sociálního než ultraliberálního. Čeká nás dlouhá diskuse, a to proto, že nebyla dostatečná, když se to celé připravovalo," upozornil.

Pro Topolánka by bylo nejhorší, kdyby sám musel odvolat Čunka

Pokud by premiér Mirek Topolánek musel odvolat z vlády předsedu lidovců Jiřího Čunka, považoval by to za nejhorší variantu. "Pokládám to za velmi špatnou možnost. Byl bych raději, kdyby lidovci svého předsedu přesvědčili sami," řekl Topolánek v rozhovoru pro sobotní Mladou frontu Dnes. Čunek čelí tlaku, aby odstoupil, kvůli podezření z přijetí úplatku i kvůli vyjádřením o Romech. "Doufám, že představitelé lidovců už chápou, že situace je vážná, že to destabilizuje koalici a že narůstá napětí uvnitř stran i mezi stranami a že musí přijít nějaké řešení. Nejsem ten, kdo dělá nějaké bububu, ale za nejhorší variantu považuji to, že bych musel Jiřího Čunka odvolat," řekl předseda vlády. Pokud to podle něj bude stát tak, jestli se má uchovat koalice, nebo Čunek, "prioritou je pro mě samozřejmě uchování koalice".

Češi asi budou moci pracovat v Nizozemsku

Češi, Slováci a obyvatelé dalších zemí, které vstoupily do Evropské unie v roce 2004, budou patrně moci už brzy pracovat v Nizozemsku bez pracovního povolení. Tamní vláda jim to podle ministra sociální péče Pieta Heina Donnera hodlá umožnit od května. Informovala o tom agentura AP. Nizozemská vláda hodlá nadále omezovat přístup na pracovní trh Rumunům a Bulharům, jejichž země se staly členy EU na začátku letošního roku.

"Další zpoždění by poškodilo nizozemský obchod a mohlo by poškodit vztahy s dotčenými zeměmi," uvedl ministr v dopise nizozemskému parlamentu. Dodal rovněž, že existují dohody, aby lidé z nových zemí dostávali za "stejnou práci stejný plat". Řada majitelů domů v Nizozemsku nyní využívá při rekonstrukcích svých nemovitostí služeb pracovníků z východní Evropy jako levných pracovních sil, napsala AP. Na základě nových opatření budou moci úřady v případě, že by jim tito zaměstnavatelé vypláceli nižší než minimální mzdu, dostat pokutu.

V Nizozemsku nezaměstnanost dosahuje přibližně 3,5 procenta a je nejnižší ze zemí EU, v nichž bylo zavedeno euro. Na konci loňského roku tam bylo rekordních 225.000 volných pracovních míst. Ze starých členských zemí mohli Češi dosud pracovat bez povolení v Británii, Irsku, Švédsku, Řecku, Finsku, Španělsku, Portugalsku a Itálii. Omezení v různé míře ještě platí pro nováčky z roku 2004 v Německu, Rakousku, Francii, Lucembursku, Belgii a Dánsku.

Romové si u Stromu národnostních menšin připomněli Mezinárodní den Romů

U Stromu národnostních menšin na pražské Letné si v sobotu romští aktivisté ze sdružení Athinganoi připomněli nedělní Mezinárodní den Romů. S ministryní pro lidská práva a menšiny Džamilou Stehlíkovou (SZ) zalili lípu, kterou společně zasadili před třemi lety jako symbol zapuštění kořenů menšin v Praze. Připojilo se k nim i několik Pražanů, kteří tou dobou byli na Letné na vycházce. V blízkosti lípy zavlála zelenomodrá vlajka s červeným kruhem, kde na pozadí nebe a trávy symbolizuje červená čakra propojení Romů s jejich pravlastí Indií. Velikonoční dobu si mladí Romové připomněli kraslicí, kterou na svoji lípu pověsili.

Na středu 11. dubna ohlásily romské organizace demonstraci před úřadem vlády. Požadují, aby odstoupil vicepremiér Jiří Čunek (KDU-ČSL). Protest pořádá Občanské sdružení Romů Severní Moravy. Čunek Romy pobouřil minulý týden svými výroky v deníku Blesk. Stehlíková ČTK řekla, že je připravena se s Romy ve středu setkat a okamžitě přítomným odpovědět. "Pochopitelně, jejich požadavky chápu," řekla. K výrokům Čunka na adresu Romů podotkla, že nejsou v souladu s hodnotami demokratické společnosti, s programem vlády ani duchem a hodnotami ústavy. "Vnímám to jako výrok, který nepatří do úst ústavního činitele," shrnula.

Deník: Romové vystěhovaní na Jesenicko chtějí zpět do Vsetína

Zpátky do Vsetína se chtějí vrátit Romové, které nechal loni v říjnu vystěhovat do tří obcí na Jesenicku lidovecký předseda a bývalý starosta Vsetína Jiří Čunek. Na pomoc si přizvali právníky, kteří mají prokázat, že smlouvy uzavřeli pod nátlakem, a jsou proto neplatné. Informuje o tom sobotní Šumperský a jesenický deník (Deník). "Chceme zpět. Vždyť mně se rozpadá rodina. Bylo nás tady 12, ale zůstali jsme jen čtyři. Dcera s dětmi a syn odešli zpět do Vsetína k rodině," řekl Deníku Karol Kandráč, kterému Vsetín určil dům ve Vidnavě. V domě, který má špatnou statiku a probíjí v něm elektřina, nechce zůstat ani jeho žena. Spolu s rodinami ze Staré Červené Vody a Vlčic požadují od Vsetína zajištění bydlení v rodinných domcích ve Vsetíně.

Romové se prostřednictvím sdružení Roma Vidnava obrátili o pomoc na obecně prospěšnou společnost Vzájemné soužití. "Naše advokátka bude právně rodiny zastupovat, aby se mohly vrátit do Vsetína. Pokusíme se o to, aby byly jejich smlouvy prohlášeny za neplatné, ale bude to problém. Vsetín to celé udělal vychytralým způsobem. Domy rodinám zajistil, dal jim půjčku, ale smlouvy jsou sepsané mezi rodinami a původními majiteli," uvedl Kumar Vishwanathan ze společnosti Vzájemné soužití. Podle náměstkyně olomouckého hejtmana Jitky Chalánkové (KDU-ČSL) se Romové cítí vykořenění ze svého prostředí, kde mají rodiny a přátele. "Rodiny se nevzdávají. Chtějí se vrátit zpět, oni ani nikdy jinak neuvažovali. Odmítli i sbírku, protože v domech nechtějí zůstat," uvedla Chalánková.

Lidé mohou po 68 letech navštívit části vojenského újezdu Brdy

Po osmašedesáti letech se v sobotu veřejnosti otevřely okrajové části Vojenského újezdu Brdy. Turisté v nich mohou o víkendech a svátcích využívat 45 kilometrů nových turistických tras a cyklotras. V pracovní dny bude možné do újezdu vstoupit pouze na speciální povolenku, tak jako tomu bylo doposud. Přestřižením pásky v sobotu újezd slavnostně otevřeli ministryně obrany Vlasta Parkanová a náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

"Tento prostor byl naposledy přístupný za první republiky, a to vždy, pokud v něm zrovna necvičila armáda. Nebyly s tím tenkrát žádné problémy, a to hlavně proto, že z něj lidé nedělali skladiště odpadků, proto bych si přála, aby tomu tak bylo i dnes," řekla Parkanová. Dodala, že otevření újezdu nemá žádnou souvislost s plánovaným umístěním amerického radaru na území Brd. "Bude-li radar, nebude-li radar, stezky zůstanou otevřené," řekla ministryně.

Většina obcí v sousedství újezdu zpřístupnění okrajových částí vítá. Některé se ale obávají přílivu turistů, což by mohlo mít negativní dopad na tamní přírodu. Hlavním tématem diskuse však pro většinu obyvatel zůstává radar, o jehož umístění v rámci protiraketové ochrany požádaly Spojené státy. Na zdi zříceniny hradu Valdek, kam se Parkanová po slavnostním otevření újezdu spolu s prvními turisty vydala, někdo pověsil velký transparent s nápisem proti umístění americké radarové základny.

Demonstranti požadovali propuštění pěti Kubánců z vězení v USA

Za propuštění pěti Kubánců, kteří byli v USA odsouzeni mimo jiné kvůli "spiknutí za účelem špionáže", demonstrovalo v sobotu před americkým velvyslanectvím v Praze zhruba 40 lidí. Podle účastníků akce, kterou zorganizoval Komunistický svaz mládeže (KSM), byli Kubánci odsouzeni nespravedlivě. Řečníci, kteří ke shromáždění promluvili, se také ohradili proti dlouhodobě kritickému postoji českých vlád vůči režimu Fidela Castra a snaze USA vybudovat v ČR protiraketovou základnu.

Česká republika patří na mezinárodním poli k nejhlasitějším kritikům Castrova komunistického režimu. V minulosti se Češi pokusili několikrát prosadit v orgánech OSN rezoluce kritizující stav lidských práv na Kubě. V ČR se také každoročně konají protestní akce, které požadují propuštění kubánských politických vězňů.

Informatici z Masarykovy univerzity dostali vlastní insignie

Brněnská fakulta informatiky Masarykovy univerzity má poprvé od svého vzniku vlastní medaili s řetězem a žezlo, takzvané insignie. Dosud si je informatici při slavnostních příležitostech půjčovali od mateřské přírodovědecké fakulty. Nové insignie z dílny výtvarníka Jaromíra Garguláka stály přibližně půl milionu korun, řekla ČTK mluvčí univerzity Tereza Fojtová. Fakulta informatiky je jednou z nejmladších na Masarykově univerzitě, v roce 1994 se vyčlenila z přírodovědecké fakulty. Medaile se drží stejného designu jako u ostatních fakult. Na jedné straně medaile je přepis fakultní značky, na druhé portrét významné osobnosti spjaté s oborem. Informatici si vybrali logika, matematika a fyzika Kurta Gödela. Brněnský rodák byl mimo jiné přítelem a spolupracovníkem Alberta Einsteina. Hlavici žezla tvoří motiv Prometheova předání ohně lidstvu. "Oheň podobně jako informatika zásadně ovlivnil vývoj lidstva," vysvětlila symboliku Fojtová.

Archeologové našli na Liberecku rozsáhlé pravěké sídliště

Rozsáhlé pravěké sídliště objevili archeologové při průzkumu lokality určené pro překladiště kamionové dopravy v Příšovicích na Liberecku. Po necelém týdnu výzkumu bylo objeveno již na pět desítek objektů, jako jsou základy dílen a obytných budov, odpadní jámy a další důkazy života pravěkých lidí v Pojizeří. Informuje o tom sobotní liberecká příloha Mladé fronty Dnes. "Jsme teprve na začátku, ale už nyní můžeme s jistotou říci, že nalezené pravěké sídliště je staré minimálně 6000 let a jeho rozloha je nevídaná," řekl deníku archeolog Petr Brestovanský ze Severočeského muzea v Liberci. Archeologové podle něj zatím prozkoumali asi dvě procenta z celkové plochy plánované průmyslové zóny o rozloze jeden a půl hektaru. První fáze by měla být hotova zhruba za deset dnů. "Pak přijdou na řadu podrobnější výzkumné práce, které budou trvat několik měsíců, možná i let. Už nyní je jasné, že půjde o stovky budov, možná i o tisíce," uvedl Brestovanský.

Co bude dál s objevem, není zatím jasné. Jako nejlepší variantu vidí Brestovanský vykoupení pozemku Libereckým krajem. Jeho hodnota se však pohybuje kolem deseti milionů korun a takové peníze kraj zřejmě nenajde. Další z variant je na pozemky i komunikace v Příšovicích uvalit stavební uzávěru. "Rozsah nálezu je zajímavý už nyní, uvidíme ale co všechno archeologové objeví a podle toho se bude rozvíjet další postup," řekl hejtman Libereckého kraje Petr Skokan.

Starosta Příšovic Antonín Lízner o nálezu nemá žádné oficiální informace. "Neumím si představit, co to pro obec bude znamenat. Jestli tu vznikne další památková rezervace, jestli se sem na pole budou jezdit dívat školní třídy? Každopádně pro obyvatele Příšovic přinášejí archeologická naleziště více komplikací než radostí," řekl deníku starosta. V Příšovicích zkušenosti s archeologickým výzkumem již mají. V létě roku 2005 objevili archeologové v obytné zóně Cecilka žárové pohřebiště z pozdní doby bronzové. Tento unikátní nález byl také jako ten současný na soukromých parcelách. Starosti měli tehdy archeologové jak s časem určeným pro výzkum, tak s jeho financováním, kterého se nakonec ujal kraj. Po dvou letech se lokalita Cecilka stala letos počátkem března kulturní památkou.

V Žatci vytvořili největší velikonoční osení na světě

Největší osení v České republice i na světě má průměr 354 centimetrů. Jeden ze symbolů Velikonoc, plochu s mladou trávou, na kterou se pokládají kraslice, vytvořili chovatelé ze Žatce a v sobotu ji oficiálně přeměřili zástupci agentury Dobrý den. Její komisař Josef Vaněk tvrdí, že nic podobného zatím databáze rekordů ve světě neobsahují. Vytvořit tak velké osení trvalo žateckým chovatelům 15 dnů. Na osm plat vysadili dva kbelíky naklíčeného sladovnického ječmene. Aby správně vyrostl, celou dobu jej zalévali, případně stínili, když příliš svítilo slunce. Na samotné osení i okolní ozdobenou plochu o rozměru 24,3 metru čtverečního použili 353 ozdob. Podle předsedy žateckých chovatelů Pavla Jursíka chtějí tímto rekordem do jejich organizace přilákat děti a mladé lidi.

Bludov se probojoval díky kraslicím na stromě do knihy rekordů

Obyvatelé zhruba třítisícového Bludova na Šumpersku se v sobotu probojovali díky kraslicím do české knihy rekordů. Překonali dosavadní nejlepší tuzemský výkon v navěšování velikonočních vajec na strom. Vzrostlý kaštan nazvaný Skořápkovník bludovský místní nazdobili 30.658 kraslicemi. Dosavadní rekord držela s počtem 11.133 vajíček obec Nahořany na Náchodsku.

Zoo Praha se zapojí do kampaně na záchranu přírody Madagaskaru

Pražská zoologická zahrada bude letos shromažďovat peníze na projekty ochrany přírody na Madagaskaru. Zapojí se do kampaně na záchranu flóry a fauny ostrova, kterou loni v září zahájila Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Návštěvníky bude zoo informovat o ochraně madagaskarské přírody, v areálu návštěvníci najdou čtyři druhy typických zástupců madagaskarské zvířeny - lemurů. Lidé budou moci přispět na ochranu Madagaskaru koupí triček, hrníčků a sirek s logem kampaně. K dostání budou také další předměty s obrázky madagaskarských živočichů a kniha "Madagaskar - portréty". Výtěžek z prodeje věnuje zahrada na evropské madagaskarské konto.

Střelkyni Maruškové uniklo těsně druhé vítězství v SP

Střelkyně Lenka Marušková sahala na Světovém poháru v americkém Fort Benningu po druhém vítězství, nakonec ale obsadila těsně druhou pozici. V disciplíně sportovní pistole, v níž ještě pod dívčím jménem Hyková získala stříbro na olympijských hrách v Aténách, zaostala o čtyři desetiny bodu za vítěznou Jing Čchen z Číny. Marušková získala před závodem potřebné sebevědomí díky středečnímu vítězství ve vzduchové pistoli, jež bylo vůbec jejím prvním v kariéře SP, a do finále v pátek šla z prvního místa s dvoubodovým náskokem před Číňankou.

Enge má v lokti po úspěšné operaci destičky a šrouby

Operace roztříštěného lokte automobilového jezdce Tomáše Engeho dopadla úspěšně. Český závodník, který před necelým týdnem boural při závodu American Le Mans na Floridě, má v ruce dvě zpevňující destičky a několik šroubů. Operující lékař vyjádřil po dvouhodinovém zákroku přesvědčení, že se Enge vrátí k závodění. Při ideálním průběhu léčby by to mohlo být za tři měsíce.

Kraulař Svoboda vyhrál na mistrovství republiky závod na 5 km

Znojemský plavec Květoslav Svoboda získal při své premiérové účasti na mistrovství republiky v dálkovém plavání titul na pětikilometrové trati. Úspěšný reprezentant v bazénových disciplínách v sobotu v Pardubicích předčil svého nejbližšího soupeře Jana Pošmourného o více než minutu a čtvrt. Šampionátu se zúčastnila i kompletní reprezentace českých dálkových plavců, kteří před dvěma týdny závodili na mistrovství světa v Melbourne. Právě reprezentanti Jana Pechanová a Rostislav Vítek dominovali ženské pětce, respektive mužské desítce, při které navíc vítěz překonal v cíli i na mezičase po pěti kilometrech národní rekord. Ženskou desítku vyhrála Slovenka Ivana Matíková, pro domácí titul si doplavala Tereza Mrůzková z Krnova.

Šikulová vyhrála kontrolní závod sportovních gymnastek

Jana Šikulová ze Sokola Brno I vyhrála kontrolní závod českých sportovních gymnastek, poslední nominační prověrku před mistrovstvím Evropy, které se uskuteční koncem dubna v Amsterodamu. Nominaci si vedle Šikulové vybojovaly Jana Komrsková, Kristýna Pálešová a Nikola Pechancová. Toto kvarteto odcestuje ve čtvrtek na Světový pohár do slovinského Mariboru. V sobotním kontrolním závodě v Brně zvítězila ve cvičení na kladině Pálešová, na bradlech byla nejlepší Kateřina Marešová, v přeskoku Komrsková a prostná vyhrála Šikulová.

Hokejistky přišly o možnost bojovat o postup mezi elitu

České hokejistky podlehly ve svém předposledním utkání na mistrovství světa divize I Lotyšsku 1:2 a už nemají šanci bojovat v neděli s domácím Japonskem o postup do elitní skupiny. I v případě tříbodového zisku by český tým o možnost postupu přišel, protože v pátečním zápase Japonky hladce porazily 7:0 Francii a už v sobotu si zajistily prvenství v turnaji.

Počasí

V neděli bude podle meteorologů zpočátku slunečno, později se od severozápadu zatáhne, na severu a severovýchodě s ojedinělým slabým deštěm. Teploty 12 až 16 stupňů Celsia.

07-04-2007