Denní souhrn zpráv Zprávy

08-04-2007

Tlustý nepodpoří daňovou reformu, pokud ji vláda nepozmění

Poslanec ODS a bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý nepodpoří ve sněmovně návrh daňové reformy, pokud v něm vláda nepromítne jeho připomínky. Tlustý to uvedl v nedělní debatě televize Prima. Návrh podle Tlustého nepovede ke zjednodušení daňového základu ani ke zjednodušení daňového přiznání. Má proto v plánu připravit pozměňovací návrhy. "Pokud by se odstranění chyb nepovedlo, tak myslím, že každý pochopí, že já se pod tohle podepsat nemůžu," dodal Tlustý.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) trvá Tlustý na jediném scénáři, který je volebním programem ODS. "Ten je v současné situaci bilance veřejných rozpočtů a v současné politické situaci prostě nerealizovatelný," řekl ministr. Koaliční vláda podle něj předkládá maximum možného, "aby se podařil zastavit hrozivý trend zadlužování země". "Odmítám kompromisům říkat chyby," dodal Kalousek.

Vládní koalice bude k prosazení klíčového balíčku reformních zákonů potřebovat hlasy všech svých poslanců. Opoziční ČSSD a KSČM už daly najevo, že vládní návrh nepodpoří. "Domnívám se, že ta reforma neprojde a je to dobře," uvedl v televizi Prima místopředseda ČSSD a bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Kabinet nemá ve dvousetčlenné sněmovně spolehlivou většinu, ODS, KDU-ČSL a Strana zelených mají dohromady jen 100 poslanců. Koalice tedy zřejmě bude opět potřebovat i hlasy Miloše Melčáka a Michala Pohanky, dvou bývalých členů ČSSD, kteří již dříve umožnili vládě získat důvěru. Melčák s Pohankou se ale zatím nerozhodli, jak budou hlasovat. Hovořit s nimi chtějí i socialisté. Výhrady k vládnímu návrhu mají ovšem kromě Tlustého i někteří další koaliční poslanci, například lidovecký místopředseda sněmovny Jan Kasal.

Sněmovna by měla vládní návrh reformy začít projednávat v červnu a schvalovat by ho mohla na mimořádné schůzi během letních prázdnin. Vláda chce, aby reformní změny platily od 1. ledna 2008. "Pokud reformy neprojdou, nemá žádný význam prodlužovat agonii. Pak je na místě, aby vláda podala demisi a snažila se co nejdříve o předčasné volby," řekl v neděli Kalousek.

Vlastimil Tlustý si myslí, že by kabinet neměl spojovat hlasování se svým osudem. "Je to rozhodnutí vlády, že chce s tímto nepovedeným dítětem spojovat svou existenci. Já bych jí vřele doporučoval, aby to nedělala," řekl Tlustý, který byl ministrem financí v první vládě Mirka Topolánka.

Miroslav Kalousek uvedl, že kritické hlasy na adresu reformy se ozývají také uvnitř dalších dvou koaličních stran - mezi lidovci a zelenými. Je na stranických lídrech, aby své kolegy přesvědčili. Na námitky Tlustého by proto měl odpovídat spíše šéf ODS Mirek Topolánek, míní Kalousek. Tlustý uvedl, že uvnitř ODS se ale žádná diskuse o chystané reformě nevede. Také lidovec Kasal v sobotu v rozhovoru pro server iHned řekl, že přípravu reformy neprovázela dostatečně hluboká diskuse.

Ministerstvo financí příští rok očekává asi tříprocentní inflaci

Ministerstvo financí v příštím roce očekává zhruba tříprocentní inflaci. V pořadu Nedělní partie televize Prima to řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Dopad zvýšení nižší sazby daně z přidané hodnoty, které je součástí vládního návrhu reforem, se podle něj do růstu inflace promítne jedním procentem, což je v souladu s očekáváním analytiků. ČNB ještě před zveřejněním reforem odhadovala inflaci v polovině příštího roku v rozpětí 2,8 až 4,2 procenta. Letos předpokládá inflaci 2,4 až 3,8 procenta.

Fiskální vývoj a vliv připravované reformy veřejných financí budou hlavní nejistotou nové ekonomické prognózy, kterou Česká národní banka zveřejní tento měsíc. Vyplývá to ze zápisu z jednání bankovní rady ČNB, který banka zveřejnila v pátek. Podle centrálních bankéřů nebude zcela zřejmé, jak reforma vývoj inflace ovlivní. V současnosti jsou podle bankovní rady inflační rizika zhruba vyrovnaná.

Vláda posoudí návrh na omezení vyměřovacího základu pojistného

Vláda ve středu posoudí mimo jiné i návrh na zavedení stropu pro odvody na sociální a zdravotní pojištění a na příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Kabinet bude jednat o předloze poslanců ČSSD, kteří chtějí, aby se odvody počítaly nejvýše z pětinásobku průměrné mzdy. Ať už vláda novelu podpoří, nebo odmítne, definitivně o ní rozhodne parlament. Na zavedení stropu pro odvody by se ale mohli politici shodnout, v plánu to má totiž i koaliční kabinet. Je však otázka, jestli podpoří návrh vypracovaný sociálními demokraty, nebo dá přednost vlastní legislativní úpravě.

Nyní zaměstnanci žádný strop vyměřovacího základu nemají, a odvádějí tedy uvedené pojistné ze všech započitatelných příjmů. U lidí s nejvyššími platy pak vzniká značný nepoměr mezi tím, co odvádějí, a tím, co ze sociálního systému dostávají. "Tento nepoměr již překračuje hranici solidarity sociálního systému," uvedli poslanci ČSSD. Navíc to podle nich vede k obcházení zákona, jako je třeba sjednávání práce "načerno".

Jaderná elektrárna Temelín v sobotu po odstávce spustila první blok

Obsluha Jaderné elektrárny Temelín nastartovala v sobotu večer reaktor prvního bloku, který byl mimo provoz od konce ledna. Energetici během odstávky vyměnili čtvrtinu paliva za nové a odolnější. Nyní budou následovat fyzikální testy při minimální výkonové hladině, řekl ČTK mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Druhý temelínský blok vyrábí bez omezení. Podle harmonogramu měl být první blok elektrárny spuštěn v pátek odpoledne, příprava ale trvala o den déle. "Žádný zádrhel se nevyskytl, přípravných kroků je však spousta a nedalo se přesně odhadnout, kdy blok nastartujeme," vysvětlil mluvčí.

Původně měl první blok začít s výrobou koncem března. Konec odstávky ale oddálil únik asi 1000 litrů chladicí mírně radioaktivní vody při tlakové zkoušce. Technici poté museli rozebrat horní díl reaktoru, opravit netěsnost, zařízení znovu smontovat a zkontrolovat. Podle odhadu analytiků den odstávky bloku Temelína stojí přibližně 12 milionů korun.

Čeští vědci pošlou proteiny do vesmíru, poznají tak jejich funkce

Čeští vědci budou posílat bílkoviny do vesmíru. Brněnská firma Enantis a týmy z Masarykovy a Jihočeské univerzity se podílejí na španělském projektu, který má pomoci určit strukturu a funkci některých proteinů. To je důležité pro výrobu léků nebo modernizaci biosenzorů, řekl ČTK člen výzkumné skupiny Jiří Damborský. Vědci chtějí proteiny ve speciálním stroji vyslat do vesmíru, kde mohou být lepší podmínky k jejich krystalizaci.

Proteinů jsou statisíce druhů. Přesná struktura je známa asi u 42.000 z nich. Ve španělském Foton M3 projektu je zařazeno zhruba 40 druhů, čeští vědci mají na starosti dva - membránový a bakteriální dehalogenasu. Brněnský tým je připravuje a jihočeský Ústav fyzikální biologie potom dál zpracovává. "Než přijdete na správné podmínky, které vykrystalizování každého druhu umožní, trvá to velice dlouho. Jsou to tisíce experimentů," uvedla Ivana Kutá Smatanová z univerzity v Českých Budějovicích. Doplnila, že každá z bílkovin je citlivá na něco jiného. Některé krystalizují na světle, jiné vyžadují speciální teplotu. Životnost krystalů je ale hodně malá, většinou se během měření zničí, poznamenala. Výzkumu se v obou městech věnuje šest lidí.

V Česku se zvýšila dostupnost léčby závislosti na opiátech

V České republice se zvyšuje dostupnost substituční léčby, což je metoda léčby závislosti na opiátech, zejména na heroinu. Léčba je založena na použití látky s podobnými účinky, jaké má droga. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) bylo loni v ČR léčeno substitucí 949 pacientů, to je o 14 procent více než v roce 2005 a o pětinu více než v roce 2003. Nově se loni do programu přihlásilo 478 lidí.

Od května 2000 funguje v Česku Národní registr uživatelů lékařsky indikovaných substitučních látek a do konce roku 2006 v něm bylo evidováno 3600 lidí přijatých k léčbě. Postupně jsou v Česku otevírána nová specializovaná zařízení, celkem je substituční léčba poskytována ve 14 zařízeních.

Plzeň chystá rozsáhlou kampaň proti pití alkoholu mladistvými

Plzeň chystá rozsáhlou osvětovou kampaň, která má mládež odradit od pití alkoholu. Na světelných panelech v centru města se objeví hudební spoty, v ulicích billboardy, plakáty, letáky, řekl ČTK radní pro bezpečnost Petr Rund. Součástí akce mají být i koncerty. Vedení města se spojilo s Fórem zodpovědných výrobců lihovin, které podobné kampaně pořádá. "Nyní se na to pokoušíme zajistit peníze," dodal Rund. Problém opilých dětí a mladistvých radnici trápí. Při nedávné kontrole osmi klubů a diskoték v Plzni objevili strážníci za několik hodin 13 podnapilých mladistvých, z nichž jeden měl v krvi 1,8 promile. Rozsáhlá kampaň by měla odstartovat do šesti měsíců.

V rožnovském skanzenu se lidé mohli seznámit s valašskými velikonočními zvyky

Tradiční zvyky, které se pojí s Velikonocemi na Valašsku, v neděli mohlo vidět několik tisíc návštěvníků skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Některé ze zvyků, které předvedly soubory Radhošť a Malý Radhošť, jsou v okolních obcích dodnes uchovávány v původní podobě. Desítky tradičních výrobců pak nabízely zájemcům kraslice, pomlázky a další výrobky.

Období Velikonoc je spjato s velkým množstvím tradic a zvyků, které se mohou v jednotlivých regionech lišit. Zvláštností Valašska je například vynášení kysela. "Jde o typické valašské jídlo. V období 40 dnů dlouhého půstu se tu dříve nic jiného prakticky ani nejedlo," uvedl člen souboru Radhošť Tomáš Gross. O velikonočních svátcích, kdy znovu začíná zábava a vítá se jaro, se tak hospodyňky kysela zbavovaly. "Začíná jaro a s ním hojnost nového roku, která se projevuje i na jídelníčku," poznamenal Gross.

Velikonoce jsou spojeny i s velkým úklidem a k němu patří další zvyk. "Když některý hospodář nestihl uklidit do velikonočního víkendu, mohlo se mu stát, že mu někdo pověsil žebřík na komín. Aby každý viděl, že právě v té chalupě je nepořádný hospodář," dodal Gross. V obcích v okolí Rožnova pod Radhoštěm se některé z těchto zvyků dodržují dodnes. "To, co předvádíme my, je sice stylizované, ale rovněž autentické," uvedl Gross.

Pracovníci skanzenu připravili speciální velikonoční program na celý víkend. V sobotu například seznámili návštěvníky s velikonočním jídelníčkem, vystupovaly zde rovněž cimbálové muziky. V pondělí jsou na programu ukázky dalších zvyků patřících k vítání jara.

Děti v Podoubraví propojily velikonoční stuhou pět obcí

Pestrobarevná stuha v neděli spojila pět obcí v Podoubraví. Děti ji svázaly z 6900 metrových dílů a rozvinuly ji podél silnice vedoucí z Jeřišna přes Čečkovice, Maleč a Vísku do Nové Vsi u Chotěboře, kde je dětský domov. Organizátoři ze spolku Fantazáci tím symbolicky propojili obce, v nichž žijí lidé pomáhající dětem. Zároveň tak vznikl další oficiálně zaregistrovaný český rekord, potvrdil ČTK Martin Jonáš z pelhřimovské agentury Dobrý den. Akce je spojena se sbírkou na humanitární konto Pomozte dětem. Stuha od dětí z Podoubraví byla namotána na cívku a předána do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

Velikonoce: Pro obchody žně, pro strážníky svátek jako každý jiný

Zatímco pražští obchodníci se suvenýry si o letošních velikonočních svátcích mnou ruce nad vysokými tržbami, podle strážníků dohlížejících na klid v centru metropole velikonoční neděle nevybočuje z normálního provozu. "Jen se rozhlédněte, lidí je tady prakticky stejně jako kterýkoli jiný víkend," řekl ČTK strážník na Václavském náměstí.

Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur zamířilo do Prahy na Velikonoce až 70.000 turistů, převážně z evropských zemí. O Velikonocích v Praze narůstá počet zahraničních turistů asi o 30 procent proti běžnému jarnímu víkendu. Po lednu a únoru, kdy městská turistika prožívala zimní útlum, jsou Velikonoce prvním vrcholem turistické sezony. Příliv turistů si pochvalovali především obchodníci.

Zámek Lemberk otevřel návštěvníkům jindy nepřístupná místa

Zámek Lemberk otevřel u příležitosti Velikonoc návštěvníkům jindy nepřístupná místa. S průvodcem se mohli zájemci podívat do nedalekého Bredovského letohrádku, prohlédnout si jeho zahrady i vodárenskou věž. Neobvyklá místa otvírá zámek o velikonočních svátcích pravidelně, loni si tak mohli turisté prohlédnout hladomornu, gotický žalář, barokní opevnění nebo složité konstrukce krovů. "Chtěli jsme návštěvníkům nabídnout něco jiného než jen běžnou prohlídkovou trasu," řekla ČTK kastelánka Lemberka Renata Černá. Pracovníci zámku chtějí zároveň představit práci restaurátorů, kteří na obnově barokního letohrádku v posledních letech pracovali. Zchátralý objekt, který se k zámku připojil teprve na konci 80. let minulého století, se hlavně díky nim postupně vrátil do původní podoby ze 17. století.

Muzeum východních Čech pátrá po snímcích ze školních tříd

Pracovníci Muzea východních Čech v Hradci Králové žádají především starší obyvatele Královéhradeckého kraje o pomoc při přípravě výstavy, která nabídne pohled do české školy v první polovině 20. století. Muzejníci shánějí historické fotografie z interiérů tříd, kterými chtějí výstavu doplnit, řekla ČTK kurátorka výstavy Pavla Jirková. "Fotky z této doby jsou poměrně vzácné, zjistili jsme, že žáci se v první polovině 20. století fotili především venku před školními budovami, ale snímků ze tříd je opravdu málo," řekla Jirková. Výstava, kterou snímky od veřejnosti doplní, by měla být otevřena na konci září letošního roku. Muzejníci chtějí návštěvníkům představit dvě historické školní třídy a kabinet učitelů vybavený původními předměty. Fotografie, které lidé muzeu darují, zůstanou po ukončení výstavy ve sbírkách muzea, zapůjčené snímky si pracovníci muzea naskenují a potom vrátí.

Sousoší Kalvárie ve Vikýřovicích se dočkalo památkové ochrany

Pískovcové sousoší Kalvárie v centru Vikýřic na Šumpersku se dočkalo památkové ochrany. Ministerstvo kultury dílo z roku 1813 prohlásilo před několika dny nemovitou kulturní památkou, řekla ČTK Lucie Drábková z olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu. Sousoší neznámého autora je podle ní dokladem dobového výtvarného a náboženského cítění. "Jedná se o kvalitní sochařské dílo, slohově zařaditelné do klasicismu s prvky lidového baroka. Dílo má významný krajinotvorný prvek," uvedla Drábková.

Forman se v roli operního režiséra cítí jako začátečník

Jako začátečník se v roli operního režiséra cítí oscarový režisér Miloš Forman, jehož filmy si oblíbili diváci na celém světě. V Národním divadle bude mít 22. dubna premiéru jazzová opera Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Dobře placená procházka v jeho režii. Forman spolupracuje se syny Petrem jako spolurežisérem a Matějem, který navrhl scénu. Inscenaci hudebně nastudoval někdejší šéfdirigent Královské liverpoolské filharmonie Libor Pešek, autorem kostýmů je Jan Pištěk. "Co se týče opery, jsem na divadle začátečník. Takže jenom mohu říci, že dělat film, to je úplná hračka proti tomu dělat operu na Národním divadle," řekl Forman ČTK. Od poloviny ledna se Praha stala na pět měsíců pro Formana, který léta žije v USA, přechodným domovem.

Sparta porazila hokejisty Pardubic ve finále i potřetí

Hokejisté pražské Sparty vedou ve finále play off extraligy nad Pardubicemi 3:0 na zápasy a k obhajobě titulu jim chybí jediné vítězství. Sparta v neděli doma vyhrála 7:3, čtvrtý zápas se hraje znovu v Praze v pondělí.

Kajakářka Lagnerová vyhrála po sprintu i klasický sjezd ČP

Pouze kajakářka Lenka Lagnerová v neděli dokázala na klasické dlouhé trati zopakovat prvenství ze sobotního sprintu v zahajovacím dílu seriálu Českého poháru ve sjezdu na divoké vodě. V peřejích řeky Svratky ve Víru za sebou olomoucká závodnice opět nechala s přehledem týmové kolegyně Kateřinu Vacíkovou a Lindu Vránovou. Na startu znovu nebyla světová jednička Michala Mrůzková.

Nejúspěšnějším kajakářem víkendu byl úřadující mistr světa v klasickém závodě Kamil Mrůzek, který k druhému místu ze soboty přidal prvenství v dlouhém sjezdu. Nejlepší sprinter Tomáš Slovák tentokrát na medaili nedosáhl. Mezi kanoisty byl s přehledem nejrychlejší Lukáš Uncajtík a v kategorii C2 si po druhém místě ve sprintu polepšili vicemistři světa David Lisický s Janem Vlčkem.

Bikrosařka Horáková vyhrála závod americké kvalifikace o OH

Bikrosařka Jana Horáková vyhrála v Orlandu sobotní závod severoamerické kvalifikace o postup na olympijské hry v Pekingu. Úspěch českých barev umocnila čtvrtým místem ve finálové jízdě Aneta Hladíková, šest bodů do žebříčku si připsal i Michal Prokop, který skončil sedmý.

Badmintonistka Ludíková vyhrála na juniorském ME čtyřhru

Česká badmintonistka Kristýna Ludíková vyhrála spolu s Běloruskou Olgou Kononovou čtyřhru na juniorském mistrovství Evropy. Ve finále šampionátu v Saarbrückenu v neděli Ludíková s Kononovou zvítězily nad druhou nasazenou dvojicí Joan Christiansenová, Line Kruseová z Dánska po setech 21:13 a 21:7.

Počasí

V pondělí bude podle meteorologů převážně polojasno, na severovýchodě až oblačno a ojediněle se objeví slabý déšť. K večeru začne od severozápadu přibývat oblačnosti a na severu se místy vyskytnou slabé přeháňky. Teploty 14 až 18 stupňů Celsia, na horách kolem 10 stupňů Celsia.

08-04-2007