Denní souhrn zpráv Zprávy

10-04-2007

Aktuálně.cz: Žalobce Grygárka komise očistila, čeká ho povýšení

Speciální expertní komise prozkoumala předlistopadovou minulost státního zástupce Libora Grygárka a konstatovala, že neexistuje překážka pro jeho další kariéru v justici. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil dnes proto hodlá Grygárka jmenovat náměstkem vrchního státního zástupce pro trestní řízení, píše zpravodajský server Aktuálně.cz. Grygárek byl podezříván, že se údajně aktivně účastnil represí proti zadrženým lidem při pražských demonstracích proti sovětské okupaci v srpnu 1989.

Proti Grygárkovi v minulých měsících vystoupil ombudsman Otakar Motejl a bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. "Jeho horlivost ho dovedla až k účasti na protizákonných akcích," řekl tisku Motejl, který před listopadem 1989 obhajoval disidenty. Grygárek ale vždy rozhodně popíral, že by si s komunistickým režimem zadal. Tvrdil, že pouze dohlížel na práci policie a osobně se na žádných perzekucích nepodílel. Vyšetřovací komise mu nyní podle Aktuálně.cz dala za pravdu. "Neprokázalo se, že by se choval jakkoli protiprávně nebo tak, aby jej to diskvalifikovalo pro další práci v justici," řekl Aktuálně.cz zdroj obeznámený s průběhem prověrky.

Lídři KDU-ČSL asi nebudou Čunka přesvědčovat, aby z vlády odešel

Většina z členů předsednictva KDU-ČSL nemá v úmyslu přesvědčovat stranického šéfa Jiřího Čunka, aby odešel z vlády. Nevyhoví tak přání premiéra Mirka Topolánka, který odvolání vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj považuje za nejhorší možnou variantu. Topolánek by proto byl raději, kdyby lidovci Čunka přesvědčili, aby kabinet opustil. "Já ho o tom přesvědčovat nebudu," řekl ČTK místopředseda KDU-ČSL Stanislav Juránek po ranním jednání předsednictva. Připustil, že jiný názor mohou mít členové celostátního výboru, který se sejde večer, ani od tohoto orgánu ale nečeká žádný dramatický zvrat. Další místopředseda Marián Hošek uvedl, že postoj špiček lidové strany k Čunkovi se nemění. "Podpora, která byla předtím, zůstává stejná," soudí. Lidovci ale nejsou jednotní. Například místopředsedkyně strany Vlasta Parkanová sice nemíní Čunka vyzývat k rezignaci, sama by na jeho místě ale koaliční kabinet opustila.

Čunek už delší dobu čelí tlaku, aby odstoupil kvůli obvinění z korupce. Jeho pozice se zhoršila poté, co se vyjádřil o Romech jako o "opálených" lidech, kteří dělají "binec a ohně na náměstích".

O situaci by ve středu měli mluvit zástupci všech tří vládních stran, pro něž je teď prioritou prosazení daňových a sociálních reforem. Ve stejný den budou před Strakovou akademií demonstrovat Romové, kterých se dotkly Čunkovy výroky.

Pithart: Církvím by se mohl vrátit zřejmě jen některý majetek

Církvím, jejich řádům a kongregacím by se mohl vrátit nejspíše jen některý majetek, o který přišly v období komunismu. Naznačil to dnes místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL). Stát by měl podle něj dát církvím za nevrácený majetek finanční náhradu, což by jim pomohlo k nezávislé existenci. Pithart to uvedl na veřejném slyšení v Senátu o restitucích církevního majetku. "Zvolená řešení nesmějí být složitá a nesmějí vyžadovat další roky hledání v katastrálních mapách," řekl Pithart. K odstranění závislosti církví na státu by přispělo daňové zvýhodnění či asignace, stát by měl podporovat činnost církví v oblasti zdravotnictví, školství a sociálních služeb.

Církvím a jejich řádům bylo dosud vráceno 170 klášterů a budov, ale bez hospodářských pozemků. Pokusy o vypořádání tohoto majetku zatím ztroskotaly. Kvůli urychlenému vyřešení tohoto stavu senátoři vypracovali ústavní stížnost, kterou chtějí zrušit část zákona o vlastnických vztazích k půdě, která blokuje nakládání s bývalými církevními pozemky. Problém se podle Svazu měst a obcí týká nejméně dvou stovek obcí. Podle mluvčího těchto obcí Jiřího Jedličky blokování bývalých církevních pozemků, které nyní vlastní obce, brání v jejich prodeji nebo využití pro rozvoj území. Pro vrácení se vyslovil docent Ignác Antonín Hrdina z Katolické teologické fakulty. "Preferujeme naturální restituci formou nikoli výčtového, ale nárokového zákona" s šestiměsíční lhůtou na předání majetku, uvedl Hrdina.

Analytici: Nezaměstanost rekordně klesla díky ekonomice i teplu

Meziroční pokles nezaměstnanosti, který je největší za dobu jejího sledování, souvisí podle analytiků oslovených ČTK se souběhem dobrého výkonu ekonomiky, teplé zimy i příznivého demografického vývoje. Ekonomové očekávají, že počet lidí bez práce se bude snižovat až do léta. Míra nezaměstnanosti v březnu klesla na 7,3 procenta ze 7,7 procenta v únoru.

CCS: Benzin za uplynulý týden zdražil v průměru o 70 haléřů/l

Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v Česku v uplynulém týdnu prudce vzrostly. Průměrná cena za litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stoupla od neděle minulého týdne do dnešního dne o 73 haléřů na 28,47 Kč. Za litr nafty motoristé dnes platí v průměru 27,40 Kč, tedy o 45 haléřů více. Vyplývá to z údajů společnosti CCS.

Ve Škodě Auto se bude jednat o mzdách, odbory hrozí stávkou

V automobilce Škoda Auto dnes bude pokračovat kolektivní vyjednávání o růstu mezd. Dosavadních osm kol jednání dohodu mezi odboráři a vedením společnosti nepřineslo. Po posledním z nich proto odbory ve středu vstoupily do stávkové pohotovosti. Pokud budou neúspěšná i dnešní jednání, odbory jsou rozhodnuty do konce týdne zahájit stávku.

Společnost při dosavadních jednáních nabídla růst tarifů o 7,5 procenta od 1. dubna letošního roku a o dalších 2,5 procenta v roce příštím. Odbory návrh odmítly, ale nesdělily, jakou minimální výši platů požadují. Připouštějí pouze, že to je méně než původně požadovaný růst tarifů o 17 procent, který s dalšími požadavky dával celkový růst objemu mezd o 24 procent. Průměrná dělnická mzda v automobilce byla loni podle odborů 22.057 korun. Podle mluvčího Škody Auto Jaroslava Černého automobilka zatím nemá představu, jakou škodu by jí případná stávka způsobila. Škoda Auto zaměstnává přes 26.000 lidí.

Ocenění za občanskou statečnost získal expert na neonacisty Cakl

Laureátem Ceny Františka Kriegla pro rok 2007 se dnes stal Ondřej Cakl z organizace Tolerance a občanská společnost, který již od 90. let monitoruje projevy pravicového extremismu. Obdržel ji za občanskou statečnost. ČTK o tom informovala Indira Bornová z Nadace Charty 77.

Ocenění za statečný občanský postoj nese jméno jednoho z nejvýznamnějších politiků pražského jara 1968 a jediného československého politika, který po odvlečení do Moskvy odmítl v Kremlu podepsat potupný moskevský diktát. Nadace Charty 77 cenu uděluje každoročně již od roku 1987.

"Tvůrci a účastníci projektu při monitorování neonacistických srazů opakovaně riskují osobní bezpečnost a někdy i život a jejich práci respektují jak média, tak odborníci na problematiku neonacismu a politického extremismu. Udělením Ceny Františka Kriegla Ondřeji Caklovi porota oceňuje nejen jeho, ale také neméně odvážnou a potřebnou práci všech dalších účastníků projektu," uvedli porotci. Letošní komisi předsedal evangelický farář Miloš Rejchrt, zasedli v ní například socioložka Jiřina Šiklová, filozof Erazim Kohák či režisér Břetislav Rychlík.

Sbírka Pomozte dětem celkově překonala hranici sto milionů korun

Přes 15,5 milionu korun do pondělního večera vynesl letošní ročník charitativní sbírky Pomozte dětem, která je společným projektem České televize a Nadace rozvoje občanské společnosti. ČTK to řekl mluvčí ČT Martin Krafl. Příspěvky do sbírky tak za dosavadních devět ročníků překonaly hranici sto milionů korun. Diváci mohli po celý den posílat peníze za pomoci dárcovské SMS, popřípadě telefonicky zavoláním do call-centra, kde na jejich telefonát čekaly známé osobnosti. Sbírka, symbolizovaná žlutým kuřetem s červenobílým záchranným kruhem, je určena na pomoc znevýhodněným a ohroženým dětem. Částka, kterou se letos podařilo vybrat, je nejvyšší za všechny dosavadní ročníky. Lidé přitom mohou posílat peníze až do 15. května, kdy letošní ročník sbírky končí. Velikonoční pondělí na obrazovce veřejnoprávní televize patří sbírce Pomozte dětem již několik let. Vrcholem programu ČT pak byl tradiční zábavný pořad.

České dráhy chtějí ve vlacích zlepšit signál mobilních operátorů

České dráhy začnou ještě do poloviny roku testovat speciální zařízení, které by mělo výrazně zlepšit signál mobilních operátorů ve vlacích. S odvoláním na mluvčího ČD Aleše Ondrůje to v úterním vydání píše týdeník Profit. Zařízení bude umístěno přímo ve vlaku, zpočátku pouze ve vozech první třídy na nejdůležitějších linkách EuroCity a InterCity. Telefonní signál na mnoha místech hlavních železničních koridorů zatím úplně chybí nebo je slabý. Přitom se však vlaky vyšší kategorie těší stále větší oblibě mezi podnikateli a manažery, pro které je kvalitní spojení se světem během jízdy nezbytností. S rostoucí oblibou vlaků tak roste také nespokojenost cestujících, kteří nemohou telefonovat a připojovat se na internet, píše Profit.

Vinu za současný stav dráhy odmítají. "My jsme jen přepravce. Samotná infrastruktura jako koleje a nádraží patří úplně jinému podniku - Správě železniční dopravní cesty," řekl Ondrůj. Naopak zástupce SŽDC Josef Šibrava Profitu řekl, že rozsah poskytovaných služeb zákazníkům je věcí dopravce. Špatné pokrytí hlavních železničních tras je ale podle týdeníku také vinou hlavních mobilních operátorů, kteří svůj signál zatím směrovali především na města, vesnice a hlavní silniční tahy. "Nyní je tato fáze téměř dokončena, a proto chceme zkvalitnit pokrytí frekventovaných železnic," řekla k tomu mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová. Podle ní má slabý signál ve vlacích vyšších kategorií ještě jednu významnou příčinu. "Tyto vlaky jsou vybaveny pokovenými skly z důvodu lepší tepelné izolace. Tato skla však představují významnou překážku pro šíření GSM signálu do vnitřního prostoru vagónu," řekla Kemrová. Právě to by mělo vyřešit speciální zařízení, tzv. GSM Repeater, na jehož zavádění s drahami spolupracují všichni tři mobilní operátoři.

Nový překlad Starého zákona by měl být hotov příští rok

Překlad bible do současné češtiny je hotov již z devadesáti procent. Nový zákon je kompletně přeložen od roku 1998, překlad Starého zákona by měl být dokončen v polovině příštího roku, oznámil Nadační fond Nové Bible kralické, který zaštiťuje projekt již třináct let. Cílem nového překladu je podle překladatele Alexandra Fleka zachovat sílu a krásu Bible kralické, vydané naposledy roku 1613, a přitom poskytnout co nejširšímu okruhu čtenářů moderní, atraktivní a srozumitelný text obsahově věrný hebrejskému a řeckému originálu. Autoři projektu zastávají názor, že bible není jen "jakýsi náboženský spis", ale že je to zdroj moudrosti a ponaučení, a to někdy velmi drsný a nevybíravý, ostře komentující tehdejší dění. Mnoho jejích výroků se navíc podle nich dá s úspěchem použít na dnešní dobu a politickou situaci. "Znalost bible patří mezi základní vybavení kulturního člověka všude ve světě, obzvlášť v západních zemích, s nimiž se tak často srovnáváme a mezi než se chceme řadit. Je velká škoda, že náš národ, tak bohatý na kulturní tradice, v tomto ohledu krutě zaostává," uvedl Jan Talafant, ředitel nadačního fondu.

V brněnské nemocnici porodily ve dvou dnech matka i její dcera

Dvojnásobnou radost z přírůstku do rodiny prožívá v těchto dnech třiačtyřicetiletá Marta Dvořáková z Brna. V pátek před Velikonocemi se stala počtvrté matkou a o jediný den později také babičkou. Dvořáková i její jednadvacetiletá dcera Dagmar Musilová přivedly v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří na svět zdravé děti. Podobnou shodu náhod porodníci nepamatují. "Porod matky a dcery v rozpětí dvou týdnů po sobě jsme již na oddělení zažili, ale takhle šťastná náhoda je asi zcela výjimečná," vzpomíná primářka novorozeneckého oddělení Ludmila Brázdová.

Čeští tenisté jsou v DC nasazeni, ale mohou mít silného soupeře

Čeští tenisté budou v losování pro zářijovou baráž o udržení ve Světové skupině Davisova poháru mezi nasazenými týmy, ale mohou narazit na silného soupeře. Do nasazené osmičky se totiž nedostali Švýcaři, za které v baráži v posledních dvou letech nastoupila světová jednička Roger Federer, Srbové v čele s hvězdou posledních týdnů Novakem Djokovičem nebo Britové, za něž hraje jedenáctý hráč světa Andy Murray. Z trojice silných potenciálních soupeřů by svěřenci nehrajícího kapitána Jaroslava Navrátila přitom jen se Švýcarskem hráli na domácí půdě, ve zbývajících případech by cestovali za soupeřem. Středeční losování v Londýně může Čechům přisoudit i papírově slabší soupeře. Mezi nenasazenými jsou ještě Korea, Izrael, Japonsko, Peru a Brazílie. Češi nemohou narazit na další členy nasazené osmičky, která byla vytvořena na základě aktuálního daviscupového žebříčku. Na rozdíl od letošního Fed Cupu se tak vyhnou Slovensku, hrát nebudou ani s Chorvatskem, Austrálií, Běloruskem, Chile, Rumunskem a Rakouskem.

Pardubice poprvé porazily ve finále Spartu a snížily na 1:3

Hokejisté pražské Sparty ve finále letošního ročníku extraligy poprvé prohráli, Pardubicím v pondělí na svém ledě podlehli 2:5. Série bude za stavu 3:1 na zápasy pro obhájce titulu pokračovat pátým utkáním ve čtvrtek v Pardubicích.

Výsledky 21. kola první fotbalové ligy

Slavia Praha - SIAD Most 3:0, Dynamo České Budějovice - SK Kladno 0:2, FK Mladá Boleslav - Marila Příbram 2:1, SK Sigma Olomouc - FC Viktoria Plzeň 1:3, FK Teplice - FK Jablonec 97 1:0, FC Slovan Liberec - 1. FC Slovácko 1:1, FC Tescoma Zlín - AC Sparta Praha 2:0, Baník Ostrava - 1. FC Brno 1:2.

Jachtařka Šmídová skončila s novou partnerkou druhá v závodě SP

Hned v druhém společném závodě Světového poháru vybojovala česká jachtařka Lenka Šmídová se svojí novou partnerkou ve třídě 470 Veronikou Fenclovou umístění na stupních vítězů. Po osmém místě v lednovém klání v Miami obsadily Češky druhou příčku ve španělské Palmě de Mallorca, kde nestačily pouze na De Koningovou a Berkhoutovou z Nizozemska. Ceny přebraly jachtařky z rukou španělského královského páru.

Vaidišová má tento týden šanci předstihnout v žebříčku Petrovovou

Česká tenistka Nicole Vaidišová je po týdnu, v němž nestartovala na okruhu WTA, stále osmá ve světovém žebříčku. Nyní plní roli nejvýše nasazené hráčky na turnaji v Charlestonu a může zaútočit na sedmou příčku Nadi Petrovové. Ruská tenistka totiž nebude v Jižní Karolíně obhajovat své loňské vítězství, oproti tomu Vaidišová minulý rok na tomto turnaji vypadla už v druhém kole a má šanci na slušný bodový zisk.

Počasí

Je převážně oblačno. Na jihu a jihozápadě přechodně až polojasno. Teploty 11 až 15 stupňů Celsia, na jihozápadě až 17 stupňů Celsia.

10-04-2007