Denní souhrn zpráv Zprávy

15-04-2007

Topolánek nechce rozbourat vládní koalici

Premiér Mirek Topolánek bude ochoten odvolat vicepremiéra Jiřího Čunka, pokud se na tom dohodne s lidovci a pokud by tím neohrozil koaliční vládu. Uvedl to v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Bez dohody by podle Topolánka bylo nesmyslné Čunka odvolávat. Řekl ale také, že "čas, kdy by Čunek měl opustit vládu, už nastal". Premiér zopakoval, že se chce s Čunkem vbrzku setkat a nabídnout mu čestný odchod z vlády i případný návrat, pokud předseda KDU-ČSL bude zbaven obvinění z korupce. Termín jednání nesdělil, podotkl jen, že příští týden bude ve Švédsku. Novinářům poté řekl, že chce situaci kolem Čunka "vyřešit poměrně velmi rychle", neboť by neměla komplikovat projednávání vládních reforem veřejných financí v parlamentu. Čunek odmítl říci, zda výzvy k odchodu z vlády vyslyší. Počká prý na diskusi s Topolánkem a šéfem Strany zelených Martinem Bursíkem. Republiková rada Strany zelených v sobotu přijala usnesení, v němž požaduje odvolání či odstoupení Čunka z vlády a chce kvůli tomu jednání představitelů vládních stran o podmínkách dalšího fungování koalice. V neděli Bursík v televizi Prima uvedl, že v normální civilizované evropské zemi není možné, aby místopředsedou vlády byl člověk, který byl obviněn z trestného činu. Čunek by podle něj měl z politiky odejít a vrátit se, až se případně očistí. Předseda KDU-ČSL ale už dříve tuto možnost odmítl, bylo by to podle něj chápáno jako přiznání viny.

Čunek: mám právo podílet se na řešení romské problematiky

Předseda lidovců Jiří Čunek míní, že jako vicepremiér má právo podílet se na řešení všech problémů, kterými se vláda zabývá, včetně otázek týkajících se Romů. O tom, jak se vypořádat s problémy, které tíží sociálně slabé romské rodiny, v neděli mluvil v diskusním pořadu televize Prima Nedělní partie. Čunek dále řekl, že má skutečný zájem na tom, aby se problém sociálně slabých romských rodin začal řešit. Vláda podle něj musí najít shodu na programu, který situaci skutečně změní. "Ne jako doposud, kdy ty programy jenom přibrzdily degradaci Romů a neřešení problému," řekl. Připomněl přitom, že své poznatky předal ministryni Džamile Stehlíkové (Strana zelených), která koncepci romské politiky připravuje. Stát by měl podle Čunka změnit svou politiku především v tom, že stanoví rodinám závislým na sociálních dávkách některé povinnosti. Sociální podpora by byla podmíněna například tím, že posílají děti do školy či do předškolní výchovy. Republiková rada Strany zelených v sobotu požádala premiéra Mirka Topolánka (ODS), aby dohlédl na to, že se Čunek k romské problematice už vyjadřovat nebude. Zelené pobouřila především Čunkova slova o tom, že stát pomáhá přednostně "opáleným," kteří dělají "binec". Způsob, kterým se Čunek vyjádřil o Romech, nevadil ale většině televizních diváků, kteří se zúčastnili nedělního hlasování v televizi Prima. Více než devadesát procent hlasujících si nemyslí, že by měl Čunek kvůli svým výrokům odstoupit.

ODS nepodpoří komisi ke Kubiceho zprávě

Občanští demokraté ani na nadcházející schůzi sněmovny nepodpoří snahu ČSSD o vznik vyšetřovací komise, která by se zabývala tzv. Kubiceho zprávou. V televizních Otázkách Václava Moravce to uvedl premiér a předseda ODS Mirek Topolánek. Komise podle premiéra problém nevyřeší. "Únik Kubiceho zprávy byl trestuhodný a více prospěl sociální demokracii. Nebylo to v našem zájmu," uvedl premiér. Nedá se vyšetřit, kde přesně materiál unikl. Za únik informací z vyšetřování by podle něj mohla hrozit lidem, kteří ho způsobili, ztráta zaměstnání. Únik podle premiéra poškodil vyšetřování řady případů, znevěrohodnil vyšetřovací orgány a "umožnil Jiřímu Paroubkovi bít tuhle vládu za něco, co nezpůsobila". Premiér připomněl, že ještě za vlády ČSSD byli kvůli úniku zprávy do médií odposloucháváni i politici ODS a jejich rodinní příslušníci, kteří s případem neměli nic společného. Kritizoval i to, že předseda ČSSD Jiří Paroubek má na základě svého trestního oznámení možnost nahlížet do rozhovorů téměř všech politických oponentů. Podle Paroubka však Kubiceného zpráva obsahovala mnoho pomluv a nechutných výmyslů, které se k němu vztahovaly. ČSSD se o vznik komise pokoušela už několikrát, zatím vždy neúspěšně.

Vláda se bude zabývat zmírněním postihů pro řidiče

Na svém středečním zasedání se vláda bude zabývat poslaneckým návrhem na zmírnění některých postihů pro řidiče. Z návrhu novely silničního zákona například vyplývá, že řidič nebo cyklista, který se při nehodě sám zraní, by za to neměl být pokutován. Návrh ruší i dvojí trest za vjezd do pěší nebo obytné zóny. V případě stání na vyhrazeném místě pro invalidy zůstane trestem pokuta, úřady už neodeberou provinilci řidičský průkaz. Návrh novelizuje i přestupkový zákon. Zavádí nové přestupky, jako je jízda bez státní poznávací značky nebo s jinou poznávací značkou, než má vozidlo mít. Dalším prohřeškem bude jízda se zakrytou nebo nečitelnou značkou. To se podle předkladatelů týká hlavně motocyklistů. Přestupkem bude i jízda vozidlem, které pro svůj technický stav bezprostředně ohrožuje ostatní. Poslanci navrhují, aby sněmovna s novelou souhlasila již v prvním čtení. Dohodli se i na tom, že k ní nebudou podávat žádné pozměňovací návrhy. S větší novelou zákona zákonodárci počkají na roční vyhodnocení zkušeností s uplatňováním zákona. S ní už by však mělo přijít ministerstvo dopravy.

Vláda posoudí návrh na razantní omezení imunity

Kabinet se má ve středu také vyjádřit k senátnímu návrhu na radikální omezení imunity zákonodárců. Ta by se měla nadále vztahovat jen na jejich projevy v parlamentu. Ústavní novelu předložili senátoři ODS a podpořila ji mimo jiné většina lidovců. Má proto naději na vládní podporu. Přijetí novely ale bude záležet na Poslanecké sněmovně, kde bude třeba pro její schválení najít nejméně 120 poslanců, tedy i zástupce opozice. Parlament se dosud na žádném omezení trestní imunity svých členů nedokázal shodnout. ČSSD, která v Senátu neúspěšně navrhovala zrušit také přestupkovou imunity zákonodárců, se bude snažit o doplnění novely ve sněmovně. Autoři předlohy ale chtějí přestupkovou imunitu zachovat kvůli obavám z případného šikanování poslanců či senátorů za jejich postoje. Zákonodárci si nyní mohou vybrat, zda nechají například dopravní přestupky projednat imunitními výbory, nebo zaplatí pokutu jako běžní občané. Kritici novele vyčítají, že ji nedoprovázejí potřebné úpravy dalších norem, například trestního zákona nebo pravidel jednání obou parlamentních komor.

Vedení Škody bude s odbory jednat v pondělí

Vedení Škody Auto se sejde s odbory v pondělí, tedy den před ohlášenou stávkou. Uvedl to personální ředitel automobilky Martin Jahn v televizním pořadu Otázky Václava Moravce. Předpokládá ale, že se firmě jednodenní stávku odvrátit nepodaří. Případná jednodenní stávka není podle Jahna pro firmu žádná hrozba, ale spíše signál. "Časově neomezená stávka, která by vyřadila výrobu až na pět dní, je opravdu závažný krok a já něco takového neočekávám," doplnil. Vedení Škody v pátek stáhlo poslední nabídku ve mzdovém vyjednávání, která počítala se zvýšením tarifů o deset procent. Celkově by tak příjmy zaměstnanců vzrostly o 13 procent. Odbory ale nabídku odmítly. Sporným bodem je podle odborářů inflační doložka. Odbory chtějí proplácet inflaci celou, firma nabízí proplácení až od tří procent. Ve Škodě Auto pracuje kolem 27.000 lidí a průměrný plat se u dělnických profesí pohybuje kolem 22.000 korun.

Marková znovu zvolena předsedkyní astronomické společnosti

Eva Marková na 17. sjezdu České astronomické společnosti (ČAS) obhájila předsednictví. Sedmapadesátiletá ředitelka Hvězdárny v Úpici bude v čele tohoto spolku stát další tři roky. O jejím zvolení rozhodla tuto neděli ve Valašském Meziříčí většina delegátů sjezdu. Potvrdil to tajemník ČAS Pavel Suchan. V příštích třech letech se astronomové hodlají zaměřit zejména na popularizaci tohoto vědního oboru. Po společné expedici za úplným zatměním Slunce v Turecku budou spolu se slovenskými astronomy usilovat o výpravu za dalším zatměním v roce 2009 v Číně. Podle předsedkyně to bude nejdelší úplné zatmění Slunce v tomto století. Navíc nastane během Mezinárodního roku astronomie. Společnost se na sjezdu zabývala také ochranou životního prostředí před světelným znečištěním. Podle ředitele hvězdárny ve Valašském Meziříčí Libora Lenži tuto otázku neupravuje žádný zákon a obce k omezování světelného smogu nemají důvod. Delegáti sjezdu schválili rezoluci, která vyzývá vládu a parlament, aby tuto otázku měly na zřeteli při projednávání nového zákona o čistotě ovzduší. Společnost je jedním z nejstarších vědeckých sdružení v Česku. Byla založena před 90 lety. Nyní má asi 560 členů, jejichž průměrný věk je 40 let. Nejstarším je stoletý profesor Emil Škrabal z Brna.

Miss České republiky 2007 se stala Kateřina Sokolová

Osmnáctiletá studentka Kateřina Sokolová z Průhonic se v sobotu večer v brněnském Boby Centru stala Miss České republiky 2007. Titul první vicemiss a druhé místo získala jednadvacetiletá Veronika Pompeová z Jeseníku, třetí místo v soutěži patří o rok mladší Veronice Chmelířové ze Znojma. Vítězka je devatenáctou královnou krásy v českých zemích od obnovení soutěže v roce 1989. O post nejkrásnější dívky země se však dělí s Lucií Hadašovou ze Strážnice, která před dvěma měsíci zvítězila v konkurenčním klání Česká Miss. V porotě kromě prezidenta soutěže Miloše Zapletala, herce Bolka Polívky a návrháře Josefa Klíra zasedli loňská Miss ČR Taťána Kuchařová, která také předávala korunku své nástupkyni, odborník na etiketu Ladislav Špaček, plastický chirurg Jan Měšťák, herec a moderátor Dalibor Gondík či fotograf Ondřej Pýcha.

Ceny pro nejlepší tanečníky dostaly Šeneklová a Jeličová

Sólistka baletu Národního divadla v Brně Eva Šeneklová dostala v sobotu cenu pro nejlepšího baletního umělce a získala titul Květ baletu. Cenu pro mladého tanečníka klasického baletu, který na sebe výrazně upozornil v prvních letech svého profesionálního angažmá, si z historické budovy Národního divadla odnesla sólistka Divadla J.K. Tyla v Plzni Ivona Jeličová. Tituly a odměny jim pořadatelé ceny Philip Morris Ballet Flower Award udělili v rámci večera Balet Gala aneb Setkání v Praze. V Národním divadle se konal již počtvrté a opět představil v jednom programu tanečníky první české scény, české umělce, kteří působí ve významných světových baletních souborech, i zahraniční tanečníky. Diváci mohli během jednoho večera vidět sólistku Anglického národního baletu Dariu Klimentovou, Filipa Barankiewicze z Baletu Stuttgart, Beatrice Knopovou a Ronalda Savkoviče ze Státního baletu Berlín či Václava Kuneše, Natalii Horečnou či Natašu Novotnou z Nizozemského tanečního divadla. Představení bylo věnované tanečnici, baletní mistryni, choreografce a pedagožce Růženě Mazalové, která letos oslaví 80. narozeniny.

Divadlo v Chebu uvede Kohoutovu hru Kyanid o páté

Málo hranou inscenaci hry Pavla Kohouta Kyanid o páté chystá činoherní soubor Západočeského divadla v Chebu. Jeho komorní scéna bude prvním místem, kde bude tato hra uvedena mimo Prahu. Informovala o tom dramaturgyně divadla Marta Ljubková, která se ujala i režie. Jako námět posloužila Pavlu Kohoutovi novela Tecie Werbowské Zeď mezi námi z roku 1994. Její příběh začíná ve varšavském ghettu při povstání a končí o půl století později ve svobodné Praze. V jednom bytě se setkávají dvě ženy, jedna, která všechno přežila, a ta, která se potřebuje něco dozvědět. Pražské Národní divadlo mělo tuto inscenaci na repertoáru řadu let na své komorní scéně Kolowrat. Hlavním tahákem přitom byla Vlasta Chramostová v hlavní roli. Od té doby si ale na nové jevištní provedení v Čechách nikdo netroufl. Premiéry v Chebu se podle Ljubkové osobně zúčastní Tecie Werbowská. Autorka divadelní předlohy, několika románů a divadelních her se sama narodila v Polsku. Posléze emigrovala do Kanady. Ve svém díle spojuje svou polskou minulost, lásku k Praze a kanadskou přítomnost.

Biskup požehnal zvonohru ve Křtinách

V poutním kostele Jména Panny Marie ve Křtinách na Blanensku se tuto neděli poprvé naplno rozezněla nedávno dokončená unikátní zvonohra. Zařízení, které se skládá ze 27 zvonů, požehnal brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Podle biskupa jde o největší zvonohru ve střední Evropě. Každý ze 27 zvonů je pojmenován po některém ze světců. Nejmenší váží pouze devět kilogramů, zatímco největší 309 kilogramů. Donedávna scházelo 12 zvonů, ty však v uplynulých týdnech odlili nizozemští mistři. Zvonohra je díky napojení na počítač schopná velmi věrně přehrát stovky melodií. S nápadem vytvořit zvonohru přišli věřící už po druhé světové válce. Sehnali tehdy dokonce i první dva zvony. Plány však na dlouho zmrazil komunistický režim. Farníci se ke staré myšlence vrátili před šesti lety, od té doby se zvonohra díky mnoha různým dárcům postupně rozrůstala až do dnešní, konečné podoby. Křtiny patří k nejvýznamnějším mariánským poutním místům na Moravě. Podle legend v údolí působili svatí Cyril a Metoděj se svými žáky. Největší rozkvět farnost zažívala v 17. a 18. století, kdy také vznikl barokní chrámový komplex projektovaný architektem Janem Blažejem Santinim na půdorysu řeckého kříže.

Dobrovolníci nasbírali v Sázavě kolem 17 tun odpadků

Až 300 dobrovolníků se letos zapojilo do úklidu 50 kilometrů břehů Sázavy. Začali 7. dubna v Sázavě na Benešovsku a v neděli skončili v Pikovicích u Prahy. Do úklidu se pustili z lodí i ze břehu. Podle prvních odhadů se podle manažerky projektu Barbory Čmelíkové sebralo kolem 17 tun odpadků. Připravený kontejner u mostu v Pikovicích zaplnily igelitové pytle plné plastů a plechovek, dráty, kabely, kusy lodí, pneumatiky, drátěné pletivo, starý kuchyňský dřez, pračka i školní taška. Nad síly dobrovolníků byl ale třeba vrak auta, který našli u Chocerad, museli nechat na místě i rám postele. Loňský úklid byl v režii svazku obcí Malé Posázaví, který na to získal evropskou dotaci. Postupně se do úklidu zapojilo 115 lidí. Náklady tehdy dosáhly půl milionu korun. Letos se ze břehu zapojily i školy nebo mateřská centra, brigádníci přijeli i z Prahy. Letošní realizaci projektu převzala společnost Posázaví, která zajistila servis pro dobrovolníky včetně občerstvení. Na akci přispěl 50.000 korunami Středočeský kraj, odvoz odpadků od řeky zajistilo Povodí Vltavy. Přispěla i řada sponzorů, náklady to ale nepokrylo. Organizátoři proto uvažují o vyhlášení sbírky.

V Alpách zahynul mladý Čech

Při výstupu v okolí hory Grossglockner v rakouských Korutanech zahynul tuto neděli osmadvacetiletý český alpinista. Místní policie oznámila, že při výstupu dvojice Čechů jeden uklouzl a jistící lano, které ho mělo zachránit od pádu, prasklo. Druhý z českých horolezců zůstal nezraněn a byl později spolu s tělem svého kamaráda přepraven vrtulníkem do údolí. Podle rakouské horské záchranné služby se oba Češi vydali ráno na výstup na Grossglockner, ale zřejmě se odchýlili ze své původní trasy. Začátkem května loňského roku se ve stejném místě zřítil jiný český horolezec, pád s lehčími zraněními ale přežil.

První fotbalová liga odehrála 22. kolo

Fotbalisté Jablonce remizovali v utkání 22. ligového kola s Českými Budějovicemi 0:0. Stejným výsledkem skončilo i utkání Mostu s Libercem. Fotbalisté Plzně podlehli Ostravě 0:1. V důležitém duelu dvou týmů bojujících o udržení zachránila Příbram remízu se Zlínem 1:1 až penaltou Otepky v poslední minutě utkání. Krátce poté byl vyloučen hostující Opiela. Fotbalová Plzeň přišla o svou jarní neporazitelnost. S Baníkem prohrála 0:1. Na jejím domácím hřišti se o to postaral Adam Varadi, který dvanáct minut před koncem zajistil Ostravě cenné vítězství 1:0.

Sýkora ovládl kanadské bodování play off extraligy

Pardubický útočník Petr Sýkora vyhrál kanadské bodování play off hokejové extraligy a stal se i nejlepším střelcem vyřazovací části. V 18 utkáních nasbíral 18 bodů za 12 branek a šest asistencí. Druhý skončil Petr Ton ze Sparty, jenž v 16 utkáních zaznamenal 16 bodů a skóroval jedenáctkrát. Tonův spoluhráč Jaroslav Hlinka obsadil v kanadském bodování rovněž s 16 body třetí pozici a s 12 asistencemi se stal nejlepším nahrávačem. Nejproduktivnějším obráncem byl další sparťan Jiří Vykoukal, který nasbíral sedm bodů vesměs za přihrávky. Nejlepší bilanci účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných brankách měli se sedmi kladnými body kapitán nového mistra František Ptáček a liberecký Stanislav Procházka. Nejhorší byl s šesti zápornými body pardubický bek Jan Snopek. "Zlým mužem" play off se stal Snopkův spoluhráč Libor Pivko s 59 trestnými minutami. Celkových 47 zápasů play off navštívilo 376.308 diváků, což je v průměru 8007 na utkání.

Bratři Benešové jsou halovými mistry v beachvolejbalu

Zkušení bratři Petr a Josef Benešové vyhráli mistrovství republiky v plážovém volejbalu. V hale na pražském Strahově získali první zlatou medaili pod střechou. V roce 1998 sice triumfovali na šampionátu, ten ale ještě neproběhl jako oficiální. Pod širým nebem získali první zlato před dvěma lety. V nedělním finále měli Benešové velké štěstí, když v druhém setu odvrátili Robertu Kufovi s Pavlem Rotreklem šest mečbolů. Bronz získali Jan Dumek a David Kufa, další z favorizovaných dvojic Přemysl Kubala a Petr Chromý turnaj předčasně vzdala. Celkem na Strahově usilovalo o titul osm dvojic, Benešové potvrdili roli nasazených jedniček. Plážové volejbalistky budou mít mistrovství republiky za týden v neděli v Praze na Pankráci.

Florbalisté Střešovic vyhráli v Havířově opět titul

Florbalisté Střešovic získali posedmé za sebou a celkově pojedenácté titul v nejvyšší soutěži. Zvítězili v nedělním třetím finálovém utkání v Havířově před rekordní návštěvou 3013 diváků nad domácím Torpedem 5:1 a celkově ovládli sérii 3:0 na zápasy.

Velkou dubnovou cenu vyhrál v Chuchli Cloword

Čtyřletý kůň Cloword nečekaně vyhrál na závodišti v Praze-Chuchli nedělní Velkou dubnovou cenu. Její velký favorit, někdejší vítěz American Derby Simple Exchange, nedokázal v závěru zrychlit a doběhl až šestý. Cloword, který byl dovezen z Francie a nyní patří do Stáje Hrubý, ve finiši uhájil první místo o krk, těsně za ním skončil loňský vítěz Slovenského derby Normen. Třetí doběhl Paldox, rovněž ze Stáje Hrubý. Žokej Jan Rája si tak připsal letošní čtvrté vítězství. "Cloword je vynikající kůň. Myslím, že bude ještě lepší na delších tratích," řekl po dostihu. "Naši koně se v tréninku ukazovali vyrovnaní, ale v dostihu se ukázalo, že Cloword má z Francie lepší dostihovou výkonnost," dodala trenérka Lucie Vondrová.

Počasí

V pondělí čekáme slunečno, s teplotami od 20ti do 24ti stupňů Celsia.

15-04-2007