Denní souhrn zpráv Zprávy

29-04-2007

Topolánek a Paroubek: Rozhodnutí o základně USA je věcí ČR

Předseda vlády a ODS Mirek Topolánek a šéf ČSSD Jiří Paroubek se shodli na tom, že rozhodnutí o tom, zda má stát v Česku americká radarová základna, bude pouze rozhodnutím České republiky. Řekli to v televizi Prima, v prvním společném diskusním duelu po loňských volbách do sněmovny. Zatímco Paroubek uvedl, že ČSSD trvá na referendu, Topolánek připustil kromě referenda také to, že by mohl o základně rozhodnout parlament. Dodal ale, že ústava referendum ve věcech bezpečnosti nepředpokládá.

Schválení smluv o umístění základny učiní podle Topolánka z České republiky zemi, která se spolupodílí na obraně a bezpečnosti nejenom své, ale i svých spojenců a přátel. Paroubek si naopak není jist, zda Česko, Evropská unie a spojenci ČR v NATO potřebují protiraketovou obranu a bude prý čekat na další argumenty. Pokud by se ale základna stala součástí kolektivní obrany NATO, je ČSSD připravena svůj postoj k ní přehodnotit. Na uspořádání referenda ale rozhodně trvá. Topolánek zdůraznil, že jeho kabinet navázal na bezpečnostní strategii ČR, kterou schválily vlády ČSSD, a na jejich jednání s Američany.

Tlustý navrhne snížení horní sazby devatenáctiprocentní DPH

Poslanec ODS Vlastimil Tlustý, který ve čtvrtek představí svůj návrh reformy veřejných financí, chce mimo jiné snížení horní sazby devatenáctiprocentní DPH. Tlustý to řekl v České televizi. Neuvedl však, na kolik by měla tato sazba klesnout. Tlustý dodal, že současně s tím respektuje vládou navrhované zvýšení pětiprocentní DPH na devět procent.

Tlustý je kritikem návrhu rozpočtové reformy, kterou představila koaliční vláda. Hodlá proto představit svoji ideu na pražském Žofíně, kde se uskuteční seminář politiků ODS o reformních plánech koaličního kabinetu. Tlustý například chce, aby bylo jednodušší daňové přiznání, méně úředníků, menší prostor pro daňové úniky a taková opatření, která by motivovala střední příjmové vrstvy. "Chci, aby to byl návrh, který se nedá odmítnout," podotkl Tlustý.

Vicepremiér a šéf zelených Martin Bursík v ČT řekl, že Tlustého představy musí koaliční strany prostudovat a že "je prostor pro vedení dalšího dialogu". Upozornil na to, že pro případné změny v původním textu reformy je nezbytná dohoda celé koalice.

Tlustý má výhrady k vládní verzi reformy a svoji podporu podmiňuje přijetím novely zákona o dani z příjmu, která má přinést jednodušší a pro střední vrstvu výhodnější daně. Tlustého postoj k reformě bude důležitý i pro další poslance ODS, bez jejichž hlasů kabinet reformu ve sněmovně neprosadí. Někteří totiž vyčkávají se svým stanoviskem právě na to, jak se zachová on. Váhají i někteří lidovci.

Filip: Vláda by se měla kvůli blokádám hranic obrátit na EK

Předseda KSČM Vojtěch Filip si myslí, že by se česká vláda měla kvůli rakouským blokádám hranic obrátit na Evropskou komisi. Filip souhlasí s vládou v tom, že rakouští odpůrci jaderné elektrárny Temelín blokádami porušují jedno ze základních evropských práv - volnost pohybu. Filip to řekl v diskusním pořadu v České televizi. Vicepremiér a šéf Strany zelených Martin Bursík v ČT zmínil, že vláda o návrhu stížnosti na jižního souseda k EK neuvažovala. Podle něj by nebylo taktické situaci kolem Temelína hrotit, když chce vláda "vyskočit" z takzvaného melkského procesu, který se týká bezpečnosti elektrárny, a hledat jiný postup.

Vláda se tento týden rozhodla ukončit činnost komise pro posuzování vlivů jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí. "Vztahy mezi ČR a Rakousku jsou kvůli Temelínu vyhrocené, my je nechceme hrotit víc," řekl Bursík k návrhu Filipa. Pokud by se podle něj česká vláda obrátila na Evropskou komisi a volila ostřejší slova, Rakušané začnou aktivněji zvažovat podání žaloby na ČR kvůli Temelínu. Bursík nicméně doplnil, že taková žaloba by neměla právní oporu.

Podle Filipa mají Rakušané demonstrovat ve své zemi a neblokovat česko-rakouské hranice. Připustil, že by na oplátku mohli začít čeští aktivisté například blokovat rakouské čerpací stanice.

Policisté budou v pondělí demonstrovat proti služebnímu zákonu

Příslušníci bezpečnostních složek svolali na pondělí 30. dubna další protestní akci namířenou proti dopadům nového služebního zákona. Konat se má v době, kdy se zástupci nově založených odborů sejdou s ministrem Ivanem Langrem a předají mu protestní petici. Shromáždění před ministerstvem vnitra organizuje Unie bezpečnostních sborů.

Petice má podle unie 14 bodů a údajně ji již podepsalo přes 11.500 policistů, hasičů i členů vězeňské služby. Policistům nejvíce vadí, že přišli o peníze, hodnosti a proplácení přesčasů. Podle předsedy UBS Miloše Plechatého protestují signatáři petice především proti ustanovení, podle kterého se příslušníkům bezpečnostních sborů proplácejí přesčasy až po odpracování 150 hodin zdarma. Unie bezpečnostních sborů vznikla letos v únoru z původní Iniciativy 361, tedy skupiny policistů nespokojených s novým služebním zákonem, platným od začátku roku. Nové odbory mají být podle Plechatého radikálnější než ty současné a mají hájit zájmy členů například při hromadných demonstracích.

Na technoparty přijely tisíce lidí, akce se obešly bez potíží

Letní počasí na víkendové technoparty v Údrči na Karlovarsku a Vítkova na Opavsku přilákalo dohromady téměř 4000 lidí. Policie obě akce, z nichž první se konala bez patřičných povolení, monitorovala. Policisté ale zasáhnout nemuseli, zabývali se jen několika méně závažnými případy. V neděli v podvečer už na obou místech, kde i přes noc nepřetržitě dunělo techno, zůstávalo pouze několik stovek nejvytrvalejších tanečníků.

Problémy zpočátku provázely neohlášenou technoparty v Údrči na Karlovarsku, kam přijelo asi 1400 lidí se zhruba 400 automobily. Povolení od majitele louky technaři měli. Neměli ale svolení od vlastníků příjezdových cest a okolních pozemků, které obsadili. Antikonflitnímu policejnímu týmu se ale nakonec podařilo postupně přesunout skupinky tanečníků do vymezeného prostoru. Jména organizátorů akce policisté znají. Majitelé pozemků, které technaři obsadili bez povolení, uvedli, že podali trestní oznámení a další připravují.

Slavný orchestr Genna Millera vyprodal Obecní dům

Milovníci swingu si v sobotu v Praze přišli na své, v Obecním domě vystoupil slavný orchestr Glenna Millera. Legendární orchestr zahrál swingové hity před zcela vyprodanou Smetanovou síní pod vedením Willa Saldena. Koncert, který byl rozdělen do dvou částí, přijalo publikum s nadšením. Po každé písni i během nich odměňovalo um hudebníků mohutným potleskem. O tom, že Millerův odkaz je i v Česku stále živý, svědčí to, že zcela vyprodán je pro velký zájem lidí i přidaný nedělní koncert.

Sběratel nálezů z Egypta chce svou sbírku představit veřejnosti

Životní láskou a obrovským koníčkem šedesátiletého Ladislava Zápařky z Kamenice na Pelhřimovsku se už před řadou let stal Egypt. Pražský rodák, který přesídlil na klidnou Vysočinu, má doma v několika vitrínách zřejmě největší soukromou sbírku egyptských archeologických nálezů v Česku. V příštím roce chce část sbírky představit veřejnosti. O jeho zálibě vypovídá i chalupa v Kamenici. Během dvou měsíců polovinu stavení přestavěl do podoby pyramidy zakončené pozlaceným hrotem. Je přesvědčen o tom, že pyramida s úhly stejnými jako u hrobek faraonů má léčivé účinky. "Známý dostal při návštěvě žlučníkový záchvat, pod pyramidou byl za chvilku v pořádku. Mě to vyléčilo krční páteř. Navíc je tady zdravý vzduch a hospodu mám hned vedle," vypočítává Zápařka všechny výhody. "Sousedi mě mají trochu za cvoka, ale mně to nevadí," dodává.

Policie: Muž vykázaný kvůli násilí se vrátil domů a zabil družku

Devětadvacetiletý cizinec zavraždil podle policie v sobotu v Želešicích na Brněnsku o deset let starší družku a pak se pokusil prchnout za hranice. Útok se stal asi 15 dní poté, co byl muž pro podezření z domácího násilí vykázán ze společné domácnosti. Pravomocí policie je od letošního ledna vykazovat z bytů pachatele podezřelé z domácího násilí. Domovy již v republice musely pod dohledem policie opustit desítky lidí. Případ ze Želešic je vůbec prvním, kdy ani vykázání oběť neochránilo. Z dostupných informací vyplývá, že dvojice měla dlouho spory. V polovině dubna přivolala žena policisty do jejich bytu. Záhy byl Syřan z bytu vykázán. Ve čtvrtek porušil úředně daný příkaz, aby se držel dále od domova, a k družce se vrátil. Žena přivolala policii. "Muž byl zatčen, převezen do cely, bylo mu sděleno obvinění z maření výkonu úředního rozhodnutí a v pátek ráno byl propuštěn na svobodu," uvedl mluvčí. V sobotu se v 18:00 cizinec domů vrátil znovu. Družku zavraždil podle dostupných informací nožem a uprchl. Cizinecká a pohraniční policie pachatele vypátrala v sobotu ve 23:00, a to za pomoci termovize. Muž se pohyboval mezi Mikulovem a obcí Dedlec. Podle policie je více než pravděpodobné, že chtěl prchnout do Rakouska. Nyní mu za vraždu hrozí až 15 let vězení.

Krávy způsobily smrt dvou lidí

Dva lidské životy si v sobotu večer vyžádala srážka osobního vozu s krávou kolem 65. kilometru dálnice D1 poblíž Lokte. Stádo krav ze zemědělského družstva zřejmě prolomilo oplocení a dostalo se na dálnici, kde do nich postupně narazily čtyři vozy, tři osobní a jeden nákladní. Nehoda se stala před 22:00 ve směru na Prahu. Dva muži z osobního auta ve věku 34 a 28 let srážku nepřežili, řekl ČTK šéf jihlavské záchranné služby Lukáš Kettner. Další muž skončil podle něj se zraněními v pelhřimovské nemocnici. Srážku nepřežily čtyři krávy. "Policisté zjistili, že dobytek utekl zemědělcům ze společnosti Agronova Loket, který je vzdálený několik kilometrů od dálnice. Zatím nebyl nikdo obviněn.

Čeští hokejisté na MS bez problémů porazili Rakousko 6:1

Čeští hokejisté zvládli bez potíží roli favoritů i v druhém vystoupení na mistrovství světa v Rusku a po výhře nad Běloruskem 8:2 vyhráli v Mytiščích nad Rakouskem 6:1. Obhájci stříbrných medailí tak mají jistotu, že si po postupu do osmifinálové fáze přenesou minimálně tři body, o další budou bojovat v úterý v závěrečném utkání základní skupiny B proti Spojeným státům americkým. O dvě branky vítězů se dnes postaral Jaroslav Hlinka, skórovali také Petr Sýkora, Petr Čáslava, Michal Barinka a Jan Marek. Českého gólmana Romana Čechmánka překonal pouze Raimund Divis.

Fotbalisté Sparty pojedou do Ostravy pro návrat do čela ligy

Sparťanští fotbalisté počítají s tím, že v jejich pondělní dohrávce 25. kola půjde o návrat do čela prvoligové tabulky. Vedoucí Slavia totiž doma jen remizovala. Pondělní duel je v Ostravě vyhlížen s velkým očekáváním, vstupenky rychle mizí a Bazaly podle všeho po více než dvou letech zažijí návštěvu přes deset tisíc diváků.

Na Letné se po vítězném derby se Slavií zlepšila atmosféra, ale trenér Michal Bílek hned po pondělním duelu upozorňoval, že možná ještě těžší zkouška čeká na jeho svěřence právě v Ostravě. Pokud Sparta chce jít za titulem, nemůže si dovolit ztrácet body. "Na úspěch můžeme pomýšlet jen v případě, že zopakujeme výkon z derby," naznačil Bílek, jak si představuje výkon svého týmu, v jehož dresu vyběhnou i tři bývalí ostravští hráči Řepka, Matušovič a Pospěch.

Dosavadní výsledky 25. kola: Slavia - Kladno 0:0; Teplice - Zlín 1:0; Brno - Plzeň 1:2; Olomouc - Jablonec 1:1, České Budějovice - Mladá Boleslav 0:3; Slovácko - Most 1:1.

Český tenista Škoch získal deblový titul na turnaji v Casablance

Český tenista David Škoch získal spolu Australanem Jordanem Kerrem deblový titul na turnaji v Casablance. Ve finále na marocké antuce porazili čtvrtý nasazený polsko-rakouský pár Lukasz Kubot, Oliver Marach po setech 7:6, 1:6 a 10:4. Třicetiletý pražský tenista Škoch dosáhl na svůj čtvrtý deblový titul na okruhu ATP v kariéře, s Kerrem se radoval poprvé.

Boxer Adámek si připsal deváté vítězství v profesionálním ringu

Český profesionální boxer Tomáš Adámek porazil v rámci sobotního galavečera v brněnském Boby centru Gruzínce Alexandra Šipošviliho na body. V utkání ve váze do 79 kg se boxovalo na osm kol. Adámek dosáhl z dosavadních deseti zápasů v profesionálním ringu devátého vítězství. Šipošvili figuruje na 89. místě světového žebříčku. Poměrně jednodušší cestu k vítězství měl další český profesionální boxer Ondřej Pála, který hned v úvodním kole zápasu s Petrem Sapunem z Běloruska poslal soupeře dvakrát na zem. Po druhém Sapunově pádu bylo utkání ukončeno. V utkání K-1 nad 95 kilogramů český mistr v supertěžké váze Jan Müller zvítězil nad Lazarem Tomičem ze Srbska po třech kolech rovněž na body. Bývalý basketbalistka Müller dosáhl 38. výhry v profesionálním ringu, i když si v utkání zlomil předloktí levé ruky.

Počasí v Česku

V pondělí má být slunečno až polojasno, večer se na severovýchodě při zvětšené oblačnosti ojediněle objeví přeháňky. Teploty vystoupí maximálně na 14 až 18 stupňů Celsia.

29-04-2007