Denní souhrn zpráv Zprávy

02-05-2007

Přepadený český diplomat v Afghánistánu je zpět v Kábulu

Vedoucí české diplomatické mise v Afghánistánu Filip Velach, jehož vůz byl v úterý přepaden afghánskými ozbrojenci, se dnes bezpečně přemístil nazpět do sídla zastupitelského úřadu v metropoli Kábulu. Do hlavního města se vrátil vrtulníkem. Jeden z příslušníků Útvaru rychlého nasazení (URNA) utrpěl lehké zranění z odražených střepin na noze a druhý na hlavě. Podle Velacha oba zranění byli ošetřeni na americké základně a ještě půjdou dodatečně na kontrolu k lékařům české polní nemocnice, která začala fungovat minulý měsíc. Velach také nesouhlasil s dohady o tom, zda při výjezdu do terénu pouze s dvěma osobními strážci neporušil bezpečnostní pravidla. Upozornil, že česká diplomatická mise má k dispozici čtyři příslušníky ochranky, z nichž dva musejí vždy být v budově zastupitelského úřadu. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová se dnes ohradila proti úternímu prohlášení paktíjského guvernéra Rahmatulláha Rahmata, který cestu diplomata označil za pošetilou. "Bylo by pošetilé si myslet, že náš zastupitelský úřad by mohl plnohodnotně v Afghánistánu fungovat, kdyby naši diplomaté čas od času nevyjížděli do nebezpečných destinací," prohlásila.

Vedoucí českého zastupitelského úřadu - a v současné době jediný český diplomat v Afghánistánu - Filip Velach mířil autem do města Ghazní za guvernérem stejnojmenné provincie. Asi 100 kilometrů jižně od Kábulu je předjel taxík, z něhož vyskočilo pět ozbrojených mužů a začalo na auto střílet. Řidič okamžitě auto otočil. Vůz byl obrněný a mohl odolávat lehčím zbraním. Útočníci je ale pronásledovali a autu prostřelili gumy. Čechům se podařilo dojet do nejbližší vesnice, kde auto postavili napříč silnice. Když útočníci vyjeli ze zatáčky, začali na ně strážci pálit. Útočníci zastavili, stříleli, a hodili po Češích asi osm granátů. Napadeným se údajně podařilo tři útočníky zabít. Mezitím telefonicky přivolali pomoc. Když ale afghánští ozbrojenci začali pálit těžkým kulometem, museli Češi pod palbou auto opustit. Bylo hodně poničené a těžkému kulometu už tento typ pancéřování neodolá. Útočníci je nakonec vyhodili do povětří. Napadeným Čechům se podařilo ve vesnici ukrýt do jednoho z domů. Nejdřív jako pomoc přiletěla stíhačka, pak vrtulníky, pak po zemi americké síly z ISAF i afghánské bezpečnostní složky. Na konvoj, který odvážel zachráněné Čechy, někdo ještě cestou zaútočil raketomety a samopaly. Konvoj opětoval palbu a ujel.

Opletalová zpochybnila informace, že při operaci na záchranu Čechů zahynuli afghánští vojáci. Podle ní napadené odvezli Američané. Agentury AFP a AP informovaly s odvoláním na afghánské zdroje, že při záchranné akci nastala dlouhá přestřelka, při níž padli čtyři nebo pět afghánských vojáků. Na straně radikálních ozbrojenců přišlo o život sedm osob.

SAAB přiznal možnost vysokých provizí při prodeji stíhaček gripen

Švédský koncern SAAB, který vyrábí stíhací letouny Jas-39 Gripen, přiznal možnost vyplácení vysokých provizí při prodeji svých stíhaček do zahraničí. V pořadu Uppdrag granskning (Úkol: Prověřit), vysílaného v úterý večer ve veřejnoprávní Švédské televizi (SvT), nejvyšší šéfové společnost připustili, že provize vyplácené takzvaným agentům mohou při jednotlivých kontraktech dosahovat řádu až miliard korun. V rámci stejného cyklu investigativních pořadů reportéři SvT v únoru letošního roku naznačili možnost rozsáhlé korupce spojené s prodejem gripenů do České republiky.

Předseda představenstva společnosti Marcus Wallenberg v rozhovoru pro SvT uvedl, že provize ve výši tří miliard Kč "může být velmi opodstatněná" v relaci k tomu, jakou práci agenti odvedli při sjednání kontraktu. SAAB také opravil své dřívější tvrzení o tom, že má dobrý přehled o způsobech, jakým agenti s provizemi nakládají. Zatímco informační ředitelka koncernu SAAB Helena Staalnertová nejprve uvedla, že agenti dávají společnosti podrobné zprávy o tom, jak s provizemi naložili, její nynější verzí je, že SAAB nemá o tom, co se s penězi pod kontrolou agentů děje, přehled vůbec žádný.

Česká vláda chtěla původně koupit 24 gripenů, ale od tohoto záměru ustoupila po povodních ze srpna 2002. V prosinci 2003 se rozhodla pro pronájem 14 švédských stíhaček na deset let s možností jejich pozdějšího odkoupení se slevou.

Vnitro chce především zreformovat policii

Ministr vnitra Ivan Langer považuje za svou prioritu reformu policie, transformaci zpravodajských služeb a boj s organizovaným zločinem. Vyplývá to ze zprávy o veřejném pořádku a vnitřní bezpečnosti v ČR. Nově by měla fungovat i kontrola policistů. Současný systém, kdy policisty prověřují zase policisté z Inspekce ministra vnitra, je totiž často terčem kritiky. Langer již dříve řekl, že tvůrci reformy zvažují varianty, kdy by inspekce měla podléhat buď ministerstvu spravedlnosti, nebo fungovat samostatně, pod parlamentní kontrolou.

Zpráva rovněž hodnotí vývoj kriminality v republice. Celkový počet trestných činů loni poklesl o pět procent a činil 336.446. Policie objasnila 133.695 případů. Počet trestných činů v roce 2006 byl nejnižší od roku 1993. Nejvyšší podíl na celkové kriminalitě zaujímá území Prahy, a to 27 procent. Nejlépe se policii daří objasňovat vraždy a další násilné trestné činy a mravnostní delikty. Nejhůře jde policii chytání pachatelů majetkové kriminality, to znamená například zlodějů, a vykradačů bytů.

Ministr Langer: Policie byla na 1. máje profesionální, stížnosti prověřím

Ministr Ivan Langer (ODS) na základě dostupných informací považuje zásah policie při letošních prvomájových demonstracích radikálů za profesionální. Je nicméně připraven prověřit všechny stížnosti. Například Mladí sociální demokraté považují za skandální, že je policisté spolu s dalšími antifašisty zadrželi, když v Praze protestovali proti shromáždění nacionalistů. Tvrdí také, že je policisté ponižovali, když je při osobní prohlídce nutili se svléknout do naha a dělat dřepy. Langer slíbil, že stížnost prověří, o incidentu nemá zatím žádné informace.

Kriminalisté zahájili trestní stíhání čtyř příznivců extremistické organizace Národní odpor, kteří byli zadrženi v úterý při prvomájových násilných potyčkách s policií v Brně. Jsou podezřelí z útoku na veřejného činitele, za což hrozí až pět let vězení. Při šarvátkách byli zraněni dva novináři a sedm policistů. Národní odpor na svých internetových stránkách tvrdí, že její členové neporušili zákon a kvůli zákroku již podniká "právní kroky".

Národní odpor je neonacistickou organizací, vyplývá z posudku, který zpracoval pro radnici Brno-střed politolog Miroslav Mareš, jenž se zabývá extremismem. Na jeho doporučení tajemník radnice rozpustil v úterý prvomájovou demonstraci. Národní odpor kvality Mareše na svých internetových stránkách zpochybňuje. Politolog je nyní na služební cestě v zahraničí. Telefonicky vzkázal, že se ke svému posudku nebude vyjadřovat.

Šéf kriminalistického ústavu popírá spolupráci s StB

Ředitel Kriminalistického ústavu v Praze Jan Hlaváček popírá jakékoli své kontakty na komunistickou Státní bezpečností (StB). Podle Lidových novin ale prověrka lustračních osvědčení prokázala, že s StB spolupracoval. "Jsem z toho hořce zklamán, 30 let pracuji v kriminalistickém ústavu a nikdy jsem s StB neměl nic společného," řekl Hlaváček. Šéf ústavu přitom úspěšně prošel několika prověrkami Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) na stupeň Důvěrné. Jako jediné možné vysvětlení svého pozitivního lustračního osvědčení vidí Hlaváček drobný incident, který se stal během jeho základní vojenské služby a na kterou se ho prý i ptali na NBÚ při poslední prověrce. Ani ten prý ale neměl nic společného se zpravodajskou činností. Vystupoval v něm jako svědek a prý podepsal běžný protokol. Tento podpis podle něj mohl někdo zneužít.

Podle ředitele archivu bezpečnostních složek ministerstva vnitra Pavla Žáčka musel Hlaváček zřejmě pracovat pro útvar StB, který své spolupracovníky vedl složitým způsobem registrace, o němž se dříve nevědělo. Odmítl ale k věci dodat cokoli bližšího. Na spolupráci Hlaváčka se přišlo až při poslední kontrole lustračních osvědčení. Nařídil ji ministr vnitra Ivana Langer poté, co vyšlo najevo, že šéf české pobočky Interpolu Pavol Mihál měl negativní osvědčení, ačkoli je veden v seznamu spolupracovníků StB.

Ostravské Romky budou v Bruselu vyprávět o životě chudých

Čtyři ženy z Ostravy a Prahy budou v pátek zastupovat Českou republiku na Evropském setkání osob žijících v chudobě. Na mezinárodním fóru v Bruselu chtějí vyprávět své životní příběhy, a tím poukázat na problematiku chybějícího bydlení, lichvy nebo domácího násilí v sociálně vyloučených komunitách. Čtyřčlennou delegaci sestavilo losem ostravské sdružení Vzájemné soužití, které je členem Evropské sítě proti chudobě (EAPN). Například o problematice lichvářství bude hovořit šestatřicetiletá Soňa Holubová, která pracuje ve sdružení jako policejní asistentka. "V roce 2000 jsem sama byla obětí lichvy, proti které jsem se rozhodla bojovat poté, co lichváři zbili mojí sestru. Tehdy jsem si řekla: 'A dost'. Teď jsem ráda, že můžu pomáhat chudým obětem lichvy. Třikrát týdně navštěvuji za doprovodu policisty romské rodiny a podle potřeby řeším jejich problémy," řekla Holubová. Třiadvacetiletá Barbora Violová chce upozornit na umisťování dětí do ústavní péče ze sociálních důvodů. Oba její synové jsou v ústavech, tři roky se je snaží nezaměstnaná žena získat zpět do své péče.

Projevy žen budou na mezinárodním setkání zaznamenány a jako doporučení předány vedení Evropské komise. Setkání osob žijících v chudobě se v Bruselu koná pošesté. Loni se akce zúčastnilo přes 200 zástupců 23 evropských zemí. V Česku žilo v roce 2005 podle statistik téměř šest procent lidí pod hranicí chudoby, kterou určuje polovina průměrného měsíčního příjmu.

Krejčíř v JAR zatím ve vazbě, jednání o kauci nejdříve 17. května

Jihoafrický soud žádost obžaloby prodloužil pobyt Radovana Krejčíře ve vazbě nejméně do 17. května, kdy by se při dalším stání mělo rozhodnout, zda může být propuštěn na kauci. Ambasador Jaroslav Siro potvrdil, že velvyslanectví sehnalo Krejčířovi na žádost soudu soudní tlumočnici. Krejčíře, který dosud pobýval s rodinou na Seychelských ostrovech, zadržela jihoafrická policie před dvěma týdny na mezinárodním letišti v Johannesburgu.

Krejčíř žil na Seychelských ostrovech z peněz, které pocházely z jeho utajovaného majetku v Česku. Píše to server Aktuálně.cz. České úřady mu sice před lety začaly majetek v tuzemsku zabavovat a tvrdily, že co šlo, je obstavené. Podnikatel Tomáš Pitr ale uvedl, že policie Krejčířovi všechno neobstavila. Podle Aktuálně.cz využil Krejčíř toho, že policie i tajné služby neměly rozsah jeho majetku zmapovaný a například jeho konta v zahraničí nevypátraly dodnes. Server píše, že policie zadržela některé lidi, kteří Krejčířovi vozili na Seychely peníze, ale většina "proklouzla". Aktuálně.cz píše, že stát například zabavil černošickou vilu, z níž Krejčíř policii při domovní prohlídce předloni uprchl. Protože byl ale její provoz finančně náročný, stát ji předal zpět do správy Krejčířovým příbuzným. Policie Krejčíře stíhá mimo jiné za to, že se prý pokusil ze státní společnosti Čepro vyvést peníze pomocí fiktivních pohledávek, kvůli údajné přípravě vraždy celníka a další trestné činnosti.

Národní strana chystá "odsun" kolaborantů s landsmanšaftem

Krajně pravicová Národní strana chystá na úterý 8. května, kdy se připomíná konec druhé světové války, pochod proti sudetoněmeckému landsmanšaftu. Má jít o happening, kterému svolavatel Pavel Sedláček z Národní strany říká "poslední odsun". "Rozhodně to nebude žádná rvačka s policisty," řekl. Půjde údajně o symbolický vagon, ve kterém bude někdo představovat šéfa landsmanšaftu Bernta Posselta. "Budou v něm také místa pro kolaboranty se sudetskými Němci a všechny ty, kdo jsou nakloněni jejich politice," uvedl Sedláček. Takovými lidmi jsou podle Sedláčka ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, bývalý ministr vnitra a senátor Jan Ruml, ministr zemědělství Petr Gandalovič a všichni ti, kdo se v roce 2003 účastnili slavnostního otevření pražské kanceláře landsmanšaftu v Praze.

Expremiér Gross řekl Šípu, že je pro radarovou základnu USA v Česku

Expremiér a bývalý předseda ČSSD Stanislav Gross souhlasí s tím, aby byl v Česku umístěn americký protiraketový radar. "Jsem pro americký radar v Česku," řekl Gross v rozhovoru pro deník Šíp. ČSSD jako celek zatím možné umístění radarové základny v Česku odmítá. Chce k věci referendum a uvítala by, kdyby radar byl součástí NATO. Místopředsedu ČSSD Zdeňka Škromacha Grossův názor nepřekvapil. "Pro radar je více členů ČSSD, nemáme v tomto jednotný názor. Většinové mínění ve straně ale čistě americkou základnu odmítá," řekl Škromach Šípu.

Evropská komise pokračuje v projektu společného daňového základu

Evropská komise potvrdila, že bude usilovat o sjednocení daňového základu pro podniky. Tento kontroverzní projekt, který vyvolává odpor některých dalších eurokomisařů i řady členských států, zlepší podle komisaře pro daňovou politiku László Kovácse fungování vnitřního trhu EU. Země EU nyní uplatňují různé odpisy a zvýhodnění, takže se v nich liší základ, na který se uplatňuje daňová sazba. Kovács opakovaně zdůrazňoval, že nejde o sjednocování daňových sazeb. Ty si budou státy nadále určovat samy. Přesto se v mnoha zemích EU, včetně České republiky, objevují obavy, že návrh bude předstupněm k daňové "konsolidaci" a ohrozí daňovou konkurenci.

Sněmovna chce zpřísnění podmínek pro investiční pobídky

Investiční pobídky by měly v budoucnu podle poslanců dostávat pouze technologicky náročné provozy. Nejpřístupnější by měly být investování v regionech s velkou nezaměstnaností, kde bude moci být hranici minimální investice nižší než v ostatních oblastech. Počítá s tím novela, kterou schválila Poslanecká sněmovna. Novela zpřísňuje podmínky pro stáří strojního vybavení a zároveň snižuje objem pro minimální investici z 200 na 100 milionů korun. To má podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana přiblížit pobídky i středním firmám, které na ně dosud dosahovaly jen obtížně.

Tresty pro převáděče se zřejmě zpřísní

Tresty pro lidi, kteří organizují nelegální migraci či násilně překročí české hranice, se zřejmě zpřísní. Počítá s tím vládní novela trestního zákona, kterou schválila Poslanecká sněmovna. Tvrdší postihy mají dopadnout především na převáděče, kteří na území státu za úplatu pomáhají nelegálním migrantům.

Sněmovna podpořila přimíchávání biopaliv od 1. září

Biopaliva se v Česku začnou do pohonných hmot přimíchávat zřejmě od letošního 1. září. Příslušnou novelu zákona o ochraně ovzduší přijala sněmovna. Původní vládní návrh počítal s přimícháváním až od 1. ledna 2008. Proti dřívějšímu termínu se postavil ministr financí Miroslav Kalousek. Ministerstvo podle něj nebude připraveno na správu příslušných poplatků.

Tripartita se na reformě neshodla - odbory ji odmítají, firmy ne

Představitelé vlády, odborů a zaměstnavatelů se na mimořádném jednání tripartity neshodli na podobě a krocích chystané daňové a sociální reformy. Odboráři vládní návrh odmítají a tvrdí, že připravované změny jen zhorší situaci lidí s nižšími a středními výdělky a budou znamenat výpadek příjmů rozpočtu. Zaměstnavatelé naopak snahu o reformní kroky vítají, mají k nim ale řadu výhrad. Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Martina Jahna by zaměstnavatelé uvítali například zjednodušení daňové soustavy, snížení vedlejších nákladů práce či zvýšení motivace lidí k práci. Ministr práce Petr Nečas (ODS) po jednání řekl, že vláda ve svém návrhu podle připomínek "některé korekce už provedla". Týkají se například zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Kabinet zvýšil proti původnímu návrhu částky, které mohou firmy za přijetí handicapovaných pracovníků od státu získat.

Státní rozpočet skončil ke konci dubna ve schodku 17 miliard korun

Stát hospodařil v prvních čtyřech měsících letošního roku se schodkem 17 miliard korun. V meziročním srovnání je deficit o 2,9 miliardy korun nižší, když schodek v dubnu 2006 činil 19,9 miliardy korun. Za celý rok ministerstvo financí počítá se schodkem státního rozpočtu 91,3 miliardy korun.

Tatra chce kvůli přezbrojení vietnamské armády podnik ve Vietnamu

Český výrobce nákladních vozů Tatra plánuje společný podnik s místními firmami ve Vietnamu. Chce se podílet na kompletním přezbrojování vietnamské armády, řekl na veletrhu Idet v Brně generální ředitel Tatry Ronald Adams. Ve vietnamském závodě by se ročně mohlo vyrobit až 500 vozů. Projekt je zatím podle Adamse v rané fázi, a podrobnosti tak ještě nejsou dojednány.

Česká armáda dostane první třicítku z víc než 500 nákladních vozů Tatra nejspíš letos v listopadu. Testovat je bude od června. Většinu aut by měli vojáci dostat v příštím roce, řekl Ronald Adams. O zakázce za zhruba 2,6 miliardy se v posledních dnech hovoří především kvůli zrušení subdodavatelské smlouvy mezi Tatrou a Pragou Hlinsko, a tím pádem nižšímu podílu českých dodavatelů. Ministerstvo obrany ale neuvažuje, že by na smlouvě s Tatrou něco měnilo, uvedl jeho mluvčí Andrej Čírtek.

Hučína krajský soud zprostil obžaloby z neuposlechnutí rozkazu

Olomoucký odvolací krajský soud zprostil obžaloby bývalého důstojníka Bezpečnostní informační služby Vladimíra Hučína z neuposlechnutí rozkazu.Hučín byl původně obžalován z šesti trestných činů, ze kterých ho již dříve soudy osvobodily. Neuposlechnutí rozkazu bylo jedním z nich. Podle obžaloby měl bývalý kapitán BIS Hučín v únoru 2001 bezodkladně identifikovat své zdroje a předat je svému nadřízenému. Tento rozkaz však nesplnil. Tvrdil, že se rozhodl chránit osoby, na které spoléhal a k tehdejšímu nadřízenému neměl důvěru. Podle soudce byl Hučín za tento čin již potrestán tím, že byl následně propuštěn z BIS. "Prevence v tomto případě je bezpříslušná, už není v BIS. To, že byl propuštěn ze služebního poměru, bylo dostatečnou prevencí před ostatními," uvedl soudce Anton Bucheň. Podotkl navíc, že příslušné orgány BIS měly další možnosti, jak uvedené zdroje získat.

Obhájci Hučína před soudem tvrdili, že v tomto případě ani nejsou splněny formální znaky trestného činu. "Bylo známé, že své zdroje chrání jako oko v hlavě a dá se předpokládat, že je nevydá. Taktika jeho nadřízených vyšla," uvedl jeho obhájce Milan Hulík. Upozornil navíc na to, že zacházení se zdroji neupřesňoval žádný vnitřní předpis a Hučín po odebrání bezpečnostní prověrky nemohl s takovými skutečnostmi již disponovat. Hučín před soudem, kde ho podpořilo na 60 příznivců, uvedl, že jeho zdroje jej informovaly i o spojení státních zástupců na bývalé příslušníky Státní bezpečnosti. I z tohoto důvodu byli podle něj tito lidé ohroženi.

Louka u Údrče je po technoparty téměř uklizena

Louka u Údrče na Karlovarsku, kde se konala v uplynulých čtyřech dnech neohlášená technoparty, byla téměř uklizena. Několik lidí během dopoledne sesbírali zbytek odpadků do plastových pytlů a připravili je k odvozu. Starosta Bochova Miroslav Egert je s úklidem po technoparty vcelku spokojený, ale určité výhrady má. "Kdybych měl úklid hodnotit, je to tak na 70 procent. Louka je vcelku dobrá, ale v obecním lese je to horší. Dostali jsme ale slib, že také tady se bude ještě uklízet. Pohlídáme si to," uvedl Egert. Čtyřdenní technoparty se odehrávala na pronajatém pozemku o rozloze zhruba 2,5 hektaru. Zúčastnilo se jí až 1400 lidí. Technaři na několik hodin zabrali i pozemky jiného majitele, který s tím nesouhlasil. Tyto plochy jsou navíc určeny pro ekologický způsob hospodaření. Jejich majitel, zemědělec Emil Stašák, chtěl nejdříve podat trestní oznámení. Protože technaři jeho pozemky po domluvě antikonflitního týmu opustili, oznámení nakonec nepodal.

Kouření marihuany přestává být pro Čechy tabu

Marihuana přestává být pro českou společnost tabu. Shodli se na tom pořadatelé desátého ročníku happeningu za legalizaci konopí Million Marihuana March s lékařem Ivanem Doudou z Drop In. Světoví odborníci přehodnocují tabulky škodlivosti drog, politici přiznávají zkušenost s kouřením marihuany a klesá počet lidí stíhaných za pěstování konopí, řekl konopný ombudsman Marek Jehlička. Sdružení chce dosáhnout postupné dekriminalizace a následné legalizace držení marihuany.

Horší než účinky užití marihuany na lidské zdraví je podle Doudy vědomé porušování zákona, kterého se lidé kvůli současné legislativě dopouštějí. Kouření marihuany je podle něj méně škodlivé než kouření cigaret nebo závislost na tvrdém alkoholu. Mezinárodní odborníci prý připustili, že seznam rizik jednotlivých drog se brzy změní. Méně ideologicky než dřív k marihuaně přistupují i politici. Zlomem byl podle Jehličky rok 2005, kdy se ke zkušenosti s kouřením "trávy" přiznal i nynější ministr vnitra Ivan Langer, poslanci Jiří Dolejš, Kateřina Dostálová nebo Jan Kavan, legalizace marihuany by prý nevadila ani tehdejšímu premiérovi Jiřímu Paroubkovi.

Během prodlouženého víkendu zemřelo na silnicích 17 lidí

Poslední dubnový víkend spolu s filipojakubskou nocí a 1. májem přinesl zvýšený počet dopravních nehod a jejich obětí. Jen první květnový den zemřelo na českých silnicích šest lidí. Celkově od soboty do úterý zahynulo při nehodách 17 lidí. Například na dálnici D1 poblíž Lokte na Benešovsku způsobila v neděli srážka osobního vozu s krávou smrt dvou lidí. Stádo krav ze zemědělského družstva prolomilo oplocení a dostalo se na dálnici, kde kvůli nim postupně havarovaly čtyři vozy, tři osobní a jeden nákladní.

Osobní vlak se v úterý v pražské Michli střetl s nepojízdným autem, které kdosi umístil do kolejiště. Strojvůdce patrového pantografu začal brzdit s předstihem, nikdo z cestujících tak nebyl zraněn. Srážce nicméně vlakvedoucí nezabránil, škoda na lokomotivě byla vyčíslena na 60.000 korun. Pantograf vezl 100 až 150 cestujících. Neštěstí podle policie zabránila duchapřítomnost strojvůdce.

Transparency International odhaduje ztráty českého zdravotnictví na 20 miliard ročně

Přinejmenším 20 miliard korun ročně se podle nejnovější studie české pobočky protikorupční organizace Transparency International (TIC) využije v českém zdravotnictví neefektivně. O tuto částku by pacienti mohli mít více péče. Se ztrátami v systému nemocenského pojištění, který funguje odděleně, se odhad zvýší až na 27,6 miliardy. Zdravotnictví přitom ročně spotřebuje 200 miliard korun. Podle experta Pavla Vepřeka by připravovaná reforma zdravotnictví mohla snížit tyto ztráty až na polovinu. Největší ztráty jsou kvůli vysoké nemocnosti, která je oproti okolním zemím výrazně vyšší. "Další peníze se ztrácejí přes veřejné zakázky. Výrazné ztráty způsobuje i nadbytečná kapacita lůžkové péče v nemocnicích a vysoká návštěvnost lékařů," upřesnil za autory studie Jan Pavel.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt řekl, že ministerstvo si nedělalo tak komplexní odhady ztrát. Protože ale čísla TIC vycházejí z údajů zdravotních pojišťoven, považuje odhady za věrohodné. Ministerstvo podle mluvčího oceňuje, že TIC zmapovala místa, kudy peníze unikají. Na ně se reforma zaměří.

J. A. Baťa se stal čestným členem Konfederace politických vězňů

Zlínská pobočka Konfederace politických vězňů udělila Janu Antonínu Baťovi čestné členství in memorial. To převzala Baťova vnučka Dolores Bata Arambasic. Společně s dalšími příbuznými přijela do Zlína především kvůli dvoudenní konferenci, která má vést k očištění jména J. A. Bati. Ve Zlíně byla také odhalena jeho socha, zřejmě jediná v ČR. Velmi emotivnímu aktu přihlížely stovky lidí všech generací. Bronzová socha měří přes dva metry a váží 270 kilogramů, jejím autorem je zlínský akademický sochař Radim Hanke.

Jan Antonín Baťa byl nevlastním bratrem zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati. Když Tomáš v roce 1932 zahynul, zaujal v podniku jeho místo. Za jeho vedení továrna i město vzkvétaly. V roce 1941 odjel do Brazílie. Po válce jej ale v tehdejším Československu Národní soud obvinil z různých zločinů včetně kolaborace s nacisty. Všech obvinění byl však zproštěn. Nakonec byl v nepřítomnosti před šedesáti lety odsouzen za to, že se veřejně nepřihlásil do odboje proti nacistům. Do konce života pobýval Jan Antonín v zahraničí. V Brazílii, kde v roce 1965 zemřel, založil několik měst. Nyní tam žije osm desítek členů jeho rodiny, kteří ale dlouho s Českou republikou styky příliš neudržovali. Slavnostního aktu se zúčastnilo sedm přímých potomků slavného zlínského obuvníka, zástupci města Zlína, Zlínského kraje, parlamentu, Baťovy školy práce i Konfederace politických vězňů.

Ruzyňské letiště zprovoznilo internetový letový řád

Ruzyňské letiště zprovoznilo na svých internetových stránkách www.prg.aero on-line letový řád, ve kterém si mohou cestující najít jakékoliv letecké spojení z Prahy a zpět. Letiště Praha se tak stalo po Kodani a Amsterodamu třetím evropským letištěm, které podobnou službu nabízí. Celkem má Praha podle letního letového řádu přímé spojení se 120 městy na celém světě. Pražské letiště je největším vzdušným přístavem v rámci nových zemí Evropské unie, loni odbavilo 11,5 milionů cestujících.

Do Prahy se sjeli příznivci americké vojenské historie

Do Prahy se sjeli příznivci americké vojenské historie. Kolona více než 40 historických džípů z druhé světové války vyjela ráno od karlínské budovy Českého rozhlasu Regina, který třetí ročník akce s názvem Liberty Road Convoy zaštítil. Členové konvoje se v rámci oslav 62. výročí osvobození Československa oblékli do historických uniforem americké i československé armády. Cílem akce je podle Mirka Trubky z pořadatelského Klubu 3. armády Plzeň připomenout osvobození západních a jižních Čech spojeneckými vojsky.

Židovské muzeum otevřelo výstavu o transportech Židů za války

Osudy tisíců vězňů, odvezených v letech 1941 až 1942 v transportech z Protektorátu Čechy a Moravy na okupované území Polska, zaznamenává výstava Židovského muzea v Praze nazvaná Od té doby věřím na osud... Je v Galerii Roberta Guttmanna a navazuje na předchozí díl, který se zabýval deportacemi českých Židů do Pobaltí v první polovině roku 1942. Filmové záběry rozhovorů s pamětníky doplňují archivní dokumenty a dobové fotografie. Třetí díl výstavy, který se má věnovat transportům protektorátních Židů do Běloruska v letech 1941 až 1942, plánuje Židovské muzeum představit v roce 2009. Projekt podle organizátorů vypráví příběhy lidí, kteří se stali účastníky tragických a krutých událostí, byli svědky ponižování a úplné ztráty lidské důstojnosti. Z řady transportů nezůstal na živu ani jediný člověk, výstava přibližuje tragické okamžiky očima několika málo vězňů, kteří přežili a mohli podat svědectví.

Majitelé domů v Českých Budějovicích podali stížnost kvůli koněspřežce

Sdružení majitelů domů v centru Českých Budějovic podalo kvůli chystané obnově koněspřežky stížnost na ministerstvo kultury. Trasa podle sdružení neodpovídá historickým pramenům, vagony tažené koňmi zkomplikují dopravu v centru a projekt neřeší ani znečištění města koňskými výkaly. Podle člena sdružení Martina Malce replika koněspřežky příliš turistů do města nepřitáhne a město ji bude muset dotovat. Repliku unikátní koněspřežní železnice, která jako první na evropské pevnině spojila v 19. století Linec s Českými Budějovicemi, možná začne město budovat na přelomu roku.

V Plzni bude výstava fotografií Jana Saudka a Sáry Saudkové

Kolekci fotografií Sáry Saudkové, olejomaleb fotografa Jana Saudka i soubor jeho nejslavnějších prvních černobílých snímků představí výstava, kterou v Plzni slavnostně zahájí 17. května oba umělci s rodinami. Saudková představí malo- i velkoformátové fotografie z posledních sedmi let tvorby. Společným tématem je láska ve všech jejích podobách a fázích. Kolekci fotek nyní vystavuje na Staroměstském náměstí v Praze.

Jan Saudek získal v roce 1990 ve Francii titul Rytíř umění a literatury, ocenění za mimořádné dílo světového významu. Koncem 90. let začal podle svých fotek malovat obrazy. Po světě se konalo už přes 400 výstav jeho snímků. Sára Saudková dělala fotografovi asistentku a modelku. Stala se jeho přítelkyní a přijala jeho jméno. Fotografování se věnuje od roku 1999.

Čeští hokejisté zdolali USA 4:3 a do osmifinále jdou s šesti body

Čeští hokejisté zakončili své vystoupení v základní skupině B na mistrovství světa v Moskvě výhrou 4:3 nad týmem USA, o níž rozhodl gólem minutu a osm sekund před koncem Jaroslav Bednář. Výsledek se zároveň započítává do osmifinálové fáze šampionátu, do níž si tak výběr trenéra Aloise Hadamczika přenesl šest bodů.

Půlkařka Fromanová ukončila aktivní kariéru

Třiatřicetiletá běžkyně Ludmila Formanová oznámila konec aktivní kariéry. Mistryně světa v běhu na 800 metrů z haly i pod otevřeným nebem z roku 1999 se po porodu syna Petra vrátila na atletické ovály, ale v únoru ji na halovém mítinku v Praze-Stromovce postihlo svalové zranění a od té doby už nezávodila.

Reprezentační brankář Blažek přestupuje ze Sparty do Norimberku

Brankář fotbalové reprezentace Jaromír Blažek se stane od léta nejméně na dva roky hráčem 1. FC Norimberk, do kterého přestupuje ze Sparty Praha. Kluby se na podmínkách přestupu shodly v úterý, ve stejný den brankář absolvoval v Norimberku zdravotní testy a nyní podepsal s novým zaměstnavatelem dvouletou smlouvu. Čtyřiatřicetiletý Blažek se tak dočká svého prvního angažmá mimo českou ligu na sklonku kariéry, během níž nastřádal už 311 ligových startů, za národní tým odchytal 12 utkání a dlouhodobě je reprezentační dvojkou za Petrem Čechem. Zúčastnil se Eura v roce 2004 a loňského mistrovství světa v Německu.

Počasí

Polojasno, teploty 16 až 20 stupňů Celsia.

02-05-2007