Zprávy

Špidla hraje o všechno: když jej nepodpoří ČSSD, podá demisi

Premiér Vladimír Špidla poprvé jednoznačně prohlásil, že pokud jej v sobotu nepodpoří širší vedení ČSSD, podá demisi. Bez podpory své mateřské strany nechce stát v čele vlády, i kdyby získala ve sněmovně důvěru. Podle politologů hraje Špidla vabank a riskantně sází na to, že sociální demokraté se zaleknou důsledků takového kroku. Se Špidlou by totiž automaticky musela rezignovat i vláda, kterou po volbách před dvěma lety vytvořili sociální demokraté spolu s lidovci a unionisty. Kvůli křehké většině ve sněmovně se již Špidlův kabinet několikrát ocitl blízko pádu, současná krize způsobená fiaskem ČSSD a US-DEU v eurovolbách je ale zatím zřejmě nejvážnější. "Když se mi nepodaří obhájit koncepci koaliční vlády, tak to bude muset dělat někdo jiný. O této koncepci jsem přesvědčen a nemíním ji z žádných oportunistických důvodů opouštět," prohlásil Špidla po jednání koalice na zámku v Kolodějích. "Do konce tohoto týdne se s definitivní platností rozhodne o tom, zda koaliční vláda bude pokračovat, nebo nebude," doplnil Špidla.

V sobotu se sejde širší vedení ČSSD, o víkendu se také koná sjezd unionistů. Výkonný výbor ČSSD má rozhodnout, zda po debaklu v eurovolbách má Špidla i nadále zůstat v čele nejsilnější vládní strany, nebo zda ho vystřídá Stanislav Gross. Po Špidlově prohlášení padá možnost, že by Špidla skončil jako předseda ČSSD, ale zůstal premiérem. "Formálně by se daly dělat různé triky, ale to nemá cenu," poznamenal předseda vlády a ČSSD.

Opozice Špidlu kritizuje, že neustále mění názory a raději by měl s celou vládou odstoupit rovnou. "Mně se nezdá, že by si pan předseda vlády počínal zodpovědně a vyzrále. Myslím si, že by měl všechny ušetřit těchto eskapád a podat demisi okamžitě," uvedl například místopředseda ODS Petr Nečas. Naopak koaliční partneři premiérovo rozhodnutí chápou jako logickou reakci na dění uvnitř ČSSD. Lidovcům ani unionistům se ale nelíbí, proč by kvůli krizi v ČSSD měla celá vláda žádat znovu sněmovnu o důvěru. Koalice se totiž nemůže spolehnout na absolutní podporu svých 101 poslanců, a riskuje tak, že důvěru nezíská a bude muset podat demisi. Sociální demokrat Josef Hojdar už dnes řekl, že pro důvěru vládě v žádném případě hlasovat nebude.

Zda Špidlův kabinet opravdu požádá parlament o obnovení svého mandátu, se ukáže po úterním jednání poslaneckých klubů, dalších koaličních konzultacích a středečním jednání ministrů. Po případné Špidlově demisi a pádu vlády by záleželo na prezidentu Václavu Klausovi, koho určí novým premiérem, na záměrech ČSSD i dohodě parlamentních stran. Klaus se minulý týden sešel s Grossem a podle médií mu prý naznačil, že je v případě Špidlovy rezignace ochoten jej pověřit sestavením nového kabinetu. Opoziční ODS je připravena angažovat se jen v přechodné vládě, která zemi dovede k předčasným volbám. Politologové míní, že Špidlův úmysl je riskantní nátlakový krok vůči vedení ČSSD. Premiér si podle expertů chce posílit šance na potvrzení v čele strany a kalkuluje s tím, že sociální demokraté se zaleknou důsledků jeho demise a nakonec ho podpoří.

Špidla: Zeman podněcuje vnitřní spory v ČSSD, řešení nenabízí

Premiér Vladimír Špidla nezvykle ostře a otevřeně kritizoval aktivity svého předchůdce v čele vlády i ČSSD Miloše Zemana. Expremiér podle Špidly podporuje vnitřní spory uvnitř sociální demokracie a kromě slovní agrese žádné pozitivní řešení nenabízí. V minulosti přitom Špidla Zemanovy útoky na nynější vedení ČSSD i na svou osobu většinou komentoval zdrženlivě nebo vůbec. Špidla po jednání koaličních lídrů v Kolodějích prohlásil, že již dříve vyzval Zemana k programové diskusi, odpovědi se ale nedočkal. I když je připraven se s bývalým předsedou ČSSD střetnout "kdykoliv a kdekoliv", podle Špidlových slov to nemá cenu. "I když jsem pečlivě přečetl články, které Miloš Zeman vydal, kromě dost významné slovní agrese jsem tam nezaznamenal žádnou programovou alternativu. Má-li takovou, rád o ní budu diskutovat, sociální demokracie hlubokou programovou debatu potřebuje," uvedl premiér.

Expremiér již několikrát vyzval Špidlu, aby odstoupil, protože škodí ČSSD. Premiér je přesvědčen, že Zeman "nepochybně velmi významně" přispívá k vnitřním rozepřím uvnitř sociální demokracie. "Jsem si takřka jist, že je (spory) aktivně prosazoval," míní Špidla.

Politologové: Špidlova hrozba demisí je riskantní nátlakový krok

Za riskantní nátlakový krok vůči členům vedení ČSSD poavažují politologové rozhodnutí premiéra Vladimíra Špidly podat demisi, pokud nezíská důvěru vedení své strany. Špidla bude po debaklu ČSSD v eurovolbách v sobotu obhajovat své setrvání ve funkci předsedy strany. Pokud by důvěru nedostal a rezignoval i na premiérské křeslo, nynější koaliční vláda by skončila také. Navíc Špidla chce ve sněmovně vyvolat hlasování o důvěře kabinetu. "Je to opravdu hra vabank," řekla Vladimíra Dvořáková z Vysoké školy ekonomické v Praze. Špidla si tak podle ní chce posílit šance na potvrzení v čele strany; kalkuluje s tím, že členové vedení ČSSD se zaleknou důsledků jeho demise a podpoří ho. "Pokud by mu to vyšlo, samozřejmě vyjde nesmírně posílený. Ale situaci ve straně to asi nezklidní," uvedla Dvořáková. Podobně uvažuje i Zdeněk Zbořil z Filozofické fakulty Karlovy univerzity, podle něhož Špidla své spolustraníky záměrně tlačí ke zdi. Dává jim najevo, že rozhodnou-li se hlasovat proti důvěře vládě ve sněmovně, nebo uvnitř strany proti němu, tak tím rozbíjejí ČSSD, uvedl Zbořil.

Koalice: Schodek příštího rozpočtu bude kolem 90 miliard

Vláda by měla v roce 2005 hospodařit se schodkem kolem 90 miliard Kč, což je reálně asi o šest miliard korun méně než v letošním roce. Po bezmála čtyřhodinovém jednání v Kolodějích se na tom dnes shodli zástupci koaličních stran. Premiér Vladimír Špidla zároveň oznámil, že pokud do konce týdne nezíská podporu vlastních poslanců, podá demisi. Rozpočet proto může sestavit a realizovat jiná vláda. Součástí navrhovaného deficitu není úhrada ztráty České konsolidační agentury ve výši 19 miliard korun. Proti letošnímu plánovanému schodku 115 miliard Kč je tak navrhovaný deficit reálně asi o šest miliard korun nižší. Pro ekonomiku není tak důležitá přesná výše schodku, ale především skladba a výše příjmů a výdajů, řekla ČTK hlavní ekonomka Volksbank Markéta Šichtařová.

Senátoři budou v Kanadě jednat s krajany o občanství a volbách

Postavení národnostních menšin, dvojí občanství a korespondenční způsob hlasování při volbách patří mezi témata, o nichž budou tento týden v Kanadě jednat členové senátní komise pro krajany. O víkendu se zúčastní také 11. sletu kanadského Sokola a Československého dne v Masaryktownu v Torontu. Prosazení korespondenčního způsobu hlasování už patří mezi tradiční úkoly senátní krajanské komise, její úsilí zatím ale bylo marné. Češi, kteří žijí v zahraničí, si zatím mohou vybírat v cizině jen české poslance za předpokladu, že podstoupí registrační proceduru a budou vážit cestu na české velvyslanectví či konzulát. Pro krajany zvláště z rozlehlejších zemí, k nimž patří USA, Rusko, Austrálie a právě Kanada, to ale představuje poměrně velkou komplikaci. Projevilo se to i v mizivém zájmu krajanů o předloňské parlamentní volby. Možnost vybrat si poslance přilákala jen tři tisícovky Čechů žijících v cizině, ačkoliv jejich počet je několikanásobně vyšší. Senátní krajanská komise nemíří za oceán na severoamerický kontinent poprvé. Předloni v dubnu její zástupci navštívili Čechoameričany na východním pobřeží USA. Senátoři se sejdou s představiteli krajanské komunity v Ottavě a v Torontu, jednat budou se zástupci ministerstva pro občanství a imigraci a s předsedou horní komory kanadského parlamentu Danem Haysem.

Výbuch plynu v Brně připravil desítky lidí o střechu nad hlavou

O střechu nad hlavou přišly v Brně po výbuchu plynu v jednom z činžovních domů desítky lidí. Exploze otřásla čtyřpatrovou budovou v Tržní ulici. Objekt bude patrně nutné strhnout. Uvnitř ještě pátrají po dvou nezvěstných záchranáři. "Prohledali jsme první patro a část sklepů. Budova je ve špatném stavu a hrozí sesutím. Problémy jsou i s likvidací ohně," řekl v 18:00 mluvčí hasičů Jaroslav Haid. V objektu pracují desítky hasičů společně s kynology. K pátrání po nezvěstných je využíváno i nejmodernější technické zařízení. Policie neprodyšně uzavřela Tržní ulici i její okolí. Výbuch se odehrál v domě na Tržní 2. Kvůli jeho špatné statice bylo ale nutné vyklidit i sousední dům. Mnoho lidí z Tržní, Křenové a Olomoucké ulice se nyní nemůže dostat domů. Poškozený objekt patří radnici Brno-Černovice. Je v něm 30 bytů a k trvalému pobytu v něm bylo hlášeno 72 lidí. Někteří z nich si již v minulosti stěžovali, že v objektu je cítit plyn. "Z našeho vyšetřování vyplývá, že i dnes ráno byli do objektu přivoláni plynaři. Na jakou závadu přišli, to nyní zjišťujeme," řekl brněnský policejní mluvčí Zdeněk Lubas. Černovická radnice vytvořila pro lidi z Tržní ulice dočasné azylové centrum v Kneslově ulici. O ubytování pro je postaráno - noc by měli strávit v policejní ubytovně v Brně-Bystrci. Příčina výbuchu ani způsobené škody nejsou zatím známy.

Při výbuchu zcela odpadla přední část domu. Ostatní zdi popraskaly a v zadní části objektu vyšlehly plameny. Část pater se zřítila. Padesátiletého muže a starší ženu se podařilo najít v sutinách ve sklepě. "O ženu pečujeme. Její stav je vážný," řekl ČTK ředitel Úrazové nemocnice Petr Zelníček.

Výbuch ochromil dopravu ve městě. Dopravní podnik vyslal do terénu deset dispečerů, kteří cestujícím radí, jak se orientovat ve zřízené náhradní dopravě.

Lidé z Moravanu-Aeroplanes jsou zase v práci a věří v záchranu

Všech zhruba 250 zaměstnanců otrokovické společnosti Moravan-Aeroplanes dnes nastoupilo po minulém týdnu, kdy byli na nucené dovolené, opět do zaměstnání. Na podnik, který vyrábí malá civilní letadla, vyhlásil brněnský krajský soud v pátek konkurz. Správcem byl ustanoven Petr Hajtmar, který již ve společnosti působil coby předběžný správce. Zaměstnanci věří, že se mu podaří podnik zachránit. "Jsme optimisté a věříme, že se mu to podaří. Jinak bychom tady už nebyli. Správce nás ujistil, že by to mohlo být dobré, výroba by se mohla zase rozjet. Pracuji v podniku od svých 14 let a rád bych to dotáhl až do konce," řekl dnes osmapadesátiletý Jaroslav Kadlečík, který pracuje v oddělení údržby letecké techniky. O tom, zda v podniku budou moci zůstat všichni zaměstnanci, se podle šéfa odborů Milana Mazla rozhodne během několika týdnů. "V letecké firmě je to složitější, když ji chce někdo prodat i se zaměstnanci. Není jednoduché rozhodnout, kdo ze zaměstnanců je potřebný. Zakázky jsou dlouhodobé. Výroba letadla trvá zhruba sedm měsíců, až poté se vrátí nějaké peníze," řekl Mazel. Odbory podle něj prozatím konkrétně neformulovaly své požadavky, spíše jsou připraveny správci pomoci zachovat firmu. První návrh na konkurz podaly podle Hajtmara v roce 2001 dva dodavatelské podniky, další návrh letos zaslali nespokojení zaměstnanci. Poslední návrh podalo 10. června vedení Moravanu. Pohledávky vůči firmě dosáhly podle správce několik desítek milionů korun. Polovina z 250 zaměstnanců byla od 25. května na nucené dovolené. Od začátku tohoto týdne se výroba zastavila úplně a vedení firmy poslalo všechny zaměstnance domů.

Škoda Auto chce posílit v západní Evropě, nové modely budou

Česká automobilka Škoda Auto chce v příštím roce více prorazit v neněmecky mluvících státech západní Evropy, aby v tomto regionu zabrala dvě procenta trhu. Novinářům to řekl předseda představenstva Vratislav Kulhánek. Zároveň upřesnil, že Škoda se pro následující roky nevzdala nových modelů, nepřijde ale s novou řadou. Zatímco v Německu nebo Rakousku škodovka tento limit už překročila, větší kus pomyslného tržního koláče chce hlavně ve Francii, Británii a Itálii. Velkou šanci dává hlavně nové octavii. "Je to hodně náročný cíl," dodal. Šéf škodovky během prezentace na konferenci hovořil o plánu automobilky zvýšit do roku 2008 výrobu z loňských zhruba 450.000 na 600.000 vozů. Společnost chce také podle Kulhánka dosahovat mnohem vyšších zisků, než loňských 1,48 miliardy korun. Šéf Škody Auto potvrdil záměr postavit výrobní závod v Rusku, který bude podle něj dokonce podnikatelsky zajímavější než další uvažovaná výrobní oblast Čína. "Víme, že tam musíme," řekl k Rusku. Zatímco expanze do Ruska není podle Kulhánka věcí nejbližších měsíců, mnohem reálnější se letos jeví dohoda o montážním závodě v Íránu. Společnost nyní připravuje předběžný návrh dohody a pokud jednání budou pokračovat jako dosud, do konce roku by se projekt mohl uskutečnit, uvedl.

Klaus udělil dalších osm milostí, mimo jiné únosci letadla

Prezident Václav Klaus udělil dalších osm milostí. Mezi těmi, jejichž žádosti o prominutí trestu prezident vyhověl, je například Radomír Šebesta, který byl před 20 lety odsouzen za únos letadla a krádež výbušnin. Šebesta žije v emigraci a milost mu umožní styk s rodiči. "Vykonání trestu by nyní již nemělo význam," vysvětlil Jakl. Od svého nástupu do čela státu omilostnil Klaus celkem 25 lidí. Hlavním důvodem prominutí trestu bylo humanitární hledisko - těžký či nevyléčitelný zdravotní stav žadatelů, péče o nezletilé děti nebo složitá sociální situace rodin. Naposledy se prezidentského pardonu dočkal koncem dubna Jiří Hladký, který byl odsouzen za zpronevěru.

Hučína v Olomouci podpořili političtí vězni i písničkář Nos

Někdejší političtí vězni i známý písničkář Pepa Nos dnes odpoledne přišli na centrální náměstí v Olomouci podpořit předlistopadového disidenta a bývalého pracovníka BIS Vladimíra Hučína. Na mítinku spojeném s koncertem požadovali veřejný proces s Hučínem, který u přerovského soudu čelí obžalobě ze sedmi trestných činů. Podle Jana Šinágla, který akci zorganizoval, se stejné mítinky odehrají v úterý v Přerově a ve středu v Uherském Hradišti. "Moc chce tajný proces a zdůvodňuje to bezpečností státu. My tvrdíme, že bezpečnostní struktury místo aby sloužily státu, tak slouží ochraně moci a mocných a tím státu škodí. Proto by měl být proces veřejný," uvedl Šinágl. Dodal, že pod petici požadující veřejný proces s Hučínem se podepsalo zhruba šest stovek lidí. "Petici nám sice sněmovní petiční výbor vrátil, nicméně v ní i nadále pokračujeme, protože chceme vytvořit tlak na veřejný proces," podotkl Šinágl. Přerovský okresní soud již několik měsíců projednává Hučínův případ bez účasti veřejnosti, jelikož se obává vyzrazení utajovaných skutečností. I když se jeho obhájci a další lidé dožadují veřejného projednání, protože některá obvinění se přímo zpravodajské práce netýkají, soud zatím názor nezměnil. Hučín je podezřelý, že mimo jiné zneužíval kontrarozvědku ke svým osobním zájmům, šířil mezi lidmi obavy z levicového extremismu či nezákonně přechovával zbraně, munici a tajné materiály. Hučín všechna obvinění popírá. Tvrdí, že se stal nepohodlným, když odhalil spiknutí bývalých komunistů a jejich pronikání do vysokých státních funkcí a bezpečnostních složek.

Počasí

Noc bude polojasná až skoro jasná, teploty klesnou na 10 až 6 stupňů. V úterý čekáme polojasno až oblačno, odpolední teploty 20 až 24 stupňů.