Denní souhrn zpráv Zprávy

04-05-2007

V Praze protestovaly proti maturitě tisíce studentů, létala vejce

Tisíce středoškolských studentů protestovaly v pátek v Praze proti spuštění stáních maturit už příští rok. Demonstrace se vyostřila před budovou ministerstva školství, kde létaly lahve, rajčata i vejce. Jedno z nich trefilo i ministryni Danu Kuchtovou (Strana zelených). Policie však zasahovat nemusela. Strany vládní koalice se přitom už dohodly na odkladu jednotných maturit. Maturita se bude podle dohody konat ve dvou povinných zkouškách z češtiny a z cizího jazyka poprvé na jaře 2010, třetí volitelná zkouška bude o dva roky později.

Na Václavském náměstí, kde páteční protest začal, se studentů shromáždilo kolem dvou tisíc. Jejich počet rostl. Nakonec bylo v ulicích podle policie kolem pěti tisíc mladých lidí, odhad organizátorů byl dvojnásobný. Účastníci demonstrace měli transparenty s nápisy "Stop státní maturitě", "Státní maturita ne, díky", "Strčte si státní maturitu do..." i třeba namalovaný symbol ženského přirození. Pískali, křičeli, bubnovali i skandovali. Dvouhodinový pochod provázely od začátku zmatky. Průvod se rozděloval, někteří lidé patrně nevěděli, kam mají jít. Účastníci na řadě míst zablokovali dopravu, také policistů bylo vidět poměrně málo. Kolem poledne studenti dorazili před ministerstvo. Někteří byli podnapilí, už cestou popíjeli pivo a víno. Ministryně před shromážděním řekla, že odklad státních maturit podporuje, což vyvolalo jásot. Když však uvedla, že jejich myšlenku schvaluje, vysloužila si pískot. Vejce Kuchtovou zasáhlo, když účastníky žádala, aby se v klidu rozešli. Hlavní pořadatel Tomáš Hlaváček zase dostal lahví. Přiznal, že akce byla špatně zorganizovaná, nikdo prý nepředpokládal, že přijde tolik lidí. "Takhle nevypadáme jako lidi, ale jako zvířata," povzdechl si Hlaváček. Skupinka studentů dokonce v návštěvní místnosti ministerstva kouřila a popíjela. Déle než hodinu byla neprůjezdná Karmelitská ulice na malé Straně. Tramvaje byly odkloněny, na Újezdu i protějším nábřeží popojížděly kolony automobilů.

Tlustého návrhy mohou podle analytiků způsobit problémy rozpočtu

Návrh reformy veřejných financí představený ve čtvrtek poslancem Vlastimilem Tlustým (ODS) je podle některých ekonomů experimentem, který by mohl za současné situace zvýšit schodek státního rozpočtu. Tlustý chce snížit daně z příjmu lidí i firem z vládou navržených 15 na 12 procent, nepoužívat výpočet ze "superhrubé" mzdy a zrušit daňová zvýhodnění. Navrhuje rovněž snížení základní sazby daně z přidané hodnoty z 19 na 17 procent. Tlustý již několikrát uvedl, že pokud jeho daňový plán nezakomponuje vláda do své reformy, nebude pro ni hlasovat v poslanecké sněmovně.

"Vládnímu návrhu lze v daňové oblasti vytknout nedostatek ambicí. Tlustého návrh vidím jako rizikový experiment, který by nepředvídatelným způsobem měnil chování ekonomických subjektů a mohl by státní kasu přivést do obrovských problémů," uvedl analytik HVB Bank Pavel Sobíšek. Podle něj je také nedostatkem Tlustého návrhu, že se zaměřují pouze na oblast daní. Aplikace Tlustého návrhů by podle Sobíška způsobila výpadek příjmů státu v mnoha desítkách miliard korun.

"Tlustého návrhy se mi jeví jako nápady rizikově laděného liberála, který střílí od boku nízkými sazbami daně přehlížejíc rozpočtový schodek," uvedl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Celá diskuze nad jednotlivými reformními návrhy je podle něj jen politickým hašteřením o výši daní, které se staly fetišem. "Reforem veřejných výdajů, které by měly hlavu a patu, je ve všech třech návrzích poskrovnu," uvedl.

Například ale podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory lze Tlustého návrhy označit ve srovnání s návrhy vládní koalice a ČSSD za skutečnou reformu.

V Afghánistánu při sesuvu půdy zahynul český voják

V Afghánistánu zahynul v noci na pátek český voják, zavalila ho lavina kamení a bahna. Ministerstvo obrany oznámilo, že další příslušník české mise byl s těžkými zraněními převezen do vojenské polní nemocnice. Jeho stav je stabilizovaný.

Vondra: Jednání o základně skončí ve druhé polovině roku

Jednání o umístění americké radarové základny v Česku nebudou uzavřena dříve než ve druhé polovině roku. Poslancům to řekl vicepremiér Alexandr Vondra (ODS) v rámci debaty o stavu vyjednávání. Potvrdil informace, že příští čtvrtek začnou v Praze jednání nad dohodou o pobytu amerických vojáků na českém území. Ve druhé polovině května by pak podle Vondry měla začít vyjednávání o hlavní smlouvě o protiraketové obraně, jejíž součástí bude zamýšlená radarová základna.

Sněmovna dala šanci zákonu o referendu k základně

Poslanecká sněmovna se bude dále zabývat návrhem zákona o speciálním referendu, v němž by lidé rozhodli o umístění americké radarové základny v ČR. Návrh poslanců KSČM a ČSSD dnes v prvním kole projednávání odolal návrhu na zamítnutí. Šance na jeho schválení jsou ale zřejmě malé. Zákon o referendu je totiž ústavní změnou. Při závěrečném schvalování proto potřebuje podporu tří pětin sněmovny, tedy 120 poslanců. K zamítnutí návrhu chyběly v pátek jeho odpůrcům z řad koalice dva hlasy. Pro zamítnutí hlasovali všichni přítomní poslanci ODS, Strany zelených a drtivá většina křesťanských demokratů.

Topolánka v Brdech lidé při diskusi o radaru přerušovali pískotem

Pískotem a hlasitým křikem přerušovaly v pátek zhruba čtyři stovky lidí z Borovna, Míšova a okolních vesnic na jižním Plzeňsku předsedu vlády Mirka Topolánka, ministryni obrany Vlastu Parkanovou a zástupce armády, kteří s nimi přišli diskutovat do kulturního domu v Borovně o plánované stavbě radarové základny ve vojenském újezdu Brdy. V ruce lidé drželi hesla jako: Topolánkova vláda - dealeři zbrojních podniků USA, Ne radaru, Nechceme cizí radar na našem území.

"Dovolím si s jistou nadsázkou říci, že starousedlíci by byli i proti golfovému hřišti," řekl lidem v úvodu premiér. Sklidil pískot. Premiér přítomným vysvětlil, že Američané na ČR netlačí. Pokud neuspějí u nás nebo v Polsku, kde má být umístěna raketová základna, požádají jinou zemi. Současně se snažil naznačit, že by stavba radarové základny mohla znamenat rozvoj infrastruktury pro obce ležící v okolí vojenského újezdu a také nabídne pracovní příležitosti. Lidé jeho poznámku odpískali a zatleskali názoru, že z Brd raději chtějí chráněnou krajinnou oblast.

Péče o dítě se má na důchod automaticky počítat i mužům

Muži, kteří byli na rodičovské dovolené nebo pečovali o postižené dítě, nebudou už asi od pololetí muset žádat o to, aby se jim doba péče o potomka započítávala do nároku na důchod. Budou tak mít stejné podmínky jako ženy, kterým se rodičovská dovolená či péče o dítě do penze zahrnují automaticky. Vládní novelu, která podmínky srovnává, schválila sněmovna. Teď ji posoudí horní komora parlamentu. O tom, že podmínky pro muže a ženy se mají sjednotit, rozhodl již loni Ústavní soud.

Rath: Privatizace středočeských nemocnic zavání korupcí

Stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) považuje privatizaci středočeských nemocnic za neprůhlednou. Možná jí podle něj provázely úplatky. Opětovně vyzval středočeského hejtmana Petra Bendla, aby prodej nemocnic zastavil. Krajští zastupitelé budou o prodeji deseti menších nemocnic právnickým subjektům, které vybrala odborná komise, rozhodovat ve středu 9. května.

ÚDV navrhl obžalovat prokurátorku z procesu s Miladou Horákovou

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu navrhl obžalovat bývalou prokurátorku Ludmilu Brožovou - Polednovou za účast na zinscenovaném procesu političky Milady Horákové. Podle policie nebyl proces řádně veden ani podle tehdejšího práva. Horáková je jedinou ženou popravenou v komunistickém Československu z politických důvodů. S ní byli popraveni další tři odsouzení. Nezákonný rozsudek byl zrušen v roce 1968, rehabilitována však byla až v roce 1990.

KSČM se nelíbí, jak ČT a ČRo informovala o prvomájových akcích

Vedení komunistické strany se nelíbí, jakým způsobem Česká televize a Český rozhlas informovaly o letošních prvomájových akcích. Podle stanoviska výkonného výboru KSČM se uchýlily k "polopravdě, lži a manipulaci". Komunisté tvrdí, že obě veřejnoprávní média nevěnovala jejich oslavám Svátku práce odpovídající prostor. Zástupci ČT i ČRo výtky komunistů odmítli. Komunistům vadí, že média věnovala několikanásobně více prostoru přenosům z demonstrací neonacistů. "Byly to spíše jiné, soukromé sdělovací prostředky, které se ve svých prvomájových zpravodajstvích neuchýlily k polopravdě, lži a manipulaci," uvádí se ve stanovisku.

Kontrola odhalila velké množství vína s padělaným dokladem původu

Zhruba 5,5 milionu litrů vína, které mělo padělaný doklad původu nebo bylo zcela bez tohoto dokumentu, odhalila v oběhu Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Podle jejího ředitele Jakuba Šebesty nebyla vína zdravotně závadná, ale šlo o podvod na spotřebitelích, protože nápoje byly vydávány za tuzemskou produkci. Poškozeni byli i poctiví domácí vinaři, protože vína patrně z dovozu se prodávala za ceny nižší, než jsou u domácích moků obvyklé. Inspekce případ předala i policii. Objem vín, která byla vydávána za tuzemská, ačkoli vzhledem k jejich dokladům je původ neznámý, představoval zhruba desetinu domácí roční produkce. Zhruba 610.000 litrů vín, která byla deklarována jako tuzemská jakostní vína odrůdová a jakostní vína s přívlastkem, se inspektorům podařilo zadržet ve skladech. Další dohledávají. Toto zboží se prý začalo objevovat na trhu ve druhé půli loňska.

Výroba a prodej kvalitnějších jakostních vín podléhá zvláštnímu režimu, který je pak ještě přísnější pro nápoje s přívlastkem. Vinař musí jakostní vína nechat před uvedením na trh zatřídit, což představuje odběr vzorků, provedení laboratorních analýz a senzorické posouzení kvality. Výsledkem je rozhodnutí o zatřídění vydané SZPI.

Praga Hostivař podala žalobu na Tatru kvůli zakázce pro armádu

Společnost Praga Hostivař podala žalobu na kopřivnickou automobilku Tatra. Reagovala tak na to, že jí Tatra vypověděla smlouvu na dodávky autodílů pro zakázku na přezbrojení české armády nákladními terénními vozy. Podle společnosti Praga měl být typ vozu, který Tatra představila jako T810, původně sestaven z motoru Renault, převodovky Praga, tří náprav Praga, kabiny Renault a brzd WABCO. Zástupci Pragy se domnívají, že jejich převodovka a nápravy byly nahrazeny zahraničními výrobky. Vypovězení smlouvy Tatry s Pragou se nelíbí některým poslancům; minulý týden vyzvali ministryni obrany Vlastu Parkanovou, aby zakázku pro Tatru zrušila. Podle místopředsedy ČSSD Milana Urbana ukončení smlouvy s Pragou téměř vylučuje české firmy, a odpadá tak hlavní důvod, proč Tatra získala zakázku bez tendru.

Bursík: Záloha za vrtané PET lahve by měla činit 3 až 5 korun

Návrh ministerstva životního prostředí na zavedení vratných plastových lahví počítá se zálohou tři až pět korun. Uvedl to ministr životního prostředí a místopředseda vlády Martin Bursík v rozhovoru pro připravované vydání týdeníku Profit. Ministerstvo v návrhu vychází podle Bursíka z úrovně v okolních zemích, kde se záloha pohybuje mezi 15 až 25 eurocenty. Vicepremiér tvrdí, že zvedení vratných PET lahví nezdraží výrobky nápojových firem. "Když si dnes kupujete nápoj, platíte v jeho ceně i celý obal. Pokud se ale láhev třeba desetkrát otočí, budete při nákupu platit vlastně jenom desetinu její ceny," míní ministr.

Britský dramatik Stoppard převzal v Brně čestný doktorát JAMU

Britský dramatik s českými kořeny Tom Stoppard převzal v pátek v Brně čestný doktorát, který mu udělila Janáčkova akademie múzických umění. "Vyrůstal jsem daleko odtud, ale věděl jsem, že pocházím z Moravy a že to byla vlast otcova a matčina," řekl Stoppard při ceremoniálu v Divadle Husa na provázku. Pocty brněnské školy si prý váží i proto, že jeho otec Evžen Straussler ve městě žil a vystudoval medicínu.

Stoppard si podle projevu děkana Divadelní fakulty JAMU Josefa Kovalčuka zaslouží akademickou poctu především z pěti důvodů - za jazykovou a stylovou vytříbenost díla, za pestrost a aktuálnost tvorby, za hry Arkádie a Rock'n'roll a za podporu disidentů v čase normalizace. "Nezůstal jen u zájmu o český disent, ale také ho soustavně podporoval, a to nejen podpisy pod četné petice, ale také finančně, když dotoval udělování ceny pro nezávislé tvůrce," uvedl Kovalčuk.

Britský dramatik se narodil v roce 1937 ve Zlíně jako Tomáš Straussler v rodině lékaře Baťovy nemocnice. Vlast opustil ještě jako nemluvně, po složité anabázi se s matkou usadili v Anglii. Stoppard se však celý život zajímá o zemi svých předků. Nejnovější hra Rock'n'roll je už jeho třetím textem věnovaným reflexi komunistické diktatury v Československu.

Ceny za nejhorší překlad roku

Na veletrhu Svět knihy se v pátek předávaly tradiční anticeny Skřipec a Skřipeček za nejhorší překlad roku. Akce pořádaná Obcí spisovatelů, jež ukazuje odstrašující příklady toho, jak by knihy neměly vypadat, vždy přiláká do Průmyslového paláce velké množství publika. "Ocenění" si však až na výjimky pro symbolické brýle nechodí. Skřipec za nejhorší umělecký překlad dostaly rovným dílem dva tituly - překlad knihy Davida Baldacciho Hrátky o hodinu vydaný Mladou frontou a překlad knihy Augusta Strindberga Romantický sakristián na Ranö vydaný Hostem.

Kontroverzní výstavu lidských těl v Lucerně uvidí lidé od soboty

Hon za senzací nebo příležitost poučit se o tom, jak funguje lidské tělo - mezi těmito póly se pohybují názory odborníků na kontroverzní výstavu Bodies ... The exhibition. Začíná v sobotu ve velkém sále pražské Lucerny a potrvá do září. Skutečná lidská těla, která jsou upravena takzvanou plastinací, vidělo na celém světě už 16 milionů lidí. Praha se stává prvním místem v zemích bývalého východního bloku, kde tuto možnost lidé také dostanou. Kostry potažené částečně svaly a naaranžované do pozic obvyklých v běžném životě a při sportu budí v Česku podobně jako ve světě obdiv i rozhořčení. Podle předsedy České anatomické společnosti Miloše Grima nemůže být tělo zemřelého objektem k vystavování. "Náš zákon o pohřebnictví to přímo zakazuje. Samozřejmě s výjimkou těla zemřelého v rakvi před pohřbením," uvedl na serveru Aktuálně.cz. Anatom Grim považuje výstavu za skandální. Podle něj autoři tím, že mrtvoly jsou v postoji živých, vsouvají prvek, který v těle zemřelých není. "Jakoby je chtěli přenést do světa živých. A to s úctou k mrtvým a jejich tělesné schránce nemá nic společného," uvedl. Podobný názor vyslovila patoložka Fakultní Thomayerovy nemocnice Jana Vedralová. Podle ní výstava nemůže dát návštěvníkům poučení. Kdo se zajímá o stavbu lidského těla, najde vše v anatomickém atlasu. "Je to hon za senzací, ne vědecký přínos," řekla ČTK. Psycholog Karel Humhal soudí, že výstava zaujme lidi zvídavé, kteří chtějí všemu přijít na kloub. Přiláká i hypochondry, kteří chtějí vědět, co je v těle vlastně bolí. Zřejmě přijdou i trošku úchylní lidé, kteří si tam najdou něco, co by jinde nenašli. "Mnohem horší je vidět v márnici těla ve stavu rozkladu nebo rozbité lidi po havárii," poznamenal Humhal.

Na Letné se v sobotu sejdou zastánci legalizace marihuany

Na Letné se v sobotu uskuteční už desátý ročník happeningu za legalizaci marihuany Million Marihuana March. Zastánci legalizace marihuany a pořadatelé akce požadují, aby se k této droze přistupovalo stejně jako k alkoholu či tabáku a umožnilo se její lékařské využití. Na akci se připravuje i policie. "Setkání budeme samozřejmě monitorovat a uvidíme, jak se bude vyvíjet. Podle aktuální situace budeme případně zakročovat nebo řešit drobné incidenty," řekla ČTK mluvčí pražské policie Iva Knolová.

Million Marihuana March na Letné v posledních několika letech navštívilo vždy několik tisíc lidí a jejich počet narůstá. Za deset let, co se akce koná, se postoj české společnosti k marihuaně posunul. Organizátoři považují za zlomový rok 2005, kdy se ke zkušenostem s kouřením marihuany přiznali někteří přední politici, uvažovat o možné legalizaci byl tenkrát ochotný i tehdejší premiér Jiří Paroubek.

V brněnské zoo přišlo na svět mládě vzácného takina indického

V brněnské zoo přišlo na svět mládě vzácného takina indického. Zvíře připomíná kamzíka a zčásti zubra. Jeho domovem je Himálaj. V zajetí se rodí jen vzácně. V Evropě se to zatím podařilo jen v pěti zoo, přičemž v brněnské již čtyřikrát, řekl ČTK mluvčí zahrady Eduard Stuchlík. "Pohlaví mláděte zatím neznáme. Je již vidět ve výběhu s rodiči a staršími sourozenci," doplnil mluvčí. Upřesnil, že brněnská zoologická zahrada chová takiny indické již od roku 1999, kdy je získala z berlínské zahrady. Takin je ve volné přírodě vzácností. Proto se jím může pochlubit jen málo evropských zoo. Poprvé se v nich objevil před 15 lety.

Brněnská zoologická zahrada také oznámila, že se letos po letech opět vrátí k chovu rosomáků. Pár těchto kunovitých šelem, o nichž se lidé mohou kvůli hitu skupiny Olympic mylně domnívat, že jsou to ptáci, získá zoo z ruské Kazaně. Časem pro ně zahrada vybuduje novou expozici u výběhu hnědých medvědů, řekl ČTK její ředitel Martin Hovorka. Rosomáci jsou známí nejen svými věčně hladovými žaludky, ale také velkou touhou po svobodě. Z mnohých zoo proto v minulosti utekli. Před lety takto přišla o svého rosomáka i brněnská zoo.

Hokejisté budou proti SR chtít odčinit klopýtnutí proti Německu

Tradičně prestižní zápas proti Slovensku, který bude mít nyní díky své důležitosti ještě větší náboj, čeká v sobotu české hokejisty v osmifinálové skupině F mistrovství světa v Moskvě. Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika totiž nečekanou porážkou od Německa ukončili ze svého pohledu dosavadní hladký průběh turnaje a případný další nezdar by jim značně zkomplikoval situaci. Podobně jsou na tom ale i Slováci, kteří nestačili na Kanadu a USA. Pokud prohrají ještě jednou, nemuseli by postoupit do čtvrtfinále. To ale hrozí i Česku. "Něco podobného si ale nepřipouštíme. Bereme to ale hodně vážně, jako play off," řekl novinářům kapitán David Výborný, kterého v sobotu čeká jubilejní stý zápas na světovém šampionátu. Podle Hadamczika není situace týmu v ničem specifická. "Něco podobného máme každý rok, že jdete do souboje, který musíte vyhrát," podotkl.

Čeští hokejisté mají aktuálně na svém kontě šest bodů a do čtvrtfinále mohou teoreticky postoupit i s nimi. Výhra proti Slovensku nebo Kanadě je ale určitě posune dál. Historická porážka s německým týmem na MS se podle trenéra negativně na týmu neprojevila. "Atmosféra je dobrá, což bylo vidět i na tréninku. Vyříkali jsme si to. V turnaji nejde vše vyhrát, občas se i prohrává. Musíme se z toho ale poučit," uvedl Hadamczik.

MS Hokej: Varování přišlo podle expertů včas

Překvapivá porážka 0:2 s Německem by měla mít spíše pozitivní dopad na další vystoupení českých hokejistů na světovém šampionátu, míní experti. Podle nich přišlo takové varování po předchozích třech výhrách včas. Odborníci připouštějí, že výsledek čtvrtečního duelu ovlivnilo jisté podcenění soupeře a konstatují, že Němci šli svým výkonem nečekanému úspěchu výrazně naproti.

Ragbisté chtějí se Španělskem vybojovat první výhru

Po třech prohrách touží čeští ragbisté po první výhře v A divizi mistrovství Evropy. Sobotní zápas se Španělskem na hřišti Tatry Smíchov v Praze pro ně bude jedním z klíčových utkání v boji o záchranu v elitní skupině mistrovství Evropy. I gruzínský trenér v českých službách Levan Mgeladze vidí Španělsko jako klíčového soupeře v boji o záchranu. "Doufám, že vyhraje a naše šance zvýšíme. Případná prohra by náš cíl hodně vzdálila," uvedl Mgeladze. Oproti předchozím zápasům bude mít k dispozici hráče působící v zahraničí, i když ne všechny.

Pešek je po úvodní kvalifikaci na Velkou cenu Číny druhý

Druhé místo patří motocyklovému jezdci Lukáši Peškovi po úvodní části kvalifikace kategorie do 125 ccm na Velkou cenu Číny. Na okruhu v Šanghaji dnes v pošmourném počasí předčil českého závodníka na derbi pouze Ital Mattia Pasini, který zajel s aprilií čas o 438 tisícin sekundy lepší. Třetí místo zatím patří lídrovi šampionátu Maďarovi Gaboru Talmacsimu s aprilií, jenž za Peškem zaostal o další čtyři desetiny sekundy. "Druhé místo mi dodá sebevědomí. Tenhle okruh se mi líbí a moje derbi je velmi rychlá, rychlejší než v Istanbulu," připomněl Pešek v tiskové zprávě minulý závod v Turecku, kde obsadil šesté místo.

Šafářová prošla přes Domínguezovou do semifinále v Estorilu

Česká tenistka Lucie Šafářová porazila v prvním vzájemném utkání Španělku Lourdes Domínguezovou-Linovou a postoupila do semifinále antukového turnaje v Estorilu. Dvacetiletá rodačka z Brna zvítězila ve čtvrtfinále po setech 7:5 a 6:3 a mezi nejlepší čtyři se na okruhu WTA kvalifikovala podruhé v sezoně.

Počasí:

V sobotu má být podle meteorologů oblačno nebo zataženo, občas s deštěm nebo přeháňkami, odpoledne ojediněle i bouřky. Teploty 13 - 17 stupňů Celsia.

04-05-2007