Zprávy

Oslavy osvobození v Plzni byly v duchu odpovědnosti za svobodu

O odpovědnosti za svobodu a aktivní účasti na obraně demokracie, míru a svobody hovořila v neděli v Plzni většina politiků při hlavním pietním aktu, kterým vyvrcholily třídenní oslavy osvobození Plzně americkou armádou v květnu 1945. Řečníci zmínili zejména aktuální téma - nadcházející diskusi mezi českou a americkou vládou o umístění radarové základy v brdském vojenském prostoru. Stejně jako v posledních letech se dnes u pomníku Díky, Ameriko! sešly davy Plzeňanů. Přišli alespoň potleskem pozdravit své oblíbence - americké a belgické veterány, kteří město právě 6. května 1945 osvobodili.

Zatímco jinde v Česku lidé často důrazně vystupují proti americkému radaru, Plzeňané odměnili slova politiků i amerického velvyslance o nutnosti podílet se na obraně míru potleskem. "Jestli skutečně chceme uctít hrdiny a oběti minulosti, musíme dělat víc, než jen vzpomínat. Musíme jednat, abychom zajistili mírovou budoucnost a prosperitu pro své děti," prohlásil americký velvyslanec Richard Graber. Věří, že jednání, která jeho vláda zahájí příští týden s českou vládou o radarové základně, skončí úspěšně a že základna v Brdech vyroste. Bude to vůbec první americká vojenská základna na českém území a vůbec první působení amerických vojáků v Česku od doby, kdy odtud v roce 1945 musely odejít jednotky generála Pattona, řekl velvyslanec. Zvýší se tak nejen bezpečnost USA, ČR a celé Evropy, ale zároveň se na dosud největší míru utuží pouto mezi oběma zeměmi, dodal.

Lidé odměnili potleskem i slova plzeňského primátora Pavla Rödla, který podobně jako další řečníci, zdůraznil, že spojenectví se Spojenými státy dospělo do fáze, kdy musíme přijmout svoji část odpovědnosti a ne jen spoléhat na pomoc někoho jiného. Proamerickou náladu Plzně, která vydržela po celé generace od osvobození v roce 1945, přes komunistický režim, až do současnosti, ocenil premiér Mirek Topolánek. Speciálně letos měly podle něj oslavy osvobození v kontextu s nadcházejícím vyjednáváním o radaru zvláštní sílu a důraz, řekl ČTK.

Na ďáblickém hřbitově vzdali vojáci hold spojeneckým armádám

Představitelé několika zemí, jejichž vojáci pomáhali v roce 1945 osvobozovat Československo, si v neděli na pražském ďáblickém hřbitově připomněli 62. výročí konce druhé světové války a uctili památku padlých bojovníků. U velkého kříže z březového dřeva položili za zvuku hymen věnce diplomaté, vojenští přidělenci a zástupci české vlády, Senátu i armády. V okolí kříže je více než sto náhrobků vojáků z těchto zemí, kteří zemřeli při osvobozování Československa. Pietní akt byl podle organizátorů poděkování lidem, kteří neváhali položit život za osvobození republiky. Další vzpomínková akce, tentokrát na padlé vojáky polské armády, se konala dopoledne u základní školy v blízké Žernosecké ulici. Odpoledne se uskutečnila ceremonie v kobyliské střelnici, kde bylo po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha v roce 1942 nacisty popraveno kolem 540 lidí. Obětí německých popravčích čet byl například spisovatel Vladislav Vančura, novinář Evžen Rošický, předseda protektorátní vlády Alois Eliáš nebo pravoslavný biskup Gorazd.

Husitská církev uctila památku obětí květnového povstání

Památku obětí pražského květnového povstání roku 1945 uctila za nevelké účasti veřejnosti nedělní bohoslužba a pietní akt Církve československé husitské v Husově sboru na Vinohradech, odkud nouzově vysílal na konci druhé světové války Český rozhlas. Zaznělo odtud tehdy volání o pomoc Praze i slova o kapitulaci Německa a vítězství spojenců. "Žádný chrám na světě nepojme tolik posluchačů, kolik jich měl Husův sbor na Vinohradech v květnu roku 1945," poznamenal na konci bohoslužeb generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík. Zmínil statečnost členů obce i zručnost a odvahu rozhlasových techniků, kteří spustili vysílání Českého rozhlasu v náhradních prostorách ve chvíli, kdy budova rozhlasu na Vinohradské ulici byla bombardována. Farář Daniel Majer připomněl zejména svého někdejšího předchůdce a později biskupa Arnošta Šimšíka, za jehož působení bylo vysílání z Husova sboru umožněno, a rovněž hlasatele Zdeňka Mančala, člena vinohradské náboženské obce husitské církve, který se stal jedním z hlavních aktérů vysílání z kostela ve dnech povstání.

Vojáci přivezli ostatky mrtvého vojáka do Česka

Armáda v neděli převezla do Prahy ostatky českého vojáka, který v noci ze čtvrtka na pátek zahynul v Afghánistánu při sesuvu půdy. Při nehodě bylo zraněno dalších pět vojáků lavinou kamení a bahna, jeden z nich těžce. Mrtvému vojákovi bylo 28 let, jakékoli další podrobnosti ale na přání rodiny armáda odmítla sdělit. Rakev přikrytou českou vlajkou vynesli z letadla jeho kolegové. U katafalku krátce promluvil armádní kaplan a čestná stráž zahrála státní hymnu. Smutečního ceremoniálu na letišti se zúčastnila ministryně obrany Vlasta Parkanová, která po celou dobu ceremoniálu držela jednu z členek rodiny za ruku. Přítomen byl také náčelník Generálního štábu Vlastimil Picek. Podle něj armáda počítá s odškodněním rodiny mrtvého vojáka.

Nehoda se stala asi 30 kilometrů jihovýchodně od města Fajzábád, kde čeští vojáci působí v provinčním rekonstrukčním týmu. Sesuv, který způsobila bouřka doprovázená prudkým deštěm, strhl ze srázu a zcela pohřbil jedno ze čtyř vozidel čtrnáctičlenné patroly českého kontingentu. Dvoučlenná posádka zavaleného automobilu byla vyproštěna až ráno. Důvodem bylo podle Picka přetrvávající velmi špatné počasí, které znemožnilo pozemním i leteckým záchranným jednotkám dostat se na místo dříve. Tým, který na místě zůstal, nakonec jednoho z Čechů nalezl už bez známek života, druhého se podařilo vytáhnout s těžkými zraněními.

Petr Gandalovič: Tlustého návrh reforem by zvýšil schodek rozpočtů

Návrh reforem poslance ODS Vlastimila Tlustého je podle místopředsedy občanských demokratů a ministra zemědělství Petra Gandaloviče příliš radikální a vedl by k prohloubení schodku veřejných financí. V ODS podle něho nemá podporu a vláda jej nemůže přijmout. Gandalovič však v České televizi řekl, že o některých Tlustého návrzích se bude diskutovat. Věří, že Tlustý nakonec zvedne ruku pro reformu. "Je to skutečně léčba, která by pacienta mohla ještě více poškodit," uvedl k poslancově návrhu reformy Gandalovič. Navržené sazby daně, zrušení odečitatelných položek a snížení základní sazby daně z přidané hodnoty z 19 na 17 procent by v současné situaci znamenaly daleko vyšší deficit veřejných financí, podotkl.

Tlustý, který stál za volebním ekonomickým programem ODS s rovnou daní 15 procent, hrozí, že koaliční návrh reforem nepodpoří. V neděli to zopakoval v televizi Prima. Stejně smýšlejících koaličních poslanců je podle něj ve sněmovně mnohem víc. Tlustý se nedomnívá, že by svým návrhem reformy kabinetu škodil. "Myslím si, že vládě pomáhám," soudí. Bývalý ministr financí Tlustý tvrdí, že koaliční návrh není reforma, k původním představám občanských demokratů má hodně daleko.

Agrární komora připravuje na červen protesty proti řetězcům

Agrární komoře došla trpělivost s obchodními řetězci, které nechtějí na svých pultech prodávat české zboží, a připravuje proti nim celorepublikové protestní akce. O jejich konkrétní podobě však bude ještě jednat. Uskutečnit by se měly v červnu. V nedělním diskusním pořadu České televize (ČT) to řekl prezident komory Jan Veleba. "My jsme 3. května na představenstvu agrární komory přijali usnesení, kde byl vytvořen určitý tým, který bude tyto akce připravovat," řekl Veleba ČT. Akce podle něj budou kombinované, týkat se budou informovanosti spotřebitelů, ale budou obsahovat i akce proti řetězcům. Nepůjde o jednorázovou akci, ujistil.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič řekl, že dává přednost spíše informační kampani zaměřené na zákazníka. Výrobci podle něj sami musejí svého spotřebitele vychovávat a svou roli by měly hrát i spotřebitelské svazy. Při projednávání ve sněmovně Gandalovič přislíbil, že vláda bude nejpozději do 31. října sněmovnu informovat o tom, jakým způsobem hodlá problém vztahů dodavatelů a obchodních řetězců řešit.

Stínový ministr zemědělství ČSSD Michal Hašek v debatě řekl, že sociální demokraté přijdou nejdéle do konce května s další novelou zákona o ochraně hospodářské soutěže, která bude řešit vztahy mezi řetězci a dodavateli. Předchozí sociálně demokratický návrh poslanci koncem dubna zamítli již v prvním čtení. Gandalovič však prohlásil, že tohoto návrhu není třeba litovat, protože byl špatný.

Ministr Gandalovič chce zrychlit prodej státní půdy českým zemědělcům

Ministr zemědělství Petr Gandalovič chce zrychlit prodej státní půdy českým zemědělcům, aby si ji mohli koupit ještě do roku 2011, kdy skončí přechodné období vyjednané s EU. "Ano, udělám vše pro to, aby v tom mezidobí ještě byla nabídnuta státní půda k odkoupení našim zemědělcům," řekl ministr v nedělním diskusním pořadu České televize. Jeho oponent v diskusi, stínový ministr zemědělství ČSSD Michal Hašek to označil za dobrou zprávu pro tuzemské zemědělce.

Návrh na uvolnění podmínek prodeje půdy občanům EU obsahuje novela devizového zákona a dalších zákonů, který leží ve sněmovně. "Já osobně jsem se dohodl se zemědělským výborem, že projednávání tohoto zákona nebude postupovat nijak dramaticky rychle, protože bych také byl rád, aby naši zemědělci měli ještě možnost co nejvíce půdy nakoupit pod touto ochranou," řekl Gandalovič. Zároveň zopakoval, že současný devizový zákon je v rozporu s vyjednanými přístupovými podmínkami do EU i s evropskou legislativou. Vláda argumentuje tím, že Česku v případě nečinnosti hrozí žaloba od Evropského soudního dvora i od různých zahraničních zájemců o půdu.

Opozice soudí, že tato hrozba je přehnaná. Rozpočtový výbor navrhl návrh novely zamítnout, zemědělský výbor jeho projednávání přerušil a chce nejprve svolat seminář, kde by za přítomnosti všech zúčastněných řešil okolnosti prodeje státní půdy. Podle Haška je možné prostřednictvím různých mechanismů dát do roku 2011 přednost českým zemědělcům, aby si státní půdu koupili.

Poslanec Tlustý míní, že Senát není nutný a stačilo by méně poslanců

Poslanec ODS Vlastimil Tlustý si myslí, že Česká republika by se obešla bez Senátu a že poslanců by mohlo být méně než současných 200. "Stejně většinou opakují názory svých předsedů," řekl Tlustý v diskusním pořadu televize Prima v reakci na jeden z diváckých dotazů. Na adresu Senátu uvedl, že neshledává nutnost jeho existence. V této souvislosti připomněl mizivou účast voličů v doplňovacích senátních volbách na Chomutovsku a Přerovsku, kde přišla ve druhém kole méně než desetina oprávněných voličů. Tlustý dodal, že zrušení Senátu a omezení počtu poslanců by sice byl krok správným směrem, určitě by však nevyřešil problémy veřejných financí, kde je třeba ušetřit desítky miliard.

Se svým partnerem v diskusi, Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), se shodl na tom, že uspořit by se dalo i na platech zákonodárců. V parlamentu ale návrhy na zmrazení těchto mezd mnohdy narážejí na odpor a strany se pak často navzájem obviňují z toho, kdo za to má odpovědnost. Rozpočet počítá s tím, že stát letos vydá více než 1000 miliard korun, výdaje na Poslaneckou sněmovnu a Senát mají činit dohromady zhruba 1,7 miliardy.

Sněmovna a Senát budou 8. května otevřeny veřejnosti

Dveře Poslanecké sněmovny a Senátu budou o nadcházejícím státním svátku veřejnosti opět otevřené. Návštěvníci si budou moci v úterý tradičně prohlédnout reprezentační sály i další prostory, v nichž se projednávají a schvalují zákony. Parlament pořádá den otevřených dveří dvakrát ročně, a to 8. května v Den vítězství nad fašismem a 28. října, tedy v Den vzniku samostatného československého státu. Loni na podzim toho využilo přes 1500 lidí.

Prohlídka sněmovny bude začínat druhé květnové úterý u vchodu na Malostranském náměstí. Návštěvníky tam budou čekat průvodkyně Pražské informační služby, které je seznámí s historií budov, jejich architektonickými zajímavostmi a současným využitím. Při zhruba hodinové prohlídce zavítají lidé do jednacího sálu, do různých zasedacích místností a kanceláří některých výborů.

V barokních palácích sídla Senátu se budou moci návštěvníci seznámit mimo jiné s propagační expozicí k chystané rozsáhlé výstavě, která bude věnována osobnosti Albrechta z Valdštejna. Lidé si budou moci prohlédnout také například Jednací i Slavnostní sál, Rytířskou a Audienční síň, Mytologickou chodbu, Valdštejnovu pracovnu nebo Prezidentský salonek. Do sněmovny mohou zájemci přijít od 09:00 do 16:00. Senát bude přístupný od 09:00 do 17:00, přičemž poslední vstup bude umožněn v 16:40. Večerní hodiny budou moci lidé strávit ve Valdštejnské zahradě, která bude mimořádně přístupná až do 22:00 za slavnostního osvětlení.

Streetparty Protestfestu skončila, policie nemusela zasahovat

Čtvrtý ročník streetparty, která se v Brně konala jako součást několikadenního festivalu alternativní kultury Protestfest, se obešel bez zásahu policistů. V parku Střelák v Brně-Pisárkách, kam se v sobotu večer z Moravského náměstí v centru města přesunulo asi tisíc mladých lidí, bylo v neděli ráno asi padesát účastníků. "Organizátory jsme pouze dvakrát upozornili na příliš hlasitou hudbu," řekl ČTK mluvčí zasahujících policistů Pavel Šváb. V parku na Moravském náměstí se v sobotu přes den pohybovalo kolem 400 až 500 lidí, v přilehlých ulicích hlídkoval zhruba stejný počet policistů a těžkooděnců. Shromážděním procházeli pravidelně kriminalisté v civilu, kteří prověřovali přítomnost drog a protizákonné jednání a také antikonfliktní tým. Pohyb lidí monitoroval ze vzduchu také policejní vrtulník. Mezi účastníky streetparty byli také desítky anarchistů.

Tématem festivalu alternativní kultury a aktivismu ProtestFest jsou protesty proti zbrojařskému veletrhu Idet, který v pátek skončil na brněnském výstavišti, dále protesty proti případnému umístění amerického radaru na českém území a také proti politice států sdružených v G8. Čtvrtý ročník festivalu je rekordně dlouhý, začal 27. dubna a potrvá až do 11. května. Shromáždění a pochod asi tisíce mladých lidí se v Brně uskutečnil jen čtyři dny poté, co se v centrem Brna pokoušelo projít na 1. máje asi 500 příznivců neonacistické organizace Národní odpor. Úředníci ale pochod ohlášený jako akci studentů už v zárodku zakázali a účastníky rozehnala policie vodními děly.

Kožený předpokládá, že na podzim bude svědčit u soudu v New Yorku

Zakladatel a někdejší šéf harvardských privatizačních fondů Viktor Kožený předpokládá, že bude svědčit u newyorského soudu. Právě před ním je obžalován z podplácení ázerbájdžánských prominentů s cílem získat pro americké investory kontrolu nad ázerbájdžánským ropným průmyslem. "Mohu říci, že probíhají určitá jednání, že bych se dostavil k soudu tento podzim," řekl ČTK v městečku Lyford Cay na Bahamách, kam se vrátil po nedávném propuštění z vazby. Ve věznici Fox Hill v bahamské metropoli Nassau strávil téměř 19 měsíců čekáním na výsledek vydávacího řízení do USA. Ačkoli soud ještě neskončil, byl Kožený před týdnem propuštěn na kauci 300.000 dolarů, tedy více než šest milionů korun.

Kožený, jak řekl ČTK, je ochoten spolupracovat i s českými úřady při vyšetřování údajné zpronevěry majetku společností, které vlastnil. "Nic nebrání tomu, aby členové vyšetřovacího týmu nebo policie přijeli na Bahamy a já jim poskytnu veškeré informace, které vím," uvedl. V České republice je stíhán pro nezákonný převod majetku v hodnotě 16 miliard korun z Harvardského průmyslového holdingu a Sklounionu Teplice. Opakovaně ale prohlašuje, že případ je politicky motivovaný. V souvislosti s tímto stíháním požádala ČR před dvěma lety Bahamy o Koženého vydání, samotný extradiční proces zatím ale nezačal.

V Praze skončil mezinárodní veletrh Svět knihy

V Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti skončil 13. ročník mezinárodního veletrhu Svět knihy. Během čtyř dní na veletrh zamířilo asi 30.000 návštěvníků. ČTK to řekla mluvčí pořadatelů Jana Chalupová. Počet návštěvníků tak oproti předchozímu ročníku vzrostl a zřejmě vyrovnal dosud rekordní třicetitisícovou návštěvnost z roku 2004. "Doufáme, že to může být začátek nového trendu," uvedla Chalupová. "Možná, že už se trošku mění finanční situace v českých rodinách i povědomí lidí o tom, že knížky jsou potřeba," míní.

Řadu lidí podle organizátorů přitáhly především knihy německy píšících autorů, na něž byl letošní ročník veletrhu převážně zaměřen. Němečtí, rakouští a švýcarští partneři pořadatelů si zájem čtenářů pochvalovali, naopak ale konstatovali, že čeští nakladatelé jsou podle jejich názoru ve vztahu k německé literatuře zatím spíše rezervovaní. Největší zájem návštěvníků veletrhu sice stejně jako v předchozích letech vzbudila beletrie, letos však více než v minulých letech lidé mířili také ke stánkům s odbornými publikacemi a multimediálními projekty. Právě na ně se letos pořadatelé zaměřili, aby jejich prostřednictvím k literatuře přivedli nejmladší čtenáře.

Za rok se tradiční pražský veletrh Svět knihy uskuteční v termínu od 24. do 27. dubna. Zaměřen bude především na španělskou literaturu, souvisejícím tématem bude láska a vášeň v literatuře.

V centru Olomouce byla odhalena fontána Jana Sarkandra

Centrum krajského města Olomouce se v neděli dočkalo slavnostního odhalení osmé kašny. Více jak šest metrů vysoká fontána z dílny akademického sochaře Otmara Olivy je zasvěcena svatému Janu Sarkandrovi a lidé ji najdou u stejnojmenné kaple na Michalském návrší. Prameni živé vody, který do fontány ústí ze studny kaple, požehnal olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Odhalení nevšedního uměleckého díla si nenechalo ujít několik set Olomoučanů. "Olomouc je známa tím, že je to město kašen. Touto fontánou svatého Jana Sarkandra přibude k dosavadním sedmi kašnám nová. Máme za to, že to pro město bude přínos především v oživení historického centra Olomouce. Bude to zároveň připomínka osobnosti, která v Olomouci žila," řekl ČTK náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs.

S myšlenkou vyvést pramenitou vodu ze sklepení mučírny, dnes světcovy kaple, na veřejně přístupné místo přišel před lety lidovecký poslanec a Olomoučan Tomáš Kvapil. Inspirovala jej k tomu návštěva papeže Jana Pavla II. v Olomouci a svatořečení Jana Sarkandera. Samotnou podobu fontány nakonec ztvárnil sochař Otmar Oliva. Celé dílo je vysoké 6,2 metru. Bronzovou část sochy, která váží zhruba půl tuny, odléval společně s přáteli na Velehradě.

Na hrad Helfštýn míří nejstarší auta z celé země i zahraničí

Více než stovka nejstarších historických vozidel a motocyklů vyrobených do roku 1945 obsadí příští víkend prostory středověkého hradu Helfštýna na Přerovsku. Burácení vozidel, které se zapojí do jedné z největších přehlídek tohoto druhu v tuzemsku, si budou moci vychutnat i obyvatelé několika přilehlých obcí a měst. Akce s názvem Helfštýnský okruh se letos koná potřinácté. "Máme přihlášeno na 120 vozidel, což je strop. Je to obrovská účast, je to jedna z největších akcí v republice pro vozidla do roku výroby 1945. Kromě účastníků z České republiky zde nebudou chybět Rakušané, Němci, Slováci a letos poprvé i dvě polské posádky," řekl ČTK Jiří Zemánek z pořádajícího klubu Oldtimerclub Helfštýn.

Trasa samotného závodu měří na sto kilometrů. Historické vozy vyrazí v sobotu ráno z centra Lipníku nad Bečvou. Burácení motorů a troubení klaksonů se však bude ozývat i z okolních vesnic. Nablýskané veterány mohou lidé spatřit po cestě například v Bohuslávkách, v Radslavicích, v Přerově, Dřevohosticích, v Bystřici pod Hostýnem, v Teplicích nad Bečvou, v Hranicích či v Drahotuších. Kolem 14:00 by měli první účastníci závodu dorazit na středověký hrad Helfštýn. Veterány si zde budou moci lidé prohlížet až do podvečera, součástí akce je i divácká soutěž elegance, chybět nebudou ani akrobatické lety nad hradem a předání pohárů.

Podle pořadatelů si na své přijdou i největší labužníci a milovníci starých aut. Chybět nebudou totiž ani naprosté skvosty. Bude zde například auto Chevrolet vyrobené v roce 1913, ale i nablýskané tatrovky, pragovky či auta značek Aero. "Bude zde i nejdelší motocykl na světě Bohmerland pro tři lidi. Přijedou i se sajdkou, takže je vlastně čtyřmístný," doplnil Zemánek.

Ze sportu:

Fotbalisté Slovanu Liberec i po 26. kole zůstanou v čele první ligy. Rozhodli o tom šťastnou výhrou na hřišti Viktorie Plzeň, kterou zajistil v poslední minutě utkání přesnou střelou útočník Jan Blažek. Další nedělní utkání kola skončila s těmito výsledky: Kladno - Teplice 0:2, Příbram - České Budějovice 1:0, Most - Olomouc 1:1.

Český motocyklista Lukáš Pešek vyhrál poprvé v kariéře závod mistrovství světa. Na okruhu v Šanghaji zvládl nejlépe konec vyrovnané Velké ceny Číny a po třetím a druhém místě v této sezoně dosáhl v 21 letech vytoužené mety. Díky triumfu ve čtvrtém podniku letošního seriálu se rovněž v kubatuře do 125 ccm posunul do čela průběžného pořadí, jež vede o dva body před Maďarem Talmacsim.

Český triatlonista Filip Ospalý vstoupil úspěšně do sezony druhým místem v nedělním závodu Světového poháru v Lisabonu. Bývalého mistra Evropy předstihl jen Španěl Javier Goméz, který byl v cíli o 13 sekund dříve.

Deblkajak Tomáš Ježek, Ondřej Horský vybojoval v úvodním dílu Světového poháru v rychlostní kanoistice v Záhřebu třetí místo na kilometrové trati. Za vítěznou posádkou Colin Philippe, Cyrille Carré zaostali čeští reprezentanti o necelé tři sekundy. Ve finále A se představili ještě Karel Leština a Michal Odvárko, kteří skončili osmí. Stejné místo obsadila mezi kajakářkami Jana Blahová.

O jednu desetinu bodu uniklo Kateřině Kůrkové třetí místo v nedělním závodu Světového poháru ve střelbě ze vzduchové pušky. Úřadující mistryni Evropy v Bangkoku těsně předstihla Němka Barbara Lechnerová, první a druhé místo ve vyrovnané soutěži obsadily čínské reprezentantky Čao Jing-chuej a Čang Ji. Od zlaté medaile dělilo Kůrkovou pouze sedm desetin bodu. Podobně těsnou porážku zažila stříbrná olympijská medailistka z Atén v dubnu v úvodním dílu Světového poháru ve Fort Benningu. Za stupni vítězů tehdy Kůrková zaostala o jednu desetinu a za prvním místem o osm desetin bodu.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, občas déšť nebo přeháňky. Teploty 18 až 22 stupňů Celsia.