Denní souhrn zpráv Zprávy

09-05-2007

Zákonodárci ODS opět navrhnou Klause do příští volby prezidenta

Poslanci a senátoři ODS se na společném zasedání podle očekávání dohodli, že do prezidentské volby v příštím roce navrhnou Václava Klause. Usnesení o nominaci přijali zákonodárci nejsilnější vládní strany jednomyslně. Předsedové obou klubů ODS Petr Tluchoř a Tomáš Julínek věří, že Klaus dostane hlasy všech poslanců i senátorů ODS, přestože všichni nebyli na středeční nominaci. Vedení ODS zároveň zahájí jednání s koaličními partnery s cílem dosáhnout znovuzvolení současného prezidenta.

Zatímco zelení už dali najevo, že si Klause na Hradě nepřejí, mezi lidovci není situace zatím jasná. Sociální demokraté jsou odhodláni poslat do souboje se současným prezidentem vlastního kandidáta, který by byl přijatelný i pro ostatní parlamentní strany a byl by schopen Klause porazit. Zatím ale takovou osobnost nevybrali.

Občanští demokraté mají v obou komorách 122 zákonodárců, lidovci 24, celkem tedy 146 poslanců a senátorů. V případě jejich shodného postoje by Klaus mohl být zvolen prezidentem ve třetím kole volby, kdy se hlasy poslanců a senátorů sčítají. Ke zvolení by mu stačilo 141 hlasů. Klaus by mohl podle dostupných informací získat i hlasy ze senátorského klubu SNK.

Václav Klaus je zatím jediný, kdo oznámil zájem o prezidentský úřad. Oficiální nominaci získá, až návrh dostane volební komise sněmovny a Senátu. Volba hlavy státu se má uskutečnit nejpozději začátkem března příštího roku. Prezidenta budou s největší pravděpodobností opět volit zákonodárci, přímá volba je už velmi málo pravděpodobná, neboť by zřejmě znamenala i snahu o posílení pravomocí hlavy státu.

Schwarzenberg pro DPA k radaru: Ohrožení možné během deseti let

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se ve středu v rozhovoru pro agenturu DPA důrazně vyslovil pro účast České republiky na americkém protiraketovém systému. Ohrožení bezpečnosti ze země jako Írán přitom podle něj nelze vyloučit během deseti let. "Nikdo nemůže vyloučit scénář ohrožení v příštích deseti letech, i když nás v současnosti neohrožuje žádná íránská nebo jiná raketa," řekl Schwarzenberg, jenž v pátek navštíví Německo. "Když si někdo ve vašem sousedství rád zahrává s ohněm, raději mějte po ruce hasicí přístroj," poznamenal s odkazem na spor kolem íránského jaderného programu. Západ se obává, že Teherán chce vyrobit jadernou zbraň, Írán tvrdí, že chce využívat jadernou energii výhradně k mírovým účelům. Schwarzenberg ujistil, že bere vážně německé pochybnosti kolem protiraketového štítu: "Jsem ovšem přesvědčen, že najdeme společné řešení".

Politici i vojáci uctili památku padlých sovětských vojáků

Čeští političtí a armádní představitelé, zástupci Ruska, Běloruska, Kazachstánu, Moldávie a Ukrajiny ve středu na Olšanských hřbitovech uctili památku sovětských vojáků padlých za druhé světové války. Pietnímu aktu přihlíželo také několik desítek diváků s rudými karafiáty v rukou. Zúčastnili se ho i ruští veteráni, kteří se v roce 1945 podíleli na osvobozování Československa. Vicepremiér Alexandr Vondra si myslí, že je slušností každé civilizované země poklonit se těm, kteří ji pomohli osvobodit od nacistické okupace. "Sovětská armáda v tom hrála velevýznamnou roli," řekl ČTK. Podle něj je však také důležité připomínat si i to, že sovětský imperialismus využil osvobození k tomu, aby rozšířil zónu svého vlivu. "Nás to velmi záhy uvrhlo do druhé totality. To je na místě si připomínat také, ale řekl bych jiný den," dodal. Pietního aktu se zúčastnili také tajemník prezidenta republiky Ladislav Jakl, místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek a místopředseda Senátu Petr Pithart.

Při osvobozování Československé republiky padlo 144.000 vojáků sovětské armády, dále asi 33.000 rumunských vojáků. Podle dostupných údajů nelze přesně vymezit počet padlých amerických vojáků - některé prameny uvádějí asi 290 Američanů, jiné 180.

ČR bude u soudu rozporovat pokutu EK za zásoby potravin

Česko se odvolá k Evropskému soudnímu dvoru proti pokutě téměř 12,3 milionu eur (350 milionů korun), kterou jí za údajně nadměrné předvstupní zásoby některých zemědělských a potravinářských výrobků vyměřila Evropská komise. První splátku penále má Česko do rozpočtu EU odvést do konce května. Podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče nebylo totiž prokázáno, že by Česko způsobilo nějaké narušení trhu EU. "Údajné nadměrné zásoby některých komodit nevyvolaly výkyvy na jednotném trhu a unijnímu rozpočtu v této souvislosti nevznikly žádné mimořádné náklady, byť jediné euro," uvedl již dříve Gandalovič. Penále se pro Česko týká drůbežího masa, konzervovaných žampionů, konzervovaných mandarinek a ananasu, pomerančového džusu a rýže.

Sněmovna schválila vydání dluhopisů za 86,5 miliardy korun

Poslanecká sněmovna schválila vydání státních dluhopisů v objemu 86,5 miliardy korun na krytí schodku letošního rozpočtu. Ministr financí Miroslav Kalousek při projednávání zdůraznil, že k vydání dluhopisů vládu sněmovna zavázala, když schválila rozpočet na letošní rok, který s vydáním dluhopisů počítá. Návrh však prošel až na několikátý pokus. Poslanci ho několikrát zamítli, několik z nich vždy však poté zpochybnilo hlasování, dokud neuspěl.

Sněmovna chce využít na snížení schodku rozpočtu rezervní fondy

Vláda pravděpodobně bude moci ke snížení schodku státního rozpočtu využít peníze, které mají jednotlivá ministerstva ve svých rezervních fondech. V těchto fondech zůstávají neutracené částky v řádu desítek miliard korun. Změnu v jejich využití schválila sněmovna v rámci novely zákona o rozpočtových pravidlech. Normu musí ještě posoudit Senát a prezident.

Zákon o státním rozpočtu počítá v letošním roce s účetním schodkem 91,3 miliardy korun. Faktický deficit je ovšem podle ministerstva financí 122 miliard korun. Část deficitu by měl pokrýt výnos z prodeje sedmi procent akcií ČEZ, další pak dluhopisy za 86,5 miliardy korun.

Sněmovna schválila návrh, který má zrychlit úřadování památkářů

Sněmovna ve středu hladce schválila novelu, která má zrychlit úřadování Národního památkového ústavu v rámci stavebních řízení. Pro předlohu Karlovarského kraje hlasovalo 157 ze 165 přítomných. Nyní ji posoudí Senát. Novela zákona o státní památkové péči předpokládá, že by se měli památkáři vyjádřit do 20 pracovních dnů od doručení žádosti. Nyní je k tomu žádný termín nenutí. Kdyby ústav do 20 dnů písemné vyjádření nedodal, mohl by příslušný správní orgán rozhodnout i bez něj, vyplývá z předlohy. Dolní komora do původního textu vložila výjimku, která by umožnila prodloužit lhůtu ve zvlášť závažných případech o dalších deset dnů.

Středočeský kraj prodá deset nemocnic za 466 milionů korun

Deset menších středočeských nemocnic s více než miliardovým obratem mají od června vlastnit soukromí majitelé. Zastupitelé potvrdili návrh krajské rady prodat zdravotnická zařízení deseti vybraným zájemcům za 466 milionů korun. Investoři musí za nemocnice kraji zaplatit do 90 dnů. Pro prodej nemocnic ve středu hlasovalo 36 zastupitelů z vládnoucích koaličních stran ODS a KDU-ČSL. Proti hlasovalo 13 sociálních demokratů a komunistů.

Nesouhlas s prodejem nemocnic dalo ráno před jednáním zastupitelstva před krajským úřadem najevo pět desítek Středočechů. Hejtmanovi Petru Bendlovi předali petici s téměř 4000 podpisy. Na stejném místě se také shromáždila asi čtyřicetičlenná skupina lidí, kteří privatizaci podporují.

Peníze, které kraj prodejem nemocnic získá, podle Bendla investuje zpět do zdravotnictví, zejména do modernizace pěti oblastních nemocnic a také do záchranné služby. Podle ČSSD by nemocnice měly být prodány minimálně za jejich současnou účetní hodnotu, která je 1,2 miliardy korun. Nejraději by ale sociální demokraté nemocnice bezúplatně převedli na radnice.

Nečas: Osud vlády a reformních norem je spojen, taková je dohoda

Osud koaličního návrhu reformy a vlády je spojen - pokud kabinet balík reformních zákonů v parlamentu neprosadí, skončí a pokusí se prosadit předčasné volby. Na dotaz ČTK to řekl vicepremiér a místopředseda ODS Petr Nečas. Připomněl, že koaliční strany se takto dohodly. Nečas tak reagoval na úvahu svého spolustraníka Vlastimila Tlustého, který míní, že kabinet otázku důvěru s balíkem uvedených zákonů svazovat nemusí.

Nečas uvedl, že vláda slíbila sestavit reformní rozpočet. To by ale podle něj nemohla splnit v situaci, kdy by sněmovna odmítla sérii zákonů a novel, které jsou podle kabinetu první fází reformy a zastaví zadlužování země. "V koaliční smlouvě se koaliční strany jednoznačně zavázaly, že v případě, že nebude možno tyto reformní kroky uskutečňovat, tak že nebude tato vláda pokračovat. To je koaliční závazek, to není nějaký truc této vlády," řekl ČTK Nečas.

Tlustý již několikrát uvedl, že vládní balík není žádnou reformou. Navrhl proto svou variantu daňových změn. Podporu vládním předlohám podmiňuje tím, že kabinet do nich zapracuje jeho podněty. Tlustého postoj k reformě bude důležitý i pro další poslance ODS, bez jejichž hlasů vláda reformu neprosadí. Někteří totiž vyčkávají se svým stanoviskem právě na to, jak se zachová exministr financí Tlustý.

Jeden z poslanců ODS ve středu ČTK řekl, že s podobou vládní reformy je nespokojena víc než polovina sněmovního klubu ODS. Něco jiného je ale podle něj nespokojenost a něco jiného odhodlání vládní balík zákonů ve sněmovně opravdu "potopit". Takto odhodlaných zákonodárců by mohlo být jen pár, míní tento poslanec. Členy klubu ODS podle něj rozladilo již to, že ministři před nimi podobu reformy prý až do jejího zveřejnění tajili a nejevili velkou ochotu přijmout jejich námitky.

Tlustý v Mladé frontě Dnes kvůli nesouhlasu s vládní reformou Topolánka otevřeně kritizoval. Podle něj předseda ODS vědomě lhal, když lidi před volbami lákal na Modrou šanci ODS. "Větu premiéra a předsedy ODS, že reformy ODS nejdou realizovat a že si to myslel už před volbami, považuji za skandální. Považuji to za podvod na voličích. A chcete-li, je to podvodník," uvedl Tlustý mimo jiné v Mladé frontě Dnes. Nečas ČTK řekl, že jsou to "zbytečně expresivní výrazy". "Podle mého názoru nejsou vůbec na místě. Jsou zbytečné, nedůstojné," prohlásil.

Vnitro: Inspekce ministra vnitra v kauze Kubice pochybila

Inspekce ministra vnitra v případě nasazení odposlechů v kauze Kubice pochybila. Vyplývá to z vyjádření, které ČTK poskytla mluvčí ministerstva Jana Malíková. Zvláštní oddělení inspekce se zabývalo postupem při vyžadování odposlechů nasazených při vyšetřování úniku zprávy šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho. ČSSD ovšem věrohodnost zprávy, kterou vypracovali podřízení ministra Ivana Langra, zpochybnila.

Inspekce odposlouchávala 46 telefonních čísel. Mezi odposlouchávanými byli i poslanci, primátor, radní, advokáti, podnikatel, manažer a několik soukromých osob. Podle Malíkové pochybil policista, který odposlechy navrhl a státnímu zástupci zatajil majitele 33 ze 46 mobilních telefonních čísel. Další chybou údajně bylo, že do spisu, který předával státnímu zástupci, nezahrnul údaje zjištěné k majitelům těchto telefonních čísel. Učinil tak prý na pokyn svého nadřízeného; nadřízený policista již u policie nepracuje.

Odposlechy schválil státní zástupce a soudce je následně nařídil. Podle vnitra si ale nevyžádali detailní informaci o telefonních číslech a jejich skutečných majitelích. To by se prý mělo do budoucna změnit. "Tento závěr znovu potvrzuje, že změna v přístupu k nasazování odposlechů je naprosto nutná. Musí se změnit i přístup státních zástupců a soudců, kteří se na realizaci odposlechů také svým rozhodováním podílejí," uvedl ministr vnitra Langer.

Opoziční ČSSD ale tvrdí, že zpráva o údajném pochybení inspekce je naprosto irelevantní. Její nestrannost podle poslance ČSSD Jeronýma Tejce zpochybňují personální změny, které Langer po loňském nástupu na vnitru provedl. Sociální demokraté si myslí, že ministerstvo možná informaci záměrně zveřejnilo, aby zakrylo nadcházející debatu sněmovny o výsledcích prověrky Kubiceho zprávy.

Postup soudců a žalobců již zkoumalo ministerstvo spravedlnosti. Podle něj neporušili žádné povinnosti. K podobnému závěru dospělo také Městské státní zastupitelství v Praze.

ČSSD žádá informace o kontrolách lustračních osvědčení

ČSSD požádá ministra vnitra Ivana Langra, aby veřejnosti sdělil detailní informace o prověrkách lustračních osvědčení, která probíhají mezi policisty a na ministerstvu vnitra. Strana tak reaguje na případ ředitele Kriminalistického ústavu v Praze Jana Hlaváčka, který po kontrole dostal pozitivní osvědčení a musí z funkce odejít. ČTK to sdělil předseda Bezpečnostní komise ČSSD Jeroným Tejc. Šéf ústavu přitom úspěšně prošel několika prověrkami Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) na stupeň Důvěrné a měl také negativní lustrační osvědčení. Hlaváček spolupráci s StB popírá. Kontrolu nařídil Langer poté, co vyšlo najevo, že šéf české pobočky Interpolu Pavol Mihál měl negativní osvědčení, ačkoli je veden v seznamu spolupracovníků StB.

Otcové by mohli mít týden otcovské dovolené, navrhne to Nečas

Nárok na placenou mateřskou dovolenou možná v budoucnu získají i otcové. Zavedení otcovského volna, které by si muži mohli vybrat po narození potomka do jeho dvou měsíců, se chystá navrhnout ministr práce Petr Nečas (ODS). Takzvaná otcovská dovolená by podle něj měla trvat týden. "Chceme, aby existovala možnost jednotýdenní peněžité týdenní pomoci v otcovství. Jeden týden pracovního volna by byl hrazený ze systému nemocenského pojištění," uvedl ministr. Od otcovské dovolené si Nečas slibuje větší zapojení mužů do péče o rodinu a zlepšení situace žen.

Nečas navrhne do čela rady vlády pro rovnost pohlaví Stehlíkovou

V čele rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů by mohla v brzké době stanout ministryně Džamila Stehlíková (SZ), která má v kabinetu na starosti lidská práva a menšiny. Do funkce předsedkyně ji navrhne ministr práce Petr Nečas (ODS). Řekl to ČTK. Rada, kterou vedla v minulém období poslankyně Anna Čurdová (ČSSD), se sešla naposledy loni na jaře. Po loňských parlamentních volbách svou činnost zatím neobnovila.

Poslanec Šeich tvrdí, že není ve střetu zájmů, podíl ve firmě prodal

Poslanec David Šeich (ODS) tvrdí, že již prodal svůj podíl ve firmě Eurovision, kvůli kterému by se zřejmě ocitl ve střetu zájmů. Šeich o tom ve středu informoval ČTK. Poslanec několik let vlastnil společnost, která radí městům a firmám, jak získat peníze z evropských fondů. Zároveň však ve výboru pro evropské záležitosti ovlivňuje způsob, jakým bude Česko peníze z EU čerpat. "Počátkem tohoto roku byla společnost transformována na akciovou společnost. Můj podíl akcií je v tuto chvíli již prodán," uvedl Šeich. Možný střet zájmů popřel. Podle středečních údajů z obchodního rejstříku je ale Šeich ve firmě Eurovision, s.r.o., stále vlastníkem obchodního podílu ve výši 80 procent.

O podezření ze střetu zájmů v Šeichově případě ve středu informovaly Lidové noviny. Firma Eurovision, kterou Šeich před sedmi lety založil, zprostředkovala podle deníku projekty za více než dvě miliardy korun. Zisk se odhaduje na šedesát až sto milionů. Lidové noviny uvedly, že Šeich se stal poslancem v roce 2002, jednatelem firmy však zůstal ještě tři roky.

"Já se domnívám, že je to klasický střet zájmů a že to může vykazovat určité 'mafiózní' praktiky, takovýto způsob postupu, kdy se propojuje výkon funkce poslance a současně výkon podnikatele ve stejném oboru," řekl novinářům místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle nejsilnější opoziční strany by Šeich nejlépe udělal, kdyby složil poslanecký mandát. "Takový postup je zcela nepřijatelný," soudí Sobotka. "To je neslýchaná věc," dodal předseda ČSSD Jiří Paroubek, podle něhož je Šeich "neuvěřitelně nestoudný". Šeichovo působení ve firmě zabývající se dotacemi vadí i jeho stranickým kolegům.

Zahraniční obchod v březnu s rekordním přebytkem

Zahraniční obchod skončil v březnu s rekordním přebytkem 12,4 miliardy korun, což je o 3,3 miliardy více než před rokem a nejvyšší kladné březnové saldo v historii České republiky. Informoval o tom Český statistický úřad. Příznivě působil především růst přebytku v obchodě se stroji a dopravními prostředky a pokles schodku v obchodě s minerálními palivy. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana se na rekordní březnové bilanci českého exportu podepsala poptávka na evropském trhu, kde české firmy profitují především z mírného oživení německé ekonomiky.

ČR a Polsko chtějí právo zastavovat zákony EU

Ve sporech o evropskou ústavu hrozí konflikt kolem budoucích práv národních parlamentů a přerozdělení hlasů členských zemí. Česká republika při jednáních o nové smlouvě o fungování Evropské unie žádá zavedení "červené karty", kterou by parlamenty 27 členských zemí mohly používat vůči unijním zákonům. Praha se také připojila k Polsku a požaduje změny v rozdělení hlasů v Radě EU, jaké navrhuje odmítnutá euroústava. ČTK to řekl český vyjednavač pro novou ústavní smlouvu Jan Zahradil. Podle německého listu Handelsblatt chtějí právo "červené karty" také Polsko a Nizozemsko.

Zahradil navíc řekl, že Česká republika chce změnit přerozdělení hlasů v Radě EU, kde členské státy definitivně schvalují zákony a opatření. Hlasy jsou rozděleny víceméně podle počtu obyvatel. Podle Zahradila rozdělení hlasů podle ústavy odmítnuté před dvěma lety ve Francii a Nizozemsku oslabovalo českou pozici oproti nynějšímu stavu, který upravuje smlouva z Nice z roku 2000. Podle českého europoslance je několik možností, jak hlasy přerozdělit.

Pokud jde o parlamenty, může podle představ Prahy, Varšavy a Haagu ztroskotat každé opatření, postaví-li se proti němu aspoň třetina národních parlamentů. Tři země, které patří mezi nejodhodlanější odpůrce euroústavy, by tak chtěly posílit v EU princip subsidiarity. Podle něj společenství přebírá jen úkoly, které nelze upravit na národní úrovni.

Topolánek ocenil roli Pákistánu v boji proti terorismu

Český premiér Mirek Topolánek ve středu při své návštěvě Islámábádu ocenil roli Pákistánu v boji proti terorismu a při stabilizaci této neklidné oblasti Asie. Jeho pákistánský protějšek Šaukat Azíz po schůzce mimo jiné vyzval svět, aby se větší měrou podílel na hospodářské obnově sousedního Afghánistánu, který se stále nemůže vzpamatovat z mnohaletých válek. Hlavním tématem jednání s Azízem i pákistánským prezidentem Parvízem Mušarafem byl však rozvoj vzájemného obchodu. Jednalo se mimo jiné i o radiolokátoru Věra. Návštěvu Topolánka, který je prvním českým premiérem, jenž do Pákistánu oficiálně zavítal, provázejí přísná bezpečnostní opatření.

Kromě bezpečnostních a politických otázek se premiéři zabývali obchodem a dvěma důležitými smlouvami - dohodou o ochraně investic a o zamezení dvojímu zdanění. První sice byla podepsána už v roce 1999, avšak Pákistán ji zatím neratifikoval, druhá je teprve ve stadiu zrodu. V obou případech pákistánští představitelé podle Topolánka přislíbili rychlou součinnost. V souvislosti s plánem na dodávku českých radiolokátorů Věra Topolánek s pákistánským prezidentem i premiérem probíral i otázku uzavření dohody o utajovaných informacích.

S Mušarafem i Azízem Topolánek jednal i o úsilí Pákistánu dosáhnout dohody o volném obchodu s EU a přislíbil jim, že ČR bude při jednáních v EU podporovat snahy Islámábádu. Topolánek také oznámil, že ČR hodlá v Pákistánu otevřít dva honorární konzuláty.

Velvyslanectví USA plánuje zjednodušit systém pro vydávání víz

Velvyslanectví USA v Česku plánuje v létě mírně zjednodušit systém pro vydávání víz. Američané totiž chtějí na svých webových stránkách spustit aplikaci, prostřednictvím které si budou moci všichni zájemci o vízum na internetu například sjednat datum pohovoru na velvyslanectví. Dosud tuto možnost mohli několik měsíců využívat pouze zájemci o studentské vízum a účastníci programu Work and Travel. Ostatní museli dosud zvolit tradiční cestu, jejíž součástí byla například povinnost americké ambasádě některé formuláře posílat faxem. Podle pracovníků velvyslanectví novinka usnadní žadatelům vyřizování víza.

Sněmovna zvolila své zástupce do česko-rakouské komise k Temelínu

Poslanecká sněmovna vybrala deset zástupců, kteří budou působit v česko-rakouské parlamentní skupině pro kontrolu bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín. Každou sněmovní stranu budou reprezentovat dva poslanci. Česko bude mít v komisi také tři senátory. Podobné složení má mít i rakouská část skupiny.

Za ODS byli do pracovní skupiny zvoleni jihočeští poslanci Jan Špika a Jan Bauer. ČSSD budou reprezentovat bývalý ministr průmyslu Milan Urban a poslanec Ivan Ohlídal. V komisi bude pracovat také šéf KSČM Vojtěch Filip, poslankyně Kateřina Konečná (KSČM), bývalý ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL), místopředseda sněmovny Jan Kasal (KDU-ČSL) a poslanci zelených Kateřina Jacques a Ondřej Liška.

Parlamentní skupina pro kontrolu bezpečnosti Temelína by mohla začít fungovat během června. Do konce května mají kancléři obou komor národních parlamentů dojednat v Praze technické podmínky práce skupiny. V české metropoli by také mělo být první pracovní jednání poslanců a senátorů. Následující schůzka by měla být v jihočeské jaderné elektrárně, další ve Vídni.

Rakouští odpůrci jaderné elektrárny ustavení komise označili za "zdržovací manévr", který jednání pouze zpolitizuje. Oznámili, že v pátek v 15:00 zablokují na dvě hodiny dvanáct rakousko-českých hraničních přechodů. Zopakovali, že budou v protestech pokračovat, dokud rakouská vláda nepodá na Česko kvůli Temelínu mezinárodněprávní žalobu.

Bývalí disidenti žádají svobodu pro politické vězně ve Vietnamu

Bývalí čeští disidenti se obrátili na politické špičky Vietnamu s žádostí o okamžité propuštění aktivistů iniciativy "Deklarace 2006" z vězení. V otevřeném dopise bývalí disidenti včetně exprezidenta Václava Havla vyjadřují znepokojení nad postupem vietnamské vlády vůči lidem, kteří se loni v deklaraci vyslovili pro nenásilnou změnu režimu ve Vietnamu. Autoři deklarace se přihlásili k odkazu Charty 77 jako demokratickému způsobu vyjádření kritických postojů k současné situaci v zemi.

Dopis dále podepsali například bývalý ministr zahraničí Jiří Dienstbier, expremiér a senátor Petr Pithart, katolický duchovní Václav Malý, rabín Karol Sidon či univerzitní profesor Jan Sokol.

Aktuálně.cz: Do podsvětí unikla tajná data o Mrázkovi

Do podsvětí unikla tajná data z několika spisů, které na nejrůznější zločinecké skupiny vedla protikorupční služba. Týkala se mimo jiné případu zavražděného podnikatele Františka Mrázka. Informoval o tom zpravodajský server Aktuálně.cz. Unikly podle něj například dokumenty ze spisu s krycím označením Olej, který byl před třemi lety založen kvůli monitorování podnikatelské skupiny kolem ústeckého podniku Setuza. Detektivové v něm shromažďovali informace právě o Mrázkovi nebo o jeho spolupracovníkovi Tomáši Pitrovi. Spisy přitom obsahují nejen informace, které policie později využila ke stíhání konkrétních lidí, ale i takzvané operativní informace, tedy jakákoli data, která mohou s danou problematikou třeba jen okrajově souviset. "Jsou to prostě svazky nabité informacemi, které plasticky popisují aktivity podezřelé skupiny či člověka," popsal význam svazků jeden z policejních důstojníků.

Server připomíná, že z týmu Pokr, který vyšetřoval Mrázkovu smrt a disponoval údaji z protikorupční služby, letos odešel elitní detektiv Luděk Žákovec, který nyní pracuje u Pitra. Právě Pitr je podle jedné z pracovních verzí kriminalistů uveden na seznamu osob, jež mohly mít na Mrázkově smrti zájem. Důkazy vedoucí k vrahovi se ale dodnes neobjevily.

Policie kvůli úmrtí při orkánu obvinila bývalého starostu Vestce

Policie obvinila bývalého starostu Vestce u Prahy Eduarda Jarolímka z maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti. Nenechal podle ní odstranit nebezpečné stromy u silnice, spadlý kmen 18. ledna zabil v autě při orkánu Kyrill bratry Václava a Jiřího Nohýnkovy. Uvedl to zpravodajský server iDnes. Jarolímek ČTK sdělil, že vinu necítí. "V době, kdy došlo k politování hodné události, při níž vyhasly dva životy, jsem už nebyl ve funkci starosty, a to více než tři měsíce. Z tohoto důvodu jsem již neměl vliv na dění v obci a nemohl jsem tedy ani jakkoliv ovlivnit pokácení topolové aleje na Vídeňské ulici," uvedl. Jarolímek tvrdí, že za svého funkčního období byl jediným, kdo se problematice aleje topolů věnoval a její vykácení připravoval. "Vzhledem k tomu, že v říjnu 2006 došlo ke zvolení nové starostky, neměl jsem již možnost v této započaté práci pokračovat," dodal.

O tom, že policie smrt mladíků na žádost rodičů obětí vyšetřuje, informovala již dříve televize Nova. Televize tehdy uvedla, že většina vzrostlých topolů měla být už dávno pokácena. Stromy byly většinou starší než 50 let a podle soudního znalce byly jejich kmeny ztrouchnivělé a představovaly nebezpečí. Město o tom údajně vědělo. Více než tři roky řešilo, kdo stromy pokácí. Podle serveru iDnes se silničáři dokonce po lednovém neštěstí pokusili na obecním úřadě zlikvidovat dokument, podle kterého se k odstranění stromů zavázali. Starostka Alena Šedivá ve středu ČTK řekla, že silnice patří Středočeskému kraji a spravuje ji Správa a údržba silnic Kladno. "Už jsou všechny stromy dole a všechno je uklizeno," dodala. K případu se vzhledem k pracovnímu zaneprázdnění nechtěla více vyjádřit.

Při ničivém orkánu, který se v lednu přehnal Českou republikou, zahynuli čtyři lidé. Kromě dvou mladíků ve Vestci padající stromy na Českolipsku usmrtily hasiče a také muže v Řevnicích.

Brigádníci budou zachraňovat mlýn z Pyšné princezny

Brigádníci se letos zapojí do záchrany Dolského mlýna u Jetřichovic na Děčínsku. Stavbu z roku 1515 lidé znají především z pohádky Pyšná princezna ze scény, při níž král Miroslav s princeznou Krasomilou postupně strkají své pronásledovatele do pytlů. Brigádníci by měli napravit škody, které zde vznikly během natáčení. Dobrovolníci se nebudou na záchraně mlýna podílet poprvé. Díky pražskému statikovi Jindřichu Rinešovi a řediteli Střední průmyslové školy stavební v Děčíně Janu Vyhnálekovi a jeho studentům se již podařilo zajistit obvodové zdi a vyčistit okolní prostory. Při odstraňování nánosů nalezli i kamenné žernovy, mezi kterými se v minulosti mlelo obilí. Od roku 2000 je Dolský mlýn v majetku Národního parku České Švýcarsko, který se jej od roku 2004 snaží zachránit. V budoucnu by zde měl být i dřevěný kříž a boží muka, které k okolí mlýna kdysi neodmyslitelně patřily.

Věřící si připomněli 75. výročí vysvěcení vinohradského kostela

Věřící si v úterý celodenním programem připomněli 75. výročí vysvěcení kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad na pražských Vinohradech. "Posvěcení kostela, to jsou takové narozeniny toho kostela," řekl věřícím pražský arcibiskup Miloslav Vlk na mši, jež v podvečer oslavy zakončila. Kostel postavený slovinským architektem Josipem Plečnikem, který se v Česku proslavil zejména jako autor úprav Pražského hradu, se stal dominantou Vinohrad i významnou součástí panoramatu Prahy. Vysvěcen byl 8. května 1932. Při návrhu kostela se Plečnik údajně nechal inspirovat starokřesťanskou středomořskou architekturou. Loni kostel ministerstvo kultury zařadilo na předběžný seznam památek a kulturních statků, které Česká republika navrhne pro zápis do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO v období 2007 až 2018.

Moravská a česká vína získala na soutěži v Bruselu 17 medailí

Moravští a čeští vinaři získali na 14. ročníku mezinárodního soutěže vín Concours Mondial v Bruselu 17 cenných kovů - šest zlatých a 11 stříbrných medailí. Domácí vinaři na soutěž vyslali společně celkem 58 vzorků. ČTK informaci získala na stránkách Svazu vinařů České republiky a Národního vinařského centra. V jedné z nejslavnějších soutěží světa letos 220 degustátorů hodnotilo rekordních 5735 vín a destilátů ze 47 zemí. Největší v historii byla také účast českých a moravských vinařů, loni přihlásili do soutěže 37 vzorků a získali 14 medailí.

Gorilí samice Kamba bude mít možnost být znovu matkou

Gorilí samice Kamba bude mít možnost znovu přivést na svět potomka. Pětatřicetiletá samice počátkem dubna porodila mrtvé mládě. Ve středu se do pražské zoo sjeli odborníci, kteří měli rozhodnout o další mateřské budoucnosti Kamby a rozhodli, že Kambě bude umožněno znovu zabřeznout s gorilím samce Richardem. Ten je otcem první gorily narozené v Česku, nyní dvouleté Moji.

Chovatelé chtějí předejít rizikům březosti a porodu například tím, že Kambu budou cvičit na přijetí vyšetření ultrazvukem. Chtějí jí také případně v době březosti upravit krmné dávky. Zoo upřednostňuje přirozený průběh porodu, pro jistotu bude ale v pavilonu zřízen provizorní operační sál.

Do pražské zoo by ze Dvora Králové měla přibýt další gorilí samice Mesa, která je stejně stará jako Kamba.

Čeští hokejisté prohráli s Ruskem

Čeští hokejisté prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa v Moskvě s domácím Ruskem 0:4 a nezopakují úspěch z loňska, kdy získali stříbrné medaile. Rusové ve středečním zápase vedli od 7. minuty brankou Markova, další góly přidali v poslední třetině Malkin, který skóroval dvakrát, a Radulov. Poprvé po třech letech se tak český tým vrátí ze světového šampionátu bez medaile.

Trenér Alois Hadamczik po zápase ocenil sílu soupeře. "Ruská sborná má nejlepší tým za poslední roky. Hlavně v útoku je vynikají," řekl kouč na tiskové konferenci. Přesto s ní podle něj Češi hráli dvě třetiny vyrovnanou partii. "Jedinou chybou bylo, že se nám nepodařilo dát branku. Šance jsme měli. Do přečísleních dva na jednoho nebo tři na dva jsme se dostali, ale nezakončili jsme je," litoval Hadamczik.

Počasí

Ve čtvrtek meteorologové čekají zpočátku zataženo, občas déšť, postupně od jihozápadu ubývání oblačnosti a ustávání srážek. Teploty 18 až 22 stupňů, na horách kolem 12 stupňů Celsia. Jihozápadní až západní vítr, s nárazy o rychlosti 50 až 70 kilometrů za hodinu, by měl k večeru slábnout.

09-05-2007