Zprávy

První konzultace o radaru skončily, další jednání koncem května

Čeští a američtí diplomaté a experti uzavřeli v pátek dvoudenní konzultace o právním postavení personálu radarové základny, kterou Spojené státy chtějí postavit ve vojenském újezdu Brdy. Koncem května začnou zástupci obou zemí řešit druhou smlouvu o protiraketové obraně, která má být hlavním dokumentem pro případné umístění americké stanice v Česku. "V této smlouvě by měly být upraveny podmínky fungování a chodu eventuální radarové základny, její umístění, přístup na základnu, možnosti návštěv, logistika. První, sondážní jednání o této smlouvě proběhne 22. května 2007. Konec jednání předpokládáme přibližně za rok," informovala ČTK ministerstva obrany a zahraničí.

Dohoda o právním postavení vojenské základny i smlouva o protiraketové obraně budou mít prezidentský charakter, budou tedy podléhat souhlasu obou komor parlamentu i hlavy státu. Kromě těchto dvou dohod hodlá Česko podepsat s USA ještě dohodu o ochraně utajovaných vojenských skutečností. Tuto smlouvu by Česko s USA uzavřelo bez ohledu na současná jednání o protiraketové obraně, uvedly české úřady.

Šéf americké delegace, zvláštní emisar ministerstva zahraničí pro politické a vojenské záležitosti Robert Loftis první kolo rozhovorů v Praze označil za úspěšné. "Identifikovali jsme oblasti, na kterých se shodneme, a ty, na kterých budeme muset pracovat. Oceňuji přípravu a pečlivost českého týmu i užitečnost diskusí," uvedl v tiskovém prohlášení.

Bez prověrky se v Česku k dokumentům NATO a EU dostane jen pět lidí

Bez příslušné prověrky se nyní v Česku k dokumentům NATO a EU dostane pouze pět státních činitelů - prezident, premiér, ministr zahraničí a předsedové obou komor parlamentu. Novelu zákona, která s tím počítá, podepsal prezident Václav Klaus. Zpřísnění pravidel po Česku žádala Severoatlantická aliance. Podle novely budou ostatní lidé k práci s tajnými dokumenty NATO a EU potřebovat osvědčení Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Zákon dosud umožňoval, aby se s tajnými informacemi NATO a EU bez prověrky seznamovali všichni ministři, poslanci, senátoři, ale například i státní zástupci a soudci. Celkem šlo asi o 5000 lidí.

Ministři ČR a Německa věří v pokrok institucionální reformy EU

Přesvědčení, že se do červnového summitu Evropské unie podaří dospět ke shodě o zásadách institucionální reformy společenství, v pátek v Berlíně vyjádřili ministři zahraničí Česka a Německa Karel Schwarzenberg a Frank-Walter Steinmeier. Oba také ocenili, že se stále více na mnohostranné úrovni diskutuje o zvažovaném americkém protiraketovém systému v Česku a Polsku, i když se názory Prahy a Berlína na tuto problematiku liší. "Obnova evropských institucí nesmí ztroskotat," řekl Steinmeier na společné tiskové konferenci se zřetelem na probíhající konzultace se všemi členskými zeměmi EU o nové smlouvě, která by měla řešit fungování unie rozšířené na 27 členů. Také Schwarzenberg věří, že se dospěje k "dobrým řešením". Zevrubně však ministři nechtěli debatu komentovat.

Britský europoslanec: postoj ČR k euroústavě je těžké pochopit

V případě České republiky je těžké racionálně pochopit, proč její vláda požaduje změny reforem z odmítnuté euroústavy. ČTK to řekl vlivný britský europoslanec Andrew Duff, který také označil požadavek odstranit z textu evropskou vlajku a hymnu za "dětinský". Podle něj se během přípravy nové verze ústavy jasně vydělila skupina čtyř euroskeptických vlád - Británie, České republiky, Polska a Nizozemska, které prý nepostupují v rozhovorech konstruktivně.

U Čechů se zdá, že jsou si mnohem méně jistí, proč chtějí omezit kvalitu a rozsah reforem obsažených v ústavě, řekl Duff. "Všichni sice známe předsudky prezidenta (Václava) Klause, ale těžko racionálně pochopit, čeho se on a jeho premiér snaží dosáhnout." Duff kritizoval český požadavek, podle něhož by se jedna nebo více zemí mohly vyvázat z nějaké unijní legislativy. Je absurdní myslet si, že stát může ad hoc přistoupit na jednu legislativu a na druhou ne, řekl. "Když vstupujete do EU, zavazujete se k legislativnímu procesu." Vyvázat se z něj z vlastní vůle znamená totéž, co říci "Chceme být druhořadí členové", uvedl europoslanec. "Češi se musí zeptat, jestli to opravdu chtějí."

Evropská soudní dvůr je přetížen, názory na řešení se různí

Evropský soudní dvůr (ESD), nejvyšší právní instance EU, je podobně jako jiné soudy přetížen, případy průměrně vyřizuje 20 měsíců. Uvedl to náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar na konferenci, jejímž tématem bylo budoucí postavení a činnost ESD. Účastníci konference se však neshodovali na tom, zda by soudní dvůr měl prodělat zásadní reformu, či jen tak jako dosud dílčí změny.

Evropský soudní dvůr, u něhož mohou porušení unijního práva žalovat jak členské státy, tak Evropská komise, tvoří 27 soudců a osm generálních advokátů. Byl založen v roce 1958, je odvolacím soudem proti rozsudkům Soudu první instance, který je složen také z 27 soudců a vznikl v roce 1989. Oba soudy sídlí v Lucemburku. Za ČR je členem ESD Jiří Malenovský, Irena Pelikánová je u Soudu první instance.

Ženská lobby z EU vyzvala Topolánka k omluvě za slova o rovnosti

Evropská ženská lobby (EWL) požaduje po českém premiérovi Mirku Topolánkovi veřejnou omluvu za jeho slova o rovných šancích pro ženy a muže a o integraci cizinců. Současně vyzvala Evropskou komisi k tomu, aby rychle připravila rámec pro prosazování rovnosti a potírání diskriminace v členských zemích sedmadvacítky. ČTK o tom informovala Česká ženská lobby. EWL zastřešuje 4000 neziskových organizací ze zemí EU. V Evropské komisi a Evropském parlamentu se mimo jiné snaží prosazovat opatření na podporu rovných šancí pro obě pohlaví. Členem EWL je Česká ženská lobby, která sdružuje 21 organizací.

Premiér Topolánek pobouřil aktivistky svým vyjádřením při oficiálním českém zahájení Evropského roku rovných příležitostí pro všechny začátkem dubna. Prohlásil: "Žena se může svobodně rozhodnout děti nemít, a pak jsem přesvědčen, že má stejné příležitosti uplatnění jako muž." Podle předsedy vlády je také přínosnější asimilace cizinců než integrace a multikulturalismus. Prezidentka EWL Kirsti Kolthoffová vyzvala Topolánka k omluvě dopisem. Jeho vystoupení označila za "ostudnou řeč, která znevažuje ženy a znevýhodněné skupiny". Topolánek podle ní popřel základní hodnoty jako rovnost a zásada nediskriminace, na kterých EU stojí. Kolthoffová dodala, že je nepřijatelné, aby se podobným způsobem vyjadřoval představitel členského státu EU.

Kvůli výrokům českého premiéra se EWL obrátila i na eurokomisaře Vladimíra Špidlu, do jehož působnosti rovné šance spadají. Upozornila ho na Topolánkovy výroky. Špidla se pražského zahájení evropského roku účastnil, premiérův projev si vyslechl. Podle Kolthoffové "tato nešťastná událost (premiérovo vystoupení) odhalila naléhavost" vytvoření zákonných opatření a politických postupů, které by k zajištění rovnosti mezi pohlavími a k odstranění diskriminace znevýhodněných v členských zemích vedly.

Topolánek v Gruzii hovořil o tlacích Ruska v energetice

Rusko využívá energetického tlaku ve své zahraniční politice. Po jednání se svým gruzínským protějškem Zurabem Nogaidelim to v Tbilisi řekl český premiér Mirek Topolánek. ČR podle něj podporuje vstup Gruzie do Evropské unie a Severoatlantické unie. Hlavní část dnešních rozhovorů se ale týkala rozvoje obchodu. "Já vnímám energetický tlak Ruské federace jako zahraničněpolitickou otázku, a to zcela rozhodně," prohlásil Topolánek. Na cestě ho doprovázejí ministr průmyslu a obchodu Martin Říman a ministr kultury Václav Jehlička a mise českých podnikatelů. Topolánek je prvním premiérem v historii samostatné České republiky, jenž do Gruzie zavítal. Návštěvu Gruzie, kam Topolánek přiletěl v úterý z Pákistánu, zakončí v sobotu, kdy by se měl vpodvečer vrátit zpátky do Česka.

Ministryně Parkanová navštívila české vojáky v Kosovu

Česká ministryně obrany Vlasta Parkanová během páteční návštěvy českého vojenského kontingentu na základně Šajkovac v Kosovu uvedla, že přítomnost mezinárodních jednotek v Kosovu bude i nadále potřebná. Podle Parkanové bude i česká armáda v kosovské misi pokračovat bez ohledu na případné snižování armádního rozpočtu. Pro českou armádu je prestižní vyslat vojáky do zahraničních misí, řekla Parkanová. "Mise se rušit nesmí, a to i za tu cenu, že finanční prostředky budou velkým problémem," řekla ministryně, která se během návštěvy setkala i s velitelem mezinárodních mírových sil KFOR Rolandem Katherem z Německa. Parkanová také ocenila působení mezinárodních jednotek, které se snaží situaci v Kosovu stabilizovat. Zajímavým projektem je podle ní například televize "Kosovision", která vysílá pro místní obyvatele. Podle ní se snaží zmírnit rozpory mezi etniky například tím, že ukazuje společné záběry srbských a albánských dětí.

Česká armáda v Afghánistánu přijala po nehodě nová opatření

Nehoda, která si počátkem tohoto měsíce vyžádala v Afghánistánu život jednoho českého vojáka, vedla naši armádu k přijetí nových bezpečnostních opatření. ČTK o tom informovala majorka Jana Růžičková z tiskového oddělení generálního štábu armády. Český voják, který při sesuvu půdy utrpěl těžké zranění, zůstává v péči lékařů české polní nemocnice v Kábulu. Jeho zdravotní stav je prý více než uspokojivý. Přísnější bezpečnostní opatření se podle Růžičkové týkají právě podmínek pohybu ve složitém terénu či za špatného počasí, aby se maximálně zajistilo předcházení podobným nešťastným událostem. Obecně bylo nicméně konstatováno, že nehody uvedeného typu nelze vždy předvídat a není možné jim pokaždé zabránit. Pokud by měly operace jednotek ISAF zcela podléhat momentálním klimatickým podmínkám, staly by se některé oblasti kvůli sněhu a posléze tání a období dešťů nedostupnými na dobu zhruba sedmi měsíců, což je nereálné.

V provinčním rekonstrukčním týmu ve Fajzábádu v severoafghánské provincii Badachšán působí v současné době 83 českých vojáků, kteří se společně s Němci a Dány podílejí na zajištění bezpečnosti a stability oblasti. Kromě toho funguje na mezinárodní letištní základně v Kábulu česká polní nemocnice, jejímž úkolem je léčit především zraněné a nemocné spojenecké vojáky.

Na Olšanech lidé uctili památku emigrantů odvlečených do gulagů

Na osudy ruských a ukrajinských antibolševických emigrantů odvlečených po druhé světové válce do sovětských vězeňských táborů vzpomněli v pátek na Olšanských hřbitovech účastníci tichého shromáždění uspořádaného petičním výborem Oni byli první. Věnce a květiny k pamětní desce na pravoslavném chrámu zesnutí Přesvaté Bohorodice položil prezident Václav Klaus a další představitelé státu. Přítomni byli duchovní i potomci obětí.

Bývalý předseda výboru Oni byli první Vladimír Bystrov ocenil roli Československé republiky, kde mnozí emigranti z carského Ruska našli nový domov. "Připomínáme si věrnost této zemi a ideálům svobody," řekl před shromážděním několika desítek lidí. "Kolem chrámu jsou hroby Rusů a Ukrajinců, kteří se nevzdali a vydali na cestu za svobodou. Na stěně je deska věnovaná těm, kdo hroby nemají," uvedl.

Řečníci připomněli, že květen 1945 neznamenal pouze konec války, ale také počátek násilné deportace ruské protibolševické opozice. "Do složité mozaiky toho, co se dělo za druhé světové války a bezprostředně po ní, tato věc patří a bylo by tragédií na ni zapomínat," řekl Klaus. Upozornil zároveň, že většina lidí v zemi o těchto tragických událostech nevěděla. "Teprve na počátku 90. let se lidé s tímto fenoménem začali seznamovat. Naše země si však dlouho nebyla vědoma toho, kolik lidí umožnila po skončení druhé světové války odvléct do sovětských gulagů," řekl Klaus.

Po ruské bolševické revoluci v roce 1917 se v tehdejším Československu usadilo více než 20.000 příslušníků takzvané bílé emigrace, kteří se nechtěli smířit s vývojem ve své zemi. Koncem 30. let získalo na 9000 těchto uprchlíků československé občanství. Těsně po druhé světové válce však začalo v Praze jejich zatýkání a následná deportace do stalinských věznic.

Rakušané blokovali kvůli Temelínu 12 z celkem 16 přechodů

Rakouští odpůrci jihočeské jaderné elektrárny Temelín zablokovali v pátek opět po dvou týdnech hranice s Českem. Průjezd mezi oběma státy zatarasili na 12 ze 16 přechodů. Rozsahem jde o největší blokádu hranic za posledních sedm let. Naposledy aktivisté protestovali na deseti přechodech. Rozšířením blokád stupňují tlak na rakouskou vládu, aby podala proti Česku mezinárodní žalobu kvůli údajnému porušení dohody z Melku o bezpečnostních opatřeních v Temelíně.

Důvody protestů zůstávají stejné. Rakušanům vadí loňská kolaudace elektrárny a spuštění Temelína při údajných bezpečnostních nedostatcích. V uplynulých dvou měsících aktivisté počet blokovaných přechodů postupně zvyšovali. Při poslední sérii blokád prodloužili trvání některých protestů na více než předtím obvyklou jednu hodinu. Kromě toho přesunuli tyto akce ze středečního dopoledne na páteční odpoledne, kdy mohou způsobit podstatně větší dopravní problémy.

Mnozí čeští politici volají po tom, aby si Česko už oficiálně stěžovalo na nečinnost rakouských úřadů. Ty opakovaně tolerují porušování základního práva obyvatel EU na volný pohyb osob a zboží. Jihočeský hejtman Jan Zahradník ve čtvrtek vyzval premiéra Mirka Topolánka, aby blokády jasně odmítl. Stejnou výzvu zaslal hejtman i rakouskému kancléři Alfredu Gusenbauerovi. Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg ve čtvrtek prohlásil, že pokud rakouští aktivisté přechody zcela zablokují a nebudou jen demonstrovat, bude o tom chtít hovořit se svou rakouskou kolegyní Ursulou Plassnikovou. Patrně tuto otázku otevře na schůzce ministrů zahraničí EU.

Ve společnosti převládá skepse k dopadům reforem

V české veřejnosti převládá názor, že dopady chystané reformy veřejných financí budou spíše negativní. Více než polovina lidí, kteří se seznámili s vládními daňovými, sociálními a zdravotnickými záměry, očekává zhoršení své situace. Ve zlepšení věří jen necelých sedm procent z občanů. Podle aktuálního průzkumu společnosti Factum Invenio zveřejnění návrhu reformy veřejných financí zaznamenala většina obyvatel republiky, konkrétně 82 procenta. Podrobně se s ním seznámila ale jen necelá desetina z nich. Tři čtvrtiny dotázaných připustily, že o reformě mají nanejvýš základní informace.

Nejméně lidí souhlasí se zvýšením daně z přidané hodnoty a s dalším zvyšováním věku odchodu do důchodu. Čtvrtina lidí souhlasí s částečnou úhradou zdravotní péče ze strany občanů a s jednotnou sazbou daně z příjmu. Dvě pětiny lidí by souhlasily s částečnou úhradou vysokoškolského vzdělání a se zavedením povinného penzijního připojištění. Největší podporu získal záměr zpřísnit podmínky pro nárok na sociální dávky.

Ekumenická rada církví podpořila memorandum o vztazích se státem

Ekumenická rada církví podpořila Memorandum za nápravu vztahu státu a církví, apel občanů z křesťanských a občanských iniciativ na vládní činitele, aby usilovali o dořešení úpravy těchto vzájemných vztahů. Text vzešlý loni z kruhu kolem Moravskoslezské křesťanské akademie a předaný ústavním činitelům letos v únoru požaduje především vyřešení léta odkládaného problému církevního majetku a přijetí smlouvy s Vatikánem. "Náprava dosavadních poměrů, které stále ještě v určitých ohledech neodpovídají uspořádání evropské a demokratické společnosti, by měla vzejít z přátelského dialogu a měla by přispět k efektivnější a kvalitnější spolupráci mezi státem a církvemi," uvedla Ekumenická rada církví ve stanovisku poskytnutém ČTK.

Synod evangelické církve má jako hlavní téma rodinu a manželství

Zasedání synodu Českobratrské církve evangelické, které začalo v Praze, má jako hlavní téma manželství, rodinu a jejich současná úskalí, včetně rozvodovosti kazatelů a kazatelek. Nejvyšší orgán druhé největší české církve, který tvoří laičtí i duchovenští poslanci, bude jednat do neděle. "Z ankety, která proběhla v církvi v souvislosti s přípravou synodního tématu, je zřejmé, že lidé považují za potřebné nejenom hlubokou reflexi námětu, ale i změny v praktickém přístupu," řekla ČTK mluvčí evangelické církve Ivana Benešová. Synodálové podle ní budou diskutovat nad obsáhlým materiálem vypracovaným předem komisí.

Brusel schválil státní podporu pro výstavbu továrny Hyundai v ČR

Evropská komise schválila státní podporu 111 milionů eur (asi 3,1 miliardy korun), kterou Česko poskytne na výstavbu továrny korejské automobilky Hyundai v Nošovicích. Novináře o tom informovala EK. Celková podpora, kterou společnost obdrží, činí 194,49 milionu eur (téměř 5,5 miliardy korun). Náklady na stavbu celé továrny se vyšplhají na 1,148 miliardy eur (32,1 miliardy korun). Podle komise je státní podpora v pořádku a neporušuje evropské právo. Podpora se skládá z přímého peněžního grantu a z převodu pozemků za sníženou cenu. "Jsem velice ráda, že můžu schválit podporu tak významného projektu, který přispěje k regionálnímu rozvoji a tvorbě pracovních míst v České republice," uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová.

Výrobci pian Petrof hrozí konkurz, prý dluží prodejci v USA

Výrobci pian Petrof z Hradce Králové hrozí poprvé v jeho více než 140leté historii konkurz. Návrh na něj podal Američan Earl Matzkin, který je výhradním odběratelem světoznámých pian pro americký kontinent. Tvrdí, že mu Petrof nesplatil některé pohledávky. Uvedla to ve večerních zprávách televize Nova. Vedení firmy ale tvrdí, že jde o vymyšlené dluhy. "Je to zcela neoprávněné, naše firma plní pohledávky ke svým odběratelům, během třech let jsme stáhli naše dluhy o 240 milionů (Kč)," uvedla ředitelka společnosti Petrof Zuzana Petrofová-Ceralová. O tom, jestli Petrof půjde do konkurzu, se rozhodne v úterý. "Z obsahu spisu zatím není patrné, zda jsou vůbec splněny podmínky pro vyhlášení konkurzu," řekl mluvčí královéhradeckého krajského soudu Michal Strnad.

Muzeum Prahy pořádá výstavu ke 100. výročí narození Foglara

Knižní, časopiseckou i novinovou tvorbu spisovatele Jaroslava Foglara představí výstava v Muzeu hlavního města Prahy. Expozici nazvanou Od Bobří řeky do Stínadel muzeum připravilo při příležitosti 100. výročí narození autora slavných příběhů pro děti. Výstava začne 16. května a lidé ji budou moci navštívit do 2. září, informoval ČTK městský radní Milan Richter. "Chybět nebudou ani ukázky z Foglarových kreslených seriálů, především pak Rychlých šípů, a to včetně zajímavých souvislostí a kuriozit," uvedl Richter. Expozice představí rovněž spisovatelovu pedagogickou činnost. "Vystaveny budou i zajímavé materiály z Foglarova osobního archivu, které budou zaměřeny jak na soukromý a rodinný život, tak na dílo," dodal radní.

V Aši chtějí obnovit tradici pálení dřevěného uhlí v milířích

V Aši na Chebsku se bude po dlouhé době opět vyrábět dřevěné uhlí v tradičních milířích. Parta nadšenců ze Smrčinského spolku a Ašských patriotů na konec června plánuje stavbu a zapálení prvního milíře. Z prodeje tradičně vyrobeného uhlí chtějí přispět na opravu poškozené sochy Martina Luthera, řekl iniciátor akce Luboš Caran z Aše. Podle Carana se dřevěné uhlí vyrábělo v milířích na Chebsku ještě kolem roku 1900. "Pátráním ve starých písemnostech jsme našli asi 15 míst, kde stály milíře a milířské chatky," uvedl Caran. Na popud podobných nadšenců z Německa se rozhodl, že tradici obnoví.

Ze sportu:

Tomáš Berdych nepřešel přes domácího tenistu Filippa Volandriho do semifinále antukového turnaje Masters v Římě. Jednadvacetiletý Čech marně vzdoroval přemožiteli světové jedničky Rogera Federera a Volandrimu podlehl za 63 minut hry ve dvou setech 2:6 a 3:6. Berdych Volandrimu podlehl ve vzájemných duelech po třech výhrách za sebou, jeho přemožitel snížil nepříznivou bilanci na 2:3. I všechny předchozí zápasy odehráli na antuce.

Nejlepší tenista světa Roger Federer bude v září hrát v Sazka Areně. V pražské multifunkční hale se představí v baráži o účast ve Světové skupině Davisova poháru, v níž se čeští tenisté od 21. do 23. září utkají se Švýcarskem. Hrát se bude na rychlém povrchu Taraflex. V Praze se Davisův pohár uskutečnil naposledy před devíti lety, kdy domácí tým na Štvanici porazil Jihoafrickou republiku. V Sazka Areně se ještě tenis nehrál, takže český svaz využil toho, že tentokrát mužská týmová soutěž nekoliduje s jinými akcemi.

Útočník Marek Kincl odejde v létě po třech letech z Rapidu Vídeň, přestože mnohonásobný mistr rakouské ligy měl o jeho služby nadále zájem. Čtyřiatřicetiletého českého fotbalistu zlákala nabídka klubu ASK Schwadorf, který vede třetí ligu a usiluje o postup do druhé nejvyšší soutěže. Bývalý hráč Sparty či Zenitu Petrohrad podepsal s budoucím zaměstnavatelem dvouletou smlouvu.

Odvolací senát ostravského krajského soudu čtyřem fotbalovým činovníkům a rozhodčím potvrdil podmíněné tresty za korupci od pěti do sedmi měsíců. Podle rozsudku ovlivnili či se snažili ovlivnit zápasy Opavy a Vítkovic. Mezi obžalovanými byl i rozhodčí Václav Zejda, který figuroval i v dalších korupčních aférách. Dalšími odsouzenými jsou obchodní ředitel Vítkovic Radomír Hruboň, sportovní manažer SFC Opava Gustav Santarius a další rozhodčí Jaroslav Gruber. Jedinou změnou v rozsudku je zmírnění zákazu činnosti. Podle původního rozsudku nesměli působit ve sportu vůbec. Po dnešku už manažeři klubů nesmí působit ve funkcích v rámci Českomoravského fotbalového svazu a rozhodčí nesmí pískat.

Česko zasáhl silný vítr - způsobil škody a zranil dva lidi

Českou republiku zasáhl v pátek silný vítr. V průběhu dne způsobil materiální škody a zranil nejméně dva lidi, na které na Karlovarsku spadly stromy. Právě na Karlovarsku a dále na Plzeňsku a Vysočině měl nejvážnější důsledky. Nejvíce práce kvůli němu měli hasiči, kteří do odpoledne vyjeli k téměř 540 mimořádným událostem. Je to skoro dvojnásobek dlouhodobého denního průměru. Hasiči hlavně odstraňovali spadlé stromy a utržené předměty.

Meteorologové varovali, že velmi silný vítr povane ve většině českých a moravských krajů až do pátečního večera. Ve 13:00 měl podle Českého hydrometeorologického ústavu největší sílu v nárazech na vrchu Fichtelberg na německé straně Krušných hor u Klínovce - 140 kilometrů v hodině. Na Milešovce vál o síle v nárazech 115 kilometrů v hodině. Průměrná rychlost větru vanoucího od jihozápadu dosahovala 30 až 50 kilometrů v hodině.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Oblačno, občas déšť. Teploty 18 až 22 stupňů Celsia.