Denní souhrn zpráv Zprávy

18-05-2007

Rakousko chce zajistit volný pohyb přes hranice s Českem

Rakouská strana je rozhodnuta zajistit volný pohyb přes hranice s Českou republikou bez ohledu na to, jak se bude vyvíjet spor kolem jaderné elektrárny Temelín. Novinářům to řekl rakouský ministr vnitra Günther Platter po pátečním jednání se svým českým protějškem Ivanem Langrem. Při posuzování otázky, zda umožnit volný pohyb osob bez hraničních kontrol, bude Rakousko brát v úvahu pouze splnění schengenských kritérií. Ministři se shodli, že v přípravách na začlenění do schengenského prostoru Česko postupuje dobře.

Schwarzenberg píše rakouské velvyslankyni

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg napsal rakouské velvyslankyni v Česku Margot Klestilové - Löfflerové kvůli diskriminaci českých občanů během rakouských blokád hranic. Šéf české diplomacie tak vyslyšel otevřenou žádost novináře Jiřího X. Doležala v týdeníku Reflex. V posledním vydání Doležal píše, že byl "hrubě diskriminován" úřady Rakouska na silnici u hraničního přechodu Wullowitz a že byl také svědkem diskriminace dvou dalších českých občanů. Doležal uvádí, že zaznamenal nerovnost v přístupu k právu blokovat cizí vozidla. Žádal proto ministra, aby "intervenoval u rakouské vlády". "Nebyla to tak strašná věc, ale přeci jen jsem chtěl připomenout, že se nemá dělati," řekl na dotaz ČTK Schwarzenberg.

Doležal jel na demonstraci svolanou rakouskými aktivisty kvůli jaderné elektrárně Temelín. Chtěl s kolegou žádat svojí demonstrací o dodržování dohody z Melku, kde se mimo jiné uvádí, že Rakousko nebude bránit přepravě zboží a osob. "Tuto část dohody rakouské úřady povolováním podobných akcí, jako byla ona páteční u Wullowitzu, evidentně nedodržují. Chtěli jsme proto ověřit, nakolik jsou úřady v přístupu k demonstrantům nestranné, a uspořádali jsme blokádu blokády," přiblížil Doležal. Zablokoval prý ještě s kolegou nákladní automobil, který měl bránit průjezdnosti do Čech. Rakouští aktivisté je podle Doležala začali napadat. Policista z Rakouska je prý nenapomenul a nelegitimoval. Naopak odvedl české novináře, čímž znemožnil blokování nákladního auta aktivistů.

Nerovnost v přístupu k právu blokovat cizí vozidla je zjevná, píše Doležal. Diví se také případu, kdy rakouští policisté pokutovali českou řidičku, která použila klakson, a naopak nechali bez pokuty nedaleko stojící aktivisty používající sirénu.

Češi a Rakušané by si mohli vyměňovat informace o DNA

Česká republika a Rakousko by si mohly vyměňovat informace o DNA, které jsou důležité při usvědčování pachatelů. O takzvané prümské smlouvě v Praze jednali rakouský a český ministr vnitra Günther Platter a Ivan Langer. Rakousko velmi stojí o to, aby se do výměny informací zapojila i Česká republika. Podle Langra udělá vše pro to, aby mohla informace z registru DNA, daktyloskopických otisků a registru vozidel sdílet a využívat výhod, které z toho plynou.

Rakousko si již několik měsíců vyměňuje tyto informace s Německem a již to přineslo své ovoce. Díky tomu se podařilo vyřešit velké množství případů včetně vraždy, řekl Platter.

Legislativní rada doporučila zpřísnit pravidla pro odposlechy

Legislativní rada vlády v pátek doporučila ministrům, aby schválili návrh zákona zpřísňující pravidla pro používání odposlechů. Předloha vypracovaná ministerstvem spravedlnosti předpokládá, že neoprávněně odposlouchávaní lidé by se o tomto kroku policie zpětně dozvěděli a mohli případně žádat odškodnění. Zákon také výslovně stanoví princip, že odposlech by mohl být nařízen pouze v případě, kdy si policie potřebné informace a důkazy nemůže opatřit jinak. Lidé, na něž stát nasadí odposlechy, by mohli podat k Nejvyššímu soudu žádost o přezkoumání zákonnosti takového postupu.

"Předložený návrh je polovičatý, neboť ve svém důsledku neřeší zásadní problém, a tím je zpřísnění praxe samotného povolování odposlechů," tvrdí ČSSD. Nabídla proto vládě v otázce odposlechů kompromis. Nejsilnější opoziční strana původně požadovala, aby odposlechy povoloval pouze Nejvyšší soud. Kvůli nesouhlasu ODS nyní navrhuje, aby odposlechy na první tři měsíce povoloval soud okresní a teprve prodloužení odposlechů řešil Nejvyšší soud.

Dvě Romky jedou do Štrasburku kvůli nedobrovolným sterilizacím

Dvě členky ostravského Spolku žen poškozených sterilizací se chystají příští týden do Štrasburku, kde má zasedat výbor expertů pro otázky Romů a travellerů při Radě Evropy. Ženy se zde zúčastní otevření výstavy s názvem Svět očima obětí nedobrovolné sterilizace a představí problematiku nucených ukončení plodnosti v Česku. Na stránkách serveru www.romea.cz o tom informovalo sdružení Vzájemné soužití, jehož je spolek součástí. Podle představitelů sdružení má expozice v Radě Evropy "upozornit na příliš vlažný postoj českých politiků k nedobrovolným sterilizacím".

Podezření na nucené sterilizace romských žen v Česku zveřejnilo v roce 2004 Evropské středisko pro práva Romů. Podle něj se v ČR vyskytly případy, kdy Romky nedaly k zákroku souhlas nebo na něj kývly v mezní situaci či pod pohrůžkou odebrání sociálních dávek. Na ombudsmana se do konce roku 2005 se stížností na nedobrovolné ukončení plodnosti obrátilo asi osm desítek převážně romských žen. Ombudsman Otakar Motejl navrhoval i odškodnění. nedobrovolně sterilizovaných žen Dostat by ho měly ty, kterým lékaři ukončili plodnost bez jejich řádného souhlasu v letech 1973 až 1991.

Podle viceguvernéra ČNB se přiblížila doba pro zvýšení úrokových sazeb

Česká národní banka by mohla brzy zvýšit úrokové sazby, protože zvolna mizí faktory tlumící inflaci, jako je posílení měny. V rozhovoru pro agenturu Bloomberg to uvedl viceguvernér centrální banky Miroslav Singer. "Signály se začaly hromadit jedním směrem: směrem k růstu," řekl Singer. Základní úrok v Česku je nyní 2,5 procenta, a je tak nejnižší z celé Evropské unie. Dva ze šesti členů bankovní rady na zasedání minulý měsíc hlasovali pro zvýšení sazeb. Trhy očekávají, že ČNB by mohla zvýšit úroky již na svém nejbližším zasedání, které se uskuteční 31. května, napsala agentura Reuters.

Člen bankovní rady Mojmír Hampl na počátku tohoto týdne naopak uvedl, že ČNB by se neměla znepokojovat vyšším růstem inflace a před zvýšením úrokových sazeb vyčkat na další data, která buď potvrdí, nebo vyvrátí nutnost zpřísnění měnové politiky. Podle něj lze zvýšení úrokových sazeb nasměrovat do druhého pololetí.

Odboráři se chystají do Prahy dohodnout postup proti reformám

Téměř dva tisíce odborářů z celé republiky se v sobotu chystají do Prahy, aby se dohodli na postupu proti navrhovaným vládním reformám. Podle mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jany Kašparové je to poprvé od roku 1990, kdy se sejde takto reprezentativní shromáždění předsedů a zástupců odborů přímo z podniků. Mluvčí řekla, že účastníci shromáždění připraví výzvu politikům a veřejnosti, aby se postavili proti zamýšleným reformám. Nevyloučila, že by text mohl obsahovat i výzvu k pořádání demonstrací a stávek.

Konfederace připravila vlastní analýzu navrhovaného balíku reformních opatření, který chce kabinet schvalovat ve středu. Podle odborářů by vládní záměry k ozdravení veřejných financí nevedly a situace lidí s nižším a středním příjmem by se zhoršila. Podle analýzy ČMKOS není cílem reforem ozdravit finance, ale rychle snižovat daně. Pokud by vládní záměry začaly platit, v roce 2010 by prý chybělo v rozpočtu 140 miliard korun. Cestou k ozdravení financí by podle odborů bylo naopak nesnižovat daně, přijmout opatření ke zlepšení jejich výběru či nastartovat důchodovou reformu. Pro svou sobotní akci si odbory vybraly heslo: Zastavte škrtformu.

Většina Čechů nevěří, že reforma zastaví zadlužování státu

Tři čtvrtiny Čechů nevěří tomu, že připravovaná vládní reforma veřejných financí zastaví zadlužování státu. Vyplývá to z květnového průzkumu, jehož výsledky ČTK zaslala společnost STEM. Dluh českého státu je přitom nutné řešit podle téměř 90 procent občanů, uvádí průzkum. O tom, že reforma kabinetu premiéra Mirka Topolánka (ODS) zadlužování státu nezastaví, je s jistotou přesvědčeno 24 procent lidí. Dalších 49 procent dotázaných si myslí, že se jí to spíše nepovede. Pouze čtyři procenta občanů jsou pevně přesvědčena o tom, že reforma bude úspěšná a Česku se s její pomocí povede zadlužování zastavit.

Podle téměř 90 procent občanů je třeba rostoucí zadlužení České republiky bezodkladně vyřešit. S tímto názorem se ztotožňují především příznivci občanských demokratů a lidé s dobrým materiálním zabezpečením. Slabší souhlas projevují voliči ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a občané se špatným ekonomickým zázemím. Průzkumu STEM se začátkem května zúčastnilo 1219 respondentů starších 18 let.

Většina Čechů je spokojena s životem ve svém bydlišti

Většina obyvatel Česka je spokojena s životem ve svém bydlišti. V dubnovém šetření Centra pro výzkum veřejného mínění vyjádřily spokojenost více než dvě třetiny dotázaných. Nespokojena je méně než desetina. Spokojenost lidí od dubna loňského roku mírně stoupla, a to o pět procentních bodů. Při porovnání s loňským průzkumem se zhoršilo hodnocení úrovně zdravotní péče, škol a mezd v lokalitě. Výrazně se naopak zlepšilo hodnocení stavu komunikací. Lidé rovněž hodnotili lépe pracovní příležitosti, výstavbu nových bytů, možnosti stravování za přiměřené ceny a životní prostředí.

Při hodnocení životních podmínek v místě bydliště lidé téměř jednomyslně, z 91 procent, byli spokojeni se zavedením plynu, elektřiny, vody a kanalizace. Více než dvě třetiny jsou spokojeny se svozem domovního odpadu, úrovní obchodů a služeb, životním prostředím, čistotou ulic, úrovní škol a zdravotní péče v místě svého bydliště. Kladné hodnocení převažuje nad záporným i v případě hodnocení bezpečnosti, dopravy, možností sportovního vyžití, odpočinku a rekreace, kulturního vyžití a stravování za přiměřené ceny.

Nespokojenost převažovala v hodnocení stavu komunikací a výstavby nových bytů. Při hodnocení pracovních příležitostí a úrovně mezd vyjádřily nespokojenost více než dvě třetiny oslovených. Pracovní příležitosti v místě bydliště hodnotí kladně čtvrtina lidí, úroveň mezd pouze 13 procent dotázaných.

Zelení mají pro voliče největší koaliční potenciál

Strana zelených má z pohledu voličů největší koaliční potenciál. Jako svou další nejbližší stranu ji v průzkumu agentury STEM často zmiňovali jak stoupenci vládní ODS a KDU-ČSL, tak opoziční ČSSD i neparlamentních stran. Častokrát si zelené vybírali také nerozhodnutí respondenti a nevoliči.

Průzkum ukázal, že pro stoupence KSČM je suverénně další nejbližší stranou sociální demokracie, vazba na jiné strany je u komunistů minimální. Opačně to ale neplatí - pětina příznivců ČSSD by si vybrala komunisty, prakticky stejná část má ale blízko k zeleným a 14 procent k lidovcům.

Příznivci ODS z třetiny jmenovali zelené, na dalším místě je u nich KDU-ČSL se 13 procenty, jen minimálně se v jejich výběru objevily levicové strany. Stoupenci lidovců mají nejblíže ke Straně zelených - nejmenší vládní stranu jmenovalo 28 procent z nich. Šestnáct procent určilo ČSSD, jedenáct procent ODS.

Voliči Strany zelených označili za další nejbližší stranu ODS (26 procent), sociální demokraty uvedlo 16 procent z nich a KDU-ČSL sedm procent. "Zelení jsou stranou, která má v současné době největší potenciál přílivu z jiných voličských skupin. Poměrně široká je vazba přívrženců KSČM na ČSSD, což naznačuje možnost budoucího přelévání sil na levici," komentoval výsledek průzkumu STEM. Výsledky podle agentury vypovídají jak o vazbě mezi příznivci jednotlivých stran, tak nepřímo i o možných přesunech voličů mezi stranami.

Vesecká kvůli ztrátě kufříku odvolala Horvátha z postu ředitele

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká odvolala za ztrátu kufříku se spisy ke kauze podnikatele Radovana Krejčíře Milana Horvátha z funkce ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Nejvyššího státního zastupitelství. Rozhodnutí vstoupí v platnost v pondělí 21. května. Vesecká také na Horvátha podala kárnou žalobu. Podle nejvyšší žalobkyně Horváth ztrátou dokladů porušil své povinnosti. Kárné řízení může pro Horvátha skončit například pokutou. Krajním trestem může být i propuštění z řad státních zástupců.

Horváth přišel o spisy ke kauze Krejčíř minulé úterý. Odcizeny mu byly z jeho auta. Doklady se našly po necelých dvou dnech u dvojice zlodějů, která se je marně pokoušela prodat různým médiím. Chtěla je nabídnout také Krejčířovým advokátům. Spory se dosud vedou o to, jak byly doklady ukradeny. Horváth tvrdí, že se dvojice vloupala do jeho uzamčeného auta. Zloději ale uvádějí, že jeho vůz Škoda Octavia byl odemčený. Kriminalisté upozorňují, že dvojice nemá zkušenosti s otevíráním uzamčených vozidel. Na Horváthově autě nenalezli žádné stopy násilí. Jak se krádež odehrála, to by měl říci přizvaný soudní znalec.

Soud v Praze ukončil jeden z Altnerových sporů s ČSSD

Městský soud v Praze podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka ukončil jeden ze sporů advokáta Zdeňka Altnera se sociální demokracií. Advokát v něm vymáhal zhruba 72 milionů korun za sjednání kupní smlouvy na prodej pozemku v areálu Lidového domu i BH Centrum. Soud odmítl odvolání. "Soudní řízení bylo tímto rozhodnutím pravomocně skončeno," řekl na páteční tiskové konferenci Paroubek. Altner ani jeho sekretářka Zdeňka Vacková podle ČTK v pátek nezvedali telefony.

Soud zamítl podle Paroubka žalobu proto, že Altner nezaplatil soudní poplatek ve výši jednoho milionu korun. Předseda ČSSD soudí, že tím advokát prokázal, že sám svůj nárok považuje vykonstruovaný a neobhajitelný. Vymáhaná částka v uvedené kauze je součástí Altnerových pohledávek vůči sociální demokracii, které podle advokáta vyplývají z mandátní smlouvy, na základě které stranu zastupoval v jejím sporu o Lidový dům. Altner donedávna tvrdil, že mu ČSSD za to, že jí před sedmi lety pomohl vysoudit Lidový dům, dluží honorář, který se kvůli úrokům a sankcím vyšplhal na téměř 20 miliard korun.

Sociální demokraté naopak tvrdí, že už Altnerovi 50,4 milionu korun zaplatili či složili do notářské úschovy, kde si je mohl kdykoli vyzvednout. To je advokátův honorář, který uznali. Dalších sporných 93 milionů korun složili do notářské úschovy a byli připraveni jednat o mimosoudním vyrovnání. Nyní Paroubek řekl, že ČSSD si tuto nabídku musí "velmi dobře rozmyslet", protože si ve sporu s Altnerem stojí velmi dobře.

Policie kvůli zmizelé Anně prohlédla řadu bytů, zatím ji nenašla

Policie tento týden kvůli nezvěstné třináctileté Anně prohlédla několik brněnských bytů. ČTK to potvrdila krajská policejní mluvčí s tím, že ve všech případech měli kriminalisté soudní povolení. Zda šlo o byty příbuzných Anny a kdy přesně prohlídky začaly, nechtěla konkretizovat. Policie nyní získané informace analyzuje. Kriminalisté prohledali i byt šéfredaktora Literárních novin Jakuba Patočky, který příbuzným Anny pomáhá. Patočka v bytě nebyl a jeho telefon je vypnutý. Do bytu se policie dostala za přítomnosti souseda.

Anna utekla v noci na soboru z centra Klokánek poté, co její pečovatelku Kláru Mauerovou zatkli policisté za údajné týrání sedmiletého syna Ondřeje. Policie ve čtvrtek vytvořila speciální tým, podle některých médií jsou jeho členy i lidé z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Nezačne-li digitalizace, měla by se na ČT vrátit reklama, soudí Langer

Pokud se v České republice nezačne rozvíjet digitální zemské vysílání, mělo by se začít diskutovat o možnosti návratu reklamy do vysílání České televize. Novinářům to v souvislosti s návrhem novely vysílacího zákona, která má podle tvůrců odblokovat nástup digitalizace v ČR, řekl ministr vnitra a informatiky Ivan Langer. Příjmy z reklamy na ČT by pak mohly podpořit fond kinematografie a zejména digitální vysílání, uvedl.

Prostor pro vysílání reklamy na ČT klesl od ledna na polovinu na půl procenta vysílacího času, od příštího roku reklama zmizí zcela. Podle zastánců tohoto návrhu měla uvolněná zhruba miliarda korun na televizním reklamním trhu pomoci nástupu nových digitálních stanic. ČT za to jako kompenzaci získala zvýšení poplatků. Ministerstvo vnitra nyní společně s ministerstvem kultury vypracovaly novelu vysílacího zákona, která by měla odblokovat nástup digitalizace, zbrzděný zejména soudními spory kolem udělování licencí.

Pokud automobilky nesníží emise, Česko podpoří zpřísnění limitu

Česko bude souhlasit se snížením emisního limitu u automobilů na 120 gramů CO2 na kilometr, pokud nebudou automobilky plnit dobrovolnou dohodu o snižování emisí uzavřenou s Evropskou komisí. Zní tak pozice, se kterou čeští vyjednavači pojedou na pondělní radu ministrů o konkurenceschopnosti, uvedlo ministerstvo životního prostředí. Podle vicepremiéra Martina Bursíka je tato pozice příznivá k cílům ministerstva.

Na základě dobrovolné dohody mají automobilky snížit emise do konce příštího roku na 140 gramů CO2 na kilometr. Česko sice vychází z toho, že automobilky nadále pracují na plnění dobrovolné dohody s EU, současně se ale zavazuje, že bude souhlasit s návrhem na snížení limitu na 120 gramů CO2 na kilometr k roku 2012, pokud automobilky dohodu nesplní.

Milinkevič poděkoval za zamezení členství Běloruska v radě OSN

Vůdce běloruské opozice Aljaksandr Milinkevič ocenil pozici bývalého českého prezidenta Václava Havla a českých organizací, které se zapojily do mezinárodní kampaně proti členství Běloruska v Radě OSN pro lidská práva. Výsledky čtvrtečního hlasování ve Valném shromáždění OSN, při němž členství Běloruska v radě nebylo schváleno, označil za podporu demokracie v jeho zemi. Díky výsledkům hlasování bude podle něj více pozornosti věnováno porušování lidských práv v Bělorusku.

Milinkevič zvlášť poděkoval Havlovi, který zaslal členským zemím OSN vlastní výzvu, aby nepodpořily autoritativní režim běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Ocenil také aktivity českých nevládních organizací, jenž se zapojily do mezinárodní kampaně proti běloruské vládě.

Učitel dal na Brněnsku facku žačce, které praskl ušní bubínek

Učitel jedné ze základních škol na Brněnsku dal žákyni deváté třídy takovou facku, až jí praskl ušní bubínek. Napadení oznámila policii dívka poté, co začala na ucho špatně slyšet a navštívila lékaře. Pro ublížení na zdraví hrozí pedagogovi až dva roky vězení. O pracovněprávním postihu učitele rozhodne zřizovatel školy. Lze předpokládat, že pedagog bude ze zaměstnání propuštěn.

Incident mezi učitelem a žačkou se stal poté, co pedagoga jeho žákyně nahněvaly svým pozdravem. Dívky při příchodu kantora sice vstaly v lavicích, místo pozdravu "Dobrý den!" ale všechny řekly "Nazdar!". Pedagog pak přistoupil k jedné z nich, kterou patrně považoval za strůjce žertu a dal jí facku.

Primátor Bém stanul na vrcholu nejvyšší hory světa

Pražský primátor Pavel Bém (ODS) v pátek časně ráno středoevropského letního času dosáhl vrcholu nejvyšší hory světa Mount Everest. Bém je desátým českým pokořitelem tohoto vrcholu. Při výstupu v silném větru ho doprovázeli dva šerpové. Nyní pražského primátora čeká ještě nejtěžší část výpravy. Má před sebou dvoudenní sestup do základního tábora, který je podle názorů zkušených horolezců nejriskantnější.

Horolezectví patří mezi primátorovy záliby. Zdoláním nejvyššího vrcholu světa si chtěl splnit klukovský sen. Bém odcestoval do Himálaje 23. března. Volno má do 25. května. Primátorova nepřítomnost v úřadu chod magistrátu neohrozila a neovlivnila, řekl ČTK mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Návrhy do rady a zastupitelstva za Béma předkládá první náměstek Rudolf Blažek (ODS), který ho zastupuje. Nic se neodkládalo, dodal mluvčí. V souvislosti s dvouměsíčním volnem se na Béma snesla kritika, a to i od prezidenta a čestného předsedy ODS Václava Klause.

Počasí v České republice

Je jasno, po poměrně chladné noci s teplotami mezi 1 až 5 stupni Celsia se v sobotu oteplí na 21 až 25 stupňů.

18-05-2007