Denní souhrn zpráv Zprávy

19-05-2007

Odboráři svolají do Prahy demonstraci proti vládní reformě

Odboráři svolají na 23. června do Prahy protestní demonstraci proti vládní reformě veřejných financí. Po celostátním shromáždění to oznámil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Milan Štěch. Podle odhadu pořadatelů se shromáždění zúčastnilo asi 1700 zástupců různých odborových organizací z celé republiky. Nelíbí se jim, že s nimi vláda reformní návrhy neprojednala a nezohlednila jejich připomínky. Podle Štěcha odboráři neodmítají reformy, ale jsou proti návrhům, které by znamenaly "utahování opasků ve prospěch skupiny vyvolených", což podle něj jsou skalní voliči ODS.

Podle analýzy ČMKOS není cílem reforem ozdravit finance, ale rychle snižovat daně. Pokud by vládní záměry začaly platit, v roce 2010 by prý chybělo v rozpočtu 140 miliard korun. Cestou k ozdravení financí by podle odborů bylo naopak nesnižovat daně, přijmout opatření ke zlepšení jejich výběru či nastartovat důchodovou reformu. Podle vlády by reforma měla v následujících letech státnímu rozpočtu ušetřit desítky miliard korun. Koalice plánuje sjednotit daň z příjmů na 15 procent - počítala by se ovšem z takzvané superhrubé mzdy zahrnující i sociální a zdravotní pojištění. Snížená sazba DPH se má z pěti zvýšit na devět procent. Vláda také plánuje, že firmy budou do roku 2010 platit z příjmů devatenáctiprocentní daň místo nynějších 24 procent.

"Demonstrace je v demokracii legitimní projev nesouhlasu, takže na to má kdokoli právo. Škoda jen, že nebyly pořádány demonstrace proti stamiliardovým deficitům, protože věčně se na dluh žít nedá," řekl k rozhodnutí odborářů ministr financí a hlavní garant reformy veřejných financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Odmítl, že by kabinet s odboráři nejednal.

Do demonstrujících antifašistů v Mostě najelo auto, tři zranění

Do skupiny antifašistů, kteří se v Mostě snaží zabránit neonacistům ve vzpomínkové akci na jejich kamaráda Miloše Reha, najel autem neznámý řidič. Auto muselo projet zhruba dvoumetrovým křovím, které odděluje silnici od chodníku, pak z místa ujel. Útok si podle svědků vyžádal tři zraněné. Zpravodajský server iDnes uvedl, že šlo o pravicového extremistu. Útoku předcházel incident, při němž skupina házela z chodníku po autě kameny. Obětí útoku neonacistů se v Mostě stal podle informací ČTK také kameraman České televize. Jeden z neonacistů ho praštil tyčí do ruky, údajně šlo o ránu dřevěným klackem pobitým hřebíky.

V Mostě bylo v pohotovosti několik set policistů a nad městem kroužil vrtulník. Policisté zadrželi čtyři lidi z řad pravicových radikálů. Tři kvůli symbolům na oblečení, čtvrtým je řidič, který autem najel do skupiny mladých levicových radikálů. Zhruba 400 neonacistů se do Mostu sjelo, aby uctili památku svého kamaráda Miloše Reha, který před osmi lety podlehl bodným ranám, které mu pachatel zasadil před litvínovským nádražím. Pravicoví radikálové nejprve navštívili mostecký hřbitov. Pak odjeli do Litvínova, u místa incidentu položili věnec a zapálili svíčky. Zhruba půl hodiny pochodovali městem. Anarchisté své akce omezili pouze na Most, ale policisté je po celou dobu k neonacistům nepustili.

Američtí experti na radar ukončili průzkum újezdu Brdy

Američtí experti podle ministerstva obrany ukončili průzkum vojenského újezdu Brdy. Tým v počtu 38 lidí zkoumal podmínky pro vybudování radarové základny, kterou USA chtějí právě v Brdech postavit. Odborníci se zaměřili především na zjištění hydrologických a geologických podmínek, na kvalitu infrastruktury nebo na místní dopravní dostupnost. Podle dřívějších informací většinu amerického týmu tvořili civilisté, vojáci byli v Česku jenom čtyři. Skupinu vedl pracovník americké Agentury pro raketovou obranu Julian Savage.

Kardinál Vlk zůstává v čele české katolické církve

Kardinál Miloslav Vlk zůstává v čele katolické církve v Čechách a v úřadu pražského arcibiskupa. Rozhodnutí papeže Benedikta XVI. oznámil v závěru bohoslužby k Vlkovým sedmdesátým pátým narozeninám apoštolský nuncius Diego Causero. Při dovršení tohoto věku podle církevního práva požádal Vlk o možnost odejít na odpočinek, je však obvyklé, že Vatikán hned nevyhoví. Kardinál zůstává podle jeho sekretáře ještě dva roky."Myslím si, že mnozí čekali, že odejdu. A poněvadž mne považovali za překážku v některých jednáních, tak v tomto smyslu je to určitě pro mne satisfakce, že já tady zůstávám a že bude nutné se smířit s tím, že v těch jednáních, pokud moje kompetence stačí, se budu angažovat dál," řekl Vlk Radiožurnálu. Kardinál, který s touto alternativou počítal, před několik dny řekl, že pokud papež jeho demisi nepřijme, tak že se bude dále věnovat výstavbě kostelů na sídlištích kolem Prahy, přípravě synody a aktivnímu zapojování laiků do života a práce církve.

Děkovné slavnosti v katedrále sv. Víta se zúčastnila řada čestných hostů včetně někdejšího prezidenta Václava Havla, několik stovek kněží, jáhnů a řeholníků a řeholnic, na třicet biskupů z Česka, z Evropy, Asie a Afriky i představitelé dalších křesťanských církví.

V Jáchymově se sešli bývalí političtí vězni

V Jáchymově na Karlovarsku se sešlo několik desítek bývalých politických vězňů, aby upozornili veřejnost na svůj smutný osud. Lidé, kteří přežili v 50. letech minulého století pracovní tábory v okolí města, se domnívají, že se Česká republika dodnes nevyrovnala s komunistickou minulostí. Mnohým účastníkům 18. ročníku setkání nazvaného příznačně Jáchymovské peklo vadí, že KSČM stále patří mezi parlamentní strany. Považují za nepochopitelné, že je jejich utrpení občas i zlehčováno. Mladá generace má podle politických vězňů nedostatek objektivních informací o tom, co se vlastně v komunistických lágrech dělo. "Nejde nám prioritně o finanční vyrovnání, což je nejčastěji přetřásaná záležitost. Mnohem důležitější je podle mého názoru satisfakce morální. A k té nedošlo," poznamenala předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová.

Ze Šumic u Uherského Brodu přijel do Jáchymova Jaroslav Vaculín. V roce 1950 byl odsouzen za údajnou velezradu a špionáž na 16 let. A to jen proto, že jako voják základní služby v Hodoníně nedokázal zabránit tomu, aby neutekl jeden z vojáků do zahraničí. "Byl to můj kamarád, a to jim stačilo. Nic víc vlastně nechtěli vědět. Když mě dva soudci neodsoudili, přivezli odněkud od Ostravy třetího a ten rozsudek vynesl. V jáchymovských lágrech jsem strávil pět let. Raději nevzpomínat, ale přežil jsem," uvedl Vaculín. Pořádání Jáchymovského pekla považuje za samozřejmé. Už jen jako vzpomínku na kamarády, kteří měli méně štěstí a nepřežili. Mrzí ho, že mladá generace neví o této době skoro nic. Proto se snaží alespoň něco změnit. "Společně s několika dalšími bývalými politickými vězni se snažíme navštěvovat základní školy a žákům vyšších ročníků zde vyprávíme o tom, co se tady kdysi dělo. Chodíme i na střední školy, kde už přece jenom studenti dokážou lépe tyto věci vnímat," dodal Vaculín.

Vrchní soud propustil Rostislava Roztočila z vazby

Vrchní soud propustil z vazby Rostislava Roztočila, který je obviněn z vraždy egyptského studenta před 30 lety. Jak uvedla televize Nova, loni v prosinci soud zrušil původní rozsudek z roku 1985, který Roztočilovi za vraždu vyměřil výjimečný trest, a rozhodl o novém projednání kauzy. Roztočil tvrdí, že s vraždou neměl nic společného. Proces byl podle něj pomstou tajných služeb bývalého komunistického Československa za jeho údajnou špionáž ve prospěch Západu.

Původní verdikt z roku 1985 zrušil soud na základě žádosti německé justice. Soud v Německu, kam Roztočil v roce 2005 utekl z vězení, totiž muže vydal pod podmínkou obnovení jeho starého procesu. Nový proces začal v březnu a soudkyně celou kauzu projednává od počátku, včetně výslechu svědků.

Pátrání po zmizelé Anně pokračuje

Jihomoravští policisté dál pracují na případu zmizelé Anny. I když jejich práce není nyní tolik vidět, protože neobcházejí krajinu v rojnicích ani nedělají další domovní prohlídky. Třináctiletá Anna zmizela před týdnem z centra Fondu ohrožených dětí Klokánek. Tam se dostala, když vyšlo najevo, že její opatrovnice Klára Mauerová patrně týrala svého syna Ondřeje. Podle policejní mluvčí Jany Šípkové nelze zveřejňovat, jaké kroky policie dělá nyní. Kriminalisté nyní zkoumají předměty, které při domovních prohlídkách zabavili. Média spekulují o tom, že stopou v případu je údajné zjištění, že rodina je zapojena do práce sekty.

Mluvčí policie se nechtěla vyjadřovat ani k testům DNA. Od metody si kriminalisté slibovali zjištění, zda Anna není pokrevní dcerou někoho z rodiny Mauerových. Její členové tvrdí, že dívku porodila nejspíš narkomanka, která ji vodila na hlídání k babičce ze Vsetína. Od ní se prý dostala ke Kláře Mauerové. Testy DNA by měly také prokázat, zda Anna není ve skutečnosti Karolínou Planou, která se ztratila zhruba před deseti lety v Krnově na Bruntálsku. Dívce by nyní bylo 14 let.

Bývalá zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová se už loni v říjnu dozvěděla o případu záhadné Anny, po jejíž minulosti stále pátrá policie. Po dohodě s šéfredaktorem Literárních novin a aktivistou Jakubem Patočkou radila rodině, co s dítětem bez identity udělat a jak ji legalizovat, píšou Lidové noviny. "Poradila jsem jim jedinou věc: aby vše uvedly do souladu s právem. Že to bude složité, ale že je to možné. Neradila jsem jim jako zástupce ombudsmana, protože do pravomocí tohoto úřadu tento případ nespadal," řekla listu Šabatová.

Na Everestu zemřel podle ministerstva zahraničí český horolezec

Při výstupu na nejvyšší vrchol světa Mount Everest zemřel tento týden český horolezec, potvrdila mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. Podle dostupných informací byl jediným Čechem v mezinárodní expedici a zemřel v táboře ve výšce 8300 metrů nad mořem. Od prvovýstupu novozélandského včelaře Edmunda Hillaryho a šerpy Tenzinga Norkeje v roce 1953 na nejvyšší světový velikán zdolalo "střechu světa" více než 1400 odvážlivců. Statistiky o počtu mrtvých na svazích této hory přitom registrují na 200 mrtvých; 28 z nich jsou Češi nebo Čechoslováci. Zájem však navzdory riziku neslábne: jen v letošní sezoně na Everest míří desítky expedic.

Himálajskou velehoru ve středu zdolala vůbec první Češka Klára Poláčková a o dva dny později i pražský primátor Pavel Bém. Gratulaci k výstupu na nejvyšší horu světa mu zaslal prezident Václav Klaus. V telegramu do základního tábora Bémovi napsal, že by ho rád brzy přivítal na Hradě. K jeho cestě měl Klaus zpočátku rezervovaný postoj. Béma při výstupu v silném větru doprovázeli dva šerpové. Nyní zahájil sestup. Bém odcestoval do Himálaje 23. března. Volno má do 25. května. V souvislosti s dvouměsíčním volnem se na něho snesla kritika. Prezident a čestný předseda ODS Václav Klaus řekl, že za 17 let, co je v politice, se ještě nikdy neodvážil vzít dovolenou delší než jeden týden.

Cizinec spadl na Českolipsku z vysoké skály a zemřel

Pětapadesátiletý Němec zemřel nedaleko města Dubá na Českolipsku poté, co se zřítil z vysoké skály. Po zhruba třicetimetrovém pádu zůstal viset ve větvích stromu, řekl operační důstojník českolipských hasičů Luděk Moc. Jak dodal, cizinec spadl z větví na zem dříve, než ho stačili sundat dolů s pomocí lan. Neštěstí se odehrálo v těžkém, členitém terénu, kde se skály tyčí až do výšky 100 metrů. U Dubé šlo už o druhé neštěstí. V noci na sobotu zachraňovali hasiči po pádu ze skály jiného muže. Nehoda se stala na lesnatém území s mnoha roklinami a hasiči nesli muže na nosítkách k sanitce asi půl kilometru. Muž utrpěl středně těžké zranění.

Lidé odmítají likvidaci látek z ropných lagun v elektrárně

V Elektrárně Dětmarovice na Karvinsku by se mohlo ročně zlikvidovat až 64.000 tun nebezpečných látek, které zůstaly v ropných lagunách poblíž centra Ostravy. Se spalováním látek v místní elektrárně ale nesouhlasí Občanské sdružení Občané za životní jistoty Dětmarovice, píše Právo. Zástupce občanského sdružení Bronislav Szwarc deníku řekl, že látky nebudou dokonale spáleny, což bude mít za následek jejich únik do ovzduší. Sdružení si počká na výsledky měření ze spalovacích zkoušek, provedené tento týden, a nevylučuje ani petiční akci. Podle Jaroslava Jurči, mluvčího skupiny ČEZ pro region střední a severní Moravy, do které Elektrárna Dětmarovice patří, se obyvatelé mohli sami přesvědčit při spalovacích zkouškách, že by vypuštěné emise z elektrárny neměly ohrozit okolní životní prostředí.

Nebezpečné látky z ostravských lagun se zkušebně likvidují v elektrárně od úterý. Smíchávají se s černým uhlím a vytváří se speciální palivová směs. Ta se skládá z 98 procent černého uhlí a ze dvou procent lagunové hmoty. Podle Jurči nezávislá skupina Vysoké školy báňské - Technické univerzity měří všechny vstupy a výstupy do a z elektrárny. Výsledky ještě ověřuje firma Orgrez, zkoušky jsou pod dohledem krajského úřadu, České inspekce životního prostředí a krajské hygienické stanice. Ostravské laguny jsou produktem odpadů z chemičky, která byla v provozu celé minulé století. Patří k největším ekologickým zátěžím v republice.

Cizinecká policie uznává cizincům falešná zdravotní pojištění, píší Lidové noviny

Cizinecká policie uznává cizincům zdravotní pojištění od neautorizovaných firem. Jak píší Lidové noviny, na základě pojistek od firem, které nemají k tomuto podnikání v Česku povolení, žijí v Česku podle odborníků až desetitisíce cizinců, hlavně ze zemí bývalé SSSR. Nemocnice pak po nich marně vymáhají za ošetření desítky milionů korun ročně. "Je pravděpodobné, že to bude rozsáhlý problém, ale v tuto chvíli je předčasné mluvit o tom, jestli potvrzení jsou falešná, nebo ne," řekl Jaroslav Hlaváček z policejního prezidia. Cizinecká policie tvrdí, že se o podezření dozvěděla až v pátek. Situaci s pochybnými pojistkami prý začne prověřovat po víkendu.

Podle zákona o pojišťovnictví musí mít každá společnost, která chce pojištění na českém trhu nabízet, souhlas a registraci české národní banky. Některé velmi aktivní firmy, vlastněné vesměs lidmi z bývalého SSSR, však v registru nejsou, a podnikají tudíž neoprávněně, píšou Lidové noviny. Jedna z neakreditovaných firem, která pojistky cizincům z ruskojazyčných zemí vydává, například sídlí v těsném sousedství oddělení cizinecké policie v Praze 3. Pojištění se údajně prodávají přímo ve vstupním vestibulu budovy.

Odpůrci těžby uzamkli Beskydy před těžaři na sto let

Odpůrci těžařských aktivit v Beskydech uspořádali protestní akci proti těžbě uhlí v Dole Frenštát. Do kamenných základů v kapli Cyrila a Metoděje na hoře Radhošť uložili dekret o symbolickém uzamčení země Valašské na sto let. Ceremoniálu spojenému s úschovou dokumentu předcházel protestní průvod více než dvou stovek lidí od Pusteven. Byl mezi nimi i ministr životního prostředí Martin Bursík. Vedení těžařské společnosti OKD odmítlo akci komentovat s tím, že dokument nemá žádnou právní oporu. "Je to vzkaz budoucím generacím, výzva politikům, aby začali chránit naše zájmy a také demonstrace jednotného postupu 24 měst a obcí, které se pod to podepsaly a které zastupují 187.000 obyvatel," řekl šéf sdružení Naše Beskydy Stanislav Uruba.

Důl Frenštát se pod Beskydami budoval v 80. letech minulého století, poté byl zakonzervován. OKD již několik let neúspěšně usiluje o povolení k průzkumné ražbě, která má prozkoumat množství zásob uhlí a plynu pod Beskydami. Následně by firma zvážila těžbu plynu; uhlí podle svého prohlášení dobývat nechce. Obyvatelé beskydských obcí však společnosti nevěří a obávají se toho, že nakonec začne těžit uhlí, a zničí tím beskydskou přírodu.

Na veletrhu Intel ISEF v USA uspěl i Čech s automatickým prutem

Mezi více než 500 oceněných středoškolských účastníků mezinárodního vědeckotechnického veletrhu Intel ISEF v USA se v pátek dostal i mladý český vynálezce. Třetí místo v kategorii Elektrické a mechanické inženýrství a tisícidolarovou odměnu (přes 20.000 korun) obdržel Tomáš Nezval ze Střední průmyslové školy v Prostějově za představení automatického rybářského prutu. Ten pomocí mikroprocesoru chytá ryby sám bez účasti člověka. Soutěže pořádané letos v Albuquerque v americkém státě Nové Mexiko, kde představilo své práce 1500 mladých vědců z 51 zemí světa, se zúčastnilo ještě sedm dalších českých studentů.

V Mikulově byla otevřena expozice o římské osídlení jihu Moravy

V Mikulově na Břeclavsku byla otevřena expozice o římském osídlení jihu Moravy. Je to jediná stálá výstava v zemi zaměřená na dobu starověkého Říma. Ve druhém století našeho letopočtu tvořilo Mikulovsko nejsevernější hranici římského impéria. V expozici jsou prezentovány stovky předmětů z této doby, které byly desetiletí ukryty před zraky veřejnosti, řekl ředitel muzea Petr Kubín. Expozice přišla na dva miliony korun. Jsou v ní také repliky některých historických staveb.

Před staletími měla ležení desátá legie na kopci Hradisko u současných Pasohlávek. Po římských vojácích se na kopci našly nejen základy tradičních lázní, ale i velitelského objektu nebo hradeb. Ležení stálo v těsné blízkosti Jantarové stezky - důležité tepny spojující Řím se severní Evropou. Při vykopávkách v ležení byl objeven stříbrný vojenský krunýř, mince s vyobrazením císaře Marka Aurelia, cihly a střešní tašky se znakem desáté legie, nářadí a zbraně. Velkou raritou je hrob germánského náčelníka z této doby, který se u Hradiska našel. Spolu s kosterními pozůstatky v něm bylo objeveno přes 100 předmětů. Jsou to římské bronzové a skleněné nádoby, různá pozlacená kování a zbraně.

Národní divadlo vede rozhovory o uvedení Havlovy nové hry

Národní divadlo vede rozhovory s exprezidentem Václavem Havlem o uvedení jeho nové hry. Bez bližších podrobností to řekl ředitel české první scény Ondřej Černý. Podle neoficiálních informací by měl Havlovu hru nazvanou Odcházení nastudovat režisér David Radok, syn proslulého exilového režiséra Alfreda Radoka. V jedné z rolí se má údajně objevit herec Jan Tříska. Havel je autorem více než desítky divadelních her. V 60. letech, kdy jako autor začínal, bylo jeho jméno spojeno především s Divadlem Na zábradlí. Mezi nejznámější Havlovy dramatické počiny patří například Zahradní slavnost, Audience, Vernisáž nebo Largo Desolato.

V Ostravě budou k vidění zlaté mince středověké Evropy

Unikátní sbírku téměř 50 zlatých mincí ražených ve středověké Evropě mohou spatřit od 23. do 25. května návštěvníci na výstavě v Ostravském muzeu. Mince jsou jinak uzavřeny v trezorech. Jak uvedla Michaela Troszoková z ostravského muzea, výjimečná bude podle ní i prezentace jeden kilogram vážící zlaté medaile ražené Českou mincovnou. Vystaven bude i florén, zlatá mince nazvaná podle místa vydání ve Florencii, kde se začala razit v roce 1252, či genovino, které se v menším rozsahu razilo v Janově. V roce 1284 bylo rozhodnuto o ražbě stejné mince v Benátkách ducato d'oro. Kromě zlatých mincí ražených ve středověku na území Itálie, budou návštěvníci moci zhlédnout mince ražené v Anglii, Francii, Španělsku, Portugalsku.

Naše země budou na výstavě zastoupeny první zlatou středověkou mincí raženou v Čechách, florénem krále Jana Lucemburského. Expozice nabídne i dukáty českého krále a císaře Karla IV., jenž byl prvním z panovníků severně od Alp, který na zlaté dukáty umístil svoji hruď. K ozdobám výstavy bude patřit dukát Vladislava II. Jagellonského s portrétem sv. Václava, který patří k nejvzácnějším naším zlatým mincím vůbec.

Na pochod Praha-Prčice vyrazilo přes 20.000 lidí

Přes 20.000 chodců a cyklistů absolvovalo 14 tras pochodu Praha - Prčice. Oproti loňskému ročníku se účast zvýšila o 2000 lidí, počet cyklistů se zvýšil dokonce o 80 procent. Pořadatelé to přičítají zejména pěknému počasí. V cíli 42. ročníku akce dostal každý účastník tradiční plastovou botičku a tatranku. Ačkoli se teploty blížily ke 30 stupňům Celsia, nemuseli zdravotníci na trasách ošetřovat žádný kolaps z tepla, pouze jednu zlomenou nohu. K příznivcům pochodu patří i prezident Václav Klaus, letos jej však do svého programu nezařadil.

Vůbec první turisté se na pochod krajinou středních Čech vydali 17. dubna roku 1966. Bylo jich 469 a jejich původním záměrem bylo pěšky překonat vzdálenost 100.000 loktů českých. Rekordní účast měl pochod v roce 1981, kdy se na některou z 20 tras vydalo dohromady přes 35.000 lidí.

Skikrosař Hayer se rozhodl reprezentovat Kanadu

Český skikrosař Stanley Hayer chce reprezentovat v budoucnu Kanadu, svoji rodnou zemi. Třiatřicetiletý lyžař, který už za severoamerickou zemi závodil do roku 1999 a získal v ní tři národní tituly, to řekl v rozhovoru s Českou televizí. Rodák z Edmontonu uvedl, že v Kanadě bude mít mnohem lepší podmínky k přípravě. "V České republice jsem měl různé problémy, dosud se mnou ani svaz nepodepsal smlouvu," řekl Hayer, který si podle svých slov musel sám zajišťovat sponzory na pokrytí prakticky veškerých nákladů na sezonu. Hayer se v letošní sezoně stal vicemistrem světa ve skikrosu, když v březnu v Madoně di Campiglio podlehl pouze Tomáši Krausovi. Česká republika se tak stala velmocí disciplíny, která byla nově zařazena do programu nejbližších zimních olympijských her. Ty se v roce 2010 uskuteční právě v Kanadě.

Kateřina Neumannová vyhrála v rodném Písku posedmé anketu Král bílé stopy

Kateřina Neumannová je posedmé českou lyžařskou královnou. Olympijská vítězka a dvojnásobná mistryně světa vyhrála diváckou anketu Král bílé stopy počtvrté za sebou a ocenění převzala v Písku, ve svém rodném městě. Slavnostní ceremoniál proběhl ve stanu pod otevřeným nebem, z něhož vedla až na nejstarší kamenný most v Evropě přes řeku Otavu 120 metrů dlouhá běžecká trať s umělým sněhem a klasickou stopou vedoucí z pódia. Neumannová v ní na závěr absolvovala před množstvím přihlížejících diváků rozlučkový běh.

Největší soupeřkou v anketě Neumannové nakonec podle očekávání byla slalomářka Šárka Záhrobská, další česká mistryně světa. Dalším, kdo mohl v celkovém hodnocení Neumannovou porazit, byl skikrosař Tomáš Kraus, rovněž světový šampion a nejlepší akrobatický lyžař. V celkovém pořadí nakonec skončil třetí. Kategorii skokanů na lyžích vyhrál Jakub Janda, nejlepším snowboardistou se stal Michal Novotný, sdruženářem Tomáš Slavík a kategorii travních lyžařů vyhrál Jan Němec.

Enge po zranění vyhrál kvalifikaci své třídy v Salt Lake City

Automobilový závodník Tomáš Enge se uvedl po vážném zranění ruky vítězstvím v kvalifikaci ve své třídě na pátý závod seriálu American Le Mans. Na dráze v Salt Lake City dosáhl v kategorii GT2 nejrychlejšího času a z pole position tak vyrazí do nedělního závodu, který pro něj bude prvním po sedmi týdnech. Enge havaroval 31. března v St. Petersburgu na Floridě, rozdrtil si loket, který jej stále limituje, zlomil dvě žebra, propíchnul plíci a narazil kotník. Nečekaně brzy se však znovu posadil za volant a již v tréninku v Utahu se blýskl nejrychlejším časem.

Kajakářka Mrůzková uhájila na ME neporazitelnost i ve sprintu

Kajakářka Michala Mrůzková už na třetím mistrovství Evropy po sobě vyhrála oba individuální závody ve sjezdu na divoké vodě. Sedmadvacetiletá závodnice, jež podobně ovládla i mistrovství světa v letech 2002 a 2006, triumfovala ve sprintu a na šampionátu v bosenském Bihači získala už třetí zlatou medaili. Stříbro navíc vybojovala další česká kajakářka Kateřina Vacíková, sobotní sbírku zkompletoval kajakář Tomáš Slovák.

Mrůzková přiznala, že start na mistrovství Evropy byl zřejmě její poslední velkou reprezentační akcí ve sjezdu. Přednost teď dostane snaha nominovat se do Pekingu, o což usiluje v lodi s Janou Blahovou. Kvalifikační závody jsou letos, dodatečná nominace příští rok.

Brankář Petr Čech získal s fotbalisty Chelsea Anglický pohár

Anglický pohár získali fotbalisté Chelsea s českým brankářem Petrem Čechem. Ve finále, které se hrálo na novém londýnském stadionu Wembley, porazili mistrovský Manchester United.

Počasí

Bude slunečno, odpoledne a večer se ale na východě území objeví ojedinělé přeháňky nebo bouřky. Teploty 25 až 29 stupňů Celsia.

19-05-2007