Zprávy

Prezident Klaus si společně s občany připomněl oběti, které prošly terezínským ghettem

Zhruba 2000 lidí v čele s prezidentem Václavem Klausem si na Národním hřbitově v Terezíně připomnělo všechny oběti, které prošly terezínským ghettem a zdejší věznicí gestapa. Terezínská tryzna se letos konala již pošedesáté. Podle předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděly Dvořákové je připomínání vězňů, kteří Terezínem prošli, velmi důležité. Podle ní totiž v České republice stále existují lidé, někteří dokonce zastávají vysokém funkce, kteří zpochybňují význam druhého odboje.

Prezident Klaus v hlavním projevu prohlásil, že se rozum zdráhá uvěřit tomu, jak se lidé mohou chovat k lidem. Podle něho je slupka civilizace a kultury, která dává pocit práva a bezpečí, velmi tenká. Tuto slupku je podle Klause nutné bránit a nepřipustit žádné přepisování historie. Nacisté zavlekli v letech 1941 až 1945 do terezínského ghetta na 155.000 Židů z celé Evropy. Na 117.000 z nich se nedožilo osvobození. Věznicí gestapa v Malé pevnosti pak prošlo na 32.000 mužů a žen. V Terezíně zahynulo 2600 z nich, další tisíce pak v jiných nacistických táborech. Od roku 1947 jejich památku připomíná Památník národního utrpení, později přejmenovaný na Památník Terezín. V roce 1991 vzniká Muzeum ghetta, které dokumentuje osudy Židů.

Ministr Langer: Počet přijímaných policistů nestačí vyrovnat odchody

Počet lidí přijímaných k policii nestačí vyrovnávat počty policistů, kteří službu opouštějí. V současnosti policii chybí zhruba 3000 lidí, řekl v diskusním pořadu televize Prima ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Dostat nové lidi k policii je podle něho těžké. Česká republika má kolem 46.000 policistů. Počet odchodů se zvýšil v souvislosti s novým služebním zákonem, který nabyl účinnost v lednu. Podle policejních odborů přinesl některé negativní dopady. Části policistů se snížil plat, jedním z hlavních problémů je otázka 150 přesčasových hodin, které nyní musejí pracovníci bezpečnostních složek odpracovat zdarma. Ministr řekl, že zákon ale splnil svůj účel a policii začali opouštět především lidé, kteří mají odslouženo 29 a více let. Předtím byl podle něho trend opačný a do civilu odcházeli mladí policisté.

Policie již loni na podzim zahájila kampaň, která má do jejích řad přilákat nové lidi. Podle Langra k tomu má dopomoci i reforma policie, kterou chce uskutečnit do roku 2010 a počítá na to s částkou zhruba 3,5 miliardy korun. Langer si od ní slibuje zlepšení vztahu s veřejností i to, že se bude moci uchazečům o práci prezentovat jako moderní firma. Bývalý ministr vnitra František Bublan (ČSSD) v televizním pořadu řekl, že mnoho plánovaných změn by podpořil. Rozdílné názory ale má například na působnost policie. Podle něho by se měl zúžit okruh činností, které policie vykonává, a měla by se zefektivnit struktura řízení. Podle nejčerstvějšího průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění je česká veřejnost rozdělena v důvěře v policii na polovinu. Důvěru policii vyslovilo 49 procent respondentů. Opačné pocity mělo 48 procent oslovených.

V ČR pracuje přes 127.000 občanů z EU, o 23 procent více než loni

V České republice pracuje v současnosti 127.133 občanů Evropské unie, což je meziročně o 23 procent více. Zaměstnanci z EU nejčastěji působí ve zdravotnictví, školství a průmyslu. Nejvíce zde pracuje Slováků a Poláků. Na nejvyšších pozicích jsou v ČR nejčastěji zaměstnáváni lidé z Francie. Na manažerských postech jich pracuje více než 34 procent z 1137 pracovníků. Řídicí pozice zastávají z velké části i pracovníci z Německa, Rakouska a Itálie. Jako vědci v Česku nejčastěji pracují zaměstnanci z Velké Británie.

Firmy nejčastěji hledají pracovníky z Ruska, Ukrajiny a Slovenska. Nejpoptávanější jsou pozice řidičů či dělníků různých profesí. Zájem je i o zaměstnance na pozice zdravotní sestry, ekonoma, projektového manažera nebo technického odborníka.

Nekuřáckých restaurací přibývá pomalu, majitelé se bojí o tržby

Počet nekuřáckých restaurací v České republice se zvyšuje jen pomalu. Vyhledávají je především rodiny s dětmi, vegetariáni a zahraniční turisté. Restauratéři se často obávají, že pokud by zakázali kouření, ztratili by část svých hostů. Návrh zákona, který má omezit kouření v restauracích, nyní posuzují parlamentní výbory a sněmovna o něm rozhodne do několika měsíců. "Zákaz kouření se dotkne nejvíce hospod nižší cenové kategorie, především v menších městech a na vesnicích, tam bez toho kouření to možná povede až k likvidacím," řekla rektorka Vysoké školy cestovního ruchu, hotelnictví a lázeňství Věra Seifertová. Právě tyto podniky žijí především ze stálé klientely, tzv. štamgastů, kteří se u stolu scházejí každý večer po "šichtě" a jsou podle Seifertové z 90 procent kuřáci. Na restaurace vyšších cenových kategorií v hlavním městě by podle ní naopak zákaz neměl mít žádný vážný dopad. Její slova potvrzuje Tomio Okamura z Asociace cestovních kanceláří. Jestliže jídlo v restauraci stojí více než 150 korun, je podle něj hlavně pro Japonce a Američany nepřijatelné, aby se tam kouřilo. Pokud by jim takovou restauraci cestovní kancelář doporučila, jsou cizinci připraveni podat stížnost.

Mimo Prahu je nekuřáckých restaurací stále málo. Většina majitelů si kouření kvůli tržbám omezit netroufá, i když třeba sami cigaretám neholdují. "Z nás nekouří ani jeden. Taky bychom přivítali, kdyby se nekouřilo, ale zatím to nejde," řekl Karel Palán, který se svou rodinou provozuje restauraci v Perknově u Havlíčkova Brodu. Podle jeho názoru by se s odvykáním kouření mělo začít u mladých lidí, a ne u letitých štamgastů, kteří jsou zvyklí chodit na pivo a cigaretu. Například na Zlínsku si ale restauratéři své rozhodnutí zakázat v podniku kouření pochvalují; konkurence je malá. Provozní Jaromír Pospíšil z restaurace Vyhlídka na největším zlínském sídlišti Jižní Svahy řekl, že mezi zákazníky převládají rodiny s dětmi. Zkušenosti majitelů restaurací z Moravskoslezského kraje naproti tomu ukazují, že otevřít si nekuřácký podnik může být velké riziko. Lidé jsou podle podnikatelů silně konzervativní a mnohdy si na novoty dlouho zvykají. V loni otevřeném klubu Templ v ostravské Stodolní ulici bylo sice kouření zpočátku zakázané, ukázalo se to ale jako ekonomicky nevýhodné.

Stomatologický komora navrhla, jak řešit hrozící propad počtu zubařů

Česká stomatologická komora přišla s návrhem, jak řešit hrozící nedostatek zubařů. Zaprvé požaduje zvýšit počet studentů stomatologie, zadruhé chce, aby stomatologům pomáhali méně kvalifikovaní pracovníci, jako dentální hygienisté, a nakonec, aby se větší důraz kladl na motivaci a prevenci. Návrhy na sněmu komory v Brně představil prezident Jiří Pekárek. Ministr Tomáš Julínek (ODS) s podněty komory v zásadě souhlasí, řekl však, že se s nimi mělo začít před šesti až deseti lety. Sehnat zubního lékaře je už dnes v některých regionech Česka obtížné. Na jednoho stomatologa dnes připadá zhruba 1500 lidí, a když nepřijdou změny, bude jich za 15 let ještě o 50 procent víc. Navíc v ordinacích přibude starších lidí, kteří obvykle potřebují více péče. Zástupci komory proto navrhují, aby vznikla nová stomatologická pracoviště, kde by například prováděli složitější chirurgické zákroky. Center by mělo vzniknout 100 až 200. Na sněmu také opakovaně zaznělo, že pacienti by měli na péči více přispívat. Zástupci komory prosazují, aby v budoucnu zcela hradili nejčastěji prováděný zákrok - zubní výplň.

U 80 procent případů domácího násilí jsou přítomné děti

U 80 procent případů domácího násilí jsou přítomné děti, řekl na pražské konferenci o rodině Drahomír Ševčík z Bílého kruhu bezpečí. Nejvíce zmonitorované jsou případy, kdy násilí použije muž proti ženě. První fáze domácího násilí začíná urážkami a slovními útoky. Pokud terapie s párem začne dostatečně brzy, dá se podle Ševčíka situace zachránit. Od 1. ledna platí v ČR zákon, na jehož základě může být násilník vykázán na deset dní z bytu. Za první čtvrtletí muselo takto dočasně bydliště opustit 254 lidí, nejvíce, 63, jich napočítali v Moravskoslezském kraji. Podle Ireny Sobotkové z olomoucké Univerzity Palackého dokázaly některé americké studie, že děti, které jsou svědky násilí mezi rodiči, mívají podobné příznaky jako děti týrané a zneužívané. Mohou se u nich navíc vyskytnout různé emoční poruchy a posunutý vztah k násilí.

Institut vykázání násilníka z domu je podle expertů krok dobrým směrem, pozornost by se však měla zaměřit nejen na oběť, ale i na pachatele. Například v Rakousku existuje od roku 1999 speciální trénink pro pachatele financovaný ministerstvem vnitra. Lidé se v kurzu učí převzít zodpovědnost za své chování a ovládat se. Někteří lidé se do programu hlásí dobrovolně, jiné tam pošle soud nebo úřad péče o dítě. V roce 2001 sociologický výzkum odhalil šestnáctiprocentní výskyt domácího násilí v českých rodinách, v loňském roce patnáctiprocentní.

Ministryně Kuchtová chce zpřísnit zákon o domácím vzdělávání

Případ týraného Ondřeje a zmizelé Aničky z Kuřimi u Brna podle ministryně školství Dany Kuchtové (SZ) ukázal mezery v zákoně o domácím vzdělávání. V diskusním pořadu České televize řekla, že chce podmínky pro individuální vzdělávání v rodinách zpřísnit. Nyní jsou žáci přezkušováni jednou za půl roku, Kuchtová navrhne konzultace častější. Ministryně zdůraznila, že týrání obou dětí ministerstvo školství nijak zabránit nemohlo. Sedmiletý Ondřej do školy nechodil, údajně kvůli sluchovému postižení. Třináctiletá Anna do letošního března, kdy jí soud přidělil jméno a datum narození, žádnou identitu neměla a do školy rovněž nechodila.

Experti budou v Senátu řešit hrozbu kůrovcové kalamity na Šumavě

O tom, jaká jsou reálná rizika kůrovcové kalamity po orkánu Kyrill v Národním parku Šumava, budou mluvit odborníci na veřejném slyšení v Senátu. Jeho účastníci by měli objasnit, jaké jsou skutečné příčiny kalamity a jaké jsou její důsledky pro ostatní lesy mimo park, jak jsou na tom přilehlé obce. Lednová větrná smršť skácela v parku téměř 700.000 krychlových metrů dřeva, z toho téměř desetina leží v prvních zónách, kde dosud správci nechávali volnou ruku přírodě. Polomy mají být zlikvidovány na 80 procentech území parku, rozhodlo ministerstvo životního prostředí. Dřevorubci dosud vytěžili téměř polovinu polomů. První brigádníci už začali s loupáním popadaných stromů, aby zabránili namnožení kůrovce. Lesníci navíc podali žádost o výjimku ze zákona o ochraně přírody, aby mohli ve druhých zónách, kde se smí těžit, zasáhnout proti kůrovci chemicky.

Pražský primátor Pavel Bém sestoupil po zdolání Mount Everestu do základního tábora

Pražský primátor Pavel Bém po zdolání nejvyšší hory světa Mount Everest sestoupil do základního tábora. Jak uvedla jeho konzultantka Martina Jirovcová, primátor je v pořádku, a má tak za sebou nejtěžší část výpravy. Sestup do základního tábora je podle názorů zkušených horolezců nejriskantnější. Nejvyšší horu světa Bém pokořil v pátek. Stal se desátým Čechem, který dosáhl tohoto vrcholu. Béma při výstupu v silném větru doprovázeli dva šerpové. Primátor je vášnivý horolezec a zdoláním "střechy světa" si splnil klukovský sen.

Mount Everest patří přes obtížnost výstupu ke značně "frekventovaným" vrcholům. Ve středu se mezi jeho pokořitele zapsala i první Češka Klára Poláčková. V nynější horolezecké sezoně, která začala v březnu, se z nepálské strany snaží Mount Everest zdolat 23 expedic. Tento týden zemřel při výstupu český horolezec. Doba i okolnosti úmrtí sedmačtyřicetiletého muže jsou zatím nejasné. Podle dostupných informací byl jediným Čechem v mezinárodní expedici a zemřel v táboře ve výšce 8300 metrů nad mořem. Ve čtvrtek zde po pádu zemřeli také dva horolezci z Jižní Koreje.

Při havárii mezi Ústím nad Labem a Teplicemi uhořeli tři lidé

Na silnici mezi Ústím nad Labem a Teplicemi zemřeli při srážce osobního automobilu a dodávky tři lidé. V havarovaných vozech uhořeli. Řidič dodávky Ford Transit vyjel do protisměru, kde se střetl s osobním autem. Oba vozy začaly po nárazu okamžitě hořet. V dodávce uhořeli dva muži, v osobním autě zůstal uvězněn řidič. Zástupce ředitele dálniční policie v Řehlovicích Karel Václavík řekl, že si nedokáže vysvětlit, proč řidič do protisměru vjel, v tomto úseku je podle něj přehledné značení.

Policisté zastřelili v Liberci pitbulla, který zranil svého pána

Policisté zastřelili pitbulla, který zaútočil v Liberci na svého pána. Vážně ho zranil a když k němu nechtěl pustit záchranáře, museli policisté nebezpečného psa usmrtit. Pes podle mluvčí liberecké policie Vlasty Suchánkové pokousal svého majitele po celém těle a lékaři ho po převozu do nemocnice operovali. Přední liberecký kynolog a bývalý velitel armádní základny pro výcvik vojenských psů v Grabštejně Josef Růžička uvedl, že pitbullové mohou být nebezpeční také pro své pány, pokud nad zvířaty nemají kontrolu. Pitbull má v čelistech neobyčejnou sílu.

Centrem Prahy zněly bubny jako varování před nebezpečím AIDS

Tanec obřích spermií a důrazné bubnování bíle oděných bubeníků v horní části Václavského náměstí upozorňovaly občany na to, že nebezpečí nákazy HIV/AIDS stále trvá. Ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková (SZ) rozdávala s aktivisty z České společnosti AIDS pomoc kondomy a letáky o prevenci této smrtící nemoci. V Česku byla potvrzena u necelé tisícovky lidí. Právě poměrně nízký počet nakažených ve srovnání s okolními zeměmi vede k tomu, že strach z nemoci mizí a lidé na ochranu zapomínají. Česko dává na boj s AIDS ročně zhruba 20 milionů korun. Z toho se platí nejen prevence, ale i anonymní testování a léčba pacientů, kteří chtějí zůstat v anonymitě, uvedla ministryně. Potěšilo ji prý, že občané reagovali na akci pozitivně.

Obraz Františka Kupky se prodal za rekordních 13,4 milionu

Obraz Františka Kupky Abstraktní kompozice se v Praze na aukci prodal za 13,4 milionu korun, a vytvořil tak nový aukční rekord. Vyvolávací cena díla byla 8,5 milionu korun. Dosud byl nejdráže prodaným dílem na aukci v ČR obraz Josefa Čapka Koupel nohou, za který loni v prosinci sběratel zaplatil 9,3 milionu korun.

Abstraktní kompozice je i nejdražším dílem Františka Kupky, které se na domácí aukci prodalo. Dosud jeho práce prodávané na veřejných dražbách nepřesáhly částku pět milionů korun. Před několika lety se v dražbě vyvolával jeho obraz za 6,5 milionu korun, kupce tehdy nenašel, prodal se ale soukromě. Nový majitel, který dnes získal Abstraktní kompozici, bude muset k sumě dosažené na sále přidat ještě aukční přirážku. Ta v případě pořadatele činí 18 procent, a sběratel tedy musí celkem zaplatit 15,8 milionu korun. Při představení Abstraktní kompozice vyletělo nahoru pět rukou s dražebním číslem; všech pět zájemců ale vydrželo jen do sumy devět milionů korun. Dva až tři střídavě přihazovali do deseti milionů a potom se již počet zájemců ustálil na dvou, kteří svedli konečný souboj.

Kupkovu Abstraktní kompozici zakoupil její první majitel, továrník a sběratel Jindřich Waldes, přímo od Kupky v Paříži. V jeho vile v Americké ulici v Praze visel až do roku 1938, kdy obraz rodina vyvezla do USA. Později obraz získal dědictvím Waldesův syn Miloš, po jeho smrti se nákupem dostal do významné německo-české sbírky.

Loutkáři slavili svátek své mezinárodní organizace

Založení mezinárodní loutkářské organizace UNIMA, největší profesní divadelní organizace na světě, oslavili přímo na místě, kde v roce 1929 vznikla, členové řady souborů. Na jevišti pražského divadélka Říše loutek si připomněli i 95. výročí časopisu Loutkář, nejstaršího českého kulturního a divadelního periodika. Ke stupňujícímu se mezinárodnímu zájmu přispívá podle Jana Dvořáka z Národního divadla marionet dobrý zvuk a tradice českého loutkového divadla, zejména marionetářství. Česká republika bude letos po 18 letech hostit zasedání organizace UNIMA, jejíž zástupci se setkají koncem června v Liberci. Chtějí završit svou dlouholetou snahu a vydat mezinárodní encyklopedii. Představit ji chtějí na příštím kongresu v Austrálii v roce 2008.

Češi znovu objevili kouzlo kachlových kamen a krbů

Češi si v posledních letech kvůli rostoucí ceně energií stále častěji vybavují interiéry svých domovů krby, kachlovými kamny a sporáky. Kamnářské řemeslo tak v posledních deseti letech zažívá zlaté časy. Přitom po druhé světové válce tato živnost kvůli centralizaci topení málem zanikla. Krby, kachlová kamna a sporáky se objevují v rodinných domech, chatách a chalupách, a pokud jsou v bytových domech komíny, je možné postavit je i v panelovém bytě. Vnější vzhled, tvar i konstrukční řešení topidel se liší v různých zemích, ale i regionech. Na severní Moravě je jiný trend než v Krkonoších nebo na Šumavě; je to dáno jednak barevností, ale i typem stavby. Zatímco na Moravě se staví klasické sporáky bez odkládacích ploch, na severu Čech naopak odkládací plochy mají svou historii.

Motocyklový jezdec Lukáš Pešek dojel druhý ve Velké ceně Francie a vede MS už o devět bodů

Český motocyklový jezdec Lukáš Pešek obsadil druhé místo ve Velké ceně Francie a počtvrté v sezoně mistrovství světa kubatury do 125 ccm vystoupil na stupně pro trojici nejlepších. Pátý závod seriálu na okruhu v Le Mans vyhrál poprvé v kariéře Španěl Sergio Gadea na aprilii, Pešek s derbi i tak zvýraznil své vedení v průběžné klasifikaci, protože až za ním dojeli jeho největší soupeři.

Tomáš Enge se v Salt Lake City vrátil vítězně za volant soutěžního vozu

Tomáš Enge se v Salt Lake City vrátil vítězně za volant soutěžního vozu. Český pilot, který na konci března vypadl ze seriálu vytrvalostních závodů American Le Mans (ALMS) po vážné havárii na Floridě a operaci roztříštěného lokte, nenašel přemožitele ve své kategorii GT2. Triumfu v sobotním závodě předcházely Engeho nejrychlejší časy v měřeném tréninku i v kvalifikaci, v níž vytvořil traťový rekord. K tomu přidal i nejrychlejší kolo v závodě.

Kajakářka Mrůzková veze z ME ve sjezdu čtyři tituly

Vítězstvím ve sprintu tříčlenných hlídek dovršila kajakářka Michala Mrůzková absolutní triumf na mistrovství Evropy ve sjezdu na divoké vodě v Bihači. Světová jednička se stala jasně nejúspěšnější účastnicí šampionátu a z Bosny si přiveze čtyři zlaté medaile za prvenství v individuálních a týmových závodech na klasické i krátké trati. České trio ve složení Mrůzková, Lenka Lagnerová, Kateřina Vacíková porazilo německé a francouzské hlídky, svůj druhý týmový titul vybojovali i kajakáři Kamil Mrůzek, Tomáš Slovák a Aleš Marek.

Nedvěd bude po postupu Juventusu zvažovat, jestli má pokračovat v kariéře

Náročná mise splněna, může si s úlevou říct Pavel Nedvěd, který pomohl dovést Juventus Turín přes nástrahy druhé italské ligy zpět do nejvyšší soutěže. Juventus musel po korupčním skandálu i se svým českým tahounem vytrpět jednu sezonu v italském fotbalovém podpalubí, ale sobotní drtivá výhra v Arezzu tři kola před koncem soutěže nasměrovala slavný klub zpět mezi elitu. Šťastný Nedvěd prý čerstvý úspěch vnímá tak, že Juventusu splatil velký dluh. Řekl, že se do konce června definitivně rozhodne, zda bude i po letní pauze pokračovat v aktivní kariéře. S Juventusem ho pojí smlouva ještě na další rok. "Během sezony mně bylo dvakrát nabídnuto další prodloužení, což jsem pokaždé s díky odmítl," podotkl bývalý kapitán české reprezentace, který v národním týmu nasbíral 91 startů a rozloučil se s ním loni v srpnu.

Počasí

Bude jasno, jasno až polojasno, nejvyšší teploty 26 až 30 stupňů Celsia.