Denní souhrn zpráv Zprávy

24-05-2007

Vláda bude zřejmě jednat o žalobě na Evropskou komisi

Vláda bude na svém pátečním mimořádném zasedání zřejmě rozhodovat o tom, zda podá žalobu na rozhodnutí Evropské komise, která Česku snížila příděl emisních povolenek oxidu uhličitého na roky 2008 až 2012. Bude přitom vycházet z výsledků analýzy, kterou nechalo zpracovat ministerstvo průmyslu a obchodu.

Česko poslalo do Bruselu návrh ročního limitu na vypouštění emisí CO2 ve výši 102 milionů tun ročně. Komise však zemi odsouhlasila jen 86,8 milionu tun ročně, tedy o 14,8 procenta méně. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman snížení přídělu už několikrát kritizoval, menší počet povolenek podle něj podváže růst tuzemské ekonomiky. Podle Římana z výsledků analýzy vyplývá, že Evropská komise při svém rozhodování podhodnotila růst hrubého domácího produktu v letech 2009 a 2010. Komise navíc při výpočtu uhlíkové náročnosti tuzemského průmyslu započítala i emise, které vyprodukují domácnosti a dopravní prostředky. Na ně se však povolenky nevztahují, proto není důvod zahrnovat je do výpočtu, tvrdí Říman.

Vicepremiér Martin Bursík (Strana zelených) nepovažuje žalobu za racionální, je podle něj málo pravděpodobné, že by s ní Česko uspělo. Komise obhajuje svůj postup zejména tím, že pokud by členským zemím ponechala dostatečný "polštář" povolenek, nemotivovala by znečišťovatele k úsporným opatřením. Česko ani v jednom z roků 2005 a 2006 nevyčerpalo Bruselem schválený příděl povolenek na 97,6 milionu tun.

Reformní balík dorazil do sněmovny, v červnu ho čeká první kolo

Balík reformních zákonů schválený ve středu vládou dorazil už do sněmovny. Poslanci se jím začnou zabývat na příští schůzi, která začíná v úterý 5. června. Vládní předlohu v červnu čeká takzvané první čtení, v němž dolní komora zákon ještě neschvaluje, již v této fázi ho ale může zamítnout. V prvním čtení nelze ani předkládat žádné pozměňovací návrhy. Poslanci rozhodnou jen o tom, zda reformu postoupí parlamentním výborům k projednání. Ve výborech by pak v následujících týdnech měli o normě diskutovat podrobněji a navrhovat případné změny.

Osud reformního balíku, který je klíčový pro další existenci kabinetu, je přitom vzhledem ke křehkému postavení koalice nejistý. Opozice jako celek ho odmítá, vážné výhrady znějí i z vládního tábora. Rozhodnuti nejsou ani bývalí sociální demokraté Michal Pohanka a Miloš Melčák, kteří s Topolánkovou vládou uzavřeli dohodu o toleranci na celé volební období.

Petržílek: ČSSD by podpořila ekologické daně vyjmuté z reformy

Sociální demokraté by podpořili ekologické daně, jak je navrhuje koalice, kdyby je vláda vyjmula z "reformního batohu" a předložila samostatně. Řekl to stínový ministr ČSSD pro životní prostředí Petr Petržílek. Ekologické daně jsou ale součástí balíku vládních reforem a kabinet chce, aby se o něm ve sněmovně hlasovalo jako o celku. Předseda ČSSD Jiří Paroubek ve čtvrtek oznámil, že vládní reformu sociálnědemokratičtí poslanci odmítnou jako jeden muž, protože poškozuje 95 procent obyvatel ČR.

"Ekologické daňové reformě vytýkám zejména to, že není dostatečně motivační k využití potenciálu úspor energie a obnovitelných zdrojů energie," uvedl Petržílek. Zavádí podle něj pouze minimální povinné sazby, které k ničemu motivovat nebudou. Proto nelze hovořit o skutečné ekologické daňové reformě, ani o její první etapě, ale jen o povinném plnění směrnic Evropské unie, navíc ještě téměř o téměř čtyři roky odloženém, uvedl. Za reformu by bylo možné podle Petržílka považovat podstatně vyšší zdanění paliv a elektřiny v plném rozsahu kompenzované odpovídajícím snížením jiných daní, například daní z příjmu. To by pobízelo k úsporám a využití obnovitelných zdrojů energie, a tak i ke snižování emisí skleníkových plynů, uvedl.

ČSSD podle něj odmítá kompenzaci za zdražování energií snížením odvodů na sociální zabezpečení, protože by tím bylo ohroženo financování sociálního státu. "Budeme prosazovat, aby kompenzace nesměřovaly ve prospěch velkých zaměstnavatelů, ale aby byly cíleny přímo sociálně slabším domácnostem," uvedl Petržílek. Podle něj to lze zajistit snížením nejnižší sazby daně z příjmu fyzických osob, valorizacemi důchodů a příspěvků na bydlení, které by odpovídaly nárůstu cen energií.

Obce chtějí jít kvůli penězům na státní správu k Ústavnímu soudu

Menším obcím se nelíbí, že od státu nedostávají zaplacené činnosti spojené s výkonem státní správy a chtějí si proto stěžovat u Ústavního soudu. Stížnost chtějí podat prostřednictvím senátorů. Na sněmu Svazu měst a obcí to řekl starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil. Obce chtějí, aby soud zrušil přílohu k zákonu o státním rozpočtu, která obcím určuje výši příspěvku na výkon státní správy.

Topolánek: vznikne skupina pro rozpočtové určení daní

Premiér Mirek Topolánek přislíbil starostům na 10. sněmu Svazu měst a obcí v Hradci Králové vznik pracovní skupiny, která v červnu začne jednat o pravidlech rozpočtového určení daní na rok 2009. Rozpočtové určení daní na rok 2008 dozná již jen kosmetických změn, řekl dnes novinářům premiér Mirek Topolánek. Obce se bojí, že v případě schválení vládní reformy veřejných financí přijdou o miliardy korun ročně. Změna rozpočtového určení daní by tomu měla zabránit. Chystaná daňová reforma by v příštích letech mohla ubrat městům a obcím až devět miliard korun.

Školský výbor podpořil odklad státních maturit, pro je i opozice

Státní maturity budou zřejmě obnoveny až v roce 2010. Na jejich odkladu se shodl školský výbor sněmovny. V roce 2010 by měli studenti skládat společné maturity z češtiny a cizího jazyka, z volitelného předmětu se asi začne podle nových pravidel maturovat ještě o dva roky později. Lze předpokládat, že doporučení výboru potvrdí na své červnové schůzi i dolní komora jako celek. Ve čtvrtek totiž odklad podpořili nejen poslanci koalice, ale i opozice. Ještě nedávno přitom ČSSD a KSČM trvaly na tom, aby se nově maturovalo poprvé již v roce 2008, jak zatím zákon předpokládá. Nakonec ale i u opozičních poslanců převážil názor, že jednotné maturity zatím nejsou připraveny a jejich spuštění by teď napáchalo víc škody než užitku.

Technické univerzity si stěžují na úroveň maturantů

Vysoké školy technického zaměření nejsou spokojeny se znalostmi středoškoláků. Orientace maturantů například v matematice a fyzice podle jejich vyjádření v posledních letech klesla. Největší české technické univerzity si jev vysvětlují mimo jiné opomíjením technických věd ve společnosti. Vliv má podle představitele Českého vysokého učení technického v Praze také demografický vývoj, střední školy nemají mezi uchazeči tak velký výběr jako dříve.

"Se zhoršením znalosti uchazečů máme problém na celé technice, výjimkou je architektura, kde jsou na ně trochu jiné požadavky," tvrdí prorektor ČVUT Jaroslav Kuba. Myslí si, že dříve byla středoškolská výuka zejména matematiky náročnější, jenomže kvůli klesající populační křivce přijímají školy i horší žáky. Netýká se to podle něj několika prestižních gymnázií i středních odborných škol, které si stále udržují úroveň. Kuba se navíc domnívá, že ve středním školství přírodní vědy ustupují humanitním a společnost donedávna dávala přednost jiným oborům. Situace by se podle něj současným růstem průmyslu mohla zlepšit.

V Brně začal summit 16 evropských prezidentů

Brno hostí od čtvrtka summit 16 hlav států střední a jihovýchodní Evropy. V moravské metropoli se budou až do soboty zabývat problémy a výzvami středoevropské oblasti a také otázkami spojenými s Evropskou unií. Prezidenti se také zřejmě dotknou záměru Američanů vybudovat v České republice a Polsku protiraketovou základnu. Prezident Václav Klaus, který letos setkání hostí, očekává, že v Brně se bude mluvit například také o budoucnosti jihosrbské provincie Kosovo.

K jednacímu stolu usednou během summitu prezidenti Albánie, Bulharska, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Česka, Chorvatska, Itálie, Maďarska, Makedonie, Moldavska, Polska, Rakouska, Rumunska, Slovenska, Srbska a Ukrajiny. Ze setkání se omluvili představitelé Německa a Slovinska Horst Köhler a Janez Drnovšek.

Tradice pravidelných setkání hlav států středoevropského regionu se zrodila v červenci 1993 v rakouském Salcburku. První schůzka na nejvyšší úrovni na konala v Litomyšli roce 1994 - tehdy zde jednalo sedm hlav států. Iniciativa se postupně rozrostla až na nynějších 18 zemí.

Kongres bude jednat o zrušení víz, námitky k návrhu prý má i ČR

Senátní návrh amerického zákona, na jehož základě by se měl rozšířit počet zemí zařazených do bezvízového programu USA možná i o Česko nebo Slovensko, má podle agentury AP poněkud nečekané odpůrce. Dokonce i některé státy, které by z něj mohly těžit, prý návrh považují za příliš restriktivní. Mezi nimi je podle AP i Česká republika. Česko je prý jednou ze sedmi zemí, jejichž velvyslanci tento týden podepsali dopis adresovaný členům Kongresu. Vyjadřují v něm své námitky k dodatkům, jimiž byl na poslední chvíli změněn senátní návrh, který s rozšířením bezvízového programu počítal. Přijaté změny v návrhu republikánského senátora George Voinoviche by patrně způsobily, že určitý počet zemí by asi o možnost zařazení do programu přišel. Úpravy se týkají počtu odmítnutých žádostí o vízum a nelegálních prodlužování pobytu jejich občanů v USA, což jsou dva faktory řadící se k hlavním podmínkám pro zařazení do bezvízového programu. ČR je jedním ze států, které by nejspíš i upravené podmínky splnily, přesto je proti zpřísnění. "Jsme solidární s Polskem, Slovenskem, Litvou a dalšími zeměmi," citovala AP zástupce českého velvyslance ve Washingtonu Jaroslava Kurfürsta.

Ministr zdravotnictví dostal obálku s neznámým práškem

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek dostal ve čtvrtek poštou obálku obsahující neznámý prášek. Na místě zasahovali policisté, hasiči i chemici. Obálku odvezli do laboratoře na rozbor. Výsledek bude znám do tří dnů. "Podnikli jsme kroky, jako by šlo o reálné nebezpečí, jak je naší povinností," řekl mluvčí Tomáš Cikrt. Obálka prý neobsahovala zpáteční adresu a bylo na ní pouze razítko podací pošty v Říčanech.

Správní rada VZP schválila druhou část odměny pro Musílkovou

Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny schválila druhou část odměny pro bývalou ředitelku největší pojišťovny Jiřinu Musílkovou. Uvedla to Česká televize. Za poslední rok působení v čele VZP tak obdrží Musílková celkem 684.000. Polovinu ve výši 342.000 už VZP Musílkové vyplatila v půli roku 2005. Z funkce ji odvolala loni v lednu Poslanecká sněmovna kvůli mnohamiliardovému propadu v hospodaření. Musílková k rozhodnutí správní rady ČTK řekla, že je to otázka dodržování pravidel. Stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath, který jako ministr odvolání Musílkové prosazoval, ČTK řekl, že rozhodnutí považuje za skandální. "Dávat odměnu manažerovi, který přivede svoji firmu do desetimiliardové ztráty, je naprosto šokující," prohlásil.

Sobotka: Šéfové rakouského parlamentu odmítli blokády hranic

Šéfové obou komor rakouského parlamentu nesouhlasí s blokádami česko-rakouských hraničních přechodů odpůrci jaderné elektrárny Temelín. O problému chtějí jednat i při nadcházející konferenci předsedů parlamentů EU v Bratislavě. ČTK o tom informoval předseda Senátu Přemysl Sobotka. Poukázal přitom na dopis, který mu zaslali předsedové rakouské Národní a Spolkové rady Barbara Prammerová a Manfred Gruber. Předseda Senátu je o zaujetí stanoviska požádal před dvěma týdny v reakci na zesilující aktivity rakouských odpůrců jihočeské elektrárny, kteří se tehdy rozhodli zablokovat téměř všechny přechody. Sobotka označil takovou formu protestu na vnitřní hranici EU za nepřípustnou. Za velmi nevhodné považuje také to, že rakouské státní orgány na takovou formu protestů nereagovali. Sobotka věří, že Plammerová i Gruber pomohou z titulu svých funkcí k tomu, aby se blokády hranic neopakovaly.

Pravoslavná církev chce v Praze kostel a seminář

Pravoslavná církev usiluje o vybudování duchovního a administrativního centra v Praze. V metropoli není ani vyhovující kostel a seminář pro budoucí duchovní. "Máme tolik věřících, že se nevejdou do chrámů, zejména o svátcích stojí i na ulici," řekl na čtvrteční tiskové konferenci metropolita pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku Kryštof. Z projektu postavit kostel v Praze 10 sešlo, nyní církev pracuje na tom, aby získala od státu pozemek v Karlíně. Rozhodnutí leží na ministerstvu financí.

Církev popřela informace tisku, že by v objektu, který je součástí nemovitosti a který už využívá, byla telefonní ústředna ministerstva obrany mající souvislost s NATO - je tam ústředna, ale jen běžná. Církev současně potvrdila, že tam poskytla přechodný azyl běžencům čekajícím na vyřízení formalit. "Pokládám za své poslání, abychom dokázali duchovně pečovat i o zahraniční věřící," řekl dnes arcibiskup Kryštof. Podle církevních zdrojů je v Česku zahraničních pravoslavných asi čtvrt milionu legálně a stejný či větší počet nelegálně. Pravoslavná církev se snaží pomáhat zejména ukrajinským pracovníkům, a to nejen duchovně, ale také v konkrétní ochraně před mafiemi nebo při vyřizování pracovních povolení. Pomoc jde někdy tak daleko, že se podle očitých svědků v kostelech mezi věřícími vybírá "do klobouku" na konkrétní případy i na úplatky pro cizineckou policii. K této informaci, kterou prý policie už dříve bagatelizovala, se vedení církve nevyjádřilo.

Firma Glaverbel Czech získala titul zaměstnavatel roku

Společnost Glaverbel Czech zvítězila v soutěži Axa Zaměstnavatel roku 2007. Největší výrobce plochého skla ve střední a východní Evropě skončil loni druhý. Letos stříbrnou příčku obsadila Česká spořitelna, na třetí pozici se umístil loňský vítěz Škoda Auto, oznámil to na tiskové konferenci Pavel Hulák z pořádající firmy Fincentrum.

ČSA v 1. čtvrtletí snížily ztrátu o jednu miliardu korun

České aerolinie hospodařily v prvním čtvrtletí se ztrátou 122 milionů korun, což je meziročně téměř o miliardu lepší výsledek. Výsledky oznámil na tiskové konferenci prezident společnosti Radomír Lašák. Celkem za první tři měsíce letělo s ČSA 1,06 milionu cestujících, což je proti stejnému období loňského roku nárůst o 5,2 procenta. Hospodaření podle představitelů firmy také pomohl únorový prodej a zpětný leasing pěti letadel Boeing 737.

Za loňský rok vykázala firma, ve které 90 procent akcií drží stát, ztrátu téměř 400 milionů korun. ČSA zaměstnávají zhruba 5000 lidí a vlastní 50 letadel. Za posledních šest let skončily čtyřikrát se ztrátou a dvakrát se ziskem. Stát nyní uvažuje o vstupu strategického partnera do ČSA.

České firmy dodají technologii pro rafinerie v Iráku

Společnosti Technoexport a Prokop Engineering Brno dodají jednotky atmosférické destilace pro rafinerie v irácké Basře a Bagdádu. Hodnota tohoto kontraktu, který bude zahájen ve druhé polovině letošního roku, činí zhruba 2,5 miliardy korun. Technoexport tento projekt získal i díky svým referencím v Iráku, kde v minulosti postavil zhruba 60 procent rafinérských kapacit. Firma by měla dodat podobné jednotky také pro další irácké rafinerie, které potřebují modernizovat technologii. Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga mají podobné zakázky, jakou nyní v Iráku získal Technoexport, velký význam pro český průmysl. "Tímto výrazným úspěchem české společnosti na teritoriu Irácké republiky jsme pochopitelně potěšeni. Aktivity Technoexportu plně podpoříme oficiální cestou buď při nejbližší návštěvě Iráku, či při přijetí zástupců irácké republiky v ČR," prohlásil Schwarzenberg.

Budvar bude prodávat pivo v Koreji

Budějovický Budvar bude prodávat svůj ležák v Koreji. Dosud zde kvůli osmiletému známkoprávnímu sporu s americkým rivalem Anheuser-Busch nemohl pivo nabízet. Letos chce Budvar v asijské zemi prodat přes 1000 hektolitrů ležáku, nyní odesílá první kontejnery. Pivovar to oznámil v tiskové zprávě. Budvar mohl do Koreje začít vyvážet už v roce 2004, kdy uspěl ve sporu s Anheuser-Busch a získal ochrannou známku Budějovický Budvar. Zároveň mu tamní úřady přiznaly právo používat označení výrobce Budweiser Budvar, N.C. Přípravy na zahájení exportu však podle zástupců Budvaru trvaly déle, než je tomu běžné například u evropských zemí. Korejský trh je totiž údajně komplikovaný a exotický. Náročné bylo i hledání vhodného importéra. V Koreji by měl ležák z Budvaru patřit mezi nejdražší značky importovaných piv.

Bursík: Kůrovec pomůže k rychlejší obnově lesa v šumavském parku

Největším problémem Národního parku Šumava není podle ministra životního prostředí Martina Bursíka kůrovec, ale rozsáhlé smrkové lesy jednoho druhu. Očekávaný výskyt kůrovce v důsledku řádění lednového orkánu Kyrill může pomoci rychlejší obnově různorodého lesa, uvedl ministr na čtvrtečním veřejném slyšení v Senátu o rizicích kůrovcové kalamity. Dostal se tím do sporu se zastánci likvidace kůrovcem zasažených stromů.

Fotografu Janu Saudkovi věnuje svůj dokument režisér Adolf Zika

Syrově pravdivý životní příběh kontroverzního fotografa Jana Saudka je námětem celovečerního filmového dokumentu s podtitulem V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu, který právě natáčí režisér Adolf Zika. Premiéru bude mít v prosinci a v kinech se objeví na začátku příštího roku. Ve čtvrtek o tom Zika hovořil s pražskými novináři. Přiznal, že Saudek ho už několik let fascinuje a vždy mu chtěl věnovat celovečerní dokument. Zika chce fotografa divákům představit tak, jak ho zná osobně. "Třeba u něj doma, kdy jsme spolu trávili chvíle u flašky vína a povídali si o životě. Lidé ho znají spíše jako klauna, šaška a extrovertního génia, který se předvádí. Já ho ale znám jako nesmírně citlivou osobnost, velice zranitelnou," řekl Zika ČTK. Některé scény snad budou za hranicí etiky a morálky, přesto by měl být snímek mládeži přístupný. Saudek už tradičně vyslovil obavu, že cokoliv ještě o něm vyjde, bude už posmrtnou záležitostí. "Cítím se ale výborně. Doufám, že to bude nějaký čas trvat a půjde o sešlost věkem," řekl ČTK. Saudek uložil filmařům jedinou podmínku - aby to byla zábava. "Nechci, aby tam seděl uštvanej dědek a vzpomínal, jak to bylo všechno těžké. A ať tam jsou vidět holky, já na plátně být nemusím," vzkázal.

Na zahájení lázeňské sezony v Teplicích čekají desetitisíce lidí

Organizátoři tradičního zahájení lázeňské sezony v Teplicích očekávají, že v sobotu a v neděli přijede do lázeňského města na severu Čech až několik desítek tisíc návštěvníků. Připravili pro ně kulturní program, na kterém vystoupí mnoho známých umělců z Čech a ze zahraničí. ČTK to řekl Přemysl Šoba, ředitel Kulturního domu Teplice, který akci pořádá. Umělci budou v Teplicích vystupovat hned na několika scénách.

Představitelé města uvádějí, že lázeňská sezona, kterou zahajují, má pořadové číslo 853. Podle tajemníka Marka Fujdiaka k tomu dospěli studiem historických pramenů. Datují ji od doby, kdy královna Judita založila u teplých vod k poctě svatého Jana Křtitele klášter benediktinek. Fujdiak dodal, že archeologové v pramenech našli i keltské a hlavně římské mince, které svědčí o tom, že zdejší léčivé vody lidé využívali ještě mnohem dříve.

Lamy v olomoucké zoo získaly střih podle americké módy

V "lamí kadeřnictví" se dnes proměnila část zoo na Svatém Kopečku v Olomouci. Ošetřovatelé si vzali do práce lamy alpaky a před létem je zbavili jejich huňaté srsti. Na střihání se předem připravili a vybrali pro zvířata střihy podle poslední americké módy. "Střihy jsem získal na internetu, jsou to módní trendy z USA. Vybrali jsme, co se nám líbilo. Tak jako jsou módní trendy u pudlů, dělají se i u lam. Nehledě na to, že když lamy ostříháte, mají úzké krky a je to takové směšné. Ta srstěná dekorace, která zůstává, přehluší éteričnost zvířete," řekl ČTK ošetřovatel Lubomír Veselý. Podle něj bylo z čeho vybírat, střihů nalezl několik. Zvířata ale z hluku střihacího strojku příliš nadšená nebyla a ošetřovatelé museli k jejich zklidnění několikrát použít sílu paží. Srsti zbavili zejména trup, zatímco na nohách a hlavě ji ponechali. Zvířata se tak trochu podobala pudlíkům.

Policie obvinila tetu týraného Ondřeje, Nečas chystá oznámení

Kriminalisté ve čtvrtek obvinili Kateřinu Mauerovou, sestru Kláry Mauerové stíhané za týrání sedmiletého syna Ondřeje. Policie tvrdí, že se prokázalo, že obě sestry držely chlapce v zajetí po dobu nejméně pěti měsíců. Kateřina je nyní v policejní cele. Hrozí jí až osm let vězení. Klára Mauerová je stíhána za týrání a od středy i za zbavení osobní svobody, tedy za dlouhodobé zavírání chlapce. Také jí hrozí osm let vězení.

Sedmiletý Ondřej a jeho bratr, devítiletý Jakub, teď bydlí v azylovém centru Klokánek. Soud ve středu zamítl návrhy příbuzných, aby šli chlapci alespoň dočasně k nim. Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas oznámil, že hodlá provést důkladnou analýzu komplikovaného případu, která by odhalila možné chyby v práci státních institucí a v systému právní ochrany dětí. Podal také trestní oznámení, jež směřuje na autora internetové stránky závažně poškozující důstojnost týraného chlapce. Na stránce jsou fotografie nahého Ondřeje, jehož týrání náhodou zachytil soused Mauerové pomocí kamerového systému.

Když byla Klára Mauerová v Kuřimi zatčena, byly z jejího domu odvezeny tři děti - mezi nimi také třináctiletá Anna Mauerová. Dívka ale není dcerou Kláry. Ta se ji snažila získat do péče. Údajně je potomkem neznámých rodičů. Z brněnského centra Klokánek Anna zmizela. Po mnohadenním pátrání přišla Kateřina Mauerová s verzí, že Anna ani neexistuje, že se za ni vydávala její známá, čtyřiatřicetiletá Barbora Škrlová. Od středy pátrá policie nejen po Aničce, ale i po této ženě. Zatím je neúspěšná. Policisté vlastně ani nevědí, zda dítě existuje. Místopředseda brněnského městského soudu Roman Kiš tvrdí, že Anna, o které rozhodoval soud, měla 13 let. Podle soudce je vyloučené, že by se soudní znalci v určení věku spletli.

Za znásilnění ženy na plzeňském hřbitově padly přísné tresty

Ve tři roky starém případu znásilnění dvaadvacetileté, do té doby sexuálně nezkušené studentky práv na plzeňském hřbitově padly ve čtvrtek definitivní tresty. Roman Tokár, Zdeněk Ouředník a Miroslav Bureš půjdou na devět, sedm a pět let do vězení. V odvolacím jednání o tom rozhodl pražský vrchní soud. Potvrdil tak lednový verdikt Krajského soudu v Plzni.

Odvolání obžalovaných se zamítají, nejsou důvodná, prohlásil předseda senátu Bohumil Kalát. Podle něj nejsou pochybnosti o věrohodnosti poškozené, která v důsledku znásilnění utrpěla těžkou újmu na zdraví, zejména psychického rázu. Trpí posttraumatickou stresovou poruchou a je vyřazena z běžného způsobu života, konstatoval soudce. Tresty jsou podle něj adekvátní, o jejich zpřísnění nešlo uvažovat, protože žalobce se proti rozsudku krajského soudu neodvolal. U již dříve devětkrát soudně trestaného Tokára a u Ouředníka zahrnují tresty i předchozí odsouzení za oloupení dvou dalších dívek, z nichž jednu Tokár rovněž znásilnil

Sparta vyhrála pohár

Fotbalisté pražské Sparty obhájili jako první tým v historii vítězství v Poháru Českomoravského fotbalového svazu. Ve čtvrtek v Praze na Strahově o tom rozhodla jejich finálová výhra nad Jabloncem 2:1. Severočeši sice vedli od šesté minuty po brance Svátka, ale Sparta otočila výsledek díky trefám Kuliče ze závěru prvního poločasu a Horváthově penaltě v 68. minutě. Jablonečtí ale nemusí být příliš smutní. Pokud Sparta udrží prvenství v čele tabulky první fotbalové ligy, a to je dvě kola před koncem soutěže hodně pravděpodobné, zahraje si o nejprestižnější evropskou soutěž Ligu mistrů. V druhé nejprestižnější soutěži Poháru UEFA by pak hrál poražený celek z finále tuzemského poháru.

Šebrle je s porážkou od Claye smířený, ale v Götzisu bude bojovat

Roman Šebrle tuší, že se o víkendu na tradičním mezinárodním mítinku v Götzisu nevrátí na pozici světové jedničky v desetiboji před svého tradičního soka Bryana Claye z USA. Před týdnem ho totiž postihla nemoc, kvůli níž musel brát antibiotika. "Vůbec nevím, co od toho čekat," prohlásil v týdnu světový rekordman a olympijský vítěz. Prioritou pro Šebrleho je však v letošní sezoně mistrovství světa v Ósace na přelomu srpna a září, tudíž si velkou hlavu z krátkého výpadku zatím nedělá.

Sáblíková oslaví narozeniny startem v cyklistické časovce

Mistryně světa v rychlobruslení Martina Sáblíková si v sobotu poprvé vyzkouší "ostrý" start mezi cyklistkami. Den před svými dvacátými narozeninami absolvuje v Hradci Králové časovku na 16 kilometrů, která je součástí Českého poháru žen. Sáblíková uvažuje o tom, že by se na kole pokusila kvalifikovat na letní olympijské hry v Pekingu. I proto zřejmě poměří síly s domácí špičkou za měsíc na mistrovství republiky, kde by se měla utkat i s domácí jedničkou Ladou Kozlíkovou.

Jankulovski: Vyplatilo se mi, že jsem v Miláně vydržel

Z náhradníka se český fotbalista Marek Jankulovski stal pevnou součástí základní sestavy AC Milán, který ve středu v souboji s Liverpoolem triumfoval v Lize mistrů. Odchovanec ostravského Baníku zažil zamotaný příběh s báječným vyvrcholením a jako třetí český fotbalista po Vladimíru Šmicrovi a Milanu Barošovi si může vychutnávat slastné pocity šampiona nejprestižnější klubové soutěže světa. "Nemůžu ani popsat, jak se cítím. Je to nádhera," rozplýval se třicetiletý bek po aténském finále v rozhovoru s českými novináři. Jankulovski byl hlavně rád za to, že po loňské nevydařené premiérové sezoně v Miláně neztratil trpělivost a nakonec úspěšně zvládl boj o místo mezi vyvolenými hráči. "Ale ten první rok byl strašně těžký," vzpomínal Jankulovski na to, když v minulé sezoně po přestupu z Udine většinou jen vysedával na milánské lavičce. V té době se neubránil myšlenkám na jiné angažmá. "Nějaké nabídky jsem měl, to nepopírám. Ale chtěl jsem zůstat já, trenér i vedení. A nakonec byl tento rok fantastický," řekl Jankulovski.

Počasí

V pátek má být jasno nebo polojasno, odpoledne místy přeháňky nebo bouřky, ojediněle krupobití a přívalové srážky. Nejvyšší denní teploty 27 až 31 stupňů Celsia.

24-05-2007