Denní souhrn zpráv Zprávy

07-06-2007

Vládní reforma financí prošla ve sněmovně do druhého čtení

Vládní reforma veřejných financí ve čtvrtek přežila hlasování v prvním kole parlamentní debaty. Ve sněmovně odolala opozičnímu návrhu na zamítnutí. Vládní předlohu podrželi nejen všichni přítomní koaliční poslanci, ale i dva bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka. Hlasování, ke kterému se sněmovna dostala až po necelých dvou dnech rozpravy, se zúčastnilo 198 poslanců. Pro zamítnutí bylo 97 sociálních demokratů a komunistů. Hlavní kritik reformy v řadách ODS Vlastimil Tlustý se hlasování zdržel, fakticky tak ale reformu v prvním čtení i on podpořil, protože nehlasoval pro zamítnutí. Návrh reformy veřejných financí tak budou v příštích týdnech posuzovat parlamentní výbory. O reformě by ve třetím čtení měla sněmovna rozhodovat zřejmě v srpnu. Vláda zatím nemá zajištěnu podporu ani všech vlastních poslanců - pokud ji chce získat, bude jim asi muset ustoupit. Případný neúspěch reformy by zřejmě automaticky nevedl k odchodu kabinetu. Její odmítnutí by ale prakticky znamenalo, že vláda nebude schopna při sestavování rozpočtu splnit reformní program, jímž podmiňuje svou existenci. Premiér Mirek Topolánek (ODS) navíc tento týden v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes uvedl, že pokud parlament reformu neschválí, vláda se rozpadne.

Pohankovi a Melčákovi vyhrožuje anonym smrtí

Bývalým poslancům ČSSD Michalu Pohankovi a Miloši Melčákovi vyhrožuje anonym smrtí. Uvedl to server Aktuálně.cz. Oba obdrželi dopis, podle něhož dopadnou stejně jako zavražděný kontroverzní podnikatel František Mrázek. Mrázka neznámý pachatel zastřelil loni v lednu před sídlem jeho firem v Praze 4. Oba zákonodárci už podle Aktuálně.cz dříve připustili, že je proti nim od loňska vedena anonymní kampaň, kdy je jim a jejich rodinám vyhrožováno smrtí. Od doby, kdy se rozhodli podpořit středopravou vládu Mirka Topolánka, žijí pod policejním dohledem. Policie zkoumá všechny výhrůžky, které se týkají jich a jejich rodin, obsah dopisu ale nechce komentovat. Pohanka a Melčák serveru naznačili, že odesilatelem by údajně mohli být lidé z bývalých komunistických tajných služeb StB nebo lidé s nimi těsně propojení. Oba zákonodárci ve čtvrtek podpořili Topolánkův kabinet, když se ve sněmovně hlasovalo o vládní reformě veřejných financí v prvním čtení. Proti svým bývalým poslancům ostře vystupuje ČSSD.

Topolánek: O záměru Schwarzenberga odejít kvůli Čunkovi vím

Premiér Mirek Topolánek potvrdil, že už několik týdnů ví o záměru ministra zahraničí Karla Schwarzenberga rezignovat na svou funkci, pokud by byl obžalován vicepremiér Jiří Čunek, a zůstal přesto ve vládě. Premiér tak reagoval na informace, které zveřejnilo čtvrteční Právo. Už koncem května Topolánek v Brně prohlásil, že pokud dojde v Čunkově kauze k obžalobě, očekává, že předseda lidovců odejde z funkce sám. "Pokud ne, budu to muset řešit za něj," řekl šéf kabinetu. Nechtěl přitom komentovat Čunkovo vyjádření, že ani v případě obžaloby by z kabinetu dobrovolně neodešel. Informace o Schwarzenbergově hrozbě demisí nechtěl komentovat ani lídr zelených Martin Bursík, jehož strana Schwarzenberga do vlády delegovala. Čunek podle policie ještě jako vsetínský starosta dostal před pěti lety zhruba půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real za prodej většinového podílu města ve společnosti Vsetínské byty. Čunek i zástupci firmy obvinění odmítají.

Česko bude zřejmě mít dvě zpravodajské služby, rozvědku a kontrarozvědku

Vládní výbor pro zpravodajskou činnost podle ministra vnitra Ivana Langra doporučil, aby Česká republika měla jen dvě zpravodajské služby, rozvědku a kontrarozvědku. Langer to ve čtvrtek oznámil na tiskové konferenci, kde představil nového ředitele civilní rozvědky Ivo Schwarze. Dojde tak ke sloučení civilní rozvědky (ÚZSI-Úřad pro zahraniční styky a informace) s vojenskou rozvědkou a na druhé straně civilní kontrarozvědky (BIS-Bezpečnostní informační služba) s vojenskou kontrarozvědkou. Kompletní plán reformy by měl být podle Langra hotov na podzim. Ministr také sdělil, že v rámci svého projektu Otevřená minulost, který má plošně odtajnit a zpřístupnit materiály bývalé Státní bezpečnosti (StB), vydal pokyn, aby dokumenty bývalé komunistické rozvědky převzal současný archiv bezpečnostních složek ministerstva vnitra. Přesun dokumentů by měl být dokončen v říjnu. V budoucnu by podle něj již měly být utajovány jen výjimečné dokumenty, které se mohou například dotknout zahraničně bezpečnostních zájmů republiky.

Rozvědka informovala o asi největší dezinformační akci StB

Civilní rozvědka ve čtvrtek zveřejnila dokumenty ke zřejmě největší dezinformační akci komunistické Státní bezpečnosti (StB). V roce 1964 bylo na dně Čertova jezera na Šumavě "náhodou" objeveno několik beden s tajnými dokumenty z druhé světové války. Ty měly dokazovat, že mezi význačnými osobnostmi v západních zemích je řada konfidentů gestapa a válečných zločinců. Prázdné bedny ale do jezera předem nastrčila StB. Později zveřejnila směs dokumentů z archivů bezpečnosti i sovětské KGB. Celý plán s krycím názvem Neptun vznikl poté, co se StB dozvěděla, že Československá televize chystá natáčet dokumentární film o průzkumu jezera. Mezi potápěči, kteří se v červenci r. 1964 při natáčení do jezera potopili, byl pak i tehdejší specialista StB na dezinformace Ladislav Bitman. Ten ostatní svazarmovce nenápadně naváděl na místo, kam předtím sám bedny shodil. Bedny potom byly vyzvednuty ze dna jezera a za velké pozornosti médií odvezeny do Prahy ke zkoumání. Tehdejší ministr vnitra Lubomír Štrougal dokonce předem ohlásil, že se našly kompletní seznamy spolupracovníků gestapa. Zveřejnění dokumentů i fám, co lze ještě najít, tehdy znejistilo západoněmecké tajné služby. O celé akci byl také natočen film. Bitman, který později utekl do USA a dnes přednáší na vysoké škole o dezinformacích, o ní pod cizím jménem napsal propagandistickou knihu.

Husák nespáchal žádný trestný čin

Podle Inspekce ministra vnitra nespáchal bývalý policejní prezident Vladislav Husák žádný trestný čin. Inspekce Husáka prověřovala kvůli podezřením, která se objevila v tisku a podle kterých měl například vyzradit tajnou informaci Bezpečnostní informační služby, že jeho podřízený se stýká s agentem ruské rozvědky. ČTK to řekl státní zástupce Michal Zachystal. Husák rezignoval na funkci 23. března. Prohlásil, že odchází právě kvůli mediálnímu tlaku. Únik informací BIS nebyl jediným podezřením, kterým se inspekce zabývala. Husák údajně také vyzradil bývalému poradci expremiéra Miloše Zemana Miroslavu Šloufovi informace o připravované akci v kauze Biolíh. Šlouf pak varoval olomouckého lobbistu Františka Vybírala. V tisku se také objevily informace, že Husák své přítelkyni řekl o odposlouchávání spolupracovníka expremiéra Stanislava Grosse Petra Přibyla. Pracovnice sekretariátu pak Přibyla také varovala. Posledním "škraloupem" údajně byla jeho nečinnost, když se dozvěděl, že podnikateli Františku Mrázkovi hrozí smrt.

Pitr převzal výzvu k nástupu trestu, soud zkoumá jeho zdravotní zprávu

Odsouzený podnikatel Tomáš Pitr převzal soudní výzvu, aby se dostavil do vězení. Zároveň ale požádal o odklad pětiletého trestu ze zdravotních důvodů. Soud již dostal lékařskou zprávu. Nyní ji prozkoumá a poté rozhodne, jak bude dál postupovat. Soudce Petr Novák řekl, že zpráva mu připadá poněkud neurčitá. Pitr podle deníku Právo zřejmě leží v jednom zdravotnickém ústavu na severu Čech, které poskytuje služby v oboru psychiatrie. Tento týden prý absolvoval vyšetření na psychiatrickém oddělení v Ústí nad Labem. Pitr dostal trest za daňové delikty. Ve dvanáct let starém případu byl s Miroslavem Provodem a dalšími třemi muži pravomocně uznán vinným z krácení daní. Podnikatelé sice od počátku vinu popírali, podle rozsudku však s pomocí fiktivních faktur neoprávněně vymáhali po finančních úřadech vrácení daní. Stát tak podle soudů ošidili o 51 milionů korun. V prvním kole líčení nejdříve padl osvobozující verdikt, který ale odvolací soud zrušil a vrátil k novému projednání. Ve druhém kole procesu pak zazněl odsuzující rozsudek.

Parkanová obhajuje píseň pro Bushe, Čechům prý chybí nadhled

Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) ve čtvrtek v České televizi obhajovala píseň, kterou nazpívala pro amerického prezidenta George Bushe. Podle političky to není text pro intelektuály, ve kterém by se daly hledat "literární perly", ale jde v něm o přímočarost a poctivost. České společnosti při hodnocení písně, která je parafrází na skladbu Dobrý den, majore Gagarine, chybí nadhled, myslí si Parkanová. Píseň pro Bushe vyvolala posměšné reakce v médiích, kritizovala ji opozice, podle průzkumu STEM se nezamlouvá ani české veřejnosti. Parkanová k průzkumu řekla, že politická i společenská atmosféra je taková, že lidé berou i věci, kam patří odlehčení, příliš vážně. Ministryně je prý připravena na "sprchu od protiamerických a protibushovských nálad", postoj zbytku veřejnosti ji ale mrzí.

Senát odmítl dát Sazce možnost uplatňovat nárok na odpočet DPH

Senát odmítl umožnit loterijním společnostem včetně Sazky, aby získaly nárok na vrácení daně z přidané hodnoty (DPH). Tato výjimka, kterou sněmovna vložila do novely zákona o správě daní a poplatků, by podle většiny senátorů byla v rozporu s právem Evropské unie. Novela se proto vrací poslancům k novému projednání. Postoj horní komory podpořil ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Uvedl, že v případě schválení výjimky by musel navrhnout další novelou její zrušení, aby Česko dodrželo své závazky vůči EU. Návrh by umožnil odpočet DPH například u peněžitých loterií, losů, sportky, stíracích losů nebo kurzových sázek. Odpočet by se nevztahoval na tomboly, výherní automaty, kasina nebo dostihové sázky. Možnost odpočtu DPH by Sazce přineslo ročně až 250 milionů korun, které by měla odvést sportovním svazům. Právě o to se opírali zastánci návrhu, podle nichž budou jeho odmítnutím ochuzeny sportovní kluby, děti a mládež.

Ekonomika loni rostla podle zpřesněných údajů rychleji

Hrubý domácí produkt České republiky vzrostl v loňském roce o 6,4 procenta. Oproti původním údajům to znamená zrychlení o 0,3 procentního bodu. Vyplývá to ze zpřesněných údajů Českého statistického úřadu, který zveřejnil upravené údaje i za rok 2005 a konečné údaje za rok 2004. "V běžných cenách je nyní HDP o 16,2 miliardy Kč, 0,5 procentního bodu, vyšší než dříve," uvedl ČSÚ. Tempo růstu ekonomiky za rok 2005 je podle zpřesněného údaje o 0,4 procentního bodu vyšší a činí 6,5 procenta. Údaj o růstu HDP za rok 2004 úřad zvýšil rovněž o 0,4 procentního bodu na 4,6 procenta. Podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla dávají revize optimističtější náhled na ekonomiku. "To nejdůležitější ale je, že se nemění trendy," upozornil analytik. Revize je podle něj příznivou zprávou pro vládu, protože poměrové ukazatele o výsledcích rozpočtu budou vycházet příznivěji.

Gripen už v ČR vytvořil offsety za 8,7 miliardy korun

Konsorcium Gripen International, které české armádě dodalo 14 stíhaček Jas-39 Gripen, vytvořilo do konce loňského roku v Česku offsetové projekty za 8,7 miliardy korun. To je zhruba třetina ze slíbené částky. Potvrdil to ředitel programu Gripen pro ČR Bengt Littke. Do programu se započítal například projekt britské společnosti Pacific Direct, která v Holicích na Pardubicku vyrábí toaletní potřeby pro hotely. Společnost Svitap J.H.J. ze Svitav získala od britské společnosti Ably zakázku na dodávku mobilních velitelských stanovišť. Do offestového programu se zapojila také přerovská společnost Meopta - optika, která získala zakázku od britské letecké společnosti na dodávku součástek do leteckých přístrojů. Celkem offsetový program čítá 31 projektů. Zpětné investice Gripenu do české ekonomiky by měly v letech 2004 až 2014 dosáhnout 25,5 miliardy korun. Je to zhruba 130 procent ceny pronájmu stíhacích letadel.

Škoda Power získala v Rusku kontrakt za tři čtvrtě miliardy korun

Škoda Power, největší český výrobce turbín, získala v Rusku kontrakt za 780 milionů korun. Za minulých šest měsíců jde o třetí dodávku na ruský trh. Do nové elektrárny v Jekatěrinburgu dodá parní turbinu o výkonu 140 megawattů, generátor a příslušenství, zajistí montáž a rozběh bloku. Firma poprvé uzavřela kontrakt s americkým gigantem Black & Veatch z první světové desítky dodavatelů v energetice. ČTK to řekl generální ředitel Škody Power Holding Jiří Zapletal.

Hrozba anonyma přerušila výuku v rumburských školách

Hrozba neznámého člověka přerušila ve čtvrtek výuku ve školách v Rumburku na Děčínsku. Anonym zavolal kolem 08:00 na linku městské policie a oznámil, že v jedné ze škol je uložena bomba. Požadoval hotovost v řádech milionů korun. Policie všechny školy evakuovala, dopoledne je prohledala, ale výbušninu nenašla. Po pachateli policisté nadále pátrají, řekl mluvčí děčínské policie Jan Šmíd. Pachateli hrozí obvinění ze šíření poplašné zprávy. Anonymní výhrůžky letos již dvakrát narušily výuku na pražských církevních školách. Poprvé to bylo v lednu a naposledy v květnu, kdy policie dostala anonymní dopis, který hrozil bombovým útokem.

Moravská galerie vystavuje obrazy Toyen a Josefa Šímy

Několik významných obrazů výtvarnice Toyen a malíře Josefa Šímy si mohou v těchto dnech prohlédnout návštěvníci Moravské galerie v Brně. Jde například o slavný Šímův obraz Návrat Théseův z roku 1933 nebo o Krajinu s obeliskem. Toyen představují díla V mlze, Rýžové pole a V parku z přelomu 20. a 30. let 20. století. Galerie získala tyto obrazy jako zápůjčku, ve stálé expozici moderního umění dočasně nahradí soubor prací surrealisty Jindřicha Štyrského. Ten si na retrospektivní výstavu vypůjčila Galerie hlavního města Prahy. Štyrského retrospektiva začala v pražském Domě U Kamenného zvonu na konci května a potrvá do 9. září. Galeristé shromáždili reprezentativní kolekci děl od stovky majitelů z Česka, Belgie, Francie, Rakouska, Švýcarska a USA.

Studentka umístí na brněnské náměstí 60 postelí

Na centrálním brněnském náměstí Svobody se příští týden objeví 60 pohodlných postelí. Jako součást své bakalářské práce je tam umístí studentka Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického Alena Kazatelová. Ve své práci se zabývá vztahy umění a prostoru a reakcemi náhodných pozorovatelů. "Všichni někdy toužíme po klidu a relaxaci, a to zvláště v situacích, kdy se nám ho nedostává. V těchto chvílích únavy a vyčerpání si pak představíme postel a klid, který v ní zažíváme. Proto se postel stala ústředním motivem mé bakalářské práce," řekla studentka. Projekt pojmenovala Odpočiň si! a se zvědavostí očekává, jak budou na možnost relaxace v posteli reagovat kolemjdoucí Brňané či turisté. Akce začíná 12. června v 10:00 snídaní, skončí 13. června v 6:00 budíčkem a rozcvičkou. Její součástí je i podvečerní čtení povídek brněnského výtvarníka a literáta Mariana Pally.

Zemřel popularizátor mykologie a houbaření Miroslav Smotlacha

Ve věku nedožitých 87 let zemřel po těžké nemoci 6. června v Praze popularizátor mykologie a houbaření Miroslav Smotlacha, jednatel a čestný předseda České mykologické společnosti. Smotlacha výrazně přispěl k popularizaci houbaření v Česku, k větší znalosti hub jedlých i jedovatých. Propagoval nutnou ochranu lesa, hub i přírody. Laboratoř dřevokazných hub, kterou vedl, vypracovala přes deset tisíc posudků a přispěla k záchraně a opravám mnoha českých památek. Miroslav Smotlacha byl autorem či spoluautorem řady populárních houbařských atlasů a kuchařek. Rozsáhlá je i jeho práce v oboru dřevokazných hub a jiných škůdců. Za své celoživotní dílo byl v roce 2005 vyznamenán medailí Za zásluhy o stát v oblasti vědy a výchovy II. stupně.

Dlouhý s Víznerem postoupili do finále čtyřhry Roland Garros

Čeští tenisté Lukáš Dlouhý a Pavel Vízner budou na grandslamovém turnaji Roland Garros bojovat o titul. Ve čtvrtečním pařížském semifinále si ve třech setech poradili s čtvrtým nasazeným francouzsko-srbským párem Fabrice Santoro, Nenad Zimonjič 6:1, 1:6 a 6:4 a v sobotu je čeká finále. V něm může být už dopředu jisté, že nejméně jeden český tenista získá na pařížské antuce trofej. Semifinále totiž hraje i Radek Štěpánek, který bude po boku Inda Maheše Bhúpathího bojovat proti bahamsko-kanadské dvojici Mark Knowles, Daniel Nestor.

Tenista Lendl si přijel do Česka zahrát golf

Legendární tenista Ivan Lendl ve čtvrtek přijel na krátkou návštěvu do České republiky. Hlavním programem pro něj bude páteční golfový turnaj osobností ve Slavkově u Brna, který proběhne jako doprovodný program tenisového turnaje UniCredit Czech Open. V sobotu se vrací do zámoří. Sedmačtyřicetiletý rodák z Ostravy, který žije ve Spojených státech, má s golfem bohaté zkušenosti. "Ale hraju hůř, než jsem hrával. Mám málo času," komentoval svou aktuální výkonnost. Nejvíce času mu zabírá cestování s dcerami po golfových turnajích. Z jeho pěti dcer se golfu věnují především sedmnáctiletá Marika a o rok mladší Isabelle. Dění na tenisových dvorcích však Lendl bedlivě sleduje, a to i pokud jde o české tenisty. "Radek (Štěpánek) je na tom momentálně špatně, protože měl půl roku pauzu a určitě nehraje tak, jak by chtěl. Tomáš (Berdych) má na to, aby trápil ty nejlepší, ale zatím má výkyvy," zhodnotil jejich kvality. Do Česka Lendl přijel po roce a půl, naposledy tady byl v prosinci 2005. "Vždycky se sem těším. Byl bych radši, kdybych tady mohl trávit víc času. Snad to půjde, až budou dcery větší a budou třeba na univerzitě," svěřil se.

Novým trenérem mladoboleslavských fotbalistů bude Zajíc

Luděk Zajíc se stal novým trenérem fotbalistů Mladé Boleslavi. Šestačtyřicetiletý kouč podepsal s klubem smlouvu na dobu neurčitou, jeho asistentem bude Petr Čuhel. Oznámila to mluvčí mladoboleslavského klubu Eva Eliášová. Zajíc na lavičce třetího celku uplynulého ligového ročníku a účastníka Poháru UEFA nahradí Dušana Uhrina, který odešel trénovat rumunský tým Politehnica Temešvár. Zajíc má v nejvyšší soutěži na svém kontě již angažmá v Hradci Králové, Lázních Bohdaneč a Mladé Boleslavi, ale prvoligových zápasů nasbíral pouze 29 s velice nepříznivou bilancí 3-5-21. Působil také v Chebu, Chrudimi a Spartě Praha.

Kladenské fotbalisty bude trénovat Šilhavý

Novým trenérem fotbalistů SK Kladno bude v pátek jmenován Jaroslav Šilhavý. Funkcionáři se na tom s reprezentačním asistentem domluvili ve čtvrtek odpoledne. Potvrdil to mluvčí klubu Miroslav Bureš. Čtyřiačtyřicetiletý trenér má zkušenosti jako asistent ve Spartě Praha, ve stejné roli působí i v národním týmu. Jako hlavní kouč ale dosud působil pouze v třetiligovém béčku letenského klubu. Během hráčské kariéry působil v letech 1980 až 1989 v Chebu, poté tři a půl roku ve Slávii, dva roky hrál v Drnovicích a kariéru zakončil na jaře 1999 coby stoper Viktorie Žižkov. V lize odehrál 465 utkání, což se dosud nepodařilo žádnému jinému fotbalistovi.

A jaké nás čeká počasí:

Pátek bude slunečný, odpoledne se opět mohou objevit přeháňky nebo bouřky. Teploty 26 až 30 stupňů, na horách kolem 21.

07-06-2007