Denní souhrn zpráv Zprávy

23-06-2007

Odboráři v centru Prahy žádali zastavení vládních reforem

K zastavení vládní reformy veřejných financí vyzvaly koaliční kabinet desetitisíce odborářů při sobotní demonstraci na pražském Václavském náměstí. Podle jejich názoru chystaná reforma nepomůže zlepšení rozpočtů, ale pouze zvýší polarizaci české společnosti. Protest trval zhruba hodinu. Podle policie byl bez problémů. Odboráři na náměstí drželi transparenty s nápisy "Reformu ano, ale spravedlivou", "Reforma jen pro bohaté", "Topolánek vaří z vody", "Běda běda bez oběda" nebo "Stravenky nedáme".

"Cíle reformy vládní koalice jsou naprosto jiné, než se vláda snaží sdělit občanům," řekl v projevu k demonstrantům z pódia u sochy svatého Václava předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a senátor ČSSD Milan Štěch. Podle jeho názoru je cílem vlády zejména otevřít cestu k privatizaci veřejných služeb. Návrh reformy Štech označil za 'škrtformu', která má dále polarizovat společnost na ještě užší a majetnější skupinu bohatých a na ostatní lidi.

Podle pořadatelů se na demonstraci sjelo přes 35.000 lidí z celé republiky. Policejní odhad byl o několik tisíc účastníků nižší. Demonstrace se kromě členů ČMKOS zúčastnili i členové řady různých nejen odborových organizací. Připojily se například Sdružení pacientů, Rada seniorů, Sdružení nájemníků či hnutí Ne základnám. Mezi demonstranty byla i komunistická mládež a revoluční socialisté. Nechyběli předseda ČSSD Jiří Paroubek a poslanec Evropského parlamentu za sociální demokracii a bývalý šéf ČMKOS Richard Falbr. Politici ale slovo nedostali. Byla to demonstrace odborářů, zdůraznil Štěch.

Vláda požadavky odborářů na zastavení reformy nevyslyší

Vláda podle vyjádření svých představitelů nevyslyší výzvy odborářů na zastavení své reformy veřejných financí. Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek uvedl, že s demonstrací je to podobné jako s nedávným hlasováním o nedůvěře vládě, které jeho kabinet ustál i s podporou dvou nevládních poslanců. "Fakticky si všichni přejí, aby ta opatření v té podobě, jaká jsou, prošla," uvedl premiér. Podotkl, že vláda s odboráři diskutuje "na tomu určené půdě", tedy při jednání tripartity.

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) ČTK řekl, že odbory se brání jakýmkoli změnám, nicméně neodpovědná fiskální politika dopadne na nejchudší vrstvy obyvatelstva. "Úcta k menšinovým názorům velí odborářům naslouchat. S těmito názory nicméně nemůžu souhlasit," uvedl ministr. Odbory navrhly v pátek poslancům k balíku reformních zákonů, který zatím ve sněmovně prošel takzvaným prvním čtením, desítky změn, výčet všech pozměňovacích návrhů zabral více než 30 stran. Fakticky všechny klíčové změny v daních, sociálních dávkách a zdravotnictví, které mají podle vlády zastavit zadlužování státu, chtějí odbory z reformy vypustit.

Topolánek by odvolal Čunka, pokud by byl obžalován

Premiér Mirek Topolánek je odhodlán navrhnout odvolání vicepremiéra Jiřího Čunka až v případě, pokud by byl kvůli podezření z korupce obžalován a neodešel by sám. Uvedl to po jednání výkonné rady ODS. "Pořád platí totéž. Pokud by byl Čunek obžalován, tak pokud neodejde, tak ho odvolán," prohlásil předseda vlády a ODS. Reagoval tak na informace, že by prý mohl Čunka odvolat do konce tohoto týdne a že s ním o jeho rezignaci v pondělí jednal.

Šéf lidovců čelí obvinění, že jako někdejší starosta Vsetína přijal půlmilionový úplatek. Čunek to odmítá, několikrát již prohlásil, že z vládních funkcí neodejde. Kvůli údajné korupční aféře koaliční vládu tvrdě kritizuje opozice. Vyvolala kvůli tomu i hlasování o důvěře, které ale kabinet ustál.

Stát dá v roce 2008 na podporu krajanů více

Částka, kterou dá příští rok česká vláda na podporu krajanů ve světě, opět o něco vzroste. Zatímco letos vyčlenila 55,2 milionu korun, v roce 2008 to bude o 2,2 milionu korun více, sdělilo ČTK ministerstvo zahraničí. Českým zájmem je podle ministerstva uchovávat a rozvíjet kulturní dědictví v zahraničí ve všech oblastech. Vláda proto již dříve schválila plán, podle něhož dá země mezi lety 2006 až 2010 na činnost krajanů a výuku češtiny přes čtvrt miliardy korun (287 milionů). To je výrazné navýšení, v letech 2001 až 2005 dal stát na aktivity krajanů zhruba 160 milionů korun.

Český stát podporuje krajanské komunity a společnosti přátel Česka, přispívá na výuku českého jazyka a literatury na zahraničních vysokých školách. Nabízí rovněž stipendia a pravidelné jazykové kurzy v Dobrušce. Posílit vazbu na vzdálenou domovinu mají například učitelé češtiny, které do zahraničí vysílá ministerstvo. V minulosti byli lektoři například v Rumunsku, na Ukrajině, v Argentině, Chorvatsku, Německu, Rusku, Srbsku či v Černé Hoře. Krajanským spolkům dává vláda peníze taktéž na kulturní i jiné projekty, opravy škol, kulturních domů či památníků, stát rovněž pomáhá krajanům žijícím na odlehlých místech.

Nejpočetnější jsou české krajanské komunity v USA, na Slovensku, v Kanadě, Chorvatsku a Austrálii. Ve světě působí kolem 400 krajanských spolků, například jen v USA je 35 poboček Sokola. Spolky vydávají na 130 krajanských tiskovin, velká část z nich vychází v USA. Informace o činnosti krajanů je možné nalézt na internetových stránkách www.krajane.net. Česká diplomacie nabízí na krajanské aktivity dotace.

Summit o reformě EU hodnotí čeští politici vesměs kladně

Čeští vládní i opoziční politici ocenili výsledek bruselského summitu EU, který v sobotu nad ránem skončil kompromisní dohodou na mandátu pro přípravu smlouvy o reformě institucí EU. Zástupci ČSSD ale relativizovali úspěch českých vládních vyjednavačů s požadavkem na oboustrannou flexibilitu, tedy na možnost zpětného přenosu kompetencí EU na národní státy.

Zřejmě nejpochvalněji se k výsledkům summitu, na kterém Česko zastupovali premiér Mirek Topolánek a vicepremiér Alexandr Vondra (oba ODS), vyjádřila výkonná rada této strany. "Považuje výsledek jednání za zásadní bod obratu směrem od konceptu budování evropského superstátu a evropského federalismu," oznámil europoslanec ODS Jan Zahradil. Rada podle Vondry za průlomové považuje opuštění konceptu euroústavy, zachování dosavadního systému hlasování v Evropské radě, posílení kontrolní role národních parlamentů a právě požadavek na oboustrannou flexibilitu.

Podle ministra a bývalého šéfa diplomacie Cyrila Svobody (KDU-ČSL) dohoda dává solidní základ k tomu, aby se do konce roku dojednal upravený text reformní smlouvy. "Důležité je, aby se shodli všichni," uvedl Svoboda. Za dobré označil i to, že hlasování založené na principu dvojí většiny, proti kterému se Polsko bouřilo, bude postupně zaváděno až letech 2014 až 2017.

Předseda sněmovního zahraničního výboru Jan Hamáček (ČSSD) označil za "velký úspěch" to, že se podařilo dospět k dohodě. Výsledek sice zcela neodpovídá jeho představám, ale chápe jej jako kompromis kvůli neústupné pozici Polska a Velké Británie. Od českých zástupců nebylo podle Hamáčka moudré, že se postavili za Polsko. "Možná ta naše podpora je utvrzovala v tom, že mají být neústupnější. To nebyla příliš moudrá taktika," uvedl. Za "relativní úspěch" označil Hamáček skutečnost, že summit kromě jiného schválil i český požadavek oboustranné flexibility. Podle poslance s tím počítala už původní verze euroústavy. "Vláda si za svůj cíl vytkla něco, co bylo velmi jednoduché splnit, byl to takový cíl-necíl," dodal Hamáček. Podle něj nikdo z vlády nebyl schopen zatím uvést jedinou pravomoc, která by se měla převést z EU zpět na národní úroveň.

Lidé v Mirošově hlasovali v referendu o radaru

Mirošov na Rokycansku byl dalším místem v Brdech, kde se lidé v obecním referendu vyjadřovali k uvažované stavbě amerického radaru. V Mirošově lidé na toto téma už hlasovali v anketě, v níž radar odmítli. Protože ale od občanů vzešel požadavek na vyhlášení referenda a podpořilo ho dost lidí, museli zastupitelé plebiscit vyhlásit. Asi 1800 oprávněných voličů dostalo možnost ve čtyřech volebních místnostech v sobotu od 8. do 20. hodiny vyjádřit své "ano" či "ne" k textu: "Souhlasíte s tím, aby zastupitelstvo města Mirošov podniklo veškerá zákonná opatření k tomu, aby zamezilo výstavbě radarové základny Spojených států amerických na území vojenského újezdu Brdy?"

Sobotka: Svět se s dědictvím komunistické ideologie nevypořádal

Evropa se stále nevyrovnala s dědictvím hrůzné komunistické ideologie, a proto je dobře, že se političtí vězni spojili do mezinárodní organizace. Na slavnostním zahájení pražského kongresu Mezinárodní asociace bývalých politických vězňů a obětí komunismu (Inter-Asso) ve Španělském sále Pražského hradu to v pátek řekl předseda Senátu Přemysl Sobotka. Vývoj v některých zemích Latinské Ameriky podle něho musí mobilizovat. "Varuji před zlehčováním historie této totalitní diktatury," uvedl šéf horní parlamentní komory, který nad kongresem převzal záštitu. Předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová připomněla úsilí českých politických vězňů o zrušení Komunistické strany Čech a Moravy. Je to cíl prvomájových shromáždění na Letné, které političtí vězni už podvakrát uskutečnili. Jsou odhodláni v nich pokračovat.

Hlavním tématem pražského kongresu jsou nucené a otrocké práce v komunistických totalitních režimech. Inter-Asso zastřešuje a reprezentuje na mezinárodní úrovni národní organizace z 16 postkomunistických zemí, které sdružují bývalé politické vězně a občany pronásledované komunistickým režimem. K organizacím patří například Albánský výbor politických vězňů či Všeukrajinský svaz politicky stíhaných a česká Konfederace politických vězňů, která pražský kongres pořádá. Asociace se zabývá zejména shromažďováním informací o zločinech proti lidskosti a o porušování demokratických svobod páchaných komunistickými režimy v Evropě. Podporuje morální i právní rehabilitaci bývalých politických vězňů a obětí komunismu a uznáním jejich podílu na boji o osvobození jednotlivců i národů od totality. Asociace usiluje o zákaz propagace komunismu na evropské úrovni, podílela se na deklaraci Evropského parlamentu o zákazu propagace komunismu.

V Tisové pokračuje sanace chovu zasaženého ptačí chřipkou

Sanace farmy v Tisové na Orlickoústecku, kde byl u chovu krůt objeven virus ptačí chřipky, by měla skončit do pondělního poledne. Na farmě v sobotu začalo vyklízení podestýlky z hal, kde ještě do pátku byli infikovaní krocani. Hasiči také dezinfikují již prázdné kurníky u chovatelů v obci a zapálili stoh slámy, z které nákaza údajně pocházela. Po zasedání Bezpečnostní rady Pardubického kraje to řekl zástupce pardubického hejtmana Roman Línek.

Rozbory vybité domácí drůbeže, několika nalezených mrtvých ptáků z okolí Tisové i vzorků z okolních komerčních chovů drůbeže nebezpečný virus H5N1 neprokázaly, řekl ředitel pardubických krajských veterinářů Josef Boháč. "Pokud se od pondělí během následující třicetidenní lhůty žádný případ H5N1 neobjeví, budeme zpátky v bodě nula v normální situaci se všemi pravidly platícími před tím, než se událost stala," řekl Línek. Přes 80 příslušníků armády z olomoucké posádky by mělo Tisovou opustit v neděli. Policejní uzávěra silnice do Tisové má skončit v pondělí.

Hasiči a armáda na likvidaci nákazy použili téměř tři tuny chloraminu. Lék Tamiflu dostalo asi 260 lidí, kteří byli v potenciálním styku s virem, nebezpečným i člověku. Likvidaci asi 4000 krůt a zhruba tisícovky domácí drůbeže v obci ukončili odborníci v pátek. Na patogenní vir H5N1 od minulé neděle zemřelo přibližně 1800 krůt. Celkem tak viru padlo za oběť asi 7000 kusů drůbeže. Slámovou podestýlku z pěti hal pracovníci družstva vyváželi do silážní jámy, vyložené plachtou, kterou se pak hromada také přikryje. Hasiči očekávají, že po přikrytí se hromada samovolně zahřeje na více než 70 stupňů Celsia a případné viry chřipky se samy zničí. V sobotu odpoledne hasiči rozhrnuli a zapálili asi pět metrů vysoký stoh slámy, která byla minulý týden ve středu použitá na podestýlku. Sláma byla údajně zdrojem nákazy, protože k ní mohlo volně žijící ptactvo. V neděli má přijít na řadu vymytí hal teplou tlakovou vodou s dezinfekčním roztokem.

Ptačí chřipka se v tuzemsku poprvé objevila loni. Zjištěno bylo 14 případů. Vždy šlo o uhynulé volně žijící ptáky. Nyní se po roční pauze nemoc vrátila a poprvé byl zasažen chov drůbeže.

V ostravské zoo se vylíhl první malý sup, o kterého pečují rodiče

Mládě supa bělohlavého mohou v těchto dnech obdivovat návštěvníci ostravské zoologické zahrady. Vylíhlo se před nedávnem ve voliéře supů, která byla zprovozněna v uplynulém roce. První sup bělohlavý putoval do Ostravy v sedmdesátých letech, kde se ho poprvé podařilo rozmnožit před dvěma lety, stejně jako loni. Letos je to ale poprvé, kdy se rodiče o mládě starají. Pokud se vše podaří, jednalo by se o první přirozený odchov tohoto druhu v rámci českých zoologických zahrad, řekl ČTK mluvčí zahrady Stanislav Derlich.

Řada nástrah čekala na vodící psy při mistrovství republiky

Jak si dokážou poradit s řadou nástrah na ulici i v místnostech, předvedli ve výcvikovém centru v pražském Motole vodící psi. Na celorepublikovém mistrovství se sešlo 21 nevidomých či slabozrakých majitelů a jejich psích průvodců. Soutěžili na překážkové dráze i v poslušnosti. "Dobrý výkon vodícího psa si zajisté zaslouží alespoň jednou v roce potlesk, který bezpochyby zahřeje u srdce člověka, který je na spolehlivou práci psa odkázán celý rok," uvedla ředitelka výcvikového centra Helppes Zuzana Daušová. "Smyslem mistrovství je nechat si objektivně posoudit, jak je pes dobrý," dodala. Na startu se sešli lidé z celé České republiky i ze Slovenska. O titul se utkali zlatí i labradorští retrívři, knírači, teriér, bernardýn, ovčák či kolie. Se svými pány museli projít tramvajovou zastávkou, benzínovou pumpou a sídlištěm, kde pro ně byla připravena překážková dráha.

Soutěžící byli rozděleni do tří kategorií. "Nejvíce zájemců, celkem 13, jsme měli z řad zcela nevidomých," řekla ČTK jedna z pořadatelek Kateřina Studená. Překvapivě velmi početně zastoupená byla podle ní i skupina "kombinovaný handicap". Do té se přihlásilo sedm hluchoslepých či zrakově i tělesně postižených lidí. Poslední kategorii tvořil jeden soutěžící se zbytky zraku. Mistrovství se v pražském Motole konalo již podruhé.

Kino Světozor představí filmy o právech mentálně postižených lidí

Pražské kino Světozor uspořádá ve čtvrtek 28. června veřejnou projekci premiéry tří filmů, jejichž tématem jsou práva lidí s mentálním postižením. "Filmy Olgy Struskové, Davida Čálka a Veroniky Sobkové vznikly v rámci kampaně za práva lidí s mentálním postižením," řekl ČTK Richard Němec, který se na vzniku dvou z trojice přibližně půlhodinových snímků podílel jako producent. Vstup na projekci bude zdarma.

O tom, že lidé s mentálním handicapem mohou žít téměř stejně jako jejich zdraví spoluobčané, chce diváky přesvědčit režisér David Čálek svým filmem nazvaným Přesně tak. Snímek, který natočil podle scénáře Veroniky Sobkové, mohou v červenci zhlédnout také návštěvníci Letní filmové školy v Uherském Hradišti. "O film dokonce projevili zájem v Německu, kde uvažují o tom, že jej uvedou do distribuce," prohlásil Němec. Sobková je rovněž autorkou filmu Láska, gramec, pád, který se zabývá otázkou svobody pohybu a soukromím mentálně postižených lidí. Snímek Olgy Struskové nazvaný Hledám práci - zn. Mám DS zase přibližuje osudy postižených lidí, kteří přes překážky hledají pracovní uplatnění uprostřed většinové společnosti.

"Sami lidé s mentálním postižením a jejich rodiny se mnohdy smířili s tím, že v praxi jsou jejich práva často výrazně omezována, že se stávají občany druhé kategorie," uvedl ředitel sdružení Portus, které kampaň za práva mentálně postižených lidí pořádá. "Filmy se proto záměrně věnují tématům a situacím, u nichž člověk s mentálním postižením denně naráží na překážky a nejednoznačnost výkladu práva. Patří sem například právo na práci, svobodnou volbu a pohyb nebo právo na partnerský život," uvedl Sobek.

Festival žánru fantasy vyhlásí novou literární soutěž

Pořadatelé festivalu sci-fi, fantasy a hororu, který se bude konat od 29. června do 8. července v Chotěboři, vyhlásí v Česku zatím neobvyklou literární soutěž. Soutěžit se bude ve vytvoření nejlepšího literárního díla v oblasti takzvané nanofikce. Dílo musí mít přesně 55 slov, řekl ČTK Vojtěch Čepelák z pořádajícího sdružení MaelströM. Soutěž bude vyhlášena v několika kategoriích počínaje žánrovými sci-fi, fantasy a hororem na zadané téma až po volnou tvorbu v běžné a triptychové formě. Tento žánr, který se podle Čepeláka v zahraničí překotně rozvíjejí, založil Andrew Looney, známý americký autor stolních her. Českou verzi soutěže s názvem Nanofabulace oficiálně posvětil jako první tuzemské klání v tomto žánru, uvedl Čepelák.

Setkání příznivců sci-fi, fantasy a hororu se bude konat pod názvem Festival fantazie 2007, podle pořadatelů je největší svého druhu v ČR. Občanské sdružení SFK Avalon a partnerské kluby a organizace v deseti dnech programu představí přes 1000 pořadů, několik desítek filmů a známé seriály i zcela nové počiny. Samostatné programové linie se zaměří na literaturu, vědeckou futurologii, klasickou sci-fi nebo horor. Občanské sdružení MaelströM kromě literární soutěže a přednášek připravuje i část festivalu věnovanou hrám - deskovým, karetním, stolním i počítačovým.

Uničov se vrátil v čase do období husitských válek

O několik století zpět v čase se vrátili lidé z Uničova na Olomoucku. V centru města se v sobotu pohybovala husitská vojska v čele se slavným vojevůdcem Janem Žižkou i jejich nepřátelé křižáci. Do města zavítali při příležitosti tradičního Uničovského jarmarku. "Téma husitského útoku na Uničov jsme letos zvolili proto, neboť v dubnu uplynulo 585 let od chvíle, kdy byl Uničov obsazen vojskem Zikmunda Korybutoviče, což byl stoupenec husitských ideálů. Útok jeho vojsk ovlivnil minimálně na půl století vývoj celého města," řekl ČTK mluvčí radnice Marek Juráň.

Součástí programu jarmarku, na který se přišly podívat stovky lidí, byl průvod husitských vojsk městem v čele s Janem Žižkou, útok křižácké jízdy na vozovou hradbu, šermířská vystoupení a produkce dobových hudebníků a herců. Večerní blok nabídl zájemcům ukázky lovu a výcviku dravých ptáků, vystoupení žonglérů a kejklířů či ohňostroj. Tradice historických jarmarků byla v Uničově zahájena v roce 2003, pořadatelé program vždy vztahují k určité historické události. V centru města se tak v uplynulých ročnících představila družina krále Přemysla Otakara, švédská vojska, dostaveníčko si dali císař Josef II. s pruským králem Friedrichem II. a loni město navštívil král Václav IV. se svým dvorním lékařem Albíkem z Uničova.

Pod Ještědem se uskutečnilo ojedinělé stěhování památné kapličky

Památná kaplička z roku 1723 v Domaslavicích pod Ještědem na Liberecku zažila velký přesun. Památku vesnické architektury přestěhoval obří jeřáb na novou základovou desku vzdálenou zhruba deset metrů od původního stanoviště. Náročný přesun byl jen první etapou záchrany památky, která patří v Podještědí k nejstarším, řekl ČTK František Pospíšil, starosta obce Bílá, která o záchranu kapličky usiluje už od 90. let. Kaplička zasvěcená Nejsvětější trojici a sv. Janu Nepomuckému je ve velmi špatném stavu a hrozilo její zřícení. Kaplička, která se objevuje i ve známém románu Karoliny Světlé Kříž u potoka, stála původně na rozcestí. Když se ale v 60. letech postavila na místě původních cest silnice, rázem se dostala více než metr pod její úroveň a při každém větším dešti či jarním tání stála ve vodě. "Původně jsme uvažovali o tom, že ji rozebereme a postavíme znovu, podle památkářů by ji ale už nikdo neposkládal, a tak padlo rozhodnutí ji přestěhovat vcelku," řekl Pospíšil.

Nyní podle Pospíšila čeká kapličku další fáze záchranných prací, která by ji měla vrátit do původní podoby. Jen socha sv. Jana Nepomuckého se do ní zřejmě nevrátí, obec ji totiž nemá. Podle jednaosmdesátileté Marie Králové ji někdo ukradl v 60. letech. Právě její rodina se o kapličku léta starala. "Tatínek pozemky koupil v roce 1923 od Rohanů s tím, že kapličku musí udržovat a opravovat. Také to po celá léta dělal, maminka ji nechala vymalovat modře se zlatými hvězdičkami a my děti jsme tam nosily květiny," zavzpomínala stařenka. Socialistické Československo ale podobným památkám nepřálo a kaplička málem skončila v základech silnice, která se pak na její devastaci výrazně podepsala. Potomci majitele pozemku i obec pak léta usilovali o její záchranu. Nakonec se díky podpoře z Ministerstva pro místní rozvoj a Libereckého kraje podařilo celou akci zorganizovat.

Týmy českých atletů jsou v Evropském poháru druhé

Po prvním dnu patří českým atletickým výběrům v první lize Evropského poháru ve finské Vaase shodně druhá místa. Muži ztrácejí dva body na vedoucí Nizozemce a ženy, které si připsaly tři dílčí vítězství, zaostávají o šest bodů za britským týmem.

Tatra Smíchov po třech letech sesadila ragbisty Říčan z trůnu

Ragbisté Tatry Smíchov jsou novým mistrem extraligy. Ve finále vyhráli i druhý zápas se šampiony z předchozích tří let z Říčan, které na svém hřišti porazili 13:12. Pražský klub vyhrál domácí soutěž poprvé od roku 2003 a získal čtvrtý titul v historii.

Pešek byl v kvalifikaci na britskou GP až jednadvacátý

Lukáš Pešek bude mít v neděli na startu britské Velké ceny nejhorší výchozí pozici v této sezoně mistrovství světa v závodech silničních motocyklů. Třetí muž průběžného pořadí stopětadvacítek zajel v sobotní druhé části kvalifikace v Doningtonu až 21. čas, takže se postaví do šesté řady. Pešek na derbi už v pátek na mokré trati nepatřil k nejrychlejším, navíc dvakrát upadl. V sobotu neudržel ani průběžné deváté místo.

Nedělní počasí v České republice

Polojasno, na severu přechodně zvětšená oblačnost, ojediněle s přeháňkami. Teploty do 26 stupňů Celsia.

23-06-2007