Denní souhrn zpráv Zprávy

07-07-2007

Gripeny pomohly letadlu, které asi omylem vysílalo nouzový signál

České vojenské stíhačky Jas-39 Gripen z čáslavské základny vzlétly, aby pomohly malému letadlu, které zřejmě omylem vysílalo nouzový signál únos. Podle Jany Růžičkové z generálního štábu vojenští piloti zachytili nouzový signál letounu Cessna -172, které letělo na trase z Mnichova Hradiště do Rakovníka. Krátce poté vystartovaly dva stroje, které držely pohotovost. Na palubě malého letounu byl muž a žena. Vojenské stíhačky letadlo doprovodily až do přistání v Rakovníku. Nouzový signál však posádka malého letounu vyslala zřejmě omylem. Pilot letounu měl údajně špatně nastavený přepínač signálu.

Demonstrace mladých komunistů proti radaru Ostravany nezaujala

Komunistický svaz mládeže (KSM) v Ostravě uspořádal demonstraci proti výstavbě amerického radaru v Česku. Projevy mladých komunistů ale přilákaly jen asi deset zájemců, většinou náhodných kolemjdoucích. Mládežníci však chtějí ve své aktivitě vytrvat a navštívit všechna česká a moravská města. Do petičních listů již nasbírali přes 120.000 podpisů proti radaru. "Myslíme si, že by u nás neměla být žádná cizí vojenská základna. Zároveň jsme přesvědčeni, že by v takto důležitých otázkách mělo být respektováno veřejné mínění a to, že většina lidí radar v Česku nechce," řekl předseda KSM Milan Krajča. Po několika projevech aktivisté demonstraci ukončili a vydali se mezi lidi sbírat podpisy. V centru města se pohybovali také anarchisté, kteří rozdávali letáky s titulkem Proti bolševismu.

Radar americké protiraketové obrany, který má sloužit především proti hrozbě ze strany problematický států, jako je například Irán, by podle posledních informací mohl stát u obce Míšov na Plzeňsku. Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že se základnou nesouhlasí zhruba tři pětiny obyvatel ČR. Téměř tři čtvrtiny obyvatel požadují, aby o ní občané rozhodli v referendu.

Kamera se tachovským strážníkům osvědčila, ubylo stížností

Tachovské městské policii se vyplatilo používání kamery a záznamového zařízení, které nahrává strážníky při řešení přestupků. Na policii si během této doby nikdo nestěžoval. "Strážníci nemusí záznam pustit, když se je někdo ptá na cestu, ale pokud řeší nějaký přestupek, musí být kamera zapnutá," řekl starosta Ladislav Macák. Pokud by strážník z takového zákroku nepořídil záznam a někdo si na něj pak stěžoval, automaticky by se věřilo stěžovateli. Strážníkovi by hrozilo snížení osobního ohodnocení nebo při opakovaném nepořízení záznamu další postihy. Starosta věří, že kamera pomůže také uklidnit situaci. Lidé, které musí hlídka na zapnutí záznamu upozornit, se také sami chovají mírněji. Radnici k pořízení zařízení vedly stížnosti na strážníky.

Přerovští strážníci zaznamenali za uplynulý rok až sedmdesátiprocentní pokles stížností. Podle jejich ředitele je to kvůli digitálním diktafonům, jimiž jsou městští policisté již přes rok vybaveni. Diktafony využívají strážníci ve sporných situacích a později nahrávky dokládají i při správních řízeních. Přístroji je již vybaveno všech 43 tamních městských policistů. Jak uvedl ředitel městské policie Omar Teriaki, díky diktafonům se vedle dramatického poklesu počtu stížností naučili strážníci jednat s lidmi. "Hlídají se, co říkají, jak mluví. Lidé zase přestali nepravdivě obviňovat strážníky z arogantního jednání. Vědí, že je to nahrané a jde to dohledat," doplnil šéf městské policie.

Jihoafrický soud pustil Krejčíře na svobodu

Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř byl propuštěn z vězení na svobodu. Rozhodl o tom soud v Johannesburgu, který přijal jeho kauci ve výši tří milionů korun. Krejčíř v Jihoafrické republice počká na rozhodnutí, zda ho úřady vydají ke stíhání do České republiky. Soud také Krejčířovi nařídil dostavit se na jednání o české žádosti o vydání. To se má podle mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Zuzany Kuncové konat 8. srpna. Krejčíř je v Česku stíhán za majetkové trestné činy i kvůli údajné přípravě vraždy.

Krejčíř, který ještě před přelíčením říkal, že je připraven složit na kauci i 15 milionů korun, v pátek odpoledne opustil brány věznice. Musel ale odevzdat pas a zavázat se, že se bude zdržovat na uvedené adrese ve svém domě v Pretorii, hlásit se dvakrát týdně na policii a neopustí okolí Johannesburgu bez souhlasu. Soudce odůvodnil Krejčířovo propuštění jednak tím, že neshledal důkazy obžaloby za postačující pro zamítnutí žádosti o propuštění z vazby. Dále uvedl, že průměrná délka extradičního řízení v JAR se pohybuje mezi dvěma až třemi roky. Pobyt ve vazbě po tak dlouhou dobu by podle soudce odporoval základním lidským právům a svobodám. České ministerstvo spravedlnosti v reakci na jeho verdikt upozornilo, že jihoafrický soud rozhodl o propuštění na kauci, ale ještě bude rozhodovat o jeho vydání do ČR.

Za oba sváteční dny zemřelo na silnicích v ČR sedm lidí

Za oba sváteční červencové dny zemřelo při nehodách na českých silnicích sedm lidí. Ve čtvrtek si nehody v ČR vyžádaly tři oběti, v pátek čtyři. Proti loňskému roku jsou statistiky mnohem nepříznivější - loni zemřel při nehodách 5. a 6. července jeden člověk. Experti to tehdy přičítali čerstvě zavedenému bodovému systému.

V centru Prahy bourala sanitka se zraněným policistou, nehoda si vyžádala další dvě zranění. Střet s druhým autem podle policie na tři čtvrtě hodiny významně zkomplikoval dopravu. Náraz sanitku, která podle policie jela s výstražným znamením, odhodil na bok. Zraněn byl podle ní druhý doprovázející policista a jeden záchranář. Zranění skončili v nemocnicích.

Na pomoc Tereze vzniklo občanské sdružení

Desetileté Tereze, kterou kvůli poměrům v rodině poslal soud na dětské psychiatrické oddělení nemocnice v Motole a později do léčebny Olivův dům u Říčan, chce pomoci nově vzniklé občanské sdružení. Zástupci iniciativy požadují, aby se dívka co nejdříve dostala "na svobodu" a mohla si bez omezení užívat letních prázdnin. V pondělí proto chtějí demonstrovat v Praze před ministerstvem spravedlnosti a v Brně před Nejvyšším soudem. Hospitalizace Terezy je podle sdružení, které dostalo název Na pomoc Terezce, nesmyslná a dívce psychicky škodí. Příslušná ministerstva a Nejvyšší soud by proto měly zasáhnout a zajistit, aby dítě nemuselo trávit prázdniny v nemocnici nebo jiném zařízení. Pokud by se případ protahoval mohla by být ČR označena za zemi, kde jsou psychicky týrány děti jen proto, aby byla naplněna litera zákona ve sporu rozvedených rodičů, varovali zástupci sdružení na svých internetových stránkách www.terezka.nazory.cz. Zástupci iniciativy kromě rychlého propuštění Terezy požadují také přezkoumání rozhodnutí soudce a toho, zda nejsou v kolizi právní předpisy. Rozvinout by se podle nich měla také veřejná diskuse o tom, jak by se měly podobné případy citlivěji řešit v budoucnu.

Při požáru hutě praskla pec a vylila se měď za pět milionů korun

Škodu pět milionů korun způsobil požár v hutích firmy Měď Povrly na Ústecku. Po požáru praskla tavící pec, ze které uniklo přibližně 14 tun mědi. Nikdo nebyl zraněn, nebyly hlášeny ani žádné škody na životním prostředí. Měď Povrly patří k největším výrobcům měděných a mosazných polotovarů v České republice.

Vojenský strava v misích se změnila

Strava českých vojáků v zahraničních misích se za posledních 20 let výrazně změnila. Vojáci podle Jany Růžičkové z generálního štábu jedí například více zeleniny nebo mléčných výrobků. Snižuje se také podíl kaloricky náročných potravin. Minimálně vojáci konzumují tradiční konzervy nebo předpřipravené pokrmy. Česko má v současnosti vojenské kontingenty například v Afghánistánu, Iráku nebo Kosovu. Na Univerzitě obrany v Brně dokonce vzniká návrh mobilní pekárny, která by pro vojáky v zahraničí pekla čerstvý tradiční český chléb. Dosud si totiž vojáci mimo jiné vozili chléb z Česka nebo ho odebírali od místních dodavatelů. Jeho složení se však od českého pšenično-žitného chleba liší. Armáda však v současnosti podle Růžičkové nákup pekáren neplánuje.

Složení vojenského jídla v zahraničí se liší především podle klimatu. Například v Kosovu armáda odebírá čerstvou zeleninu přímo od pěstitelů. "Nákup je součástí pomoci místnímu obyvatelstvu," uvedla Růžičková. Mimo sezonu vojsko dováží zeleninu z Česka nebo ji využívá v mražené podobě. Také maso a mléčné výrobky vojáci dováží z Česka, nebo se jimi zásobí dopředu.

Malotraktory Vari míří na vietnamská rýžová pole

Největší domácí výrobce malé zemědělské, komunální a zahradní techniky, akciová společnost Vari, míří do Vietnamu. Podle Mladé fronty Dnes vyvinula vlastní stroj na obdělávání rýžových políček a zájem o ně je takový, že firma připravuje jejich montáž přímo ve Vietnamu. Vari chce ve Vietnamu ročně prodat kolem 15.000 traktůrků, jeden bude stát asi 900 dolarů. Vietnamský partner se bude starat i odbyt, píše deník. Pokusy o mechanizaci vietnamských políček zatím končily na tom, že se traktor zabořil do zavlažované půdy. Vari podle listu přišla s menším, ale vysokým strojem se speciálními koly, díky kterým se nezaboří. Na mezinárodním strojírenském veletrhu v Hanoji společnost dostala za traktor zlatou medaili.

Klaus: Když o mě klimatologové mluví, měl bych být u toho

Za neobjektivní označil prezident Václav Klaus středeční prezentaci českých klimatologů, kteří na základě světových výzkumů dospěli k závěru, že se klima s vysokou pravděpodobností mění a přispívá k tomu i člověk. Klausovi se nelíbí především to, že účastníci akce údajně polemizovali s jeho názory, aniž by mu dali možnost je na místě obhajovat. "Mluví-li o klimatu, nic proti tomu nemám. Když ale hovoří o Klausovi, chtěl bych být u toho. Mám k tomu miliony argumentů, které bych uplatnil," řekl prezident v Karlových Varech. Vědci vystupující na prezentaci podle něj reprezentují pouze jednu názorovou skupinu, která se ke klimatu vyjadřuje.

Ředitel Centra pro otázky životního prostředí a senátor ODS Bedřich Moldan, který prezentaci českých klimatologů moderoval, ČTK řekl, že akce nebyla nijak namířena proti Klausovi. "Nebylo to absolutně ani o Klausově knížce, ani o panu prezidentovi, ani o souboji s Hradem. Bylo to prostě shrnutí klimatologických výsledků," řekl Moldan. Klaus se podle něj zabývá společenskými rozměry diskuse o klimatu. Nevidí proto důvod, proč by měl vystupovat na akci, která pouze prezentuje vědecké stanovisko klimatologů.

Někteří klimatologové vystupující na středeční akci odmítli Klausovy názory, že diskuse kolem oteplování je hysterická a míra vlivu člověka na klima je pochybná. Podle Moldana ale svými vyjádřeními pouze reagovali na otázky novinářů. Své stanovisko ke klimatickým změnám čeští klimatologové opírají o souhrn informací, které posuzuje Mezivládní panel pro změny klimatu. Klaus ČTK řekl, že ani on ani nikdo další se s klimatology nepře o to, zda se o zlomek stupně Celsia zvyšuje, či nezvyšuje globální teplota. "Přeme se zásadně o tom, jak moc to všechno lidstvu vadí a jestli má člověk přirozené mechanismy, jak se těmto vlivům bránit, nebo nemá. Na to nemá klimatologie odpovídající kvalifikaci. Na to dávají odpovědi společenské vědy," poznamenal Klaus. Dodal, že se klimatologům neplete do měření teploty, ale oni že se mu pletou do toho, jak prezentuje působení vlivů spojovaných s oteplováním na člověka a co s tím může člověk dělat.

Vítězem karlovarského festivalu je islandský snímek Severní blata

Slavnostním zakončením ve Velkém sále hotelu Thermal vyvrcholil v sobotu večer 42. karlovarský filmový festival. Letos jej vyhrál islandský film Severní blata. S prázdnou neodešel ani Zdeněk Svěrák. Scenárista filmu Vratné lahve byl oceněn zvláštním uznáním za scénář, a navíc tvůrci filmu získali Cenu diváků deníku Právo, ve které letos hlasoval rekordní počet hlasujících. Pro Českou republiku získala cenu za nejlepší dokument do 30 minut i mladá dokumentaristka Lucie Králová se svým snímkem Ztracená dovolená. Pro Křišťálový glóbus za přínos světovému filmu si přišel hollywoodský herec Danny DeVito.

Závěrečný ceremoniál odstartoval v záři barev. Za stříbrnými třásněmi, které zahalily celé pódium, se zjevilo několik spoře oděných tanečnic jako z reklamy. Během večera, na kterém byly odhaleny ceny festivalu, zasedli ve Velkém sále hotelu Thermal například předseda ODS Miroslav Topolánek, kardinál Miroslav Vlk nebo Václav Havel s chotí Dagmar Havlovou. Hlavní hvězdou večera ale byl americký herec Danny DeVito, kterého přivítal sál vestoje.

Severní blata představují téměř detektivku, která líčí dva paralelní příběhy. Jeden vypráví o zoufalém muži, zaměstnaném ve výzkumném ústavu genetiky, který hledeá záznamy, jež mají osvětlit původ mozkové choroby jeho zesnulé dcerky. Druhý představuje detektiva Erlendura na počátku vyšetřování vraždy starého muže, jenž vedl bizarní existenci v ponurém sklepním bytě.

DeVito složil v Karlových Varech poklonu Miloši Formanovi a špagetám

Hvězdný host 42. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, americký herec, režisér a producent Danny DeVito složil na tiskové konferenci poklonu svému příteli Miloši Formanovi i oblíbeným špagetám. Do Karlových Varů přivezl společně s režisérem Jakem Paltrowem soutěžní snímek Hezké sny. Ve snímku Danny DeVito vytvořil roli podivína, odborníka na výklady snů. Danny DeVito se v Karlových Varech zúčastní sobotního slavnostního ukončení 42. ročníku Mezinárodního filmového festivalu. Při této příležitosti převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Jako člověka, který má rád lidi, je vtipný a nedává si pozor na pusu, charakterizovala amerického herce, režiséra a producenta Dannyho DeVita tlumočnice Kateřina Hlobilová. Setkala se s ním jen krátce, a to ještě ne "z očí do očí", když ze své kabinky v pátek vpodvečer překládala na tiskové konferenci jeho odpovědi. Ani na něj ze zadní části sálu neviděla, ale bylo patrné, že se při tom dobře bavila. "Říká, co chce, a možná i díky tomu mu je tak dobře. Je v pozici, kdy si může dovolit říci v podstatě všechno. Je zajímavé ho poslouchat a ještě zajímavější jeho slova tlumočit," řekla Hlobilová, kterou DeVito občas i rozesmál.

V Pražské botanické zahradě vykvetla unikátní lilie

Návštěvníci Pražské botanické zahrady se v těchto dnech mohou potěšit pohledem na nejjižněji kvetoucí lilii na světě. Unikátní lilie vykvetla v chlazené části skleníku Fata Morgana a pochází z hor na severu filipínského ostrova Luzon. V přírodě patří mezi velmi ustupující druhy, řekla mluvčí zahrady Marcela Uhlíková. Lilie filipínská je na červeném seznamu ohrožených druhů. Rostliny pražské botanické zahrady byly vypěstovány z umělé kultury, velmi dobře se množí semeny a kvetou ještě ten samý rok, co byly vysety. Vedle této sněhobíle kvetoucí rostliny v zahradě od 1. do 22. července návštěvníci uvidí desítky dalších lilií a také denivky a kaly.

Zámek v Loučeni má největší komplex labyrintů v Česku i Evropě

V zámecké zahradě v Loučeni na Nymbursku se otevřel netradiční komplex plný bludišť a labyrintů. Je prvním svého druhu v Česku a jediným v Evropě. Majitelé proto požádali o jeho zápis do Guinnessovy knihy rekordů. "Naše přihláška byla přijata," oznámila při malé slavnosti u tisového bludiště majitelka zámku Kateřina Bálintová. V zámeckém areálu o rozloze 19 hektarů je deset různých bludišť a labyrintů, každý je vyroben z jiného materiálu, od trávy a keřů po dřevo, provázky nebo kameny. Jejich tvůrcem je britský architekt Adrian Fisher. Největší bludiště je právě z tisů, v jeho středu jsou dvě vysoké dřevěné lávky. Všechny cesty v něm měří dohromady 700 metrů, uvnitř je 12 vyklápěcích dvířek, takže se trasa může měnit. Zhotovitel projektu Ivan Marek uvedl, že majitelka se nechala inspirovat pohledem z letadla při přeletu Anglie. Uviděla labyrint starý 200 let a vzala si k ruce největšího odborníka na světě, Adriena Fischera. Je autorem 450 labyrintů po celém světě.

Na letošní ročník festivalu Zahrada zamířilo zhruba 30.000 lidí

Zhruba 30.000 milovníků folku a country zamířilo letos na největší český folkový festival Zahrada do Náměště na Hané na Olomoucku. V porovnání s předchozím ročníkem je to o něco méně, podle pořadatelů za to nese vinu deštivé počasí, které provázelo první dny hudební přehlídky. Lidé, kteří na festival přijeli ze všech koutů republiky, si po čtyři dny mohli vychutnat vystoupení na 140 skupin a sólistů na čtyřech scénách.

Na Svojanov, kde vládl Záviš z Falkenštejna, zavítaly stovky lidí

Úděl rytíře, který musel dobře ovládat co nejlépe několik zbraní, si mohli vyzkoušet na chvíli návštěvníci hradu Svojanov na Svitavsku. Akce Závišovo panování na Svojanově od čtvrtka přilákala na hrad stovky lidí. Vyzkoušeli si lukostřelbu, hod oštěpem a sekerou, ti odvážnější také zápas a šerm. Bylo možné si také obléknout kroužkovou košili a helmu a brnění. "Vyrobit kroužkovou košili je velmi pracné, trvá to i řadu měsíců," řekl jeden z rytířů Martin Danda. Zdlouhavé a náročné práci kováře přihlížela řada lidí. Návštěvníci hradu také využili příležitost zhlédnout interiéry hradu, zavítali do mučírny a zbrojírny. Především ženám přišla vhod věštírna, děti zase hojně malovaly třeba na kamínky. Hrad také obsadili trhovci a nabízeli různé zboží, nakládané sýry, keramiku nebo kožené výrobky.

Berdych prohrál s Nadalem ve čtvrtfinále Wimbledonu 0:3 na sety

Tenista Tomáš Berdych do semifinále Wimbledonu nepostoupil. Na londýnské trávě ve čtvrtfinále nestačil na loňského finalistu a druhého hráče světového žebříčku Španěla Rafaela Nadala, jemuž podlehl ve třech setech 6:7, 4:6 a 2:6. S centrálním kurtem se jednadvacetiletý Čech loučil po dvou hodinách a sedmi minutách. Berdych si proti antukovému specialistovi dával původně minimálně vyrovnané šance, ale Nadal si lépe poradil se silným větrem a zrádné odskoky míčků mu dělaly menší problémy.

Berdych si dá po vypadnutí ve čtvrtfinále Wimbledonu minimálně týden volno. Jednadvacetiletý hráč se v pátek odhlásil pořadatelům z antukového turnaje ve švédském Bastadu, kde měl startovat příští týden. Berdych má na turnaj na jihu Švédska dobré vzpomínky, v roce 2005 tam prošel až do finále. V boji o titul nicméně nestačil na Rafaela Nadala, jenž ho shodou okolností vyřadil i na londýnské trávě.

Čeští inlinoví hokejisté se poprvé v historii stali mistry světa

Čeští inlinoví hokejisté se dnes poprvé v historii stali mistry světa. Ve finále šampionátu organizace FIRS ve španělském Bilbau porazili Švýcarsko 5:2 a radují se tak ze zisku zlatých medailí. Svěřenci trenéra Jiřího Suhrady se dostali do vedení v šesté minutě, kdy se v přesilové hře prosadil Karel Rachůnek. Švýcaři poté dokázali také v početní výhodě vyrovnat, ale české mužstvo si následně vypracovalo dvoubrankový náskok.

Výškař Bába splnil limit pro start na mistrovství světa

Český výškař Jaroslav Bába splnil limit pro start na mistrovství světa v Ósace. Na mítinku v německém Bühlu skončil druhý výkonem 227 centimetrů, čímž vyhověl takzvanému národnímu limitu, s nímž může na šampionát odjet jeden atlet z každé země. Svatoslav Ton i Tomáš Janků už v letošní sezoně přeskočili "ostrý" limit mezinárodní federace 230 centimetrů. Bába, bronzový olympijský medailista z Atén, dosáhl svého nejlepšího výkonu od vážného zranění kotníku.

Trenér dvacítky: Postup je dobrou reklamou pro český fotbal

Čeští fotbalisté do 20 let splnili na světovém šampionátu v Kanadě svůj základní cíl a probojovali se do vyřazovací fáze turnaje. Trenér Miroslav Soukup pochválil mladíky především za precizní obranu a za trpělivost, díky níž nakonec zdolali v posledním zápase základní skupiny E Panamu 2:1. Postup do osmifinále je podle kouče dobrou reklamou pro český fotbal. Zatímco vítěz skupiny Argentina zasypala Panamu šesti brankami, český celek se proti středoamerickému soupeři dlouho trápil. Fotbalisty teď čeká pět dní volna, během nichž se přesunou do dějiště osmifinále. Ve čtvrtek ráno SELČ se ve Victorii utkají s vítězem skupiny F - Nigérií, nebo Japonskem.

Počasí

Je oblačno, teploty 19 - 23 stupňů Celsia.

07-07-2007