Denní souhrn zpráv Zprávy

09-07-2007

Odborová konfederace stávku kvůli reformě nechystá, asociace ano

Zatímco odboráři z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) generální stávku kvůli plánované reformě financí zatím nechystají, Asociace samostatných odborů (ASO) v její přípravě hodlá dál pokračovat. Předáci ČMKOS v pondělí po svém jednání oznámili, že nyní budou vyjednávat s poslanci a "výstražné akce" uspořádají v srpnu, kdy bude o reformních zákonech jednat sněmovna. Na stejnou dobu chystá stávku i ASO. ČTK to řekl její předseda Bohumír Dufek.

Odbory s navrhovaným reformním batohem nesouhlasí. Podle nich finance neozdraví, naopak schodek ještě prohloubí. Podle odborářů jsou opatření výhodná jen pro lidi s vyšším příjmem a občané s nižším výdělkem na ně doplatí. Na protest uspořádaly odbory 23. června na Václavském náměstí demonstraci, přišlo na ni kolem 30.000 lidí.

O případných akcích jednali dnes předáci všech 33 svazů, které ČMKOS sdružuje. Shodli se na tom, že ke stávce zatím nepřikročí. Podle šéfa konfederace Milana Štěcha veřejnost není na takový protest připravena. "Generální stávka za posledních šedesát let byla použita zhruba dvakrát. Lidé ji spojují se zásadními společenskopolitickými změnami. Naši občané nejsou navyknutí na atmosféru a procesy, které jsou v jižních zemích jako Francie a Itálie," uvedl Štěch, který je současně senátorem za ČSSD. I když podle něj není generální stávka "v programu nejbližších dnů a týdnů", přesto ji případně nevyloučil.

Podle Dufka udělali předáci ČMKOS chybu, když se k přípravě generální stávky nepřihlásili. "Bylo několik demonstrací, které se ke špatnému postoji parlamentu a vlády vyjadřovaly. Věčně chodit na nějaké mítinky na náměstí se míjí účinkem," řekl ČTK Dufek. ČMKOS má 600.000 členů, ASO asi 200.000. Sdružuje ale například zemědělské a železničářské odbory. O postupu bude ASO jednat příští týden.

Prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek v pondělí ČTK řekl, že odbory hodnotí něco, co jim hodnotit nepřísluší. Odboráři prý problém přenášejí z věcné roviny do politické. Reforma podle Drábka obsahuje jen několik bodů, které se týkají pozice zaměstnance - a k nimž by se tedy měly odbory vyjádřit. "U většiny navržených opatření ale nevidím sebemenší důvod, který by je měl vést odborové svazy k avizovaným akcím," dodal Drábek.

Nečas varoval vnitrokoaliční kritiky reformy, obává se o vládu

Vicepremiér Petr Nečas (ODS) v pondělí vnitrokoaličním kritikům reformy financí nepřímo vzkázal, že svým počínáním mohou ohrozit vládu jako takovou. Klade si prý otázku, zda může nynější koaliční kabinet v takové situaci vůbec dál fungovat. "Buďto jsme odpovědní a reální, nebo jsme skupina solitérů, a pak je otázka, jestli má význam v této vládní konstelaci pokračovat," řekl v rozhovoru s ČTK. Reagoval tak na zaznívající požadavky změn v reformě a na to, že kromě lidovce Jana Kasala už i Vlastimil Tlustý z ODS připouští, že z původního vládního balíku by v krajním případě mohla vypadnout jeho daňová část. Nečase prý nepřekvapuje, že s tím přicházejí zástupci KDU-ČSL. Pro lidovce je podle něj lákavé soustředit teď veškerou pozornost veřejnosti na nepopulární změny v sociální oblasti a "příští rok slavnostně přijít se snižováním daní". To, že o vynětí daňových změn z reformy mluví i někteří lidé z ODS, ale vicepremiéra překvapilo. Ministr práce a sociálních věcí Nečas míní, že zcela oddělit daňovou část reformy od té sociální ani nejde. Například zúžení okruhu příjemců přídavků na děti doprovází vyšší daňová úleva na děti, dodal.

Státní dluh v pololetí stoupl na 856 miliard korun

Státní dluh České republiky vzrostl v pololetí o 53,6 miliardy korun na 856,1 miliardy korun. ČTK o tom informovalo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadá dluh téměř 84.000 korun. Za celý loňský rok se stát zadlužil o více než 111 miliard korun. Státní dluh tvoří dluhy centrální vlády a vzniká především kumulací schodků státního rozpočtu. Státní dluh je financován pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky. Zatímco během prvního čtvrtletí letošního roku stoupl státní dluh o 9,2 miliardy korun, ve druhém čtvrtletí to bylo již o 44,4 miliardy korun.

Státní dluh spolu s dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů vytváří takzvaný veřejný dluh. Ten se loni podle předběžných informací Českého statistického úřadu zvýšil o 70 miliard na 973 miliard korun. Podle analytiků je současný veřejný dluh ve srovnání s okolními zeměmi relativně nízký a stabilizovaný, nebezpečí ekonomové vidí spíše do budoucna v možném rychlém růstu dluhu.

Zrušení kontrol hranic posílí součinnost policií ČR a Německa

Chystané zrušení hraničních kontrol na česko-německých hranicích koncem letošního roku musí podpořit velmi intenzivní policejní spolupráce obou stran. V Mnichově na to v pondělí poukázali ministři vnitra Česka a sousední německé země Bavorska Ivan Langer a Günther Beckstein. Langer o schůzce telefonicky informoval ČTK. "Jsem přesvědčen, že v souvislosti s rušením hraničních kontrol nedojde ke zhoršení situace ani v Bavorsku, ani u nás," řekl český ministr. S Becksteinem se domluvili na informační kampani pro veřejnost. Langer zároveň nabídl seminář pro poslance bavorského zemského sněmu a pozval Becksteina do Prahy na začátek září.

Od 1. ledna 2008 se většina nových členských států Evropské unie chystá vstoupit do takzvaného schengenského prostoru, v němž mimo jiné na německých hranicích s Českem a Polskem odpadnou kontroly osob a vozidel. Do schengenské dohody je zapojena většina starých členských zemí EU. Její účastníci pak kontrolují pouze hranice na vnějším obvodu tohoto prostoru.

Langer ujistil bavorského ministra, že ČR bude na rozšíření prostoru bez hraničních kontrol personálně, technicky i organizačně dobře připravena. V rámci změn v cizinecké policii asi 400 příslušníků posílí pořádkovou a dopravní policii tak, aby zůstala zachována hustota policistů v regionu. Podobné personální přesuny chystají i německé úřady.

Podle rakouského tisku bylo zatajeno 11 poruch v Temelíně; Praha to popírá

České úřady prý rakouské vládě zatajily od roku 2000 jedenáct z 20 poruch v jaderné elektrárně Temelín hodnocených na sedmistupňové škále INES stupněm jedna. Napsal to rakouský bulvární deník Neue Kronen Zeitung s odvoláním na odpůrce Temelína. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové ale česká strana dohody s Rakouskem v žádném případě neporušila. Údajné porušení dohod už nicméně kritizovali zástupci některých nevládních hnutí. Rakouské ministerstvo životního prostředí oznámilo, že informace zkoumá.

Podle dohod z Melku mají české úřady do 72 hodin informovat rakouskou stranu o poruše, která má předběžné hodnocení INES 1 a vyšší, upozornila Drábová. Dodala, že u řady událostí se však stává, že je úřad zpětně - i po několika měsících - překvalifikuje. "V takovém případě ztrácí červený telefon smysl," řekla. Úřad pak informace sděluje Rakušanům na pravidelných každoročních setkáních. Vztahy s rakouskou stranou jsou podle Drábové nadstandardní. Podle mezinárodních zvyklostí se totiž obvykle oznamují až ty poruchy, které jsou na mezinárodní stupnici INES označeny stupněm dva. "Velmi těžko se určuje rozdíl mezi dvěma nejnižšími stupni - stupněm nula a jedna," prohlásila Drábová s tím, že veškeré informace o poruchách zveřejnil její úřad na svém webu už dříve.

Ministerstvo spravedlnosti přezkoumá případ desetileté Terezy

Ministerstvo spravedlnosti začalo zjišťovat okolnosti případu desetileté Terezy, která byla kvůli sporům svých rodičů nejprve umístěna na psychiatrii v Motole a poté do léčebny u Říčan. Nechává si vypracovat analýzu, která má ukázat, zda soud v dívčině případu postupoval standardně. Šetření má také zjistit, jak soudci postupují v obdobných případech, kdy se rodiče nemohou dohodnout na péči o dítě. ČTK o tom informovala mluvčí ministerstva Zuzana Kuncová. "Ve středu ráno se sejdu s ministryní Džamilou Stehlíkovou a s odborníky pro lidská práva, abychom celý případ Terezky zhodnotili a zvážili, jaká opatření přijmout, aby se již podobné kauzy neopakovaly," uvedl v tiskovém prohlášení ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Dodal, že je připraven diskutovat o případných změnách v zákonech.

Soudce Obvodního soudu pro Prahu 8 Miloslav Sládek poslal desetiletou dívku do nemocnice v Motole, aby zde znalci posoudili její stav. Rozhodnutí odůvodnil tím, že Tereza měla zhoršený zdravotní stav a rodinné prostředí pro ni nebylo vyhovující. Poté, co se na něj snesla vlna kritiky, přemístil soudce dívku do dětské léčebny. Ta pomáhá dětem, jejichž rodiny se ocitly v obtížné sociální situaci.

Jacqes chce změnit státního zástupce v kauze Čermákova útoku

Poslankyně Strany zelených Kateřina Jacques podává stížnost na postup státní zástupkyně, která má na starosti případ jejího loňského napadení policistou Tomášem Čermákem. Jacques to v pondělí uvedla v rádiu Frekvence 1 s tím, že její advokát podává v těchto dnech návrh na to, aby byl případ státní zástupkyni odebrán. Kauza se podle Jacques vleče neuvěřitelně dlouho a státní zástupkyně nedodržuje zákonem dané lhůty ani postupy.

Sporný zákrok se odehrál při loňském prvomájovém protestu proti demonstraci neonacistů v Praze. Vše tehdy skončilo konfliktem mezi policií a členy Strany zelených v čele s Jacques. Tehdejší ředitelka sekce lidských práv úřadu vlády Jacques uvedla, že ji policista bezdůvodně a brutálně napadl a zbil. Čermák byl následně propuštěn od policie a obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele, ublížení na zdraví a omezování osobní svobody.

Vyšetřující státní zástupkyně loni v listopadu stíhání Čermáka zastavila s tím, že jeho jednání nebylo trestným činem. Městští žalobci ale v minulých měsících toto rozhodnutí zrušili. Čermákův obhájce Jaroslav Janeček v květnu znovu podal návrh na zastavení trestního stíhání. Ve druhém kole vyšetřování přibyl podle něj do spisu nový znalecký posudek. Zpracovali jej experti z policejní akademie a vyznívá prý ve prospěch Čermáka. Obhajoba od počátku případu tvrdila, že policista Čermák na demonstraci třikrát Jacques vyzval, aby nevstupovala do míst, kde by se mohla dostat do kontaktu s průvodem neonacistů. Politička zelených údajně ale policistu "záměrně a účelově" neuposlechla. Podle Janečka na sebe chtěla upozornit před blížícími se volbami.

Pokuty za zakázané dohody operátorů opět ve hře, NSS je podpořil

Větší část z pokuty 44 milionů korun za zakázané dohody mezi českými mobilními operátory opět platí. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud (NSS), zjistila ČTK na jeho úřední desce. Eurotel (dnes Telefónica O2), T-mobile a Vodafone postihl v roce 2003 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Brněnský krajský soud později jeho verdikty zrušil s tím, že telekomunikační firmy může postihovat jen Český telekomunikační úřad (ČTÚ). NSS nyní rozsudek krajského soudu zrušil. Platí tedy sankce 22 milionů pro Telefóniku O2 a 5,5 milionu pro Vodafone. Následovat pravděpodobně bude i zrušení rozsudku, který se týká pokuty 12 milionů pro T-mobile a dalších 4,5 milionu pro Vodafone. ÚOHS je s rozsudkem, kterým mu dal soud v letitém kompetenčním sporu mezi úřady za pravdu, spokojen, uvedl jeho mluvčí Kristián Chalupa.

ČSÚ: Průměrný věk se v Česku od roku 1991 zvýšil o čtyři roky

Průměrný věk v Česku se za posledních patnáct let zvýšil o téměř čtyři roky. Zatímco v roce 1991 bylo Čechům a Češkám průměrně 36,5 roku, na konci loňského roku překročili v průměru čtyřicítku. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Za růstem průměrného věku je stárnutí společnosti i nízký počet narozených dětí. Lidský život se prodlužuje a starších lidí v Česku přibývá. V roce 1991 žilo v zemi 1,31 milionu osob nad 65 let. Loni jich bylo již 1,48 milionu.

Prodej osobních aut v pololetí vzrostl o šest procent

Prodej nových osobních aut v prvním pololetí vzrostl o šest procent na 67.560 vozů. Ve stejném období prodali domácí výrobci a dovozci 28.042 lehkých užitkových aut, což je o pětinu více než loni. Uvedli to zástupci Svazu dovozců automobilů. Společně v obou kategoriích bylo za prvních šest měsíců registrováno 95.602 nových vozidel, což je téměř o desetinu více než ve stejném období roku 2006. Podíl aut z dovozu přesáhl 66 procent.

Auta starší než 15 let stále tvoří dvě pětiny tuzemského parku

Zhruba dvě pětiny tuzemského vozového parku stále tvoří osobní vozy staré 15 a více let. Za posledních pět let se přitom podíl starých aut na celkovém počtu téměř nezměnil, v absolutních číslech se ale jejich počet zvýšil o 187.000 na 1,585 milionu. Uvedlo to Sdružení automobilového průmyslu. Zatímco na konci roku 2001 jezdilo podle údajů registru vozidel po tuzemských silnicích 3,523 milionu osobních aut s průměrným stářím 13,6 roku, na konci minulého roku to bylo 4,109 milionu vozů s průměrem 13,87 roku. Mezi nejstaršími vozy stále převládají vozy tuzemské výroby, které tvoří 48,7 procenta. Nejrozšířenější je Škoda Favorit, kterých v Česku jezdí stále téměř 353.000. Druhým nejrozšířenějším modelem v kategorii aut starých 13 až 31 let je Škoda 120 s 204.000 registrovanými vozy; modelů Škoda 105 jezdí 140.000. Před pěti lety byl podíl tuzemských značek o deset procentních bodů vyšší.

Přebytek zahraničního obchodu v květnu na rekordu 6,9 mld.Kč

Zahraniční obchod skončil v květnu s přebytkem 6,9 miliardy korun, což je meziročně o 4,7 miliardy korun více. Informoval o tom Český statistický úřad s tím, že jde o rekordní květnový přebytek. Analytici v průměru očekávali přebytek 4,8 miliardy korun. Příznivě působil především pokles schodku v obchodě s minerálními palivy a lepší výsledek v obchodě s průmyslovým spotřebním zbožím. Podle předběžných údajů vývoz v květnu v běžných cenách vzrostl meziročně o 12,8 procenta a dovoz se zvýšil o 10,3 procenta. Kvůli sílící koruně rostl zahraniční obchod rychleji v přepočtu na eura a zejména na dolary. Přepočítáno na eura se zvýšil vývoz o 12,9 procenta a dovoz o 10,5 procenta; po přepočtu na dolary vývoz stoupl o 19,5 procenta a dovoz o 16,9 procenta. Schodek obchodu se snížil s Ruskem, přebytek stoupl v obchodě se Slovenskem, Francií, Velkou Británií, Polskem, Ukrajinou a Německem. Prohloubil se naopak schodek obchodu s Čínou, Japonskem a Irskem a přebytek se snížil v obchodě s Rakouskem. Přechodem z aktiva do pasiva se zhoršila bilance s Nizozemskem a Spojenými státy.

Organizace vyzvaly ministra financí k navýšení rozvojové pomoci

České humanitární organizace vyzvaly v otevřeném dopise ministra financí, aby nesnižoval příspěvky na zahraniční rozvojovou spolupráci. K jejich postupnému navýšení se ČR přihlásila v Deklaraci tisíciletí, kterou podepsala v roce 2000 v New Yorku. Návrh státního rozpočtu, jenž vláda schválila v červnu, však povede k poklesu financování zahraničního rozvoje, upozorňuje tým kampaně Česko proti chudobě.

V roce 2010 měla ČR zvýšit objem zahraniční rozvojové spolupráce na 0,17 procenta hrubého národního důchodu (HND), v roce 2015 pak na 0,33 procenta HND. K tomu se ČR zavázala společně s ostatními členskými zeměmi EU na květnovém zasedání Rady EU v roce 2005. Podle schváleného návrhu rozpočtu na příští rok nicméně poklesne rozvojová pomoc na 0,10 procenta HND, píše se v otevřeném dopise humanitárních organizací.

Ministerstvo financí v reakci na dopis zdůraznilo, že ČR se k ničemu nezavázala. "Nejde o závazek, ale cíl, o nějž budou vlády zemí EU usilovat v rámci svých rozpočtových možností," řekl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Dosažení cílů bude představovat problém i pro Německo nebo Itálii, dodal.

Nova: ODS chce zvýhodnit studenty ze sociálně slabých rodin

Občanští demokraté chtějí zvýhodnit studenty ze sociálně slabých rodin, informovala televize Nova. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas navrhuje, aby si studenti směli vydělat až 120.000 korun ročně, aniž by jejich rodiny přišly o sociální dávky. Nyní se příjem studenta započítává do životního minima, od něhož se pak dávky odvozují. Šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek považuje Nečasův návrh za krok správný směrem. Přesto ho ale opozice označila za laciný populismus. Vládní koalice se podle jejích zástupců snaží jen zamlžit skutečnost, že zejména chudší lidé doplatí na chystanou reformu veřejných financí.

Duspiva: Stát chce po vypnutí analogové TV otevřít trh všem

Stát chce po vypnutí analogového zemského TV vysílání zrušit výběrová řízení na udělování vysílacích licencí a dávat je všem, kteří o ně požádají. ČTK to řekl Národní koordinátor pro digitální vysílání Zdeněk Duspiva s tím, že tento plán se nyní dostal do návrhu novel mediálních zákonů, který má podle jeho tvůrců odblokovat nástup digitálního zemského TV vysílání v Česku. Návrh novel nyní projednává legislativní rada vlády. Vláda by se jím měla zabývat příští týden. Poslední analogový vysílač bude přitom vypnut zřejmě někdy mezi lety 2010 a 2012.

Obdobně to již nyní funguje u udělování licencí pro satelitní a kabelové vysílání, kdy stanice mohou po splnění zákonných podmínek vysílat na základě pouhé registrace. Kdy a kde by pak nové stanice vysílaly, to už by záleželo na nich a na jednáních s provozovateli televizních sítí, ať už pro zemské, satelitní, digitální či internetové vysílání.

"Je to pro nás přijatelná, jak říkáme revoluční varianta," řekl ČTK předseda Asociace digitálních televizí a šéf hudební stanice Óčko Jiří Balvín. Asociace sdružuje šest stanic, které původně získaly licence a pak o ně kvůli soudním sporům přišly. Podle Balvína je to varianta, jejímž výsledkem bude to, co stejně jednou nastane, a to je liberalizace TV trhu.

Aktuálně.cz: Krejčíř prodává v ČR dům, úřady tomu nemohou bránit

Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř, kterého v pátek propustil jihoafrický soud na svobodu, by podle serveru Aktuálně.cz mohl získat několik desítek milionů korun za prodej domu na lukrativní adrese na Karlově náměstí v Praze. Aktuálně.cz píše, že české úřady tomuto prodeji nemohou zabránit. Jeden z úředníků serveru řekl, že smlouva o prodeji domu je před podpisem. Server píše, že Krejčíř, který je stíhaný mimo jiné kvůli podezření z rozsáhlých finančních machinací, má obstavený osobní majetek. S majetkem obchodních společností, které ovládá, však úřady podle zákona nemohou nic dělat, informuje Aktuálně.cz. To se podle něj týká i domu na Karlově náměstí. Dům nevlastní přímo Krejčíř, ale jeho společnost DKR Invest. V době, kdy ještě žil v Česku, tam měl byt a nemovitost současně sloužila jako firemní sídlo.

Bezpečnostní složky podle Aktuálně.cz zachytily informaci, že cena k jednání o prodeji domu začínala na 70 milionech korun. Konečná cena bude známá až poté, co bude nový majitel zapsaný do katastru nemovitostí a bude tam uložena i kupní smlouva. Policie by mohla Krejčířovy plány překazit jen v případě, že by měla nezpochybnitelný důkaz, že peníze z prodeje směřují k podnikateli. V praxi je to ale nereálné - musel by promluvit někdo z lidí, kterým prodej domu svěřil, píše Aktuálně.cz. Policie ani státní zastupitelství nechtějí připravovaný prodej veřejně nijak komentovat, pokračuje Aktuálně.cz.

Tragické dny na silnicích o prodlouženém víkendu pokračovaly

Tragické dny na českých silnicích pokračovaly i o prodlouženém víkendu. Za čtyři volné dny zemřelo při nehodách 12 osob, z nich pět zahynulo o svátečních dnech ve čtvrtek a pátek. Oproti loňskému roku počet tragických nehod vzrostl. Na svátek Dne slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje a Dne upálení mistra Jan Husa přišel na silnicích o život pouze jeden člověk, následující víkend čtyři. Vyplynulo to z předběžných policejních statistik. Počet úmrtí při dopravních nehodách přibývá již od počátku července. První prázdninový víkend přinesl čtyřikrát horší bilanci než loňský. Za sobotu a neděli přišlo na českých silnicích o život osm lidí. Tragické nehody neustaly ani v následujících pracovních dnech.

V Pavlově objevili archeologové doklady o pravěkém osídlení

Archeologové objevili u Pavlova na Břeclavsku doklady o osídlení této oblasti ze starší doby kamenné. Nalezli ohniště a pazourky staré přibližně 20.000 let a také větší množství kostí. Z nich lze zatím určit kosti mamutů, řekl ČTK Jiří Svoboda z Archeologického ústavu Akademie věd ČR. Pavlov sousedí s Dolními Věstonicemi - známou archeologickou lokalitou proslavenou soškou Věstonické venuše. Doklady o osídlení oblasti předchůdcem současného člověka se našly při záchranném výzkumu na stavbě kanalizace v Pavlově. Mezi hromadami kostí objevili archeologové i mamutí kel.

Ostatky mamutů se našly nejen v nedalekých Dolních Věstonicích, ale například i v Předmostí u Přerova. Nález ukazuje, že Pavlov je nevýchodnější částí archeologické lokality náležící k Věstonicím, doplnil Svoboda. Výzkum podle něj potrvá v tomto místě ještě týden. V Pavlově budou archeologové zkoumat i jiná místa - v obci se totiž plánuje výstavba rodinných domků.

Před 60 lety odmítlo Československo Marshallův plán

Před 60 lety, 10. července 1947, řeklo Československo ne Marshallovu plánu. Program, pojmenovaný podle bývalého náčelníka generálního štábu USA George Marshalla, vytvořili Američané na obnovu válkou poničené Evropy. Pomoc ve formě potravin, zboží a úvěrů nabídli všem evropským zemím, včetně Německa a Sovětského svazu. Československo svoji účast zvažovalo, po jednoznačném odmítnutí americké pomoci ze strany sovětského vůdce Josifa Stalina, však nemělo moc na výběr. V červnu 1947 Praha na poslední chvíli odvolala svoji účast na chystané pařížské konferenci k Marshallovu plánu. Zpečetila tak svůj svazek s "velkým bratrem" na východě a začlenění do sovětského bloku, odděleného od zbytku světa železnou oponou.

Karlův most slavil 650 let založení až do rána

Dlouhý život, co nejméně vandalů a hodně nadšených návštěvníků popřál pražskému Karlovu mostu primátor Pavel Bém při oslavách 650. výročí položení základního kamene památky. Slavnosti, při nichž se most a jeho okolí přeneslo do středověku i legend staré Prahy, přilákaly několik tisíc lidí. Oslavy vyvrcholily poklepáním Karlova mostu, kterého se s Bémem ujal velmistr řádu křižovníků Jiří Kopejsko. Velmistr také posvětil symbolický základní kámen památky. "Karlův most je symbolem, tepajícím srdcem Prahy," uvedl v proslovu primátor. Je důkazem mistrovství českých stavitelů, byl svědkem významným událostí a je v něm skutečně jako by velká síla, pokračoval. "Je to skvost, který má být ukazován světu, dodal Bém. Připomněl i slova zakladatele mostu, císaře Karla IV., z jeho vlastního životopisu o tom, že pokud lidé budou nenávidět lakomství, poplyne k nim bohatství. "Není to jen materiální bohatství, ale i duchovní," podotkl k tomu Kopejsko. Oslavy začaly už o půlnoci. Zatímco po celou dobu návštěvníkům i účinkujícím přálo počasí, při poklepání mostu pršelo. Prezident Václav Klaus, který měl vyvrcholení oslav zúčastnit, nakonec nedorazil.

Bělohlávek první neanglický dirigent na Posledním večeru Proms

Český dirigent Jiří Bělohlávek bude letos prvním dirigentem, který nemá angličtinu jako mateřský jazyk, který bude ve 111leté historii koncertní série BBC Proms dirigovat jejich vždy silně emotivní Poslední večer 8. září. Tradice vyžaduje nejen, aby se během večera hrála Elgarova skladba Land of Hope of Glory, k níž se připojí celá Royal Albert Hall, ale aby dirigent přednesl také krátký a vtipný projev. "Tento projev vyžaduje humor, autoritu, politickou citlivost a pohotovou mysl - tedy kvality, které Bělohlávek ukázal jako šéfdirigent BBC Symphony Orchestra (BBCSO) od chvíle, kdy tuto funkci před rokem převzal," napsal deník Financial Times. Článek nese titulek Tichý kosmopolita. Letošní Proms začínají v pátek 13. července. Jejich hlavním motivem bude britská hudba. Skutečnost, že Bělohlávek cítí souznění s britskou hudbou je důkazem, jak se v Británii za poslední desetiletí aklimatizoval. Odráží to podle listu také rostoucí důvěru BBC v něj.

Černé světlo ozáří v Pardubicích výstavu textilního umění z Litvy

Svět, který je lidským očím za denního světla nepřístupný, přiblíží návštěvníkům pardubické galerie Mázhaus výstava Černé světlo. Od úterý se expozicí současného textilního umění představí umělci z Litvy, kteří ve svých dílech využívají fluorescence speciálně upravených materiálů vystavených ultrafialovému záření. Podle jedné z organizátorek výstavy Šárky Zahálkové to bude zřejmě první ukázka uměleckých aktivit tvůrců z pobaltské země v Pardubicích. "Díla jsou zajímavá tím, co je v běžném světle neviditelné. Takzvané černé světlo osvětluje jen ty části exponátů, které si autoři přáli nechat vidět," řekla před otevřením výstavy Zahálková.

V temnu galerie i jejích sklepních prostorách budou k vidění například světélkující jemné výšivky znázorňující vývoj lidského chrupu od narození až po stáří, které připomínají rentgenové snímky dentistické ordinace, prostorové fluoreskující geometrické abstraktní "krajky", zářící zavěšené zmuchlané bělostné košile, kašírované objekty tvaru mořských chaluh nebo velkoformátová fotografie s postavou Panny Marie, před níž je předsazena fólie se svítící vyšívanou látkou a jezulátkem, které vystoupilo z kompozice.

Počasí

V úterý meteorologové očekávají oblačnou nebo zataženou oblohu, déšť nebo přeháňky se objeví jen občas, ojediněle se k nim přidají bouřky. Teploty vystoupí na 15 až 19 stupňů Celsia, na horách bude maximálně 11 stupňů Celsia.

09-07-2007