Denní souhrn zpráv Zprávy

11-07-2007

Ptačí chřipka se objevila na dalších dvou farmách v okolí Nořína

Veterináři zjistili ptačí chřipku na dalších dvou farmách v tříkilometrovém pásmu okolo Nořína na Orlickoústecku. V této obci byla nákaza zjištěna v chovu brojlerů již koncem června. ČTK to ve středu sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben. Případná likvidace velkochovů začne nejspíš čtvrtek ráno. Obě postižená hospodářství jsou podle SVS rodičovskými chovy a produkují násadová vejce, z nichž se líhnou kuřata. První farma v Netřebech u Českých Heřmanic patří firmě Mach drůbež a čítá asi 17.000 kusů drůbeže. Druhé hospodářství náleží společnosti Vajax Choceň a chová zhruba 54.000 kusů opeřenců a leží u obce Kosořín. Pozemek, na kterém je, katastrálně spadá pod Choceň. "Když byla chřipka v Noříně a Tisové, tak se nás to tolik netýkalo, obchodování bylo v pořádku. Teď to pro nás znamená ztrátu prestiže, ale i ekonomické ztráty," řekl majitel firem Mach drůbež a Vajax Jiří Mach, jehož společnosti mají farmy po celé republice, chovy čítají asi milion kusů. V desetikilometrovém pásmu vlastní ještě farmu v obci Skořenice s 15.000 kusy drůbeže.

Janáčková řekla, že její výroky o Romech byly "neopatrné a hloupé"

Senátorka Liana Janáčková (za hnutí Nezávislí) uznala, že její výroky týkající se Romů byly "neopatrné a hloupé". Zmínila se loni údajně o vysokém plotě s elektřinou a o dynamitu i o sestěhování Romů do jedné ostravské kolonie. Vyjádření pobouřila většinu krajských romských koordinátorů a žádají senátorčino odstoupení z funkce místopředsedkyně senátního výboru pro lidská práva. Janáčková post ale opustit nehodlá.

Senátorka je starostkou ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky. Údajně loni v srpnu pronesla: "Bohužel jsem rasista, nesouhlasím s integrací cikánů, aby plošně byli po obvodu. Bohužel, vybrali jsme (kolonii) Bedřišku, takže tam budou, s vysokým plotem, s elektřinou." Tato slova jsou na nahrávce, která prý pochází z jednání bytového odboru. Senátorka její autentičnost zpochybnila, podle ní je to politický útok na její osobu. Na serveru Aktuálně.cz později uvedla, že citované věty řekla jiná žena se stejným hlasem. Přihlásila se jen k výroku, že Romy nemá kam dávat a nejspíš by musela vzít dynamit a odstřelit je. Janáčková ČTK řekla, že nevidí důvod, proč by tlaku romských organizací měla ustupovat. Z funkce místopředsedkyně výboru odejít neplánuje. "Asi jsem samozřejmě neměla takovým způsobem reagovat, je to neopatrné, je to hloupé. Pokud jsem urazila nebo poškodila nějakého Roma z Mariánských Hor, tak se mu osobně omluvím," uvedla. Janáčková na sebe upozornila už před deseti lety návrhem na vyplácení příspěvků Romům za to, že odejdou do ciziny a odevzdají byt.

Median: ČSSD by nyní vyhrála volby, ODS je druhá

ČSSD poprvé od loňských červnových voleb předstihla v preferencích svého největšího rivala ODS. Vyplývá to z červnového volebního modelu, který ve středu ČTK zaslala agentura Median. Podle průzkumu by sociální demokraté získali 34,8 procenta hlasů a ODS asi o půldruhého procenta méně. Náskok sociálních demokratů se však pohybuje v rámci statistické chyby, která u velkých stran může činit dvě až tři procenta. ČSSD si od května zhruba o čtyři procenta příznivců polepšila. Naopak ODS asi o tři procenta voličů přišla. Třetí v průzkumu skončili komunisté. Získali by 12,7 procenta hlasů. Stranu zelených by volilo 6,9 procenta voličů. Těsně by se do sněmovny podle agentury dostali ještě lidovci, kteří by ale jen o dvě desetiny překročili nutnou pětiprocentní hranici. Předseda ČSSD Jiří Paroubek soudí, že styl práce, který nyní socialisté zvolili, už přináší své plody. O to víc se prý bude snažit prosadit projekt modernizace strany. Nynější výzkum ale prý nechce přeceňovat, Median podle něj někdy pracuje spíš s představou než s realitou. Místopředseda ODS Ivan Langer uvedl, že rozdíl se pohybuje v rozmezí statistické chyby. Řekl nicméně, že část lidí, která před rokem ODS volila, může být v době projednávání reformy financí nejistá kvůli sporům uvnitř ODS.

Rakušané nechtějí do Temelína, příští schůzka skupiny je ve Vídni

Žádný posun v protikladných postojích k jaderné elektrárně Temelín nepřineslo středeční první jednání česko-rakouské parlamentní skupiny, která by měla pomoci vyřešit spory kolem jihočeské elektrárny. Rakouští členové skupiny naopak odmítli, aby další jednání bylo v Temelíně, jak se původně plánovalo. Příští schůzka se proto uskuteční ve druhé polovině září ve Vídni za účasti expertů obou zemí. Předseda rakouské části skupiny, sociální demokrat Albrecht Konecny, novinářům po jednání řekl, že nepovažuje za vhodné, aby zákonodárci zasedali přímo v Temelíně. Pro rakouskou stranu by to podle Konecnyho mělo "špatnou symboliku" a nemělo věcný význam. Většina rakouských zástupců Temelín už viděla nebo jej dobře zná a nemyslí si, že tam kape z trubek a padá malta ze zdi, dodal. Prohlídka elektrárny podle něj není rozhodující pro posouzení její bezpečnosti.

Rusko protestuje proti hanobení hrobů sovětských vojáků v ČR

Ruské ministerstvo zahraničí oficiálně protestuje proti vandalismu vůči hrobům sovětských vojáků v České republice. Rusko od ČR očekává rychlé a konkrétní kroky při vyšetřování těchto případů, citovala agentura ITAR-TASS z protestu, který ve středu převzalo české velvyslanectví v Moskvě. Existenci dopisu potvrdil i český velvyslanec v Rusku Miroslav Kostelka. Ruská strana podle něj celou kauzu vnímá jako záležitost, která může za určitých okolností poškodit česko-ruské vztahy. Ruské ministerstvo zahraničí připomnělo nedávný incident, kdy ze hřbitova na pražských Olšanech zmizely ze 48 náhrobků bronzové basreliéfy. Podle ruské diplomacie to není první případ, například 22. května podobným způsobem zmizel bronz z 12 mohyl. České ministerstvo zahraničí vandalismus vůči hrobům sovětských vojáků v Česku odsuzuje.

Topolánek vyzval, aby země EU byly připraveny na Schengen

Česká republika bude podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) připravena na vstup do schengenského prostoru s lednem příštího roku, je ale otázka, jak na tom budou takzvané staré země Evropské unie. Topolánek proto na středečním setkání s velvyslanci unijních států vyzval, aby se záležitostí zabývali, protože má pro ČR velký význam. "Existuje zpráva, že celá řada takzvaných starých zemí Evropské unie v této chvíli není schopna plnit podmínky pro vstup," řekl ČTK Topolánek. Na velvyslance prý apeloval, aby věc nebrali na lehkou váhu. "Pro nás to nemá jen ten praktický, ekonomický význam, ale velmi i význam politický a psychologický," zdůraznil premiér.

Společný boj zemí v rámci EU je podle Klause důležitý

Spolupráce členských zemí Evropské unie na regionální úrovni a společný boj v EU jsou podle českého prezidenta Václava Klause velmi důležité. Klaus, který je nyní na státní návštěvě Polska, při středečním rozhovoru s maršálkem Senátu Bogdanem Boruszewiczem uvedl, že výsledek červnového summitu unie ho nenaplňuje optimismem. Informovala o tom agentura PAP. Podle Klause členské země předávají Evropské unii mnoho kompetencí a nikdo přitom neprotestuje. "Čím více má EU kompetencí, tím důležitější je způsob hlasování," řekl. Polsko prosazovalo svůj návrh na způsob hlasování v EU, opatrně ho podpořila pouze Česká republika.

Čerpání peněz z EU budou kontrolovat ministerstva, rozhodla vláda

Vláda ve středu schválila návrh ministerstva financí (MF), aby si další ministerstva sama kontrolovala čerpání peněz z Evropské unie. Na ministerstvech pro místní rozvoj, životního prostředí, práce a sociálních věcí, školství, průmyslu a obchodu a dopravy proto vzniknou tzv. auditní orgány, které budou kontrolovat čerpání peněz z operačních programů EU.

Ministři schválili také další návrh MF, aby veškeré informace o přidělených dotacích a dalších převodech veřejných prostředků byly zveřejňovány na internetu. Opatření má zprůhlednit přidělování dotací a omezit korupci při nakládání s veřejnými penězi. Než ke zveřejňování informací dojde, je třeba novelizovat 19 zákonů, například o rozpočtových pravidlech nebo o státních fondech. Jednotlivá ministerstva, která o dotacích rozhodují, mají předložit své návrhy změn do konce srpna; nový zákon se dostane na program vlády v říjnu. Návrh počítá s tím, že na internetu budou zveřejňovány veškeré písemné materiály související s přidělováním dotací. Jde například o žádosti, vnitřní předpisy jednotlivých ministerstev nebo fondů, usnesení vlády, údaje o dotačních programech nebo i zápisy z porad a jednotlivá rozhodnutí o přiznání nebo nepřiznání dotací.

Kabinet také rozhodl, že takzvané zranitelné oblasti, kde platí pro zemědělce kvůli ochraně vod před dusičnany některá omezení, týkající se například použití hnojiv, se rozšíří na 40 procent rozlohy ČR a polovinu zemědělské půdy. Dosud zranitelné regiony zaujímaly 37 procent českého území a 45,5 procenta zemědělské půdy. Nové vymezení vychází z povinné čtyřleté revize regionů, kde jsou vody zranitelné znečištěním dusičnany, zejména ze zemědělství.

Kabinet dále uložil ministerstvu průmyslu a obchodu i dalším resortům, aby provedly opatření, která povedou do tří let ke snížení administrativní zátěže podnikatelů o pětinu. Podle analýzy, kterou ministr vnitra Ivan Langer přednesl vládě, vynaloží firmy v Česku na běžnou administrativu ročně celkem 86 miliard korun.

Vláda souhlasila také se státní zárukou za úvěr Českých drah ve výši 30 milionů eur (860 milionů korun) od společnosti Eurofima. Dráhy budou moci peníze čerpat poté, co podporu schválí i parlament. Získané peníze chtějí dráhy použít na obnovu vozového parku v osobní dopravě. Kabinet schválil také Zprávu o stavu zemědělství a Zprávu o stavu lesa a lesního hospodářství za loňský rok.

Projednání novely zákona o ochraně spotřebitele, která měla zakázat obchodníkům klamavé či agresivní praktiky, ve středu vláda odložila. Místopředseda vlády Jiří Čunek odklad odůvodnil přílišnou složitostí normy. Ministerstvo průmyslu a obchodu má nyní pracovat na jejím zjednodušení. Ministři nerozhodli ani o přerozdělení kompetencí k systému Galileo.

Bývalý šéf vojenských zpravodajců Krejčík bude pracovat pro ČSSD

Bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík přijal nabídku sociální demokracie, aby se stal členem její bezpečnostní komise. Na středeční tiskové konferenci ČSSD to řekl předseda komise Jeroným Tejc. Krejčík dodal, že ho strana oslovila s nabídkou, aby se podílel na tvorbě bezpečnostní politiky. "Nabídky, kterou jsem dostal, si vážím z toho důvodu, že jsem poslední tři měsíce svého působení ve funkci ředitele Vojenského zpravodajství neoplýval optimismem, ale nechtěl bych to dál rozvádět," řekl Krejčík. "Se sociální demokracií budu spolupracovat výhradně na expertní bázi," uvedl v tiskové zprávě ČSSD. V čele vojenské tajné služby stál Krejčík od konce roku 2004 a letos v květnu odstoupil.

Stát musí Telefónice O2 vrátit 48 milionů korun, ÚS zrušil pokutu,

Stát bude muset společnosti Telefónica O2 vrátit 48 milionů korun. Ústavní soud ve středu z procesních důvodů zrušil pokutu, kterou antimonopolní úřad v roce 2001 uložil někdejšímu mobilnímu operátorovi Eurotel za předražování hovorů do tehdejší sítě Oskar. Právě Telefónica 02 před časem Eurotel převzala a je jeho právním nástupcem. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže již pokutu nemůže znovu uložit, vypršely zákonné lhůty. Telefónica O2 rozhodnutí uvítala. "Eurotel neměl dominantní postavení na mobilním trhu, proto nemohl takové postavení ani zneužít," řekl ČTK mluvčí firmy Martin Žabka. Důvodem pro zrušení pokuty bylo špatné použití zákona.

Státní zástupce odložil trestní oznámení svazu FITES na vedení ČT

Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4 odložilo trestní oznámení, které na bývalého vrchního ředitele České televize Františka Lamberta, generálního ředitele ČT Jiřího Janečka a Radu České televize podal Filmový a televizní svaz (FITES) v čele s hercem a moderátorem Janem Krausem. Dopis, ve kterém zastupitelství odložení oznamuje svazu FITES, má ČTK k dispozici od důvěryhodného zdroje. Svaz podal na začátku června trestní oznámení v souvislosti s dřívějším působením Lamberta ve funkci vrchního ředitele ČT. Lambert funkci zastával 3,5 roku, přestože byl v minulosti členem Lidových milicí, a neodevzdal proto zákonem vyžadované čestné prohlášení. Svaz se domnívá, že jednáním Janečka, Lamberta a Rady ČT mohl být spáchán trestný čin poškozování cizích práv. U Lamberta pak mohlo podle svazu jít o trestný čin podvodu, neboť po celou dobu pobíral plat za funkci, kterou neměl vykonávat. Státní zástupkyně v dopise uvádí, že trestní oznámení odložila, neboť nebyly zjištěny žádné skutečnosti nasvědčující tomu, že by Lambert, Janeček nebo Rada ČT spáchali trestný čin.

SZPI našla v pražské Delvitě nedostatky, zkontroluje celý řetězec

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila při středeční kontrole supermarketu Delvita v Mazancově ulici v Praze závažné nedostatky. Nařídila zlikvidovat 44,6 kilogramu masa s prošlým datem použitelnosti, které vykazovalo barevné změny. SZPI se na základě výsledků kontroly rozhodla velmi podrobně zaměřit i na další prodejny tohoto obchodního řetězce, řekl ve středu ČTK mluvčí SZPI Ivo Klemeš. Společnost Billa, jež supermarket vlastní, se za pochybení omluvila. "V chladícím boxu vedle přípravny bylo uskladněno 8,60 kilogramu hovězího a vepřového výřezu připraveného k mletí. Mezi čerstvým výřezem inspektoři odhalili i kousky masa nevhodného k lidské spotřebě, tedy se známkami rozkladu. V jednom z prodejních regálů zase zůstaly dva balíčky vepřové pečeně bez kosti, které byly ve stadiu počínajícího rozkladu, a to i přesto, že regál ráno pracovník společnosti kontroloval. Vzhledem k tomu, že zásadní nedostatky SZPI zjistila především v úseku zpracování masa, postoupila závěry kontroly k dořešení Státní veterinární správě. Supermarkety Delvita jsou od letošního června součástí obchodního řetězce Billa. "Vedení společnosti Billa je o celé záležitosti informováno a všem zákazníkům se omlouvá. Z kontroly učiněné přímo ve zmíněné prodejně vyplývá, že došlo k chybě konkrétního pracovníka. Vyvození osobní odpovědnosti bude proto součástí dalších preventivních opatření," řekla ve středu ČTK mediální zástupkyně společnosti Billa Beata Bartošová.

Průzkum HK: Téměř 40 procent firem potřebuje další zaměstnance

Téměř 40 procent podniků pociťuje zásadní potřebu dalších pracovních sil. Vyplývá to z šetření, které na jaře uskutečnila Hospodářská komora mezi malými, středními i velkými zaměstnavateli v Česku napříč všemi obory i regiony. Mezi nejčastěji žádané klasifikace zaměstnanců patří podle šetření řemeslníci, kvalifikovaní výrobci, zpracovatelé a opraváři. Ještě v letošním roce hodlají dvě třetiny firem, které řeší personální nouzi, přijímat nové zaměstnance, více než desetina až v roce příštím a zhruba třetina dokonce plánuje přijímat další pracovníky v obou těchto obdobích. Přechodným řešením mohou být tzv. zelené karty, rozhodně je ale třeba pracovat na systémových změnách, které do budoucna zamezí vzniku takové situace, řekl ve středu ČTK prezident komory Jaromír Drábek. Zvyšující se poptávku způsobil podle Drábka enormní růst ekonomiky, vliv na deformaci pracovního trhu má prý také investiční politika státu.

Firmy dají na administrativu ročně 86 miliard korun

Firmy v Česku vynaloží na běžnou administrativu ročně celkem 86 miliard korun. Vyplynulo to z analýzy ministerstva vnitra, kterou ve středu ministr a místopředseda ODS Ivan Langer přednesl vládě. "Kabinet uložil ministerstvu průmyslu a obchodu i dalším resortům, aby provedly opatření, která povedou do třech let ke snížení zátěže o pětinu," řekl Langer po zasedání novinářům. Snížení administrativní zátěže v takové míře bude podle ministra "dobrou investiční pobídkou". Snižovat množství administrativy slibovali občanští demokraté před loňskými volbami. Záměr je obsažen i v programovém prohlášení vlády.

Vedení nemocnice v Chrudimi viní primářku ARO ze smrti pacientky

Policie vyšetřuje úmrtí pacientky v chrudimské nemocnici, které údajně bylo způsobeno zanedbáním lékařské péče. ČTK to řekl policejní ředitel z Chrudimi Petr Kučera. Zodpovědnost za smrt ženy přičítá vedení nemocnice primářce anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO). "Dostali jsme 25. června trestní oznámení od vedení nemocnice podepsané ředitelem na údajné zanedbání lékařské péče ze strany primářky ARO. Byly zahájeny úkony pro ublížení na zdraví a zatím se celá věc vyšetřuje," uvedl policejní ředitel. Podle něj byla pacientka údajně odpojena od lékařských přístrojů dříve, než byla konstatována smrt. Žena ale ještě žila a zemřela až na následky vysazení techniky.

Při sporech rodičů mají být děti umístěny do "vhodného prostředí"

Při soudních sporech rodičů by měly soudy podle členů vlády umísťovat děti do zařízení, v nichž bude "vhodné prostředí". Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková se ve středu dohodli, že nechají vypracovat seznam zařízení, do kterých by soudy mohly děti v takovýchto případech posílat. Zároveň chtějí do občanských sporů více zapojit zprostředkovatele, takzvané mediátory. ČTK to ve středu sdělila mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová. Ministři chtějí těmito kroky vyloučit negativní vlivy na psychiku dítěte během soudních sporů rodičů. Dohoda je důsledkem pozornosti, jakou vyvolal především případ desetileté Terezy, která byla kvůli sporům matky s otcem nejprve umístěna na psychiatrii v Motole a poté do léčebny u Říčan. "Dohodli jsme se, že ve spolupráci s odborníky z oboru dětské psychologie a psychiatrie bude vymezen pojem vhodného prostředí, do kterého budou umísťovány děti při soudních sporech rodičů," citovala mluvčí ministra Pospíšila.

Žalobkyně zastavila stíhání v kauze biolíh

Žalobkyně zastavila trestní stíhání všech obviněných v takzvané kauze biolíh. Policie vinila šest lidí včetně dvou ministerských úředníků a někdejších členů ČSSD z korupce. Skutek není trestným činem, sdělila ČTK obvodní státní zástupkyně Jana Hercegová. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Kauza vzbudila velký rozruch mezi politiky. Jako případ ovlivňování vyšetřování ze strany ČSSD ji uvedl ve své známé zprávě i šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice. Kauza biolíh byla také jedním z důvodů rezignace bývalého policejního prezidenta Vladislava Husáka. V tisku se objevily informace o tom, že Inspekce ministra vnitra prověřuje jeho roli právě v této korupční kauze. Inspekce později zjistila, že trestný čin nespáchal. V kauze biolíh šlo o podezření z korupce při chystaném zadávání státních zakázek na výrobu biopaliv. Ústřední postavou aféry byl olomoucký lobbista a někdejší sociální demokrat František Vybíral.

Ekumenická rada církví: Nový dokument křesťany více rozděluje

Za nešťastný zásah do ekumenického procesu považují čeští zástupci menších církví nový dokument, v němž Vatikán v úterý označil katolickou víru za "jedinou skutečnou Kristovu církev". Podle tiskových agentur tak fakticky upřel protestantům právo nazývat svá společenství církvemi a zavdal podnět k polemice s ostatními křesťanskými vyznáními. "Obávám se, že nový vatikánský dokument nešťastným způsobem zasahuje do ekumenického procesu, působí bolest a prohlubuje rozdělení," uvedl ve středu ve vyjádření adresovaném ČTK předseda české Ekumenické rady církví Pavel Černý, který je rovněž předsedou Rady Církve bratrské. "Podle našeho pohledu je církev tam, kde se zvěstuje Boží slovo a kde jsou řádně vysluhovány Kristem ustanovené svátosti," konstatoval Černý. Katolická církev však podle jeho názoru pokládá ostatní církve za "křesťany druhého řádu", což spolupráci mezi církvemi komplikuje. "Je těžké vést s někým ekumenický dialog a budovat jednotu, pokud zpochybňujeme jeho církevní identitu," míní Černý.

Mateřská centra: Stav dětských hřišť je neuspokojivý

Podle mateřských center je stav dětských hřišť ve většině měst a obcí neuspokojivý. Herní prvky jsou podle nich zastaralé, neudržované a v dezolátním stavu. Některé jsou dokonce nebezpečné, informovala ve středu ČTK prezidentka Sítě mateřských center Rut Kolínská. Tři desítky mateřských center z celé republiky zkontrolovaly přes 100 hřišť. Kladně hodnotily podle Kolínské pouze deset z nich. Problémem je podle nich nepořádek na hřištích. Rodiče si stěžují na psí výkaly i nedostatek odpadkových košů. Písek je podle nich často špinavý. Na většině míst chybí také oplocení, toalety a dostatek laviček. Kovové prolézačky, nevhodná schodiště a hřiště s betonovým povrchem jsou podle center nebezpečné.

Třetí ročník Prague Proms zahájila áriemi Urbanová

Operní árie a předehry a Respighiho skladba Římské pinie otevřely v úterý večer v metropoli třetí ročník letního hudebního festivalu Prague Proms. Protagonistkou koncertu ve zcela vyprodané Smetanově síni byla s Českým národním symfonickým orchestrem sopranistka Eva Urbanová. První dáma české opery zpívala před přestávkou, měla úspěch a přidávala. Pořadatelé přišli s novinkou - stupňovitým zvýšením řad sedadel v zadní části sálu, který je jinak plochý. Po koncertě následoval v Obecním domě netradiční doprovodný program, jazzový revival v Grégrově sále. Dramaturgie Prague Proms podle organizátorů sleduje jediný cíl - zpříjemnit letní večer hudebním zážitkem. Do 29. července se uskuteční celkem 15 koncertů klasické a jazzové hudby. Hvězdami festivalu mají v příštích dnech být mimo jiné šéfdirigent Českého národního symfonického orchestru Dalibor Pešek, americký klavírista Garrick Ohlsson, jazzman Karel Růžička a dirigent Andrea Morricone, syn světoznámého italského autora filmové hudby.

F. A. Brabec začal natáčet Máchův Máj

Především v nádherné krajině Českého středohoří bude do 3. srpna natáčet scenárista a režisér František Antonín Brabec Máchův Máj. Natáčení začalo v těchto dnech, výsledkem má být celovečerní hraný film pro celou rodinu. Premiéru projektu na motivy vrcholného díla českého romantismu plánuje Brabec na příští rok. Máj navazuje v mnoha ohledech na Brabcův snímek Kytice, který v českých kinech zhlédlo přes 600.000 diváků. Podle Kristiny Maixnerové z distribuční společnosti Bontonfilm chce Brabec znovu dokázat, že i klasik může vzbudit velký divácký zájem.

Na Letních slavnostech staré hudby zazní francouzští autoři

Především na francouzskou hudbu a na spojení hudby a tance se zaměřují pořadatelé festivalu Letní slavnosti staré hudby v jeho osmém ročníku. Přehlídka má letos název Putování staletími a posluchačům opět nabídne historickou hudbu v autentickém podání na dobové nástroje. Ve dnech 14. července až 8. srpna se bude festival konat v Břevnovském klášteře, Trojském zámku, v Divadle ABC a na dalších místech. O programu festivalu ve středu pořadatelé informovali novináře. Francouzská sekce festivalu nabídne vystoupení bravurního cellisty Bruno Cocseta a jeho souboru Les Basses Réunies či legendárního kontratenoru Gérarda Lesneho, který s cembalistkou Blandine Rannou připravili sroských vokálních a francouzských klávesových děl.

Nedvěd kariéru nekončí, v Juventusu bude hrát i příští sezonu

Český fotbalista Pavel Nedvěd s aktivní kariérou nekončí a bude dál pokračovat v Juventusu Turín. V úterý o půlnoci se s vedením klubu dohodl na tom, že v týmu "Staré dámy" odehraje i příští sezonu a dodrží tak platnou smlouvu. Řekl to v středečním telefonickém rozhovoru ČTK. Bývalý kapitán české reprezentace, který v srpnu oslaví pětatřicáté narozeniny, v minulé sezoně pomohl Juventusu pykajícímu za korupční skandál k návratu do první ligy a pak zvažoval, že ukončí bohatou a úspěšnou kariéru. Nakonec se ale rozhodl pokračovat v bílo-černě pruhovaném dresu turínského velkoklubu.

Neumannová zřejmě povede organizátory lyžařského MS

Kateřina Neumannová se pravděpodobně do konce července stane novou prezidentkou organizačního výboru mistrovství světa v klasickém lyžování, které se uskuteční v roce 2009 v Liberci. Olympijskou vítězku v běhu na lyžích, která letos ukončila aktivní kariéru, do čela výboru navrhuje ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. To nedůvěřuje nynějšímu šéfovi pořadatelů Romanu Kumpoštovi. Spory mezi ministerstvem a organizačním výborem vyvolal požadavek na zvýšení státních dotací. Předseda Senátu Přemysl Sobotka, který v horní komoře zastupuje Liberecko, řekl ve středu ČTK, že výměna se má uskutečnit na zasedání organizačního výboru 26. července. Podle něj se na tom dohodli představitelé ministerstva školství a města Liberce na úterní schůzce v Senátu, které se tak jako Neumannová zúčastnil.

Počasí

Ve čtvrtek bude velká oblačnost, na většině území s občasným deštěm. Odpoledne a k večeru se začne od západu vyjasňovat. Teploty 16 až 20 stupňů Celsia, na horách kolem 12 st.C. Západní vítr bude mít rychlost do 25 kilometrů za hodinu.

11-07-2007