Denní souhrn zpráv Zprávy

13-07-2007

Prezident Klaus varuje před populismem v diskusi o americkém radaru

Prezident Václav Klaus varuje v souvislosti s diskusí o vybudování radaru protiraketové obrany USA v Česku před populismem. Dovede si představit, že o jeho případném usmístění rozhodnou zákonodárci, ale i lidé v referendu, odpověděl Klaus v otevřeném dopise pěti desítkám osobností, které žádají vypsání všelidového hlasování. Poznamenal, že při známých pacifistických náladách v Česku i v celé Evropě a při podceňování nově vznikajících bezpečnostních rizik je důvod k obavě, že by racionální argumenty mohly jít stranou a že by byl výsledek referenda předem téměř znám. Zopakoval, že jako prezident ve věci základny neuplatní právo veta a bude respektovat většinový výsledek, ať vznikne jakýmkoli způsobem.

Česko je podle ministra Langera připravené na vstup do schengenského prostoru

Ministři vnitra deseti evropských zemí dnes na závěr své dvoudenní schůzky v rakouském Innsbrucku potvrdili záměr rozšířit schengenský prostor bez hraničních kontrol na dalších osm zemí, včetně ČR, v dříve schválených termínech - tedy u pozemních a námořních hranic k 31. prosinci 2007 a u vzdušných hranic ke konci března 2008. Český ministr vnitra Ivan Langer považuje tento závěr za nejdůležitější, a schůzku proto přes některé přetrvávající problémy považuje za úspěšnou.

Dokument přímo nezmiňuje informaci, která se v kruzích konference rozšířila ve čtvrtek večer a podle níž je rozšíření schengenského prostoru ohroženo některými dosavadními členy schengenských dohod. Devět dosavadních členských států podle této informace propadlo při testech zapojení do informačního systému SIS One4All. Konkrétně jde o Belgii, Dánsko, Španělsko, Finsko, Norsko, Island, Itálii, Řecko a Nizozemsko. Ministr vnitra Ivan Langer na tiskové konferenci připomněl, že ČR přestane kontrolovat asi 2000 kilometrů hranic a má samozřejmě velký zájem na tom, aby i vnější hranice schengenského prostoru byla perfektně chráněna.

Janáčková: Většina Romů způsobuje problémy a nerespektuje zákony

Podle senátorky Liany Janáčkové (za hnutí Nezávislí) většina Romů způsobuje problémy v soužití s ostatními a nerespektuje zákony. Právo bývá v jejich případě prý mnohdy nevymahatelné. Janáčková to uvedla v rozhovoru se čtenáři serveru iDnes. Podle ní je v Česku mnohdy "diskriminace naruby evidentní". Za rasistku se senátorka a starostka ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky nepovažuje.

K Janáčkové se obrátila pozornost po zveřejnění nahrávky, která údajně pochází z loňského jednání bytového odboru v ostravském obvodě. Na ní prý pronesla: "Bohužel jsem rasista, nesouhlasím s integrací cikánů, aby plošně byli po obvodu. Bohužel, vybrali jsme (kolonii) Bedřišku, takže tam budou, s vysokým plotem, s elektřinou." Na záznamu je i zmínka o množení cikánů a o dynamitu. Senátorka nejprve jeho autentičnost zpochybnila, označila ho za politický útok. Pak uvedla, že citované věty řekla jiná žena se stejným hlasem. Poté se k části výroku přihlásila. ČTK později řekla, že asi neměla takto reagovat a že to bylo neopatrné a hloupé.

Janáčková v páteční diskusi uvedla, že lidé by se nejdřív měli se situací seznámit, než ji začnou posuzovat či odsuzovat. "Stojím si za tím, že Romové většinově způsobují problémy v soužití a nerespektují zákony této země. Mnohdy je právo vůči nim nevymahatelné," uvedla senátorka v internetové debatě. V diskusi na serveru Aktuálně pak prohlásila, že Romové "ve většině případů využívají výhod sociálního systému, aniž by naší společnosti něco vraceli". Několikrát zopakovala, že neodsuzuje Romy jako etnikum, ale nepřizpůsobivé lidi.

Cesta ke zlepšení situace a k začlenění Romů do společnosti je podle senátorky dlouhodobá. Za základ považuje vzdělávání a vzájemnou komunikaci. Dávky by podle ní měli dostávat jen lidé, kteří jsou ochotni dělat něco pro obec. "Je otázkou, zdali i Romové chtějí takto na sobě pracovat a začlenit se do majority. Zatím má šestnáctiletá zkušenost na radnici ukazuje spíše na to, že tyto snahy nemají. Dá se říci, že převažuje jejich závislost na systému a spíš znají svá práva než povinnosti," uvedla senátorka. Souhlasila by i s "omezením přídavků na děti tak, jak to zavedli na Slovensku".

Podle rady vlády pro záležitosti romské komunity jsou údajné výroky senátorky Janáčkové o Romech nepřijatelné

Podle rady vlády pro záležitosti romské komunity je nepřijatelné, aby se veřejní činitelé vyjadřovali o Romech tak, jak to údajně učinila senátorka Liana Janáčková. Radu její loňská vyjádření znepokojila. "Podobné výroky odmítající integraci a šířící nenávist z úst významných ústavních činitelů či představitelů samosprávy jsou naprosto nepřijatelné, vyvolávají napětí ve společnosti a ve svých důsledcích poškozují jak menšiny, tak většinovou společnost," uvedla rada ve svém usnesení. Šest romských organizací na senátorku chystá trestní oznámení.

Přímou volbu prezidenta si přeje 87 procent sociálních demokratů

Přímou volbu prezidenta by si přálo 87 procent sociálních demokratů. Vyplynulo to z vnitrostranické diskuse okresních organizací ČSSD, jejíž výsledky novinářům představil předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek. Podrobnosti o tom, jak sociální demokraté vnímají situaci před blížící se volbou, se chystá zveřejnit příští týden.

Prezidentské volby čekají Českou republiku na počátku příštího roku. Zatím projevil o kandidaturu zájem pouze současný prezident Václav Klaus, podpoří ho občanští demokraté a zřejmě i část lidovců.

Kvůli ptačí chřipce se utratí i tři zdravé chovy drůbeže

Tři drůbeží velkochovy v okruhu tří kilometrů od ohniska nákazy ptačí chřipky na Orlickoústecku jsou zdravé. Potvrdily to laboratorní testy. Přesto ale platí čtvrteční verdikt veterinářů, kteří spolu s ministerstvem zemědělství rozhodli o preventivním usmrcení drůbeže. Likvidace 68.000 kusů brojlerů a krůt začne bezprostředně poté, co skončí likvidace nakažených slepic na farmě u Kosořína. Chovy se buď usmrtí plynem ve speciálních kontejnerech, nebo se zaplynují celé objekty. Mrtvá drůbež se odveze do kafilérie. Pracovníci budou mít ochranné roušky, ale vzhledem k tomu, že chovy jsou zdravé, nebezpeční jim nehrozí, řekl Zbyněk Semerád ze Státní veterinární správy.

Na farmě v Netřebech u Českých Heřmanic na Orlickoústecku byla v ranních hodinách dokončena likvidace a dekontaminace slepičí farmy. V nedalekém Kosoříně skončí usmrcování slepic a následná dekontaminace patrně do dnešní půlnoci. Zatímco v Netřebech bylo 17.000 slepic usmrceno plynem ve speciálních kontejnerech, v Kosoříně hasiči pouští plyn přímo do osmi z devíti hal. Zlikvidováno má být 54.000 kusů slepic.

Ministr Gandalovič podepsal žalobu na EK kvůli pokutě za nadměrné zásoby

Ministr zemědělství Petr Gandalovič podepsal žalobu na Evropskou komisi kvůli stamilionové pokutě za příliš velké zásoby potravin před vstupem České republiky do EU. Mladé frontě to řekl Gandalovič s tím, že dokument by měl v nejbližší době odejít do Bruselu. Ze stejných důvodů žalovalo EK ve středu také Slovensko. Evropská komise tvrdí, že nové členské státy se před vstupem do EU spekulativně zásobily potravinami, na které se vztahovalo nižší clo, než bylo platné v EU. V případě ČR šlo o velké zásoby mandarinek, ananasu, konzervovaných žampionů, rýže a kuřecího masa. Postižené země oponují, že komise neurčila přesnou výši zásob. Bez ohledu na žalobu musí Česko první část pokuty ve výši 86 milionů korun zaplatit do konce července. Pokuta se týkala i dalších nových členů Evropské unie.

Ministr Nečas neplánuje pro příští rok žádné zvýšení minimální mzdy

Ministr práce Petr Nečas (ODS) neplánuje pro příští rok zvyšování minimální mzdy. Měla by tak zůstat na nynějších 8000 korun. Od letošního ledna se proti loňsku minimální příjem zvedl o 45 korun. Analýzy trhu práce prý ukazují, že další zvyšování by mohlo zvednout nezaměstnanost lidí s nízkou kvalifikací. Stínový ministr práce za ČSSD Zdeněk Škromach již dříve řekl, že by růst minimální mzdy měl odpovídat růstu české ekonomiky. Ten se rovná zhruba šesti procentům. Minimální příjem by se tak měl dostat na přibližně 8500 korun. Podle Škromacha by práce za minimální mzdu měla být výhodnější než život ze sociálních dávek. Také odbory si ve svém plánu do roku 2010 předsevzaly, že budou usilovat o pravidelné každoroční valorizace minimální mzdy.

Stavebnictví v květnu výrazně zpomalilo růst na 1,4 procenta

Stavební výroba v květnu vzrostla meziročně o 1,4 procenta, a výrazně tak zpomalila tempo růstu z dubnových 17,6 procenta. Výrazné zpomalení podle Českého statistického úřadu zaznamenaly zejména práce na inženýrských stavbách, a to zejména kvůli obtížím při jejich přípravě a financování. Dvouciferný růst si nicméně zachovalo pozemní stavitelství, což souviselo s pokračující intenzivní výstavbou obchodních center, logistických areálů a bytů. Výsledky podle statistiků ovlivnilo i zhoršení dodávek základních stavebních a izolačních materiálů a nedostatek některých odborných stavebních profesí.

Tempo růstu průmyslové výroby v květnu zpomalilo na 7,5 procenta

Průmyslová výroba v květnu výrazně zpomalila tempo růstu na 7,5 procenta z dubnových 14 procent. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Ke květnovému růstu nejvíce přispěla výroba elektrických a optických přístrojů, dopravních prostředků a výroba a opravy strojů.

Za pololetí přišlo do ČR legálně pracovat dalších 24.300 cizinců

Za letošní první pololetí přišlo do Česka legálně pracovat dalších zhruba 24.300 cizinců. Na konci června tak mělo v ČR legální zaměstnání už 209.338 lidí ze zahraničí. Nejvíc cizinců pochází ze Slovenska, Ukrajiny a Polska. Vyplývá to ze statistiky, kterou zveřejnilo ministerstvo práce. Za růstem zájmu o práci v Česku stojí mimo jiné členství v EU a hospodářský růst. Díky němu se vytvářejí nová pracovní místa. Mnohé firmy si už začaly stěžovat na to, že mají problém sehnat dostatek pracovníků. Bez povolení smějí v Česku pracovat lidé ze zemí EU a Evropského hospodářského prostoru (EHP) i ze Švýcarska.

Památník u Svobodné Evropy chce postavit přes 80 umělců

Památník u nového sídla Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) v Praze na Hagiboru chce postavit přes 80 autorů. Vítěze soutěže rozhlasová vybere stanice počátkem letošního podzimu. ČTK to řekla mluvčí rádia Anna Rausová. Instalace památníku se plánuje na květen 2008. Dokončení objektu, do něhož se stanice bude stěhovat z budovy bývalého Federálního shromáždění v centru Prahy, se plánuje na srpen příštího roku.

RFE/RL obdržela 82 návrhů na památník, uvedla Rausová s tím, že konečný počet se asi ještě zvýší. Uzávěrka soutěže byla 29. června. Protože ale návrhy přicházejí poštou nejen z České republiky, ale i z USA a dalších zemí, vyhlašovatel soutěže musí počkat, až dostane všechny projekty, které byly na poštu podány právě 29. června. Památník by měl reprezentovat základní poslání rozhlasové stanice - svobodu, svobodu slova, otevřenost, pospolitost, důstojnost, sílu a dobrou vůli. Pořadatelé velmi oceňují široký zájem, který o soutěž umělci projevili, i velký počet podaných návrhů.

Češi a Češky už na dálku adoptovali více než 20.000 dětí

Češi a Češky už "adoptovali" více než 20.000 dětí z chudých zemí Afriky, Asie nebo východní Evropy. Obliba sponzoringu dětského vzdělání vzrostla zejména v posledních sedmi letech, řekla vedoucí projektu Jarmila Kabátová z Arcidiecézní charity Praha. Právě charita s touto formou rozvojové pomoci přišla v Česku jako první, už v roce 1993. Na dnes již běžně užívaný termín "adopce na dálku" má dokonce copyright. Na rozdíl od velkých rozvojových projektů mají adopce na dálku tu výhodu, že člověk, který se rozhodne sponzorovat jedno konkrétní dítě třeba v Ugandě, má přehled, na co jeho peníze jdou. "Adoptivní rodiče", kteří přispívají zhruba 6000 korun ročně, dostávají pravidelně dopis od dítěte, jeho vysvědčení i fotografii.

Charita se zaměřuje také na komunitní projekty, z fondu adopcí na dálku se podporuje místní zemědělství nebo výstavba sociálních zařízení, poskytují se též půjčky rodičům na drobné podnikání. V rámci jednoho z těchto projektů v roce 2006 čeští dárci půjčili peníze 40 matkám v jihoindických státech Tamilnád a Karnátaka. Samoživitelky, z nichž čtyři jsou matky dětí sponzorovaných Čechy, využily peníze na chov koz.

Policisté: hlášené škody na vizovickém festivalu jsou rekordní

Největší open air rockový festival v České republice Masters of Rock ve Vizovicích na Zlínsku ještě pořádně nezačal a zlínští policisté už řeší dvě desítky krádeží. Škody během čtvrtečního dne přesáhly 100.000 korun. Zloději řádí především v noci a nezastavilo je ani to, že ve většině případů majitelé ve stanech spali. "Jedná se zatím o největší škody, které za pořádání vizovického festivalu policisté zaznamenali. Navíc jsme teprve na začátku," dodala mluvčí zlínské policie Lucie Javoříková. Na Masters of Rock je již nyní podle posledních informací téměř 25.000 lidí, což je zhruba o 5000 více než loni. Mezinárodní festival, na který se sjíždí lidé ze všech koutů světa, letos získal již podruhé titul Hudební událost roku v České republice, a to hned ve dvou anketách - v časopise Rock and Pop a rockovém magazínu Spark.

Altajská hora asi Cimrmanovo jméno neponese

Dosud bezejmenná hora v ruském pohoří Altaj u mongolsko-čínsko-kazašských hranic asi neponese jméno fiktivního génia Járy Cimrmana. Záměr horolezecké expedice cimrmanovců byl jednoduchý. Vystoupit na 3610 metrů vysoký vrchol jako první a získat právo na jeho pojmenování. Název Cimrmanova hora se ale nelíbil skupince českých horolezců, kteří na ni vylezli a pojmenovali ji po svém. Uvedla to televize Prima.

V roce 1907 se Cimrman cestou z rusko-japonské války ocitl na Altaji. Chtěl pokořit jeden tamní bezejmenný vrch a pojmenovat ho po sobě. Nevyšlo mu to. Bezejmennou horu tak chtěli pokořit alespoň členové jeho divadla na expedici pod heslem "Nahoru na horu, na Járovu podporu!". Jenomže nebudou první. Navíc hora už od středy své jméno má. "Tu horu jsme pojmenovali Těkelu-Bažy," řekl Primě člen expedice Jiří Fidrant. "Já se to dozvídám od vás. Mě to mrzí," reagoval jeden z duchovních otců Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák. Cimrmanovci se podle Primy nevzdávají. Jednak tvrdí, že k pojmenování hory nestačí pouze na ni vylézt, ale je třeba se domluvit s úřady. Kvůli expedici se zorganizovala celonárodní sbírka Národ tobě, Járo Cimrmane, kterou s nadací Charty 77 pořádá občanské sdružení Altaj-Cimrman. Část peněz má posloužit k vybudování Domu čtyř múz pro umělce, kteří se ocitli v tíživé životní situaci. Výprava, které udělili záštitu ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, se na cestu dlouhou 6000 kilometrů chtěla vydat 5. srpna.

Vítězové z domácího klání barmanů se pojedou představit na Kubu

Do země koktejlů, jak je někdy nazývána Kuba, se v únoru příštího roku na světové klání Havana Club Grand Prix International podívají barmani Aleš Půta a Tomáš Prückner. První jmenovaný zvítězil ve středu večer v českém finále soutěže Havana Club Grand Prix v pražském Lucerna Music Baru v kategorii klasika, druhý si vybojoval prvenství ve flair bartendingu - v házení, které skončilo téměř nad ránem. Oba zářili po svých výkonech a hlavně po vyhlášení výsledků porotami štěstím a nadšením. "Moc mě to těší. Poctivě jsem se připravoval a dosáhl jsem tímto vítězstvím zatím nejvyšší mety ve svém soutěžení," netajil se svými bezprostředními dojmy vítěz. Půta také učí mixologii - přípravu koktejlů v barmanské akademii. V Lucerna Music Baru se kromě soutěžících barmanů sešli i zájemci, které tento druh profese uchvátil, barmani, kteří ukázali nevídanou show a ostatní milovníci koktejlů.

Jistotu o pohlaví gorily Tatu přinesou až další testy DNA

Jistotu o pohlaví mláděte gorily Tatu, které se narodilo koncem května v pražské zoo, budou mít ošetřovatelé až v srpnu. Dva testy DNA totiž dopadly rozdílně. "Jeden určil pohlaví samičí, druhý samčí, takže vzorky musely být znečištěny," řekl dnes ČTK ošetřovatel populárních goril Marek Ždánský. Testy proto budou muset laboratoře zopakovat, ošetřovatelé kvůli tomu nyní znovu shromažďují exkrementy mláděte. Ždánský podle pozorování odhaduje, že Tatu je samec. Jistotu však přinesou až testy. Zoo chce, aby bylo jasno do poloviny září, kdy zahrada uspořádá křtiny vzácného přírůstku.

Desáté místo pro Česko na OH v Pekingu vystřílel na ME Šmol

Česká republika bude mít na olympiádě v Pekingu minimálně deset zástupců ve sportovní střelbě. Zatím poslední desáté místo pro zemi získal na mistrovství Evropy ve španělské Granadě ve střelbě na 60 ran vleže libovolnou malorážkou dvaadvacetiletý Petr Šmol. Nejmladší účastník finále obsadil sedmé místo, třebaže po základní části byl na dělené druhé pozici.

Před ním se o účastnická místa na olympiádu v Pekingu postarali pistoláři Petra Hyková, Martin Tenk, Lenka Marušková a Martin Podhrázský, v puškách Kateřina Kůrková, Lenka Kalná, Lucie Valová a Václav Haman a v trapu David Kostelecký.

Marcell vyhrál kvalifikaci diskařů na ME atletů do 22 let

Český vrhač Jan Marcell vyhrál kvalifikaci diskařů na mistrovství Evropy v atletice do 22 let v maďarském Debrecínu. Sedmý muž ze soutěže koulařů poslal náčiní hned prvním pokusem do vzdálenosti 59,24 metru a výrazně si zlepšil osobní rekord, který měl dosud hodnotu 54,74 m.

Ve finále chodeckého závodu na 20 kilometrů byla na mistrovství Evropy v atletice do 22 let šestá Zuzana Schindlerová, devátou pozici obsadila v osobním rekordu Lucie Pelantová. Do dalších bojů nepostoupili steeplaři Zdeněk Medlík a Lenka Ptáčková.

Počasí

Od jihozápadu postupné ubývání oblačnosti, teploty v sobotu vystoupí na 27 až 31 stupňů Celsia.

13-07-2007