Denní souhrn zpráv Zprávy

01-08-2007

Šedivý: Radar USA nikdy nebude plně spadat pod NATO

Budoucí náměstek generálního tajemníka NATO Jiří Šedivý si myslí, že případná americká radarová základna v ČR nikdy nebude plně spadat pod NATO. Zároveň je ale přesvědčen o tom, že se podaří harmonizovat americký obranný projekt s obdobnými plány NATO. Řekl to v pořadu 20 minut Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. Šedivý bude mít v NATO na starosti obrannou politiku a plánování, takže otázka protiraketové obrany bude spadat přímo do jeho kompetence.

Někteří čeští politici podmiňují svůj souhlas s radarem propojením systému USA s obranou NATO. "Pokud tedy ten projekt (radarové základny) bude nakonec uskutečněn, tak nikdy nebude pod nějakou rozhodovací kuratelou NATO. Tam si vždycky Spojené státy ponechají poslední slovo," uvedl Šedivý. Připomněl, že poslední rozhodnutí o případném použití zbraní hromadného ničení, tedy nukleárních zbraní, byť v rámci NATO, záleží jen na dvou státech, Británii a Spojených státech. "A já myslím, že takhle to dopadne i v případě té protiraketové obrany," dodal.

Jasno v otázce radaru zatím není ani na české politické scéně. Zatímco opoziční sociální demokraté a komunisté požadují referendum o této věci, hlavní vládní strana ODS soudí, že referendum by bylo nezodpovědné, a chce případnou dohodu s USA ratifikovat v parlamentu. Vládní zelení by na podporu radaru přistoupili, pokud by v budoucnu zařízení spadalo pod NATO.

Veleba: Ceny potravin mohou do konce roku vzrůst o desetinu

Ceny potravin by v Česku do konce letošního roku mohly vzrůst v průměru o deset procent, přičemž stoupat budou i příští rok. Novinářům to řekl prezident Agrární komory ČR Jan Veleba, podle kterého jsou na vině výrazně rostoucí ceny obilí na světovém trhu, což zvyšuje náklady především chovatelům prasat či výrobcům pečiva. "Ceny potravin stoupají v celé Evropě a já si myslím, že u nás by to (růst cen potravin) mohlo být (do konce roku 2007) kolem deseti procent. Je to celosvětová záležitost, protože zásoby (obilí) jsou nejnižší za posledních dvacet let," uvedl Veleba. Veleba míní, že růst cen bude pokračovat i příští rok. Zemědělští odborníci podle Veleby totiž předpokládají, že ceny potravin v Evropské unii se v příštích třech letech zvýší o 30 procent. "Bude trvalý tlak na postupné zvyšování cen potravin," upozornil Veleba.

Potraviny se v ČR podle Veleby dlouhodobě prodávají za velmi nízké ceny. "Ceny vstupů každoročně stoupají, ale ceny zemědělských prvovýrobců jsou na stále stejné úrovni. České zemědělství kvůli tomu stojí na existenční hraně," prohlásil Veleba, podle kterého je situace již neudržitelná. "Je nezbytné přikročit ke zvýšení cen zemědělských výrobců a tento krok se promítne i na pultech prodejen," řekl Veleba.

Růst cen obilí podle Veleby souvisí s tím, že po nižší úrodě v letech 2005 a 2006 stále trvá poptávka po této komoditě, kterou nyní navíc zvyšuje využívání obilí pro výrobu bioetanolu v Evropě i Spojených státech. "Během dvou až tří let se poptávka po obilí v USA zdvojnásobí. Poptávka producentů bioetanolu právě nyní poprvé zasáhla trh s obilím v Evropě," podotkl Veleba, podle kterého výrazně roste poptávka po potravinách také v Číně, která je nelidnatější zemí světa.

Kvůli výrokům Janáčkové senátoři navštívili ostravskou Bedřišku

Tři senátoři klubu SNK navštívili ve středu ostravskou kolonii Bedřiška, známé konflikty mezi majoritní společností a Romy. Právě o nich se senátorka a starostka městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková (za hnutí Nezávislí) údajně vyjádřila rasisticky na nahrávce, která byla natočena vloni při jejím setkání s bedřišskými starousedlíky. Po návštěvě kolonie senátoři řekli ČTK, že se s projevy rasismu vůči Romům nesetkali. Senátoři navštívili Bedřišku i zdevastované domy na Železné, kde se setkali s Romy i zástupci majoritní společnosti. "Byli jsme v jejich bytech, sklepech i na půdách a zjišťovali, v čem je problém jejich soužití. Stěžovali si na nevyměněnou kliku a podobně, ale ani jednou na starostku, že by je šikanovala. Po setkání s lidmi jsem přesvědčen o tom, že tady nedochází ze strany vedení radnice k rasistickým projevům vůči romské menšině," řekl ČTK předseda klubu Josef Novotný (SNK ED).

Ani senátor Igor Petrov (SNK ED) se v Bedřišce nesetkal s tím, že by komunikace mezi jejími obyvateli a starostkou nefungovala. "Vyvolává to ve mně pocit, že šlo spíše o politizaci celého problému. Z toho, co jsem dnes absolvoval, nemám pocit, že by šlo o rasismus," řekl ČTK senátor. Podle Novotného senátorský klub SNK neuvažuje o odvolání své členky Janáčkové z funkce místopředsedkyně výboru pro lidská práva kvůli jejím výrokům. "V Bedřišce jsem se setkal s bílými obyvateli, kteří byli velice rozčilení soužitím s problematickými Romy. Když s touto skupinou obyvatel hovoříte, musíte jim dát v lecčems zapravdu. Paní starostka to udělala. Že si u toho trošku pustila pusu našpacír, je taky pravda. Ale nemyslím si, že byl její projev směřován rasisticky," řekl ČTK. Senátorka podle něj svým nešťastným výrokem udělala pro Romy v Bedřišce možná víc, než kdyby mlčela.

Jiří Šedivý: Problémem ČR v NATO je využívání výdajů na obranu

Bývalý ministr obrany Jiří Šedivý hodnotí jako problém působení České republiky v rámci NATO snižování výdajů na obranu a především jejich využívání. Šedivý, který na podzim nastoupí na pozici náměstka generálního tajemníka NATO, to řekl v České televizi. Připomněl ale, že doporučená dvě procenta svého hrubého domácího produktu vydává na armádní účely jen šest nebo sedm členů Severoatlantické aliance. "Já si dovedu představit, že za současných asi 1,6 procenta HDP by se toho dalo udělat mnohem více, než se dělá, když by ten resort nebyl takovým molochem, kdyby tam nebyla celá řada takových parazitujících organizací, které vysávají prostředky," uvedl v televizi Šedivý. Peníze by podle něj měly být směřovány především na rozvoj vojenských sil.

Působení českých vojáků v zahraničních misích NATO je však podle Šedivého dostatečné. "Česká republika doposud přispívá (do sil rychlé reakce) poměrně dobře a velice kvalitními silami," řekl v ČT. Šedivý bude mít jako náměstek generálního tajemníka NATO na starosti obrannou politiku a plánování. Jeho sekce se bude mimo jiné podílet na každoročním hodnocení plnění obranných plánů, podle nějž aliance vydává doporučení svým členským státům. Šedivý zvítězil ve výběrovém řízení, které trvalo přes půl roku a jehož se zúčastnilo přes 20 kandidátů. Vůbec poprvé v historii tak bude mít Česká republika svého zástupce v nejvyšším vedení aliance.

Zahájení volby prezidenta nechce odkládat ani předseda sněmovny

Předseda sněmovny Miloslav Vlček zřejmě nebude bránit tomu, aby prezidentská volba začala v nejbližším možném termínu. Po středeční schůzce s prezidentem Václavem Klausem řekl, že se na konkrétním termínu volby ještě nedomluvili. Připustil ale, že by volba mohla začít už 7. či 8. února, tedy na začátku termínu, který určuje ústava. Dlouholetý čestný předseda ODS je zatím jediným oficiálním kandidátem a favoritem volby. Zelení, lidovci, sociální demokraté a komunisté se na společném adeptovi ještě neshodli. Nejčastěji se nyní v souvislosti s Klausovým protikandidátem mluví o exministru zahraničí Jiřím Dienstbierovi. Předseda ČSSD Jiří Paroubek nedávno potvrdil, že jeho strana o Dienstbierově nominaci uvažuje.

ČSSD vyzvala Pospíšila k odchodu, ministr její kritiku odmítl

Sociální demokraté vyzvali ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) k rezignaci, podle nich funkci nezvládá. Na tiskové konferenci ČSSD nejprve předseda poslaneckého klubu Michal Hašek a šéf bezpečnostní komise strany Jeroným Tejc hovořili o tom, že Pospíšil by měl zvážit setrvání v úřadu. Později ho ale v tiskové zprávě přímo vyzvali k odchodu. Hašek i Tejc mimo jiné tvrdí, že nedokáže ve vládě získat dost peněz pro vězeňství a justici.

Ministr jejich kritiku odmítl. Prostřednictvím mluvčí Zuzany Kuncové uvedl, že ČSSD upozorňuje na problémy, které po nástupu do funkce zdědil po ministrovi její vlády. "Investice do vězeňství v roce 2005 snížila o 300 milionů právě Paroubkova vláda," napsal v prohlášení, které má ČTK k dispozici. Tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka kvůli tomu prý jako opoziční poslanec interpeloval, ale odpovědi se nedočkal.

Komora opět kritizuje Julínka, nechce ji prý do "brněnské" komise

Napjaté vztahy mezi Českou lékařskou komorou a ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem (ODS) se dál vyostřují. Podle představenstva komory ministr tuto stavovskou organizaci lékařů ignoruje a nechce ji zapojit do své komise, která má připravit změny v brněnském zdravotnictví. Porušuje tak prý zvyklosti i zákon. Představenstvo ČLK to uvedlo ve svém středečním prohlášení. Vedení komory kritizuje Julínka už delší dobu, odmítá i jeho návrhy na reformu zdravotnictví. Podle Julínka zas zástupci ČLK nejsou legitimně zvoleni, její prezident "hraje politickou kartu" a její vedení jen opakuje to, co ve sněmovně říká bývalý šéf ČLK a nynější stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath.

Ministr oznámil plán na změny brněnského zdravotnictví letos v dubnu. Prvním krokem je rušení Úrazové nemocnice. Traumacentrum by se mělo přestěhovat do Fakultní nemocnice Brno. Proti záměru se zvedla vlna odporu. Protestní petici podepsalo na 30.000 lidí. O podobě změn by měla jednat komise, v níž by své místo chtěla mít i komora.

ODS chce vybudovat analytické centrum a najít mluvčího

Ve stranické centrále ODS má vzniknout analytické centrum, které bude zpracovávat a vyhodnocovat informace pro politiky nejsilnější vládní strany. Vybudování takového pracoviště je jedním z hlavních úkolů nového hlavního manažera ODS Jana Kočího, který se dnes ujal funkce. Člen stranického grémia a předseda Senátu Přemysl Sobotka ČTK řekl, že Kočí bude mít za úkol stabilizovat Hlavní kancelář ODS. Stranická centrála se musela po loňských vítězných volbách vyrovnat s odchodem řady zaměstnanců na úřad vlády a ministerstva řízená politiky ODS.

ČSA jsou podle ankety nejlepší aerolinie ve střední Evropě

České aerolinie získaly v anketě World Airline Awards, kterou pravidelně pořádá britská společnost Skytrax, ocenění nejlepší aerolinie ve střední Evropě. Nejlepší leteckou společností na světě se staly Singapore Airlines, druhé jsou Thai Airways a třetí Cathay Pacific. Ankety se účastnilo od srpna 2006 do června 2007 téměř 15 milionů cestujících 90 národností. České aerolinie bodovaly kromě regionu střední a východní Evropy i na evropském poli a umístily se na třetím místě v kategorii "nejlepší palubní servis".

ČSVE:Větrné elektrárny se stavějí i tam, kde by bez dotací nebyly

Doba návratnosti investic do větrných elektráren se prodlužuje. Dotace umožňují investorům stavět větrníky i v lokalitách s nízkou větrností, tvrdí předseda České společnosti pro větrnou energii František Šustr. Ve větrných elektrárnách se loni vyrobilo 49,4 gigawatthodiny elektřiny, což je více než dvojnásobek dodávek v roce 2005. K celkové výrobě elektřiny však tuzemské větrníky nepřispívají ani desetinou procenta. "Dotované projekty často paradoxně fungují s parametry, za nichž by bez dotací byly výrazně ztrátové a fakticky nerealizovatelné. Ve svém obecném důsledku tak dotace deformují trh," uvedl Šustr.

Skauti "obsadili" Sněžku i Montmartre, slavili sté narozeniny

Ještě za úsvitu stoupali ve středu na vrcholky českých hor, kopců, skal a vrchů děti, teeenageři, dospělí i senioři, kteří se hlásí ke skautským ideálům. V osm hodin ráno si společně se skauty na celém světě připomněli okamžik před sto lety, kdy britský generál Robert Baden-Powell zahájil na anglickém ostrůvku Brownsea první skautský tábor na světě.

Druhé století skautingu přivítali lidé na Sněžce, Bezdězu a Králickém Sněžníku, na Kozákově u Turnova, v Hostýnských vrších, na Radobýlu u Litoměřic a na dalších bezmála 150 vyvýšených místech republiky. Sešli se také u mohyly Ivančena pod Lysou horou, která připomíná skauty zabité za druhé světové války. Sté narozeniny hnutí oslavili účastníci ranních výprav skautským slibem a hymnou, oddílovými pokřiky, signálem trubky či vzpomínkami na ty, kteří se této chvíle nedožili. Pomocí SMS zpráv se mnozí na dálku spojili s dalšími skauty, kteří za východu slunce zdolávali kopce doma i v zahraničí.

Sbormistr Kulínský s Bambini di Praga v Trutnově nevystoupí

Bývalý sbormistr dětského pěveckého sboru Bambini di Praga Bohumil Kulínský s jeho členy na hudebním festivalu pod širým nebem v Trutnově v polovině srpna oproti původním plánům pořadatelů nevystoupí. "Vystupovat s Bambini určitě nebudu," řekl Kulínský ČTK. Kulínský čelí obvinění ze zneužívání nezletilých sboristek, trvá však na své nevině. Po obvinění strávil 219 dní ve vazbě a poté se již ke sboru nevrátil. V případě účinkování se sborem by mu přitom mohlo hrozit, že by opět skončil za mřížemi. Při propuštění z vazby před dvěma lety totiž slíbil, že se k členkám sboru nepřiblíží.

Podle pořadatelů festivalu je dosud stále nejistá také účast dalšího očekávaného hosta, zpěváka Václava Neckáře, s nímž počítali jako s jednou z velkých hvězd. Neckář totiž podle informací Lidových novin z konce června devět let spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností, evidován byl jako důvěrník s krycím jménem Bacil. Pořadatelé po Neckářovi požadovali vysvětlení jeho údajné spolupráce s komunistickou tajnou službou. Muzikanti a zpěváci uvedení v seznamech spolupracovníků StB, kteří se ke své minulosti odmítli vyjádřit, však na přehlídce s undergroundovými kořeny vystupovat nemohou.

Trutnovská přehlídka se uskuteční od 16. do 19. srpna v areálu Na Bojišti. Pořadatelé letošní jubilejní 20. ročník festivalu věnovali "náčelníku" Václavu Havlovi. Bývalý prezident má nedaleko festivalového areálu chalupu a patří k jeho pravidelným návštěvníkům.

Lidé, kteří chtějí být na největším skupinovém aktu, mají šanci

Lidé, kteří se chtějí objevit na největším skupinovém fotografickém aktu v tuzemsku, který v neděli za valy fortové pevnosti v Křelově-Břuchotíně na Olomoucku pořídí fotograf Jan Saudek, mají ještě šanci. K focení v rouše Evině či Adamově se již přihlásilo přes 170 zájemců. Pořadatelé však uzávěrku přihlášek prodloužili na nejzazší možný termín, a to do sobotního poledne. Před objektivem proslulého fotografa může být až 500 naháčů. Počet přihlášených mužů a žen je nyní téměř vyrovnaný, na akci míří i řada párů. Na focení se chystají dobrovolníci ze Slovenska, z České republiky budou nejdále cestovat zájemci z Prahy. Zatím nejstaršímu účastníkovi je 61 let. "Čekali jsme, že budou lidé trochu odvážnější. Každopádně jejich počet stále překonává hranici rekordu," sdělil ČTK Pavel Vysloužil z pořadatelské agentury Strategic Consulting. Na neobyčejnou akci je pozván i komisař, který by ji měl jako největší skupinový akt v zemi zaznamenat do české knihy rekordů.

Vzniklá fotografie se Saudkovým autogramem, kterou jako odměnu obdrží všichni účastníci v digitální podobě, bude vystavena od 19. září v olomouckém restaurantu Podkova. Snímek poté zamíří do aukce, jejíž výtěžek organizátoři věnují na některý z neziskových projektů v Olomouci. Dle pořadatelů je akce v první řadě poctou uměleckému aktu a lidskému tělu, nikoliv exhibicí. Projekt FortAkt 07 - Největší skupinový akt v zemi od Jana Saudka se uskuteční v neděli od 10:00. Koná se za každého počasí a není přístupný veřejnosti.

Cizinec prý znásilňoval v Česku prostitutky, policie hledá oběti

Znásilnění minimálně 18 prostitutek má údajně od roku 2000 na svědomí německy mluvící cizinec, který v českém příhraničí vyhledával sexuální služby. Útoky vesměs doprovázel zastrašováním pistolí nebo nožem, týráním a bitím. Některé oběti přivazoval ke stromu a oloupil je. Většina případů končila výhrůžkami zabitím. Kriminalisté nevylučují, že obětí násilníka může být více. Vyzývají proto ženy, které se s mužem setkaly, aby se policii ozvaly, řekla ČTK mluvčí jihočeské policie. "Právě jejich svědectví může významně přispět k usvědčení pachatele a k objasnění rozsáhlého případu. Totožnost pachatele známe a jeho trestné činnosti již bylo zamezeno," řekla mluvčí.

S nejmladším kádrem jde do ligy Plzeň, nejstarší jsou oba nováčci

S nejmladším kádrem vstoupí do nové sezony první fotbalové ligy Viktoria Plzeň, jejíž věkový průměr je necelých 23 a půl roku. Na opačném pólu této tabulky jsou oba nováčci Viktoria Žižkov a Bohemians 1905 s průměrem přes 26 let. Nejstarším hráčem je sedmatřicetiletý ostravský brankář Tomáš Bernady, primát benjamínka patří plzeňskému obránci Janu Lecjaksovi, jenž brzy oslaví sedmnáctiny. Nejvíc odehraných zápasů má na kontě slávistický útočník Stanislav Vlček s 372 ligovými starty. Nejlepším aktivním kanonýrem je nová posila Jablonce Luděk Zelenka, jemuž k pokoření hranice sta branek chybí pouze osm úspěšných zásahů. Na soupiskách šestnácti týmů je momentálně celkem 68 cizinců z 19 zemí, prim hrají Slováci s 31 zástupci. Zatímco v Mostě zaměstnávají hned 16 zahraničních posil, v Brně, Jablonci, Bohemians a Mladé Boleslavi si hodlají vystačit s ryze tuzemským kádrem.

Fortuna se stala hlavním partnerem fotbalových Bohemians 1905

Po Spartě a Slavii vstoupila společnost Fortuna i do třetího pražského fotbalového klubu. Sázková kancelář se ve středu stala hlavním partnerem nováčka první ligy Bohemians 1905, s nímž podepsala smlouvu na nadcházející dvě sezony. Vršovickému celku tak vedle generálního sponzora - firmy Remal - přibylo na nové dresy, v nichž vyběhne v neděli v zahajovacím utkání nejvyšší soutěže proti Ostravě, i logo Fortuny. "Před dvěma lety jsme začínali od nuly. Bohemka neměla hráče ani sponzory. Partnerství s Fortunou patří mezi významné kroky při směřování mezi elitu," řekl předseda představenstva Emil Kristek.

Staronový kouč Rada ví, že teplické diváky bez atraktivní hry zpět nezíská

Fotbalisté Teplic se už dlouho řadí mezi českou elitu - zázemím, podmínkami, složením kádru, trenéry a také výsledky patří k trvalým aspirantům evropských pohárů. Klub si už zahrál v kvalifikaci Ligy mistrů, překvapil řadu soupeřů v Poháru UEFA, ale na mistrovský titul zatím nedosáhl. I proto možná ztratil v posledních letech hodně z dřívější přízně diváků; to ale hodlá změnit staronový trenér Petr Rada, který se vrátil na Stínadla po sedmi letech. V podstatě našel klub takový, jaký ho opouštěl. "Už tehdy totiž zde bylo výborné zázemí, ani lidé v čele klubu se na klíčových postech nezměnili," připomněl Rada v rozhovoru pro ČTK, že šel do známého prostředí. Co se ale změnilo, to byl kádr a také realizační tým. "V šatně jsem už našel z tehdejších hráčů jen Pavla Verbíře a Michala Doležala," připomněl kouč. Podle něj přichází do Teplic v pravý čas. "Celou dobu jsem klub samozřejmě sledoval, přece jen člověk nemůže zapomenout, kde působil. Na obou stranách je více zkušeností a víme, co od sebe můžeme čekat," míní Rada, který ale musí za důvěru dostat mužstvo výše, než na letošní osmou pozici. Odchod Vlastislava Marečka tým poznamenal, následné období pod Jiřím Bartlem bylo jen epizodou, na kterou Severočeši rádi zapomenou.

Rada přichází s nálepkou náročného trenéra, který však dobře ví, že fotbal se dělá hlavně pro lidi. "Kolikrát je to hodně těžké, ale zvlášť v teplickém případě je nutné hru zatraktivnit, aby zase chodili ve větším počtu diváci," dal trenér jasně najevo, co si vytkl jako své hlavní předsevzetí v novém působišti. Jenže nelze hrát jen atraktivní fotbal a současně nemyslet na výsledky. Osmdesátimilionový rozpočet sám o sobě přisuzuje klubu velké ambice a Rada navíc dostal úkol bojovat o účast v pohárech. "Někdy může být složité současně vyhrávat i hrát líbivě, protože to bývá i o tom, jaké záměry má soupeř. Ovšem v Teplicích jsou lidi hodně nároční a dobře poznají, co je kvalita a co tomu hráči dají," prohlásil Rada. Právě důraz na způsob hry mu prý ale brání, aby současně vyslovil nahlas konkrétní cíle, které před hráče postaví. "Nerad bych nyní říkal, na které příčce máme skončit. Nevyjde pár zápasů a už vidím ten tlak, že děláme něco špatně a máme jít. Moje osobní cíle jsou vždy nejvyšší," uzavřel jeden z nejzkušenějších ligových koučů.

Fotbalový brankář Petr zřejmě přestoupí z Ostravy do Parmy

Ostravský fotbalový brankář Radek Petr je blízko přestupu do italské Parmy. Gólman české reprezentační dvacítky, která na nedávném mistrovství světa v Kanadě vybojovala senzační stříbro, by měl podle posledních informací v klubu účastníka Serie A uzavřít čtyřletou smlouvu. Transfer je na nejlepší cestě. Baník už se s Parmou dohodl na podmínkách přestupu a Petrovi tím pádem nic nestojí v cestě. "Teď je to v podstatě otázka dohody hráč - klub. My jsme s Parmou domluveni, přestupu by už nemělo nic bránit," řekl ČTK ostravský generální manažer Werner Lička. Výši odstupného nespecifikoval, podle dobře informovaných zdrojů by Parma za dvacetiletého brankáře měla zaplatit v přepočtu přibližně deset milionů korun. Petr do jedné z nejslavnějších soutěží světa zamíří bez jediného ligového startu. Donedávna byl pro fotbalovou veřejnost neznámý, na jaře hostoval z Baníku v třetiligových Mutěnicích, ale dokázal na sebe upozornit v dresu reprezentační dvacítky. Kromě Parmy se o něj zajímala i Siena.

Počasí:

Čtvrtek má být podle meteorologů nejprve slunečný, během dne se od západu začne zatahovat s přeháňkami a ojedinělými bouřkami. Teploty 24 až 28 stupňů Celsia.

01-08-2007