Denní souhrn zpráv Zprávy

02-08-2007

Zaorálek: Vláda nás v otázce radaru vodí za nos

Místopředseda Poslanecké sněmovny za ČSSD Lubomír Zaorálek je přesvědčen, že vládní politici v otázce zamýšleného radaru matou českou veřejnost a zaměňují realitu za sny a přání. Tvrdí, že prohlášení budoucího náměstka generálního tajemníka NATO Jiřího Šedivého, že případná americká základna v Brdech nikdy nebude plně spadat pod NATO, se zásadně liší od dosavadních příslibů vládní koalice. "Zdá se mi, že vláda nás ve věci radarové základny USA v České republice vodí za nos," řekl Zaorálek. Vláda podle něj pohrdá veřejností i parlamentem.

Budoucí náměstek generálního tajemníka NATO Jiří Šedivý ve středu uvedl, že podle jeho názoru případná americká radarová základna v ČR nikdy nebude plně spadat pod NATO. Zároveň je ale přesvědčen, že se podaří harmonizovat americký obranný projekt s obdobnými plány NATO. Šedivý bude mít v NATO na starosti obrannou politiku a plánování, takže otázka protiraketové obrany bude spadat přímo do jeho kompetence.

Česko opět pranýřováno vepřín v Letech

Představitelé romských organizací z šesti evropských zemí na čtvrtečním setkání v bývalém nacistickém vyhlazovacím táboře v Osvětimi vyzvali českou vládu, aby konečně odstranila vepřín z někdejšího koncentračního tábora Lety. Za druhé světové války v Letech zahynulo 326 Romů. "Situace v Letech není hodna demokratické země, jakou je Česká republika. Je to urážka našich mrtvých i těch, kteří přežili holokaust. Úcta k obětem vyžaduje vepřín rychle přestěhovat," praví se v prohlášení, z něhož citovala agentura AFP. Připomněla, že Romové se již dlouho domáhají likvidace vepřína, který vznikl v 70. letech na místě, kde v letech 1942 až 1943 bylo vězněno okolo 1300 Romů, z nichž 326, včetně 241 dětí, přišly o život. Pro 500 dalších vězňů z Letů byly příští a poslední zastávkou plynové komory v Osvětimi.

Padesátníky přestanou od září příštího roku platit

Od září příštího roku již nebude možné platit padesátihaléřovými mincemi. Česká národní banka rozhodla o ukončení jejich platnosti ke konci srpna 2008. Důvodem je podle centrální banky skutečnost, že přestávají plnit svoji úlohu a z oběhu se jich vrací čím dál méně. Padesátníky jsou poslední haléřové mince v oběhu.

Podle člena bankovní rady ČNB Pavla Řežábka bude možné i nadále uvádět ceny zboží a služeb v haléřích a jejich násobcích. "Současná praxe zůstane zachována a zaokrouhlovat na celé koruny se budou jen konečné položky nákupu pouze při hotovostních platbách," uvedl.

Úplatek jsou ochotny nabídnout dvě pětiny Pražanů

V případě nutnosti jsou asi dvě pětiny Pražanů ochotny dát úředníkovi úplatek. Pražanům nejvíce vadí korupce u lékaře a na policii. Vyplývá to z průzkumu Střediska empirických výzkumů (STEM) pro magistrát, který ČTK poskytla primátorova náměstkyně Markéta Reedová.

Za závažný problém pokládá uplácení 75 procent obyvatel metropole. Pokud by lidé měli bezpečnou možnost zkorumpovaného úředníka nahlásit, udělalo by to šest z deseti Pražanů. Jen 34 procent obyvatel hlavního města si myslí, že se magistrát snaží uplácení omezit a důsledně postihovat. S korupcí se na pražském magistrátu a radnicích setkalo osobně 19 procent účastníků průzkumu, slyšelo o ní 39 procent Pražanů. Uplácet je ochotno 39 procent dotázaných. Lidem korupce na pražské radnici podle průzkumu vadí poměrně málo, vyslovilo se tak 12 procent dotázaných. Uplácení na radnicích městských částí vadí 14 procentům Pražanů. Korupce u lékaře vadí 27 procentům obyvatel a na policii čtvrtině lidí. Naopak šesti procentům Pražanů korupce nevadí vůbec. Magistrát už podle Reedové zavedl například vnitřní pravidla pro zadávání zakázek. Chystá se systém kontrol zadávání dodatečných prací, výměny členů výběrových komisí a zveřejňování všech zakázek včetně výsledků na internetových stránkách. Na podzim bude spuštěn protikorupční portál, prostřednictvím kterého budou moci lidé posílat podněty, uvedla náměstkyně.

KSČM chce novelu, která omezí obchodování s kradeným odpadem

Komunisté by ve spolupráci s dalšími poslaneckými kluby chtěli po prázdninách předložit novelu, která by omezila obchodování s kradeným kovovým odpadem. Řekl to poslanec KSČM Karel Šidlo. Dodal, že obdobnou novelu již sněmovna schválila v minulém volebním období, ale Senát ji vetoval a poslanci už o předloze kvůli volbám nestihli znovu hlasovat. Nyní v dolní komoře vzniká taková iniciativa znovu. Debatu o tom, jak předcházet prodeji kradených kovů, rozvířila sobotní nehoda v areálu bývalých kladenských hutí, kdy při zřícení části budovy zahynuli dva lidé a čtyři skončili v nemocnici. Muži podle dosavadních informací opuštěné haly rozebírali a brali z nich železo.

Podle návrhu, se kterým dříve přišel kladenský primátor Dan Jiránek, by sběrné suroviny neměly lidem za odevzdané kovy platit hotově, ale například složenkou nebo jiným bezhotovostním způsobem. Považuje to za účinný způsob, jak bojovat proti obchodu s kradeným materiálem. Šidlo to ale za dobrý nápad nepovažuje. Chce se vrátit k návrhu, který už v parlamentu jednou byl. Měl by výkupnám nařídit, aby vždy ověřily totožnost prodávajícího. Zpřísnit by se měly i podmínky provozování sběrných surovin. Novela má rovněž nařídit, aby po dobu 24 hodin od výkupu nikdo odpad nerozebíral. Má počítat i s pokutami za nedodržení zákona, a to až do výše 300.000 korun.. Odhady podle poslance říkají, že 20 až 30 procent vykoupeného železného šrotu pochází právě z krádeží.

Temelín kvůli výměně paliva odstaví na dva měsíce první blok

Energetici v pátek večer odstaví na dva měsíce první blok Jaderné elektrárny Temelín. Důvodem je výměna čtvrtiny paliva v reaktoru. Původní soubory s obohaceným uranem, které se kroutily, nahradí nové a vylepšené palivo. Zároveň technici na turbínu namontují nový vysokotlaký díl rotoru. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Marek Sviták. Stejnou součástku už letos Temelínští vyměnili na druhém výrobním bloku. Nový vysokotlaký díl turbíny zvýší výkon každého bloku nejméně o 26 MW na 1020 MW. To podle mluvčího téměř odpovídá výkonu v Česku provozovaných větrných elektráren. Zároveň se prodlouží životnost soustrojí. "Tato modernizace turbín je i jednou z největších ekologických investic ČEZ v letošním roce. Ze zvýšeného instalovaného výkonu vyrobí Temelín ročně 350.000 MWh elektřiny bez toho, že by do ovzduší vypustil 350.000 tun emisí," dodal mluvčí.

Výměnu dílů vyvolaly problémy s chvějící se turbínou. Potíže sice elektrárna odstranila loni, ČEZ se ale nakonec rozhodl, že část zařízení inovuje a vymění za moderní. Vysokotlaký díl je součástí turbíny, která je tvořena ještě třemi nízkotlakými částmi. Rozpíná se v něm pára, která následně působí na lopatky roztáčející turbínu.

Valná hromada ČSA schválila prodej nákladového terminálu

Mimořádná valná hromada Českých aerolinií schválila prodej nákladového terminálu společnosti Central European Handling. ČTK to řekla mluvčí aerolinií Daniela Hupáková. Transakci minulý týden schválila i dozorčí rada ČSA, takže cesta ke stamilionovému obchodu je volná. Hlavním akcionářem aerolinií je s 91 procenty stát. Od prodeje dceřiné společnosti Air Cargo Terminal, kterou ČSA účelově založily letos v dubnu, si zadlužený dopravce slibuje získání hotových peněz na provoz a splátky letadel. Kolik za terminál Central European Handling zaplatí, však není jasné, neboť ČSA sumu tají. Podle informací ČTK by to však mělo být více než 750 milionů korun. Tolik stála výstavba terminálu.

Antimonopolní úřad napravuje chyby, Lesům ČR udělil pokutu 1000 Kč

Antimonopolní úřad vydal první opravné rozhodnutí ke starým tendrům Lesů České republiky, firmě vyměřil za pochybení v jedné z menších zakázek pokutu 1000 korun. Původní verdikty, podle nichž státní podnik nedodržel zákon o veřejných zakázkách, zrušil kvůli procesním chybám soud a úřad je teď musí opravit. Následovat budou ještě další rozhodnutí. Na dřívějším nezákonném postupu Lesů ČR ale úředníci trvají.

Antimonopolní úřad se vrací k několik let starému problému, který už Lesy vyřešily. Firmy ze Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství odváděly do roku 2006 větší část těžebních prací ve státních lesích, zakázky získaly bez řádných výběrových řízení. Úřad loni rozhodl, že se Lesy ČR musí řídit zákonem o veřejných zakázkách. Firma pak smlouvy s dosavadními partnery zrušila a vyhlásila nové tendry. Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství proti rozhodnutí podalo rozklad k předsedovi ÚOHS, jenže bez úspěchu. Případem se pak zabýval brněnský krajský soud, který našel ve verdiktech Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže chyby. Antimonopolní úředníci podle něj svá rozhodnutí podložili špatnými paragrafy. Soud se ale nezabýval podstatou věci, tedy způsobem zadávání prací v lesích.

ÚOHS nedostatky odstranil, zopakoval, že Lesy v zadání zakázky pochybily a oproti předchozímu verdiktu vyměřil pokutu 1000 Kč. Problém se zadáváním prací nakonec vyřešila příroda. Státní podnik musel nové soutěže z loňského října zrušit, protože velkou část lesů poškodil lednový orkán Kyrill. Bylo proto potřeba vyhlásit takzvané kalamitní tendry.

Nova a ČT se dohodly, že se v případě potíží vrátí k analogu

Česká televize i televize Nova budou v případě potíží s digitálním vysíláním požadovat po Českých radiokomunikacích znovuobnovení analogového vysílání na nezbytně dlouhou dobu. Vyplývá to ze středeční dohody, kterou mezi sebou uzavřely ČT a společnost CET 21. Dohoda stanoví podmínky pro vypnutí analogového vysílání na Domažlicku a Ústecku

Ekologové chtějí omezit využití nebezpečného PVC v nemocnicích

Ekologové ze sdružení Arnika se pokusí oslovit nemocnice, ústavy pracující s dětmi nebo radnice, aby je přiměli co nejméně používat věci z polyvinylchloridu (PVC). Podle ekologů obsahuje látky, především ftaláty, které škodí lidskému zdraví. Miroslava Jopková z Arniky řekla, že s ekology již spolupracuje nemocnice v Lounech, a sdružení se bude snažit zapojit do projektu i další zařízení. V lounské nemocnici se nyní dělá takzvaný PVC audit, který má ukázat, co vše se z PVC používá. Podle hlavní sestry nemocnice Růženy Linderové se již podařilo některé materiály nahradit, například injekční stříkačky a jehly. Nemocnice na této náhradě dokonce ušetřila, protože ekologické stříkačky jsou levnější. PVC je v mnoha materiálech používaných ve zdravotnictví, například v různých hadičkách, sondách a katetrech.

Podle Arniky látky obsažené v PVC, především pak ftaláty, jsou nebezpečné hlavně pro děti a nemocné lidi. Negativně působí na množství spermií či na funkci jater a ledvin. Ekologové se proto chtějí zaměřit také na balení potravin do PVC. Podle Kamila Repeše z děčínské pobočky Arniky chystají testy potravinových obalů z různých hypermarketů.

Žalobce soudu navrhl, aby poslal Železného na pět let do vězení

Žalobce navrhl soudu, aby poslal europoslance a bývalého ředitele televize Nova Vladimíra Železného za krácení daní na více než pět let do vězení a aby mu uložil i peněžitý trest. Pro galeristu George Novotného, který je obžalován se Železným, žalobce žádá pětileté vězení. Jako alternativu ale připustil možnost uložit oběma mužům přísné podmíněné tresty s ohledem na to, že od spáchání skutku uplynulo devět let.

Europoslanci i galeristovi hrozí vězení kvůli daňovým únikům za 6,8 milionu korun při dovozu obrazů z ciziny. Jejich stíhání odstartovalo v dubnu 2001, krátce po obvinění někdejší právníci Železného téměř sedmimilionovou daň zaplatili. Železný od počátku vyšetřování tvrdí, že je nevinen; obrazy prý kupoval v cizině Novotný a on je nabyl až v Česku. Majitel Galerie Longa Novotný oproti tomu už před několika lety na policii vypověděl, že se s Železným dopředu domluvili na tom, jak při dovozu obrazů obejdou celní předpisy. Čechoameričan Novotný je souzen v nepřítomnosti. Železný je stíhán ještě v dalších dvou kauzách - kvůli poškozování věřitele a dalšímu údajnému krácení daní. Novotný zase v jiném případu čelí obžalobě z vydírání Železného, ze zpronevěry obrazů a z nedovoleného ozbrojování.

Koncertů pravicových extremistů v posledních letech ubývá

Koncertů pořádaných pravicovými extremisty v České republice v posledních letech ubývá. Od roku 2004, kdy jich policie zaregistrovala 30, se jejich počet v roce 2005 snížil na 20 a loni na 18. Do konce června letošního roku se podle informací ministerstva vnitra zatím uskutečnilo devět koncertů. Podle odborníků je důvodem klesajícího počtu koncertů především tlak nevládních organizací a policie. Přívrženci krajní pravice prý také v současnosti více vyjíždějí na koncerty do zahraničí a na domácí půdě se orientují spíš na veřejné akce.

Úbytek velkých akcí spojených s hudebním vystoupením několika skupin a pořádání spíše menších oslav s reprodukovanou hudbou, popřípadě s vystoupením třeba jen jedné kapely, spojuje politolog Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity v Brně především se zvýšeným zájmem policie. Ta v minulosti začala při větších akcích pravicových extremistů zasahovat a pořádání koncertů ztížila. S tím souhlasí i Klára Kalibová ze sdružení Tolerance a občanská společnost, které činnost pravicově extremistických skupin dlouhodobě sleduje.

Zvýšený zájem policie navíc podle Kalibové odrazuje od případné účasti zahraniční kapely. Místo konání koncertu se zpravidla až do poslední chvíle tají, což může mít za následek nižší účast, a tedy i nižší finanční zisk. Pořadatelé poté mohou mít problém s finanční odměnou pro zahraniční hosty, kterým se nezamlouvá ani přítomnost policie a médií. Dalším důvodem klesajícího počtu koncertů je podle Kalibové i Mareše upadající kvalita a okoukanost českých skupin takzvané white power scény. Příznivci krajně pravicových hnutí zároveň mají podle Mareše možnost objednat si přes internet mnohem kvalitnější hudební produkce z ciziny.

Britští turisté mají prý nejvíce potíží v Česku

Česko se stalo státem, kde britští turisté v poměru ke svému počtu nejčastěji kvůli různým potížím vyhledávají diplomatickou pomoc své země. Jejich problémy jsou často spojené s bujarým oslavováním v Praze. Uvádí se to ve zprávě, kterou zveřejnilo britské ministerstvo zahraničí. Od dubna 2005 do konce března 2006 se na britský konzulát v české metropoli obrátilo kvůli ztrátě pasu, zatčení či hospitalizaci 845 z tehdejších 813.000 britských turistů v ČR. V některých státech hlásilo potíže více Britů, ale tyto země také navštívilo mnohonásobně více britských turistů. Britští turisté v ČR končili v nemocnicích častěji než v Německu. V Řecku zase Britové ztratili méně pasů než v ČR, přestože v Řecku bylo třikrát více Britů než v ČR. "Podle všeho to způsobuje velký počet bujarých pánských a dámských večírků," píše se ve zprávě nazvané Chování Britů v zahraničí.

Levné letenky i ceny, které jsou pro britské občany ve východní Evropě velmi výhodné, vedly k prudkému růstu zájmu Britů strávit zde víkend s předsvatebním loučením se svobodou a dalšími hojně zapíjenými oslavami. Například jedna britská cestovní kancelář pod sloganem Pivo, kočky a kulky nabízí pobyty v Praze spojené s návštěvou striptýzu, pivovaru a střelnice, poznamenala agentura AP.

Pod ústeckým zámečkem Větruše se sesunula opěrná stěna

V Ústí nad Labem se ve čtvrtek sesunula část opěrných stěn pod výletním zámečkem Větruše. Při sesuvu se nikomu nic nestalo. Městská policie uzavřela přístup na vyhlídkovou terasu. Náměstek primátora Jan Řeřicha ČTK řekl, že zámeček sesuvem ohrožený není, stojí totiž na skále. Na Větruši návštěvníci stále mohou, otevřená je i předzahrádka restaurace, která leží přesně nad sesuvem. Zeď, jejíž část se zřítila, je přes sto let stará, pochází z doby, kdy se Větruše stavěla. Při rekonstrukci zámečku ji město nechalo pouze opravit. Podle mluvčího města Milana Knotka rekonstrukce zdí, které prováděla společnost Ravel, stála asi čtyři miliony korun. Zástupci Ravelu i projektant rekonstrukce zámečku se s městem dohodli, že sesuv co nejrychleji zabezpečí.

Zámeček Větruše byl postaven před 110 lety ústeckým turistickým spolkem. Do druhé světové války byl jedním z center ústeckého společenského života. Před rokem 1989 patřil státnímu podniku Restaurace a jídelny. Poté jej stát prodal, ale majitelé se o něj nestarali. Nakonec kvůli dluhům posledního majitele dal finanční úřad Větruši do dražby a město ji za dva miliony korun koupilo.

Pravoslavná církev chce mít v K. Varech vlastní hřbitov

V Karlových Varech chce mít pravoslavná církev svůj vlastní hřbitov. Její zástupci už předali magistrátu oficiální žádost a město uvažuje o dvou lokalitách, kde by mohl hřbitov vzniknout. V úvahu přichází čtvrti Doubí nebo Stará Role, uvedl dnešní Karlovarský deník. Město žádost pravoslavné církve nepřekvapila, řekl novinám náměstek primátorky Tomáš Hybner. Tato církev má v Karlových Varech tradici a hlásí se k ní čím dál více lidí. A to nejenom Rusové, kterých ve městě stále přibývá, ale nově také Češi. "Myslím, že pravoslavné církvi můžeme vyhovět," uvedl Hybner.

Podle metropolity Cyrila, který se stará o zahraniční vztahy ruské pravoslavné církve, se pravoslaví v Česku velice daří. Zejména kvůli přílivu turistů i podnikatelů z Ruska. V současnosti mají v lázeňském městě pravoslavní věřící svůj vlastní kostel svatých Petra a Pavla, jenž letos v červnu oslavil 110. výročí od otevření. Při této příležitosti bylo vysvěceno a vyzdviženo do chrámových kopulí osm nových zvonů.

Ve staroměstském kostele sv. Jakuba začíná varhanní festival

V kostele svatého Jakuba na Starém Městě v Praze začíná 12. ročník tradičního Mezinárodního varhanního festivalu. Po úvodním čtvrtečním koncertě varhanice Ireny Chřibkové za doprovodu bubeníka Martina Opršála, kteří si vybrali skladby Johanna Sebastiana Bacha, Césara Francka a Petra Ebena, bude přehlídka příští čtvrtek (9. srpna) pokračovat vystoupením rakouského varhaníka Gunthera Rosta, o týden později na přehlídce vystoupí Francouz Maurice Clerc. Festival potrvá do 20. září a dále se na něm představí domácí hudebník Aleš Bárta, Roman Krasnovsky z Izraele, Sven-Ingvart Mikkelsen z Dánska a Christoph Bogon z Německa. Přehlídku uzavře koncert francouzské varhanice Marie-Claire Alainové.

Svatojakubské varhany pocházejí z počátku 18. století, ve 20. století byly přestavovány. Kombinují barokní charakter s některými prvky romantického zvukového ideálu. Mají 8277 píšťal a patří v metropoli k největším i k nejčastěji koncertně využívaným.

V Mánesu vystavuje představitel slovenského undergroundu

Dílo slovenského výtvarníka a představitele undergroundu 70. a 80. let Vladimíra Havrilly představuje pražská galerie Mánes. Havrilla pracuje od 60. let 20. století v různých tematických okruzích a používá různé výrazové prostředky - je sochařem, malířem, kreslířem, fotografem, experimentálním filmařem i spisovatelem. Celek podle pořadatelů výstavy tvoří jakousi síť, pohled autora na život a umění. Výstava se jmenuje Ten Minutes (Deset minut). Havrilla říká, že člověk by se měl s uměním setkávat v podzemní galerii, do níž by vstupoval nahý a vykoupaný. Očištěný na těle i duši by se měl setkat s dokonalou sochou. Celý pobyt v galerii by měl trvat právě deset minut.

Čtyřiašedesátiletý Havrilla si ještě za studií oblíbil práci s dřevem a mramorem a jejich kombinaci, v čemž vědomě navazoval na estetiku Constantina Brancusiho, rumunského sochaře, který měl výrazný vliv na abstraktní umění. Po studiu se nemohl umění věnovat oficiálně, 20 let působil v disentu. Pořadatelé výstavy, k nimž patří Slovenská národní galerie, Nadace Český fond umění či Slovenský institut, připravili i výstavu zakladatele slovenského konceptuálního umění Júlia Kollera, která začíná ve Slovenském institutu.

Neumannová jmenovala své čtyři nové spolupracovníky

Olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová týden po svém uvedení do funkce prezidentky organizačního výboru mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci v roce 2009 přivedla do svého týmu čtyři nové lidi. Generálním sekretářem se stal Jindřich Micka, který tuto funkci vykonával do roku 2003 v hokejovém svazu. Finančním ředitelem se stal Tomáš Dán, výkonným ředitelem je Marek Rejman, manažer úspěšné akrobatické lyžařky Nikoly Sudové a blízký spolupracovník Neumannové při pořádání Světového poháru v běhu na lyžích na Pražském hradě. Tiskovým mluvčím organizačního výboru se stal Zdeněk Soudný.

Neumannová nahradila v čele výkonného výboru Romana Kumpošta, který byl na přání ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy minulý čtvrtek kvůli údajnému špatnému nakládání s finančními prostředky odvolán. S ním odešlo hned několik klíčových manažerů.

Cyklista Bečka vyhrál úvodní etapu závodu Vysočina

V úvodní etapě mezinárodního cyklistického závodu Vysočina 2007 zvítězil Radek Bečka z PSK Whirlpool, který byl po 132 kilometrech nejrychlejší ve spurtu čtyřčlenné skupinky. Na druhém místě skončil Jan Faltýnek z týmu Cube a další dvě místa obsadili opět jezdci PSK Whirlpool, Leopold König a obhájce loňského prvenství René Andrle.

Počasí v České republice

Od západu přibývá oblačnost, místy se vyskytují přeháňky i bouřky. Teploty v pátek vystoupí na 19 až 25 stupňů Celsia.

02-08-2007