Denní souhrn zpráv Zprávy

06-08-2007

Žalobce zastavil trestní stíhání Jiřího Čunka

Jihlavský státní zástupce Arif Salichov zastavil stíhání vicepremiéra Jiřího Čunka, který byl obviněn z přijetí úplatku. Korupční aféra šéfa lidovců, která od počátku roku ohrožuje stabilitu vládní koalice, tak definitivně končí. Uvedl to server Lidových novin lidovky.cz s odvoláním na informace náměstka Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Igora Stříže. Oficiální důvody, proč Salichov zastavil stíhání, nechtěl Stříž zveřejnit s tím, že rozhodnutí ještě nenabylo právní moci. Salichov nechtěl tuto informaci potvrzovat ani vyvracet. Více k případu řekne na úterní tiskové konferenci. Čunek byl obviněn z toho, že před pěti lety převzal jako vsetínský starosta úplatek půl milionu korun. Zastavení svého trestního stíhání nechtěl zatím komentovat. Chce se nejdříve seznámit s oficiálním rozhodnutím státního zástupce.

Europoslanec Zieleniec chce kandidovat na prezidenta

Exministr zahraničí a současný europoslanec Josef Zieleniec chce příští rok kandidovat na funkci prezidenta republiky. Informuje o tom server Týden.cz. Zieleniece chtějí navrhnout Evropští demokraté. Zieleniec s nominací za SNK ED souhlasí, napsal podle serveru předseda SNK ED Helmut Dohnálek členům strany v důvěrném dopise. Zájem znovu kandidovat už oznámil současný prezident Václav Klaus, jemuž počátkem příštího roku vyprší pětiletý prezidentský mandát. Klaus s největší pravděpodobností může počítat s podporou hlavně ODS a možná i zástupců některých jiných stran, zřejmě mimo jiné části KDU-ČSL. Dalším možným uchazečem o funkci hlavy státy je polistopadový československý ministr zahraničí Jiří Dienstbier. Oficiálně zatím nikdo neoznámil, že by ho navrhl, ale předpokládá se, že by ho mohli nominovat sociální demokraté a podpořit zelení a možná i komunisté.

Ve skladu u Chvaletic byly opět objeveny radioaktivní látky

V nelegálním skladu nebezpečných chemikálií ve Chvaleticích na Pardubicku byly objeveny další radioaktivní sloučeniny. Uvedl to Roman Tuček ze specializované společnosti Dekonta, která má likvidaci skladu na starosti. Její pracovníci na místě objevili několik kilogramů solí uranu a thoria. "Byly dříve zarovnané za horou ostatních látek, takže detektor je zjistil teprve tehdy, když jsme se k nim dostali blíž," řekl Tuček. Pracovníci firmy radioaktivní sloučeniny vytřídili, zabezpečili a uložili ve vyhrazeném sektoru. Nález oznámili Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost, který zajistí jeho zneškodnění. Minulý rok firma Dekonta ze skladu vyklidila přibližně 50 procent jeho obsahu, k likvidaci odvezeno asi 56 tun odpadů. Další etapa prací začala v polovině července. Ve Chvaleticích policisté a inspektoři životního prostředí objevili v polovině loňského června skladiště nebezpečných chemikálií v bývalém průmyslovém areálu. Nelegální úložiště bylo zjištěno poté, co tam pracovníkovi firmy Purum explodovala neznámá látka a byl zraněn. Na místě se našly kromě tlakových lahví s bojovým plynem fosgenem a jinými plyny i stovky tun kyanidů, solí těžkých kovů, radioaktivní látky, další sloučeniny a rovněž upravené plynové pistole.

Nejvyšší soud: Práva na Spejbla a Hurvínka zůstanou Štáchové

Nejvyšší soud potvrdil rozsudky, podle nichž patří práva na loutky Spejbla a Hurvínka nynější ředitelce jejich divadla Heleně Štáchové. Koncem června v neveřejném zasedání odmítl dovolání Městského ústavu sociálních služeb v Plzni, který se s ředitelkou Divadla Spejbla a Hurvínka o práva na loutky už devět let soudí. Nejvyšší soud teď ještě ústavu uložil, aby Štáchové zaplatil náklady na právní zastupování v dovolacím řízení. Plzeňský sociální ústav je dědicem zakladatele divadla Josefa Skupy. Podle pravomocného rozsudku ale žalobce neprokázal, že by Skupa vytvořil výtvarné dílo, podle něhož loutky vznikly. Plzeňský ústav chtěl žalobou docílit toho, aby Štáchová nemohla užívat ochranné známky na loutky. Známky zaregistroval v roce 1994 Skupův nástupce Miloš Kirschner. Po jeho smrti je zdědila jeho manželka a současná ředitelka divadla Helena Štáchová.

Bývalý šéf frýdecko-místecké dopravní policie dostal podmínku za nehodu s alkoholem

Roční trest s dvouletým podmíněným odkladem udělil ostravský okresní soud bývalému vedoucímu dopravního inspektorátu ve Frýdku-Místku Michaelovi Čašovi. Bývalý policejní důstojník navíc čtyři roky nesmí usednout za volant. Podle obžaloby silně opilý loni v červenci zavinil dopravní nehodu a zranil dva lidi. V Místecké ulici na okraji Ostravy narazil do vozu mladých manželů jedoucích před ním. Podle obžaloby měl při nehodě v krvi nejméně 3,12 promile alkoholu. Bývalý policista už v březnu tvrdil u soudu, že vůz řídila jemu blízká osoba, která z místa havárie odešla. Její totožnost ale soudu odmítl říci. On sám prý po havárii pouze instinktivně přelezl za volant, aby zapnul varovná světla a vypnul motor. Podle obou manželů i dvojice svědků, kteří na místě nehody zastavili bezprostředně po střetu, ale vůz řídil přímo Čaš, a dokonce se pokoušel ujet. Podle tehdejšího ministra vnitra důkazy Čašovu verzi vyvrátily, a policista byl proto propuštěn. Výpověď ale bývalý policejní důstojník označil za nezákonnou a k ostravskému krajskému soudu podal správní žalobu. Tu by měl senát projednat do konce roku. Pokud Čašovy nároky uzná, náležely by mu všechny služební požitky i za dobu, kdy byl propuštěn.

Nejvyšší soud potvrdil osm let vězení za podvody s topnými oleji

Podnikatel Daniel Soukup odsouzený za machinace s lehkými topnými oleji k osmiletému vězení neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu. Tvrdil v něm, že se sám stal obětí podvodu a neznal pozadí nelegálních obchodů. Soud dovolání v neveřejném řízení odmítl. Soukup, jenž byl patrně pouze bílým koněm neznámých organizátorů, připravil stát na daních celkem o 131 milionů korun. Oleje pocházely z Maďarska od již odsouzených překupníků. Záměnou listin z nich gang dělal motorovou naftu, kterou prodával ostravské firmě. Podle ostravského krajského soudu Soukup rozhodně nebyl jediný, kdo v obchodech figuroval. Nedokonalé legislativy v první polovině 90. let využila řada lidí. Nakupovali LTO, na které se nevztahovala spotřební daň. Oleje pak s vysokým ziskem prodali jako motorovou naftu. Podle odhadů odborníků a kriminalistů stejným způsobem stát připravili o více než 60 miliard korun. V souvislosti s machinacemi s LTO policie vyšetřovala také několik vražd nepohodlných obchodních partnerů a svědků. Podle některých spekulací stála za obchody ruská mafie.

ÚOHS: Pivovary musí zrušit zákaz exportu piva pro své odběratele

České pivovary musí změnit smlouvy, ve kterých zakazují svým odběratelům, především hostinským, vývoz tuzemského piva do ciziny. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) jsou taková ustanovení nezákonná a porušují soutěžní právo. Jedná se o pivovary Staropramen, Platan, Regent, Pivovar Hols Vratislavice, Pivovar Nymburk, Budějovický měšťanský pivovar, DUP - družstvo Pelhřimov a Ferdinand, které určovaly především příhraničním zařízením, že nesmějí vyvážet dodané pivo za hranice. Pivovary ale namítají, že když jejich pivo hostinští vyvezou, do republiky už se nemusí vrátit sklo, navíc text na etiketách je většinou jen v češtině, což by mohlo za hranicemi vadit. Některé firmy přidávají ještě problémy s případnou reklamací v cizině. Úřad ale tyto námitky nepřijal a na úpravě smluv trvá. V současné době již většina pivovarů požadované změny provádí.

Koruna dopoledne posílila na nový rekord vůči dolaru

Koruna zahájila nový týden posílením vůči dolaru až na nové maximum 20,265 Kč/USD. Vylepšila tak rekord 20,31 Kč/USD z konce července. Důvodem je propad amerického dolaru na světových trzích kvůli špatným makroekonomickým statistikám z USA. Vyplývá to z informací serveru Patria Online.

Sociální demokraté chtějí, aby doktorští studenti méně vyučovali

Sociální demokraté navrhnou omezení pedagogické činnosti doktorských studentů. Podle poslance a předsedy sněmovního podvýboru pro vědu a vysoké školy Ivana Ohlídala by měli učit maximálně dvě hodiny týdně. Ohlídalovi se nelíbí, že doktorandi se v současnosti musí věnovat kromě vědecké činnosti a vlastního studia také výuce studentů bakalářských a magisterských programů. Myslí si, že by neměli být tímto způsobem od výzkumu odváděni. Nelíbí se mu ani výše jejich platů a to, že si studenti starší 26 let musí navíc sami platit zdravotní a sociální pojištění. Chtěl by proto kromě omezení počtu odučených hodin také posunout věkovou hranici, kdy pojištění platí za studenty stát na minimálně 28 let. Ohlídal si také myslí, že současný vysokoškolský zákon znevýhodňuje akademické pracovníky, když je povoluje zaměstnat opakovaně na dobu určitou, obvykle na pět let. Podle představitelů sociální demokracie je na českých vysokých školách běžnou praxí, že smlouvu na dobu určitou mají i docenti a profesoři. Současný stav znamená podle zástupců ČSSD nejen existenční nejistotu pro tyto zaměstnance, ale znevýhodňuje je například také při žádostech o půjčky a hypotéky.

Julínek chce sloučit brněnské kardiocentrum se svatou Annou

Brněnské Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie čeká sloučení se svatoanenskou fakultní nemocnici. Krok plánovalo už minulé vedení ministerstva zdravotnictví, podle ministra Tomáše Julínka se však jeho plán odlišuje tím, že se na přeměně bude vedení centra podílet. Podle Julínka bude změna jedním z úkolů pro nového ředitele kardiocentra Petra Němce, který nastoupil do funkce minulý týden. Nahradil tak uznávaného profesora Jana Černého, který ho vedl od roku 1984. Brněnské kardiocentrum patří vedle pražského IKEM k nejprestižnějším pracovištím svého druhu v zemi. Černému jako operatérovi složil hold i Julínek, který prý po jeho boku před lety působil jako anesteziolog. Šestašedesátiletému kardiochirurgovi předal dar na rozloučenou - fotoaparát, aby mohl při operacích pořizovat snímky. Černého archiv prý čítá na 10.000 fotografií, které jsou cenné pro výuku.

Kosovský chlapec je po operaci srdce v dobrém stavu

Tříměsíční chlapec z Kosova je po sobotní operaci srdce v dobrém stavu. Kvůli náhlým zdravotním obtížím ho lékaři operovali oproti původním plánům o tři dny dříve. Podle mluvčí Fakultní nemocnice Motol Evy Jurinové je hoch na pooperačním pokoji v intenzivní péči lékařů a denně ho navštěvuje matka. Tříměsíční chlapeček Albion Pupovci trpěl závažnou komplexní vadou srdce: velké tepny aorta a plicnice vycházely ze srdečních komor obráceně. Specialisté motolského dětského kardiocentra po šestihodinové operaci vrozenou vadu opravili. Spolu s Albionem přicestoval koncem července do Česka na operaci také třítýdenní Edonis. Ten měl problém se zúženou aortou. Operován byl krátce po příletu, operace skončila úspěšně. Lékaři dříve odhadli náklady na podobné operace na 240.000 korun. Čeští lékaři pomáhají dětem v rámci zdravotnického programu Medevac, který je určen pro vážně nemocné z válkou postižených oblastí. Vláda na jeho pokračování nedávno vyčlenila pět milionů korun. Od roku 1993 bylo v programu Medevac v ČR léčeno 103 lidí z krizových oblastí, jako je Bosna a Hercegovina, Kosovo, Čečensko, Irák a Pákistán.

V Jeseníkách vzrostl počet úrazů

V nejvyšších moravskoslezských horách Jeseníkách zaznamenali záchranáři v posledních dnech zvýšený počet úrazů. Od poloviny května, kdy pro horskou službu začíná letní sezona, již evidují zhruba 70 úrazů. Jen za minulý týden jich měli ohlášeno 15, což je nejvíce ze všech českých a moravských pohoří. Podle náčelníka Horské služby Jeseníky Michala Klimeše nebyly však úrazy naštěstí závažné a horská služba nemusela povolávat vrtulník. Šlo o běžné úrazy při pěší turistice či jízdě na horském kole. V celé ČR záchranáři zaznamenali v uplynulém týdnu 54 úrazů. Například v Beskydech či Orlických horách jich bylo po devíti, na Šumavě šest. Nejméně práce měli v Orlických horách, kde byl jen jeden úraz.

Správa šumavského parku zakázala splouvat horní tok Vltavy

Správa šumavského národního parku v pondělí vydala zákaz splouvat Vltavu mezi Lenorou a Pěknou. Hladina řeky poklesla kvůli suchu pod minimální úroveň, kdy se na ni mohou vydat vodáci. Podle správy parku je možné vyplout jen tehdy, když je pod Soumarským mostem u Nové pece výška hladiny 45 centimetrů a vyšší. Pokud vydatně zaprší, jak slibují meteorologové, vodáci by se na Vltavu mohli vrátit již o víkendu. Úsek Teplé Vltavy dlouhý více než 20 kilometrů se kvůli nedostatku vody uzavřel letos poprvé. Horní tok Vltavy nad Lipenskou přehradou je přitom mezi vodáky jednou z nejoblíbenějších a nejvyhledávanějších tras. Strážci parku budou proto nyní kontrolovat nástupní místa na řekách, zda zákaz splouvání turisté neporušují.

Gorile Kijivu je lépe, stará se o mládě

Gorilí samice Kijivu z pražské zoologické zahrady opět kojí a stará se o své dvouměsíční mládě Tatu. O víkendu ji postihla střevní kolika, přestala žrát a péči o mládě zanedbávala, po podání medikamentů se jí ale ulevilo a už v neděli dala mláděti pít. Tatu podle ošetřovatele Marka Ždánského vypadá spokojeně a Kijivu už ho neodkládá. Podle ředitele zoo Petra Fejka si gorilí skupina v kritické situaci poradila dobře. Péči o mládě v noci ze soboty na neděli převzaly ostatní gorily a Kijivu zřejmě dokonce donutily, aby ho nakojila. Vzorně si podle Fejka počínala zejména dominantní samice Shinda, která mládě nosila, čistila a nespustila z něj oči. Péči si prý na chvíli vyzkoušel i samec Richard a dvouletá sestra mláděte Moja.

U ústecké Větruše se zřítil zbytek opěrné zdi

V pondělí krátce po poledni se sesunul zbytek vyhlídkové terasy na ústeckém zámečku Větruše. Část terasy spadla ve čtvrtek a od té doby ji dělníci zajišťovali. Žádnému z nich se při pondělním sesuvu nic nestalo, včas utekli. Samotný zámeček sesuvem poškozený není, uzavřena je jen terasa restaurace. Větruši a její okolí město před dvěma lety za 170 milionů opravilo. Rekonstrukce teras, které se sesunuly, stála čtyři miliony korun.

Film Bestiář byl přijat do prestižní sekce MFF v Montrealu

Po sedmnácti letech se režisérka a scenáristka Irena Pavlásková vrátí na MFF v Montrealu, kde uvede svůj snímek Bestiář. Zástupci této přehlídky kategorie "A" ho přijali sice do nesoutěžní, nicméně prestižní sekce Focus of World Cinema (Pohled na světový film), kde budou představeny snímky z Ameriky, Evropy, Asie, Afriky a Oceánie. V roce 1990 získala Pavlásková v Montrealu 1. cenu v soutěži debutů za svou celovečerní prvotinu Čas sluhů. Bestiář vznikl na motivy stejnojmenného bestselleru Báry Nesvadbové. Hlavní hrdinku, která se po citovém zklamání rozhodne, že se bude chovat tak, jak se chovají k ženám někteří muži, a bude brát vztahy nezávazně, ztvárnila slovenská herečka Danica Jurčová. Jejími partnery na plátně byli Karel Roden, Miroslav Etzler, Tomáš Matonoha, Marek Vašut a Kryštof Hádek. Od premiéry v polovině dubna zhlédlo film téměř 250.000 diváků.

V Brně probíhá mezinárodní kytarový festival

V Brně začal 16. ročník mezinárodního kytarového festivalu. Na hudební svátek se opět sjedou mistři z celého světa. Součástí festivalu jsou tradičně také kytarové kurzy a Noc flamenca na nádvoří hradu Špilberk. Celý seriál odstartoval nedělní koncert Argentina Guitar Night. Hned na začátek se Brnu představí tři nejlepší argentinští kytaristé současnosti Jorge Morel, Jorge Cardoso a Marie Isabel Siewers. Diváci je ale určitě uvidí i v dalších dnech festivalu. Další koncerty obstarají třeba kytaristé z Kuby a Venezuely. Chybět nebude ani české Duo Guitaccord, tedy Vladislav Bláha a Jaromír Zámečník, kteří zahrají argentinskou hudbu. Brňané se také dozví, jak se tančí nejlepší flamenco. Předvede jim to vítěz nejprestižnější soutěže flamenca v Cordobě Jorge del Pino. K tanci mu zahraje kytarista El Macareno, který je odborníky přirovnáván k legendárnímu Paco de Luciovi.

Sparta - Liberec 1:0

Pražská Sparta, která obhajuje titul ve fotbalové lize, vstoupila do nové sezony vítězstvím. V souboji dvou posledních ligových šampionů porazila v pondělí na Letné Liberec 1:0. Jediný gól střetnutí vstřelil v 19. minutě sparťanský útočník Libor Došek.

Slavia nechce být v televizi, nabídka ČT ji urazila

Fotbalová Slavia Praha nestojí o přímý přenos ze svého odvetného zápasu druhého předkola Ligy mistrů. Cítí se totiž uražena nabídkou České televize za přenosová práva ve výši tisíc korun. Středeční duel se slovenským mistrem MŠK Žilina tak uvidí pouze diváci na strahovském stadionu. První střetnutí skončilo smírně 0:0. Slávisté si podle svého ředitele Petra Doležal představovali částku za přenosová práva ve výši dvou milionů korun. Doležal věří, že postup klubu pochopí i jeho fanoušci, kteří tak přijdou o možnost zápas vidět na televizních obrazovkách.

Tenista Štěpánek zahájil turnaj Masters v Montrealu výhrou

Český tenista Radek Štěpánek postoupil na turnaji série Masters v Montrealu do druhého kola. V Kanadě porazil poprvé v kariéře Švéda Jonase Björkmana 6:4, 6:1 a v dalším kole se utká s šestým nasazeným hráčem Fernandem Gonzalezem z Chile. V předchozích čtyřech vzájemných zápasech s pětatřicetiletým Švédem Štěpánek prohrál.

Vaidišová klesla v žebříčku na 16. místo

Nejlepší česká tenistka Nicole Vaidišová, která teprve minulý týden začala trénovat po mononukleóze, klesla ve světovém žebříčku na šestnáctou příčku. Nemoc jí nedovolila obhajovat semifinálovou účast v San Diegu, takže ztratila body a propadla se o pět příček. Světovou jedničkou zůstala Belgičanka Justine Heninová.

Basketbalistky Brna posílí Američanka Whitmoreová

Novou posilou basketbalistek Gambrinusu Sika Brno bude třicetiletá americká pivotka Tamika Whitmoreová, která v předchozí sezoně dopomohla Spartaku Moskva k vítězství v Evropské lize. Whitmoreová podepsala v Brně dvouletou smlouvu. V současnosti je oporou zámořské WNBA oporou Indiany Fever, jíž patří druhé místo ve Východní konferenci. "Na místě menší pivotky jsme potřebovali posílit. Whitmoreová má velký hráčský potenciál. Nyní budeme mít čtyři až pět kvalitních pivotek," řekl manažer brněnských basketbalistek Jiří Hamza. Ve WNBA hraje 188 cm vysoká Whitmoreová už od roku 1999. Prvních pět sezon odehrála v New Yorku, další dvě sezony v Los Angeles a poslední dva roky působí v Indianě. Do Evropské ligy se zapojila v loňské sezoně.

Dvořák v Číně vybírá ubytování pro sportovce

Česká olympijská výprava do Pekingu by mohla být nejpočetnější v historii. Vedení Českého olympijského výboru počítá s tím, že do Číny pojede 140 až 150 sportovců. Dosud bylo nejvíc reprezentantů (142) na hrách v Aténách před čtyřmi lety. V Pekingu na semináři šéfů misí je nyní místopředseda Českého olympijského výboru František Dvořák a vybírá místo pro ubytování českých sportovců. Počítá s tím, že z týmů se na hry kvalifikují basketbalistky. Aktuálně mají místa jistá pro Peking sportovní střelci, kterých pojede na olympiádu minimálně třináct. Dvě místa pro Českou republiku mají ve třídách Finn a Laser jachtaři, jedno moderní pětibojaři. Limity zaplavali Květoslav Svoboda, Jana Myšková-Klusáčková a Jiří Jedlička, kteří se musejí k vypsaným časům příští rok už pouze procentuálně přiblížit. Nominace v ostatních odvětvích buď již probíhají nebo sportovci začnou kritéria plnit v příštím roce.

Počasí:

V úterý bude slunečno, teploty vystoupí na 28 až 32 stupňů.

06-08-2007