Denní souhrn zpráv Zprávy

07-08-2007

Jiří Čunek podle žalobce úplatek nevzal

Trestní stíhání lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka skončilo. Jihlavský státní zástupce Arif Salichov v úterý tento krok vysvětlil řadou procesních a skutkových vad v policejním vyšetřování a nesrovnalostmi ve výpovědích hlavní svědkyně Marcely Urbanové. Za nejzávažnější pochybení považuje počínání vyšetřovatele Milana Šošovičky. Žalobce proto předá případ Inspekci ministra vnitra pro podezření ze spáchání trestného činu porušení pravomocí veřejného činitele. Případ místopředsedy vlády a šéfa KDU-ČSL, který několik měsíců čelil obvinění z korupce i výzvám k odstoupení, znovu rozbouřil politickou scénu.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) konec trestního stíhání člena své vlády, které dlouhodobě ohrožovalo stabilitu křehké trojkoalice, přivítal. Koaliční kabinet prý teď bude mít čas na práci. Zato ČSSD vidí ve vyústění kauzy útok na demokracii a popření rovnosti občanů před zákonem. Podle socialistů jde o politicky zmanipulovaný případ. Lidovci naopak důrazně odmítli, že by se zastavení stíhání jejich předsedy mohlo spojovat s blížícím se hlasováním sněmovny o reformě veřejných financí. Ohradili se také proti tvrzení opozice o zmanipulování vyšetřování případu. Zelení považují argumenty státního zástupce za věrohodné, teď jsou zvědavi na prověrku inspekce.

Skutek, pro který byl Čunek stíhán, se podle Salichova nestal. Právnička Urbanové Klára Veselá-Samková je ale přesvědčena o tom, že zastavením Čunkova stíhání kauza údajného úplatku nekončí. Advokátka zvažuje další postup, a to včetně stížnosti u Ústavního soudu. Připomněla, že Čunek podal na Urbanovou trestní oznámení, podezřívá ji z křivého svědectví. Vicepremiér poznamenal, že toto trestní oznámení ale s údajnou korupcí nesouvisí - týká se obvinění Urbanové, že ji Čunek na vsetínské radnici sexuálně obtěžoval. Čunek byl podezřelý z toho, že jako starosta Vsetína přijal před pěti lety od realitní společnosti půlmilionový úplatek.

Salichov vytýká Šošovičkovi, že poskytl svědkyni Urbanové na její žádost celý znalecký posudek z psychologie. "Kromě obviněného a obhájce nemá nikdo právo spis vidět," uvedl. Policisté také podmiňovali výslechy svědků obhajoby znaleckým zjištěním jejich věrohodnosti, čímž je zastrašovali, míní státní zástupce. "Nejsem si vědom žádného pochybení. Je to jeho právo, ať to inspekce vyšetří," řekl ČTK Šošovička.

Salichov naznačil, že případ byl od počátku silně zpolitizovaný. "Tak tendenčně a jednostranně vedenou věc jsem ve své více než třicetileté praxi ještě nezažil," řekl. Vrcholem bylo podle něj prohlášení předsedů ČSSD a KSČM Jiřího Paroubka a Vojtěcha Filipa, že rozhodnutí žalobce je neuvěřitelné. Salichov tvrdí, že neexistovalo žádné politické zadání vyšetřování případu. "Nemám potřebu dělat kariéru, nemám ambice posluhovat, dělat někomu kašpara. Bylo by to pod mou profesionální čest," řekl. Nejvyšší státní zastupitelství má teď tři měsíce na to, aby jeho závěry přezkoumalo.

Topolánek uvítal, že Čunkův případ je uzavřen

Premiér Mirek Topolánek přivítal, že státní zástupce zastavil trestní stíhání lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka. Zdůraznil, že v kauze vždy ctil presumpci neviny, což se podle něj ukázalo jako "jediná správná cesta". "Je rád, že případ je konečně vyřešen a vládní koalice bude mít opět klid na práci," tlumočila Topolánkovu reakci mluvčí vlády Jana Bartošová. Čunkova kauza zatěžovala křehkou koalici občanských demokratů, lidovců a zelených několik měsíců, vláda dokonce musela čelit hlasování o nedůvěře. Nakonec se Topolánek rozhodl, že s odvoláním Jiřího Čunka počká na rozhodnutí státního zástupce. Pokud by Čunka obžaloval a vicepremiér by sám z kabinetu neodešel, odvolal by ho ministerský předseda. Zastavení Čunkova stíhání přichází krátce před klíčovým hlasováním o reformě veřejných financí, které bude zkouškou Topolánkovy vlády. Jeho kabinet bude k tomu, aby obhájil i nepopulární reformní kroky, potřebovat každý hlas.

Hovorkovy výhrady k reformě trvají, Čunek s tím prý nesouvisí

Lidovecký poslanec Ludvík Hovorka trvá na svých výhradách k vládní předloze reformy financí a nejnovější vývoj v případu vicepremiéra Jiřího Čunka na tom prý nic nemění. Hovorka ČTK řekl, že tyto dvě věci nikdy nespojoval. Pokud z vládního balíku nezmizí poplatky dětí do osmnácti let u lékaře a pokud by se měly firemní daně snižovat pod 22 procent, Hovorka reformu nepodpoří. Poslanec tak reagoval na spekulace o tom, že odpor některých křesťanských demokratů k částem vládní reformy ochabne poté, co žalobce zastavil stíhání Čunka, který čelil obvinění z korupce. "Bohužel, spekulace o obchodu 'hlasy lidovců pro reformu, amnestie pro Čunka', dostaly reálnou podobu," prohlásil předseda ČSSD Jiří Paroubek. Hovorka takový pohled odmítl.

Vládní předloha, na níž do značné míry závisí osud kabinetu, tak zatím stále nemá zajištěnou podporu ani všech koaličních zákonodárců. K reformě mají výhrady nejen lidovci, ale i někteří občanští demokraté. Ti žádají, aby se daně snížily víc, než vláda původně navrhovala. Rozhodující vnitrokoaliční jednání o reformě se odehrají zřejmě až koncem tohoto a začátkem příštího týdne. Opozice reformu již dříve důrazně odmítla, podle ČSSD a KSČM většinu lidí poškodí a vydělají na ní jen ti nejbohatší.

Sněmovní schůze k reformě začne 14. srpna

Schůze sněmovny, na které by poslanci měli rozhodnout o vládním návrhu reformy financí, začne v úterý 14. srpna. Na tento den ji svolal předseda dolní komory Miloslav Vlček. Samotné schvalování reformy se ale očekává až zhruba o týden později. Poslanci budou totiž nejprve předkládat pozměňovací návrhy. Hlasovat o nich však budou až o několik dnů později. Této lhůty strany zřejmě využijí i k vyjednáváním o tom, zda reforma nakonec uspěje. Vládní balík, na němž do značné míry závisí osud kabinetu, zatím nemá zajištěnou podporu ani všech koaličních zákonodárců. Někteří občanští demokraté žádají, aby se daně snížily víc, než vláda původně navrhovala. Lidovci zase chtějí, aby byly od plánovaných poplatků u lékaře osvobozeny děti. Sociální demokraté a komunisté reformu odmítají, podle nich na ní většina lidí prodělá, prospěje prý jen nejbohatším. Koalice tak znovu potřebuje i podporu či toleranci Miloše Melčáka a Michala Pohanky, dvou bývalých sociálních demokratů.

Klaus vystoupí na konferenci OSN o globálním oteplování

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun pozval prezidenta Václava Klause do New Yorku na konferenci o globálním oteplování. Potvrdil to mluvčí Hradu Petr Hájek. Václav Klaus je znám svou kritikou aktivistů, kteří varují před klimatickými změnami. Debatu o příčinách globálního oteplování považuje za hysterickou a ve Spojených státech se chystá pronést "velmi razantní projev". Český prezident dlouhodobě kritizuje ty, kteří kvůli globálnímu oteplování bijí na poplach. Nelíbí se mu například aktivity bývalého viceprezidenta Spojených států Alberta Gorea, jenž se této otázce věnuje. Například ve filmu Nepříjemná pravda a také ve stejnojmenné knize Gore vyzývá k okamžité změně chování ve prospěch zachování planety, zejména pak ke snížení produkce skleníkových plynů. Václav Klaus tyto postoje považuje za ohrožení svobody. Letos v květnu představil svoji knihu Modrá, nikoli zelená planeta, ve které polemizuje s názory, podle nichž je nejvyšší čas změnit kvůli oteplování chování lidstva. Situace podle něj není tak katastrofální, jak někteří vědci a politici tvrdí. Podle citátu, který použil v úvodu své knihy, se budoucí generace budou pobaveně divit, že na počátku 21. století vyspělý svět propadl panice kvůli globálnímu zvýšení průměrné teploty o několik desetin stupně.

Josef Zieleniec se teprve rozhodne, zda bude kandidovat na prezidenta

Europoslanec Josef Zieleniec (SNK ED) se teprve rozhodne, zda bude v příštím roce skutečně usilovat o prezidentský úřad. Zpráva o jeho kandidatuře se objevila v pondělí. Exministr zahraničí se chce ale rozhodnout až na základě "případné širší parlamentní podpory", sdělil ČTK. Šéf ČSSD Jiří Paroubek ČTK řekl, že jeho strana kandidaturu Zieleniece nepodpoří. "Byl jsem osloven vedením SNK Evropských demokratů, zda tato strana může zahájit jednání s ostatními parlamentními politickými stranami o mé možné prezidentské kandidatuře," uvedl Zieleniec. S návrhem souhlasil, zda ale nakonec kandidovat bude, se teprve rozhodne podle výsledku rozhovorů.

Politolog Daniel Kunštát si myslí, že se Zieleniec zachoval chytře a takticky. Kdyby kandidaturu přijal předčasně, mohl ztratit kredit, který má. "Je vidět, že je to mimo jiné zkušený politik," řekl Kunštát ČTK. Bylo by podle něj ale lepší, kdyby Zieleniece navrhli třeba zelení nebo lidovci - strany, které mají nějakou váhu a poslanecké a senátorské mandáty. Stranu SNK ED považuje Kunštát za marginální. Připouští také, že se asi snahou o vyslání svého člověka do boje o Hrad chce zviditelnit.

ČSSD základnu odmítá, smlouvu o ní v parlamentě bude ale respektovat

Opoziční sociální demokracie stále odmítá stavbu americké radarové základny v Česku a udělá všechno pro to, aby smlouva o ní ve sněmovně neprošla. Pokud ji ale parlament přijme, pak ji bude respektovat. Na úterním setkání s novináři to řekl předseda strany Jiří Paroubek. Důvodem odmítavého postoje ČSSD je podle Paroubka to, že protiraketová obrana má být namířena proti "virtuálnímu nebezpečí", to znamená například proti íránským raketám, které zatím neexistují. Předseda nevyloučil, že by se mohl postoj sociálních demokratů změnit, kdyby takové nebezpečí nastalo. Paroubek také připomněl nedávný výzkum veřejného mínění, ve kterém základnu odmítá 65 procent obyvatel, zatímco pro se vyslovilo jen 28 procent. Proti základně je dokonce 80 procent voličů jeho strany. Sociální demokracie trvá na tom, že občané mají o základně rozhodnout v referendu. Podle Paroubka jde přece jen o dlouhodobý pobyt cizích ozbrojených sil na českém území, i když jde o vojska spřátelené mocnosti.

Jan Kavan prohrál u správního soudu boj o bezpečnostní prověrku

Bývalý ministr zahraničí Jan Kavan prohrál u Nejvyššího správního soudu (NSS) boj o bezpečnostní prověrku pro stupeň tajné, kterou mu v roce 2005 odmítl udělit Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). NSS zamítl Kavanovu kasační stížnost proti rozhodnutí Městského soudu v Praze, ke kterému se sociálnědemokratický politik neúspěšně odvolal proti verdiktu úřadu. Prověrku nedostal především kvůli chybám při skartaci dokumentů na ministerstvu zahraničí. Informaci z úřední desky potvrdila ČTK mluvčí soudu Sylva Dostálová. "Stěžovatel (Kavan) porušil povinnost dodržovat ochranu utajovaných skutečností. A to tak, že v rámci výkonu funkce ministra zahraničních věcí v letech 2000 až 2002 protiprávně skartoval originály utajovaných písemností," uvedla Dostálová.

Kavanovu bezpečnostní prověrku musel NBÚ řešit dvakrát. Politik totiž v lednu 2005 uspěl s žalobou k Městskému soudu v Praze, který první zamítavé rozhodnutí úřadu zrušil jako částečně nepřezkoumatelné. NBÚ však v prosinci téhož roku znovu odmítl prověrku udělit. Kavan proto podal takzvaný rozklad k předsedovi úřadu. U něj neuspěl, stejně jako později s druhou žalobou k městskému soudu. Ta byla zamítnuta letos v únoru. Bývalý senátor i poslanec za ČSSD a předseda Valného shromáždění OSN prohrál u Nejvyššího správního soudu už loni se stížností proti pokutě 120.000 korun, kterou mu NBÚ za chybnou skartaci uložil.

Přebytek zahraničního obchodu v červnu překročil 9 miliard

Zahraniční obchod skončil v červnu s přebytkem 9,3 miliardy korun, což je meziročně více o 1,9 miliardy. V květnu měla obchodní bilance přebytek 6,9 miliardy korun. Informoval o tom Český statistický úřad. Zahraniční obchod vykazuje přebytek již šestý měsíc po sobě. Poprvé však byla bilance zahraničního obchodu ČR aktivní ve všech měsících prvního pololetí. Na nejlepší červnový výsledek od roku 1996 příznivě působil především růst přebytku v obchodě se stroji a dopravními prostředky a pokles deficitu v obchodě s minerálními palivy. Vývoz se v červnu v běžných cenách meziročně zvýšil o 14,5 procenta, dovoz stoupl o 14 procent. Vlivem posílení koruny vůči dolaru a oslabení k euru rostl zahraniční obchod rychleji v dolarech než v korunách. Naopak v přepočtu na eura byl růst nižší než v korunách. S 27 členskými státy EU byla červnová bilance aktivní ve výši 36,1 miliardy Kč a vzrostla o 4,5 miliardy korun. Se státy mimo unii se naopak prohloubil schodek o 2,6 miliardy na 26,8 miliardy korun.

Sklizeň obilí bude zřejmě o 8,4 procenta vyšší než loni

Sklizeň základních obilovin by měla letos podle odhadu Českého statistického úřadu dosáhnout 6,249 milionu tun. Proti odhadu z předchozího měsíce je to zvýšení o 2,4 procenta, v porovnání s loňskou sklizní by se měla zvýšit o 8,4 procenta. Úrodu řepky statistici odhadují na 969.000 tun, což je v porovnání s loňskou sklizni nárůst o 10,1 procenta. Na vyšší očekávané úrodě základních obilovin se podílí především mírný nárůst osevních ploch oproti loňsku o 1,8 procenta a zvýšení průměrného hektarového výnosu o 6,5 procenta na očekávaných 4,29 tuny z hektaru. U řepky statistici vyšší sklizeň očekávají díky nárůstu osevní plochy o 15,5 procenta, průměrný hektarový výnos letos podle předpokladu klesne na 2,87 tuny z loňských loni 3,01 tuny.

ČEZ postaví elektrárnu v Moskvě

Tuzemská energetická skupina ČEZ postaví v Moskvě tři paroplynové bloky o celkovém výkonu 600 megawatt. Elektrárna bude stát v severní části ruské metropole, zhruba šest kilometrů od Kremlu. Informovala o tom mluvčí společnosti Eva Nováková. Dohoda o stavbě elektrárny by měla být uzavřena v následujících šesti měsících. Elektrárna by měla kromě elektřiny dodávat pro blízké okolí i teplo. Pozemky, na kterých bude stát, mají být dlouhodobě pronajaty od města na dobu 49 let od dokončení výstavby. Výstavba elektrárny v Moskvě je druhým oznámeným projektem, který ČEZ hodlá v Rusku realizovat. Letos v dubnu podepsal dohodu o založení společného podniku s ruským energetickým koncernem RAOUES a dceřinou společností TGK-4. Projekt počítá s rekonstrukcí elektrárny o výkonu dvakrát 200 MW a s výstavbou nového paroplynového bloku o předpokládaném výkonu 400 až 420 MW a dvou bloků na uhlí v lokalitě Ščokino, zhruba 200 kilometrů jižně od Moskvy.

Na jihu Moravy začíná prodej burčáků, letos o tři týdny dříve

Na jihu Moravy lisovali v uplynulých dnech vinaři první burčáky z raných odrůd vinné révy. Na stáncích a ve vinotékách se tak tento nápoj letos objevil o dva až tři týdny dříve než obvykle. Ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec řekl ČTK, že si nepamatuje tak brzký začátek prodeje burčáku. Hrozny dozrály rychleji především díky mírné zimě a nadprůměrně teplému počátku prázdnin. Tak ideální podmínky pro zrání hroznů vinaři léta nepamatují. Nový vinařský zákon, který platí od vstupu Česka do Evropské unie, s takovým nezvyklým stavem počítá a povoluje prodej burčáku už od 1. srpna. Burčák, tedy kvasící mošt z vylisovaných hroznů, lze v Česku nabízet pod tímto názvem pouze v případě suroviny sklizené a zpracované na území České republiky. Při použití importovaných hroznů jde o částečně zkvašený hroznový mošt. Dovážet hrozny do EU z třetích zemí pro výrobu vína nebo burčáku je zakázáno úplně. Zákonem povolená doba prodeje burčáku, který je ve vinařských zemích víceméně raritou, je od 1. srpna do 30. listopadu.

V USA zemřel bohemista českého původu Rio Preisner

Literární vědec, překladatel a bohemista českého původu Rio Preisner zemřel 2. srpna v Indianě. Bylo mu 81 let. Preisner se narodil v roce 1925 v Československu. Po válce studoval germanistiku a anglistiku na Univerzitě Karlově, vojenskou službu absolvoval u Pomocných technických praporů (PTP). Poté působil jako překladatel a učitel němčiny a spolupracoval s Divadlem Za branou. V roce 1968 odešel do exilu v USA, kde působil na Pensylvánské státní univerzitě, od roku 1973 jako řádný profesor. Byl světově uznávaným odborníkem na tvorbu německého básníka Rainera Marii Rilkeho a patřil k absolutní špičce současné české překladatelské školy. V exilu spolupracoval s Anastázem Opaskem, publikoval v řadě světových filologických a politologických časopisů, spolupracoval s Křesťanskou akademií v Římě. V roce 2000 mu tehdejší prezident Václav Havel udělil Medaili za zásluhy o stát v oblasti vědy a kultury.

Film Bestiář byl přijat do prestižní sekce MFF v Montrealu

Po sedmnácti letech se režisérka a scenáristka Irena Pavlásková vrátí na MFF v Montrealu, kde uvede svůj snímek Bestiář. Zástupci této přehlídky kategorie "A" ho přijali sice do nesoutěžní, nicméně prestižní sekce Focus of World Cinema (Pohled na světový film), kde budou představeny snímky z Ameriky, Evropy, Asie, Afriky a Oceánie. V roce 1990 získala Pavlásková v Montrealu 1. cenu v soutěži debutů za svou celovečerní prvotinu Čas sluhů. Bestiář vznikl na motivy stejnojmenného bestselleru Báry Nesvadbové. Hlavní hrdinku, která se po citovém zklamání rozhodne, že se bude chovat tak, jak se chovají k ženám někteří muži, a bude brát vztahy nezávazně, ztvárnila slovenská herečka Danica Jurčová. Jejími partnery na plátně byli Karel Roden, Miroslav Etzler, Tomáš Matonoha, Marek Vašut a Kryštof Hádek. Od premiéry v polovině dubna zhlédlo film téměř 250.000 diváků.

V Plzni se naplno rozjel desetidenní festival Na ulici

V Plzni se naplno rozjel festival Na ulici, a to převážně v rytmu jazzu. Na pódiu na náměstí Republiky odstartovala desetidenní maraton 364 účinkujících plzeňská klubová skupina ZO-O-YA. Za zvuku vlastní tvorby na pomezí funku, jazzu a fusion music tak připravila "půdu" pro skutečné jazzové hvězdy, jako je kvartet Milana Svobody, saxofonistu Štěpána Markoviče, swingovou legendu Láďu Kerndla a další. Do ulic v premiéře vtrhli i performeři neboli Anymous performance, kteří do dění zapojují i náhodné kolemjdoucí. Na čtyřech festivalových scénách se až do 17. srpna vystřídají špičkoví hudebníci. "Střed města ale nepatří jen jim. Už ve středu potáhne svoji komediantskou káru ulicemi Divadlo Kvelb. Příznivce Diany Krall jistě potěší projekce se záznamem jejího živého koncertu z Montrealu a fanoušci stříbrného plátna završí pohodový letní den stylově filmem Jana Svěráka Jízda," uvedla Daniela Vítová z tiskového servisu. Festival, který se koná v Plzni už počtrnácté, pravidelně navštěvuje kolem 100.000 lidí. Letos na něm zahraje 80 kapel, k vidění budou dvě desítky projekcí, představí se osm divadel a performancí.

Expozice v Plzni představuje Václava Hollara

Západočeské muzeum v Plzni uspořádalo ke 400. výročí narození českého barokního grafika a kreslíře Václava Hollara výstavu více než šesti desítek jeho děl. Komorně laděná expozice přiblíží umělce, který tvořil hlavně v cizině, přesto se považoval za Čecha a svůj původ zdůrazňoval svými signaturami Wenceslaus Hollar Bohemus. První Hollarovy rytiny pocházejí z grafické dílny ve Frankfurtu nad Mohanem, kam odešel ve 20 letech do exilu. Ve Štrasburku vytvořil sérii leptů vedut města a první malé lepty Prahy podle starších kreseb. Později vstoupil do služeb anglického diplomata Sira Thomase Howarda, mecenáše umění a sběratele. Za vrchol Hollarovy tvorby se považuje jeho pobyt v Antverpách, kde spolupracoval na slavné Ikonografii van Dycka. V roce 1649 tam vznikl i Velký pohled na Prahu neboli lept inspirovaný předchozími skicami a studiemi. Zachytil i Londýn před velkým požárem. Přes velké úspěchy i uznání anglického krále zemřel v roce 1677 ve velké chudobě. Byl pohřben jako katolík do společného hrobu pro nemajetnou chudinu na malém hřbitově při kostele sv. Markéty ve Westminsteru. Plzeňská výstava v prvním patře muzea potrvá do 21. října.

Ze sportu:

Přestože fotbalový podzim teprve začíná, mužstvo Slavie Praha čeká ve středu klíčový zápas. V domácí odvetě druhého předkola Ligy mistrů stojí před těžkým úkolem - vyřadit slovenského mistra MŠK Žilina, protože jen to pražskému celku zajistí další setrvání v pohárové Evropě. Zatímco úspěšný klub bude moci dál snít o zápasech základní části Ligy mistrů a o vysokých příjmech, poražený nepostoupí ani do Poháru UEFA. První vzájemný souboj v Žilině skončil před týdnem smírně 0:0.

Reprezentační útočník Jan Koller na začátku nové sezony vypadl ze základní sestavy fotbalistů Monaka a zahraniční kluby vycítily šanci, že by mohly českého hráče získat do svých řad. Zatím posledním zájemcem je podle zpráv francouzských médií turecký celek Fenerbahce Istanbul. Vedle něj se o Kollera zajímají anglické kluby Reading, Middlesbrough a Birmingham nebo nizozemské celky Twente Enschede a Alkmaar.

Fotbalový klub z Teplic se chystá na další jednání se zájemci, kteří se ucházejí o služby talentovaného útočníka Martina Fenina. Vedle bundesligových Brém se podle manažera Pavla Zíky ze společnosti Sport Invest do hry o Fenina vložily italské týmy Lazio Řím, Fiorentina a také Espaňol Barcelona a Zaragoza ze španělské ligy. Teplice možná opustí i stoper Pavel Krmaš, o nějž se zase intenzivně zajímá druholigový německý Freiburg.

Hokejisté Třince budou dál sídlit v domácí Werk Aréně. V úterý se na tom dohodli představitelé extraligového klubu se společností Lopez, která zimní stadion získala v červencové dražbě. Definitivně tak pominula varianta případného stěhování Ocelářů do Frýdku-Místku. Podmínky nové nájemní smlouvy zůstanou utajeny. Uvedl to mluvčí hokejového klubu Ivo Pullmann. Třinci hrozilo, že přijde o svůj stadion poté, co byl dán do dražby kvůli třicetimilionovému dluhu bývalé společnosti provozující extraligový hokej ve městě.

Předolympijského závodu v Číně se v příštích dnech zúčastní šestice českých jachtařů. V současné době má letenku do Pekingu jistou pouze zkušený Michael Maier ve třídě Finn a Martin Trčka v Laseru, ovšem testování a měření ve vodách, kde se za rok pojede olympijská regata, čeká i posádku Lenka Šmídová, Lenka Mrzílková, Veroniku Fenclovou v kategorii Laser Radial a windsurfaře Petra Kučeru.

Krátce o středečním počasi v České republice:

Polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Teploty 26 až 30 stupňů Celsia.

07-08-2007