Zprávy

Kolegové vicepremiéra Bursíka vyvracejí spekulace o jeho zmizení v horách

Nejbližší spolupracovníci vicepremiéra a ministra životního prostředí Martina Bursíka vyvraceli spekulace o tom, že údajně zmizel v asijských velehorách, či dokonce o jeho smrti. Na výpravě je Bursík od začátku prázdnin a návrat plánuje v polovině srpna. S ohledem na medializaci jarního výstupu místopředsedy ODS a pražského primátora Pavla Béma na nejvyšší horu světa však odmítá o své výpravě informovat, před dovolenou novinářům ani neřekl, kam přesně míří. Ministryně školství Dana Kuchtová. v pondělí řekla, že je s Bursíkem v kontaktu prostřednictvím zpráv sms. Potvrdila, že s návratem šéf zelených počítá počátkem příštího týdne. Kde Bursík je, ale nechtěla prozradit s ohledem na jeho soukromí.

Během české výpravy v pákistánských horách, jíž se v posledních týdnech mimo mnoha dalších horolezců zúčastnil i ministr životního prostředí Martin Bursík, zahynul jeden Čech. ČTK to potvrdil Petr Špunda z českého velvyslanectví v Pákistánu. Zároveň ale vyvrátil spekulace médií, že oním mrtvým je Bursík. Jeden z členů výpravy a aktuálně vedoucí týmu Pavel Klimeš potvrdil, že Bursík je živ a zdráv. O totožnosti mrtvého ale nechtěl nic bližšího sdělit a ani nechtěl pomoc nabízenou českým zastupitelským úřadem. Podle spekulací některých zahraničních serverů nejen na české horolezce v oblasti vrcholů Gašerbrumu spadla lavina.

Zastavení stíhání vicepremiéra Čunka může ovlivnit i kauzu křivých svědectví

Zastavení trestního stíhání vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka může ovlivnit i kauzu dvou svědků v jeho případě, kteří byli obviněni z křivé výpovědi. Olomoucký žalobce souvislost obou případů nevyloučil. Kauzu vsetínského místostarosty Jaromíra Kudlíka a prvního náměstka na ministerstvu pro místní rozvoj Milana Půčka, kteří měli Čunkovi poskytnout falešné alibi, by chtěl uzavřít do konce srpna. Policisté oba muže obvinili z toho, že měli křivě vypovídat v případu údajné korupční aféry Jiřího Čunka. Vicepremiér byl obviněn za to, že měl v únoru 2002 převzít půlmilionový úplatek. Svědci i Čunek tvrdili, že nynější vicepremiér nemohl úplatek v inkriminovaný den převzít, protože byl mimo svou kancelář.

Jihlavský státní zástupce Arif Salichov trestní stíhání vicepremiéra Jiřího Čunka tento týden zastavil. Hlavním důvodem byla podle něj řada procesních a skutkových vad ve vedení policejního vyšetřování a nesrovnalosti ve výpovědích hlavní svědkyně Marcely Urbanové, bývalé Čunkovy sekretářky.

Sociální demokraté budou chtít kvůli kauze vicepremiéra a šéfa lidovců Jiřího Čunka posílení samostatnosti státních zástupců. Prosazovat také budou, aby o premiérově případu dále jednal ústavně-právní výbor sněmovny. Místopředseda strany Milan Urban uvedl, že vedení strany bude o dalším postupu a legislativních návrzích dále debatovat tento pátek. Sociální demokraté nejvíc kritizují změnu státního zástupce a tvrdí, že se stala pod politickým tlakem. "Považujeme záležitost za nespravedlivou v tom smyslu, že lidé, kteří se dostanou do problému, asi nemají tu možnost, aby jim vyměnili státního zástupce," řekl Urban. Obvinění se podle něj dostanou před soud a ten teprve rozhodne o jejich vině či nevině. V souvislosti s Čunkovou kauzou poukázal Urban na případ na doživotí odsouzeného vraha Jiřího Kajínka, který tvrdí, že je nevinný, a usiluje o to, aby jeho případ znovu projednal soud. "Nechci říct, že je nevinný," uvedl Urban. Považuje ale za zvláštní, že u místopředsedy vlády je možné mít přístup, který se těžko může opakovat u kohokoli jiného.

Státní zástupce žádá sněmovnu zbavit imunity poslance Vondrušku

Okresní státní zastupitelství v Liberci požádalo sněmovnu, aby zbavila imunity poslance KSČM Josefa Vondrušku. Má se jednat o údajné zneužívání pravomoci veřejného činitele v osmdesátých letech v nápravněvýchovném ústavu v Minkovicích. Vondruška byl v loňských volbách lídrem KSČM v Libereckém kraji a za komunistického režimu působil jako dozorce ve vězení v Minkovicích na Liberecku. Někteří předlistopadoví vězni loni uvedli, že Vondruška se stejně jako většina dozorců choval hůře k politickým vězňům než k obyčejným kriminálníkům. Někdejší disidenti tvrdí, že je jako dozorce bil.

Vondruška popírá, že by vězně jakkoli trýznil. Podle něj jde o "holé nesmysly". Nicméně jeho předlistopadová minulost podle Lidových novin vadí i některým komunistickým poslancům. Podle tehdejších vězňů Jiřího Wolfa a Jiřího Gruntoráda využíval Vondruška násilí a tresty nejčastěji, když vězni neplnili normu. Gruntorád Mladé frontě Dnes ale současně řekl, že Vondruška nepatřil k nejhorším dozorcům. Vondruška byl v Minkovicích zraněn - když pomáhal překazit útěk vězňů, jeden z nich mu rozbil hlavu tyčí. "Nejméně od té doby začal vězně nenávidět," citoval list Gruntoráda. Na Vondruškovu údajnou šikanu vzpomíná i někdejší disident Vladimír Hučín. "Za necelé tři roky mi dal přes padesát kázeňských trestů. Choval se mimořádně agresivně," řekl serveru iDnes.

Soud v JAR začne o vydání Krejčíře do ČR jednat až v září

Soud v jihoafrickém Johannesburgu zahájí vydávací řízení s uprchlým českým podnikatelem Radovanem Krejčířem až v září. Žádostí České republiky o vydání Krejčíře ke stíhání do Česka se jihoafrický soud při středečním jednání vůbec nezabýval. "Podle Krejčíře se řešily jen některé námitky a procedurální záležitosti," řekl ČTK reportér televize Nova Jiří Hynek po telefonickém rozhovoru s Krejčířem. Podnikatel se - jak mu soud již dříve přikázal - dnešního jednání účastnil. Krejčíř je v Česku obviněn z rozsáhlé majetkové i násilné trestné činnosti, mimo jiné kvůli údajné přípravě vraždy celníka a poškození státní společnosti Čepro. V JAR byl Krejčíř nejdřív ve vazbě, posléze byl ale z vězení propuštěn na kauci v přepočtu ve výši tří milionů korun.

Soudce, který Krejčíře na kauci pustil, má na starosti i vydávací řízení, což se nelíbí tamnímu prokurátorovi. Podle Krejčíře prokurátor neúspěšně usiloval o to, aby o extradici rozhodoval jiný soudce. "Námitka podjatosti soudce vznesená prokurátorem D. Barnardem byla soudem zamítnuta," sdělila mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová. Dosavadní postup jihoafrických úřadů při rozhodování v Krejčířově případu považují čeští právní experti, kteří jsou obeznámeni s vývojem situace na místě, za nestandardní. Pozastavují se nad podivnými okolnostmi prvního propuštění Krejčíře z vazby - počítání lhůt - a poukazují i na nestandardnost postupu soudu v JAR při rozhodování o kauci. Jihoafrický soud podle expertů například nechtěl slyšet argumenty prokurátora o tom, že podle trestního řádu JAR u Krejčíře vůbec nepřipadá v úvahu možnost propuštění na kauci. Některé údajné Krejčířovy činy - například příprava vraždy - totiž patří ke zločinům, u kterých se v JAR kauce nepovoluje. Podle soudu se ale příslušné ustanovení trestního řádu o kauci vztahuje jen na trestnou činnost spáchanou v JAR. Za nestandardní považují experti i průběh křížového výslechu svědků, do kterého se po obžalobě a obhajobě zapojil i soudce, což údajně není v anglosaském právu obvyklé.

Lidovky.cz: Policie soudí, že Kubiceho zprávu mohl vynést poslanec Severa

Protikorupční policie podezírá lidoveckého poslance Pavla Severu, že loni před sněmovními volbami předal novinářům tzv. Kubiceho zprávu o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. Informuje o tom server Lidových novin lidovky.cz s tím, že právě o Severu se policie v souvislosti s únikem zprávy zajímá. Zprávu předal členům sněmovního branného a bezpečnostního šéf zvláštního policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jan Kubice. Uvedl v ní, že organizovaný zločin přerostl do státní správy a že někteří politici z ČSSD se snaží zmařit vyšetřování některých případů. Zvláště se zmínil o korupční kauze biolíh a vraždě kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Část informací ze zprávy tehdy unikla do médií. ČSSD tvrdí, že zveřejnění Kubiceho zprávy poškodilo stranu v loňských volbách.

Inflace se překvapivě snížila díky zájezdům, dále ovšem poroste

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v červenci mírně zpomalilo na 2,3 procenta z 2,5 procenta v červnu, oznámili statistici. Trh překvapilo především mírnější zdražení zájezdů, než je v tomto měsíci obvyklé. Nečekané zpomalení tempa růstu by tak podle některých analytiků mohlo oddálit očekávané zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou. Do konce roku by měla inflace ovšem podle odhadů vzrůst až nad 3,5 procenta. Analytici očekávali mírný nárůst inflace. Kvůli sezonnímu růstu cen zájezdů, doznívajícímu zdražení cigaret a vyšším cenám potravin odhadovali meziroční zvýšení inflace. Růst cen zájezdů byl ovšem nižší, než se čekalo.

Nezaměstnanost v červenci mírně stoupla na 6,4 procenta

Míra nezaměstnanosti v červenci mírně stoupla na 6,4 procenta z červnových 6,3 procenta. Červencový výsledek je stejný jako v květnu a druhý nejnižší od července 2004, kdy se nezaměstnanost začala sledovat podle nové metodiky. Ekonomové kvůli přílivu nových absolventů na trh práce mírný nárůst nezaměstnanosti očekávali. "V létě nezaměstnanost roste tradičně, neděje se nic závratného," řekl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Důvodem je podle něj příchod absolventů škol na úřady práce. Ti dočasně preferují volné léto a hledání práce odkládají na podzim. Obvykle stoupne i počet žen bez práce, které dají přednost prázdninám s dětmi, dodal. Počet lidí, kteří práci neměli, ale mohli do ní bezprostředně nastoupit, stoupl proti předchozímu měsíci o 7950 na 354.785 osob.

Nejnižší míra nezaměstnanosti byla tradičně v okresech Praha-západ (1,7 procenta), Praha-východ (2,0 procenta), v hlavním městě Praha a Mladé Boleslavi (shodně 2,5 procenta). Nejvyšší naopak byla v okresech Most (17,4 procenta), Karviná (14,9 procent) a Teplice (12,7 procent). Míru nezaměstnanosti vyšší než republikový průměr vykázalo 32 okresů.

Starostové chtějí upozornit poslance na financování malých obcí

Starostové, kteří nejsou spokojeni se systémem přidělování státních prostředků městům a obcím, se chtějí 13. srpna vydat za poslanci. Den před zahájením projednávání vládní reformy veřejných financí hodlají zákonodárce upozornit na to, že chystané změny neodstraňují diskriminaci menších obcí, řekla senátorka Jana Juřenčáková. Obce, jež mají méně než 100.000 obyvatel, jsou podle starostů současným způsobem přídělu peněz diskriminovány.

"Nejmenší obce na hlavu občana získávají až 6,5 krát méně peněz do obecní pokladny než největší města," podotkla Juřenčáková. "Nepovažujeme za odůvodněné, že 20 procent občanů čtyř největších měst získává polovinu všech peněz určených všem městům a obcím celé země," dodala. Řada poslanců podle ní nemá představu o tom, jak jsou malé obce financovány. Starostové si proto na pondělí domlouvají ve sněmovně individuální schůzky. Podle Juřenčákové jsou setkání úmyslně naplánována těsně před projednávání reformy na schůzi sněmovny, aby poslancům argumenty obcí zůstaly lépe v paměti. Téměř tisícovka starostů již podepsala "Smlouvu měst a obcí proti daňové diskriminaci". Zastupují tak podle senátorky zhruba půl milionu obyvatel. Dalším krokem, který starostové připravují, je podání stížnosti na diskriminaci do Štrasburku.

Ve Vysokých Tatrách zemřel český turista

Ve Vysokých Tatrách zemřel šestašedesátiletý český turista. Muž z Chocně v Pardubickém kraji zkolaboval při túře v Monkové dolině. Přes pomoc horské služby a posádky přivolaného vrtulníku se jej již nepodařilo oživit. Vysoké Tatry si letos vyžádaly již čtyři životy českých turistů. Čechy spolu s Poláky a Slováky zachraňuje slovenská horská služba nejčastěji. Často přitom upozorňuje, že návštěvníci hor někdy přeceňují své schopnosti a podcení terén, do kterého se vydávají.

Vrchní soud potvrdil ženě za dvojnásobnou vraždu 22 let vězení

Za vraždu svého druha a pětiletého syna si sedmatřicetiletá Martina Hasíková odpyká ve vězení 22 let. Výjimečný trest jí potvrdil olomoucký vrchní soud. Podle obžaloby žena letos v únoru v obci Pustiměř na Vyškovsku zavraždila svého druha a poté založila požár, v důsledku kterého se udusil její syn. Hasíková podle rozsudku zasadila svému druhovi 13 bodných ran. Po dvou dnech zapálila rodinný dům, ve kterém rodina bydlela. Chtěla tak zavraždit svého syna a sama spáchat sebevraždu. Chlapec se udusil, Hasíkovou našli záchranáři v zakouřeném podkroví objektu.

Soud poslal únosce jirkovského podnikatele do vězení až na 14 let

Ústecký krajský soud poslal sedm únosců jirkovského podnikatele Petra Vítka za loupež na 10,5 roku až 14 let do vězení. Vítkova rodina musela únoscům vyplatit 12 milionů korun. Rozsudek dosud není pravomocný, protože pachatelé se odvolali nebo si nechali lhůtu na odvolání. Mezi odsouzenými je i podnikatelova švagrová, která patřila k hlavním organizátorům.

Skupina se Vítka pokusila unést dvakrát. Poprvé v listopadu 2005 před jeho domem. Tehdy se ale únosci zmýlili a zaútočili na jeho souseda, který měl podobné auto. Soused se únoscům ubránil. Úspěšní byli únosci až loni 22. ledna. Jeden z pachatelů Ladislav Grus, který byl v té době policistou, vylákal Vítka z domu. Najatí muži pak Vítkovi nastříkali plyn do očí, spoutali ho a odvezli do Žatce. Zde ho drželi zavřeného tři dny. Po Vítkově manželce za vydání muže požadovali 12 milionů korun. Když je zaplatila, manžele jí vrátili zpátky. Únosci si pak výkupné rozdělili. Po jejich dopadení necelé dva měsíce po únosu se až na čtyři miliony korun peníze našly. Soud pachatelům nařídil i s úroky peníze Vítkovi vrátit.

V areálu jaderné elektrárny Temelín ohořela část elektroinstalace, provoz to neohrozilo

V areálu Jaderné elektrárny Temelín ohořela část elektroinstalace v jednom z pomocných objektů. Událost nijak neohrozila chod ani bezpečnost elektrárny. Hořet začalo ve stanici vzdálené téměř kilometr od výrobních bloků. Příčinou bylo přehřátí jedné ze součástek. Požár uhasil pracovník elektrárny hasícím přístrojem. Škoda dosáhla 8000 korun. Podle mluvčího šlo o nevýznamnou událost, avšak informaci o tom musí elektrárna vydat v rámci dohody z Melku. Její vedení o všem informovalo i Státní úřad pro jadernou bezpečnost. "Událost je předběžně ohodnocena mimo stupnici INES, protože nemá vliv na provoz elektrárny a jadernou bezpečnost," dodal mluvčí.

Největší zpracovatel krůt v ČR Adex Agro z Tachovska končí

Společnost Adex Agro z Lomu u Tachova, která byla největším zpracovatelem krůtího masa v ČR, zkrachovala. Na podnik produkující ročně i 8000 tun baleného masa a 3000 tun mastných výrobků, soud prohlásil konkurz. O práci přijde na 120 zaměstnanců. Společnost se ocitla v platební neschopnosti a má velké dluhy, řekl její ředitel Blahoslav Dolejší. Aby byla firma schopna fungovat, potřebovala by měsíčně zpracovat minimálně 400 tun masa (cca přes 22.000 kusů živých krůt). Dodavatelé ale upřednostňují zákazníky v Německu a Polsku, kde je o krůty velká poptávka. O Adex Agro dodavatelé ztráceli zájem už od loňského roku, a to údajně i z důvodu špatné spolupráce.

Nabídka léků na bolest je široká, plyne z ní riziko předávkování

Lékárny v Česku nabízejí nepřeberné množství přípravků na bolest, v podstatě ale všechny obsahují některou ze šesti hlavních účinných látek. Podle lékárnice Leony Štěpkové z toho pro lidi plyne velké riziko, že se nevědomky předávkují, případně si přivodí zdravotní problémy, pokud se léky navzájem vylučují. Riziko předávkování stoupá i s tím, jak se rozšiřují lékové formy - vedle pilulek jsou to masti, krémy, spreje, náplasti, čípky a sirupy. Široká nabídka je novinkou posledních deseti let, dříve bylo na trhu málo analgetik a všichni je znali. A dávno pryč jsou doby, kdy jediným lékem na bolest byl aspirin. Lék s obsahem kyseliny acetylsalicylové slaví sto deset let. Zatímco však v Evropě je to nadále oblíbený lék na bolest, v Česku ho lidé berou hlavně při chřipce.

Podle odborníka na lékovou politiku Josefa Suchopára přetrvávají ale problémy s předepisováním opioidních analgetik, která se dávají na nádorovou bolest. Dlouhodobě je Česko na 44. místě v jejich spotřebě, loni spotřeba kvůli regulacím od pojišťoven ještě klesla. Podle dalšího odborníka na lékovou politiku Michala Prokeše není v Česku nádorová bolest dostatečně tlumena až u 80 procent nemocných.

Na Homolce voperovali pacientce unikátní srdeční monitor

Kardiologové Nemocnice Na Homolce jako první v Česku i v zemích střední a východní Evropy voperovali pacientovi digitální srdeční monitor, který sleduje poruchy srdečního rytmu. Dostala ho pětačtyřicetiletá žena, již zhruba rok trápí nepravidelné bušení srdce. Testy u ní však arytmii neprokázaly. Docent Miloš Táborský z kardiologického oddělení předpokládá, že přístroj pomůže odhalit u nemocné záchvatovité chvění srdečních síní. Do konce letošního roku by nový monitor mělo dostat zhruba 30 až 50 pacientů. Dosavadní léčba fibrilací spočívá v podání léků, takzvaných antiarytmik, případně dostane pacient i kardiostimulátor. V současnosti ale lékaři stále více kladou důraz na chirurgickou léčbu, která odstraní zdroj chvění, uvedl Táborský. Dosud ale neměli způsob, kterým by zjistili efektivitu léčby. Nový monitor jim to umožní.

Chlapec z Afghánistánu přiletí na léčení do Prahy v pátek

V pátek odpoledne přiletí z Afghánistánu na léčení do Prahy čtyřletý Hamidolla, který před pěti měsíci utrpěl rozsáhlé popáleniny na břiše a nohou. Léčit se bude v rámci zdravotnického programu Medevac ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Spolu s ním se vojenským speciálem vrátí také 39 příslušníků 1. kontingentu polní nemocnice a chemické jednotky, kteří působili v Kábulu, řekla Jana Růžičková z generálního štábu. Život malého chlapce již není v nebezpečí. Rozsah zranění mu ale brání v pohybu, a je zcela odkázán na pomoc rodiny. Hamidolla je původem Uzbek. Se svou matkou a příbuznými žije v horské vesnici v distriktu Argo provincie Badachšán, kde působí také čeští vojáci. Vzhledem ke stavu zdravotní péče v Afghánistánu pro něj neexistovala žádná naděje na normální život, byl by trvale připoután na lůžko.

Vnitro musí opět řešit odškodnění muže zraněného v roce 1968

Ministerstvo vnitra se musí znovu zabývat odškodněním muže z Bozkova na Semilsku, který byl v srpnu 1968 zraněn při nehodě kolony sovětských okupačních vojsk. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud (NSS). Vnitro dříve přiznalo muži odškodné 30.000 korun, ale poškozený žádal kvůli trvalým následkům vyšší částku. Ministerstvo se hájilo, že nemá dost podkladů a dokumentů o události. Podle NSS však takto argumentovat nelze, vnitro mělo důkazy hledat důsledněji. "S ohledem na dobu, která od událostí srpna roku 1968 uplynula, je pochopitelné, že řada dokumentů, které mohly do posuzovaného případu vnést světlo, již byla skartována. Tato skutečnost však nemůže být na újmu žadatelům o odškodnění," uvedl soud v rozhodnutí. Podle odškodňovacího zákona jsou dostatečným důkazem například dvě svědecké výpovědi.

Muž utrpěl zranění 21. srpna 1968 v Kořenově na Semilsku. Sovětský vůz s cisternou tam narazil do budovy skláren, nádrž se utrhla a vybuchla. Po silnici se rozlil benzin a vznikl požár. Muž měl popáleniny v obličeji a oheň mu trvale poškodil zrak. Od události musel nosit dioptrické brýle.

Aktuálně.cz: Policisté obvinili dva členy skupiny Ztohoven

Policie obvinila dva členy umělecké skupiny Ztohoven z trestného činu šíření poplašné zprávy. Skupina v červnu do přímého přenosu pořadu Panorama na ČT2 propašovala záběry fiktivního jaderného výbuchu v krajině. Část skupiny mladých umělců byla již zatčena a legitimována po jejich první velké akci v roce 2003, kdy se na Pražském hradě pokusili překrýt srdce umělce Jiřího Davida do tvaru otazníku. Podle serveru tým vzniká vždy v souvislosti s nějakým projektem a po skončení akce se zase rozpouští. Jádro skupiny ale zůstává. Příprava vniknutí do pořadu Panorama trvala skupině podle jednoho z členů několik let. Skupina Ztohoven v prohlášení k akci uvedla, že není teroristická ani politická skupina a nebylo účelem společnost jakkoli zastrašit či manipulovat.

Diváci sledující sedmnáctý červnový den živé vysílání Panoramy mohli mezi běžnými záběry na české hory vidět nejdříve oslnivý záblesk a poté charakteristický hřib simulovaného atomového výbuchu.

V jihlavské zoo se narodila mláďata poloopic maki trpasličích

Přestože dvojčata miniaturních poloopiček maki trpasličích se v jihlavské zoologické zahradě narodila už před dvěma týdny, lidé je zatím nemohli spatřit. Jen několik centimetrů velká miminka jsou stále ukryta ve stromové dutině své expozice. Návštěvníci by je mohli vidět během dvou týdnů, řekla mluvčí zoo Kateřina Kosová. Při narození vážily opičky tři až pět gramů, v dospělosti budou vážit kolem 50 gramů. Roční otec pochází ze zoo v Praze, pětiletá matka se narodila ve vídeňské zoologické zahradě. Kromě Jihlavy chovají maki trpasličí ještě zoologické zahrady v Praze, Plzni a Olomouci. Domovem poloopic maki je ostrov Madagaskar.

Liliový rekord v Česku byl překonán o 45 centimetrů

Pravděpodobně vlivem nebývale teplého počasí letos v Česku rostou lilie jako stromy. Když si chtějí pěstitelé přivonět ke květům, musejí vylézt na štafle. Nejvyšší lilie v republice, kterou do databanky rekordů zaznamenali pelhřimovští správci, měří 278 centimetrů. Z pětileté cibulky vyrostla na zahradě Heleny Vítkové v Novém Rychnově. O 45 centimetrů překonala výšku lilie hybridu Golden Splendour Hany Marešové z Chaloupek na Pelhřimovsku, řekl jeden ze správců databanky Luboš Rafaj.

Studentka z Pardubic je nejlepší pod vodou a s kompasem

Zatímco studenti obvykle v létě hodně cestují, baví se, případně brigádničí, vysokoškolačka Zuzana Štěpánková z Pardubic většinu času stráví navlečená v neoprenu a závodí v orientačním potápění. Medailí má už tolik, že už je ani nepočítá. A letošní úspěch? Získala medailová umístění ve čtyřech kategoriích orientačního potápění na mistrovství světa CMAS ve vodních sportech v Itálii. Italské závody na jižním cípu země v přístavním městě Bari byly záludnější než obvykle. Závodilo se místo pod sladkovodní hladinou v moři, kde rychlost závodníků ztěžovaly mořské proudy i vyšší hustota vody, která je zpomalovala a nadnášela. "Měla jsem na zádech připevněné čtyřkilové závaží, aby mě voda nevytlačovala nad hladinu," řekla Štěpánková.

Úkolem závodníků je vždy co nejrychleji a nejpřesněji proplout trasu, která měří okolo 650 metrů, záchytných bodů je obvykle pět. Ty nesmějí minout. Trasy mají různé tvary, a tak se plave například ve tvaru hvězdice nebo písmene M. Orientační potápění není v Česku nijak masové, závodníků jsou spíše desítky. Ani divácky není sport příliš vděčný, koho by prý bavilo koukat se bójky na hladině. Televizní přenosy jsou takřka nemožné, protože není pod hladinou vidět takřka na metr, řekla Štěpánková. V tomto sportu se ani netočí velké peníze.

V Praze se uskuteční první policejní mistrovství světa ve fotbale

Od neděle bude Praha hostit osm fotbalových týmů z různých koutů světa, které se do české metropole sjedou na první policejní mistrovství světa ve fotbale. Zápasy začnou v pondělí 13. srpna a finálové utkání dvou nejlepších celků se uskuteční v sobotu 18. srpna. Na mistrovství se kvalifikovalo osm fotbalových týmů z Egypta, Konga, Kuvajtu, Maďarska, Rumunska, Saúdské Arábie a Ruska. Chybět nebude ani tým české policie.

Brankář Dominik Hašek zahájil přípravu na novou sezonu

Hokejový brankář Dominik Hašek v pražské T-Mobile Areně začal pod vedením trenéra gólmanů Josefa Bruka přípravu na nadcházející sezonu, která by mohla být definitivně jeho poslední v NHL. Dvaačtyřicetiletý brankář se v létě rozhodl pokračovat v aktivní kariéře a začátkem července podepsal nový jednoletý kontrakt s Rudými křídly z Detroitu. I v pokročilém sportovním věku a přes opakované spekulace o blížícím se konci kariéry je Hašek stále ve skvělé kondici a radost mu přináší i dřina, která k hokeji patří. Na kluziště mezi mantinely pardubický rodák jako obvykle nijak nespěchá. Na led chce jít až koncem srpna nebo začátkem září.

Caban po neúspěšném projektu s osmitisícovkami skončil

Nepříznivé počasí zhatilo českému horolezci Miroslavu Cabanovi projekt 448, v němž chtěl v průběhu čtyř měsíců vystoupit na čtyři osmitisícové vrcholy. Třikrát byl podle svých slov zhruba dvě stě metrů pod vrcholem, kvůli špatným podmínkám se ale vždy musel vrátit zpět. Nezdařeným projektem dvaačtyřicetiletý Caban, jenž vystoupil na sedm nejvyšších vrcholů všech světadílů, ukončil své aktivity na himálajských osmitisícovkách. "Už nebudu pokračovat v abnormálních výkonech. Mám opotřebované tělo. Byla to moje rozlučka," uvedl na tiskové konferenci v Brně Caban. Nejvíce si stěžuje na bolesti kloubů. Po patnácti letech volejbalové kariéry má prý zničená kolena i kyčle a také problémy se zády, které způsobilo nošení těžkých břemen v horách.

Yvetta Hlaváčová chce na kanálu La Manche zlomit absolutní rekord

Stát se prvním člověkem v historii, který přeplave kanál La Manche pod sedm hodin. S takovým cílem odletí na začátku září do Anglie česká plavkyně Yvetta Hlaváčová. Letos se podle svých slov hodlá na rozdíl od loňska soustředit jen na plavbu jedním směrem. "Letos tam bude tvrdá konkurence, o rekord se bude pokoušet i několik Rusů. Až tam pojedu, budu ale jejich výsledky znát," řekla Hlaváčová a dodala, že by musela být obrovská náhoda, kdyby se podařilo prolomit rekordní hranici více plavcům v rychlém sledu. Dvaatřicetiletá plavkyně bude soupeřit zejména s muži, konkurence se ale nebojí. "Zatím nikomu se to pod sedm hodin zaplavat nepodařilo, přitom loni jsem získala pocit, že by se to dalo. Těžké cíle mne baví." Do vody by se Hlaváčová mohla ponořit přesně za měsíc.

Počasí

Bude oblačno, s přeháňkami a bouřkami na většině území. V bouřkách se mohou ojediněle vyskytnout přívalové srážky nebo krupobití. Teploty vystoupí na 26 až 30 stupňů, na jihozápadě Čech kolem 23ti a na horách 20 stupňů Celsia.