Denní souhrn zpráv Zprávy

12-08-2007

Vládní koalici čekají finální debaty o podobě reformy financí

Vládní koalici čekají v pondělí závěrečná jednání o podobě reformy veřejných financí před jejím projednáváním v Poslanecké sněmovně. Koaliční lídři budou dál hledat shodu a pokusí se přesvědčit vlastní poslance, aby reformu podpořili, nepředkládali vlastní návrhy ani nehlasovali pro požadavky opozice. V pátek se lídři ODS, KDU-ČSL a Strany zelených dohodli, že na nadcházející schůzi sněmovny chtějí prosazovat jeden společný pozměňovací návrh. Koalice chce najít kompromis, který bude přijatelný pro všechny koaliční poslance, z nichž někteří s podporou váhají, i dva bývalé sociální demokraty Miloše Melčáka a Michala Pohanku.

Koalice si od reformy slibuje zastavení zadlužování země. Návrh se týká různých oblastí. Jen zdravotnictví se týká devět zákonů. Mimo jiné zakotvují pro pacienty regulační poplatek 30 korun za návštěvu lékaře a položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Mění také proces stanovení cen a úhrad léků ze zdravotního pojištění podle norem EU. Dosavadní vládní návrh počítá u zaměstnanců s patnáctiprocentní sazbou daně ze superhrubé mzdy, tedy mzdy navýšené o odvody zaměstnavatele na pojistné. Skutečné zdanění by v takovém případě činilo zhruba 23 procent. Firmám chce kabinet snížit daně na 19 procent až od roku 2010. Reforma také například zavádí "třírychlostní" rodičovskou dovolenou a mění rodičovský příspěvek.

Dolejš nevyloučil, že se KSČM připojí k ústavní stížnosti ČSSD

Komunisté zváží, zda se připojí k plánované ústavní stížnosti, kterou chtějí podat sociální demokraté kvůli reformám vládní koalice. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekl místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Sociální demokraté říkají, že ústava zaručuje bezplatnou zdravotní péči na základě pojištění a tomu odporují navrhované platby ve zdravotnictví. Vedle jiných opatření vláda navrhuje regulační poplatek 30 korun za návštěvu lékaře. Placení poplatků u lékaře je podle komunistů nepřípustné, nijak by to navíc neřešilo situaci ve zdravotnictví. ČSSD dále vidí protiústavnost v tom, že vláda v jednom návrhu spojila nesouvisející věci. Dolejš uvedl, že možnost podání ústavní stížnosti nyní zvažují právníci KSČM. Verdikt Ústavního soudu by byl podle Dolejše "nesporně zajímavý".

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) v televizní diskusi řekl, že poplatek by byl hlavně kvůli tomu, aby se lidé rozhodovali, zda návštěvu lékaře skutečně potřebují. "Přeci jen ten poplatek, byť je malý, je určitým faktorem pro rozhodování lidí, zda využijí nebo nevyužijí té služby," uvedl ministr. Zvažuje se, že by od jeho vybírání byly oproštěny děti. Vládní koalice ODS, KDU-ČSL a zelených nyní dolaďuje pozice k navrhované reformě veřejných financí. Hodlá předložit jeden společný pozměňovací návrh. Kalousek věří, že reforma bude schválena, i když někteří koaliční poslanci váhají.

Jacques: Návrat Bursíka do Prahy se očekává v pondělí večer

Návrat vicepremiéra a šéfa Strany zelených Martina Bursíka z horské výpravy v Pákistánu se očekává v pondělí večer. ČTK to v sobotu řekla předsedkyně sněmovního klubu zelených Kateřina Jacques. Bursík se do Prahy vrací z horolezecké výpravy v pákistánských horách, která měla tragickou dohru. V úterý by tak měl stihnout zahájení mimořádné schůze sněmovny, která má na programu jednání o vládní reformě financí. Spekulovalo se o tom, zda Bursík do Česka nedorazí už tento víkend. Poté, co při výstupu na osmitisícový vrchol zahynul horolezec Jiří Daněk z Vrchlabí, se Bursík a jeho kolegové ve středu přesunuli z hor do hlavního města Islámábádu.

Prázdninový zákaz jízd kamionů o víkendu bude asi platit celý rok

Prázdninové omezení jízd kamionů na dálnicích a rychlostních komunikacích během víkendu bude asi platit po celý rok. Vyplynulo to z vyjádření mluvčího ministerstva dopravy Karla Hanzelky v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. K rozšíření prázdninového režimu se podle Hanzelky přiklání i ministr dopravy Aleš Řebíček. Otázkou je ještě časové vymezení, odkdy dokdy by přesně zákaz platil. Zamýšlená změna se nelíbí sdružení autodopravců Česmad Bohemia. Nákladní vozy podle nového silničního zákona z poloviny loňského roku od července nesmějí jezdit v pátek od 17:00 do 21:00 a naopak mají povolenou jízdu v sobotu od 13:00 do neděle do 13:00. Během roku přitom nemohou kamiony jezdit jen v neděli. MD je podle něj ve shodě s policií v tom smyslu, že jde o posílení bezpečnosti silničního provozu, protože nehodovost v pátek a o víkendu zpravidla roste. Nová úprava by podle něj mohla začít platit spíš v příštím roce.

Generální tajemník sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martin Špryňar ale uvedl, že chybějí základní data, podle nichž by vláda měla rozhodnout. Dopravci například požadují analýzu nehodovosti v pátečních odpoledních a podíl kamionů, a také data o intenzitě provozu, aby bylo zřejmé kolika vozidel se omezení týká. Dlouhodobě také Česmad poukazuje na nedostatek parkovacích míst pro kamiony, které na dálnicích kvůli víkendovému omezení nemohou pokračovat v cestě. Podle odhadů sdružení v tuzemsku chybí na 2000 parkovacích míst.

Státní zástupce zváží stížnost v kauze Čunek do konce srpna

Stížnost, kterou podala šéfka přerovského státního zastupitelství Jana Staňková v kauze vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL), posoudí šéf brněnského zastupitelství Petr Coufal patrně do konce srpna. Coufal to v neděli řekl v Otázkách Václava Moravce v České televizi s tím, že na vyřízení stížnosti má dva měsíce. Coufal bude zjišťovat, zda jihlavský státní zástupce Arif Salichov porušil etiku státního zástupce. Staňková se zastala přerovského státního zástupce Radima Obsta, který korupční případ šéfa lidovců Čunka původně dozoroval. Obsta kritizoval Salichov, který zastavil Čunkovo trestní stíhání kvůli řadě procesních a skutkových vad v policejním vyšetřování a nesrovnalostem ve výpovědích hlavní svědkyně Marcely Urbanové. Coufal uvedl, že uvedené i jiné nedostatky našel také. Dohledová prověrka brněnského krajského státního zastupitelství potvrdila, že závěry Salichova o zastavení trestního stíhání Čunka pro podezření z přijetí půlmilionového úplatku byly v pořádku. Coufal, který na případ i na samotného Salichova dohlížel, to řekl sobotnímu Právu. Trestní řízení bylo podle Coufala vedeno bez "poctivých práv", které má každý občan mít.

Dočasný předseda sněmovny je v čele dolní komory už rok

"Provizorní" předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) stojí v čele dolní komory již rok. Do jedné z nejvyšších ústavních funkcí ho původně vynesla politická dohoda, která měla odblokovat povolební pat. Očekávalo se přitom, že jeho mandát bude jen dočasný. Politik, kterého média často označují za nepříliš výrazného, ale zatím v čele sněmovny stojí poměrně pevně. Nahrává mu především to, že ČSSD ani ODS nechtějí riskovat novou tajnou volbu šéfa sněmovny, v níž by se jim nemuselo podařit prosadit svého kandidáta. Socialisté neskrývají, že by v čele sněmovny raději viděli šéfa strany Jiřího Paroubka. Bez dohody s ODS toho ale nyní těžko dosáhnou.

V pololetí domácnostem nejvíce zdražilo pečivo a zelenina

Ceny potravin, které nakupovaly české domácnosti, se v pololetí proti loňsku zvýšily o 3,7 procenta. Nejvýrazněji, přes deset procent, zdražila zelenina a pečivo. Za mírně vyšší ceny se prodávaly ryby a ovoce. Maso či cukr naopak zlevnily. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. Ceny potravin by podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby měly do konce roku vzrůst v průměru o deset procent. Zvýšení cen potravin se očekává v souvislosti s rekordně nízkou zásobou obilí a jeho rostoucí cenou. Nejvýrazněji by mělo podražit maso a pečivo. Za vyšší ceny se bude zřejmě prodávat i mléko, a to kvůli vysoké poptávce v EU a Asii v kombinaci s nízkou produkcí mléka ve Francii a Německu. Podle ekonomů rostoucí ceny potravin nepovedou k většímu podílu potravin ve výdajích domácností. Zastoupení potravin ve spotřebním koši domácností se totiž snižuje. Zatímco v roce 2001 tvořily potraviny 17,6 procenta všech výdajů spotřebitelů, v roce 2007 to bylo 14,5 procenta.

O budovy pohraničníků mají zájem obce i soukromí investoři

O budovy uvolněné po lednovém vstupu České republiky do schengenského prostoru mají většinou zájem obce. Někde se ale hlásí i soukromí investoři. Z objektů tak mohou vzniknout informační centra, ubytovny nebo domovy pro seniory, ale i muzeum nebo fotbalová tribuna. Cizinecká a pohraniční policie budovy opustí, protože v schengenském prostoru už nebudou nutné kontroly osob na státních hranicích. Nemovitosti nyní vlastní Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Od Generálního ředitelství cel je převzal již po vstupu Česka do EU v květnu 2004 a hraničáři je mají jen ve výpůjčce. Zájem některých obcí už úřad zaznamenal. Například město Boží Dar na Karlovarsku o objekty celnice a pohraničníků oficiálně požádalo už více než před rokem. "Hlavní objekt je ideální jako velké informační středisko sloužící pro turisty mířící do České republiky i pro odjíždějící hosty. Dostalo by se jim zde kompletních informací o Krušných horách, Karlovarském kraji i Česku," řekl ČTK starosta Jan Horník.

Profit: Vlaky SA by měly začít jezdit do Ostravy za tři roky

První vlaky společnosti Student Agency by se měly objevit na české železnici za tři roky, a to na trase Praha - Ostrava. Pondělnímu vydání týdeníku Profit to řekl majitel firmy Radim Jančura. "Rok budeme bohatnout, abychom na ně měli, dalších 12 měsíců se vlaky vyrábí a téměř rok homologují," uvedl. Ve hře o zakázku na dodávku souprav zůstaly podle něj dvě společnosti, Siemens a Stadler. "Budou to nejluxusnější vozy, jaké v Evropě budou jezdit. Přesto zaplatíme poloviční cenu než České dráhy za Pendolina. Za pět či šest souprav dáme asi 1,5 až dvě miliardy korun. Naše vlaky budou totiž lépe uzpůsobeny na české podmínky a nebudou zbytečně konstruovány na vysoké rychlosti jako Pendolino," řekl Jančura. Vlaky mají mít vlastní kino a konferenční místnost pro šest lidí. Cena jízdenky do Ostravy má být nižší než 300 korun. Ziskovost má podobně jako u autobusů zajistit vysoká obsazenost vlaků. České dráhy nabízejí jízdenku do Ostravy od 140 korun. Po zahájení provozu vlaků chce Jančura zrušit dosavadní autobusovou linku mezi Prahou a Ostravou. Následovat by pak mohlo vlakové spojení mezi Prahou a Brnem, i zde by poté byla zrušena autobusová linka. Uvolněné autobusy chce majitel Student Agency využít na dalších trasách, například z Prahy do České Lípy či Hradce Králové, napsal Profit.

Ústecký kraj chce v krajině udržet co nejvíce vody

Ústecký kraj chce v příštích letech výrazně změnit okolí mnoha malých toků v regionu. Mnohé by se měly podobat neupraveným potokům, jaké zde byly v minulosti. Náměstek hejtmana Radek Vonka ČTK řekl, že jedním z cílů plánu je nejen zabránit případným povodním, ale také zadržet vodu v krajině a předejít v budoucnu jejímu případnému nedostatku. Prvním, jakýmsi pilotním projektem, bude revitalizace Lučního potoka na Litoměřicku. Na projekt již rada kraje uvolnila šest milionů korun, náklady na akci odhaduje na zhruba 126 milionů korun. Během celé revitalizace budou postaveny na potoku nádrže a různé stupně. Koryto bude vyčištěné a okolí toku osázené vegetací. Podle Vonky ale půjde o první podobný projekt, s dalšími kraj počítá hlavně v Podkrušnohoří. Zde nepůjde o to okolí potoků upravit, ale toky bude třeba znovu vybudovat. Kvůli těžbě uhlí mnohé z potoků, které stékaly z hor, nyní vedou pouze trubkami. Během rekultivace po těžbě se ale mají znovu objevit.

Povodeň z hald škodila Višňové víc, než když se rozvodní řeka

Horší škody než poslední klasické záplavy z řeky Smědá napáchala ve Višňové na Liberecku páteční povodeň, která se do pohraniční obce přihnala z hald v okolí polské hnědouhelné elektrárny Turov. Velká voda s sebou totiž přinesla z výsypek v Polsku bahno a jíl, řekl v neděli ČTK místostarosta Višňové Ivan Bubeníček. Smědá tentokrát neznamenala pro obec žádné nebezpečí, jejím korytem přitékalo v pátek do Višňové jen o málo více vody než před několikahodinovým deštěm. "Jíl a bahno z hald ulpěly na fasádách a pronikly do nich. Omítka pak přestává takzvaně dýchat, protože ji jíl a bahno uzavírají. Lidem nezbývá nic jiného než fasády otlouci a domy znovu nahodit," vysvětlil Bubeníček. Jemný jíl se ve Višňové dostal i do studní. Pokryl trávníky u domů nebo hřiště a hasiči ho musí spláchnout. Jinak by se z něj vytvořila pevná krusta. Hasiči vyplachují také zanesené garáže a uvolňují ucpané propustky v kanálech.

Vinaři vytáhli z Vranovské přehrady sekt, který zrál na jeho dně

Vinaři vytáhli v noci na neděli ze dna Vranovské přehrady ocelové klece, v nichž rok zrálo ve stálé tmě, při teplotě pěti stupňů Celsia a tlaku pěti atmosfér 906 lahví sektu. Všechny mají své majitele. Znalci vína si je nakoupili v internetové aukci, řekl ČTK ředitel Vinných sklepů Lechovice Ivan Kalaš. Firma akci pořádá od roku 2000. Počet lahví připomíná počet let od první písemné zmínky o Vranově. "Ukazuje se, že sekt zrající pod hladinou je kvalitnější než ten, co máme ve sklepích. Má totiž jemnější perlení a také chuť. Zjednodušeně řečeno, před stejně starým sektem ve sklepích má ve zrání přibližně roční předstih," vysvětlil ředitel.

Češi utrácejí stále více za květiny - loni zhruba osm miliard Kč

Češi mají značné zalíbení v květinách, za které utrácejí stále víc peněz. V posledních dvou letech to bylo kolem osmi miliard korun, což byl 40procentní nárůst proti roku 2000 a skoro trojnásobné zvýšení proti roku 1994, vyplývá z údajů Svazu květinářů a floristů ČR. Podle předsedy svazu Jiřího Horáka je za růstem trhu zvyšující se životní úroveň obyvatel, zájem zkrášlit si prostředí, v němž lidé žijí, rozšiřující se sortiment i různé formy propagace v médiích. Loni každý Čech v přepočtu utratil za květiny zhruba 790 korun. Poprvé po dlouhé řadě let šlo o mírný meziroční pokles, který byl ale způsoben tím, že se od poloviny roku snížila daň z přidané hodnoty pro převážnou část prodejů z 19 na pět procent. Obrat trhu klesl na 7,9 z předloňských 8,1 miliardy korun. Po odečtení odvedené DPH ale suma prodejů představovala zhruba sedm miliard korun proti předchozím asi 6,8 miliardy.

Soud se za dva týdny vrátí k případu Bardona z Berdychova gangu

Odvolací pražský vrchní soud se za dva týdny vrátí k případu jednatřicetiletého Richarda Bardona, údajného člena gangu kolem Davida Berdycha a elitních policistů. Středočeský krajský soud Bardonovi v lednu vyměřil za účast na loupežích 5,5 roku vězení, obžalovaný i státní zástupce se však proti rozsudku odvolali. Muži hrozí až 12 let odnětí svobody. Odvolací jednání bylo naplánováno na 23. srpna, řekl ČTK mluvčí vrchního soudu Jan Fořt. Středočeský soud uznal Bardona vinným z účasti na dvou loupežných přepadeních provedených v policejních uniformách, z nedovoleného ozbrojování a z padělání a pozměňování peněz. Neuvěřil Bardonově obhajobě, že loupeže považoval za legální akce policie, a přikázal mu, aby s dalšími obžalovanými nahradil obětem škodu 3,5 milionu korun.

Policisté našli odcizený bankomat, škoda je tři miliony korun

Olomoučtí policisté nalezli bankomat, kteří neznámí pachatelé odcizili v sobotu nad ránem z obchodního centra Olympia nedaleko Olomouce. V zařízení již žádné peníze nebyly. Škodu způsobenou krádeží bankomatu včetně jeho poškození a poškození objektu vyčíslili policisté na zhruba tři miliony korun. ČTK to v neděli řekla olomoucká policejní mluvčí Jitka Dolejšová. "Odcizený bankomat byl nalezen prázdný na odlehlém místě v lesním porostu na Lutínsku," doplnila policejní mluvčí. Pachatelé vytrhli bankomat ze zdi za pomoci lana poté, co najeli dovnitř motorovým vozidlem. Zařízení se zmocnili podle stejného scénáře neznámí pachatelé na stejném místě také v lednu. Dveře nákupního střediska tehdy rovněž prorazili autem. V bankomatu bylo tehdy podle policistů přes jeden milion korun.

V Plzni zadržela policie fandy Sparty kvůli dýmovnicím a krádeži

V Plzni zadržela policie při sobotním prvoligovém fotbalovém utkání 2. kola mezi Viktorií Plzeň a Spartou Praha několik fanoušků pražského klubu. Tři z nich ve druhém poločase opakovaně odpálili dýmovnice a budou se zodpovídat z přestupku proti veřejnému pořádku, za což jim hrozí pokuta až do výše 3000 korun. ČTK to v neděli sdělil mluvčí plzeňské policie Jaroslav Ibehej. Další příznivec Sparty zase fyzicky napadl fanouška domácího klubu a přinutil ho, aby mu dal dres. Než s ním utekl, zadržela ho policejní hlídka. "Bude stíhán za loupež. Další z fanoušků Viktorie přišel obdobným způsobem o klubovou šálu. Zatím neznámý pachatel mu ji sebral před zahájením utkání," uvedl Ibehej.

Technoparty v Těrlicku skončila, bavila se na ní tisícovka lidí

Technoparty v kempu Pacalůvka na břehu Těrlické přehrady nedaleko Havířova v neděli nad ránem skončila a tanečníci se začali rozjíždět domů. V noci se na břehu přehrady bavila přibližně tisícovka návštěvníků, kolem 10:00 již v kempu zůstalo jen asi 40 lidí. Akce byla hlučná, ale obešla se bez incidentů a větších stížností. ČTK to řekli pořadatelé, policie i starostka Těrlicka. "Akce proběhla bez narušení veřejného pořádku, nemuseli jsme zasahovat. Z našeho pohledu bylo vše v pořádku," řekla mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková. Pouze v sobotu policie přijala jednu stížnost na zvýšený hluk. Policisté přitom již od pátku posílili své hlídky v okolí přehrady, v záloze měli dokonce oddíl těžkooděnců.

Na Chodských slavnostech v Domažlicích byla asi rekordní návštěva

Zřejmě rekordní počet lidí zamířil na letošní ročník Chodských slavností a Vavřinecké pouti v Domažlicích. Počet návštěvníků, kteří o víkendu zaplavili jedenáctitisícové město, mohl dosahovat 40.000 až 50.000, odhadují pořadatelé. Opírají se především o své dlouholeté zkušenosti a různé odhady, protože oficiální statistika se nevede. Technicky to není možné, řekl v neděli ČTK ředitel Městského kulturního střediska Kamil Jindřich. Jako jedno z kritérií organizátoři s nadsázkou uvádějí průchodnost městem. Kdo chtěl projít historickým centrem a nahlédnout do atraktivních stánků řemeslníků, musel se obrnit trpělivostí. Rychlejší chůze nepřicházela v úvahu. Nezbývalo, než se prodírat davem. "Tolik lidí jsme tu snad ještě nikdy nezažili. Byla to nekonečná živá řeka valící se městem. Co je potěšitelné, že stejně plno bylo i na všech koncertech. Zájem o slavnosti stále roste. Myslím si ale, že to město zvládá," poznamenal Jindřich.

Kácení máje završilo v Kyjově folklorní Slovácký rok

Kácení máje udělalo v neděli večer v Kyjově na Hodonínsku tečku za Slováckým rokem, který je nejstarším folklorním festivalem v republice. Jeho první ročník se konal již v roce 1921. Letošní třídenní oslavy tradic z Moravského Slovácka navštívilo podle hrubých odhadů přes 20.000 lidí. Při nejatraktivnějších pořadech ulice a náměstí praskaly ve švech, řekl ČTK starosta Kyjova František Lukl. Organizátoři letos připravili pro příznivce folkloru 35 pořadů, při nichž se zpívalo, tančilo, koštovalo víno a hlavně se připomínaly tradice. K nejoblíbenějším akcím patřil krojovaný průvod, jeho se účastnilo 2000 lidí z 34 obcí Kyjovska. "Pro nás je průvod velká sláva. Starostové jdou v něm samozřejmě v krojích, nesou si obecní prapory a jsou následováni lidmi ze svých obcí. Všude to hýří barvami," doplnil Lukl. Průvod je pro všechny příležitostí pochlubit se svými kroji, které se dědí jako rodinné klenoty po generace.

Na festivalu Keltská noc zahrálo 25 domácích i cizích kapel

Dohromady 25 českých a zahraničních skupin zahrálo při 12. ročníku hudební přehlídky Keltská noc, která skončila v noci na neděli v krkonošském Harrachově. Vystoupily na ní například skupiny Tři sestry, Divokej Bill, Čechomor, Tata Bojs, Lety Mimo, Visací Zámek, Vypsaná fiXa, Sto zvířat, představili se i Jaroslav Uhlíř, Petr Spálený a francouzská legenda Skarface. V sobotu odpadl koncert kapely Ready Kirken, jejíž bubeník si před akcí zlomil ruku. Na festival během tří dnů dorazilo 4500 lidí. Finále festivalu pod širým nebem sledovalo v noci na neděli 2500 návštěvníků. Jako ochozy jim posloužil mamutí skokanský můstek. Neodradilo je ani páteční deštivé počasí, v sobotu a v neděli v noci pršelo již mnohem méně, řekl ČTK pořadatel Keltské noci a manažer Tří sester Pavel Martínek. "V sobotu večer se nám naštěstí vyhnula průtrž mračen. Dole ve městě lilo, pod mamutím můstkem ne," uvedl.

Štěpánka v Montrealu zastavil nejlepší hráč světa Federer

Radka Štěpánka nepustil do finále turnaje v Montrealu nejtěžší možný soupeř Roger Federer. Nejlepší tenista světa porazil v nedělním semifinále českého hráče 7:6 a 6:2 a bude v neděli obhajovat loňské vítězství. Ve skvělé formě hrající Štěpánek byl nicméně v prvním setu fenomenálnímu Švýcarovi vyrovnaným soupeřem. Oba tenisté si drželi podání, oba odvrátili tři brejkboly a jednoznačný nebyl ani tie-break. Šestadvacetiletý Federer se sice ujal vedení 6:3, nevyužil však ani jeden ze tří setbolů. Za stavu 6:6 ale opět získal výhodu a tentokrát už set zakončil. Druhou sadu a celý zápas poté prakticky rozhodl třetí game, v němž osmadvacetiletý Štěpánek ztratil servis a tradičně precizně hrající Federer už utkání dominoval. Štěpánka porazil za hodinu a 21 minut a připsal si proti němu třetí vítězství v kariéře.

České puškařky získaly na univerziádě zlato

Česká výprava na Světové letní univerziádě v Bangkoku v neděli získala první zlatou medaili. Postaralo se o ni družstvo sportovních střelkyň ve složení Lucie Valová, Adéla Sýkorová a Zuzana Šostková, které vyhrálo disciplínu sportovní malorážka na 3x20 ran. České trio dosáhlo na nejcennější kov i díky tomu, že se na rozdíl od zbývajících silných týmů typu Německa, Ukrajiny či Ruska dokázalo vyrovnat se silným větrem. Největší favoritky z Číny zase přišly o lepší výsledek proto, že jim nestihla jedna závodnice odstřílet ve stanoveném čase. Puškařky se postaraly v thajské metropoli o druhý cenný kov pro Česko po bronzu kladivářky Lenky Ledvinové.

Kanoisté nemají po 21 letech z MS medaili, neprošli ani na OH

Česká výprava rychlostních kanoistů se poprvé po 21 letech vrátí z mistrovství světa bez medaile a především v Duisburgu nesplnila cíl v podobě kvalifikace na olympijské hry. Do bojů o účast v Pekingu prošli jen kajakářky Michala Mrůzková s Janou Blahovou a kanoisté Martin Doktor s Jiřím Hellerem, obě posádky ale ve finálových jízdách na 500 metrů nenaplnily očekávání a nevešly se mezi šestici postupujících. Obhájkyně stříbra skončily osmé, Doktor s Hellerem dokonce poslední devátí. Doktor v rozhovoru pro ČTK připustil, že v pátečním semifinále, ve kterém zajeli nejrychlejší čas ze všech posádek, se jejich deblkanoi jelo lépe. "Zhodnotil bych to tak, že jsme jeli, na co jsme aktuálně měli, ale semifinále nám sedlo lépe. To finále nebylo úplně ono," uvedl Doktor nespokojeně.

Volejbalistky Ryšavá a Petrová skončily v Haagu druhé

Volejbalistky Tereza Petrová a Eva Ryšavá obsadily na turnaji Evropského okruhu v Haagu druhé místo. V nedělním finále na nizozemském písku podlehly ve třech setech domácí dvojici Rebekka Kadijková, Merel Moorenová. První sada byla vyrovnaná jen do poloviny, pak Nizozemky rychle získaly rozhodující náskok. Druhý set naopak začaly lépe české hráčky, které záhy vedly 8:3 a šanci už nepustily. V rozhodujícím tie-breaku se ale karta znovu obrátila a za 45 minut proměnily Kadijková s Moorenovou druhý mečbol. Bývalá dvojnásobná mistryně Evropy Ryšavá se přitom dala s Petrovou dohromady pouze dočasně po nedávném zranění Hany Klapalové. V Haagu tato dvojice musela začít v kvalifikaci, v pátek pak hned v prvním kole hlavní soutěže prohrála s krajankami Soňou Novákovou a Petrou Novotnou. Z oprav však potom Petrová a Ryšavá dokázaly dojít až do finále.

Klusák Västerbo Today neměl ani v Mariánských Lázních přemožitele

Jedenáctiletý klusák Västerbo Today udržel v sobotu v Mariánských Lázních tuzemskou neporazitelnost. Při návratu klusáckých dostihů po 18 letech na tamní plochodrážní stadion, který byl postaven v roce 1922 pro dostihové účely, vyhrál hlavní závod, mílovou Cenu Fidji Sund o 80.000 korun. Ihned po startu se prodral do čela s nejvýhodnějším číslem veterán Lucky Fortuna, který začal diktovat svižné tempo šesti soupeřům. V dalším sledu klusal Västerbo Today a za ním New des Coevrons, zatímco US Wowie ztratila naděje na dobrý výsledek cváláním v prvním oblouku. Na protilehlé rovině se Lucky Fortuna s prvním favoritem Västerbo Todayem začali ostatním mírně vzdalovat, pak však do té doby skvěle klusající Lucky Fortuna zacválal a usnadnil soupeři cestu k pátému vítězství za sebou.

Liberec i Bohemians 1905 chtějí odčinit zaváhání z úvodního kola

Napravit reputaci po nepovedeném startu do nového ročníku první fotbalové ligy si mohou v pondělní dohrávce 2. kola fotbalisté Liberce a Bohemians 1905. Domácí Slovan před týdnem herně zklamal na Spartě, "klokani" zase nezvládli obnovenou ligovou premiéru s Ostravou. Favoritem jsou Severočeši, kteří s vršovickým celkem na vlastním hřišti v samostatné historii neztratili ještě ani bod. V Liberci si vstup do nové sezony rozhodně představovali jinak. Nejprve vyhořeli v Poháru Intertoto s kazašským Kostanajem a v prvním ligovém kole pak herně propadli na Spartě. Pokud tak nechce Slovan ztratit hned v úvodu kontakt s čelem tabulky, musí naplno bodovat. "Chceme napravit výkon z prvního kola a vyhrát. Určitě uděláme změny i v systému hry," uvedl trenér Michal Zach, jemuž ligová premiéra v pozici hlavního trenéra zhořkla.

Fotbalisté Slavie porazili Kladno a jsou druzí v tabulce

Fotbalisté Slavie vyhráli i druhý zápas v novém ligovém ročníku a po dnešním vítězství 2:0 nad Kladnem se zařadili na druhé místo tabulky za vedoucí Ostravu, která má lepší skóre. Třetí je Brno díky výhře 4:3 na hřišti Viktorie Žižkov. Pražský nováček je osmý, Kladno kleslo na poslední místo.

Výsledky - 2. kolo: Slavia - Kladno 2:0 (0:0), Žižkov - Brno 3:4 (1:2).

Tabulka: 1.Ostrava22007:26 2.Slavia22003:06 3.Brno21104:34 4.Sparta21101:04 Zlín21101:04 6.Teplice11002:03 7.České Budějovice21012:13 8.Žižkov21014:43 9.Olomouc21011:23 10.Plzeň20201:12 11.Most20113:61 12.Jablonec10010:10 Liberec10010:10 14.Bohemians 190510010:20 Mladá Boleslav20020:20 16.Kladno20020:40

Počasí

V pondělí polojasno, postupně od západu oblačno a místy přeháňky, ojediněle bouřky. Odpolední teploty 22 až 26 stupňů, na horách kolem 18 st. C.

12-08-2007