Denní souhrn zpráv Zprávy

13-08-2007

Vedení ODS vyzvalo k podpoře reformy

Širší vedení ODS v pondělí v podvečer vyzvalo senátory a poslance, aby o návrhu reformy veřejných financí hlasovali ve shodě s koalicí. Reforma je podle usnesení výkonné rady, které novinářům ocitoval premiér a lídr ODS Mirek Topolánek, mimořádnou prioritou nejsilnější vládní strany. Zákonodárci mají hlasovat pro "koaličně dohodnutý pozměňovací návrh", na jehož podobě se strany dohodnou před úterním jednáním sněmovny. Topolánek také řekl, že již jednal s bývalými poslanci ČSSD Milošem Melčákem a Michalem Pohankou, jejichž podporu při hlasování koalice potřebuje. Slíbil jim určité ústupky, ty se ale podle něj základní strukturu koaličního návrhu nezmění. Podle dřívějších informací má být na žádost přeběhlíků zachováno takzvané pastelkovné.

V pátek se lídři ODS, KDU-ČSL a Strany zelených dohodli, že na nadcházející schůzi sněmovny chtějí prosazovat jeden společný pozměňovací návrh. Pokusí se přesvědčit vlastní poslance, aby ho podpořili, nepředkládali vlastní návrhy ani nehlasovali pro požadavky opozice. Schůze dolní komory, která má o vládním reformním balíku rozhodnout, začne v úterý. Zřejmě o týden později by se mělo odehrát rozhodující hlasování.

Lidovec Hovorka nepodpoří reformu s poplatky u lékaře

Lidovecký poslanec Ludvík Hovorka trvá na tom, že vládní návrh reformy veřejných financí nepodpoří, pokud z něj nezmizí poplatky u lékaře a pokud by se měly firemní daně snižovat pod 22 procent. Rozhodovat se prý bude podle toho, jaké změny reformy se lídrům KDU-ČSL podaří s koaličními partnery dohodnout, řekl v pondělí odpoledne, před začátkem jednání koaličních stran o reformě. ODS přitom chce tempo snižování firemních daní ještě zrychlit a úplně to neodmítají ani zelení. Odmítavý postoj k reformě by Hovorka prý vyjádřil přímo hlasováním ve sněmovně, nikoliv tím, že by ze sálu v rozhodující chvíli odešel.

Předseda lidovců Jiří Čunek věří, že Hovorka i další vnitrokoaliční kritici nakonec reformu podpoří. Čunek navíc naznačil, že již počítá i s hlasy dvou bývalých členů ČSSD Miloše Melčáka a Michala Pohanky. Hovořil totiž o 102 poslancích, což je počet, který dá koalice dohromady s těmito dvěma zákonodárci. "Jsem přesvědčen, že ze 102 poslanců není nikdo tak pyšný, že by si myslel, že ten jeho názor je tak nezbytný," řekl Čunek novinářům.

O změně daně z příjmů fyzických osob prý koalice nejedná

Koalice neuvažuje o tom, že by se daň z příjmu fyzických osob snižovala více, než jak předpokládá původní vládní návrh reformy veřejných financí. Novinářům to po pondělním jednání poslaneckého klubu Strany zelených řekla jeho předsedkyně Kateřina Jacques. Žádný pozměňovací návrh k reformě, který koaliční strany v pátek předložily, podle ní není výrazným zásahem do již dohodnuté vládní předlohy. Navržené změny jsou proto až na některé detaily pro zelené přijatelné, uvedla Jacques.

Výraznější snížení daní z příjmu fyzických osob požadují někteří poslanci ODS, úpravy reformy v tomto smyslu navrhla i expertní skupina nejsilnější vládní strany. "Kdyby došlo ke snižování daní u fyzických osob oproti vládnímu návrhu, měli bychom s tím problém, ale tato debata z našeho pohledu neprobíhá," řekla Jacques. Zelení podle ní naopak nemají problém s rychlejším tempem snižování daně z příjmu firem, pokud se nezvýší schodek státního rozpočtu.

Odboráři poslancům dají batoh plný dopisů proti podobě reformy

Zástupci českých odborových svazů, které nesouhlasí s vládou navrhovanou podobou reformy veřejných financí, v úterý uspořádají u Poslanecké sněmovny protestní happening. Jejich představitelé předají předsedovi sněmovny Miloslavu Vlčkovi (ČSSD) batoh plný dopisů proti přijetí reformy adresovaných všem poslancům. "Bude symbolizovat to bahno a kamení, které je podle našeho názoru v tom pomyslném batohu reforem," řekl novinářům předseda Českomoravské konfederace odborových svazů a senátor ČSSD Milan Štěch. Jako "batoh" označují souhrn reformních opatření zamýšlených vládou již delší dobu politici i média. Happeningu se prý zúčastní až několik stovek odborářů. Někteří chtějí využít svého práva a z galerie pro veřejnost sledovat průběh projednávání reformy i hlasování poslanců.

Vláda souhlasí s vypracováním zdravotních zákonů pro reformu

Vláda souhlasila s vypracováním sady devíti zákonů, kterými chce ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) reformovat české zdravotnictví. Podle Julínka tyto normy mimo jiné chtějí zamezit plýtvání, zavést bezpečnostní podmínky pro péči či dohled nad pojišťovnami. Navrhované kontroverzní poplatky za návštěvu lékaře, o nichž sněmovna bude mluvit tento týden, jsou podle něj pouze malou částí reformy. V platnost by nové zákony měly vstoupit k 1. lednu 2009. Současný systém spotřebuje za rok více než 200 miliard korun a podle ministra se zbytečně utratí řádově miliardy ročně.

Vláda tají, jak dál s mýtem

Vláda zatím tají, jakým způsobem se bude rozšiřovat mýtný systém na českých silnicích. O materiálu ministerstva dopravy kabinet jednal v utajeném režimu. Nezodpovězené tak zůstávají tři zásadní otázky: kdy a zda začnou platit mýtné i malé nákladní vozy od 3,5 tuny hmotnosti, zda se systém rozšíří z dálnic i na silnice nižších tříd a jak bude vypadat dodatek smlouvy s firmou Kapsch. Obsah materiálu tají i ministerstvo dopravy. Nedostupné jsou především informace týkající se zpoplatnění malých nákladních aut a dodatku smlouvy s Kapschem. Mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka se pro ČTK vyjádřil pouze k rozšíření mýtného na silnice nižších tříd. "Vláda schválila provedení studie, která ukáže, zda by takový systém nebyl prodělečný," řekl Hanzelka. Na základě těchto studií se ministerstvo rozhodne jak dál.

Vláda schválila převod čtyř miliard korun na prevenci záplav

Vláda schválila převedení čtyř miliard korun ze zrušeného Fondu národního majetku na ministerstvo zemědělství, které z těchto peněz bude financovat protipovodňová opatření. Celkem stát uvolní 15 miliard korun. V příštích šesti letech by měl stát dát na financování programu prevence před povodněmi deset miliard korun. Vedle zdrojů privatizace se na financování prevence má podílet i státní rozpočet a Evropská investiční banka. Dalších nejméně 500 milionů mají představovat vlastní zdroje investorů.

Program je rozdělen do čtyř podprogramů. První je zaměřen na nádrže, druhý na vodní toky - zvyšování kapacity koryt, ochranné hráze nebo zvyšování průtočné kapacity jezů. Třetí podprogram má podpořit zvyšování bezpečnosti vodních děl a čtvrtý studie a průzkumy předcházející budování protipovodňových opatření. Kromě zmíněného programu zahrnuje prevence záplav například také podpory na obnovu, odbahnění a rekonstrukce rybníků či protipovodňová opatření v rámci pozemkových úprav.

Vláda rozhodla, že připraví nový služební zákon a nynější zruší

Vláda souhlasí se zrušením zákona o státní službě, který měl od počátku roku 2009 přinést výhody desetitisícům státních úředníků. Kabinetu zrušení normy navrhl ministr vnitra Ivan Langer, do roku 2009 ji chce nahradit novým zákonem, v němž už nepočítá s velkými privilegii pro státní úředníky. Plánuje pro ně postavení zaměstnanců, jimž pravidla určuje především zákoník práce, kde takové jistoty nejsou. "Chceme nový služební zákon, který by měl znamenat dobré odměňování pro ty, kteří dobře pracují, a snadnější rozvázání pracovních poměrů s těmi, kteří dobře nepracují," uvedl Langer po jednání vlády. Chce uzavírat s některými úředníky smlouvy na dobu určitou, týkalo by se to takzvaných "manažerů veřejné správy".

Zrušením zákona o státní službě by úředníci ministerstev a dalších ústředních orgánů a správních úřadů přišli například o jistotu platového postupu podle kariérního řádu, příspěvek k důchodu, ochranu před politickými vlivy či odbytné při propuštění z organizačních nebo úsporných důvodů až do výše ročního platu. Zákon o státní službě byl schválen v roce 2002, avšak politici od té doby začátek jeho uplatňování oddalují. Podle Langra nevyhovuje současným požadavkům.

Američtí experti zahájili v Brdech měření pro případnou základnu

Tři desítky amerických expertů dorazily v pondělí dopoledne do vojenského prostoru Brdy. Nedaleko Míšova na Plzeňsku budou provádět podrobnější měření a průzkum v lokalitě, která byla navržena pro případné vybudování radarové základny protiraketové obrany USA. Měli by se zde zdržet téměř týden. Američané nejsou v Brdech poprvé, v minulosti zde už různé průzkumy prováděli. Nyní se zaměří na průzkum především geologických podmínek, infrastruktury a dopravní dostupnosti v lokalitě. Počítat by také měli náklady na vybudování části základny. Informace o výsledcích průzkumu by se měly zveřejnit po jeho skončení, řekl ČTK mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Armáda nedovolila novinářům do vojenského prostoru vjet a pořídit fotografie z práce amerických expertů. Podle Čírtka se ale fotodokumentace pořizuje a média ji budou mít k dispozici po skončení průzkumu.

Vedle Američanů budou provádět výzkumy i čeští odborníci. Vojáci, experti ministerstva obrany, odborníci z oboru hygieny a životního prostředí mají na podzim jet na podrobná měření na Marshallovy ostrovy. Tam u radaru, který by se měl přesunout do Čech, provedou vlastní zkoumání. "Bylo třeba vybrat lokalitu tak, aby splňovala parametry na geologické podloží, na dopravní infrastrukturu, a zejména parametry funkčnosti radaru. To znamená volný výhled ve směru střední Asie, tedy v jihovýchodním směru," vysvětlil v červenci důvody pro volbu místa Čírtek. Zároveň to musela být taková lokalita, aby budoucí základna nekomplikovala běžný výcvik české armády ve vojenském prostoru. Ve směru, kterým by radar případně vysílal, není ani jedna z nejbližších obcí - 1700 metrů vzdálené Teslíny ani dva kilometry vzdálený Míšov.

Median: Volby by vyhrála ODS jen o půl procenta před ČSSD

ODS a ČSSD soupeří o pozici nejsilnější strany v zemi: nový průzkum společnosti Median ukázal, že volby by sice nyní vyhrála ODS, ovšem její vítězství by bylo velmi těsné před ČSSD. Nejsilnější vládní strana by získala jen o zhruba půl procenta hlasů více. ODS by měla 33,7 procenta hlasů, opoziční ČSSD 33,3 procenta, uvádí Median na svých internetových stránkách. Rozdíl mezi ODS a ČSSD je natolik malý, že vzhledem ke statistické chybě ve výši 2,9 procenta nelze s jistotou říct, která strana dosahuje větší podpory voličů, řekl ČTK analytik Medianu Arnošt Janeček.

Průzkum dále zjistil, že na třetím místě by byli komunisté se ziskem 13,7 procenta hlasů, čtvrtí zelení s 6,6 procenta hlasů a poslední KDU-ČSL, která by získala 6,2 procenta hlasů. Voleb by se zúčastnilo 61 procent oprávněných voličů, kteří byli zahrnuti do šetření. Minulý týden agentura Factum Invenio zveřejnila svůj průzkum, podle něhož by volby vyhrála ODS se ziskem 33,8 procenta hlasů, druhá by byla ČSSD, kterou by volilo 30,7 procenta hlasů.

V Česku se v rámci humanitární pomoci léčilo 103 malých cizinců

V České republice se v rámci humanitárního programu ministerstev vnitra a zdravotnictví Medevac léčilo od roku 1993 do současnosti 103 dětských pacientů z Bosny a Hercegoviny, Kosova, Iráku, Čečenska a Pákistánu. Akutní léčbu jim poskytují pražské nemocnice, rehabilitaci zajišťuje Olivova dětská léčebna v Říčanech. Na podzim v ní očekávají prvního pacienta z Afghánistánu. Léčebna to sdělila ČTK. Podle červencového rozhodnutí vlády bude humanitární program i nadále pokračovat.

Do Třeště zamíří odborníci na částicovou fyziku

Mezinárodní odborníci na částicovou fyziku se sjedou do Třeště na Jihlavsku, aby diskutovali o posledních otázkách této vědy. Od 19. srpna do 1. září zde dvě mezinárodní výzkumná centra uspořádají Evropskou školu fyziky vysokých energií. Škola je určena postgraduálním studentům. Více než stovka účastníků si vyslechne přednášky předních vědců, například držitele Nobelovy ceny Jima Cronina z Univerzity Chicago. Školu pořádá CERN ve spolupráci se Spojeným ústavem jaderných výzkumů v Dubně. Za českou stranu se na ní podílí Akademie věd, Univerzita Karlova a České vysoké učení technické v Praze.

"Nacházíme se na prahu nové fyziky," řekl novinářům člen mezinárodního organizačního výbor Jiří Niederle. Podle něj totiž stojí nejen částicová fyzika před řadou problémů, které se za poslední léta nakupily, a které zatím nebylo možné uspokojivě zodpovědět. Pokrok by podle něj mohlo přinést zejména spuštění nového urychlovače v Evropské laboratoři pro částicovou fyziku (CERN) v Ženevě. Toto obří zařízení má přinutit protony k pohybu téměř o rychlosti světla a k vzájemným kolizím, začít fungovat by mělo v květnu příštího roku. Niederle se domnívá, že přispět by mohlo například k objevu dalších dimenzí.

Tempo růstu průmyslové výroby v červnu zpomalilo na 6,9 procenta

Průmyslová výroba v červnu zpomalila růstové tempo na 6,9 procenta z květnových 7,5 procenta. Oznámil to Český statistický úřad. Meziměsíčně průmyslová produkce stoupla o procento. K červnovému růstu nejvíce přispěla výroba dopravních prostředků, elektrických a optických přístrojů a výroba a opravy strojů. Podle analytiků červnové údaje potvrdily, že rekordní růsty průmyslu jsou již minulostí. I nadále ale průmysl v tuzemsku překonával růstem evropský průměr.

Stavebnictví v červnu letos poprvé pokleslo

Stavební výroba v červnu meziročně klesla o 4,4 procenta, a zaznamenala tak po třináctiměsíčním nepřetržitém růstu poprvé nižší výsledek ve srovnání s předchozím rokem. Oznámil to Český statistický úřad. Proti předchozímu měsíci červnová stavební produkce očištěná od sezonních vlivů klesla o 0,2 procenta. Za poklesem výroby stojí podle analytika společnosti Next Finance Vladimíra Pikory především vysoká srovnávací základna z loňského roku, kdy se řada lidí snažila ještě utéci před možným růstem DPH u stavebních prací a brala si hypotéky. Nezvykle teplá zima umožnila podle Pikory boom výstavby v měsících, kdy se obvykle tolik nestaví. "Tím došlo v mnoha oblastech k nezvyklému vyčerpání zásob výrobců a prodejců stavebního materiálu, což výstavbu brzdí a komplikuje. Navíc stavební firmy hlásí problémy s nedostatkem lidí, kteří by měli požadovanou kvalifikaci," dodal Pikora. Z většího nadhledu je však podle analytika vidět, že se odvětví daří. Průměrné tempo růstu za posledních 12 měsíců činí 13 procent a za celé první pololetí vzrostlo odvětví o 12,7 procenta.

Rolníci sklidili 95 procent obilí, výnosy meziročně vyšší

Letošní žně se chýlí k závěru; rolníci podle šetření ministerstva zemědělství k dnešku sklidili 95 procent z celkových 1,46 milionu hektarů obilí. Průměrný výnos nyní činí 4,5 tuny z hektaru, meziročně o 7,7 procenta více. Sklizena je také prakticky veškerá řepka, jejíž produkce meziročně stoupla o 18 procent na 1,04 milionu tun. Podle dosavadních výsledků je sklizeno 6,23 milionu tun základních obilovin proti loňské celkové produkci 5,77 milionu tun. "Postupem prací jsou to jedny z nejlepších žní poslední doby," řekl ČTK prezident Agrární komory Jan Veleba. Tento týden by podle něj mohly být práce hotovy. Sklizen je prakticky veškerý ozimý ječmen a skoro všechna ozimá pšenice, která představuje zhruba polovinu ploch obilí. V poslední desetině jsou žně jarního ječmene a žita. Kolem tří čtvrtin jsou práce u jarní pšenice a ovsa. Výnosy obilovin jsou většinou vyšší než loni. U některých, třeba žita a ozimého ječmene, činí nárůst desítky procent. Zhruba na loňské úrovni zůstala produkce z hektaru jen u jarní pšenice.

KDU-ČSL se distancovala od Svobodova návrhu k financování církví

Vedení KDU-ČSL se neztotožňuje s návrhem člena strany, ministra Cyrila Svobody na financování církví. Svoboda navrhl, aby všichni katolíci každý měsíc posílali své církvi jedno procento ze svého příjmu. Tím by se podle něj církev vymanila ze závislosti na státu. Svobodův názor je jeho "osobním příspěvkem do debaty a není oficiálním stanoviskem KDU-ČSL," uvedla strana v tiskovém prohlášení po jednání předsednictva. Řešení problematiky vztahu státu a církví podle předsednictva spadá do kompetence ministra kultury Václava Jehličky (rovněž KDU-ČSL) a návrhy na jeho úpravu budou lidovci konzultovat s koaličními partnery.

Cheb se kvůli lesu v Bavorsku obrátí na ministerstvo zahraničí

Město Cheb se zřejmě obrátí na ministerstvo zahraničí, aby mu pomohlo v jednání s Německem ohledně lesa, který město vlastní v sousedním Bavorsku. Podmínky, které nabídla bavorská vláda Chebu zároveň s nabídkou na odkoupení, jsou totiž pro Cheb jen těžko přijatelné, řekl novinářům starosta Chebu Jan Svoboda. Cheb se už mnoho let snaží získat přístup ke svým asi 600 hektarům lesa v Německu. Les je sice i podle německých soudů skutečně majetkem Chebu, ale podle zákona z 50. letech je ve správě bavorského státu. Cheb nemá přístup ani ke kontu, kam jsou odváděny peníze z hospodaření v lese.

Višňová chce zjistit přímo v Polsku, co zavinilo páteční povodeň

Obec Višňová chce zjistit přímo v Polsku, co zavinilo páteční povodeň, která se přihnala zpoza hranice z vysokých hald v okolí elektrárny Turov a hnědouhelných dolů. Radnice se rovněž pokusí s Poláky jednat o náhradě způsobených škod a o jejich likvidaci. Obec požádala Liberecký kraj, aby jí při jednání s Poláky pomohl. "Dnes jsme začali zjišťovat, na koho se v Polsku obrátit - jestli na elektrárnu v Turově nebo na místní samosprávu," dodal liberecký hejtman Petr Skokan.

Velká voda z polských hald do Višňové přinesla bahno a jemný jíl. Vznikly škody na fasádách, nečistoty pronikly také do studní. Pokryly trávníky a hřiště, zanesly garáže a přízemí domů, ucpaly propustky. Podle meteorologů spadlo na haldy v Polsku v pátek během dvou hodin více 100 milimetrů srážek. Na metr čtvereční se sneslo 100 litrů vody, jímky ji nezachytily a do Višňové se valila dvěma malými potoky.

Pražský primátor pokřtil tučňáka, symbol povodňového úsilí

Pražský primátor Pavel Bém pokřtil v trojské zoo tučňáka, který je symbolem povodňového úsilí o obnovu zahrady. Byly to křtiny pouze symbolické, tučňák jménem Milovník už před pěti lety zažil evakuaci. "Zoo se po povodních dostala na špičku mezi evropskými zahradami," řekl ředitel pražské zoo Petr Fejk. Její obnova i výstavba nových pavilonů stála téměř půl miliardy korun. Největší část peněz, 300 milionů korun, věnoval magistrát, 30 milionů darovali přispěvovatelé. Zbylé peníze získala zoo z plnění pojistné smlouvy. Zrekonstruováno nebo nově vybudováno bylo 25 menších expozic, 13 budov v zázemí a sedm velkých pavilonů. Největším a nejnákladnějším z nich je pavilon Indonéská džungle. "Investice do zoo nekončí, připravujeme pavilon hrochů a slonů," řekl radní Milan Richter. Výstavbu magistrát plánuje na roky 2008 až 2010. Na současném místě zvířata nejsou v bezpečí před velkou vodou.

Zoo po opravě navštěvuje více lidí než dřív. Loni přišlo zhruba 1,2 milionu návštěvníků, před povodněmi se jich chodila na zvířata podívat polovina. Podle Fejka je možné, že se i zvířata v nové zoo cítí lépe. Loni se totiž narodilo více než tisíc nových mláďat, před 500letou vodou jich ročně přicházelo na svět zhruba 300. Jen tučňáků se letos narodilo šest, od povodní pak 29. Tučňák Milovník je otcem celkem 12 mláďat.

Počasí v České republice

Je polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Teploty v úterý vystoupí na 24 až 28 stupňů Celsia.

13-08-2007