Denní souhrn zpráv Zprávy

14-08-2007

Sněmovna bude pokračovat v jednání o reformě veřejných financí ve středu

Schůzi dolní komory, která má rozhodnout o reformě veřejných financí, poslanci na žádost klubu ODS přerušili do středečního rána. Socialisté a komunisté vládní reformní balík odmítají, podle nich většinu lidí poškodí a vydělají na něm jen ti nejbohatší.

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek v úterý odpoledne uvedl, že už existuje jen jeden návrh, o kterém koalice povede závěrečné jednání. Na dotaz, zda si je jist tím, že získá pro reformu podporu bývalého ministra financí a svého stranického kolegy Vlastimila Tlustého, uvedl, že poslanci jsou svéprávní.

S podporou reformy ještě v úterý odpoledne váhal lidovec Ludvík Hovorka, který novinářům řekl, že nadále odmítá, aby za návštěvu u lékaře platily i děti mladší patnácti let. Podle kuloárových informací se může stát, že koalice vsadí na to, že reformu prosadí i bez Hovorky, s podporou bývalých sociálních demokratů Michala Pohanky a Miloše Melčáka.

Kdy přesně bude reformu schvalovat Poslanecká sněmovna, zatím není jasné. Očekává se, že by to mohlo být příští týden. ČSSD a KSČM ale požadují delší čas, podle nich bude třeba nejprve pečlivě posoudit navržené změny reformy.

Pohanka: Když vláda vyjde našim návrhům vstříc, reformu podpoříme

Poslanci a bývalí členové ČSSD Michal Pohanka a Miloš Melčák podpoří vládní reformu financí, pokud koalice přistoupí na jejich požadavky. Pohanka v úterý v rozhovoru s novináři nechtěl vyjmenovat, co s Melčákem navrhuje. Vadí mu prý ale například to, že vládní předloha počítá s tím, že ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny by volila i odvolávala na návrh správní rady vláda. "To není optimální," uvedl. Dodal, že s Melčákem postupují v "absolutní shodě". Koalice podporu či aspoň toleranci Melčáka s Pohankou potřebuje. Sama má totiž ve dvousetčlenné dolní komoře jen 100 mandátů a socialisté i komunisté reformu odmítají.

Odboráři předali poslancům dopisy proti podobě reformy

Zástupci odborů, které nesouhlasí s podobou vládní reformy veřejných financí, v úterý uspořádali protestní happening před sídlem Poslanecké sněmovny. Jen pár minut předtím, než o dalším osudu reformy začala sněmovna jednat, předali jejímu předsedovi Miloslavu Vlčkovi (ČSSD) batůžek obsahující dopisy adresované všem poslancům. Před vchodem do sněmovny se sešlo několik stovek odborářů. "Chtěli bychom je upozornit, že tady nejsou pro úzkou skupinu vyvolených, ale že jsou tady pro všechny občany, a také bychom chtěli, aby podle toho přistoupili k reformě," řekl na adresu poslanců předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a senátor Milan Štěch (ČSSD), který Vlčkovi dopisy předal.

Odboráři v dopisech uvádějí, že nejsou proti reformě veřejných financí jako takové, ale proti její podobě navrhované vládou. Podle jejich názoru vládní "reformní batoh" připraví veřejné rozpočty o miliardy korun a budou z něj mít prospěch pouze bohatí lidé.

Vlček trvá na volbě prezidenta počátkem února

Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) trvá na tom, že svolá poslance a senátory k volbě příštího prezidenta 7., nejpozději 8. února 2008. Jak sám uvedl, slíbil to prezidentu Václavu Klausovi a nehodlá na tom nic měnit. Podle úterních Lidových novin si předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek a poslanec ČSSD David Rath přáli, aby se volba prezidenta v příštím roce konala co nejblíže k 7. březnu, kdy současné hlavě státu vyprší mandát. Paroubek a Rath tak podle listu chtěli Klause ponížit. Pokud by se totiž prezidentská volba konala až 7. března a trvala déle, musel by se Klaus z kanceláří na Hradě vystěhovat.

O znovuzvolení Klause usiluje ODS. Lidovci si se svým návrhem dali čas zhruba do poloviny října. Rozhodnuti nejsou ani zelení a komunisté. ČSSD se chce dohodnout s ostatními stranami na silné osobnosti, která bude schopná porazit nynějšího prezidenta. Nejčastěji se mluví o tom, že by Klausovým soupeřem mohl být exministr zahraničí Jiří Dienstbier. Strana SNK ED uvažuje o nominaci bývalého šéfa české diplomacie Josefa Zieleniece, který ovšem kandidaturu podmiňuje širší politickou podporou.

O Vondruškovi bude sněmovna jednat patrně v září, řekl Filip

Sněmovna se imunitou komunistického poslance Josefa Vondrušky bude zabývat patrně v září. Novinářům to řekl předseda KSČM Vojtěch Filip. O vydání Vondrušky k trestnímu stíhání požádal žalobce. Vondruška je podezřelý z trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele, konkrétně z týrání vězňů, což poslanec popírá. Filip je přesvědčen o tom, že případ je ryze politický. Pokud se dostane před soud, Vondruška se podle něj nemá čeho bát.

Mandátový a imunitní výbor by měl žádost o vydání Vondrušky projednat ve středu. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš již dříve uvedl, že by Vondruška měl vstřícně nabídnout, že se vzdá imunity. Pokud by Vondruška sám nepožádal o zbavení imunity, bude potřebovat imunitní výbor další dny na to, aby se s kauzou podrobněji seznámil. Jeho předseda Miloslav Kala (ČSSD) i místopředsedkyně za ODS Eva Dundáčková již dali najevo, že jsou nakloněni spíše tomu, aby byl Vondruška k trestnímu stíhání vydán.

Podle historika Tomáše Bursíka, který studoval personální spis bývalého vězeňského dozorce Vondrušky, byl Vondruška aktivní "až horlivý" příslušník Sboru nápravné výchovy. Podnět k vyšetřování jeho působení v 70. a 80. letech podal loni v září bývalý disident a aktivista Petr Cibulka.

Inspekce ministra vnitra se zabývá kauzou vicepremiéra Čunka

Inspekce ministra vnitra se v úterý začala zabývat podnětem šéfa brněnského státního zastupitelství Petra Coufala na postup vyšetřovatele Milana Šošovičky, který měl na starosti případ lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka. ČTK to sdělil Petr Vorlíček z tiskového odboru ministerstva vnitra. Jihlavský státní zástupce Arif Salichov minulý týden zastavil Čunkovo trestní stíhání kvůli řadě procesních a skutkových vad v policejním vyšetřování a nesrovnalostem ve výpovědích hlavní svědkyně Marcely Urbanové. Za nejzávažnější pochybení považuje právě počínání vyšetřovatele Šošovičky. Dohledová prověrka brněnského krajského státního zastupitelství prý potvrdila, že závěry Salichova o zastavení trestního stíhání Čunka byly v pořádku.

Čunek byl podezřelý z toho, že jako starosta Vsetína přijal před pěti lety od realitní společnosti půlmilionový úplatek. Salichov vytýká Šošovičkovi, že poskytl svědkyni Urbanové na její žádost celý znalecký posudek z psychologie. Salichov uvedl, že vyšetřování v Přerově bylo vedeno jednostranně a tendenčně. Ministr vnitra Ivan Langer minulý týden řekl, že inspekce se již dříve právě kritizovaným zpřístupněním posudku Urbanové zabývala. Dozorující státní zástupce v Olomouci ale tehdy vyšetřování inspekce zastavil. Inspekce se proti tomuto kroku odvolala, ale žalobci v Ostravě jej potvrdili.

Biskupové: Svobodův návrh by církvi vynesl třetinu jeho výpočtu

Návrh lidoveckého ministra Cyrila Svobody na financování katolické církve by podle České biskupské konference (ČBK) vynesl maximálně třetinu jeho výpočtu. Svoboda navrhl, aby katolíci své církvi posílali každý měsíc procento ze svého platu. Předseda ČBK Jan Graubner ve vyjádření biskupů uvedl, že by tak katolíci byli finančně příliš zatížení v porovnání s ostatními, protože už nyní své církvi dávají peněžní dary.

Svoboda podle Mladé fronty Dnes spočítal, že odvody by se mohlo ročně od věřících vybrat 600 milionů až dvě miliardy korun. Tím by se podle něj církev vymanila ze závislosti na státu. Šéf Legislativní rady vlády nevěří, že bude schválen zákon týkající se církevních restitucí, navrhl tedy toto řešení.

Podle Graubnera je v katolické církvi výdělečně činných 130.000 lidí, věřící prý už nyní dávají na provoz církve více než 600 milionů. "Snad bychom měli vzít v úvahu, kde se nachází ta většina výdělečně činných katolíků, kteří nemají pražské platy. Snad bychom měli myslet na to, že jsou to právě tito lidé, kteří mají početnější rodiny, čímž dělají velkou službu vymírající společnosti, ale za cenu životního minima," vyjádřil se arcibiskup. Ptá se, zda je spravedlivé žádat po těchto lidech další oběti. Připomíná také, že církevní památky, na které stát přispívá nedostatečně, jsou významnými objekty cestovního ruchu, a vynášejí tak státu a společnosti mnohem více.

ČR uzavře tři velvyslanectví

Česká republika v blízké době uzavře velvyslanectví v Singapuru, Uruguayi a Zimbabwe. Svoji činnost ukončí také konzuláty v Bonnu, jihoafrickém Kapském městě, Katovicích v Polsku a italském Miláně. Rozhodnutí ministerstva zahraničí reaguje na členství České republiky v EU, výkon předsednictví v Radě EU v první polovině roku 2009 či na blížící se vstup České republiky do schengenského prostoru. O uzavření některých ze zhruba 120 českých zastupitelských úřadů nebo jejich reorganizaci se hovoří již delší dobu. Česká diplomacie také plánovala přesun části obchodních radů z velvyslanectví v západních zemích směrem na východ. Od roku 2005 ČR naopak otevřela celkem sedm zastupitelských úřadů: velvyslanectví v Afghánistánu, Makedonii a Moldavsku a generální konzuláty v ukrajinském Doněcku, americkém Chicagu, Torontu v Kanadě a také styčnou kancelář v Kosovu.

Bývalý policista byl obžalován kvůli napadení Jacques

Městské státní zastupitelství v Praze obžalovalo bývalého policistu Tomáše Čermáka kvůli útoku na poslankyni Strany zelených Kateřinu Jacques. Potvrdil to mluvčí zastupitelství Martin Omelka. Sporný zákrok se odehrál při loňském prvomájovém protestu proti demonstraci neonacistů v Praze. Vše tehdy skončilo konfliktem mezi policií a členy Strany zelených v čele s Jacques. Tehdejší ředitelka sekce lidských práv úřadu vlády uvedla, že ji policista bezdůvodně a brutálně napadl a zbil. Čermák byl následně propuštěn od policie a obviněn ze zneužití pravomoci veřejného činitele, ublížení na zdraví a omezování osobní svobody. Obvodní žalobci chtěli původně stíhání Čermáka zastavit, nadřízené pražské městské státní zastupitelství s tím však nesouhlasilo. Kateřina Jacques ocenila, že se případem začne zabývat soud. "Usilovala jsem o to, aby se kauza dostala k soudu. Jde o sjednání práva a já se cítím být poškozena. O vině ať rozhodne soud," řekla ČTK.

Extremisté chtějí demonstrovat na podporu Čermáka

Demonstrovat proti Straně zelených se 1. září chystají příznivci Vlastenecké fronty a Národního sjednocení. První část akce začne na Karlově náměstí v Praze, kde si pravicoví extremisté chtějí připomenout bývalého policistu Tomáše Čermáka a jeho zásah proti nynější poslankyni Strany zelených Kateřiny Jacques. Z Karlova náměstí se chtějí demonstranti po skončení "pietního aktu za Tomáše Čermáka", který se pro ně stal jednou z prvních obětí plíživé zelené totality, vydat do Ostrovní ulice před sídlo zelených. Podle Čermákova obhájce Jaroslava Janečka se chce bývalý policista demonstrace osobně zúčastnit. "Přijde a rád," uvedl advokát s tím, že by zde Čermák chtěl vystoupit také před televizními kamerami.

iDnes: Inspekce chce obvinit policistu, bránil prý prodeji nábojů

Inspekce ministra vnitra navrhla obvinit vysokého důstojníka z policejního prezidia Antonína Kremla ze zneužití pravomoci veřejného činitele, uvedl server iDnes.cz. Ředitel policejního útvaru pro dohled a dozor nad problematikou zbraní údajně způsobil milionovou škodu firmám, kterým bránil uvést na trh vyzkoušené náboje. "Inspekce ministra vnitra předala případ související s činností ředitele služby správních činností policejního prezidia obvodnímu státnímu zastupitelství s návrhem na zahájení trestního stíhání koncem července," řekl ČTK mluvčí ministerstva Petr Vorlíček.

Podle serveru Kreml nerespektoval rozhodnutí Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva. Výrobci nábojů, firmě Multiagro, a prodejci B.V.S. údajně způsobil škodu tři až pět milionů korun. Obvinění dosud podle iDnes.cz nepadlo, prý kvůli letním dovoleným. Plukovník tak stále zůstává ve funkci.

Policie začala v lednu u prodejců zajišťovat dva druhy střeliva, které distribuuje firma Multiagro. Jednalo se o střely s ocelovým jádrem. Podle policejního prezidia šlo o zakázané střelivo. Vyzvalo proto také držitele zbrojních pasů, aby náboje odevzdali. Firma ale tvrdila, že střelivo řádně prošlo státní zkušebnou a smí být distribuováno na civilní trh. Proto také podala trestní oznámení pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

Ceny dovozu meziročně vzrostly

Ceny dováženého zboží v červnu po devíti měsících poklesu opět vzrostly. Dovozní ceny se meziročně zvýšily o 0,5 procenta, vývozní byly vyšší o 3,5 procenta ve srovnání s loňským červnem. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Proti předchozímu měsíci se dovozní ceny zvýšily o 1,3 procenta, vývozní ceny vzrostly o 1,1 procenta. Červnový růst byl nejvíce ovlivněn zvýšením cen polotovarů o 4,3 procenta, hlavně výrobků z korku a dřeva. Výrazně se zvýšily i ceny surových materiálů, především rud a kovů, a ceny chemikálií, zejména umělých hnojiv. Z významnějších skupin se naopak nejvíce snížily ceny strojů a dopravních prostředků, a to o 2,4 procenta. Pokles zaznamenaly zejména kancelářské stroje a zařízení k automatickému zpracování dat. Na růst cen vývozu mělo největší vliv zvýšení cen polotovarů. Nejvíce rostly ceny surových materiálů, o 18,4 procenta. Zvýšily se ceny všech sledovaných skupin.

Těžba uranu v Česku klesá, těží se ale dál

Tuzemská těžba uranu v Česku od začátku 90. let klesá, loni se tu podle údajů Světového jaderného sdružení vytěžilo 359 tun. Těžit se ale bude minimálně do roku 2012, a pokud bude těžba ekonomicky výhodná, pravděpodobně ještě déle. Hlavním důvodem další těžby je rostoucí cena suroviny na komoditních trzích a stabilní poptávka ze strany jaderných elektráren. Současná produkce je jen zlomkem toho, co se v tuzemsku vytěžilo během minulého režimu. Na konci 50. let se na území Česka vyprodukovalo zhruba 3000 tun uranu ročně. Od roku 1945 bylo v zemi vytěženo celkem 110.000 tun uranu. Za více než 50 let činnosti uranového průmyslu bylo na území České republiky nalezeno 164 ložisek uranu. Nyní je jediným otevřeným uranovým dolem v Česku lokalita Rožná v Dolní Rožínce na Vysočině. Menší ložiska rudy se v Česku nacházejí ještě u Brzkova na Jihlavsku a u Osečné na Liberecku. Doly v Jáchymově a na Příbramsku, které patří v Česku k nejznámějším, jsou již zcela vytěženy.

Lázně Luhačovice neuspěly u NSS s žalobou kvůli známce Vincentky

Lázně Luhačovice neuspěly u Nejvyššího správního soudu (NSS) se žalobou proti rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví, který jim v roce 2000 odmítl zapsat ochrannou známku minerálky Vincentky. Ponechal ji tehdy pouze společnosti Léčivé vody, která Vincentku stáčí do láhví. Lázně tvrdily, že jde o všeobecně známou ochrannou známku, vodu prý navíc již po desetiletí používají při léčebných procedurách. Soud argumenty nepřijal a žalobu zamítl. Podle soudců by nebylo vhodné, aby obchodní označení Vincentka používaly obě společnosti. Lázně však stejně jako dosud mohou minerálku užívat k lázeňským procedurám, oba subjekty totiž mají povolení vodu čerpat.

Vincentka se používá k léčebným účelům již od 17. století. Zbytková mořská voda má zdraví prospěšné účinky, díky obsahu solí a minerálů pomáhá při onemocnění dýchacích cest či hlasivek nebo při vředových chorobách žaludku a dvanácterníku. Doporučuje se i sportovcům po velkých ztrátách potu nebo lidem, kteří trpí následky nemírného pití alkoholu.

Končí karanténa kvůli ptačí chřipce

Ve středu se na Orlickoústecko znovu smí vrátit drůbež. Končí totiž karanténa, která zde byla nařízena kvůli výskytu nebezpečného viru H5N1 ptačí chřipky. Zemědělské podniky i drobnochovatelé si budou moci pořídit nové chovy. Jak ale uvedl Radek Axmann z Krajské veterinární správy, pro komerční chovy stále platí mimořádná veterinární opatření. Velkochovatelé i nadále musejí chovat drůbež uzavřenou, sledovat její zdravotní stav, zaznamenávat spotřebu vody a krmiva a hlásit podezření na případný výskyt onemocnění. Do odvolání se také nesmí na území České republiky pořádat výstavy a trhy ptactva. Lidé, kteří chovali domácí drůbež, ji smějí vypustit do venkovních výběhů. V ohnisku nákazy, kde byla drůbež utracena, si drobnochovatelé znovu mohou drůbež pořídit. Škody způsobené likvidací ptačí chřipky půjdou do desítek milionů korun. Na přelomu června a července bylo vybito ve velkochovech v Tisové, Noříně, Kosoříně, Netřebech, Zářecké Lhotě a Loučkách téměř 200.000 kusů drůbeže a zhruba 1900 kusů domácí drůbeže.

Cimrmanologická expedice pokořila v Altaji vyhlédnutou horu

Expedice českých cimrmanologů v pátek pokořila vyhlédnutou horu v ruském pohoří Altaj. Cesta, uskutečněná s cílem pojmenovat horu po fiktivním českém géniovi Járovi Cimrmranovi, byla úspěšná, řekli po návratu do Moskvy ČTK členové výpravy. Na vrcholu byla vztyčena česká vlajka a zakopána vrcholová kniha se jmény všech, kdo na expedici pod heslem "Národ tobě, Járo Cimrmane!" přispěli. Samotná hora se však po Cimrmanovi zatím nejmenuje.

V Mikulově obnoví historickou mikve

Do roka bude v Mikulově na Břeclavsku obnovena židovská obřadní lázeň ze 16. století - takzvaná mikve. Stane se v pořadí již třetím místem v republice, které budou moci židé používat k obřadům. Podle místostarosty Mikulova Eduarda Kulhavého přijde obnova lázně na dva miliony korun. Mikve byla nalezena před dvěma lety při výkopových pracích. I po staletích splňuje podmínky, aby mohla být jako obřadní lázeň obnovena, má totiž přirozený přítok vody. Nyní stačí jen obnovit vlastní nádrž a upravit její okolí. Funkční mikve v České republice jsou zatím jen v Praze a Brně. Mikve byly neodmyslitelnou součást židovských měst. Byly umísťovány do sklepů objektů sousedících s modlitebnami, kde je tvořily nádrže z kamene. Mikve byly používány k pomyslné očistné koupeli v době svátků.

Tenista Štěpánek se vrací do daviscupového týmu

Tenista Radek Štěpánek se po třech letech vrací do daviscupového týmu, a bude tak k dispozici nehrajícímu kapitánovi Jaroslavu Navrátilovi pro zářijovou baráž se Švýcarskem. Štěpánek nehrál v prestižní týmové soutěži od září roku 2004, kdy se představil v utkání v Paraguayi. Poté kvůli snaze dostat se co nejvýše na světovém žebříčku a po sporech s tehdejším kapitánem Cyrilem Sukem nereprezentoval. Loni v prosinci karvinský rodák oznámil, že je pro něj Davis Cup uzavřenou kapitolou. Pokud Navrátil Štěpánka skutečně nominuje, zvýší se české šance na úspěch v utkání, na něž do pražské Sazka Areny s největší pravděpodobností dorazí nejlepší tenista světa Roger Federer. Utkání se hraje od 21. do 23. září.

Fenin se poprvé dostal do fotbalové reprezentace

Dvacetiletý útočník Martin Fenin byl poprvé v kariéře povolán do seniorské reprezentace. Hráč Teplic, který zazářil na nedávném mistrovství světa do 20 let a v prvních dvou ligových kolech nastřílel tři branky, je v nominaci kouče Karla Brücknera na přípravný zápas v Rakousku. Ten se uskuteční 22. srpna ve Vídni. Po roce se v reprezentaci objevuje záložník Salcburku Karel Piták, chybí naopak obránce AC Milán Marek Jankulovski.

Počasí

Ve středu meteorologové čekají polojasno, během dne v Čechách přechodně oblačno a na západě ojediněle slabý déšť. Teploty 27 až 31 stupňů, na horách kolem 22 stupňů Celsia.

14-08-2007