Denní souhrn zpráv Zprávy

15-08-2007

Sněmovna o reformě zřejmě rozhodne 21. srpna

Opozici se ve středu v Poslanecké sněmovně nepodařilo oddálit hlasování o vládní reformě financí. Poslanci o ní tedy zřejmě rozhodnou v úterý 21. srpna. Socialisté a komunisté se pokusili vrátit předlohu k novému projednání výborům, případně odložit závěrečné hlasování o reformě na 24. září. Zdůvodnili to tím, že koalice své pozměňovací návrhy o rozsahu 62 stran předložila teprve ve středu ráno. Sněmovna ale hlasy koaličních poslanců a dvou bývalých sociálních demokratů Miloše Melčáka a Michala Pohanky návrh opozice odmítla. Poslanci pak začali přednášet jednotlivé pozměňovací návrhy, se společným koaličním návrhem se na sněmovnu obrátil i premiér Mirek Topolánek. Vláda reformu i přes odpor levice zřejmě prosadí.

Koalice chce prosadit snížení daní

Lídři koaličních stran se v úterý před půlnocí shodli na změnách reformy veřejných financí, které jsou podle nich přijatelné pro všechny vládní poslance. Jak vyplynulo z vyjádření šéfů vládních stran po jednání v úterý večer, daně by měly v příštích letech klesnout víc, než kabinet původně navrhl. Firemní daně se příští rok sníží na 21 procent. Daň z příjmu fyzických osob by se podle nové koaliční dohody měla příští rok snížit tak, jak s tím počítala původní vládní předloha. Činila by tak 15 procent ze superhrubé mzdy (23,1 procenta reálného zdanění). V roce 2009 by ale měli lidé platit daň z příjmu 12,5 procenta (zhruba 19 procent reálného zdanění). Výsledný kompromis zohledňuje představy kritika vládního plánu Vlastimila Tlustého (ODS), se snížením daní souhlasí i zelení, kteří se minulý týden vyjadřovali k návrhům Tlustého skepticky. Už v úterý však řekli, že ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) je přesvědčil o tom, že státní rozpočet se i bez těchto daní naplní. Poslankyně zelených Olga Zubová potvrdila, že je její strana připravena koaliční návrh podpořit.

Melčák a Pohanka reformu podpoří

Poslanci Miloš Melčák a Michal Pohanka, dva bývalí členové ČSSD, se dohodli s premiérem Mirkem Topolánkem na podpoře reformy. Předseda vlády jim ustoupil v tom, že reforma zachová daňové zvýhodnění stravenek. Vyplývá to ze společného prohlášení Topolánka, Melčáka a Pohanky. Topolánek se s Pohankou a Melčákem dohodl v noci také na tom, že do reformy se promítnou i některé další požadavky obou poslanců. Ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny by neměla jmenovat a odvolávat vláda, jak předpokládá původní návrh reformy. Shodli se prý také na návrhu, který "povede k zatraktivnění našeho daňového prostředí pro společnosti hospodařící ve strukturách holdingu". Zvýšit by se podle nich měla hranice povinnosti vedení podvojného účetnictví pro podnikatelské subjekty na 25 milionů korun ročního obratu. Pohanka řekl, že z 15 připomínek, které s Melčákem měli, se jich do reformy dostala polovina.

Hovorka reformu nepodpoří, koalice se bez něho ale může obejít

Lidovecký poslanec Ludvík Hovorka vládní reformu veřejných financí nepodpoří. Po úterním večerním jednání poslaneckého klubu KDU-ČSL řekl, že nemůže reformě svůj hlas dát. Nepřijatelné pro Hovorku bylo především to, že se koalice nedokázala dohodnout na osvobození dětí od poplatků u lékaře. Kompromisní návrh koalice počítá s tím, že budou poplatky u lékaře platit všechny děti. Kompenzovat by to ale měla daňová sleva na dítě, která by měla vzrůst nejméně o 100 korun. Z vyjádření předsedkyně klubu KDU-ČSL Michaely Šojdrové vyplynulo, že ostatní lidovci kompromisní návrh změn v reformě podpoří. Vládní strany - ODS, lidovci a zelení - mají ve dvousetčlenné dolní komoře dohromady 100 vlastních hlasů. Ztráta Hovorkova hlasu pro koalici znamená, že potřebuje jednotu všech svých ostatních poslanců a spoléhat musí zároveň na podporu Melčáka a Pohanky. Právě jejich dva hlasy umožňují to, aby se koalice mohla obejít bez hlasu jednoho svého poslance.

Když reforma projde, ČSSD na ni podá ústavní stížnost

Pokud vláda prosadí reformu financí v podobě, kterou nyní projednává sněmovna, sociální demokraté proti ní podají ústavní stížnost. Reforma bude podle ČSSD znamenat větší výdaje pro více než 90 procent obyvatel země. Snížení daně z příjmu totiž doprovodí i snížení odečitatelných položek a zvýšení cen. "Snížení daní bude činit rozdíl v desetikorunách či stokorunách, které lidem z kapes vytáhnou vyšší ceny," řekl exministr financí a místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Největší opoziční strana také tvrdí, že vládní návrh znamená prohloubení veřejného deficitu. O ústavní stížnosti mluvili sociální demokraté už v uplynulých týdnech. Jejich rozhodnutí podat stížnost prohloubil podle předsedy sněmovního klubu ČSSD Michala Haška "přílepek" ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) o cenách léčiv, který tvoří podstatnou část projednávaného vládního pozměňovacího návrhu.

Analytici: Reforma je málo ambiciózní a příliš neřeší zadlužení ČR

Reforma veřejných financí příliš neřeší zadlužení země, shodli se oslovení analytici. Snižování daní odborníci i zaměstnavatelé vítají, ale vesměs je považují za málo razantní. "Reforma nemá vizi, je nemastná neslaná. Největší výtka je, že opatření neřeší naše zadlužování a deficity veřejných financích," řekl analytik Raiffesenbank Aleš Michl. Navržená úsporná opatření podle něj vyrovnají ztrátu na příjmech, způsobenou snížením daní. Vláda zřejmě i v roce 2010 počítá s deficitem státního rozpočtu kolem 100 miliard korun, což je velký risk pro ekonomiku, soudí Michl. Rychlejší a výraznější snížení daní je pro firmy, podnikatele i zaměstnance jistě přínosem, komentoval pozměňovací návrhy analytik Patria Finance David Marek. Nižší přímé daně by podle něj měly podpořit hospodářský růst, krátkodobě bude ale potřeba pokrýt chybějící rozpočtové příjmy. Příliš nadšení reformou nejsou zástupci podniků. "Zaměstnavatelé předpokládali, že reforma povede k výraznému zjednodušení daňové soustavy a ke snížení vedlejších nákladů práce," uvedl zástupce generálního ředitele Svazu průmyslu a dopravy Boris Dlouhý. Z návrhu je podle něj zřejmé, že právnickým osobám žádné zjednodušení nepřináší, a také pokud jde o cenu práce, je návrh reformy daňově neutrální.

Sněmovna jedná o zákonech na podporu digitalizace

Sněmovna ve středu učinila první krok ke schválení novel několika mediálních zákonů, které mají odblokovat nástup digitálního zemského televizního vysílání. Dolní komora tuto vládní předlohu postoupila k projednání svým výborům. Schvalovat by ji mohla koncem září, takže účinnosti by zřejmě měla nabýt 1. ledna příštího roku. Evropská komise doporučuje členům EU vypnout poslední analogový vysílač do roku 2012, Český telekomunikační úřad a nyní i vláda navrhují pro Českou republiku říjen 2010. Vládní návrh mění i pravidla vysílání reklamy v České televizi (ČT). Podle současného zákona od 1. ledna nebude moci ČT vysílat až na výjimky reklamu; nynější návrh počítá s tím, že by ČT mohla dočasně do doby vypnutí analogového vysílání věnovat reklamě půl procenta svého vysílacího času na každém ze svých současných čtyř programů, ale bez možnosti přesouvat reklamu z jednoho programu na jiný. Výnosy ČT z reklamy v odhadované výši 450 milionů korun ročně by podle novely směřovaly na výstavbu vysílačů pro digitální vysílání, na jeho propagaci, zhruba 150 milionů by dostával fond kinematografie na podporu českých filmů.

Opozice si vyžádala sněmovní schůzi k Čunkovi a radaru

Sněmovna se zřejmě příští středu sejde ke schůzi, na které chtějí komunisté a sociální demokraté hovořit mimo jiné o postupu státních zástupců v kauze lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka. Jednat hodlají i o tom, jaký je právní statut amerických vojenských odborníků, kteří nyní v tuzemsku pobývají v souvislosti s případným umístěním protiraketového radaru. Předseda sněmovny Miloslav Vlček potvrdil, že schůzi svolal na žádost poslanců KSČM a ČSSD. Zatím ale není zcela jasné, jestli se toto jednání uskuteční. Koalice se totiž může pokusit ho zablokovat. Pokud by vládní strany zabránily schválení navrženého programu, schůze by se nekonala, respektive hned by skončila.

Výbor nerozhodl o zbavení imunity poslance Vondrušky

Sněmovní mandátový a imunitní výbor dosud nerozhodl o tom, zda doporučí sněmovně, aby zbavila imunity poslance KSČM Josefa Vondrušku. Poslanec je podezřelý z toho, že jako vězeňský dozorce za bývalého režimu zneužíval pravomoci veřejného činitele. Výbor své jednání přerušil, aby se mohl seznámit s Vondruškovým spisem. O jeho zaslání požádal okresní státní zastupitelství. Podle předsedy výboru Miloslava Kaly by Vondruška měl být k trestnímu stíhání vydán. Výbor však podle něj nebude rozhodovat o jeho vině či nevině, ale jen o tom, zda jsou splněny podmínky pro vydání.

Urbanová v Čunkově kauze podala stížnost k Ústavnímu soudu

Klíčová svědkyně v údajné korupční aféře vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka Marcela Urbanová se obrátila na Ústavní soud se stížností. V ní napadá rozhodnutí jihlavského státního zástupce Arifa Salichova, který zastavil Čunkovo stíhání. Potvrdila to právnička Urbanové Klára Samková Veselá. Příjem stížnosti potvrdil mluvčí Ústavního soudu Michal Spáčil. Advokátka Urbanové požaduje, aby soud vydal takzvaná předběžná opatření. Chce získat všechny protokoly se záznamem výslechů Urbanové. Ústavní soudci také mají podle stížnosti zvrátit rozhodnutí Salichova o zastavení stíhání. Čunek byl podezřelý z přijetí půlmilionového úplatku. K případu se už ale vyjadřovat nebude. O Urbanové řekl, že se prokázalo, že lhala. "Ať si dělá, co uzná za vhodné," uvedl šéf lidovců.

iDnes: Herec Dvořák spolupracoval s StB

Populární divadelní a filmový herec Josef Dvořák byl spolupracovníkem komunistické Státní bezpečnosti (StB). S tajnou policií se scházel na přelomu 70. a 80. let pod krycím jménem "Komik". Jeho spis je v archivech StB. Informoval o tom zpravodajský server iDnes.cz. Podle dokumentů, které má k dispozici Mladá fronta Dnes (MfD), předával agentům informace o dění v divadle Semafor. Donášel hlavně na Jiřího Suchého. Dvořák například ve svém hlášení při schůzce v kavárně Radiopalác v roce 1981 uvedl, že Suchý pořádá večírky, na které zve vedoucí pracovníky kulturních zařízení a organizací a pracovníky stranického aparátu. "Tyto osoby pak tajně fotografuje v kompromitujících situacích a je rozhodnut tyto materiály použít v případě administrativních zásahů do své umělecké činnosti," řekl Dvořák tajné policii. Z dokumentů StB plyne, že Dvořák s policií mluvil i o soukromém životě režisérky Věry Chytilové a jejího manžela Jaroslava Kučery a odevzdával protistátní tiskoviny, které se mu dostaly do rukou. Populární herec nařčení ze spolupráce s StB kategoricky popírá.

Motejl zjistil při kontrolách ústavů pro seniory četné nedostatky

Při kontrolách domovů pro seniory odhalili pracovníci kanceláře ombudsmana četné nedostatky. V některých zařízeních není klientům s demencí věnována dostatečná pozornost. Jsou zamykáni na celý den do pokojů a k omezení jejich pohybu jim personál bez přímé konzultace s lékařem podává tlumící léky. Neznámým pojmem je mnohde právo na soukromí, domovy se teprve učí, co to je individuální práce s klientem. Senioři nemají povědomí o svých právech, a tak se ani nedomáhají jejich naplňování, řekl ombudsman Otakar Motejl. Kontroly se uskutečnily v 27 zařízeních. O zjištěných nedostatcích informoval ombudsman ministerstvo práce a sociálních věcí a krajské úřady, které by měly společně s vedením ústavů zajistit nápravu. V domovech v České republice je umístěno přibližně 50.000 seniorů. Podrobná zpráva o kontrolách ústavů pro seniory je zveřejněna na internetových stránkách ombudsmana www.ochrance.cz.

Pacienti těžce snášejí odstranění klecových lůžek

Letošní zákaz užívání klecových lůžek v sociálních ústavech Pardubického kraje přinesl problémy. Pro řadu mentálně postižených lidí znamenaly připevněné bariéry zázemí, soukromí a jistotu. Jejich stav se po jejich odebrání zhoršil, uvedla Jana Mervartová z občanského sdružení Alfa i Omega. "Byli jsme svědky toho, že někteří klienti byli zcela vyvedeni z míry a šli na nižší vývojovou úroveň," uvedla. Řekla také, že zákon, který zakazuje umísťovat klienty do klecových lůžek, není příliš šťastný. Klecová lůžka se podle ní neměla zakázat naráz, ale odebírat je postupně, aby si klient na změnu lépe zvykl. V krajních případech klecová lůžka nahrazují léky, chvaty a umístění do speciálních pokojů. Podle vedoucí odboru sociálních věcí krajského úřadu Danuše Fimoczewové se ale užívají minimálně. Péči v sociálních zařízení zlepší zvýšení počtu pracovníků. Během letošního roku jich přibude přes pět desítek.

Srážka na Prostějovsku si vyžádala osm zraněných

Na železničním přejezdu o obce Ptení na Prostějovsku se ve středu srazily osobní vlak a nákladní automobil. Podle záchranářů utrpělo osm lidí zranění, z toho jeden člověk byl zraněn těžce. Zranění byli rozvezeni do nemocnic v Olomouci a Prostějově. Vlak při srážce vykolejil.

Aktuálně.cz: Policie obvinila další lidi kvůli útoku na ČT

Trutnovští policisté kvůli hackerskému útoku na vysílání České televize obvinili ze šíření poplašné zprávy dalších pět členů umělecké skupiny Ztohoven. Třem z nich už bylo obvinění sděleno, dalším dvěma přijde v nejbližších dnech. Celkově tak policie obvinila už sedm lidí, dva členové skupiny jsou stíháni od minulého týdne. Uvedl to server Aktuálně.cz. Lidé ze Ztohoven pronikli v červnu do živého vysílání České televize a v pořadu ČT 2 Panorama odvysílali záběry domnělého výbuchu atomové bomby. Za to jim hrozí uvěznění na šest měsíců až tři roky, nebo jen peněžitý trest. Všichni se brání, že nechtěli vyvolat paniku ani poškodit vysílání veřejnoprávního kanálu. Chtěli prý jen upozornit na sílu médií a jejich možnosti.

Uhynulé labutě na jihu Moravy neměly ptačí chřipku

Veterináři na jihu Moravy v uplynulých dnech nalezli čtyři uhynulé labutě, ptačí chřipku u nich ale laboratorní testy neprokázaly. Řekl to ředitel Krajské veterinární správy v Brně Jaroslav Salava. První tři labutě byly nalezeny o víkendu. Dvě z nich nedaleko největšího moravského rybníku Nesyt, třetí pták uhynul na slepém rameni Dyje. Poslední labuť byla nalezena v úterý na rybníku Apollo na Břeclavsku. Na stejném místě uhynula koncem června labuť, u které testy potvrdily výskyt nebezpečného viru H5N1, první a zatím jediný v Jihomoravském kraji. Oblast Lednických rybníků patří společně s Mušovskými jezery k nejrizikovějším oblastem s velkým pohybem volně žijících ptáků. V roce 2006 bylo na území České republiky potvrzeno 14 případů ptačí chřipky. Vysoce patogenní virus H5N1 nebezpečný i člověku byl loni ve všech případech identifikován u volně žijících labutí.

V brněnském Národním divadle se změnilo vedení

Brněnské Národní divadlo má nové umělecké vedení jednotlivých souborů. Nedávno jmenovaný ředitel Daniel Dvořák si přivedl vlastní tým. Operu převzal Tomáš Hanus, balet Lenka Dřímalová a činohru Zdenek Plachý. Prozatím jsou pověřeni vedením souborů, definitivně budou do funkcí jmenováni, pokud uspějí v chystaných výběrových řízeních. Informaci potvrdila mluvčí divadla Šárka Motalová. Z divadla k 15. srpnu odcházejí dosavadní šéfové Karel Drgáč, jenž vedl operu, a Jakub Korčák z činohry. Bývalému šéfovi baletu Karlu Litterovi nabídl ředitel funkci dramaturga. Národní divadlo se také rozloučilo s někdejším ředitelem Zdeňkem Prokešem, který od svého odvolání působil jako náměstek.

Skoro každý Čech byl loni průměrně jednou v muzeu či galerii

Skoro každý obyvatel České republiky se loni průměrně jednou šel podívat do muzea nebo galerie. Tyto instituce v roce 2006 navštívilo téměř 9,8 milionu lidí, což bylo nejvíce za posledních pět let. Od roku 2002 vzrostl počet jejich návštěvníků o více než milion. Údaje vyplývají ze zprávy Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS). V loňském roce bylo v ČR v provozu 61 galerií s 35 pobočkami, 242 výstavních síní, 351 muzeí s 258 pobočkami a 66 památníků. Z 61 galerií bylo podle zprávy 56 zřízeno státem, kraji či obcemi, tři galerie zřizovala církev, nadace či občanské sdružení; neeviduje tedy množství soukromých galerií. Uvádí ale 48 soukromých muzeí s šesti pobočkami. Ve sledovaných muzeích a galeriích loni bylo 1793 stálých expozic a toto číslo lehce roste od roku 2002, kdy jich bylo 1557. Instituce loni uspořádaly celkem 3760 výstav - i tento počet stále, byť ne příliš radikálně, roste od roku 2002 (tehdy 3234).

Galerie ve vlaku zřejmě skončí

Galerie Leica zřejmě letos ukončí svůj projekt Galerie ve vlaku. Nebude schopna ho dále financovat, protože jí nezaplatil sponzor. Vlak proto nezamíří na podzimní plánovanou návštěvu Německa, ale zůstane v Česku, aby jej mohli zájemci naposled navštívit. Vlak od dubna objíždí města s výstavou fotografií filmaře, fotografa a básníka Wima Wenderse a jeho ženy, fotografky Donaty Wendersové. K plánovaným zastávkám přibudou v září a říjnu ještě Liberec, Česká Lípa, Praha a Brno, kde bude výstava na veletrzích Invex a Digitex ukončena. Příští rok měla ve vlaku putovat výstava aktů. Vzhledem k tomu, že se galerii nedaří sehnat pevné prostory v Praze, nebude ji mít kde předvést. Galerie Leica působila od roku 2002 v Nejvyšším purkrabství na Pražském hradě, patřila k nejnavštěvovanějším galeriím. Poté, co jí správa Hradu neprodloužila koncem roku 2004 smlouvu o pronájmu, hledala nové místo. Jako východisko se ukázala výstava ve vlaku. V roce 2005 galerie uspořádala přehlídku brazilského fotografa Sebastiana Salgada, která se stala nejnavštěvovanější přehlídkou roku. Loni ve vlaku jezdily snímky fotografa Antonína Kratochvíla a výstava se stala druhou nejnavštěvovanější v Česku.

Desetiletá tanečnice z Ostravy je dvojnásobnou mistryní světa

Dvojnásobnou mistryní světa v moderních tancích se v americkém Hollywoodu stala desetiletá ostravská školačka Zuzana Vítečková. Během srpna tam získala dvě zlaté a dvě stříbrné medaile ve čtyřech tanečních kategoriích. Ve světové soutěži World Championships Performing Arts zvítězila v baletu a akrobacii, stříbro získala za čardáš i jako čarodějka v kategorii show dance. Zuzana Vítečková tančí od tří let a na pódiu si tanec užívá bez trémy a strachu, řekla její maminka a zároveň trenérka Kateřina Vítečková. Zuzana se pod vedením maminky a šéfa baletu Národního divadla moravskoslezského Igora Vejsady připravovala na mistrovství světa ve věkové kategorii do 16 let necelý měsíc.

Ze sportu:

Zájem o stříbrné medailisty ze světového šampionátu fotbalových dvacítek v Kanadě neutichá. O stopera či defenzivního záložníka pražské Slavie Marka Suchého podle informací magazínu Totalsport usiluje hned několik předních evropských týmů v čele s Realem Madrid a londýnskou Chelsea. Zástupci obou velkoklubů prý budou devatenáctiletého mladíka sledovat při středečním utkání předkola Ligy mistrů na hřišti Ajaxu Amsterodam, v hledišti má být i jeden z trenérů PSV Eindhoven.

Čeští tenisté mají za sebou úspěšný vstup do turnajů. Lucie Šafářová postoupila do druhého kola v Torontu, v Cincinnati si stejně úspěšně vedli Radek Štěpánek s Tomášem Berdychem. Ve druhém kole čeká Šafářovou Američanka Meghann Shaughnessyová, Štěpánka šestnáctý nasazený Španěl David Ferrer a Berdych v dalším kole narazí na Francouze Clementa.

Čeští tenisté Petr Olšák a Eva Hrdinová si na univerziádě v Bangkoku zahrají o zlaté medaile ve smíšené čtyřhře. Ve středečním semifinále porazili pátý nasazený pár Ivan Cerovič, Ivana Abramovičová z Chorvatska 6:4 a 7:5. Ve finále čekají reprezentační duo největší favorité soutěže Rusové Alexandr Krasnoruckij a Alisa Klejbanovová.

Čeští basketbalisté v závěrečném utkání přípravného turnaje v Itálii porazili Lotyšsko, které se také představí v září na mistrovství Evropy ve Španělsku. Po výhře 85:76 obsadili druhé místo za domácí Itálií. O české vítězství se hlavní měrou zasloužil Jiří Welsch, hráč španělské Málagy se blýskl 28 body. Češi tak turnaj zakončili turnaj s bilancí jedné prohry s domácí Itálií a dvěma výhrami nad dalšími účastníky ME Polskem a Lotyšskem.

Krátce o počasí v České republice:

Ve čtvrtek očekáváme zpočátku polojasno, teploty vystoupí na 25 až 29 stupňů.

15-08-2007